Eeuwig trouw aan FOKKER D ZATERDAG 27 JANUARI zijn nog. De Fokker-vliegtuigen hebben de reputatie met de motoren uit heel goed in de lucht te kunnen blijven. En dat ze vervolgens ook heelhuids kun nen landen. Vooralsnog ga ik daar ook van uit, als het om Fokker zelf gaat. Dit bedrijf mèg niet failliet. Reken maar dat ik verschrikkelijk kwaad word, als bij Fokker inderdaad de stekker eruit getrok ken wordt. Als de vliegtuigindustrie hier verdwijnt, komt die nooit meer terug in Nederland. Fokker zit in een shit-situatie. Voor Schiphol-Oost is surséance van betaling gevraagd. En ook verkregen. Maandag middag, toen uit Duitsland dat bericht kwam dat Daimler de handen aftrok van Fokker, dacht ik: 'Het is afgelopen'. Mij gaf het niet eens een klap dat Van Schaik dinsdag aankondigde dat voor Schiphol- Oost uitstel van betaling was aange vraagd. In het geval-Fokker geloof ik na melijk niet dat surséance van betaling het voorportaal naar het faillissement is. De adempauze die is ingelast geven de minister, de Raad van Bestuur en de be windvoerders de gelegenheid te overzien welke overlevingskansen Fokker heeft. Ik heb wat dat betreft goed naar minister Wijers geluisterd. En geen schuldeiser die in die vier weken de boel kan leeghalen. Als Fokker onder de vleugels van een partner of met steun van een financier straks in een heel afgeslankte vorm een doorstart kan maken, heb ik daar al vrede mee. Er zullen dan inderdaad duizenden medewerkers moeten afvloeien. Maar de positie van die mensen wordt toch an ders dan bij een totale sluiting als gevolg van een faillissement. Dan kun je ten minste kijken of de mogelijkheid bestaat om met z'n allen een sociaal plan te ont werpen. En wat betreft de onderneming kan ik alleen maar zeggen: het daar ge maakte produkt is zo goed, dat ze er over een paar jaar gewoon weer kunnen staan. Kijk maar eens naar DAF, daar is vanuit een sterfhuisconstructie de zaak met een heel kleine groep weer opge bouwd. Als je ziet hoeveel mensen er nu weerwerken... I^Iochl er voor Marcel geen plaats zijn in een Fokker-nieuwe stijl, ik zou het heel erg vinden. Maar stel dat dadelijk wordt gezegd: Schiphol-Oost kan verder met 1000 man. En als het lot Marcel treft dat hij tot de 4900 behoort die eruit vlie gen, dan zeggen wij hier toch: 'Doen, on middellijk doen!' Dan begint Fokker van af nul met alle kennis die in huis is ge woon weer dat bereprodukt te maken, waar kwalitatief niets op valt af te dingen. En dan kan de onderneming uit de as herrijzen. Voor mijn man is daar dan wellicht geen plaats meer, onze zoon heeft in de toekomst in elk geval dan wel de kans er een baan te vinden. Marcel heeft vanmiddag alvast z'n CV- tje maar eens opgemaakt, zijn curri culum vitae om het eens deftig te zeggen. Toen hij allemaal opschreef wat hij zoal heeft gedaan en geleerd bij Fokker, zag Marcel meer dan de helft van zijn leven langskomen. En hij zei op een gegeven moment: 'In die 22 jaar ben ik 15 pond aangekomen, een vrouw en drie kinde ren rijker, heb bijna al m'n haar verloren en zit dan nu opgezadeld met de vraag: 'Wat nu?'? Normaal gesproken was Marcel er nu niet aan toe geweest om te zeggen: 'Jon gens, tabé, mijn vrouw gaat werken, ik stop ermee'. Want wat geldt voor 95 pro cent van de mensen die op Schiphol- Oost werken, gaat ook op voor Marcel. Ook hij is behept met het Fokker-virus. Na al die jaren krijgt hij nog steeds een kick als de lampen in al die hallen bran den en hij daar al die Fokkers 70 en 100 ziet staan. Door studie heeft hij zich van brand wacht/bewaker opgewerkt tot coördina tor risicobeheer op de afdeling beveili ging. Een functie waarmee hij, en dus ook de rest van het gezin, jaren vooruit had gekund. Niet dat Marcel een salaris heeft waar je eens lekker