Wandelen is( LIS Goedkopere vakanties in winter en voorjaar 'rOutiers EUROPEE NS Toerisme Wintersporters vinden Oostenrijk te duur REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Vr ^jarige campagne komt milieu ten goede [{STRUUS onderwerp ontsnapt aan de boekhou- lik van marktonderzoekers. Ook wan- niet. Ijverige cijferaars vogelden keurig it Nederlanders samen 63,2 miljoen lingen per jaar maken. Bij voorkeur in isten, zuiden en oosten van het land. ete afstand: vijf tot vijftien kilometer, 'oor wordt dan twee tot drie uur uitge- m, liefst tussen 11 en 15 uur. Als er voor imak vanuit wordt gegaan dat gemid- ;o'n tien kilometer wordt afgelegd, dan it zeggen dat er per jaar opgeteld zo'n keer rond de aarde wordt gewandeld. ;evig ommetje dus. tr dat is betrekkelijk" vindt Marcel spreekbuis van de AVN, de stichting anljn de ANWB, VW's en het Nederlands u voor Toerisme samenwerken tenein- risme en recreatie in eigen land te be ren. „Ruim 63 miljoen wandelingen per ijkt héél veel, maar op vijftien miljoen pers zijn dat er maar net vier per per- Iper jaar. En dat is gering." irvoor te zorgen dat de Nederlanders ker een voet buiten de deur zetten, be- 2 AVN de driejarige campagne 'Neder- 'Wandelland'. De officiële aftrap werd w 3 februari op het 'Op Pad Beursfes- gegeven. De AVN doet al die moeite jens niet alleen om toerisme en recrea- eigen land op te krikken. Eén van de 14 jigrijkste redenen is volgens Marcel Bal- k „het terugdringen van de automobi- Wandelaars laten immers de auto en dat is goed voor het milieu; om in rgon van de moderne reclamemaker te in: Wandelen is groen. jaar tilde de AVN een andere 'groene' Nlpagne in het zadel: Nederland Fietsland. moet in drie jaar het milieu aan wat frisse lucht helpen. Marcel Baltus vindt té vroeg om conclusie te trekken -3 de resultaten ervan. „De effectiviteit is Naltijd te meten. Maar een graadmeter is Hlat bij de VVV- en ANWB-kantoren de natische Fietsgidsjes van de campagne Jet een oplage van 60.000 exemplaren -ijen één week weg waren. Ook de tweede P|, van nog eens 60.000, was binnen een (J-ji de deur uit. Dat is een bewijs dat de jjïLagne bij de consument aanslaat." mogelijk zullen de wandel- en fiets- nagne de komende jaren een tandem Mien. Zo staat de nieuwe brochure 'Gast- (gratis verkrijgbaar bij alle VW's) >kpar gêheel in het teken van wandel- èn Varrangementen. Baltus: „We voldoen lO^mee aan de trend die je de laatste vijf De favoriete afstand van de wandelaar bedraagt vijf tot vijftien kilometer. Natuurschoon wordt het liefst tussen 11 en 15 uur bewonderd. jaar zowel hier als in het buitenland ziet, na melijk dat de mensen niet meer twee weken op hun rug op het strand willen liggen, maar bezig willen zijn. Daarom groeit het aantal actieve vakanties voortdurend." Boodschap Marcel Baltus vindt wandelen een dankbaar onderwerp voor een campagne. „Het is im mers niet streekgebonden, je kunt het in het hele land doen, en ook het hele jaar door, van januari tot december. Bovendien is wan delen gezond en de schoonste manier van recreatie cn vakantie." Die boodschap zit ook verpakt in de imposante stapel gratis drukwerk die de nieuwe campagne gaai on dersteunen. Zo verschijnt begin maart de eerste van vijf speciale 'Lekker Weg in Eigen Land'-kranten. Oplage: anderhalf miljoen. Een maand later volgt een landelijk over zicht van alle wandelroutes, -evenementen en -arrangementen van VW's, ANWB, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, IVN, NIVON en tal van andere groene organisa ties. De agenda wijst bovendien de weg naar fietsevenementen, cultuur en waterspon. De kalender zal gratis verkrijgbaar zijn bij alle VW- en ANWB-kantoren. Dat geldt ook voor twee themagidsjes. De eerste is gewijd aan wandelingen in de na tuur (verschijningsdatum eind april), de tweede aan cultuurhistorische wandelingen, bijvoorbeeld in Hanzesteden (in het najaar). De Stichting AVN werkt ook mee aan een TV-programma van de TROS, dat vanaf 6 maart dertien woensdagavonden