Leidsch Dagblad 2 21 nteresse Samsung voor Fokker i Overwinteraar heeft het slecht in koud Spanje Arbeiders doodgeschoten in buurt Johannesburg ICH hechter pleit voor niet nog softere straffen Woedende reacties na zwaarste kernproef Kamer wil opnieuw debat Bijlmerramp Middlel tegen onkruid in drinkwater hypotheek GOED NIEUWS Bandag 29 januari 1996 iFeiten en Meningen opgericht 1 maart 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Sport Cultuur en Kunst Twijfelachtige primeur: kroongetuige in proces tegen Hakkelaar Tsjechische dissidente Havlova overleden Kees Guyt /i -j nieuwe trainer J -j AlphenseBoys Ontspannen avondje swingmuziek in Hooglandse kerk itidkoreaans bedrijf toont belangstelling yoor gehele of gedeeltelijke overname vliegtuigdivisie van de Samsung Groep van Zuid-Ko- i heeft belangstelling voor overname van Fokker of de- i van de vliegtuigbouwer. Thomas Byun, directeur van vliegtuigdivisie van Samsung, heeft dat tegenover de nerikaanse krant Wall Street Journal bevestigd. Een oordvoerder van Fokker heeft vanochtend laten weten it Samsung in een fax belangstelling kenbaar heeft ge- aakt voor de vliegtuigbouwer. Samsung en de Chinese vlieg tuigindustrie hebben al geruime aar ook bedrijven uit andere tijd plannen om zelf een regio- len van de wereld hebben naai straalvliegtuig te bouwen, ch gemeld. „We bekijken alle Het ontbreekt de Aziaten echter nbiedingen." aan de benodigde technologie. ir Geen motief voor aanslag bekend ARLEM BILL MEYER/ANP/DPA Verschillende westerse vlieg tuigbouwers, waaronder Boeing, McDonnell Douglas en het Europese samenwerkings verband Aerospace Internatio nal zijn bereid met de Aziaten samen te werken. Ook de com binatie Fokker/DASA werd als mogelijke partner genoemd. Deskundigen verwachten dat zelfs met behulp van een wes terse partner het jaren kan du ren voordat de Aziaten daad werkelijk met een vliegtuig op de markt komen. Door de ken nis en vakmanschap van Fokker te kopen, zouden de Koreanen de achterstand op het westen veel sneller kunnen inlopen. Er zijn tot nu toe geen officiële contacten met Fokker geweest. Het in surséance verkerende Fokker geeft geen commentaar op de pogingen een partner of geldschieter te vinden. Daimler-Benz-chef Jürgen Schrempp benadrukte in het weekeinde dat DASA zich volle dig gaat toeleggen op de Airbus. Dornier Luftfahrt GmbH, waar kleine propeller-vliegtuigen worden gebouwd, zal deels wor den verkocht om aan kapitaal te komen. De koers van het aandeel Fokker is vanochtend op de beurs in Amsterdam fors hoger geopend. De stukken, geno- teerd op het strafbankje, wer den bij opening tachtig cent duurder op vier gulden. Volgens een handelaar houdt de vraag verband met de ver meende interesse van Samsung voor Fokker. Pagina 3: Kamerlid veroordeelt kaartenactie Fokker Pagina 6: Fokker in de lucht is veel goedkoper JOHANNESBURG Rtr Gewapende mannen hebben vandaag bij lohannesburg het vuur geopend op een rij arbei ders die bij een fabriek op werk stonden te wachten. Ten minste acht mensen kwamen om en twintig liepen verwondingen op. Verscheidene mannen, gewa pend met geweren en pistolen, schoten volgens een politie-in- specteur op de rij werkzoeken den bij de fabriek in Airode, in de omgeving van Johannesburg. De politie heeft geen idee van het motief voor de aanslag. De aanvallers vluchtten te voet. En kele slachtoffers stierven aan hun verwondingen na nog van de plaats van de aanval te zijn weggelopen. Sommige lijken lagen volgens getuigen uren na de schietpartij nog bij de poorten van de fa briek N I Die-Casting. Niemand bij de fabriek was voor com mentaar bereikbaar. HET WOORD IS AAN Goethe Hoe vruchtbaar is ook de kleinste kring, wanneer je hem goed verzorgt. droog en zonnig ■v/.y v/o- 3-/1» Jswandelaars erkennen leder rijn N HAAG/ASSEN GPD-ANP smalle Nederrijn, die bij ijk bij Duurstede Lek gaat he- i, is voor het eerst sinds lange l dichtgevroren. Hoewel het op sommige plaatsen redelijk lijkt, kan er soms een sterke