Kiemen zijn er in soorten Tuinieren De eerste sneeuwklokjes 10 HfcBKUARI 1996 Als de plek waar ze staan niet overhoop wordt gehaald, vermeerderen de sneeuwklokjes zich jaar op jaar. foto cpd FRANS WEGMAN GPD Als het weer een beetje meezit bengelen deze maand de sneeuwklokjes aan de ranke ste len. Oude volksnamen als naak- te-mannetjes, -juffertjes, -meis- kes of -wijfxes spreken van me delijden met die bloempjes in de koude winterwind. In de buurt van Deventer heten ze nakend-aarsje of elders: bloot- köntjen ('De volksnamen van onze planten' - dr. II. Uitticn). Andere bolbloempjes als lente klokje, winteraconiet en blauwe irisjes zullen dra volgen, zoals u op uw dagelijks tuinrondje zult ontdekken. Zoals u ook de 'op gestreken' lintbloempjes van de to verhazelaar zult zien en de zich strekkende katjes aan de kronkelhazelaar. Andere strui ken als de populaire Viburnum tinus en Prunus subhirtella 'Autumnalis' tooien zich met heuse bloemen. Kortom: de len te is in aantocht. Dit betekent dat u weer in de tuin aan het werk kunt. Afhan kelijk van de weersvooruitzich ten kunt u als de vorst is ver dwenen de beschermende winlerbedekkingen verwijderen. Bij een nieuwe vorstperiode de bescherming weer aanbrengen. Het stro om het pampasgras kan op de composthoop. De plastic zakken van de stamro zen verwijderen. Ook het mate riaal dat u op de plekken hebt aangebracht om de bollen te beschermen kan worden weg gehaald. 'Losdekken'heet dat en het moet op tijd gebeuren anders beschadigt u later wel licht de bloemstelen van uitge lopen tulpen of hyacinten. Nieuwe bladloze struiken kunnen worden geplant of ver- - plant als de grond niet meer be vroren is. Maak een ruim plant- gat. De grond onderin goed los maken en er gedroogde koe mest door werken. Aanvullen met goede potgrond bevordert de hergroei. Plant u een clema tis tegen een muur verwijder dan eerst alle puin en rommel die u bij het graven tegenkomt. Probeerde wortelkluit heel te houden en zet een dakpan te gen de voel van de struik. Cle matis of bosrank groeit van ori gine onder bomen. Ze heeft er een hekel aan als de zon op haar voet schijnt. Permanente schaduw is dus geboden. Bo dembedekkers kunnen daar ook voorzorgen. Liguster is wel de bekendste heggeplant, maar er zijn tal van struiken die als heg kunnen worden aangeplant. Bottelroos, zuurbes, chinees klokje, beuk en haagbeuk, veldesdoorn. mei doorn (mag weer) en coniferen als Chamaecyparis of Cupresso- cyparis staan in het tuincen trum op u te wachten. Voor de snoeischaar is er ook werk. Om het jaar moet de kamperfoelie worden terugge snoeid. Nieuwe ranken van de blauwe regen kunt u wegknip pen want die geven toch geen bloemen. Zomerbloeiende Cle matis (die met die grote bloe men) mogen ook gesnoeid. De kleinbloemigen, zoals clematis montana, iaat u ongemoeid, an ders knipt u de bloemen er uit. I lebt u bollen in potten in de tuin ingegraven dan wordt het wel tijd ze nu binnen te zetten op een koele plek en de eerste dagen donker te houden. In de late winter- en de vroege voor jaarsmaanden is onze behoefte aan vers groen omgekeerd evenredig aan de prijs van groente. Vooral bij verse groene groentesoorten als sla, veldsla, spinazie en dergelijke liegt het er niet om. Bo vendien bevatten de groene kassoorten veel nitraat dat in ons lichaam in een schadelijke nitriet omgezet kan worden. We moeten er dus zuinig mee zijn. Wat dan? We gaan zelf aan de slag. We hebben tuin noch balkon nodig, alleen wat schaaltjes of weckpotten. Voor de teelt van sterrekers voldoet de weckpot niet. Daarvoor kiezen we een schaaltje. Voor 12 cm doorsnee hebben we genoeg aan één eetlepel zaad. Maar eerst vullen we even op met wat grond of zand. Turf mag ook, als het maar vocht vasthoudt. Daarop komt een driedubbele laag kéi kenrolpapier en daarop wordt het oran je-bruine zaad verdeeld. Ons bakje gaat in het volle licht op een warme plaats. Verder is het een kwestie van vochtig houden en wachten op de dingen die gaan komen. Na tien dagen kunnen we enkel centimeters lange knalgroene kiemblaadjes oogsten. Ze worden nooit geblancheerd of verwarmd, maar rauw op soep of saus-gestrooid, op de boter ham of in de sla gebruikt. Het papier wordt vervangen door een laag nieuw papier en er kan opnieuw gezaaid wor den. Heel