Race naar Witte Huis kost miljoenen Zweden is oud-premier Olof Palme na tien jaar nog lang niet vergeten Buitenland Hervormingen Zimbabwe lopen stuk op geldgebrek A/vwrika aNSl VERkiEZ||\|<jEH Van her\'erdeling land komt weinig terecht HARARE TEUE BRANDS MA ANP Dit jaar zal dc Zimbabwaan se overheid de grond van 28 blanke boeren onteigenen. Voor voorman Peter MacSporran van de gedu peerde boeren is het duide lijk: „Dat geringe aantal geeft aan dat het omstreden herverdelingsprogramma is mislukt." President Mugabe voerde in 1992 een I .andhervormings wet in die een einde moest maken aan de ongelijke ver deling van de landbouw grond. Als erfenis van het ko loniale verleden bezit een minderheid van 4.500 blanke boeren zeventig procent van de vruchtbaarste landbouw grond in Zimbabwe. Dat komt neer op 11,2 miljoen hectare: ongeveer eenderde van het land. Negen miljoen hectare hiervan zou onder 165.000 zwarte gezinnen wor den verdeeld. Vier jaar later hebben slechts 52.000 zwarte gezinnen in totaal 3,3 miljoen hectare grond gekregen. Voor voorman MacSporran van de Unie van commerciële boeren is het duidelijk: „Het hele programma is totaal vastgelopen." De produktivi- teit van de gebieden die in handen zijn gekomen van zwarten is gekelderd: in som mige gebieden is die nog maar twee procent van wat ze was toen dc blanke boeren er de grond bewerkten. „Het probleem is dat de overheid geen geld heeft om in de ver worven gebieden een infra structuur op te zetten. Daar door kunnen de zwarte boe ren er niet aan het werk", al dus MacSporran. Harare kampt met financiële tekor ten voor de aankoop van land sinds voormalig kolonisator Groot-Brittannië de geld kraan voor het programma stopzette omdat veel aange kochte grond braak bleef lig gen. De door geldproblemen ge kwelde president zegt regel matig in het openbaar dat hij 'desnoods de grond zonder fi nanciële vergoeding zal over nemen'. MacSporran kan niet meer wakker liggen van zulke uitspraken. „Dit soort politie ke retoriek" hoort hij naar ei gen zeggen al jaren. Tot nog toe betaalt de overheid nog steeds voor de grond, al is de prijs dertig tot veertig procent lager dan de marktwaarde. Hen gerechtelijke procedure van blanken die hun land niet kwijt willen, heeft tot nu toe niets uitgehaald. Bovendien heeft Mugabe al laten weten dat de landwet overeind blijft, of die nu door de Rechterlijke macht ongrondwettelijk wordt verklaard of niet. Peter de Ridder uit hét Zuid hollandse dorp De Lier werkt al enkele jaren in Zimbabwe als adviseur in de tuinbouw. Hij wil zijn commentaar niet onderzijn echte naam geven, omdat dat nadelig voor hem kan uitpakken. „Als een blan ke iets van de landwet zegt wordt het hier direct als neo- koloniaal gedrag bestem peld." Over het landverde- lingsprogramma is hij duide lijk: dat heeft gefaald aan alle kanten. „Er gebeurt niets, er wordt nauwelijks meer grond aangekocht, dit jaar maar van 28 boeren. Dat is natuurlijk zo goed als niets op een totale blanke boerenbevolking van circa vierduizend." Voor hem staat het vast dat de intentie van het programma goed is. Er is momenteel nog steeds iets grondig mis met de land verdeling. „Mugabe probeert eenvoudigweg koloniale fou ten te herstellen", zegt hij goedkeurend. MacSporran ziet het anders. Hij wil niet spreken over ko loniale fouten. Voor hem is de landwet, die nog steeds als een zwaard van Damocles boven de leden van zijn orga nisatie hangt, slechts een straf voor de maatschappelijk ge slaagden. „Toen onze voor ouders het land hier aantrof fen, werd het nauwelijks be werkt. Worden wij nu gestraft omdat we het land hebben helpen ontwikkelen?" Rijke kandidaten op voorsprong bij Amerikaanse verkiezingen 3e weg naar het Witte Huis is geplaveid met dollars. Wie een kans wil maken in het vierjaarlijkse presidentiële verkiezingscircus, moet een steeds dikkere portemonnee hebben. Veel eigen geld hoeft daar overigens niet in te zitten. Amerikanen zijn soms uit idealisme, maar vaker uit puur eigenbelang bereid diep voor een kandidaat in de buidel te tasten. