i Krediet moet economie Antillen gezond maken )ASA werkt mee aan oortbestaan Fokker vok: Kabinet houdt vast an plannen voor WAO Binnenland Te koud voor Zwitserse carnavalsvierders Novok adviseert kou-toeslag op benzine mm 'U Grote internationale concerns krijgen fors belastingvoordeel u mGiuxis van tilVliltiUMIIi Sint Maarten staat niet langer onder curatele Minister vraagt provincies met jagers te gaan praten Nieuwe SER-voorzitter houdt van open spreken (wart rijscholen geeft 17-jarige les iLVERSUMBijna een kwart van de rijscholen geeft 17-jarigen rij- J ;s. Dat is wettelijk verboden. Volgens de Wet op het Rij-onder- icht mag dat vanaf 18 jaar. Dit blijkt uit een onderzoek van de ROS-consumentenrubriek Radar. Sommige rijscholen erken- en dat ze zich niet aan de regels houden, maar geven als reden p dat er toch weinig wordt gecontroleerd. A verkocht hier ook dubieuze BH's ^sterdam Ook C A in Nederland heeft begin deze maand en BH's verkocht die mogelijk kankerverweldcende stoffen be- atten. Dit heeft een woordvoerder gisteren bekendgemaakt. In e BH's zouden kleurstoffen met kankerverwekkende aminen oorkomen. Vanaf 1994 eist het kledingconcern van alle leveran- iers dat zij deze stoffen niet meer verwerken. C A heeft het armoeden dat één afnemer een oude partij BH's heeft ge lengd met een goede partij. In Duitsland nam C A een BH iet kankerverwekkende stoffen uit de handel. 'ele condoléances voor Kos met de Snor tUNENBij recreatiepark Het Land van Ooit in Drunen komen onderden condoléances binnen voor het maandag overleden aard Kos met de Snor. „De mensen leven met ons mee, we krij- an sterkte toegewenst en mensen schrijven dat ze erg verdrietig jn", zegt paardenverzorgster M. Taminiau. Het vijftien jaar ou- e paard Kos, vooral bij kinderen geliefd om zijn grote snor, ierf maandag na een operatie waarbij 75 kilo zand uit zijn dar- ïen werd verwijderd. Er komt een standbeeld van hem in het ark. 'eet vragen over Veronica-TV-serie lversum De televisieserie Het onderste boven van Veronica ezorgt de Stichting Korrelatie veel werk. Naar aanleiding van de jrste drie afleveringen van de programmareeks zijn een kleine ,400 gesprekken gevoerd. Tienduizenden mensen hebben ge- eld om schriftelijke informatie. In de reeks die zes program- ïa's omvat, worden psychische problemen behandeld. De serie, spresenteerd door Elsemieke Havenga en columnist van deze ant René Diekstra, wordt gemaakt in samenwerking met het ationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid. Het is de bedoe- ïg dat kijkers zien dat psychische problemen niet zo uitzon- erlijk zijn. Nederland moet importverbod opheffen'' issel De Europese Commissie wil dat Nederland het recent 'gekondigde importverbod op 'fout' bont weer ongedaan ïaakt. Met het verbod brengt Nederland de andere Europese nden in verlegenheid, zo meent de commissie. Het kabinet be- oot gisteren echter vast te houden aan het verbod. Nederland indigde per 1 januari een importverbod af voor bont afkomstig _in dieren die met wildklemmen zijn gevangen. Wildklemmen 'orden gezien als wrede werktuigen, omdat het wild een lang- tme en pijnlijke dood sterft. Pikant is dat Nederland alleen laar een Europese verordening tot uitvoer heeft gebracht. In 191 besloten de Europese milieuministers dat het importver- od in 1996 zou ingaan. \jf weken de lijd om redder te vinden ;terdam/den haag VOLG VOORPAGINA >r te laten werken. De be- ïdvoerders menen dat Daim- Benz Fokker tot afgelopen andag zeer loyaal overeind ift gehouden