'Geef mij het oude station maar Leidsch vooroordeel over bestuurlijke herindeling 10VER en de realistische visie )p busverkeer in de Breestraat [essing kent plan oor sociaal pension slechts zeer globaal' Schrijvende Lezers rreinkaartjesautomaat niet alleen ergernis Onderzoek lawaai Oegstgeest i Handhaaf bus in Breestraat pEF RDAG 10 FEBRUARI 1996 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -535648-1, het Leidsch Dagblad van derdag 25 januari geeft de cteur van de Haagse Kessler hting, de heer Hessing, zijn op het in Leiden op te rich- sociaal pension. „Sociaal sion hoeft de gemeente te kosten", is zijn stelling, idat maar waar. Uit het arti- blijkt dat Hessing de plan voor een sociaal pension in len slechts zeer globaal kent. endien bevat het artikel een tal opmerkingen die niet r zijn. Het lijkt ons goed de ingrijkste zaken eens op een e te zetten. fat betreft de huisvesting Hessing voor dat de ge- ;nte een aantal panden voor 5 beschikbaar stelt en ver- «ens overdraagt aan de geza- ilijke woningbouwvereni- gen met het doel de woning- vwerenigingen voor het on- ïoud te laten zorgdragen. Er dan geen sprake meer zijn huisvestingskosten. Is dat waar zou zijn. dan was :reen in Nederland miljonair ieder geval in Leiden). Het rdragen van de panden door gemeente is niet 'gratis' en de exploitatie door de wo- gbouwverenigingen wordt richt ben je alleen maar be de rekening bij de woning- iwvereniging neer te leggen jlaats van bij de gemeente, zich is dat wel denkbaar, ar goedkoper wordt het er tvan, laat staan gratis, ervolgens stelt Hessing voor begeleiding te laten verrich- door een instelling die daar aring mee heeft; hij denkt irbij aan het Leger des Heils. logische gedachte, om het k te laten doen door mensen daar verstand van hebben, blijkt echter dat Hessing de Ise situatie niet kent. Stich- de Binnenvest is niet de ge instelling die ervaring •ft op het terrein van dak- en lisloosheid, maar deze stich- g heeft wel ervaring met het geleiden van Leidse dak- en rislozen (onder andere door ddel van het Dienstencen- m dat door hen zeer druk Drdt bezocht en door de al im 10 jaar lange ervaring met jp crisisopvangcentrum). Bo- ïdien, begeleiding door ie- tnd anders maakt het niet ïdkoper, alleen betaalt (al- er) iemand anders de reke- Op de derde plaats is Hessing van oordeel dat een sociaal pension geen psychiater en geen maatschappelijk werker in dienst hoeft te hebben; die kos ten veel geld en bovendien zijn er al instellingen die dergelijke hulp verlenen. Hessing heeft ge lijk, alleen weet hij blijkbaar niet dat wij nooit iets anders van plan zijn geweest. De personele kosten hebben vooral betrek king op toezicht, verzorging, co ördinatie en nachtbewaking. Als er echt hulp verleend moet wor den door een maatschappelijk werker of een psychiater, dan.;, zal dat gebeuren door andere, al bestaande instellingen. Ook de ze suggestie levert dus geen geld op. Tot slot suggereert Hessing om het werk en de begeleiding in het sociaal pension groten deels te laten verrichten door de dak- en thuislozen zelf. De ge dachte om de bewoners zoveel mogelijk zelf te laten doen, spreekt ons erg aan en wordt al jaren o.a. in het crisisopvang centrum gepraktiseerd, maar er is voor ons een duidelijke grens. Wij willen in Leiden een sociaal pension dat rust en veiligheid biedt voor iedereen: de bewo ners, de begeleiders en ook de buurtbewoners van het sociaal pension. Bovendien gaat het om een groep mensen met in gewikkelde. meervoudige pro blemen. Dit