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Als Amerika op 5 november een nieu we president kiest, zullen alle kandida ten samen zo'n 250 miljoen dollar hebben uitgegeven. Het meest natuur lijk door de Republikeinse kandidaten, die elkaar dit voorjaar bestrijden om het recht president Clinton te mogen uitdagen. De campagnes voor de Re publikeinse voorverkiezingen kosten hen alleen dit voorjaar al meer dan honderd miljoen dollar. Zonder geld ben je kansloos. Het kost miljoenen om in alle staten TV- zendtijd te kopen, campagnemede werkers te betalen, brochures te ver spreiden en het land rond te reizen voor het persoonlijke contact met de kiezers. De meeste kandidaten zijn al zo'n anderhalf jaar bezig met het inza melen van geld. Want wie er niet vroeg bij is, merkt gauw dat het geld naar de concurrent is gegaan. Nieuwkomer Hoe belangrijk geld is, blijkt uit de campagne van de opmerkelijke nieuw komer in de Amerikaanse politiek multi-miljonair/uitgever Steve Forbes. Die heeft in een half jaar al meer dan vijftien miljoen dollar in zijn campag ne voor de Republikeinse kandidatuu gestoken. Vrijwel geheel uit eigen zak Geen van zijn opponenten kan daar aan tippen. Bovendien zit de wet hen in de weg. Kandidaten kunnen aanspraak ma ken op overheidsbijdragen aan hun campagne. Voor elke dollar die zij zelf weten op te halen, legt de staat nog eens veertig cent op tafel. Maar aan die bijdrage kleven harde voorwaarden. Dat geld mag alleen in een bepaalde periode worden uitgegeven en per voorverkiezing gelden uitgavenlimie ten. Op die manier hebben alle kandi daten een gelijke kans. Behalve als je Steve Forbes heet (of zoals in 1992 Ross Perot) en zo veel geld hebt dat je je campagne zelf kunt betalen. Zonder bijdrage van de staat ook geen beperkende regels. Dus kan Forbes zijn miljoenen uitgeven zoals hij wil. Hij heeft dat de laatste weken dan ook gedaan in een publiciteits campagne die in de geschiedenis van de presidentsverkiezingen zijn weerga niet kent. Hij heeft in de staten Iowa en New Hampshire, waar op 12 en 20 februari de eerste voorverkiezingen worden ge houden, voor miljoenen TV-zendtijd gekocht. Hij is vier keer zoveel op de buis dan elk van de andere kandida ten. In New Hampshire klagen kiezers dat zij de laatste dagen soms zes maal per uur Forbes op TV zien. Vaak uiterst negatieve spotjes, waarin hij zijn me dekandidaten links en rechts met hele en halve waarheden om de oren slaat. 'Kopen' De anderen Bob Dole, Phil Gramm, Lamar Alexander en Pat Buchanan kunnen daar niet tegenop. Zij kunnen niet zoveel zendtijd kopen, omdat hun verkiezingskas anders gauw leeg is. En op is op, vanwege alle inzamelingsre- gels waaraan zij gebonden zijn. Zij ver wijten Forbes dan ook met zijn vele privé-miljoenen de Republikeinse kan didatuur te willen 'kopen'. Forbes leent overigens zijn privégeld aan zijn verkiezingscampagne. Intus sen zamelt hij van gulle gevers dona ties van maximaal duizend dollar per persoon (meer mag niet) in, als aflos sing van die 'lening'. Hoe meer men sen geld geven, hoe voordeliger hij uit - is. En als er weinig binnenkomt, is er nog geen man overboord. Met een for tuin van 450 miljoen dollar kan Forbes wel een stootje hebben. Zijn tegenstanders moeten wel