met leningen met de overname van alle se-vliegtuigen. Ook nu zal SA als grootste schuldeiser een oplossing voor Fokker en meewerken. De levering vliegtuigrompen gaat ge- on door. )esondanks zullen de Duit- s geen nieuw geld in Fokker ken. De redding moet van n|i nieuwe of bestaande part je komen. De lening van mi- cn ter Wijers (economische za- en de Nederlandse Inves- ings Bank (NIB) geeft Fokker weken de tijd om 'een red- in nood' te. vinden. Wijers ïadrukte gisteren dat een idelkrediet geen garantie be ent voor een goede afloop, minister zal zich wel blijven pannen om een 'doorstart' Fokker mogelijk te maken. )e bewindsman zei gister- Idag in het belang van Fok- niet langer mee te doen aan 'zwartepieten' over de vraag het meest schuldig is aan de :uk tussen Daimler-Benz en Nederlandse overheid. Wij- wilde gisteren niet ingaan mogelijke onderhandelingen t ovemamepartners. De mi- ter is al blij dat enkele brok- Bn overeind zijn gebleven. „Al- I wat er bovenop komt, is I egenomen )e overheid heeft bij een mo- ijk faillissement van Fokker doende zekerheden dat zij 255 miljoen met rente ugkrijgt. Als garantstelling kabinet houdt vooralsnog aan zijn plan voor een an- e opzet van de WAO. Pre- r Kok heeft dat gisteren ge il tijdens zijn wekelijkse sconferentie. Hij reageerde uitlatingen van voorzitter lirmeijer van het TICA, het irdinerend orgaan in de soci- zekerheid. Die voorspelde nderdag dat het WAO-plan eindstreep niet zal halen in Kamer. Hij houdt er zelfs re ling mee dat het kabinet het tsvoorstel niet eens zal indie- ,Het is nuttig om kennis te nen van de orakelkwaliteiten i de heer Buurmeijer", grapte k over zijn partijgenoot, laar ik weet niet waar zijn uit- Pmburcau GPD Gr.moaeerd* Pers Diensten Nederlandsche Bank leent 100 tot 200 miljoen gulden schiphol anp Minister Voorhoeve voor Antilliaanse en Arubaanse za ken verwacht binnenkort een krediet van 100 tot 200 mil joen dollar beschikbaar te kunnen stellen voor de her structurering van het financieel-economische beleid op de Nederlandse Antillen en Aruba. De economie van de Antillen moeten binnen drie jaar weer gezond worden gemaakt. kunnen terugbetalen, dan komt het bedrag ten laste van de be groting van Voorhoeve voor de Antillen. Over de maatregelen die no dig zijn om hel financiële aan passingsprogramma van het IMF uit te voeren, moet overi gens nog slotoverleg plaatsvin den, aldus Voorhoeve. Het plan vloeit voort uit de bevindingen van de schulden commissie onder leiding van jhr. mr. E. van Lennep. Uit het recente rapport van de commis sie komt naar voren dat er snel iets moet worden gedaan aan Het gaat om een zogenoemd stand-by krediet van de Neder landsche Bank om het tussen de Antillen, Nederland en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) overeengekomen aanpas singprogramma te kunnen uit voeren. Voorhoeve keerde gisteren te rug van een vierdaagse reis naar de Antillen. Op Schiphol ver klaarde hij dat het geld in fasen via minister Zalm van financiën beschikbaar zal komen. Moch ten de Antillen de lening niet het volledig scheefgegroeide fi nancieel-economische beleid op de Nederlandse Antillen en Aruba. Gebeurt dat niet, dan stevenen de eilanden af op een regelrechte financiële crisis. Sa men hebben ze een schuld van bijna vijf miljard gulden. Voor de Nederlandse Antillen besloeg de schuld medio vorig jaar 80 procent van het bruto binnen lands produkt. Voor Aruba was dat 40 procent. Het rapport van Van Lennep dat in nauwe samenwerking met de overheden van