een wereldreis van kunt maken, maar hij verdient vol doende om het gezin te onderhouden. We kunnen er goed van rondkomen. De laatste vijf jaar zijn best moeilijk ge weest. Vergelijk het bedrijf met een stuk elastiek waarin in de loop der jaren steeds minder rek is gekomen, je merkte dat er gaandeweg steeds meer banen bij Fokker verloren gingen. En al ging het schip hier dan telkens voorbij, het was echt niet zo dat we hier riepen: 'Jammer dan voor de mensen die eruit gevlogen zijn'. Je bent wel degelijk met ze begaan. Vaak genoeg gebeurd hoor, dat Marcel thuiskwam en me vroeg: 'Ken je die en die nog?'. En dan knikte ik van 'ja'. Kreeg ik vervolgens te horen dat een collega zijn baan had verloren. Nou, dan kwam hij niet juichend van z'n werk. Dan moet je als vrouw zijnde toch proberen de stemming er een beetje in te houden, in het gezin. Je bent met z'n vijven. Dus wat doe je? Op elkaar inpraten, elkaar oppep pen en praten over wat de toekomst eventueel zou kunnen brengen. Als je de rek steeds meer uit het elastiek ziet gaan, begin je te beseffen dat het ook 'Liever baanverlies dan sluiting van het bedrijf Omdat ze destijds koos voor het moederschap nam Joke Boomert dertien jaar geleden ontslag bij Fokker. Voor haar gevoel heeft de Hoofddorpse nooit afscheid genomen van de vliegtuigbouwonderneming, waar ze haar echtgenoot Marcel leerde kennen. Het Fokker-huwelijk houdt al 16 jaar stand. Op 36-jarige leeftijd hoopt Joke binnenkort haar herintrede in het arbeidsproces te maken. Daarentegen dreigt Marcel, op Schiphol-Oost coördinator risicobeheer op de afdeling beveiliging, na 22 jaar zijn baan te verliezen. „Zou natuurlijk verschrikkelijk zijn. Maar liever dat nog dan einde verhaal-Fokker. Monoloog van een vrouw achter een Fokker-medewerker. i Marcel Boomert. voor jezelf wel eens fout kan gaan. Of dat nou bij de tweede of derde reorganisatie ronde was, in elk geval zag ik het steeds dichterbij komen. En uiteindelijk kwam het heel dichtbij. En toen zijn we om de tafel gaan zitten. Praten over wat te doen als het nou echt fout gaat. Destijds, toen ik voor de eerste keer in verwachting raakte, heb ik ervoor geko zen te stoppen met werken. Dat ik thuis voor de kinderen zou zorgen. En dat Marcel full-time zijn baan bleef uitoefe nen. Nou goed, de kinderen werden ou der. Hadden niet meer de hele dag mijn aandacht nodig. Dus ik ben me gaan af vragen: wat zou ik kunnen doen? Ging me oriënteren wat er allemaal mogelijk was en wat niet. En besloot uiteindelijk weer te gaan leren. Met heel veel plezier. Dat Marcel op korte termijn wel eens zonder werk zou kunnen komen, heeft wel degelijk een tol gespeeld bij mijn overweging om weer te gaan studeren. Maar ik wilde vooral ook iets leuks gaan doen. Anders kun je je moeilijk oppep pen om die studie tot het eind vol te hou den. Ik ben Belastingrecht gaan doen. Bij het LOI. Ik wil graag belastingadviseur worden. Als de kinderen naar school zijn FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER en Marcel naar z'n werk, buigt moeders haar hoofd over de studieboeken. Hart stikke interessante materie, belasting recht, al kunnen vele mensen in mijn kennissenkring zich dat moeilijk voor stellen. In oktober hoop ik de studie af te ronden. De druk moet hier in huis van de ketel, daar hoop ik in de toekomst mijn bijdrage aan te kunnen leveren. Al een jaar of vijf werkt Marcel met het risico van een eventueel ontslag. En dan komt op een gegeven moment in je en thousiasme de gedachte bij je op van: 'Als ik mezelf kan vestigen als belasting adviseur, wordt voor hem de druk ook minder'. Maar dan ga je zitten, je denkt na en moet vervolgens zeggen: 'Dat plan kan nu niet verwezenlijkt worden'. Al heb jk het voor mezelf niet afgeschreven. Ais je