be delen. De Republikeinse Partij hield vorige week in Washington een gala voor donoren. Aan het eind van die Forbes tijdens een campagne in New Hampshire. avond hadden die zestien miljoen dol lar beschikbaar gesteld. Dat bedrag gaat in de partijkas, om straks hun de finitieve kandidaat te helpen in de strijd tegen Clinton. De lachende derde in dit verhaal is diezelfde Bill Clinton. De president is al een jaar bezig geld in te zamelen voor zijn campagne. Afgelopen herfst sloten zijn campagneleiders tevreden de boeken toen bleek dat al 26 miljoen dollar was opgehaald. Hij krijgt daar naast elf miljoen uit de staatskas en kan dus 37 miljoen dollar besteden. Maar daarvan heeft hij pas een fractie uitgegeven. Terwijl de Republikeinen hun mil joenen opmaken in hun onderlinge strijd, kan Clinton de hand op de knip houden tot de echte campagne begint. Omdat hij geen tegenkandidaat in ei gen partij heeft, kan hij de voorverkie zingen goeddeels mijden. En als de strijd om het presidentschap eenmaal op gang komt, heeft hij twee keer zo veel geld beschikbaar als zijn Republi keinse uitdager. Hervorming Er wordt al lang aangedrongen op her vorming van het systeem van campag nefinanciering. Sommigen pleiten er voor om de campagnes van alle kandi daten geheel uit de overheidskas te be talen. Anderen willen juist verruiming van de regels voor het aannemen van donaties. Nu mag een particulier im mers niet meer dan duizend dollar aan een kandidaat geven en maximaal 20.000 dollar aan de partij. Het meeste geld komt daardoor van bedrijven, belangengroepen en lob byisten die grotere bedragen mogen geven. Uit gegevens die alle politici moeten overleggen, blijkt dat Clinton en de Republikeinse kandidaten vooral geld krijgen van advocatenkantoren, vakbonden, verzekeraars, doktersorga nisaties en lobbyisten voor haast elk denkbaar politiek doel. Zij doen dat niet belangeloos, maar hopen dat hun geld zal helpen als besluiten genomen moeten worden over voor hen cruciale wetgeving. Zo heeft senator Dole de afgelopen twaalf jaar meer geld gekregen (1,2 miljoen dollar) van de Californische wijnbouwers Ernst en Julio Gallo dan uit welke andere bron ook. De oercon servatieve senator Phil Gramm kreeg zijn meeste geld (440.000 dollar) van de National Rifle Association, die strijdt voor het recht op vrij wapenbe zit. Die doen dat niet omdat zij Dole of Gramm zo aardig vinden, maar heb ben maar een belang: hun stem win nen. Want 'voor wat hoort wat' is nog steeds een gouden regel in de Ameri kaanse politiek. om te gaan met het nog nieuwe fenomeen televisie en voelde bovendien de tijdgeest aan. In plaats van voorzichtig te ma noeuvreren in gevoelige kwes ties, zoals iedereen in de jaren vijftig gewend was geweest, voelde hij zich vrij om te zeggen wat hij vond. Hij was het die Zweden van links op rechts verkeer deed overgaan en de zeer vormelijke aanspreekvormen afschafte. Bo vendien voorkwam hij privati sering van de omroep. Als mi nister van een neutrale staat be kritiseerde hij even gemakkelijk de Sovjetunie als in het geval van de Vietnam-oorlog de Amerikanen. Hij vergeleek daar bij de strijd van arme mensen in het kleine Aziatische land met de strijd van de arbeidersbewe ging in Zweden en ging een keer zo ver de bombardemen ten op Hanoi op één lijn te stel len met het fascistische geweld tegen Guernica tijdens de Spaanse burgeroorlog. De stap naar het premier schap en het voorzitterschap van de sociaaldemocratische partij in 1969, kon niemand meer verrassen, zeker niet na de publikatie, een jaar eerder, van Palmes boek 'Politiek is een kwestie van willen'. Daarin gaf Palme de grote lijnen aan, waaraan