lang toeris tisch Nederland ten voeten uit laat zien. Wandelmaand Een belangrijke stap in de nieuwe campagne is het evenement 'April Wandelmaand'. Er werken, verspreid over het hele land, meer dan 130 VW's en natuurorganisaties aan mee. Elk weekend in april organiseren zij ruim driehonderd speciale wandelingen met een extraatje, variërend van een excursie met een boswachter tot een gratis kopje koffie in een museum. De routebeschrijving is te vin den in een zogeheten Wandelmap die voor 4,95 gulden te koop is bij alle VW- en ANWB-kantoren. De map bevat ook een overzicht van alle andere routes in de regio, kortingsbonnen en een souvenirtje. Van elke verkochte wandeling gaat twee kwartjes naar UNICEF voor een sloppenproject in Ghana. Vanaf 1 maart kan de consument infor matie over de wandelmaand opvragen via een landelijk informatienummer: 070 - 31 41 46 0. E I S B E RIC HTEN Wengen is een van de wintersportdorpen die in samenwer king met Air Engiadina speciale hotelarrangementen aan biedt. FOTO VVV ENGELBERG James Bond-ontbijt In samenwerking met de dagelijks tussen Amsterdam en Bern vliegende Zwitserse regionale vliegmaatschap pij Air Engiadina organiseert de VW van het Berner Oberland een aantal wintervakantie-arrangementen met daarin onder meer een James Bond-ontbijt in het Piz Gloria Restaurant op de Schilthorn bij Miirren. Op de berg werd aan het eind van de jaren zestig 'On Her Majesty's Secret Service' opgenomen, een van de meest spectaculaire 007-films in de tot op heden doorlopende serie. Overigens vormt skiën in bijvoorbeeld Wengen, Grindelwald, Hassliberg en Adelboden uiteraard het be langrijkste aspect van de arrangementen. Prijzen (op basis van half-pension in uitstekende hotels en met in begrip van de vlucht) vanaf circa 720 gulden voor een driedaagse trip en vanaf circa 1.100 gulden voor een week. Info: Zwitserland Toerisme in Amsterdam, 020 - 62 22 03 3. Tochten met traditionele zeilschepen, zijn er nu ook rondom onder meer Mallorca. Zeilvakanties Reisorganisatie 'De Zeilvaart' te Enkhuizen heeft haar programma voor het komende seizoen sterk uitge breid. Nieuwe bestemmingen zijn onder meer Ierland, Zweden, Mallorca en Turkije. In Nederland zelf vor men de 'lange weekeinden' op IJsselmeer en Wadden, een nouveauté. De tochten worden uitgevoerd met tra ditionele zeilschepen en zijn geschikt voor zowel indi- viduelen als groepen. Info: 02 28 - 31 24 24. Britse Reismarkten Onder auspiciën van het Brits Toeristenbureau wordt ook dit jaar een serie van vijf Britse Reismarkten gehouden. De eerste vindt plaats op 14 februari in Breda (Turfschip, 12 tot 20 uur), de tweede op 15 februari in Den Haag (Grote Kerk, 12 tot 20 uur) en de derde op 17 en 18 februari in Amster dam (Beurs van Berlage, 11 tot 17 uur). Op de markten zijn zo goed als alle op Groot-Brittannië gerichte toeristische orr ganisaties aanwezig (touroperators, veerdiensten, lucht vaartmaatschappijen enzovoort) teneinde bezoekers te in formeren over een vakantie in het Verenigd Koninkrijk. Recordbezoek aan Zuid-Afrika Vorig jaar hebben bijna 50.000 Nederlanders Zuid-Afri- ka bezocht. Dat is ruim honderd procent meer dan in 1994 toen 24.000 landgenoten een visite aan het land brachten. Volgens Santour, het Zuidafrikaanse Ver keersbureau, is Nedertand daarmee een van de snelst groeiende toeristenmarkten. Achter Engeland, Duits land, Amerika, Frankrijk en Australië bezet ons land de zesde plaats. Om de wassende stroom op te vangen, vliegt de KLM al sinds november vijf keer per week naar Johannesburg. De SAA voerde de frequentie op van twee naar drie maal per week. Bezoek Israël sterk toegenomen Het aantal toeristen dat een bezoek brengt aan Is raël neemt na de inzinking van de afgelopen jaren, weer explosief toe. Vorig jaar ontving het land 2,5 miljoen gasten, een record. Als belangrijkste reden voor de spectaculaire groei wordt opgegeven dat het imago van 'onveilige regio' grotendeels is ver dwenen. Ook is de belangstelling voor een