RIBES NIGRUM, een gezonde struik Tuiniere suiker gebruiken we uiteraard wèl als we er een heerlijke diep donke re jam van maken, zowel lekker op brood als in allerlei gerechten. Dus is de zwarte bes ook geschikt voor allen die niet zoveel vertrouwen hebben in de oude, vaak beproefde middelen. dat er een piepklein aardappel tje verscholen zat tussen de pot grond. Dat heeft kans gezien om groot te worden dankzij de goede zorgen van de balkonbe- zitter. Chr. de Graaf uit Leiderdorp vraagt of de bescherming van noppenfolie, die om potten bui ten aangeraden wordt, ook voorzien dient te worden van een afvoergat. Op den duur im mers verzamelt zich het nodige vocht binnen dat folie-pakket. De praktijk wijst uit dat het niet nodig is, mits men tijdens dooi- perioden de folie even wat los ser maakt. Dan verdampt een eventueel teveel aan vocht snel. Maar zodra er strenge vorst dreigt, weer snel inpakken. Tij dens vorst is er geen kans op te veel afzetting van vocht. Mevrouw Vuijst uit Haarlem stuurt me zowaar een foto van een zelfgekweekte dadelpalm. Een en ander naar aanleiding van een stukje over het zelf la ten kiemen van dadelpitten. Leuk om zo ook eens het resul taat te zien, waarvoor mijn har telijke dank. tuinboeken Sierheesters De ruggegraat van de tuin worden sierheesters wel genoemd. In 'de Mooiste sierheesters' zijn honderd zestig struiken' afgebeeld. Het boek begint met een aantal algemene hoofd stukken over het planten, de verzorging, de bodem en veel voorkomende ziek tes. Belangrijk bij het kie zen voor een bepaalde heester is de functie die de struik wordt toebedacht. In een apart tekstkader wordt bij elke soort de toepas baarheid beschreven. Kun je hem snoeien, is de struik geschikt als heg of heeft de soort een meer decoratieve waarde en moet de heester een centrale plaats krijgen als blikvanger in de tuin? Er is ook een overzicht van groenblijven struiken op genomen. De mooiste sierheesters, Uitgeverij Tlrlon, ISBN 90 5121 517 7. Prijs: 24,50 gulden. Bloeiende Camellia's in Berkenwoude Er is een toenemende be langstelling bij tuinliefheb- bers voor de ouderwetse Camellia-bloemen. Was het vroeger zo dat de plan ten niet winterhard waren, de laatste tijd zijn er Ca mellia's uit Nieuw-Zeeland verkrijgbaar die tegen onze winters opgewassen zijn. Ze kunnen zelfs tegen een noordmuur geplant vrolijk gaan bloeien. En dat hartje winter, in februari. Je zou de bloemen 'winterrozen' kunnen noemen. Er zijn ook Camellia's die in de herfst al bloeien. Er zijn aardig wat soorten, geuren en kleuren verkrijgbaar. De planten zijn niet goed koop, maar wel bijzonder. Hoveling Plant, Oosteinde 27a te Berkenwoude (Krimpenerwaard ZH) toont tientallen bloeiende Camellia's van 15t/m 17 februari, van 10-16 uur. Info: 01 82 - 36 25 55. Sierhektverk Spjjlenhekwerk SctiulftiekJketi Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafra»! Tennisbaanaft-as! Schoorsteenka| Oudhollandscverll ZATERDAG 27 JANUAR11996 (Vraag en antwoord Beter laat dan nooit denkt me- irouw Hombeek uit Leiden als te nu het antwoord leest op tiaar schrijven. Ze heeft last van tevenblad, naar mijn mening pet meest bewerkelijke 'on kruid' dat er is. De lange wortel kokken moeten verwijderd Ivorden. Ze kunnen dienst doen tls basis voor een thee, die door pe eeuwen heen zijn nut heeft bewezen als hij gedronken werd ooor jichtlijders. Schrale troost. En nu de Hibiscus syriacus, of tewel de tuinhibiscus die dit jaar geweigerd heeft om de ploemen te openen. Wat kan jlaarvan de oorzaak zijn? Deze kruik houdt van veel zon, een beschutte plaats, met veel hu mus op de voet en niet te veel 'stikstof als mest. Hoe staat het met de zuurgraad? Is de tuin pan de 'zure' kant met een Ph tonder 6, of juist andersom. Hi- ipiscus houdt van neutraal. Te puur wordt opgeheven door ijniddel van een kalkgift, te ba sisch, Ph boven 6 a 7, met veel ïrf. Misschien helpt dat. levrouw Oosterhof- Kooij uit laarlem