Duitsland wil Bosniërs per 1 juli terugsturen risis Polen duurt voort uropol door twist tot ;eg bestaan gedoemd Buitenland Hindernissen op weg naar monetaire unie India viert Dag van de Republiek Uniek optreden Hillary Clinton als getuige voor 'grand jury' Saddam Hussein lijdt aan kanker' inden De Iraakse president Saddam Hussein lijdt aan kanker in de lymfeklieren. Dit meldde gisteren het blad Foreign Report ien publikatie van de militair-strategische uitgeverij Jane's. Eu- ipese specialisten behandelen de Iraakse leider in Bagdad met eroïden, aldus het Britse blad. Hussein ondergaat eveneens ra- otherapie. Colombiaanse ambassadeur vertrekt n haag De Colombiaanse ambassadeur in Nederland neemt itslag in verband met het drugsschandaal dat president Sam- er aan het wankelen heeft gebracht. Dat is bekend geworden in olombia. Ambassadeur Carlos Gustavo Arrieta Padilla wilde steren geen toelichting geven op zijn vertrek. Eerder namen de Dlombiaanse ambassadeurs in Argentinië en Venezuela al ont- ag, omdat zij de regering-Samper niet meer willen vertegen- oordigen. ithene meest vervuilde Europese stad hene De Griekse hoofdstad Athene is bij een Europees onder- iek naar luchtvervuiling in vijftien steden als de zwaarst ver- lilde uit de bus gekomen. De Griekse krant Ta Nea zei dat we- nschappelijke teams de luchtvervuiling hadden onderzocht in jftien steden met een totaal inwoneraantal van rond de 25 mil- en. Barcelona, ,in Spanje, was na Athene de zwaarst vervuilde ad. teklag VS over boycot hormonenvlees ussel De Verenigde Staten hebben de Europese Unie gisteren rmeel laten weten een juridische procedure te beginnen bij de 'ereldhandelsorganisatie WTO tegen de Europese boycot van irmonenvlees. Dat heeft de Europese Commissie bekendge- aakt. De VS vinden dat de Europese Unie internationale han- ilsafspraken schendt door haar grenzen te sluiten voor vlees it met behulp van groeihormonen is geproduceerd. toltenberg gaat naar Denemarken lo« Thorvald Stoltenberg, de VN-bemiddelaar voor Bosnië, is peren door Noorwegen benoemd tot ambassadeur in Dene arken. Stoltenberg zei reeds eind vorig jaar te zullen terugtre- in als bemiddelaar om ambassadeur te kunnen worden. Hij is edevoorzitter van de Internationale Conferentie voor Voorma- Joegoslavië, die omdat er een vredesakkoord voor Bosnië is nd deze maand wordt opgeheven. Inisys schrapt 7.500 arbeidsplaatsen je bell Het Amerikaanse computerconcern Unisys schrapt pOObanen als onderdeel van een oktober vorig jaar aangekon- gde reorganisatie. De operatie zal ook zijn weerslag hebben op [ïisys Nederland met zijn 800 werknemers. Commercieel di- cteur F. Kaaien kon gisteren echter nog niet aangeven of ar- idsplaatsen verdwijnen, en zo ja, hoeveel. Den Haag vreest dat asielzoekers toevlucht in Nederland zullen zoeken De Nederlandse reg kers die door Duitsl; in Nederland hun tc Mierlo (buitenlands! triëringsbeleid aan Algemene Raad dit wordt gehouden en kei aanwezig is. BONN/BRUSSEL CPD/Rtr/DPA Vooruitzichten voor EMU slecht De Nederlandse regering vreest dat duizenden asielzoe kers die door Duitsland worden uitgewezen, uiteindelijk in Nederland hun toevlucht zullen zoeken. Minister van Mierlo (buitenlandse zaken) zal daarom het Duitse repa- triëringsbeleid aan de orde stellen tijdens de Europese Algemene Raad die maandag en dinsdag in Brussel wordt gehouden en waarbij ook zijn Duitse collega Kin kel aanwezig is. TERDAG 27 JANUAR11996 .IE «ANP opol, de Europese politieor- isatie in Den Haag, lijkt ge- md tot een leeg bestaan. ot-Brittannië houdt nog ids de deur potdicht voor Hl rol van het Europees Hof Justitie in Luxemburg bij de trole op Europol, bleek gis- n bij de ontmoeting van de opese ministers van justitie binnenlandse zaken in Ro- aarmee blokkeert Londen ;ans dat de politieorganisa- die internationale criminali- terrorisme en drugs moet [rijden, deze zomer echt van rond komt. e veertien andere lidstaten de Europese Unie, Neder- l voorop, en de Europese ïmissie willen wel dat Eu- ese burgers bij het Hof in >ep kunnen gaan bij conflic- met Europol. Het Neder- lse parlement hecht zo ar aan deze rechtsbescher- g, dat