voor jezelf begint, moet je de zaak van de grond af opbouwen. En dan kun je wel allerlei advertenties in de krant gaan zetten, maar ik heb niet de illusie dat dan meteen driekwart van de Hoofd dorpse belastingplichtigen bij mij aan belt met de vraag of ik hun aangifte kan verzorgen. Een naam vestigen verloopt langs een geleidelijk proces. Voor ons is de onmiddellijke dreiging van massa-ontslag bij Fokker te vroeg ge komen. Daar moet je naar handelen. Je kunt twee dingen doen: je kunt gaan treuren op de bank, maar dat lost niets op. Je kunt ook alvast werk gaan zoeken, het moment voor zijn dat Fokker inder daad onder de hamer valt. Daarom heb ik me inmiddels laten in schrijven bij het Arbeidsbureau. Was voor mij een aparte ervaring, kreeg daar te maken met het Ikea-gevoel zoals Youp van 't Hek dat uitdrukt. Vooropgesteld: niets dan lof over de medewerking van de dame die me heeft geïnformeerd. Maar het is toch niet te geloven dat je eerst door zo'n meisje van uitzendbureau Start te woord wordt gestaan, op een ma nier waar je werkelijk van achterover slaat. 'Op welk schooltje heb jij gezeten?' En heb jij je CV-tje gemaakt?' Dat zijn van die momenten dat je iets weg moet slikken. Hoezo jij? Ik sprak haar aan met u. Zei dat mijn basisopleiding huishoud school was, waarop zij reageerde met: 'Dan wordt het heel moeilijk voor jou een baan te vinden'. Van binnen kookte ik, maar bleef beleefd. Zei dat ik ook andere opleidingen heb gevolgd, dat ik binnen kort klaar ben met mijn studie Belasting recht'. Tja, toen werd het even stil, die woorden moest ze even op zich laten in werken. Uiteindelijk zei ze: 'Ja, dan heb ik ook je CV'tje nodig. Toen dacht ik even: 'Ja, dat woord 'belastingrecht' kun je ook niet spellen hè, mop! Ik hoop niet dat het ervan komt dat Fokker dicht gaat. Want je moet er toch niet aan denken dat mensen die er 25 jaar hebben gewerkt straks zo worden benaderd. Is heel vernederend, hoor. Ik zou me kunnen voorstellen dat sommige mensen dan compleet door het lint gaan. Ik ben relatief nog jong met mijn 36 jaar. Maar d'r zijn natuurlijk plenty huis houdens, waar de vrouw al een jaar of 45 is. Dan krijg je een heel ander verhaal. Van de Fokker-mensen die wellicht op straat komen te staan, geloof ik best dat een deel weer werk vindt. Maar in het ergste geval praat je wel over het ontslag van 5600 mensen. En daar stopt het niet mee. Fokker is zo'n groot bedrijf. Fokker moet je zien als de steen die je in een vij ver gooit en de kringen spreiden zich ver volgens gigantisch uit. Andere bedrijven worden gegarandeerd meegesleurd in Fokkers ondergang. En dan de problematiek die erbij komt. Er zullen mensen zijn die hun huizen niet meer kunnen betalen, hier in de re gio. In Haarlemmermeer, Amstelveen, Amsterdam en Uithoorn woont het me rendeel van de 5600 man, wier banen nu op de tocht staan. Alleen al in dit huizen blok zitten drie Fokker-mensen, van wie twee ongehuwd zijn. Die hebben geen partner die zegt: 'Ik probeer wel werk te vinden, als het jou niet lukt'. Je kunt zo uitstippelen wat er gebeurt, die zullen hun huis dus moeten verkopen. Gaan we nu uit van het rampscenario, dus dat Marcel in de WW terechtkomt en ik geen baan kan vinden, ja, dan zullen ook wij het huis uitmoeten. Een tijdje ge leden hebben we eens uitgekeken naar een huurwoning. Maar probeer maar eens snel een passend huis met vier slaapkamers te vinden. Er zijn wachtlijs ten voor de wachtlijsten. Reis ielatief is voor ons de toestand bij Fok ker minder problematisch dan voor de kinderen. Want als je kind zegt: 'Als Fok ker failliet gaat, hebben wij natuurlijk geen centjes meer', moet je natuurlijk wel even uitleggen hoe het in elkaar zit. Gelukkig heeft mijn dochter een prettige leraar, die is me al voor