klaagt haar leed over Ie vele slakken tussen de Hos- 's. Inmiddels is het leed l oorlopig geleden. Maar er lijn vast wel ergens tussen de tolanten mooie slakkeneitjes die gullen overwinteren. Dus in het loorjaar is het weer uitkijken Eind april worden die, klein als die jonge slak jes zijn, weer actief. Het kunnen er heel wat zijn, want twee slak ken (ze zijn hermafrodiet en pa ren wèl, maar er zijn geen vrou welijke of mannelijke exempla ren) kunnen duizend nakome lingen voortbrengen. Als de ei tjes tussen de planten zijn helpt een ruwe bedekking van de grond niet, want ze zijn dan 'binnen'. Een probaat, maar minder smakelijk-bestrijdings- middel is: zoek slakken zodra ze er zijn, kook een handvol van die stakkerds inruim water, zeef en verdun een op tien en sproei hiermee de bedreigde planten. Herhaal om de tien da gen. Ik heb het al eens eerder gescheven dat deze insektenbe- strijding helpt, al weet men niet of het komt door de afschrik wekkende geur voor de slak of omdat er eventuele ziekten voor het dier verspreid worden. Ove rigens: schaaltjes bier op 'gelij ke' hoogte met de grond zijn en blijven goede vallen. Nogmaals een plattegrond van het balkon van Jo en Piet Mathot uit Hillegom en nog maals het antwoord dat het niet mogelijk is om op afstand een compleet beplantingsadvies te geven, temeer daar de stand ten opzichte van zon en wind bij mij onbekend is. Het advies blijft: kijk goed hoe de zon komt te staan (soms werpen belen dende bómen of muren scha duw) en schaf een goed en ge degen boek aan over planten. Let er op dat er planten zijn die van schaduw of halfschaduw houden (varens, tranend hartje, hosta) planten die schaduw op de voet moeten hebben (clema tis, rhododendron, kamperfoe lie) en planten die veel zon wil len hebben (behaard grijsbladi- ge planten, rozen, veel eenjari gen, enz). En probeer te leren van eventuele teleurstellingen die ongetwijfeld het gevolg zul len zijn af en toe. Aldoende leert men met planten om te gaan. Beter laat dan nooit moet me vrouw Oost uit Leiden maar denken, als ze nu pas het ant woord op haar schrijven leest. Eerst de kentiapalm, in het La tijn Howeia, daarvan zijn er ver schillende soorten. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze alle maal nogal groot worden. Even tueel samenbinden kan geen kwaad zolang het alleen om de stengels gaat. Het blad moet al tijd voldoende licht en lucht kunnen krijgen. Dus heel licht samenbinden en mocht de plant dan nog veel te groot zijn, dan zullen bloemist of tuincen trum wellicht uitkomst bieden. Vaak willen die wel een mooie grote plant terugnemen of rui len tegen kleiner gewas. Tweede probleem: waarmee moeten bloembakken op vier hoog, in de wind, beplant wor den. De huidige (nou ja, vorige) beplanting heeft steeds luizen. Knoflookteentjes in de grond houdt luizen redelijk op af stand. Ze komen immers al vlie gend op de geur van planten af. Maar er zijn ook wel eenjarige bloemen die zelden of nooit last hebben van luizen: afrikaan, witte alyssum, lobelia bijvoor beeld. Én waarom niet eens ge probeerd met geraniums, liefst enkelbloemig omdat dubbele bloemen vaak smetten als er veel regen is. Een geijkte combi natie is rode geraniums met alyssum en lobelia. Tot slot de aardappeloogst die heel onverwacht uit een bak te voorschijn kwam. Aangezien ik niet geloof in wonderen denk ik Gezonde struiken bestaan natuurlijk niet. De kop bo ven dit verhaal is maar een grapje. Maar de Ribes ni grum, de gewone zwarte bes, levert wel veel ingrediënten die gezondheidsbevorderend zijn. In vroeger jaren waren zwarte bessen gewoon te koop bij de groenteboer. Van daag de dag zijn ze vrij zeldzaam, vooral te verkrijgen in speciaalzaken en meestal vrij duur. Daarom verdient het aanbeve ling om een zwarte bes in de tuin te zetten als daar nog een beetje ruimte voor is. Het is een bescheiden struik die vrijwel el ke grondsoort voor lief neemt maar wel graag