Aruba en de. Nederlandse Antillen tot stand is gekomen, heeft ieder een flink doen schrikken, aldus Voorhoeve. „Niemand had ver wacht dat de situatie zo ernstig was." Een oplossing van de proble men is hard nodig omdat een fi nanciële crisis onvermijdelijk uitdraait op een maatschappe lijke crisis op de Antillen, aldus de bewindsman. Het grootste deel van de schuld beslaat im mers uit onbetaalde rekeningen aan de bevolking zelf; ambtena- renpensioenen en de sociale verzekeringsbank. Het heeft volgens Voorhoeve echter geen zin als Nederland pure begrotingssteun gaat leve ren. Als je als eiland autonomie nastreeft, ben je ook zelf verant woordelijk voor de oplossing van dit soort problemen, meent hij. Voorhoeve wijst er bovendien op dat noch Aruba noch de Ne derlandse Antillen tot armoedi ge ontwikkelingslanden beho ren. Aruba is met een gemid deld inkomen per hoofd van de bevolking van ruim 15.000 dol lar het een na rijkste land in de regio. De Nederlandse Antillen kennen weliswaar een hoge werkloosheid en veel armoede, maar er is ook veel rijkdom. voor de lening heeft de NIB al het werk dat bij Fokker onder handen is van de bewindvoer ders gekregen. Eerdere kredie ten die aan Fokker zijn gegeven, gaan bij een faillissement waar schijnlijk grotendeels verloren. Premier Kok, die minister Wijers namens het kabinet lof toezwaaide voor zijn handelwij ze deze week, noemde het boe delkrediet aan Fokker „een be langrijke basis voor een serieuze poging om te kijken hoe we na deze dramatische periode de schade zoveel mogelijk beperkt kunnen houden, perspectief kunnen bieden aan zoveel mo gelijk mensen". Er is volgens de minister-president „nog steeds reden om met enige hoop te kij ken naar de verdere ontwikke ling". Op de Amsterdamse effecten beurs werd het nieuws over het boedelkrediet positief ontvan gen. De koers steeg met drie dubbeltjes naar 3,20 gulden. Op de beurs van Frankfurt koopt de Commerzbank Fokker-obliga ties terug, die zij zelf enige jaren terug bij beleggers heeft ge plaatst. In Duitse financiële kringen wordt ervan uitgegaan dat deze instelling een flinke schuldeiser van Fokker is. Commerzbank heeft twee le ningen geplaatst die de kas van de Nederlandse vliegtuigbou wer moesten spekken. In totaal gaat het om een bedrag van 650 miljoen mark, waarvan Fokker nog geen cent heeft terugbe taald. Een woordvoerder van Commerzbank verklaarde de prijs van de door deze bank op de markt geplaatste obligaties de laatste dagen actief te steu nen. „We geloven dat we een verantwoordelijkheid hebben ten opzichte van deze obligatie houders." Amsterdam Zelfs doorgewinterde Zwitserse carnavalsvierders werd de Nederlandse vries kou te veel. Door de straten van Amsterdam trokken gisteren 45 muziek- en carnavalsgroe pen, die zich voorbereidden op feestelijkheden in hun eigen land. Ze hadden optredens op straat willen geven, maar fluiten, trompetten en muzikanten bleken niet bestand tegen har de wind, lichte sneeuw en snijdende kou. De vele cafés in de hoofdstad brachten uitkomst. Na een kwartiertje ontdooien schalde daar vro lijke carnavalsmuziek. FOTO GPD MARTINMOOIJ rotterdam/den haag anp De Novok, de organisatie van handelaren in olie-produkten, heeft zijn leden geadviseerd een sneeuw- en ijstoeslag van een halve of een hele cent per liter in rekening te bren gen. Dat geldt niet alleen voor benzine, maar ook voor andere olieprodukten als huisbrandolie, stookolie en petroleum. Het is voor het eerst dat de organisatie met een dergelijk advies komt. De