het dreigt het Euro verdrag naar de prullebak te vijzen. Na Frankrijk en nje is Italië de derde voorzit- - van de Europese Unie die Europol lijkt te struikelen. I e grote beschermheer, Ne- i and, moet eerst maar eens ijzen dat „een rol van het noodzakelijk en nuttig is", ':i laarde de Britse staatssecre- i Ann Widdecombe gisteren -ien uitvoerig debat met haar ega's. Tot op- heden heeft 5CHAU HANS GERTSEN IESPONDENT politieke crisis in Polen die gevolg is van de spionage- ire waarin de inmiddels af-' eden premier Oleksy ver teld is, duurt onverminderd rt. Terwijl het zoeken naar opvolger van Jozef Oleksy rgaat, nemen de speculaties een mogelijke val van de se coalitieregering toe. s dat gebeurt, zijn er ver- lidene scenario's denkbaar, idem Alexander Kwas- vski zou vervroegde verkie- en uit kunnen schrijven, r de vorming van een niet- ijgebonden zakenkabinet evenmin totaal uitgesloten, suggestie werd gisteren ge- door de Vrijheidsunie 0, een oppositiepartij die iet voormalige Solidariteits- p is voortgekomen, e UW opperde de suggestie ïen gesprek met president sniewski. De voormalige ister van buitenlandse za- Wladyslaw Bartoszewski is I ens de UW de aangewezen oon om zo'n zakenkabinet iden. De belangrijkste op- uvan een dergelijk kabinet 'het herstel van de geloof- rdigheid van het land' zijn. geen van de aangedragen voor beelden de rotsvaste overtui ging der Britten ook maar enigszins aan het wankelen ge bracht. Widdecombe houdt vol dat de regering in Londen 'geen principiële bezwaren' heeft te gen een rol van de rechtbank in Luxemburg. Maar ze weigert ondertussen de andere veertien lidstaten van de Europese Unie, die deze juridische controle wel zien zitten, vrij baan te geven om dit onderling te regelen. „Over principes gesproken, alle regeringsleiders hebben inge stemd met het Europol-verdrag. Men moet er nu ook voor zor gen dat de overeenkomst wordt uitgevoerd", meent de Britse staatssecretaris. Verschillende bewindslieden en afgevaardigden zagen giste ren in Rome een klein licht puntje in de Britse positie na de opmerking van Widdecombe dat Londen bereid is zijn stand punt te herzien als rechtsbe scherming van het hof nodig blijkt. De Italiaanse voorzitter, minister van binnenlandse za ken Giovanni Coronas, toonde zich zelfs optimistisch dat voor eind juni, de 'deadline', een op lossing voor het probleem zal zijn gevonden. Volgens hem is het 'een kwes tie van interpretatie'. Italië heeft een speciale werkgroep aange steld die wegen moet vinden om de partijen met elkaar te verzoenen. Hoewel de Poolse president de voorkeur lijkt te geven aan het voortzetten van de huidige coalitie, wees Kwasniewski de suggestie van een zakenkabinet niet onmiddellijk van de hand. De president heeft toegezegd dat hij de UW verder zal consul teren, aldus een woordvoerder. Het feit dat Kwasniewski het idee van een zakenkabinet en daarmee het einde van de linkse coalitie niet geheel lijkt uit te sluiten, tekent de politieke chaos die het onvrijwillige ver trek van premier Oleksy teweeg heeft gebracht. „Politiek War schau gonst van de geruchten, maar hef is heel moeilijk om in te schatten welk pokerspel er precies achter de schermen ge speeld wordt", zo schetst een westerse diplomaat in War schau de situatie. Behalve die van Bartoszewski circuleren nog minstens vijf andere namen van mogelijke premiers in de War- schause wandelgangen. Vast staat dat het vertrek van premier Oleksy en de slepende spionage-affaire het onderlinge vertrouwen binnen de rege ringscoalitie ernstig ondermijnd hebben. De kleinste coalitie partner, de Boerenpartij (PSL), lijkt slechts bereid om de sa menwerking met de Links-De- Duitsland wil per 1 juli begin nen met de repatriëring van de 320.000 Bosnische vluchtelin gen die in de Bondsrepubliek wonen. De ministers van bin nenlandse zaken van de zestien deelstaten besloten gisteren na overleg met hun federale colle ga Kanther in Bonn tot een pro gramma in drie fases. Ais eersten zullen alleen staanden en echtparen zonder kinderen naar Bosnië moeten terugkeren. Zij vormen onge veer tweederde van het aantal Bosnische vluchtelingen. In de tweede