de Zweedse sociaalde mocratische politiek volgens hem de daaropvolgende jaren moest voldoen. Nu actuele vraagstukken als dat van de asielzoekers en het milieu had den destijds al volop zijn aan dacht. Hij maakte zich sterk voor de uitbouw van het sociaal stelsel, maar bleef zich ook interesse ren voor de buitenlandse poli tiek. Hij steunde de Noordviet- namese strijd tegen de Ameri kanen, zette zich vele malen in voor de Verenigde Naties, en onderhandelde in de strijd tus sen Iran en Irak. In alle gevallen waren zijn idealen, verdraag zaamheid, geweldloosheid en solidariteit met de zwakkeren, zijn leidraad. Die principiële houding zorg de er echter voor dat Palme, be halve veel bewonderaars, ook vijanden maakte. In het eigen land waren dat onder meer de werkgevers en de aanhangers van de conservatieve partij, die Palmes sociaal-economische koers verfoeiden, in het buiten land een zeer divers gezelschap, variërend van conservatieve Amerikanen tot Koerden. Ook is Palme geregeld aangevallen op zijn bijdragen aan ontwape ningsconferenties, terwijl Zweedse wapenfabrikanten ge woon doorgingen met hun leve ranties. Speurders naar de dader van het dodelijke schot in de nacht van 28 februari 1986 waren daardoor niet alleen verlegen met de moord op zich, die to taal onverwacht kwam, maar ook met de wijze waarop die moest worden opgelost. In de eerste cruciale uren na de fatale schoten stapelde de Stockholm- se politie fout op fout. Er bleek geen draaiboek voor dit soort si tuaties te bestaan. En het duur de vele kostbare uren voor de uitvalswegen van de hoofdstad werden afgezet. Door de uiterst gebrekkige aanpak stond de recherche met lege handen. In het wilde weg werden mogelijke verdachten aangehouden, dossiers nage plozen en politieke groeperin gen genoemd, die wellicht met de zaak te maken konden heb ben. Na een jaar moesten com missaris Hans Holmér en veel andere hoge politiefunctionaris sen het veld ruimen: de zaak zat muurvast en zelfs een extreem hoge beloning voor nieuw fei tenmateriaal leverde niets meer op- Uiteindelijk veroordeelde een rechtbank in november 1988 een kleine misdadiger, Christer Pettersson, voor de moord, na dat de weduwe van Palme hem op het politiebureau meende te hebben herkend. Een hogere rechtbank sprak hem echter vrij omdat er geen moordwapen kon worden gevonden. Veel commentatoren achtten de vrij spraak terecht. Zij meenden dat Pettersson was geofferd om het geschonden blazoen van de po litie op te poetsen. Sindsdien is er vooral uitge breid gespeculeerd, waarbij het spoor enkele jaren geleden zelfs naar Deventer leidde, dat een groot aantal Turkse en Koerdi sche inwoners telt. Sommige Zweedse onderzoekers meen den dat de dader in die stad woonde. Uiteindelijk ontbrak ook voor deze hypothese ieder bewijs. Nog even flakkerde de hoop op, toen eind vorig jaar de in Stockholm verschijnende krant Aftonbladet beweerde het moordwapen in bezit te heb ben. De Smith Wesson 357 Magnum bleek bij nader onder zoek echter pas na de moord te zijn gefabriceerd. Of de zaak ooit wordt opge lost, is tien jaar na dato nauwe lijks meer een actuele vraag. Maar Palmes gedachtengoed kent nog veel aanhangers. Op 28 februari, de dag van de moord, zullen het Herdcnkings comité Olof Palme, de vakbr weging en de sociaaldemocrati sche partij de activiteiten be perken tot fakkeloptochten te gen geweld in alle grote steden, 'l ot mei vindt echter een lange rij bijeenkomsten en symposia plaats. Onder meer op Faro, een ei landje ten noorden van Gotland in de Oostzee, waar Palme altijd zijn zomers doorbracht, zal een grote beeldengroep worden ge plaatst. Bovendien maakte de