De nieuwe solidariteit Opeen warme zomernamiddag in augustus vielen de tivee grote tegenpolen in de Nederlandse politiek elkaar in de armen: de paarse coalitie was een feit. Op ten striemend koude plintermiddag anderhalf jaar 'ater, blijkt water toen in feite is besloten: de solidariteit in de male zekerheid wordt opgeofferd aan het marktdenken. Een terugblik en vooruitblik op ie privatisering van de liektewet. Hoe de PvdA de slag aan het verliezen is e grande finale van de Ziekte- I W wet-discussie begint maandag- avond. Als antwoord op het taaie verzet van de PvdA-senatoren laten op de voorpagina van NRC-Handelsblad twee prominente WD-kamerleden weten dat de WAO opnieuw onder het mes gaat als de so ciaal-democraten aan de overkant van het Binnenhof niet inbinden. De redenering van de liberale specialist sociale zaken Henk van Hoof is simpel: privatisering van de Ziekte wet betekent minder ziekteverzuim en dus op den duur minder arbeidsongeschikten. Gaat de privatisering niet door, dan gebeurt het omgekeerde. Meer zieken, en uiteindelijk meer WAO'ers. En dan volgt een 'open afwe ging van beleidsalternatieven'. Zo staat het in het regeerakkoord, de Heilige Schrift van paars. En van premier Kok. De grote dag breekt aan, een snerpend koude wind giert over het Binnenhof en slechts één demonstrant wacht de senatoren op. Als PvdA'er Job Cohen arriveert, voegt hij hem toe: 'Jullie laten je niet op je kop zitten, hè?!'. Bij de boomlange voormalige staatsse cretaris van onderwijs kan er niet meer af dan een flatlw glimlachje en een 'we doen ons best'. De menukaart van de Eerste Kamer ver meldt als voorgerecht een interpellatiedebat- je, aangevraagd door Groenlinkser Wim de Boer. Premier Kok moet op het matje komen. Officieel omdat dit al de zoveelste keer is dat het kabinet de Eerste Kamer onder druk zet om een wetsvoorstel snel af te handelen. Maar in feite doet de deze dag in somber zwart gestoken senator nog een laatste po ging om de behandeling van de WULBZ (de Wet Uitbreiding doorbetaling Loon Bij Ziek te, zoals de afschaffing van de huidige Ziek tewet met onverbloemd cynisme is gedoopt) te voorkomen. Kan het kabinet niet de 'ko ninklijke weg' bewandelen en het voorstel te rugnemen voor nader beraad? Negen van de tien PvdA-stemmers zijn tegen het plan, en zelfs zes van de tien WD-stemmers, zegt hij richting Kok en de WD-fractie, de enige ech te verdedigers van WULBZ. Als Kok antwoordt, wordt meteen duidelijk hoe de zaken die dag zullen gaan verlopen. Bijna verontschuldigend richting 'zijn' sena toren zegt hij dat 'een afzonderlijk voorstel slechte kanten kan hebben'. Zo slecht zelfs, geeft hij grif toe, dat je er op zichzelf nooit mee akkoord zou gaan. Maar: dat slechte voorstel kan deel uitmaken van 'een geheel van lastige keuzes, van compromissen met een interne samenhang waardoor andere maatregelen niet hoeven te worden geno men'. Stille hoop Kok praat, voor alle duidelijkheid, over de grote uitruil in het regeerakkoord. De WD stemde ermee in niet te gaan zeuren over hoogte en duur van de uitkeringen als de PvdA alckoord zou gaan met de privatisering van de Ziektewet en de WAO. Tot nu toe heeft de WD nog weinig plezier beleefd aan die deal. De privatisering van de WAO is voorlopig met een jaar uitgesteld en opting out, het onderbrengen van het WAO-risico bij een particuliere verzekeraar, blijkt in de eerste zeven tot tien jaar een stuk duurder dan de huidige collectieve regeling. Heel stil letjes hopen velen in het PvdA-kamp dat die opting out uiteindelijk een stille dood zal sterven en dat de schade beperkt blijft tot premiedifferentiatie (wie minder WAO'ers aanlevert hoeft minder premie te betalen) binnen het huidige collectieve stelsel. De WD weet dat die mogelijkheid niet denkbeeldig js. En dus zal en moet de privati sering van de Ziektewet doorgang vinden. Schieten de PvdA-senatoren die af, dan staat de WD voorlopig helemaal met lege handen. En dat pikken we niet, zo luidt de boodschap van Van Hoof in NRC-Handelsblad. Als jullie je niet aan je'afspraken houden, doen wij dat ook niet. En hij zit niet zonder munitie, want de daling van het aantal WAO'ers begint te stagneren en dreigt weer om te