fase worden echtparen mocratische Alliantie (SLD) voort te zetten als de PSL de nieuwe premier mag leveren en eist verder ingrijpende wijzigin gen in het kabinet. De PSL probeert duidelijk haar sleutelpositie in het Poolse politieke spectrum te verzilve ren. Zonder de PSL beschikt de SLD niet over een meerderheid in het parlement en ook de op positie kan zonder de PSL geen alternatieve regering vormen. De oppositie probeert de PSL al dagenlang te bewegen om te breken met de SLD in ruil voor een prominente rol in een nieuw te vormen regering. President Kwasniewski liet eerder deze week doorscheme ren dat hij weinig voelt voor die laatste mogelijkheid. Als de PSL de regering ten val brengt, schrijft Kwasniewski waar schijnlijk vervroegde verkiezin gen uit. Het is verre van uitge sloten dat de SLD, waarin voor malige communisten de boven toon voeren, daar garen bij spint. Ondanks het spionagebe- schuldigingen tegen de net als president Kwasniewski uit de SLD afkomstige Oleksy, staat de SLD volgens peilingen op winst. met minderjarige kinderen ge- repatriëerd, terwijl in het laatste stadium de 'bijzondere geval len', bijv. vrouwen die verkracht en mensen die gemarteld zijn, Duitsland moeten verlaten. De operatie moet in 1998 afgeslo ten zijn. De ministers besloten wel, dat men bij de uitvoering van het schema rekening zal houden met de situatie in Bosnië. Ook zal men zich in individuele ge vallen niet onwrikbaar opstel len. Dit besluit geeft de vluchte lingen drie maanden respijt. Aanvankelijk wilde de regering al op 1 april beginnen met de repatriëring. Maar na protesten van hulpverleningsorganisaties besloot men de operatie drie maanden uit te stellen. De repa trianten krijgen geen vertrek premie mee. Duitsland is het enige land in de EU dat al een uitgewerkt plan voor de terugkeer van de Bosniërs op tafel heeft liggen. De voortvarendheid waarmee men nu te werk wil gaan, werd gerechtvaardigd met het argu ment dat 'geen enkel land zo veel Vluchtelingen heeft opge vangen en zoveel voor hen heeft gedaan als Duitsland'. De Bondsrepubliek heeft inderdaad meer vluchtelingen opgenomen dat de andere EU-lidstaten sa men. De voormalige strijdende par tijen in Bosnië hebben gisteren in Wenen een akkoord gesloten over 'vertrouwenwekkende maatregelen', waaronder we derzijdse inspecties van wapens en troepen. Na drie weken du rende besprekingen kondigde een functionaris van de Organi satie voor veiligheid en samen werking in Europa, die bij het overleg bemiddelde, het ak koord aan. Krachtens het akkoord kun nen de federatie en de Serviërs ter plaatse bij elkaar troepen, wapeninstallaties en wapenfa brieken inspecteren. De partijen zijn verplicht inlichtingen te ge ven over belangrijke troepenbe wegingen in het kader van maatregelen om het risico van hernieuwde gevechten in Bos nië te verminderen. De twee delen van Bosnië- Hercegovina werden het tevens eens over de vrijlating van ge vangenen. Momcilo Krajisnik, voorzitter van een vergadering die zich het Bosnisch-Servische parlement noemt, en Kresimir Zubak, president van de Bosni sche federatie van moslims en Kroaten, werden het in Pale eens over de vrijlating van alle gevangenen. WIESBADEN/PARUS/LONDEN DPA/Rtr/AFP/ANP De vooruitzichten voor de be oogde vorming van een Europe se monetaire unie (EMU) in 1999 lijken met de dag te ver slechteren. Gisteren werd be kend dat Duitsland, de kam pioen van de financiële discipli ne, ook dit jaar niet zal kunnen voldoen aan de EMU-norm voor het begrotingstekort. Eer der deze maand schokte het land Europa met de mededeling dat het in 1995 niet was gelukt. Volgens het ontwerp van het jaarrapport van de Duitse rege ring over de economische voor uitzichten, waarover het kabinet gisteren beraad hield, komt het begrotingstekort dit jaar uit op ongeveer 3,5 procent van het bruto binnenlands produkt (BBP). Het EMU-verdrag schrijft voor dat het maximaal 3 pro cent mag bedragen. Duitsland had over 1995 een tekort van 3,6 procent. Maatgevend voor lan den die in 1999 willen toetreden tot de EMU zijn overigens de cijfers over 1997. Het rapport is opgesteld door minister van economische za