Hermitage leent voor het vertrouwd eerst Rembrandts uit bij Jekkers Prachtig subtiele melancholie in 'Bas en Elze dansen' vidre Cultuur &T I C Mozarts Zaïde eenmalig in Nederland steertie Genoeglijke avond bij Brand New Orleans Organisator Parkpop overleden RPho dit seizoen nog vaak de hort op ITERDAG 10 FEBRUARI 1996 CHEF GERT VISSER. 071 -5356441 Usplezier op het Galgewater leiden Soms lijkt het als of de tijd heeft stilge staan. Zoals hier (links) op het Galgewater in Leiden. Ruim twee eeuwen gele den inspireerden het ijs- plezier en de omgeving de schilder Jabes Heenck (1752 - 1782) tot het ver vaardigen van dit doek dat nog altijd is te zien in het Stedelijk Museum De Lakenhal. Het geeft een beeld van de strenge win ter in 1779. Anno 1996 blijkt uit de fo to van Hielco Kuipers dat het perspectief sindsdien niet zo gek veel is veran derd. Het Galgewater, de schuiten, de Stadstimmer- werf, de Marekerk op de achtergrond; het is er alle maal nog. En ook het ijs vermaak bij de mensen is er niet minder om. Mooie dingen gaan lang mee. foto de lakenhal/hielco kuipers leiden In galerie Zóne, aan de Nieuwstraat in Leiden, worden deze maand enkele bijzondere meubelen geëxposeerd, ontworpen en geproduceerd door Cor en Maria Bras. Cor Bras komt uit een bekend geslacht van siersmeden, hetgeen duidelijk is te zien in zijn meubelontwerpen. Samen werkten ze de afgelopen ja ren aan opdrachten voor onder meer de Primafoonwinkels en de Effectenbeurs. De laatste tijd produceren Cor en Maria Bras meubelen naar eigen ontwerp van staal, roestvastsstaal, brons en hout. Vooral de roestvaststalen ontwerpen hebben een heel eigen karakter omdat ze met de hand worden geslepen en gepolijst. foto anthony van gelder 01 dordrecht anp 3e weinig bekende opera Zaïde van Mozart is (volgende week eenmalig in Nederland te zien. Het Vlaamse gezelschap Kameropera Transpa- 4 rant en de Opera Theatre Company Dublin bren gen Zaïde, een kameropera, vrijdag 16 februari in :e de Dordtse schouwburg Kunstmin. Zaïde is eind januari in België in première ge- lan. Het liefdesverhaal speelt zich af in het pa leis van sultan Soliman, waar drie Europeanen Ti gevangen worden gehouden. De mooie Zaïde, de favoriete vrouw van de sultan, wil uit de harem ontsnappen. Zij verleidt daartoe één van de Euro peanen. Kameropara Transparant wil een nieuwe im puls geven aan het fenomeen kameropera. Het gezelschap brengt een klassiek repertoire met een hedendaagse aanpak. Vorig jaar werkte het gezel schap voor het eerst samen met de Ierse Opera Theatre Company Dublin in de opera Flavio van Handel. Na de voorstelling in Dordrecht gaat de opera op tournee door België, Ierland en Spanje. theater recensie tineke straatman Voorstelling Bas en Elze dansen, bedacht i gespeeld door Cas Enklaar en Els Inge- )rg Smits. Gezien de Toneelschuur, 18/1 Te zien woensdag 14/2, schouw burg, Leiden. Wat kunnen oude mensen toch aardig zijn, dacht ik tijdens de voorstelling 'Bas en Elze dan sen'. Of zouden oude mensen ervoor kiezen om aardig te zijn, omdat het leven anders hele maal zo schraal wordt? Waar Cas Enklaar en Els Ingeborg Smits nog flink kissebisten in hun succesvolle eerste voorstel ling over oude acteurs (Bas en Elze kijken terug), behandelen ze elkaar in de vervolgvoorstel- ling met alle égards. Hun hoog bejaarde alter-ego's, inmiddels verblijvend in een tehuis voor kunstenaars, zijn mild gewor den. Vrij van ambitie zijn ze echter niet. Tijdens een lunch-repetitie 4 deux bereiden ze zich voor op een scène uit Sofokles' Elektra, te voeren op een feestavond van het tehuis. Elze wil haar personage uitbeelden in dans: het lichaam liegt niet. Bas wijst deze nieuwigheid huiverend af: heiligschennis immers, Sofokles zonder woorden. En zo tuttelen stramme ledematen oprekkend in krakende