Leiden D66 steunt strijd tegen sportkanaal Van der Werf staat straks weer op een stevig voetstuk LISC eist toestemming voor verbouwing monument Efficiëntere wachtlijst open-hartoperaties Wisseling van de wacht OENSDAG 21 FEBRUARI 1996 HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -5356429 tlokkendief betrapt jjDENEen medewerker van een beveiligingsdienst hoefde gis- jren niet veel moeite te doen om een dief te snappen in de [aarlemmerstraat in Leiden. De man, een 30-jarige Leidenaar, 4 ep nogal opvallend met drie gestolen klokken onder zijn arm 8 jn winkel uit. De beveiligingsman heeft de dief overgedragen 2 in de politie. ongen van bromfiets geslingerd 4. iden» Een 15-jarige jongen uit Leiden is gistermiddag zwaar 5 wond geraakt bij een ongeval in de Sint Jorissteeg in zijn oonplaats. De jongen reed met hoge snelheid op zijn bromfiets steeg in en kreeg geen voorrang van een auto, bestuurd door •n 52-jarige Leiderdorper. Hij werd van zijn bromfiets geslin- •rd en moest met beenletsel worden afgevoerd naar het Diaco- sssenziekenhuis. NNO 1896 Vrijdag 21 Februari Voor de gemeente Woubrugge wordt zoo spoedig mogelijk :n Gemeente-Geneesheer gevraagd. Jaarwedde 500. Sollici- nten worden ingewacht bij den Burgemeester. Tot brandmeester te Zoeterwoude aan spuit No. 6 aan den oogen Rijndijk is benoemd de heer C. Boekee en tot adjunct and meester de heer W. Verhoog. Het aantal landverhuizers in it afgeloopen jaar aldaar bedroeg vier. Drie er van zijn naar de Satans vaal vertrokken en één naar Oost-lndië. NNO 1971 maandag 22 februari geruchten dat er bij de Ned. Rotogravure Mij. 150 man per- ineel zou worden ontslagen als gevolg van de verhuizing naar larlem, berusten niet op waarheid. Directeur Jansen van Ro- idaal heeft dit meegedeeld aan de ondernemingsraad van het "rijf. Wel zullen er ruim 50 man méér moeten afvloeien dan ivankelijk was gesteld. Bij deze afvloeiing is het natuurlijk ver- p de belangrijkste factor, aldus de directie van de Rotogravu- maar de mogelijkheid van incidentele ontslagen is niet uitge- iten. Veel bijval voor actie PvdA Leiden PvdA'er R. Hillebrand heeft de ondubbelzinnige steun van D66-wethouder P. Langenberg in zijn strijd tegen het KNVB-sportkanaal. LEIDEN AAD RIETVELD Langenberg vindt dat de ge meente ernaar moet streven dat er 'ruimhartig naar voetbal kan worden gekeken'. De actie van Hillebrand tegen het sportka naal wordt inmiddels gesteund door PvdA-afdelingen in Breda, Nijmegen, Zaanstad, Den Haag, Rotterdam en tal van kleinere gemeenten. Langenberg is het inhoudelijk eens met de actie van Hille brand. Die vindt het complete onzin dat de burger zou moeten betalen voor de uitzendingen van het sportkanaal. ,,De burger moet niet betalen, de zender moet een afdracht doen om toegang te krijgen op de kabel", zei Hillebrand gisteravond in de gemeenteraad. Langenberg ziet weliswaar niet dat het sportkanaal leidt tot een 'nieuwe tweedeling in de samenleving', maar hij is het met Hillebrand eens dat voetbal op de kabel niets extra's mag kosten. Maar iets zinnigs over de zaak kon hij nog niet zeggen. „De ontwikkelingen op die markt gaan razendsnel. Er zijn nu weer geruchten dat er een andere aanbieder op de markt is", zei Langenberg. De wethou der laat de zaak niet op zijn be loop. „Het onderwerp staat vol gende week op de agenda van de commissie verkeer, bestuur lijke vernieuwing en cultuur", zei hij. len jan westerlaken/anp Academisch Ziekenhuis len