gecom bineerde Israël/Jordanië-reis enorm gestegen sinds Amman de grensoverschrijding anderhalf jaar terug fors versoepelde. Schildercursus Canvas Canvas Holidays, een touroperator voor verzorgde kampeervakanties in vooral Frankrijk, organiseert.het komende voor- en naseizoen schildercursussen in cam pings aan het Meer van Annecy en Sint Jean du Gard (Cévennen). De lessen worden ge geven door professionals en zijn gratis. Info: 03 43-41 55 30. Informatiegids Den Haag Bij de Stichting Promotie Den Haag, ver scheen dezer dagen de Informatiegids 1996. De brochure verstrekt uitgebreide inlichtin gen over attracties, musea en andere be zienswaardigheden in Den Haag, Schevc- ningen en Kijkduin. Ook is er een overzicht van allerlei evenementen in opgenomen. De informatiegids kost 3,50 gulden en is verkrijgbaar bij alle VW-kantoren in Neder land. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Een enquête van de Oostenrijkse organisatie öster- reich Werbung (ÖW) onder vierduizend toeristen die de Alpenrepubliek in de winter van 1994/1995 be zochten, heeft uitgewezen, dat men het land 'te duur' vindt worden. In het onderzoeksrapport wijst OW erop dat de gasten vooral klachten hebhen over het prijsni veau van de drankjes en de skiliften. Ook op hel he- drag dat de skischolen voor een paar uurtjes les vra gen, kwamen veel aanmerkingen. De reden dat veel toeristen Oostenrijk tegenwoordig een 'koude schou der toedraaien', ofte wel wegblijven, moet volgens ÖW dan ook in die ontevredenheid worden gezocht. In het rapport wordt gewezen op het feil dat in de winter van 1988/1989 nog 55 procent van de gasten verklaarde 'zeker' te zullen terugkomen, een percentage dat vorig jaar was gezakt tot 44. Overigens zijn de Oostenrijkse hoteliers zelf ook gaan inzien dat de neergang van het aantal toeristen alleen kan worden teruggedrongen als er iets aan 'het kostenplaatje' wordt gedaan. Zo hebben bijna veertig hotelhouders zich verenigd in de groep 'Winterwelt österreich'. De bedrijven verplichten zich 'redelijke overnachtingstarieven' te berekenen, zonder extra uit gaven voor skipassen en dergelijke. Bovendien bieilen ze de gast gelegenheid de ski-uitrusting ter plaatse te huren. Een lijst van de hotels die bij 'Winterwelt' zijn aangesloten, kan worden aangevraagd bij het Oosten rijks Toeristenburo in Amsterdam, 020 - 61 29 68 2. Daar kan ook een overzicht worden verkregen van de talrijke wintersportdorpen die speciale acties zijn be gonnen teneinde de gunst van de gast terug te win nen. Zo krijgen bijvoorbeeld wintersporters in Unken (Saalachtal) hun skipas van 9 maart tot 9 april gratis en hoeft er in Mittersill (Salzburgyrland) voor kinderen tot 15 jaar vanaf 16 maart zo goed als niets te worden betaald. Hotels, skischool en liften zijn gratis, zolang één van de ouders minimaal een tweedaagse skipas betaald. Hotels, skischool en liften zijn gratis, zolang Oost-Nederland biedt speciale arrangementen aan Woonhuis Mozart Na een grondige restauratie kan het huis dat Mozart in Salzburg bewoonde worden bezocht. De verbouwing, die ruim zestien miljoen gulden kostte, is gefinancierd door een Japanse verzekeringsmaatschappij. Het al langer voor bezoekers opengestelde ge boortehuis aan de Getreidegasse, zal bin nenkort eveneens worden opgeknapt. X&PCN I Nieuwe Routiergids Onlangs verscheen de Routiergids 1996 met daarin een overzicht van zo'n duizend ho- reca-adressen langs de belangrijkste Eu ropese autowegen. Ook bevat het kloeke boekwerkje informatie over onder meer veerdiensten, servicestations, autoverhuur bedrijven en alarmnummers. De gids kost (zover men geen lid is van de Stichting Les Routiers Européens) zestien gulden en is verkrijgbaar bij alle aangesloten Routiersbe- drijven of het secretariaat te Wijchen, 024 - 64 21 14 4. Brochure Noorwegen Elk jaar omstreeks deze tijd geeft Nortra, het Noors Nationaal Verkeersbureau voor' de Benelux, een Nederlandstalige brochure uit. Het nieuwe boek - want dat is het on derhand in