ken Günter Rexrodt en wordt komende dinsdag formeel aan vaard. De minister ziet het ook voor de werkgelegenheid som ber in. Het gemiddelde aantal; werklozen zal dit jaar ten op zichte van 1995 stijgen met 250.000 a 300.000 tot 3.9 mil joen. Eerder was al bekend dat Rexrodt een vermindering van de economische groei verwacht tot slechts 1,5 procent. „Maar Duitsland zal niet in een reces sie raken", voorspelde hij giste ren. Ook in Frankrijk wordt de economische situatie slechter. Bovendien hangt daar nog steeds sociale onrust in de lucht. Duitsland en Frankrijk zijn absoluut onmisbaar voor de vorming van de EMU, maar in beide landen lijken zowel de economische als de politieke hindernissen steeds groter te worden. De regeringen van Frankrijk en de Duitsland en de Europese Commissie houden nog steeds onverkort vast aan de bestaan de EMU-plannen. Ze vrezen dal een doos van Pandora opengaat als er aan de afspraken wordt getornd. De groeiende spanningen worden vanuit Londen met het nodige leedvermaak gesigna leerd. De krant The Independent opende gisteren met de kop 'EMU-plannen mogelijk binnen enkele weken in puin'. Jemenitische stam ontvoert toeristen SANA/PARUS Rtr/AFP/ANP lieden van een Jemenitische stam hebben donderdag acht tien Franse toeristen ontvoerd. Dat is gisteren uit officiële en diplomatieke bronnen in Jemen en Frankrijk vernomen. Naar verluidt gaat het goed met de gegijzelden. De ontvoerders eisen de vrij- lating van Zubein Doman, een lid van hun stam. Deze is ver oordeeld wegens de ontvoering van Bill Spencer, een werkne mer van een Amerikaanse olie maatschappij. „De betrokken veiligheidsdiensten nemen maatregelen ten behoeve van de vrijlating van de Franse toe risten. Zij zullen niet zwichten voor eisen die in strijd zijn met de wet", aldus een Jemenitische functionaris. De groep is ontvoerd in de provincie Marib, 180 kilometer; ten oosten van de hoofdstad Sa na. Zij waren met een Jemeniti sche bus op weg naar ruïnes uit de pre-islamitische periode. De ontvoerders hebben de toeris ten meegenomen naar het dorp Ain in de provincie Shabwa, 300 460 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. De afgelopen drie jaar zijn in Jemen door verschillende stam men meer dan twintig buiten landers, onder wie drie Neder-l landers, ontvoerd om druk uit te oefenen op de regering of op buitenlandse oliemaatschappij - en. Bij al deze ontvoeringen zijn de slachtoffers gezond en wel vrijgelaten. Man gearresteerd die Grand Secret op Internet zette BESANCON AFP De Franse cafébaas Pascal Bar- braud die het verboden boek van de lijfarts van de overleden Franse president Mitterrand op Internet heeft gezet, is gearres teerd. Niet wegens de digitale publikatie van Grand Secret, maar omdat hij nog een aantal maanden gevangenisstraf te goed had wegens achterstallige; betaling van alimentatie. Door de enorme publiciteit die zijn stunt teweeg bracht, kon de politie, die zijn spoor bijster was geraakt, hem trace- ren. Gistermiddag werd hij ge vat op het moment dat hij zijn cybercafé wilde openen. Amerikaan wint 150 miljoen gulden in lotto LOUISVILLE DPA Kent Miller, een 34-jarige man i uit Madison in de Amerikaanse staat Tennessee, heeft in de lol to de jackpot van 89,3 miljoen dollar (bijna 150 miljoen gul den) gewonnen. Gisteren maakte Miller in Ixiuisville bekend dat hij stopt met werken bij de overheid. Miller won het op twee na j hoogste bedrag dat ooit door een enkele persoon in de Ame rikaanse lotto is gewonnen. new Delhi India heeft gisteren tijdens een parade ter viering van de Dag van de Republiek zijn allernieuwste tanks en raketten laten zien. De parade in de hoofdstad New Delhi werd gadegeslagen door duizenden mensen. Getoond werden onder meer de Prithvi-raket, waarop kernkoppen zouden kunnen worden gemonteerd, en de Arjun-gevechtstank. Maar ook de ze van fraai gekleurde hoofddeksels voorziene infanteristen. India wil met de nieuwe raket en tank minder afhankelijk zijn van wapenleveranties van andere landen. India en buurland en aartsrivaal Pakistan voerden meermaals oorlog met elkaar om de deelstaat Kashmir. FOTO ERA eculaties over val linkse