beeldhouwer Thomas Quarsebo een verkleinde bronzen versie van een buste die in het parle mentsgebouw staat. De 250 exemplaren zijn te koop voor 1.200 gulden en de opbrengsten gaan naar een speciaal herden kingsfonds, dat vredesprijzen toekent en zich bezighoudt met racismebestrijding. Geheel in de geest van de oud-premier. De gewelddadige dood van Olof Palme op 28 februari 1986 staat niet centraal op de bijeenkomsten en ten toonstellingen die dit jaar ter herinnering aan de vroegere Zweedse premier worden gehouden. Een werk groep die diverse vormen van eerbetoon voorbereidt, wil graag dat de nadruk wordt gelegd op Palmes idea len: geweldloosheid, verdraagzaamheid en solidariteit met de zwakkeren in de samenleving. Met nieuwe standbeelden, symposia en fakkeloptochten, maar ook met boeken, video's én CD's wordt de politicus de komende maanden herdacht. Zweden is Palme, tien jaar na de moord, nog steeds niet vergeten. die onder meer tot uiting kwam in een ijzersterke economie, die ruimte liet voor een genereus sociaal stelsel en maatschappe lijke experimenten. In het buitenland werd jaloers gekeken naar de 'Amerikanen van Europa', die ook op cultu reel gebied van zich deden spreken: het Zweedse design werd bijvoorbeeld overal omarmd en regisseur Ingmar Bergman liet op magistrale en succesvolle wijze zien dat ook het rijke moderne leven zijn schaduwkanten heeft. Het gezicht van Zweden werd in betrekkelijk korte tijd radicaal gewijzigd. Was het land aan het begin van deze eeuw voor ne gentig procent agrarisch en arm, aan het einde van deze eeuw leeft eenzelfde percentage van de bevolking in welvarende steden. Door hun plotselinge voortrekkersrol waanden de Zweden zich lange tijd onaan tastbaar in de wereld. Op het moment dat de ande re Europese landen zich enigszins begonnen te ontwor stelen aan de chaos van de oor log, in het midden van de jaren vijftig, betrad Olof Palme het politieke toneel als rechterhand van de toenmalige premier Tage Erlander, die een vrijwel onomstreden politiek leider was. Zo'n drie jaar na zijn politieke debuut tekende zich al af dat Palme geen doorsnee politicus zou blijven. In 1958 was hij met zijn 31 jaar het jongste lid van het parlement. Vijf jaar later volgde het eerste ministerschap, met een merkwaardige porte feuille die voornamelijk zijn po sitie als rechterhand van Erlan der moest rechtvaardigen, maar hem ook alle mogelijkheden bood zich te profileren als diens natuurlijke opvolger. De boodschap werd begre pen. In verkiezingsdebatten dis cussieerde niet langer de leider van de sociaaldemocraten, Er lander, met zijn belangrijkste opponenten, maar Palme. Hij wist, als jongere man, handiger Terwijl in veel Europese landen de Tweede Wereldoorlog geldt als een 'grensdatum' en ieder een spreekt van vóór of na de oorlog, lijkt de dag van de moord op Olof Palme in Zwe den zo'n functie te hebben ge kregen. De dood van Palme, die na een bioscoopbezoek in Stockholm op straat werd be schoten, markeerde niet alleen in politiek opzicht een 'nieuwe tijd'. De economie kwam juist in die periode in zwaar weer te recht, de werkloosheid steeg tot ongekende hoogten. Zweden bleek opeens in alle opzichten een 'gewoon' land te zijn. De Scandinaviërs leefden ja renlang in een bevoorrechte po sitie. Het neutrale Zweden kon ongeschonden door een perio de komen, waarin grote delen van Europa door oorlogsgeweld werden verwoest. Dat gaf in de jaren daarna een voorsprong, Zijn principiële houding zorgde er voor dat Palme veel bewonderaars had. maar ook vijanden. foto cpd De moord op Palme dompelde heel Zweden in rouw. FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7