slaan in een stijging. Zet Van Hoof zijn woorden kracht bij, dan zit het kabinet acuut in de gevaren zone. Heeft Karin Adelmund niet al hardop gezegd dat de PvdA uit het kabinet stapt als hoogte en duur van de uitkeringen worden aangetast? Kok wil graag nog even premier blijven. Daarom: als SP-senator De Wit opheldering vraagt over de uitlating van WD-leider Bol- kestein dat hij 'buitengewoon sterke toezeg gingen' heeft gekregen van de premier dat WULBZ doorgaat, houdt Kok zich van de domme. Maar wat doet dat ertoe? De Wit weet immers donders goed wat dat betekent, en iedereen weet het: desnoods spreekt het kabinet het machtswoord. Belangrijkste bezwaren Als de premier vertrekt, is de race gelopen. Wat moedeloos hangen de PvdA'ers in hun bankjes, hachjes kunnen er niet af. Het ge zicht van Thijs Wöltgens, die zijn partij pro beert te behoeden voor een al te sterk afglij den naar rechts, staat al vanaf de eerste ha- merklap van senaatsvoorzitter Tjeenk Willink dof, bijna uitdrukkingsloos. Als hij af en toe even de benen strekt, loopt hij als een oude man. Hem en zijn collega's rest nog slechts een poging om het gezicht te redden. Ze heb ben de afgelopen weken zo hoog van de to ren geblazen, dat ze wel iets uit het vuur moeten slepen om niet totaal af te gaan. Als Willem van de Zandschulp zijn in priegelfijn handschrift opgestelde verhaal voorleest, ventileert hij eerst nog eens uitgebreid alle bezwaren tegen de WULBZ. De belangrijkste: werkgevers zullen iedereen met een vlekje buiten de poort houden. Bovendien brengt de privatisering de bedrijvenpoli's, en daar mee de tweedeling in de gezondheidszorg, wel heel erg dichtbij. Van de Zandschulp en zijn collega's heb ben wat bedacht: laat werkgevers die selecte ren op gezondheid, daarvoor maar betalen. Er moet een fonds komen voor maatregelen om deze groepen met behulp van subsidies en scholing alsnog aan de man te brengen of een baan voor hen te scheppen in een sociale werkplaats. Dat fonds moet gevuld worden met een heffing over de loonsom, waaraan werkgevers alleeri kunnen ontkomen als ze een bepaald percentage gehandicapten of chronisch zieken in dienst nemen. Direct in het eigen bedrijf, of indirect door orders te plaatsen bij sociale werkplaatsen, dat maakt niet uit. Van de Zandschulp zegt dreigend dat de 'onoverkomelijke' bezwaren van de PvdA- senatoren alleen verdwijnen als het kabinet dit voorstel overneemt. Al is het niet veel, de prijs van dat zoenof fer voor de 'vrijwillige' instemming van de PvdA-senatoren met WULBZ is het kabinet te hoog. WD-staatssecretaris Robin Linschoten is al zeker van de overwinning. Voor de be leefdheid zegt hij 'interessante nieuwe ele menten' te zien in het FVdA-plan. Hij wil ook nog wel praten over een beloning voor werk gevers die gehandicapten en chronisch zie ken in dienst hebben of houden. Maar een strafheffing...brrr. Dat lijkt teveel op een las tenverzwaringvoor het bedrijfsleven en dat is vloeken in de paarse kerk. Hij is daar 'ver baasd' over, zegt hij, politiek jargon voor am- me-nooit-niet. Versterking Uiteindelijk rest de PvdA-senatoren niets an ders dan in te stemmen met het uiterste bod van Linschoten: een korting op de WAO-pre- mie voor werkgevers die mensen met een vlekje toch een kans geven. Het is bijna min der dan niets. Ze weten het en geven het openlijk toe. ,,Ik heb vuile handen gemaakt", zegt Van de Zandschulp. Maar ze kunnen nu eenmaal niet anders. Niemand durft echter hardop te zeggen wat de privatisering van de Ziektewet écht betekent: dat de PvdA de slag om de sociale zekerheid aan het verliezen is. Met de privati sering van de Ziektewet accepteren de soci aal-democraten in feite dat kwetsbare groe pen worden uitgesloten van de arbeidsmarkt. Subsidies werken nauwelijks, quotering (waarbij werkgevers worden verplicht een bepaald percentage gehandicapten of chro nisch zieken in dienst te nemen) is onbe spreekbaar voor de WD. De privatisering van de WAO zal die ten dens nog versterken. In de eerste plaats door de premiedifferentiatie (wie veel WAO'ers aanlevert, moet meer premie gaan betalen). Daarnaast werkt opting out - als het op gang komt - als een vliegwiel. In eerste instantie kunnen