kan zich wel vinden in ilannen van minister Borst «gezondheid), dat patiën- die in het ene ziekenhuis ien wachtlijst staan voor een n-hartoperatie gemakkelijk r een ander ziekenhuis kun- worden overgebracht als r sneller plaats is. Het AZL is rstander van een landelijke stratie, aldus een woord- der van het ziekenhuis, [inister Borst heeft gisteren buiten gebracht, dat er een tocol moet komen voor een de landelijke registratie van :htlijsten. Bovendien krijgen ziekenhuizen de verplichting om patiënten te wijzen op mo gelijkheden van een behande ling in een ander ziekenhuis. Het kan nu voorkomen, dat pa tiënten in de ene plaats lang moeten wachter terwijl er elders plaats is. In het AZL ligt de wachttijd voor een open-hartoperatie op vier maanden. Rond het ver strijken van die tijd krijgt de pa tiënt een uitnodiging om naar het ziekenhuis te komen waar hij dan te horen krijgt wanneer de ingreep definitief plaatsheeft. Incidenteel kan het voorkomen, dat de operatie op het laatste moment wordt uitgesteld. Dat gebeurt echter alleen als er sprake is van een spoedgeval. Want dit, aldus de woordvoer der van het ziekenhuis, krijgt in alle gevallen voorrang. Het aantal hartoperaties neemt de komende jaren toe. Minister Borst gaat ervan uit, dat hierdoor patiënten niet lan ger meer dan drie maanden op een wachtlijst hoeven te staan. De Nederlandse Hartstichting en de Gezondheidsraad vinden een wachttijd van zes weken ac ceptabel. In het jaar 2000 mogen 15.200 open-hartoperaties bij volwas senen worden uitgevoerd. Nu zijn dat er nog 14.000. Het aan tal dotterbehandelingen mag jaarlijks met twee procent stij- kvV jden» Het was gisteravond wisseling van de officieel afscheid tijdens een speciale raads- jacht in het Leidse college van burgemeester vergadering, waarin ook zijn opvolger, Aart i wethouders. De CDA-wethouderJoop van Bochove, wordt benoemd. Van Bochove 'alenkamp (links op de foto) neemt vandaag zal overigens pas op 1 maart zijn functie daadwerkelijk gaan uitoefenen. Tot die tijd is hij werkzaam bij het Leidse bedrijf Research voor Beleid. FOTO DICK HOGEWONING gen tot ongeveer 12.400 in het jaar 2000. De minister zegt dat de bestaande hartcentra die groei aankunnen. Borst wil het mes zetten in het aantal centra voor hartchi- rurgie en interventiecardiologie (zoals dotteren) bij kinderen. Nu zijn er nog zes ziekenhuizen waar dit gebeurt, volgens de mi nister is drie voldoende. Het is nog niet bekend welke drie zie kenhuis Borst op het oog heeft. Dit betekent niet, zegt de AZL- woordvoerder, dat er dan min der hartoperaties worden uitge voerd. Als de kennis wordt ge concentreerd, kan er efficiënter worden gewerkt, zegt hij. Het standbeeld van Pieter Adriaanszoon van der Werf verkeert nog in g der goed gesteld. Die krijgt binnenkort een opknapbeurt. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Al meer dan honderd jaar staat Pieter Adriaanszoon van der Werf in zijn eigen park. In brons, op een natuurstenen sokkel. Het beeld van ruim twee meter hoog staat er nog fier bij, maar met de sokkel is het min der goed gesteld. De gemeente Leiden laat het voetstuk daarom binnenkort restaureren. „Zodra de vorst uit de lucht is", zegt A. van der Ree van de afdeling mo numentenzorg. In 1992 kreeg het voetstuk al een opknapbeurt. Zo werden de scheuren in de natuurstenen platen dichtgesmeerd en werd de roest verwijderd van de bronzen afbeeldingen op het voetstuk. In de inscripties werd