iderstroom zijn, waardoor er ibetrouwbare plekken ont- ian. IJswandelaars bezorgden de litie handenvol werk. Wie er- ior zakt, wordt dan onherroe- ilijk door het snel stromende iter meegevoerd, waarschuwt politie. In Drente had het verkeer )te last van het weer omdat :h op de weg sneeuwduinen dden gevormd. Twee auto- obilisten raakten gewond bij ipartijen. )e Koninklijke Nederlandse ;ers Vereniging heeft de jacht staakt. De vereniging heeft terdag het 'draaiboek winter- omstandigheden' uit de kast haald en zal maatregelen ne en om de bereikbaarheid van voedsel voor dieren te be rderen. Zonodig wordt er bij- voerd. 'Een hypocriete publi- eitsstunt', aldus- Kritisch unbeheer. De jachtstop komt echts een paar dagen voor de ittelijke sluiting van 1 februa- De binnenvaart heeft nog ïinig last van ijs op de rivie- n: Hooguit tien procent van schepen ligt stil. Op het IJs- Imeer wordt alleen in konvooi varen. De meeste veerponten jn uit de dienst genomen, cevvel de Elfstedentocht er op irte termijn nog niet in lijkt te tten is een Friese distilleerderij al klaar voor. Het bedrijf heeft eerenburg-etiketten laten ukken met het opschrift Elf- edentocht 1996. Het KNMI overigens dat de vooruit- chten voor de tocht goed zijn: eze week wordt een zwakke matige wind verwacht met inhoudende vorst. -al ti - "3 Dagjesmensen die zich op onbetrouwbaar ijs waagden, hebben de politie dit weekeinde handenvol werk bezorgd. Zo staken gisteren veel wandelaars de dichtbevroren Nederrijn en Lek tussen Wijk bij Duurstede en Culemborg over. De laatste keer dat er op de Lek kon Voor het eerst in tien jaar dikke laag sneeuw worden gelopen was in de winter van 1963. Vorig jaar om deze tijd moesten de bewoners nog evacueren vanwege de hoge waterstand. FOTO WILLIAM HOOCTEYLING BARCELONA GPD De vijftigduizend Nederlandse overwinteraars in Spanje ko men dit jaar bedrogen uit. Waar het vijf jaar lang niet meer heeft geregend, lopen nu de straten en huizen onder water. Tiental len wegen zijn afgesneden om dat hele stukken van de weg zijn weggespoeld. In sommige gebieden ligt voor het eerst in tien jaar een dikke laag sneeuw. Er zijn al tien mensen omgekomen door het slechte weer. Vooral rondom Madrid, in het noorden van Spanje en aan de zuidkust bij Malaga en Cadiz is het erg. Er waren gisteren veertig dor pen afgesneden van de buiten wereld. Inwoners en vee moes ten worden geëvacueerd. In Villanueva in de provincie Sevilla zijn de straten veranderd in rivieren. Een bruine modder stroom golft de huizen binnen. Sommige woningen zijn mee gesleurd door de modder. In de buitenwijk La Navidad van de zuidelijke stad Huelva hadden de bewoners hun deuren en ra men dichtgemetseld om het water te keren. In Figueras, de stad van Salvador Dali, moesten gisteren automobilisten door de brandweer uit hun voertuigen worden bevrijd nadat ze waren gestrand in ondergelopen stra ten. Binnen een uur zette een hevige regenval de stad onder water. Ook aan de costa's is het ver re van behaaglijk. Vooral in het zuiden bij Torremolinos, waar veel Nederlandse overwinte raars zitten, regent en waait het veel. Grote stukken strand zijn weggespoeld. Aan de Costa Blanca bij Benidorm is het iets beter. Spanje is wel blij met de regen. Het land kampte de laatste jaren met een enorme droogte. De stuwmeren waren totaal uitgedroogd, maar stro men nu over. NHEM GPD vice-president van de Arn- :mse rechtbank G. Bracht aarschuwt voor het opleggen 'nog softere' alternatieve ra^en- -.Er gaat bijna geen zit- ng voorbij of een verdachte, livin 'e wederom onbetaalde arbeid inbiedt, antwoordt op mijn aag hoe de vorige is verlopen: oergin rjma meneer, dat wil ik nu als er en g et kan graag weer. Zijn wij dan t. Roya nog wel aan het straffen?" Bracht zegt in bepaalde geval len een groot voorstander van werkstraffen te zijn. Maar hij meent dat voorzichtigheid is ge boden bij het bedenken van nog meer alternatieve strafsoorten. Hij vreest dat die dan te soft, te zachtaardig, zullen