alleen bedrijven met een extreem laag ziekteverzuim het zich permitteren om tegen relatief weinig extra aanvangskosten over te stappen naar een particuliere verze keraar. In die zin is het meer dan lonend om heel scherp te gaan selecteren bij het aanne men van personeel. Naarmate meer 'goede risicio's' uit de col lectieve regeling stappen, stijgen de premies en wordt het voor meer bedrijven aantrekke lijk om over te stappen naar een particuliere verzekeraar. Het 'lek' wordt steeds groter en uiteindelijk blijven in de collectieve regeling alleen nog bedrijven en bedrijfstakken over met hoge uitvalcijfers. Wie niet selecteert, kijkt straks tegen enorme premies aan. Grip kwijtgeraakt De privatisering van de sociale zekerheid be tekent niets meer of minder dan dat de poli tiek de grip op de solidariteit in de sociale ze kerheid grotendeels kwijtraakt. Bij de parle mentaire enquête naar de sociale zekerheid werd zonneklaar dat die veelgeprezen solida riteit deels was verworden tot een mantel waaronder bedrijfssaneringen op kosten van de samenleving werden toegedekt en de ge volgen van slechte arbeidsomstandigheden werden afgewenteld. Om de solidariteit te redden, moest aan die afwenteling een einde komen. De vervuiler zou moeten gaan beta len. Maar daarbij was de maatvoering van le vensbelang. De parlementaire enquêtecom missie wees er al op dat bij privatisering van Hans Wiegel (rechts) tijdens het debat in de Eerste Kamer over de afschaffing van de Ziektewet. FOTO GPD MARJON DE MELKER Willem van de Zandschulp: „Ik heb vuile handen gemaakt." de Ziektewet - een van haar aanbevelingen - chronisch zieken en gehandicapten veel moeilijker aan de slag zouden komen. De po litiek hield daarom voorlopig de regie in ei gen hand: bedrijven moeten sinds 1994 de eerste weken ziekengeld uit eigen zak door betalen. Daarnaast kwam er premiedifferen tiatie: bedrijven met weinig zieken worden beloond met een lagere premie voor het zie kengeld nó de eigen-risicoperiode. De prljsprikkel bracht een fiks dalend ziek teverzuim. Enerzijds door meer aandacht voor zieken en hetere arbeidsomstandighe den, anderzijds door die al voorziene scherp ere selectie bij sollicitaties. Om het saldo van de prikkel positief te houden, was en is de maatvoering van essentieel belang. Van de Zandschulp verwoordde dat heel helder: „Mijn lekenverstand zegt: als het medicijn zowel heilzame als schadelijke effecten heeft, zal een opvoering van de dosis al die effecten versterken. Dat pleit voor een behoedzame aanpak, nauwkeuriger onderzoek naar de precieze effecten en extra aandacht voor de bijwerking." Die behoedzame aanpak en die aandacht voor de bijwerking mag je van particuliere verzekeraars niet verwachten. Het is hun vak om verzekeringen aan te bieden en daarmee geld te verdienen, niet om solidariteit of soci ale rechtvaardigheid te garanderen. Zij reke nen bedrijven slechts af op het ziektever zuim, niet op de vraag hoe sociaal of niet-so ciaal werkgevers zich daarbij gedragen. Dat was en is het kernargument legen privatise ring, dat ook het kabinet niet heeft wéten te weerleggen. Onomkeerbaar proces Het is de politiek die in de sociale zekerheid solidariteit en rechtvaardigheid moet afdwin gen, maar in het regeerakkoord is anders In sloten: de PvdA heeft de kansen op werk voor zwakke groepen opgeofferd aan het (voorlo pig) niet verder aantasten van uitkerings rechten voor de werkenden. Dat is blijkbaar de nieuwe definitie van sociale rechtvaardig heid. Als straks de privatisering van de WAO dat nog veel scherper en pijnlijker toont, is er geen weg meer terug. Want privatisering, zei Van de Zandschulp al, is een onomkeerbaar proces. De PvdA mag dan voor de rekening vrezen. Vice-voorzitter Vreeman constateerde deze week al dat de sociaal-democraten door hun kiezers in de eerste plaats worden afgerekend op hun inzet voor sociale rechtvaardigheid. Als het PvdA-congres dat vandaag doet bij premier Kok, kan die het nog aardig moeilijk krijgen. Demonstratie tegen privatisering van de Ziektewet. Op deze wijze uitte een groep bouwvakkers dinsdag de bezwaren tegen het plan. FOTO GPD CfESZORN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 37