bovendien weer bladgoud aan gebracht. Ook nu worden de schuren in de platen gedicht. „In de scheuren komt steeds water te staan. En als het vriest wordt het er ook niet beter op. Het gaat erom dat het verval niet verder voortschrijdt", zegt Van der Ree, die de kosten van de operatie op zo'n 25.000 gul den schat. Het standbeeld zelf hoeft niet te worden gerestaureerd. Dat gebeurde ruim tien jaar geleden al. Het bronzen beeld, dat in de loop der tijd groen was uitgesla gen, werd toen van de sokkel af gehaald en schoongemaakt. De scheuren in het beeld werden dichtgelast en de rechterarm die los zat werd vastgezet. Bo vendien werd er een nieuw puntje aan het zwaard gezet. Maar er ontbreekt nog wat aan het beeld, vinden ze bij het stadscafé Van der Werff aan de Steenstraat dat op 29 februari officieel zijn deuren opent. Het café wil een plaquette laten plaatsen naast het standbeeld. Op die plaquette komt een kor te levensbeschrijving van Van der Werf te staan. „En dat vin den wij een heel leuk idee van het café", zegt J. Vellekoop, chef van de afdeling monumenten zorg. Het café ontleent zijn naam aan de man die tijdens tijdens het beleg en ontzet van Leiden in 1574 burgemeester was: Van der Werf. „Maar inderdaad, wij schrijven onze naam met dub- bel-F", zegt Richard van Leeu wen van het stadscafé. „De me ningen over de schrijfwijze van zijn naam lopen uiteen. In het gemeentearchief wordt zijn naam geschreven met één F, de Lakenhal, waar het beroemde schilderij hangt van de burge meester, houdt het weer op dubbel-F. Wij vinden twee FF- en wat mooier staan, vandaar." De plaquette is, behalve uiter aard als publiciteitsstunt, ook bedoeld om de bezoekers van het park wat extra informatie te verschaffen over Van der Werf (wij houden het maar bij één F). „In brons of in koper, dat weten we nog niet precies. In elk geval komen daar een paar gegevens op te staan over wie hij was en wat hij precies heeft gedaan. Op de sokkel van het beeld is daar over vrij weinig te vinden." De man was in elk geval zo belangrijk voor de stad, dat hij wel een plaquette waard is. En een fraai standbeeld. Of zelfs twee. Want stadscafé Van der Werff onthult tijdens de ope ning ook een zandsculptuur van de oud-burgemeester. Van ruim twee meter hoog en twee ton zwaar. De burgemeester die zich naar een brug vernoemde Pieter Adriaanszoon Van der Werf werd geboren op 14 juni 1529, als tweede kind van de zeemtouwer - iemand die zeemleer be reidt - Adriaan Pieterszoon Vermeer en Clara Claesdochter. Het echtpaar woonde aan de Hogewoerdspoort, in de buurt van waar nu de Kraaierstraat loopt. Zijn vader was wederdoper en werd in 1537 in Haarlem ter dood gebracht vanwege zijn geloof. Zijn weduwe zorgde er echter voor dat de vijf kinderen in de ge reformeerde religie werden opgevoed. Pieter Adriaanszoon koos na verloop van tijd voor het vak van zijn vader en zette de zeem- touwerij voort aan de Marendorpse Achtergracht, wat nu de Van der Werfstraat is. Tegenover de Werfbrug, nu Pauwbrug. Pieter Adriaanszoon vernoemde zich vervolgens naar deze brug. Nadat in 1567 bekend was geworden dat Philips II Alva naar Nederland zond om het groeiende verzet te breken, vluchtte Van der Werf naar Duitsland. In 1572 kwam hij terug, toen het verzet van de Nederlanden enorme proprties had aangenomen. In 1573 werd hij gekozen tot zittend burgemeester. Het verhaal gaat dat de burgervader vlak voor het ontzet in 1574 de honge rende bevolking