wat zon krijgt. Plant hem nu, als er géén vorst in de grond is of maak zelf een winterstek (zie tuinrubriek van 16 december) en begin met het opkweken van een eigen struik je. Zorg wel dat de wortels het eerste jaar voldoende vocht krij gen zodat ze 'aanslaan'. En wat kunnen we zoal doen met de zwarte bes. Daar zijn ten eerste de mooie groene blaadjes die een vrij sterke geur hebben. Ze doen min of meer aan de geur van een ouderwetse apo theek denken. Die blaadjes kun nen geplukt worden en vers ge bruikt of op de gebruikelijke wijze gedroogd. Maar denk er aan, pluk de stakkerd niet hele maal kaal. Zet op de normale wijze thee van de blaadjes: 1 eetlepel vers of 1 1/2 theelepel gedroogd blad overgieten met een kwart liter kokend water, 5 minuten trekken, zeven en drinken. Is heel geurig. Goed bij keelontsteking en volgens Mel- lie Uijldert ook tegen reuma. In elk geval onschadelijk. Het sap van de zwarte bessen blijkt een onovertroffen bron van vitamine C te zijn en versterkt bo vendien de neusslijmvliezen. Omdat het rijk is aan looizuur, óók goed voor de darmen, vooral bij diarree. Maar dan mag er na tuurlijk geen suiker in zitten. De i greet buchner geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM 1 W 0 W R A T E L 2 L A I S T R I G 3 G E D N E I E G 4 E A N G E S L S 5 T S T A V P E L 6 L R 0 0 T U U S 7 S L w A P E M R 8 R 0 E K 0 E S T 9 T R E I M E I L 10 L S 0 0 I D s S 11 S P D I N E E T 12 T w E L IJ L E R 13 R I N S I C G 0 14 0 L E' E E U W D )pgave ÏITAAT Streep op elke regel de letters weg, die amen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De reste rende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een ritaat. Horizontaal: peen; 2. sluw; 3. legeronderdeel; 4. ireemde taal; 5. tas; 6. Egyptische wa- jerlelie; 7. binnendijk; 8. verzoek- :hrift; 9. molentrechter; 10. gids te water; 11. muziekinstrument; 12. deel ke. breuk; 13. gevaarlijke kans; 14. roofdier. oplossing KRUISWOORDRAADSEL TOM POES Tom Poes en het Lemland ,,Ik begrijp niet, wat u bedoelt", riep heer Bommel uit. ,,Ik heb in stilte goed willen doen aan arme zwervers. Maar dat is meer dan een heer-alleen aan kan. Ik heb uw hulp nodig, want ze zijn me uit de hand gelopen." ,,Dat had je eerder moeten beden ken", bromde de commissaris. „Je bent genoeg gewaarschuwd tegen die lemmings. Maar je hebt met dat dakloze gespuis geheuld. Je bent er eentje van de derde weg." Een ogenblik stond heer Ollie ver baasd te kijken, maar toen kregen zijn zorgen de overhand. „Ik heb niet geheuld!" riep hij haast schreiend. „Ik ben een heer van stand - maar door mijn goedheid ben ik zelf dakloos geworden..." Bulle Bas keerde zich verrast om. „Wat zegje daar?!" gromde hij. „Ben je dakloos, Bommel?" „J-ja", zei heer Ollie. „Ondank is 's werelds loon. Men heeft mijn gast vrijheid misbruikt, men heeft mijn voedsel opgegeten en mijn meubilair verwoest, men heeft mij uit mijn ei gen huis gedrongen zonder een woord van dank..." De politiechef luisterde niet langer. Hij wendde zich af en riep een agent naderbij. „Arresteer deze dakloze zwerver!" beval hij. „En sluit hem goed op, Flabbers. Hij is gevaarlijk!" „Daar heb je het nu al", dacht Tom Poes, die voor het poortje stond te kijken. „Dit was te verwachten." HET W E R DOOR HANS VAN ES De barre winterse omstandigheden, zoals die vrijdag boven ons land heersten, wekten herinneringen op aan de legendarische koudegolf van eind december 1978, toen wind, sneeuw en extreem lage tempe raturen de inleiding vormden tot een gedenkwaardige winter. Gister middag schommelde het kwik in onze regio tussen -8 en -10 graden en daarmee was het exact even koud als de 31ste december 1978. ^Middagtemperaturen, zoals die vrijdag werden gemeten, behoren tot "de zeldzaamheden. Zelfs in de zeer strenge winter van 1963 werd maar op een of twee dagen een maximum van lager dan -8 graden op getekend. De 14de januari 1987 blijft nog altijd de onbetwiste