toeslag moeten dienen als compensa tie voor de hogere kosten die in winterse omstandigheden gemaakt moeten worden bij de aanvoer van de produkten. Tankwa gens zijn langer onderweg als het sneeuwt of ijzelt en bij het overpompen van de pro dukten kunnen er vertragingen ontstaan. Als gevolg van de koude, de sneeuw en het ijs verkeren veel veerdiensten in Neder land met grote problemen. Dat meldt een woordvoerder van het Rijksinstituut voor integraal zoetwaterbeheer en afvalwaterbe handeling (RIZA). De sneldienst Terschel- ling-Harlingen is daarom uit de vaart geno men. De avonddienst Terschelling/Vlie- land-Harlingen is tot nader order opge schort. Het veer Den Helder-Texel vaart we gens laag water niet tussen 17.00 en 19.00 uur. De boten naar Ameland en Schiermon nikoog varen ook met aangepaste diensttij den. Deze rederijen speelt vooral de harde oostenwind parten. Hierdoor „waait het wad leeg". Voor de meer westelijke veer diensten is de ijsgang het grootste pro bleem. Hel slechte weer kostte een 17-jarige bromfietser uit Slagharen en een 14-jarige fietser uit Dedemsvaart gistermorgen het leven. Een vrachtwagencombinatie raakte volgens de politie op de met sneeuw bedek te Haardijk in Hardenberg in een slip, ram de een bestelbus en personenauto en schoot vervolgens op het naast de weg gele gen rijwielpad. Daar kwam de wagen in botsing met de twee slachtoffers, die vrijwel onmiddellijk na het ongeval overleden. Een tweede bromfietser werd gewond afgevoerd naar het ziekenhuis. De vrachtwagencom binatie kwam uiteindelijk in de sloot tot stilstand. De chauffeur heeft een shock. WTRHH Kabinet presenteert nieuwe regeling den haag anp spraken op gebaseerd zijn." De premier wees erop dat het WAO-voorstel voor advies bij de Raad van State ligt. Als het ad vies klaar is, zal het kabinet heel objectief bekijken of er aanpas singen nodig zijn. Vooralsnog gaat Kok ervan uit dat de geko zen richting de beste is. Er moe ten goede argumenten op tafel komen om het kabinet tot een koerswijziging te brengen, zo zei hij. Het kabinetsplan houdt in dat de WAO-premies per bedrijfstak moéten variëren. Sectoren met veel arbeidsongeschikten zijn dan duurder uit. Het kabinet verwacht dat bedrijven daar door beter hun best zullen doen om de gang naar de WAO terug te dringen. In december wordt bij Van Til de Montis collectie in de spotlights gezet. Een show rond baan brekend Nederlands design dat regelmatig wereldwijd wordt nagevolgd. Montis streeft naar wonen met een eigen gezicht. Van Til illustreert die mogelijkheid aan de hand van verschillende soorten bekleding. Noorderkade 30 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072-5112760 Eigen parkeerierrei Openingstijden Ma. 13.30- 18 uur Di/Vrij 9.30- 18 uur Za. 9.30 - 17 uur Do.av 19-21 uur Fauteuil Loge De getoonde modellen worden geflankeerd door design van andere, belangwekkende signatuur. DESIGNCENTRUM Grote internationale concerns met vestigingen op diverse con tinenten en landen krijgen in Nederland wellicht al vanaf 1 ja nuari 1997 aanzienlijke belas tingvoordelen. Als zij hun financieringsmaat schappijen voor de concernon derdelen in Nederland vestigen, mogen zij een reserve van maxi maal 80 procent vormen van hun winst. Die reservering is af trekbaar van de vennootschaps belasting. Het moet dan wel een exclusief Nederlandse financie ringsactiviteit zijn, want spelen over diverse internationaal fis caal aantrekkelijke banden, mag niet. Dat voorstel van staatssecre taris Vermeend van financiën heeft