stelt eisen aan de omvang en kwaliteit van de be geleiding. Door hier aan te gaan morrelen, neem je in onze ogen een onverantwoord risico. Er zijn genoeg ervaringen in ande re grote steden die dit laten zien. De begroting voor het sociaal pension is op een zorgvuldige manier tot stand gekomen in overleg met vele betrokkenen in Leiden. Niemand heeft er be lang bij om een te duur sociaal pension neer te zetten. De kos ten van een sociaal pension in Leiden zijn dari ook niet hoger dan vergelijkbare pensions in andere steden in de Randstad. Dat het niet makkelijk voor de gemeente is om de financiering rond te krijgen is bekend, maar de suggesties van Hessing bie den helaas geen soelaas. Stichting de Binnenvest, M.P. van Gastel, H. van Vliet, Leiden. Met verbazing las ik in het LD van 5 februari een artikel over de treinkaartjesautomaat. Ik weet niet of er bij station De Vink een andere automaat staat dan op andere stations, maar ik er geregeld kaartjes uit, ook die voor weekend- avondre tour. Het is eveneens mogelijk ongedateerde kaartjes uit de automaat te halen die je dan op de dag van gebruik af kan stempelen. Dat je elk kaartje apart moet kopen is waar en in derdaad lastig bij aankoop van meer kaartjes. Maar ook dat probleem zal wel weer opgelost worden, net als voor de be scherming van de pincode, ook daar is - vermoedelijk na klachten - een voorziening voor getroffen. Wat de betalingen betreft heb ik misschien steeds geluk ge had, want bij mij heeft het apparaat nog nooit geweigerd en ik reis toch best veel met de trein. Nee, alles is echt niet zo nega tiefals in het artikel wordt gesuggereerd. Het Leidse station tijdens de nieuwbouw. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN.JAN PREENEN „Het is een schande." De stem met een kracht van 3 op de Schaal van Richter doet het Leidse station op zijn net ver nieuwde grondvesten trillen, 's Morgens om tien over half ze ven wachtend op de trein naar Haarlem klinkt het als een bommelding. De man die bij de woede-uitbarsting hoort, wekt de indruk alsof hij per soonlijk tot een nieuwe verbou wing wil overgaan. Van mensen en zaken. Als hij vervolgens op mij afstevent met de opmer king dat 'u toch die stukjes in de krant schrijft over dit sta tion' lijkt het eerste slachtoffer bekend. Ik weet dat ik me vaak kwets baar heb opgesteld. Kritiek op de gladde vloer. Negatieve op merkingen over de vrieskoude perrons. Kritiek op machinisten die er vaak heel andere aan komst- en vertrektijden op na houden. En op zijn tijd moet ik dan ook zonodig wijzen op ge sloten loketten, gebrek aan ser vice en allerlei andere sporen die in het futuristische gebouw doodlopen. En dan ook nog eens benadrukken dat het oude station in Haarlem veel gezelli ger, warmer en gastvrijer is. Kortom, naar een functie op de PR-afdelingvan NS-Leiden hoefik niet te solliciteren. Er zijn genoeg anderen die de boodschap 'het nieuwe station is het beste dat Leiden ooit is overkomen'wee 1 beter kunnen uitdragen. Maar dat alles hoeft toch niet te betekenen dat dit ogenschijn lijk ongeleide projectiel ten koste van mij ontploft. „Het is een schande", dondert het nogmaals. U heeft gelijk, hoor ik mezelf zeggen. De man te genspreken lijkt me het slecht ste alternatief. Eens moesten onze spoorwegen elkaar krui sen. Zoiets gebeurt altijd eerder dan je had verwacht. Zonder dat ik verder nog iets kan uitbrengen, hoor ik toch mezelf praten. „Geef mij het oude station maar. Waarom moesten ze zonodig iets heel nieuws neerzetten? Wij