koplo per van de afgelopen decennia. Op die stormachtige dag mat ik te Haarlem een minimum van -14.5en een middagtemperatuur van maximaal -10.5 graden. Voor een nog koudere dag moeten we terug naar 1 februari 1956, toen het kwik in De Bilt bij Siberische transportkou niet hoger kwam dan -11.2 graden na een minimum van -15.4. Het grimmige weer van gisteren werd in de hand gewerkt door aanhoudende aanvoer van zeer koude lucht uit Rusland, terwijl op enige hoogte iets minder koude lucht uit Frankrijk vorderingen maakte in noordelijke richting. Hier door onstond een omvangrijk sneeuwgebied, dat het hele land bedek te. De neerslag was meest licht, maar wel langdurig, zodat zich in de loop van de dag op veel plaatsen een sneeuwdek vormde. De sneeuw laag was nogal grillig, omdat de niet aflatende, ijzig koude oosten- wind de droge, zeer luchtige sneeuw verstoof tot duintjes van soms tientallen cnetimeters hoogte, terwijl andere plekken schoongeveegd werden en sneeuwvrij bleven. Ook grote delen van Duitsland, Engeland en België hebben nu een witte laag en die kan de winterse kou alleen maar stimuleren. De uit straling boven een vers sneeuwdek is immers sterker dan boven een kale bodem. Bovendien krijgt het krachtige hogedrukgebied boven Skandinavië versterking van een nieuw IJslands hoog. Het zit dus wel snor met het vervolg van deze vorstperiode en de Elfstedenkoorts zal de komende week ongetwijfeld hoog oplopen. Het weerbeeld blijft onaangenaam, want er staat tot het midden van volgende week een matige tot krachtige oostenwind, kracht 4 tot 6. De neerslagkans wordt geleidelijk kleiner. Bij opklaringen zal het de komende nachten matig, plaatselijk streng vriezen. In de middag blijft het kwik 2 tot 5 graden onder nul. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flinke opklaringen, maar van tijd tot tijd ook wol kenvelden. Vooral langs de westkust kans op een win terse bui en temperatuur rond het vriespunt. Verder overdag lichte ol matige Zweden: Opklaringen afgewisseld door wolkenvelden. Zater dag vooral langs de kust in het zuidoosten nog kans op een sneeuwbui. Iets minder koud; overdag overwegend matige vorst. Denemarken: Wolkenvelden en overwe gend droog Overdag meest lichte vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en vooral langs de Noordzeekust en- kele sneeuwbuien. Maxima net iets bo ven het vriespunt; zondag in Ierland en het westen van Schotland middagtem peratuur rond 4 graden. België en Luxemburg: In het algemeen veel bewolking en over wegend droog. Maxima rond -2 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag wolkenvelden en plaatselijk wat sneeuw, ijzel of regen. Zondag in de zuidwestelijke departementen enige tijd regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw of ijzel. Elders droog. Zondag maxima van +1 graad in het noordoos ten tot 5 in de Vendee. Portugal: Sterk wisselvallig en overwegend be wolkt weer. Van tijd tot tijd buien, mis schien onweer, Middagtemperatuur aan de kust rond 14 graden. Madeira: Af en toe zon en van tijd tot tijd buien, soms met onweer. Middagtemperatuur rond 18 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk ook onweer. Maxima van 11 graden langs de Golf van Biskaje tot 16 langs de Costa Blanca en de Costa del Sol; in het binnenland wat kouder. Canarische Eilanden: Zaterdag wolkenvelden en enkele buien. Ook onweer is mogelijk. Zondag meer zon en overwegend droog. Maxima rond 21 graden. Marokko: Westkust: Aanhoudend wisselvallig weer met in het algemeen veel bewolking en geregeld buien, soms met onweer; hier en daar veel neerslag. Middagtempera tuur van 15 graden in Tanger tot 20 gra den in Agadir. Tunesië: Flinke perioden met zon. Zaterdag in het noorden eerst nog een kleine kans op een regen- of onweersbui. Zaterdag maxima rond 17, zondag ongeveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral zondag van tijd tot tijd regen. In de Pyreneeen en