anders gaat het met het kiemen van taugé, de kiemen van een boon, de katjang idjoe. Die is het lek kerst als de kiem blank en ongeveer 3 cm lang is. Dat doen we in een weckpot. Gewoon de bodem bedek ken met boontjes, de weckpot afsluiten met een scho ne doek, even flink natmaken en water weg laten lo pen. Dat herhalen we twee keer per dag en de weck pot zetten we op een donker, maar vooral warm plekje weg. Na ongeveer 5 a 6 dagen kunnen we oogsten. Deze kiemen worden geblancheerd en niet alleen in Indische gerechten, maar ook in salades en groente gerechten gebruikt. Ongeveer op dezelfde manier kunnen we aan de gang gaan met allerlei andere zaden. Maar koop ze vooral niet in de zaadhandel edoch in het reformhuis. Dan zijn ze zeker niet ontsmet en dus naar alle waarschijn lijkheid giftig. We kunnen zowel bruine bonen als ook linzen, mosterdzaad, tarwe en noem maar op, laten kiemen. Het is een sport. We moeten alleen elke dag tweemaal even spoelen met schoon water en vooral alle water weer goed weg laten lopen en we moeten een warm plekje in huis hebben. Na een dag of vijf zijn al deze kiemen geschikt voor comsumptie. Te lang laten kiemen is niet goed voor de smaak. Verder worden deze kiemen bij voorkeur gedurende 'n mi nuut of zeven geblancheerd vóór ze in diverse gerech ten worden verwerkt. En wat voegen ze toe aan onze voeding? Dat is dan niet mis. Tijdens het kiemproces maken planten met behulp van het water dat wij aanbieden en de zuurstof die ze uit de lucht halen een groot aantal vitamine A, E en C aan. Gratis voor niets dus uit simpele zaden. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM illustratie han van der ven Vraag en antwoord Veel dank voor de aardige complimenten die de ze rubriek krijgt van J. Kaptein uit Heemstede. Er wordt inderdaad getracht zoveel mogelijk eer bied uit te dragen voor al wat leeft en groeit. Ook als het gaat over 'onkruid' en 'ongedierte'. En over onkruid gaat de vraag van I. Kaptein, al weet ik niet zeker of je mos wel onkruid mag noemen. In elk geval luidt de vraag of het vele mos in eigen gazon mede veroorzaakt wordt door de overmatige mosgroei in de buurttuin. Het antwoord is simpelweg ontkennend. Mos vermenigvuldigt zich namelijk met minuscuul kleine sporen die kilometers ver met de wind meedrijven. Er is dus altijd en overal kans op mosvorming als de omgeving geschikt is voor de groei van dit kleine plantje. Schaduw, een zure omgeving (pH onder 5), vocht en liefst ook nog' wat extra stikstof wordt zeer op prijs gesteld door mos. Laat nu de regen momenteel niet alleen zeer zuur zijn, met een pH net iets boven 4 en laat diezelfde regen nu ook nog eens flink wat stikstof bevatten afkomstig van onze bio-indu- strie. Dan is het duidelijk dat er tegenwoordig veel meer mosvorming is dan jaren geleden. Omdat het nu niet de tijd is om met bestrijding van mos te beginnen, zal er in maart een en an der te lezen zijn over mos-bestrijding in het ga zon en de verdere zorg voor ons veeleisende groene tapijt in de tuin. Slerhekwerk Spyienhehwerk; Schulfliekkem Plantsoenhehkem Gaasafirastering 'j Sportveldafirasterlng Tennisbaanafrasterlngt Schoorsteenkappen Oudhollandbsevertidatlrag 1 E A A E R D E N 2 B C O T O M E R 3 P P R O E E M R 4 K I A S B E L 5 S V E E E R E N 6 S G T A O E N D 7 D Z E O E P A N 8 R R A O G G E P 9 K L O U P M E R 10 A A B A R A E R 11 S T E A G N E A 12 R K A M P E Z L 13 B A O L I O T G 14 D K O N A IJ K N OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vorrrfen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: I. grond; 2. zuivelprodukt; 3. vrucht; 4. dikke staaldraad; 5. pluim; 6. rang; 7. kus; 8. graan soort; 9. metaal; 10. goudstaaf; II. oefentijd; 12. bedehuisje; 13. vaartuig; 14. knaagdier. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ o jaas&tjz e/j wat za& je paw 7 l/ep /n dp <5 anp £w j/j zat wpp de kpaatt te lezew Tom Poes en het Lemland Heer Bommel kwam langzaam over eind en staarde vol ontzetting naar de zee. Daar was een lange lijn zwemmers te zien, die zich met flin ke slagen naar de horizon bewoog. „Ho! Stop!", riep hij. „Kom terug! Dat gaat verkeerd!" Zijn-klagende stem verwoei echter in de wind en er was niemand, die om keek. Nu werd de eenzame heer door een paniek aangegrepen. Roepend snelde hij naar de golven waar hij zich enige tijd armzwaaiend langs de vloedlijn bewoog. Doch toen dit geen enkel gevolg had sprong hij te water en begon de trekkers te volgen. De zee was koud en de stroom trok aan zijn ongeoefende ledematen. Maar de schrik over het gebeuren schonk hem reuzekrachten, zodat hij al spoedig de laatste lemming begon in te halen. „Blub blub... terug!" riep hij, het hoofd uit de golven heffend. „Jul lie... gaan verkeerd... blub..." „Waarom verkeerd?" vroeg de ach terste zwemmer, die met rustige sla gen de golven kliefde. „Lemland ligt achter grote water, dat weet ieder een!" „Nee... dat is niet zo!" hijgde heer Bommel. „Daar... blub... ligt Lemland niet!" „Waar dan wel?" vroeg de ander. „Ik weet het niet!" riep heer Ollie in wanhoop. „Maar het ligt niet daar. dat is zeker!" De lemming glimlachte om de dom heid van dit antwoord en hij legde er een slagje op om de verloren tijd in te halen. Maar toen heer Bommel zijn hand uitstak om hem tegen te houden werd hij boos. „Ga terug naar je eigen vervelende land, grote wam!" riep hij uit. „Hebben nu last genoeg van je gehad. En met deze woorden beet hij kwaad naar de uitgestoken vingers... H T mmmmi WEER DOOR HANS VAN ES Zelden zullen de verschillen in temperatuur in ons land zo groot f\ weest zijn als vrijdagmorgen vroeg. De vorst was in het zuiden v; land al sterk afgenomen: Vlissingen noteerde een minimum van slechts -2.2 graden. In onze regio was het al een stuk kouder sommige plaatsen strenge vorst: -9 tot -11 graden. Verder naar noorden waren de omstandigheden gunstig voor diepvriestempt ren. De aanwezige zeer koude lucht kwam volledig tot rust en b dere hemel daalde het kwik te Leeuwarden tot -16.3. In Twentl waar nog sneeuw lag werd zelfs -20.5 graden gehaald; het onbt dieptepunt van deze winter en tevens de laagste temperatuur derland sinds januari 1985. In de loop van de dag liep het kwil Ie land al flink op; in het zuiden zelfs boven nul. Een zeer diepe pressie bij Ierland ondernam een vastberaden aanval op het vo bied. Later op de dag namen wind en bewolking toe en in de av reikte een sneeuwzone, voorafgaand aan de dooi over de weste provincies. Vanmiddag loopt de temperatuur in de westelijke k vincies al tot 2 a 4 graden boven nul. In de binnenstromende o lucht klaart het op, maar er kan later op de dag weer een winte vallen. De vrij krachtige zuidwestenwind houdt het kwik vannaj juist boven nul. In het noorden en oosten van het land verloopt aanval van de dooi moeizamer; wellicht blijft het kwik daar nof me tijd rond het vriespunt hangen. In komende 48 uur trekt d( depressie langzaam via de Noordzee naar ons land. Er blijven matig buien vallen met regen, hagel of natte sneeuw. Ondank lichte dooi blijft de bodem stijf bevroren, zodat een kleine nar opklaring voldoende is voor plotseling optredende gladheid. C kaarten voor komende week wijzen nu duidelijk op een nieuw offensief. Op maandag trekt de lagedruk verder door naar het en zuiden van Europa. Dat heeft verstrekkende gevolgen; de v komt vanaf dinsdag weer in de noordoosthoek terecht en na e* riode met regen of sneeuw keërt de kou terug. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend veel bewol king en vooral in het zui den van tijd tot tijd sneeuw. Stevige zuid- tot zuidoostenwind. Langs de westkust maxima rond het vriespunt; in net noorden en langs de oostgrens ma tige of strenge vorst. Zweden: Wolkenvelden en vooral zondag in het midden en zuiden af en toe sneeuw. Flink toenemende zuid oostenwind. In het noor den strenge tot zeer stren ge vorst. Elders overwe gend matige vorst. Denemarken: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw. Zondag -ook enkele opklaringen. Veel wind. Overdag lichte Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd win terse buien. Zondag ook opklaringen. Harde tot stormachtige west- tot noord westenwind. Maxima zondag van 6 gra den in het oosten tot 10 in het zuidwes- België en Luxemburg: Overwegend veel bewolking en enkele buien, vooral zaterdag nog met winterse neerslag. Zaterdag veel wind. Maxima zondag rond 5 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd buien, in de oostelijke depar tementen met winterse neerslag. Vooral langs de Kanaalkust veel wind. Maxima zondag