passa giers worden er alleen maar slechter van. De wachthokken zijn onverwarmd. De verlich ting op de perrons werkt niet goed en daardoor is het heel onveilig." Tot mijn grote verbazing blijkt bij De Stem een groot deel van mijn ideeën over station Leiden te behoren. De donderwolk zie ik intussen overdrijven en koerst af op de perronopzich ter. Hij krijgt de schuld van de sociale onveiligheid en zal dus worden verbouwd. Althans fi guurlijk gesproken, zo schat ik in nu ik De Stem van een heel wat menselijker kant heb leren kennen. Maar er zijn meer potentiële slachtoffers. „De afgelopen da gen was maar één loket open. Door ziekte hoorde ik later. Eén loket. Waar is zo'n organisatie mee bezig? Kunt u zich dat voorstellen?" De Stem in elk geval wel. „Twaalf n de rij. Staat daar iemand, die moet naar Antwerpen. Is-ie eindelijk aan de beurt, krijgt-ie te horen dat het loket Buiten land gesloten is. Ja, dat weet zo'n man ook wel. Hij is niet blind. Is-ie zonder kaartje maar de trein in gestapt. En hij was niet de enige. Konden die men sen in de trein uitleggen waar om ze geen kaartje hadden kunnen kopen. Wedden dat ze een boete hebben gekregen?" De Stem beschikt wèl over een vervoersbewijs. Een vijf-retour- kaart. „Ik zie u denken. Wat had die man dan in de rij te zoeken? Niets. Ik stond in het plaatskaartenbureau te wach ten. Het is de enige plek die verwarmd is. Dat is toch een schande. De rest mogen ze van mij afbreken." Op pagina 19 van het LD van donderdag 25 januari 1996 vermeld deze krant dat er een onderzoek komt in Oegst geest. wat onze buurgemeen te is. Zeker 80 bewoners van de Irislaan in Oegstgeest, hadden in de zomer van vo rig jaar erge last van lawaai, veroorzakt door koel- en air conditioning-installaties. De ze apparaten houden pro ducten koel om bederf te voorkomen. Nou was de zomer van vo rig jaar een topper en reken maar dat er vele weken la waai veroorzaakt is. Zeker 's avonds en 's nachts, zeker als het erg stil is op straat. Daar Oegstgeest zelf geen 'lawaaispecialist' heeft, leent het van grote broer Leiden zo'n deskundige. Ik wist echt niet dat er een opleiding was voor lawaaispecialist en zou hij/zij nu in het ziekenfonds te vinden zijn' of onder zie kenhuizen of voor zichzelf werken of in loondienst of uit de VS komen. In elk geval zal het onder zoek naar de overlast van la waai rond en in de Irislaan enkele maanden duren. In de zomer zijn de resultaten be kend en lees ik dit nu wel goed? Dus vorig jaar zomer over last van lawaai en in de zo mer van dit jaar komt het on derzoek gereed. Volgens mij klopt hier iets niet. Ie neemt toch zeker wel een volgende zomer volledig mee in je on derzoek, of ben ik nou zo achterlijk of stom van begrip. Weet deze specialist dit wel en weet hij/zij dat er ook zo mers zijn die doorlopen, u weet wel, een na-zomer. Nou zijn er wel deskundigen en ambtenaren die beweren, dat je geluidsoverlast best kunt beheersen of beheersbaar houden. Echt weer iets voor een ambtenaar om zoiets te be denken, maar iets beheers baar houden is wél iets an ders, dan/de oorzaak aanpak ken of minder maken. Ver- keers- en parkeeroverlast is best beheersbaar te houden, je hoeft alleen maar dit be spreekbaar te houden. Tot slot vraag ik me af, wót de reden is om de aanko mende zomer niet in dit on derzoek mee te nemen of zelfs de nazomer. Zou het be drijf van deze lawaaispecialist dichtgaan van de zomer, of staat de vakantie al vast van deze lawaaispecialist, om tij dens zijn/haar vakantie alle