het kabinet overgenomen. Het voorstel moet een ant woord zijn op de uitdaging van met name België, Denemarken, Ierland en een aantal landen in niet Europese-continenten. Met aanbiedingen voor concern-fi nancieringsmaatschappijen vormen zij een fikse concurrent voor Nederland als vestigings land. Diverse grote Nederlandse multinationals zijn de afgelopen jaren aan die verlokking bezwe ken. Het persbericht dat Financiën na afloop van de ministerraad liet uitgaan, is summier. In krin gen van toonaangevende belas tingadviesbureaus werd giste ren bevestigd dat een en ander 'zeer aantrekkelijk' oogt. De werkgeversvereniging VNO-NCW is tevreden over de verandering.. Volgens de werk gevers is Vermeends voorstel een „bijdrage om Nederland weer de plaats te geven in het internationale fiscale krachten veld waar Nederland thuis hoort, namelijk in de voorste gelederen". VNO-NCW denkt dat multinationals nu eerder Nederland zullen kiezen als ves tigingsplaats voor een financie ringsmaatschappij van het con- schiphol «anp Sint Maarten staat vanaf 1 maart niet langer onder cura tele van Nederland en de Ne derlandse Antillen. In plaats van dit 'hoge toezicht' komt er een versneld ^tappenplan dat de bestuurlijke situatie op het eiland binnen drie jaar gezond moet maken. Minister Voorhoeve heeft dat aan het eind van zijn be zoek aan de Antillen afge sproken met de autoriteiten van Sint Maarten. Voorhoeve verklaarde gisteren bij zijn te rugkeer op Schiphol tevreden te zijn over het bestuursak koord. In december was het plan al op een oor na gevild, maar op het laatste moment maakte Sint Maarten op nieuw bezwaren. „Die zijn donderdagavond uit de weg geruimd," aldus de bewinds man. In 1993 besloot Nederland Sint Maarten onder curatele te stellen vanwege de be- stuurschaos op het eiland. In middels is volgens de minis ter goede vooruitgang ge boekt. Bovendien zou een voortzetting van het oude re gime alleen maar tot meer ir ritaties leiden, wat averechts werkt. Voor de uitvoering van het bestuursakkoord is ruim 30 miljoen gulden uitgetrokken, waarvan Sint Maarten de helft moet betalen. Nederland neemt 8,4 miljoen voor zijn rekening en de regering van de Nederlandse Antillen de resterende 7 miljoen. Van Aartsen bezorgd om lot watervogels den haag «anpwie so vanaf 1 februari gesloten Minister Van Aartsen (natuurbeheer) is bezorgd over hel feit dat jagers het winter weer misbruiken om waterwild te schieten. Dal schreef hij gis teren in een brief aan de Colle ges van Gedeputeerde Staten van alle provincies. Van Aartsen stelt voor dat de provinciale be stuurders met de jagers gaan praten. In zijn brief schrijft de minis ter dat hijzelf de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging al heeft gevraagd om haar leden op te roepen zich in te houden. Van Aartsen ziet geen reden voor een landelijk jachtverbod. Hij wijst er op dat het jachtsei zoen voor de meeste dieren so Van Aartsen maakt zich voor al zorgen over de watervogels die zijn aangewezen op open water. Er zijn weliswaar geen signalen dal zij honger lijden, maar omdat sloten en plassen veelal zijn dichtgevroren, zijn ze aangewezen op een beperkt aantal open wateren. Zo is mak kelijk te voorspellen waar de vo gels heen gaan en hoe ze vlie gen Kritisch Faunabeheer had Van Aartsen en de provincies gevraagd om een jachtverbod vanwege het barre weer. De provinciebesturen van Noord en Zuid-Holland hebben inmid dels gehoor gegeven aan de op roep van de minister. PORTRET KLAAS DE VRIES De voorzitter van de