uiteenlopend van een graad of 9 in Bretagne tot plus 4 in het uiterste oosten. Portugal: In het zuiden perioden met zon en droog. Naar het noorden toe meer be- wölking en kans op regen. Middagtem- peratuur van 11 graden langs de kust in het noorden tot 16 plaatselijk in de Al- Madeira: Zon, afgewisseld door wolkenvelden. Za terdag nog een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra- Spanje: In het noorden wolkenvelden en af en toe regen. Elders nu en dan zon en voor» al zondag aan de costa's in het oosten en zuidoosten kans op een bui. Ook on weer is dan mogelijk. Geleidelijk iets kouder; zondag op de meeste plaatsen maxima tussen 9 en 14 graden. Aan de Costa del Sol plaatselijk maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Op de noord- stranden ook wolkenvelden en zaterdag nog een kleine kans op een bui. Maxima zondag op de zuidstranden rond 21 gra- Marokko: Westkusb'wolkenvelden en kans op een 'bui. Naar het zuiden toe meer zon en meest droog. Maxima van een graad of 17 in het noorden tot circa 23 in het zuiden. Tunesië: Zaterdag flinke perioden met zon en droog. Zondag ook wolkenvelden en een toenemende kans op een bui. Middag- temperatuur ongeveer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral in het westen nu en dan regen. Langs de Middellandse Zeekust ook af en toe zon. Op beide da gen in de Franse Alpen hier en daar wat sneeuw. Middagtemperatuur van 6 gra den in de omgeving van Lyon tot een graad of 11 in het uiterste zuiden Mallorca en ibiza: Perioden met zon en vooral zondag kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur zondag rond 14 graden. Italië: Zaterdag geregeld zon en overwegend droog. Zondag wolkenvelden en van het westen uit een toenemende kans op re gen of een bui. Ook onweer is mogelijk. Middagtemperatuur zaterdag van plus 4 graden in het noorden tot 15 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vooral zondag kans op een bui, misschien met onweer. Maxima rond 14 graden. Malta: Geleidelijk meer zon. Zondag later op nieuw kans op een regen- of onweersbui. Maxima zondag ongeveer 15 graden Griekenland en Kreta: Naast zon ook wolkenvelden. Zaterdag eerst nog kans op een bui en op de Egeische Zee een stevige noordenwind. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 14 in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog, maar zaterdag aan de Turkse zuidkust en op Cyprus nog wisselvallig met van tijd tot tijd buien, soms met on weer. Middagtemperatuur van ongeveer 6 graden op de Dardanellen tot 17 op Duitsland: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw, later in het westen ook regen en mogelijk ijzel. Zaterdag in het oosten eerst nog zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima zondag uiteenlopend van enkele graden onder het vriespunt in het oosten tot +5 in Nordrhein-Westfalen. Zwitserland: Wolkenvelden en .hier en daar sneeuw, later in de dalen ook regen. Middagtem peratuur in de dalen oplopend tot onge veer +4 graden op zondag. Oostenrijk: Wolkenvelden en af en toe wat In het noordoosten aanhouden* In de dalen in het westen midda ratuur oplopend tot ongeveer +3 Zaterdag perioden met zon. In van de dag toenemende be maar op de meeste plaatsen dro dag veel bewolking en hier en t sneeuw. Geleidelijk minder koi dag overdag overwegend matige Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook hier en dé Vooral zondag kans op sneeuw, koud; zondag overdag lichte tol Hongarije: Wolkenvelden en zondag'later kans op sneeuw. Overdag mees ZONDAG 11 FEBRUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.04 Zon onder Maan op 00.30 Maan ondf Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.42 «20.05 07.15 Laag 03.25* 15.40 03.06 MAANDAG 12 FEBRUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.02 Zon onder Maan op 01.40 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.35 21.05 08.08* Laag 04.06 16.24 03.47 Weerrapporten 09 februari 19 u station weer wind t* Den Hi Rotterdam Vhssmgen Aberdeen Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg hall Madrid hall bew hall bew. half bew. Wenen c Zurich I Bangkok c Buenos Aires I Casablanca z Johannesburg l Los Angeles z New Orleans t New York z Tel Aviv z Tokyo f Toronto ti

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6