rust op te zoeken? Bram Hensing, Leiderdorp. Het Leidsch Dagblad doet zijn naam eer aan. In het artikel dat op 30 januari jl in de krant stond over de bijeenkomst van D66ers in de regio over bestuurlijke herindeling werd vooral het Leidse standpunt verwoord. Kortgezegd is dat: voeg alle gerjieenten in de regio maar samen, dan lost Lei den de problemen wel op. Het standpunt van een gemeente als Oegst geest is: dat moet u maar eens bewijzen. Groter is niet per definitie beter. Worden gemeenten die twee keer zoveel inwoners hebben als Leiden nu beter bestuurd? Eindhoven is zón stad maar wil ook groter worden. Waar ligt de grens? Annexatie is niet nodig want vrijwel alle regionale proble men zijn op te lossen via samenwerking tussen zelfstandigè gemeenten. Die samenwerking moet inderdaad niet vrijblij vend zijn en daarom heeft de provincie een rol als gemeenten er onderling niet uitkomen. Het is zonde om je bestuurlijke energie te verspillen aan een moeizaam fusieproces terwijl je die beter kan steken in het samen aanpakken van maatschap pelijk problemen. Juist omdat elke soort pro bleem zijn eigen schaal heeft, moet je niet alles op een hoop gooien en er maar het beste van ho pen. Feit is dat de meest urgente problemen hele maal niet oplosbaar zijn met gemeentelijke her indeling. Dat er (nog) geen woningen worden ge bouwd in de Grote Polder komt niet omdat die in Zoeterwoude ligt, maar omdat het kabinet ver deeld is over de bescherming van het Groene Hart. Hetzelfde geldt voor het plan-Valkerhout: die bouwlocatie in Valkenburg is niet beschikbaar omdat de staatssecretaris van Defensie wel het MEOB uit Oegstgeest, maar niet het(gevaarlijke) vliegveld Valkenburg uit de overvolle Randstad naar Den Helder wil verplaatsen. Ook de financiën zijn geen argument meer voor herindeling meer sinds de herverdeling van het gemeentefonds al zo uitpakt dat kleinere ge meenten minder geld krijgen ten gunste van gro tere. Tenslotte blijkt uit de referenda in Rotter dam en Amsterdam en de annexatie van Rosma len door Den Bosch dat de burger niets ziet in be stuurlijke experimenten. Die wil gewoon dat pro blemen worden opgelost door een overheid di^ weet wat er leeft. Kortom, de veronderstelling dat annexatie van de randgemeenten de l-eidse pro blemen oplost is niet bewezen. Men moet de be wijslast Qok niet omkeren: kleinere gemeenten moeten niet bewijzen waarom ze zelfstandig wil len voortbestaan, maar je moet goede argumen ten hebben om gemeenten samente voegen. En het zou al helemaal zot zijn om ze eerst op te heffen en vervolgens weer in te stellen als wijk raad (zoals de Leidse wethouder Van Rij wil). Van tweeën een: of ze stellen iets voor en dan heh je toch een vierde bestuurslaag; of-ze stellen niets voor en dan geef je de burger een fopspeen. En dat is toch niet wat Leiden wil? Matt Poelmans, D66-wethouder Oegstgeest. jet verbazing hebben wij ken- isgenomen van het artikel erbeteren Breestraat alleen logelijk met minder bussen' in 1 Leidsch Dagblad van 1 fe il ruari 1996. Uit dit artikel blijkt at Wim Koevoet even weinig eeft begrepen van het ROVER- p andpunt over de Breestraat als fethouder Pex l^ngenberg. 'aarom het volgende ter ver- uidelijking. 1 De gemeente biedt in de ota 'Breestraat in balans' de euze uit twee busaltematieven, ie beide leiden tot verlies van ?izigers. Voor de reizigers is er us sprake van een keuze uit wee kwaden. Van de zijde van en reizigersvereniging kan dan een applaus verwacht worden. zouden graag eens een eertje een gemeentelijke nota *en waarin de 'balans' voor 'et openbaar vervoer positief titpakt. 