oefening. Over de hele voorstelling ligt een prachtig waas van melan cholie, met veel wat zonder woorden voelbaar wordt ge maakt. Dat stilzwijgende besef dat ze elkaar nodig hebben. Dat mijmerende langs elkaar heen praten, elk verzonken in de ei gen nostalgie. Die zorgzame lunch met eigen porselein en champagne die Bas heeft mee gebracht. Zijn lyrische uitwei ding over Elze's vroegere billen, waar hij - wanneer was het ook al weer? - zo heerlijk tegenaan had gelegen. En vooral dat dankbaar kokette lachje waar mee ze dit complimentje in ontvangst neemt. Schattig. En troostend. Want ook wij toe schouwers zullen ooit oud zijn. En ook wij hopen heimelijk dat ons oude karkasje, zoals Elze haar lijfje noemt, zo niet daad- Spiegelwanden j Spiegels op maat j Spiegels met lijst j Glazen meubelen Vitrines j Tafels volgens model j Motiefstralen j Hard glazen deuren Alles uit eigen atelier VORMGEVER VAN GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071-5 21 80 55 Enkele schilderijen van Rembrandt uit de Hermitage in St. Petersburg komen naar Nederland. Het is voor het eerst dat het Russische museum de kunstwerken uit leent. De Hermitage geeft ook schilderijen van Jan Steen, Titiaan, Rubens, Ruisdael en Raphael in bruikleen voor tentoonstellingen in het Amsterdam Historisch Museum (AHM) en De Nieuwe Kerk in Amsterdam over respectie velijk Peter de Grote (1672-1725) en Catharina de Grote (1729-1796). Woensdag lichtten de twee instellingen hun plannen in Amsterdam toe. amsterdam anpde manifestatie is. In het AHM zal Rembrandts David en Jo nathan zijn te zien. De Nieuwe Kerk krijgt onder meer een Zelf portret. Het is voor het eerst dat De Nieuwe Kerk 17e eeuwse schilderijen toont. De Cathari- na-tentoonstelling met ruim driehonderd objecten is ook de grootste die De Nieuwe Kerk ooit heeft gehouden. De Peter de Grote-tentoon- stelling in het AHM is het resul- Met de presentaties, die van 17 december tot en met 15 april lo pen, haken de twee instellingen in op de Peter de Grote Mani festatie 1996-97. Daarmee wordt herdacht dat Peter de Grote drie eeuwen geleden een maandenlang bezoek bracht aan Nederland. De tentoonstel ling De Schatten van de tsaar in Boijmans van Beuningen luidde taat van een samenwerkings verband met de Academie van Wetenschappen en de Hermita ge. Het onderzoek naar de cul turele contacten tussen de tsaar en Holland begon in 1991 en le verde zoveel nieuwe gegevens op dat een presentatie onver mijdelijk was. Zo doken stukken van Hol landse verzamelingen op die lang verloren waren, zoals de dierlijke en menselijke anatomi sche preparaten van de anatoom Frederik Ruijsch (1638-1731). Jarenlang was aan genomen dat zeelieden die de preparaten naar Rusland ver voerden, de alhohol uit de pot ten hadden leeggedronken. De Hermitage bezit er toch hon derden, waarvan er vijftien te zien zullen zijn. Ook dook een album op met zo'n honderd prenten en teke ningen van Hollandse kunste- jazz mesectie, bezet door John Engels op drums en Willem Jansen op Afrikaanse percussie. Deze weet het typische hardbop-geluid mooite relati veren door een ontspannen swingende samen werking. Nog steeds klinken Van den Dungen en Hoogendijk als een frontlinie van Art Blakey's Jazz Messengers, met veel puntige statements en agressieve soli opgebouwd uit relatief veel noten. Wat wel begint op te vallen is dat de beide blazers de laatste jaren misschien technisch beter en qua presentatie zelfverzekerder zijn geworden, maar zich qua stijl nauwelijks verder ontwikkelen. Veeleer is Brand New Orleans een goede en leuke aanvulling op de meer conservatieve Ne derlandse jazz. De rol van Juraj Stanik (piano) met zijn harmonisch sterke, maar ritmisch min der dynamische spel ligt vooral in het verlengde van de beide blazers, zodat hier nog ruimte