één van zijn armen aanbood om op te eten. Ze ker is in elk geval dat hij op 5 januari 1604 overleed en in de St. Pancras, of Hooglandsche Kerk, werd begraven. !g ociale fraude an meer tan een ton iciale rechercheurs hebben :ze week een 53-jarige Lei snaar en zijn 48-jarige echt- inote aangehouden voor iciale fraude. Het echtpaar inoot een uitkering van de Jciale dienst terwijl de man Inaf 1991 gewoon werkte. |an en vrouw hebben onge ler 120.000 gulden onte- fcht ontvangen. De sociale Denst zal dit bedrag terug- frderen. Veel weerstand uit de buurt tegen plannen studentenvereniging den haag/leiden PERSBUREAU CERBERUS De Stichting Leiden International Students Club (LISC) heeft gisteren in een spoedprocedure bij de sector bestuursrecht van de Haagse rechtbank gevraagd om opheffing van de schorsende wer king van de monumentenvergunning voor haar pand aan de Stille Rijn. Met een positieve uitspraak in de hand kan LISC, dat buitenlandse studenten opvangt, een mensa runt en lezingen en feesten organiseert, .eindelijk aan de verbouwing beginnen. Al in 1992 werd het monumentale pand aan de Stille Rijn aangekocht omdat de vereniging uit haar huidige pand aan de le Binnenvestgracht was gegroeid. Door alle slepende procedures heeft LISC al en kele jaren twee panden tegelijk in bezit. Een kost bare grap die de financiële reserves van de ver eniging danig aantast. Voorzitter Marco Langen- doen beschikt echter over toezeggingen vanuit de universiteit dat LISC op geldelijke steun kan blij ven rekenen. Weerstand De verschillende procedures die LISC moest doorlopen (bouw-, milieu- en monumentenver gunning) zijn extra vertraagd door weerstand uit de buurt rond het pand aan de Stille Rijn. Ook op de hoorzitting gisteren in Den Haag liet omwo nende mevrouw J. Arnoldus haar bezwaren blij ken, bij monde van haar raadsman F. de Vries. Volgens hem hoort een studentensoos niet in een monumentaal pand thuis. Als voorbeeld van een totaal uitgewoond pand kwam de Vries op de proppen met het pand van studentenvereniging Quintus op de hoek van de Korte Mare en de Ou de Singel. Maar ook het huidige pand van LISC aan de le Binnenvestgracht vertoont de sporen van jarenlang gebruik door studenten. Een ver pauperend pand verslechtert het aanzien van de hele buurt en daarin is het belang van zijn cliente bij deze procedure gelegen. Volgens de Vries staat zijn cliënte niet alleen in haar bezwaren. De hardnekkige gewoonte van de gemeente Leiden om besluiten in vakantieperiodes bekend te ma ken, heeft een aantal andere omwonenden ver hinderd om hun bezwaren kenbaar te maken al dus de Vries. Gemeentewoordvoerster mevrouw G. Schramm merkte op dat het pand van LISC aan de le Binnenvestgracht al tekenen van verval ver toonde toen de vereniging er decennia geleden introk. Met name de laatste jaren is onderhoud Traag betalen hondenbelasting heeft geen fatale gevolgen De hondenbelasting hoeft niet binnen een week na ont vangst van de aanslag te wor den betaald. CDA-wethouder J. Walenkamp heeft gister avond na vragen hierover van raadslid Margje Vlasveld (Leiden Weer Gezellig/De Groenen) toegezegd dat hij 'een redelijke oplossing' zal treffen. Walenkamp liet in het midden hoe hij het pro bleem denkt te gaan oplos sen. De l.eidenaars die honden belasting moeten betalen, hebben 19 februari de aan slag ontvangen. Daar zat de boodschap bij dat ze binnen een week het bedrag moeten hebben overgemaakt. Vol gens Vlasveld is dat 