zijn. Zijn woorden waren vooral gericht aan het adres van de mi nister van justitie, Sorgdrager. die door het cellentekort de rechters gevraagd heeft meer werkstraffen op te leggen. Bracht maakte zijn opmerkin gen bij de beëdiging van vier nieuwe advocaten. Hij gebruik te de gelegenheid voor zijn ta melijk snerende opmerkingen richting ministerie van Justitie omdat dat ministerie keer op keer naar zijn mening de rech ters in Nederland op de vingers meent te moeten tikken. Zo zou Sorgdrager gezegd hebben dat de rechters steeds zwaardere straffen opleggen terwijl er juist sprake is van een cellentekort. „Wij straffen voor al zwaarder omdat de aard van de misdrijven grimmiger en ge welddadiger is geworden. Daar bij gaat het om levensdelicten en gewapende overvallen", al dus Bracht. Ook gaan er steeds meer minderjarigen op de cri minele toer. PARUS-AMSTERDAM 1 DEN HAAG ANP Telefoc tergei De kamerfracties van D66 en PvdA willen op korte termijn opnieuw met minister Jorritsma (verkeer) debatteren over de Bijlmerramp die in oktober 1992 aan 43 mensen het leven kostte. Directe aanlei ding daarvoor is een bericht zaterdag in de Volkskrant. Volgens het dagblad is uit onder meer radarbanden en uit documen ten over de technische staat van het neer gestorte El Al-toestel gebleken dat het pu bliek bij herhaling onjuist of onvolledig is ingelicht. Woordvoerster N. van 't Riet (D66) meent dat het artikel weinig echt nieuwe feiten bevat. „Toch is er weer wat ondui delijkheid of twijfel ontstaan. Onder meer over het feit dat door het radarsysteem van Schiphol wel degelijk het losraken van motoren van het toestel is waargenomen. De verkeersleiders hebben het alleen niet gezien omdat er voor een ander radar computersysteem was gekozen. Om toe komstige problemen te voorkomen moe ten we hierover toch weer praten." PvdA'er R. van Gijzel wil ook helderheid. Hij zal de minister vragen met een nadere brief te komen over de jongste ophef. Hij sluit niet uit dat bij onbevredigende ant woorden de kamer mogelijk zelf op nader onderzoek uit moet. G. Knook van de Luchtverkeersbeveili ging bestrijdt dat Schiphol de keus had tussen twee radarsystemen, en dat de keus viel op het systeem dat het losraken van de motoren niet registreerde. De radar die de verkeerstoren gebruikt is een mo dem, gedigitaliseerd systeem. De voorgan ger ervan noemt Knook de primaire radar. Pas na het ongeluk kwam de gedachte op dat wellicht op de primaire radar wèl het vallen van de motoren te zien was ge weest. AFP-Rtr-DPA-ANP Frankrijk zal waarschijnlijk van daag nog bekendmaken of de zesde en zwaarste ondergrond se kernproef, die zaterdagavond onder het atol Fangataufa in de Stille Oceaan werd uitgevoerd, de laatste is. Deskundigen heb ben een paar dagen nodig om de uitslag te evalueren en te be palen of Frankrijk het hierbij kan laten of nog een of twee tes ten zal uitvoeren. Het was oorspronkelijk de be doeling acht proeven uit te voe ren. Maar speculaties over snel lere voltooiing van de reeks worden gevoed door het feit dat president Chirac begin februari een reis naar de Verenigde Sta ten maakt en niet wil worden gestoord door protesten. Vooral Australië, Nieuw-Zee- land en de milieubeweging Greenpeace reageerden gisteren wederom woedend. Een aantal Europese landen, waaronder Nederland, liet weten de proef te betreuren. Maar ook binnen Frankrijk neemt de kritiek toe. De socialistische oppositie sprak van 'een zesde fout' en de liberale oud-president Giscard d'Estaing eiste een zo snel mo gelijk einde van de proeven. De explosie had een kracht van ongeveer 120 kiloton, tien keer zo krachtig als de bom die de Amerikanen in 1945 op Hi roshima wierpen, dat is gelijk aan 5,9 op de Schaal van Rich ter. De Fransen rechtvaardigen de proeven met twee argumen ten. Enerzijds testen zij de kern kop TN-75, waarmee de nieuwe raketten worden uitgerust die vanaf kernonderzeeërs kunnen worden afgevuurd. Anderzijds zijn de proeven noodzakelijk om tot testen