geweest. Er zitten bij hem drie Fokker-kinderen in de klas. Dus leeft het ook op school. Mijn dochtertje heeft al een lijstje op gemaakt van al dat ze zichzelf allemaal wil ontzeggen. Ze is ook van plan voor een heitje een karweitje te doen. Zó houdt het de kinderen bezig. Ze zien het Jeugdjournaal. En ze denken na. Dat ze hun huis uit moeten, hun omgeving ach ter zich moeten laten, weg van hun vriendjes en vriendinnetjes. Dat is wat voor ze hoor. Dat vooruitzicht grijpt diep op ze in. De laatste week heb ik geen seconde gemist van al het Fokker-nieuws op TV. Constant naar de radio geluisterd en ui teraard de kamerdebatten gevolgd. En ook meegediscussieerd. Marcel maar roepen: 'Ze kunnen je daar in Den Haag echt niet horen'. Maar je voelt je er zo bij betrokken dat het moeite kost de lippen op elkaar te houden. Ik heb het idee dat een aantal kamerleden de broek op de enkels heeft. Dat ze zich niet of onvol doende hebben voorbereid op de situatie zoals die is ontstaan. Zo'n Van Walsem van D66 hoor je dan zeggen dat Fokker niet ten koste van de belastingbetaler overeind gehouden mag worden. Dat er al genoeg overheidsgeld in de onderne ming is gepompt. Die meneer vergeet dan wel te vertellen dat we alle bedragen, die in de vorm van kredieten zijn ver strekt, met rente hebben terugbetaald. Aan die Van Gelder van de PvdA kun je tenminste nog merken dat-ie zich inmid dels meer in de materie heeft verdiept. Eerder deed de man een paar ongelukki ge uitspraken, maar zijn stellingname is nu heel anders dan een week geleden. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald, zullen we maar zeggen. In het hele politieke circus heb ik trou wens de stem gemist van een partij, waar ik iets meer van had verwacht. De WD. Ik hoor ze niet. Hebben ze geen mening hierover of hoe zit het? De WD is toch een partij die het vrije ondernemerschap hoog in het vaandel heeft. Wat betreft minister Wijers kan ik al leen maar zeggen: 'Zou ik in zijn schoe nen hebben gestaan, ik had misschien hetzelfde gedaan'. En zo denk ik er ook over, als het om Daimler-Benz gaat. Ik weiger te geloven dat een van de partijen daar in het Catshuis is gaan zitten met de bedoeling Fokker even van tafel te vegen. Wa, i is gebeurd, heeft te maken met allerlei vervelende omstandigheden. Door de Golfoorlog is de klad gekomen in de vliegtuigindustrie, daarnaast bleef de dollar maar kelderen. Het is zo mak kelijk achteraf te roepen dat er mismana gement is gepleegd. Dat is de koe in het hol kijken. Of je nou praat over Klapwijk, Swarttouw, Nederkoorn of nu Van Schaik, ik ben ervan overtuigd dat de mensen hebben gehandeld of handelen naar de gegevens die hun op dat mo ment bekend waren of zijn. Natuurlijk kun je achteraf zeggen: 'Misschien had den sommige heren dat beter zo en zo kunnen doen'. Wie weet zeggen ze dat nu zelf ook wel. Maar de huidige Raad van Bestuur knokt zich de broek van de kont om Fokker overeind te houden, dat zie je aan alles. Ik zal het wel door een ro ze bril bekijken, maar ik ben ervan over tuigd dat die nieuwe partner er komt. M larcels eerste optie is bij Fokker blij ven werken. Zit dat er niet in, dan maakt hij het liefst gebruik van optie 2: huisman worden. Want bij een ander bedrijf in de buurt in een gelijkwaardige functie wer ken, ziet hij niet zo zitten. Marcel heeft sterk het idee dat andere bedrijven hem niet kunnen bieden, wat hij eventueel bij Fokker moet laten liggen. Dat heeft niets met financiën te maken, maar alles met zijn gevoel dat werken bij een ander be drijf dan Fokker hem een geweldige af knapper zal bezorgen. Wat dat betreft zijn er genoeg voorbeelden van Fokker- mensen die niet vonden wat ze elders hoopten te vinden."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 36