'onge bruikelijk' en in sommige ge vallen 'onmogelijk'. „Je zal maar net op vakantie zijn, wat gebeurt er dan met je hond als je je niet aan de ter mijn houdt", wilde het raadslid weten. Burgemeester C. Goekoop veroorloofde zich een grap die niet door iedereen werd gewaardeerd: „Die wordt dan direct afgemaakt." Walenkamp haastte zich vervolgens te zeggen dat het zo'n vaart niet zal lopen. Duidelijk werd vervolgens dat wethouder Hennie Koek (PvdA), het enige hondenbe- zittende lid van het college, ook nog niet heeft betaald. Voorzover bekend is haar viervoeter gewoon nog in le ven. Verdreven lang- kampeerders krijgen geen hulp gemeente leiden» wim koevoet achterwege gebleven omdat toen het pand aan de Stille Rijn al was gekocht. Burgemeester en wethouders van Leiden willen graag dat het pand aan de Stille Rijn, waar vroeger een winkel en een woonhuis in zaten, opnieuw een gemengde func tie krijgt. LISC wil er buitenlandse studenten la ten wonen, vergaderen en een mensa in bouwen. LISC-voorzitter Langendoen vindt het ook in het belang van zijn vereniging om het pand zo mooi mogelijk te houden. Dat zelfs studentenver enigingen daartoe in staat zijn blijkt volgens hem bij Augustinus. Hun monumentale pand aan het Rapenburg staat er 'schitterend' bij. Als bestuurs rechter Ollermann de schorsende werking van de monumentevergunning wil opheffen kan LISC direct gaan bouwen. De uitspraak van de bestuursrechter wordt vol gende week bekend gemaakt. De Leidse wethouder H. de Goede (D66) kan niet veel doen voor de Leidenaars die hun stacaravans voor 1 april aanstaande van de Edese camping Eldorado moeten hebben verwijderd. SP-fractie- voorzitter C. Vergeer drong er gisteravond in de gemeente raad bij de wethouder op aan tot actie over te gaan. De Goe de zegde slechts toe dat hij zich in de zaak zou verdiepen. Vergeer suggereerde dat de Goede contact zou kunnen opnemen met zijn Edese col lega. Ook kan volgens Vergeer de Leidse gemeenteraad een brief aan de Tweede Kamer schrijven om de aandacht van het parlement op deze kwes tie te vestigen. Volgens de SP'er staan de gebeurtenissen in Ede niet op zichzelf en zijn de vakantiemogelijkheden van mensen met een relatief laag inkomen in het algemeen in gevaar. Een groeiend aantal cam pings ontdoet zich van staca ravans en verandert in luxe re creatieparken met bijvoor beeld bungalows, weet Ver geer. Iets dergelijks doet zich voor op de Edese camping Eldorado, waar al jarenlang een Leidse enclave vakanties en vrije dagen doorbrengt. Van de 120 caravans is onge veer de helft in Leidse han den. De kampeerders hebben onlangs een brief gekregen waarin staat dat ze uiterlijk op 31 maart hun caravan moeten hebben weggehaald in ver band met een 'herstructure ring' van Eldorado. Vergeer heeft uit de bericht geving hierover in deze krant begrepen dat de stacaravans worden 'weggereorganiseerd'. „Het gaat om mensen met een smalle beurs die hun va kantiegeld hebben gestoken in de camping. Voor hun sta caravan is op andere cam pings geen plaats omdat veel campingeigenaren oude cara vans niet toelaten en veel lie ver nieuwe exemplaren verko pen aan nieuwkomers." Hoewel wethouder De Goe de zich heeft voorgenomen zich in de zaak te verdiepen, denkt hij niet dat de Leidse langkampeerders veel van hem kunnen verwachten. „We kunnen ons niet bezighouden met Leidse recreanten waar ook ter wereld, ook niet in Ede."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11