2- De 'bussenplaag moet wor- «1 aangepakt'. Het gaat niet aan, om in de termen van een 'plaag' te spreken over een ver voermiddel dat voor vele men sen onmisbaar is. Wij wachten overigens met ongeduld op de door gemeente en ZWN al meermalea aangekondigde schonere en geluidsarme bus sen. 3. Dat door chauffeurs te hard wordt gereden op de Breestraat is helaas waar. Er is door ons meermalen op gewezen bij de ZWN. Dit bedrijf kampt evenals de gemeente met een ernstig handhavingsprobleem. Maar ja, als de bovenbazen van ZWN luidkeels uitbazuinen dat de bus toch geen toekomst meer heeft, is het niet eenvoudig om de buschauffeurs nog gemoti veerd te houden. Wij kunnen ons de onrust onder het ZWN- personeel over de Breestraat- plannen wel indenken. 4. Wij zijn niet tegen omlei ding van bussen via een andere route dan de Breestraat. Als de heer Koevoet de moeite had ge nomen onze nota's van de afge lopen jaren te bestuderen, had hij dit kunnen weten. ROVER heeft in 1994 zelf voorgesteld om de helft van de bussen (mee^ dan in het gemeentelijk plan!) om te leiden. Wij hebben daaraan wel de voorwaarden verbonden van ideale doorstro ming op de alternatieve busrou te, verbetering van de onderlin ge aansluitingen van buslijnen en een evenwichtige verdeling van de buslijnen over beide routes. In het gemeentelijk plan is dit voorstel - de kwartetvari ant - uitgewerkt zonder met de ze randvoorwaarden rekening te houden. 5. ROVER is tegen de tram, weet Koevoet. Het tegendeel is het geval. Wij zijn voorstander van terugkeer van de tram en vinden zelfs dat dit zo snel mo gelijk moet gebeuren. Binnen kort brengt ROVER een rapport uit over een rond het jaar 2000 te realiseren tramlijn Leider dorp - Katwijk (inderdaad: niet over de Breestraat). Ook de tram naar Gouda mag wat ons betreft eerder ingevoerd worden dan in 2010. Echter: 15 buslij nen op de Breestraat vervangen door slechts één tramlijn? Nee, daar zijn wij vanzelfsprekend niet voor. En verder: bij alle tramdiscussies wordt gemaks halve vergeten dat de periode totdat de tram gaat rijden, over brugd moet worden door de bus. Het gebruik van de bus zal nü gestimuleerd moeten wor den, anders stapt er straks nie mand meer in de tram. Je moet de huid niet verkopen* voordat de beer geschoten is. Is dat een conservatief standpunt? Het lijkt mij eerder blijk geven van een realistische visie. Frans Mensonides, secretaris afdeling leiden en omstreken van ROVER, Leiden. De Breestraat. Autoverkeer er uit. Fietsers ook, die kunnen best over de marktenroute en/of üingebrug. Dan is er dat belachelijke tramplan. Zo'n tram rijdt dus van ergens via de Breestraat naar ergens anders, ledereen die iets van openbaar vervoer afweet, zal beamen dat het dus in veel gevallen op over stappen uitdraait om de Bree straat te bereiken. Het aange wezen middel om het openbaar vervoer onaantrekkelijk te ma ken. Of is het soms de bedoe ling al die huidige Breestraat- buslijnen te vertrammen? Bui ten dat, hoe denkt men aan een voor trams vereist aantal reizi gers te komen? De wethouder schijnt te heb ben gezegd dat er busbanen op de Hooigracht en de Langeg- racht moeten komen. Worden de trottoirs op die route opge heven? Kortom, handhaaf die buslijnen in de Breestraat. Liefst 48 en 167 ook terug. Er kan ech ter best wel iets veranderen. Stillere en schonere bussen bij voorbeeld. C.H. Fijma, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19