Franse Alpen boven ca 1500 ook sneeuw. Maxima rond 9 gra den, aan de Middellandse Zee-kust en aan de voet van de Pyreneeen enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Zaterdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Zondag meer bewolking en een toenemende kans op een bui. Ook onweer is dan mogelijk. Middagtempe ratuur rond 15 graden. Italië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op beide dagen kans op een bui. Middag temperatuur van 5 graden in het noor den tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Zaterdag perioden met zon en overwe gend droog. Zondag meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Malta: Geleidelijk meef zon. Zaterdag eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Zaterdag veel bewolking en een enkele bui, mogelijk met onweer. Zondag enke Ie opklaringen en overwegend droog. Zondag maxima van 10 graden bij Thes saloniki tot 16 in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: Overwegend bewolkt en enkele buien. Op Cyprus eerst nog zon en vooral zon dag buien. Maxima van 9 graden op de Dardanellen tot rond 18 graden op Cy Duitsland: Aanhoudend koud weer met een schrale oostenwind. In het algemeen veel be wolking en overwegend droog. Overdag lichte of matige vorst. In het zuiden temperatuur rond of net iets boven het vriespunt. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral zondag later op de dag sneeuw, beneden 1300 meter overgaand in regen. In Wallis en Grau bunden overwegend droog. Middagtem peratuur in de dalen meest tussen 0 en +5 graden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en vooral in Stiermarken en Kannthië af en toe sneeuw, beneden 1000 meter regen, mogelijk ook ijzel. In het noordoosten maxima enkele graden onder nul, in dc dalen in Tirol iets boven het vriespunt. Wolkenvelden maar ook hier en daar zon. Kans op wat lichte sneeuw. Over dag matige of strenge vorst. Tsjechië en Slowakije: In het algemeen veel bewolking en kans op wat sneeuw, mogelijk ook ijzel. Iets minder koud; overdag meest matige Hongarije: Bewolkt en af en toe sneeuw, mogelijk ook ijzel. Overdag overwegend lichte ZONDAG 28 JANUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.27 Zon onder 17.1/ Maan op 11.59 Maan onder02.16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09 25 22.16 08.58 21.49 Laag 05.15» 17.46 04.56 «17.27 MAANDAG 29 JANUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.25 Zon onder 1/.1H Maan op 12.34 Maan onder03.18 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.35 23.30 10.08 23.03 Laag 06,15 18.35 05.56 18:16 Weerrapporten 26 januari 19 ui station wee. wind tomp neersl Amsterdam sneeuw 0no9 •9 •10 0.2 De Bilt 9 10 0.2 Declen 06 •10 •10 0.0 Eeide •6 10 05 Eindhoven -8 8 0.1 Den Helder old -7 •9 00 Rotterdam ono5 •9 •9 0.2 Twente o5 -10 •11 02 Vlissmgen ono8 7 •8 02 Maastricht no 5 -7 -7 30 no 7 2 0 50 020 10 16 12 0.1 w/w3 13 00 06 ■9 14 00 Boedapest I|«l onol •3 half bew. 220 2 13 5 ,L0 no 3 -7 •7 00 Cyprus ono 10 15 11 '0.0 Dublin 06 2 0 2.0 Franklurt o2 •2 7 0.5 Genève ol 0.0 Helsinki n2 -12 •19 0.0 Innsbruck half bew. o2 3 ■6 0.0 Istanbul half bew. 11 5 0.0 Klagonlurt hall bew. nwl 12 0.0 Kopenhagen motsneeuw ono 8 •3 •5 0.1 Las Palmas 22 14 0.2 ver 6 16 9 10.0 regen o2 00 -1 •3 .0.3 luiemburg sneeuw ono 3 •6 ■7 -i<) Madrid n3 7 1 '8.3 Malaga W2W3 13 5 110 Mallorca w3 16 0L Malta half bew 18 i5 ;02 Moskou Ol •10 19 07 Munchen ol •5 8 0.1 Nice w3 14 8 0. Oslo nl 7 10 -0.1 •3 4 a." o2 9 11 $2 wow 2 17 8 :so Split metontv Stockholm nnwl •9 'Ó.0 Warschau -11 17 2? Wenen 20 5 1 «6 rrw2 0.0 hall bew 220 2 36 22 00 Buenos Aires 29 18 00 Casablanca 16 11 00 Johannesbur w.s.O 26 21 20 Los Angeles n 2 15 7 00 New Orleans 2 7 23 11 00 New York half bew 27 4 J (j TelAviv half bew. 20 2 22 5 00 Tokyo 6 2 00 Toronto 020 5 2 6 ;öo Turns w3 17 11 io Vancouver o2 •1 -il?

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7