Vereniging Ne derlandse Ge meenten (VNG), Klaas de Vries, is voorgedragen als voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad (SER). De Vries (52) volgt SER-voorzitter Theo Quené (PvdA) op, die per 1 april met pen sioen gaat. De PvdA'er De Vries is geen econoom. Hij stu deerde in de jaren zestig rechten in Utrecht. Daarvoor bracht hij een jaar door op een uni versiteit in Minne sota, Amerika. Daar studeerde hij politiek en theaterwetenschap pen. I lij speelde veel toneel. Ondanks die voorliefde voor to neel houdt De Vries van open heid en helderheid. „Ik houd van open spreken. Ik heb zelf ook de neiging dal te doen", zei hij in een interview. Toch hebben zijn gesprekspart ners vaak de grootste moeite te achterhalen wat De Vries nu echt meent. Zijn understate ments zijn berucht in Haagse kringen. Maar daar is dan ook een jarenlange politieke carrière aan voorafgegaan. De Vries, muziekliefhebber en sigarenroker, zat al in 1970 voor de PvdA in de gemeenteraad van Delft. Driejaar later stapte hij, toen het kabinet-Den Uyl aantrad, over naar de Tweede Kamer. Vier dagen nadat hij werd gevraagd om de defensie begroting te maken, moest hij hem ook verdedigen. „Nou wist ik daar niks van, maar ik heb mijn uiterste best gedaan te zorgen dat men dat niet merk te", verklaarde hij later. Zijn to neelopleiding werkte, want vier dagen later stond de invaller tot zijn stomme verbazing in de krant als dè defensie-expert van de PvdA. De Vries is defensiespecialist gebleven. I lij was in de periode van zijn kamerlidmaatschap onder meer voorzitter van de vaste kamercommissie voor de fensie en lid van de Noordatlan- tische Assemblée (een vergade ringvan parlementsleden uit NAVO-landen) waar hij enkele jaren algemeen rapporteur van de defensiecommissie was. Zijn kennis over kernwapens en hun strategische en intematio- naal-politieke betekenis ver baasde vriend en vijand. Even verrast was Den Haag toen hij in 1986 een 'uitstapje' maakte ARCHIEFFOTO naar de parlementaire enquête commissie die het gerommel met subsidies in de bouw onder de loep nam. Even onverwachts was zijn overstap in 1988 naar de VNG. I lij werd gevraagd, praatte met 'verschikkelijk veel mensen' en hapte toe. „Ik vind het altijd erg prettig niet al te detaillistisch over dingen na te denken. Ik ge loof dat je bij een probleem al tijd veel dingen moet afwegen. Maar op een gegeven moment moet een knoop worden door gehakt". Zijn banden met de politiek heeft De Vries met de machtige lobby van de VNG nooit hoeven verbreken. In 1993 was hij nog actief als kabinetsinformateur. Samen met wijlen Gijs van Aar- denne en senator Jan Vis be reidde hij de weg voor 'paars'. Zijn formatie mislukte, maar paars kwam er tot zijn spijt uit eindelijk wel. „Als PvdA en WD samenwer ken, met D66 erbij en het CDA in een vage oppositierol, neemt de herkenbaarheid van politieke partijen sterk af. Dan wordt al les één pol nat", vertelde hij aan lilsevier. Desondanks staat hij wel achter de 'werk-, werk-, werk-filosofie' van het kabinet. „Eén actieve op één niet-actieve is een waanzin nige verhouding. Zo kun je niet omgaan met je sociaal-econo misch vermogen. I Iet is prima dat het kabinet nu actief men sen uit de bijstand gaat halen. En de programma's zullen nog drastischer moeten". Als SER- voorzitter kan De Vries straks zijn hart ophalen; 1996 is im mers het jaar waarin het hele stelsel van de spciale zekerheid op de helling staat. den haag karin swiers

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3