coalitieregering 'Kinderen kunnen HIV-virus overwinnen' WASHINGTON HANS DE BRUUN LONDEN AP Volgens een studie die giste ren is gepubliceerd weten sommige kinderen die HIV vanaf hun geboorte met zich meedragen, dit virus te over winnen. Onderzoekers van het Institute of Child Health in Londen bestudeerden 264 met HIV besmette, jonge kinderen en ontdekten dat negen van deze kinderen (2,7 procent) na verloop van tijd niet langer se ropositief waren. Twee van deze kinderen ble ken later toch HIV in hun bloed te hebben, terwijl nor male tests negatief waren. Dit zou er op kunnen wijzen dat deze twee kinderen het virus 'tolereren', zo schrijven de on derzoekers in «het medische weekblad The Lancet. De overige zeven kinderen lijken het virus te zijn kwijtge raakt of 'te hebben geïsoleerd, wellicht in hun lymfeklieren'. Ander onderzoek had ook al gewezen op de mogelijkheid dat kinderen het virus kwijt kunnen raken, maar het was niet duidelijk hoe vaak dit het geval was. CORRESPONDENT Aan de ene kant van de straat stond een groepje mensen met een spandoek met 'We staan achter je, Hillary'. Aan de overkant hield een andere groep een bord met 'Leugenaar, leugenaar' om hoog. Hillary Clinton glimlachte en wuifde naar beide kanten toen zij gisterrniddag het federale gerechtsgebouw in Washington betrad voor een uniek optreden in de getuigenbank. Uniek, omdat nooit eerder een 'First Lady' middels een dagvaarding gedwongen is om voor een jury een getuigenis af te leggen. „Ik kijk er naar uit om ze alles te vertellen wat ik weet", zei de vrouw van de Amerikaanse president opge wekt. Binnen zaten 23 gewone Amerikanen, die de 'grand jury' vormen, te wachten op haar kant van het steeds ingewikkelder wordende Whitewa- ter-verhaal. Wat zij die jury gistermiddag over haar rol in die affaire vertelde, zal voorlopig geheim blijven. De getuigenis en de beraadslagingen van de jury vinden achter gesloten deuren plaats. De juryle den maken uit of zij vinden dat Hillary Clinton een strafbaar feit begaan heeft en of een strafpro ces tegen haar op zijn plaats is. Maar die beslis sing kan nog weken op zich laten wachten. De getuigenis is het hoogtepunt uit de White water-affaire, die draait om beleggingen in een stuk grond door de Clintons in de jaren tachtig, toen de huidige president nog goeverneur van de staat Arkansas was. De bank die de belegging fi nancierde, werd geleid door een vriend van de Clintons. Het faillissement van die bank heeft de belastingbetalers uiteindelijk 68 miljoen dollar gekost. Hillary Clinton werkte in die tijd voor een advocatenkantoor dat de belangen van die spaar bank, de Madison Savings and Loan, behartigde. Zij heeft steeds verteld nauwelijks iets met die zaak te maken gehad te hebben. Maar een recen te ontdekking van rekeningen uit die lijd heeft twijfels over die verklaring gewekt. Clinton had steeds verteld die rekeningen niet meer te kun nen vinden. Maar begin januari doken zij plotseling op in een archiefkamer in het Witte Huis, naast de woonvertrekken van de president en zijn vrouw. De archivaresse die ze ontdekte zei ze nooit eer der gezien te hebben en dat zij dus door iemand daar neergelegd moesten zijn. Dat zou, gezien de lokatie van de kamer, alleen door de Clintons of nauwe bekenden van hen gebeurd kunnen zijn, zo werd gesteld. Omdat Hillary Clintons verklaringen niet lijken te kloppen met haar eerdere beweringen, vond de speciale aanklager in de Whitewater-zaak het ge wenst haar voor een grand jury te ondervragen. Als zij inderdaad heeft gelogen en de rekeningen, waaruit blijkt dat zij een hoofdrol in de zaak heeft gespeeld, heeft weggewerkt, kan zij worden aan geklaagd wegens het tegenwerken van de justitie Hillary Clinton blijft volhouden dat er niets ille gaals gebeurd is en dat haar rol in deze zaak veel kleiner is dat wordt gesuggereerd. Het is vooral de Republikeinse oppositie die bloed ruikt en de Whitewater-zaak enorm opblaast. De afgelopen maand zijn door de Republikeinen in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden al tal van hoor zittingen over deze affaire gehouden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5