voor verdere ontwikkeling is. Ook de rotsvaste, door een matige versterking onnatuurlijk grommende contrabas van Harry Emmery zou een meer prominente rol gegeven kunnen worden. Brand New Orleans staat garant voor een genoeglijke en muzikaal verantwoorde avond, maar laat het conceptueel een beetje af weten. de naam die tenorsaxofonist Ben van den Dun gen en trompettist Jarmo Hoogendijk voor hun sextet hebben gekozen, is nogal ongelukkig. Enerzijds wordt gesuggereerd dat het om een ge heel nieuw concept gaat, anderzijds denken tra ditionele liefhebbers dat ze iets voorgeschoteld krijgen dat met de muziekgeschiedenis van die grote zuidelijke havenstad te maken heeft. Bij hun optreden in de Burcht wordt al gauw duide lijk dat het eerste hoogstens iets persoonlijks is, en dat voor wat betreft het laatste slechts van een enkele directe verwijzing sprake is. In het derde stuk van de avond speelt Hoogen dijk op zijn trompet een mooi uitgebalanceerde solo die door zijn ritmische strakheid doet den ken aan het werk van Wynton Marsalis' septet, een groep die duidelijker aan de jazztraditie van New Orleans refereert. Verder horen we geen typische backbeats of swingende tweekwarten of uitgearrangeerde tweede lijnen, maar vooral een uitgekiende rit- werkelijk gestreeld dan in elk geval toch.in herinnering gepre zen zal worden. Het einde is het mooist in de ze subtiele voorstelling, wan neer melancholie zachtjes plaats maakt voor ontroering. Bekaf en hijgend na de repetitie, op het punt van weggaan, be gint Elze aarzelend met een dans, de stervende zwaan. En Bas doet mee, terwijl de muziek sentimenteel aanzwelt. In hun uitbeelding van deze bekendste aller dansen, super-cliché en superdroom van elk meisje dat ooit op ballet heeft gezeten, zit alles. Triestigheid over wat voorbij is, maar ook acceptatie. En een hartverscheurende fier heid op wat ze nog wel kunnen: de bewegingen onvolmaakt, maar de toewijding en zeg gingskracht perfect. Zeefdrukken Corneille en Appel bij De Witte Duif Galerie De Witte Duif in Katwijk houdt vanaf vandaag een ver kooptentoonstelling in zeef drukken van Karei Appel en Corneille. Het betreft hier (gra- fiek)werk uit de beginjaren tachtig van deze Cobra-kunste naars. De verkooptentoonstel ling duurt tot 16 maart. Van Karei Appel zijn vooral personages' te zien. 'Blue Boy', 'Personage in blue' en 'Deux personages' zijn hier voorbeel den van. Van Corneille zijn wer ken als 'Vrouw met oranje rode zon', 'La belle éte", 'Ivresse' te zien en zeefdrukken,uit de bun dels 'Bali' en de zogenaamde 'Divanserie' aanwezig. De prijs van de zeefdrukken ligt rond de 1750 gulden. Galerie De Witte Duif is uit sluitend op zaterdagen geopend van 11.00 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op 12 maart is de zaak aan de Koninginne weg 12 A gesloten. naars, onder wie Jan Lievens (1607-1674). Eigenaar van het boekwerk was Andrej Winius, een Rus van Nederlandse af komst die Peters rechterhand was. Zeer bijzonder is dat de te keningen nooit uit het album zijn gehaald, aldus Renée Kiste- maker van het AHM. Het album zal komende maand met steun van het Prins Bernhardfonds in Nederland worden gerestau reerd en is ook te zien op de tentoonstelling. Op de tentoontelling over Ca tharina de Grote, de aange trouwde kleindochter van Peter de Grote, zijn niet alleen schil derijen te zien. Ook toont De Nieuwe Kerk kostuums, siera den, serviezen en zelfs de gou den staatsiekoets. Het rijtuig, gemaakt in opdracht van Peter de Grote, werd gebruikt door Catharina. haarlem cpd John van Vueren, sinds 1981 de drijvende kracht achter Neder lands drukst bezochte gratis fes tival Parkpop in Den Haag, is deze week overleden. De impre sario en manager had longkan ker. Zijn gezondheid verslech terde begin deze week plotse ling. John