in laboratoria over te gaan. De politie in Amsterdam heeft vanochtend een man en een vrouw aangehouden die ervan worden verdacht dat zij tyvee verfbommen tegen de gevel van het Franse consulaat hebben gegooid. De politie in Arnhem reageerde met extra bewaking op de Franse kemproef. Het korps surveilleerde al extra bij Franse instellingen sinds de aanslag op een kantoor van de Franse bank Paribas en het Franse consulaat begin deze maand. KATWUK PAUL DE VUEGER PAUL VAN DER KOOU In het drinkwater dat wordt ge produceerd door het pompsta tion Katwijk van het NV Duin- waterbedrijf Zuid-Holland (DZH), zijn verhoogde concen traties AMPA (aminomethylfos- fonzuur) aangetroffen. De norm werd bij sommige metingen met vierhonderd procent over- geschreden. Toch bestaat er geen gevaar voor de volksgezondheid bij de gebruikers in de Bollenstreekge meenten. Wassenaar, Leiden, Warmond en üegstgeest. Dat melden het waterbedrijf en de ingeschakelde inspecteur van de volksgezondheid voor de milieuhygiëne in Zuid -Holland. AMPA is een afbraakprodukt van het onkruidbestrijdings middel glyfosaat en mogelijk ook van sommige stoffen in wasmiddelen. Glylosaat is een vrij nieuw bestrijdingsmiddel, met alle vragen vandien over de giftigheid etr manieren om de concentrat ies terug te dringen. Voorlopig gaan onderzoekers er vanuit dat wanneer een mens water drinkt dal 15,8 micro gram AMPA per liter bevat er nog sprake is van een 'accepta bele inname'. Met andere woor den: de gezondheid wordt in dat geval geen schade aange daan. De hoogste concentratie die het duinwaterbedrijf tussen januari en oktober 1995 heeft gemeten, bedroeg 0,44. Naar de manieren om de concentraties 'zo snel mogelijk' omlaag te krijgen, wordt nog onderzoek gedaan. Duidelijk is wel dat de overschrijdingen niet minder zijn geworden nu het duin waterbed rijf alleen nog maar water uit de Andelse Maas betrekt. Vorig jaar kwam de wa ter nog voor de helft uit het Kat- wijkse boezemwater. En dat bleek behoorlijk ver vuild. Volgens de norm die liet waterleidingbedrijf heeft gesteld mag elke liter drinkwater maxi maal 0,1 microgram AMPA be vatten. Tijdens acht metingen in het Katwijkse boezemwater, uitgevoerd in de periode tussen januari en oktober vorig jaar, werd gemiddeld 1,41 micro gram per liter gevonden. Bij één meting was de concentratie zelfs 2,9 microgram. De Rijn bij Lobith en de Maas bij de Biesbosch waren nog zwaarder vervuild, maar verder liet Katwijk nogal wat plaatsen achter zich. 10% 40% 20% 20% 30% 20% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving RandstadJH Regio7,8,9 RTV/programma's 11 Sport13 t/m 20 Strips12 Uitgaan23 10 De kortingsbon is vandaag voor het boek 'Neem je hoed af voor een aap' van Cees van Hoore. Man rijdt zonder wiel, maar met drie lekke banden NUMEGEN ANP Een 29-jarige man uit het Bra bantse Cuyk is er vanochtend in geslaagd om meer dan vijf kilo meter te rijden in een auto, waarvan één wiel kwijt was. I )e andere drie banden waren lek. De man kwam tot stilstand na een aanrijding. Volgens een politiewoord voerder is de zwaarbeschonken man vanochtend weggereden bij het winkelcentrum in Mal den. In Heumen, ruim vijf kilo meter verderop, veroorzaakte hij een aanrijding, die verder overigens goed is afgelopen. Daar bleek dat de auto niet al leen een wiel miste en drie lek ke banden had, maar ook dat hij aan de buitenkant veel be schadigingen vertoonde. De po litie denkt daarom dat de auto mobilist onderweg van Malden naar Heumen nog meer aanrij dingen heeft veroorzaakt. De man weigerde een ademtest en is ter ontnuchtering ingesloten. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) 'lij van Bruggen //^Adviesgroep i bmmimwmmmm PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50 Ju, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. I PostcodePlants: ole bezorging). Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5 12 80 30 8 712141 400114 maandag l/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1