feite - werd ook nu uitgevoerd in full-colour en geeft de gebruiker een zeer uitgebreid overzicht van alle mogelijkheden die Noorwegen de toerist biedt of het nu bergbeklimmen is ofvlotvaren, of het nu boek een aantal plattegronden. Het boek is tegen 7,50 gulden verzendkosten te bestel len op een speciaal telefoonnummer: 06 - 89 91 17 0 (20 cent per minuut). Leegstand is iedere accommodatiever schaffer een gruwel. F.n kost handenvol geld. Dus wordt in Nederland ook deze winter en lente weer geprobeerd ho tels, bungalows en zelfs kampeerterrei nen vol te krijgen met het verstrekken van fikse kortingen. Noordoost-Twente bijt het spits af. Diverse hotels daar bieden nog de hele maand februari een weekendarrangement aan. Bezoekers die de ontbijten en diners in het hotel gebruiken, krijgen gratis twee over nachtingen op basis van een 2-per soonskamer aangeboden. De VW doet daar nog een gratis informatiepakket bij en de routebeschrijving van de Sa- genland-rally: een thematische auto- puzzelrit met prijsvraag. Onderweg maken de deelnemers kennis met volksverhalen, sagen en legenden. De arrangementprijs verschilt per hotel. Diezelfde S'agenl'and-rally slaat in het weekend van vrijdag 10 tot en met zondag 12 mei centraal in het zoge noemde Sagenland-arrangement dat door een aantal Twentse campings is bedacht. Een standplaats voor een tent, vouwwagen of caravan met maxi maal zes personen kost 39,95 gulden voor het hele weekend, inclusief toeris tenbelasting en sagen-pakket. Informa tie over de arrangementen en de deel nemende hotels en campings is te vin den in een gratis folder die kan wordun aangevraagd bij de VW Twenteland Sagenland, Postbus 313, 7570 AH Ol- denzaal, 05 41 53 17 13. Van vrijdag 19 tot en met zondag 21 april organiseert de Provinciale WV Overijssel een kennismakingsweekend op zo'n veertig campings. Deelneming kost 25 gulden voor maximaal zes per sonen, inclusief een informatiepakket met tips voor een bezoek aan beziens waardigheden, attracties en musea. Een lijst met deelnemende campings ligt klaar bij hel Overijssels Bureau voor Toerisme, Postbus 500, 7600 AM Almelo, 05 46 -81 87 67. Gelderland In de week van 14 tot 21 april bieden ongeveer twintig Achterhoekse cam pings een korting aan van vijftig pro cent op de normale prijs. Het Gelderse kennismakingsarrangement kent geen vaste aankomstdag; het verblijf is mini maal twee en maximaal zeven nach ten. Een gratis brochure is verkrijgbaar bij de Streek-VW Achterhoek, Postbus 4106, 7200 BC Zutphen, 05 75- 51 93 55. Het promotieweekend op de Veluwe kent dit jaar geen vaste datum meer; deelnemers kunnen bijna het hele voor- en naseizoen tegen een geredu ceerd tarief terecht op zes campings en vijf bungalowparken in Apeldoorn, Beekbergen en Hoenderloo. De VW Apeldoorn wil met het kennisma kingarrangement vooral de aandacht vestigen op het zogeheten 'Attract ie- pad'. Dat is de verzamelnaam voor di verse fietsroutes die bij camping- en bungalowbedrijven beginnen en via de fraaiste weg naar acht dagattracties lel den. Daarnaast zijn er ook acht gemar keerde wandelroutes. Deelnemers aan het weekend ont vangen een informatiepakket, aanbie dingen van de Apenheul, de Koningin Julianatoren en het Nederlands Politie museum, alsmede twintig procent kor ting op buurfietsen. Een gratis brochu re is verkrijgbaar bij de VW Regio Apeldoorn, 06 - 91 68 16 36. Drenthe De Provinciale VW Drenthe ten slotte organiseert het jaarlijkse kennisma- kingsweekend van vrijdag 7 lot en met zondag 9 juni. Er doen 47 bedrijven aan mee. Deelnemers betalen 35 gul den voor maximaal vier personen, in clusief standplaats, toeristenbelasting en elektriciteit. Omdat Drenthe vooral ook de aandacht wil vestigen op het net van zeshonderd kilometer fietspad, kan tijdens hel kampeerweekend voor één tientje maximaal drie dagen een fiets worden gehuurd. Informatie: Pro vinciale VVV Drenthe, Postbus 10012, 9400 CA Assen, 05 92 - 37 37 55.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25