van Vueren werd 45 jaar. Het overlijden is als een bom ingeslagen in de Nederlandse popwereld. Van Vueren was de grote man achter het succes van bands als Gruppo Sportivo, De Gigantjes en Tröckener Kecks. In zijn woonplaats Den Haag bestierde hij elk jaar een vrijwil ligersorganisatie die Parkpop als non-profit-festival uitbouwde tot een evenement dat de laatste jaren meer dan 400.000 bezoekers trok. Met zijn eigen Rock in Waterland-manage ment behartigde Van Vueren tot op zijn ziekbed de belangen van Nederlandse bands als Tne Sce ne en Thundering Hearts. theater recensie wunand zeilstra 'Het Geheim van de Lachende Piccolo', soloprogramma van en door Harry Jekkers (met tekstbijdragen van Koos Meinderts) Gezien: 9/2 (landelijke première), schouw burg, Lelden. In een mum van tijd weet hij een gemoedelijk sfeertje te cre- eren. Dat is een sterk punt van l larry Jekkers en het is kenmer kend voor zijn optredens. Terug van even weggeweest uil de theaters zet hij de lijn van zijn voorgaande (succesvolle) voor stellingen op nagenoeg dezelfde wijze voort. Het is een ver trouwd sfeertje. In 'Het Geheim van de La chende Piccolo' stelt hij zijn pu bliek niet teleur. Hij hoeft maar te vertellen over zijn vriend Rick die slechts vier dagen van zijn leven echt heeft gewerkt, en de lachsalvo's bepalen de sfeer. Toch zakt de voorstelling, met name in het gedeelte na de pau ze, wel eens behoorlijk weg. Dan is lekkers nog steeds wel sympathiek en onderhoudend. Maar verveling steekt op som mige momenten de kop op, als hij bijvoorbeeld te veel vernaai fragmentjes wat geforceerd door elkaar mixt. Bovendien spint hij de ont knoping van tie titel 'liet Ge heim van de lachende Piccolo' erg lang uit. Misschien op zich zelf wel begrijpelijk, maar de pointe valt tegen, waardoor de opgebouwde spanning in een anti-climax dreigt te eindigen. Zijn stoere Haagse taalge bruik is ook niet altijd per defi nitie leuk en tegen gewenning bestand. Daarentegen zijn stee vast zijn liedjes in al hun een voud raak. Ze bevatten vaak een geestige invalshoek, zoals bij voorbeeld een nummer met cle titel 'Ik hou van mij' dat uitein delijk toch nog een gewoon lief desliedje blijkt te zijn. OVERLEDEN De Amerikaanse jazztrompettist, arrangeur, componist en bandleider Mei eer Ellington, zoon van Duke, is op 76-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. Mercer FT lington nam na het overlijden van zijn wereldberoemde vader in 1974 de leiding van diens or kest over, waarin hij al trompet speelde en waarvan hij manager was. rotterdam gpd Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest heeft voor dit sei zoen nog enkele nieuwe pro jecten op het programma ge zet. In september geeft het or kest met chef-dirigent Valery Gergjev in loonden twee con certen in de overbekende Proms-serie. Gergjev zal in Rotterdam opnieuw een concert geven met zijn grote ontdekking, de jonge Russische violist Maxim Vengerov. In Amsterdam zal het orkest, met dirigent Simon Rattle, de opera Parsifal bege leiden. Rattle dirigeert ook als het Philharmonisch met Jard van Nes op 22 mei een concert geeft in Boedapest tijdens het staatsbezoek van koningin Beatrix aan Hongarije. Een maand later gaat het orkest voor een korte serie optredens naar Rome. Orkestdirecteur Paul Zee- Sers maakte op de iaarverga ering van de Vrienden veren i ging van het RPhO ook bekend dat alle concerten tijdens hel komende septemberfestival van Gergjev zeer waarschijn lijk door de publieke omroe pen op de radio worden ge bracht. Tijdens dat festival brengt het vaste Kirov-gezel schap van Gergjev uit Sint Pe tersburg in sportpaleis Ahoy' de opera Don Carlos van Verdi en dirigeert Gergjev het RPhO vele malen in de Doelen en in de Schouwburg in Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17