Center Pares wil af van trainingspak-imago ZEESLAG tussen veerdiensten en Le Shuttle Toerisme REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN g in een groot gezelschap dat je een mid- ekje naar Center Pares gaat en twee vol- ekt verschillende reacties zullen het ge- or verdelen: 'Oh, wat leuk' of 'heb je de tten bier al ingeladen en je trainingspak epakt?' Wantje hebt liefhebbers en ha- s. Een tussenweg is er niet. Vooral die ?ede reactie is de directie van de bunga- werhuurder een doorn in het oog. „Dat ago blijft maar voortleven. Daar willen van af', aldus Dick Flink, directeur Ne land van het in Rotterdam gevestigde icern. iter Pares verhuurt alleen al in ons land n 4.000 bungalows (cottages volgens de noderniseerde vocabulaire), verdeeld ir zes parken die over het hele land ver- eid liggen. Op jaarbasis gaat het om cir- 1,3 miljoen gasten en 6,2 miljoen over- htingen. Het Center Parcs-concept lijkt altijd aan te slaan, want over het hele r genomen is gemiddeld 85 tot 90 pro- ït van de huisjes op de parken verhuurd, k in het buitenland: er zijn drie parken in ;eland, één in Duitsland, twee in België twee ïn Frankrijk. gen doet het bedrijf dus niet graag en er feite ook geen aanleiding toe. „Maar lijkt er een beetje in te slijpen, dat we t meer uniek zijn", zegt Flink een beetje ontrust. „Kijk, we zijn onlangs al gestopt met de disco's en met de harde muziek op de pleinen. Dat trekt namelijk publiek dat we niet zo graag hebben. We hebben nu akoestische muziek aan de tafels." Flink zegt die 'misstappen' te hebben gemaakt, doordat het bedrijf in alle opzichten goed draaide; er werd gemakkelijk geld verdiend. „Je krijgt op zeker moment dollar-tekentjes in je ogen en gaat dan té lichtvaardig om met bepaalde zaken. We kunnen alleen onszelf verwijten dat het zo is gelopen." De ontwikkelingen op het gebied van korte vakanties (de komst van Disneyland Paris, Creatief Parken, Grand Dorado, Aegon, kor te vliegvakanties, goedkope hotelarrange menten èn de mensen die een tweede huis je hebben dat ook in de verhuur staat) zijn sneller gegaan dan Center Pares ooit heeft kunnen bevroeden. „De verhuurpenetratie in ons land is enorm gegroeid. Dat zie je nergens ter wereld. Dat heeft - dat durf ik te zeggen - te maken met het succes dat Cen ter Pares heeft bewerkstelligd. Bij succes krijg je veel navolgers. Het is wat overdre ven om te zeggen dat we zijn ingedut, maar door het tempo van de externe ontwildcelin- gen zijn we wel onaangenaam verrast. Die ontwikkelingen dwingen ons nu om te rea geren", aldus Dick Flink. „De verhuurmarkt is geheel verzadigd. De vraag is nu hoe we deze situatie het hoofd kunnen bieden. Kijk, wij hebben geen zin om mee te doen aan het oorlogje dat nu ontstaan. Er bestaat een prijzen- Center Pares denkt eerder aan verbetering van de kwaliteit dan aan verlaging van de prijzen. slag. Met enorme prijsverlagingen om maar in de gunst van de consument te komen. Zo'n tien jaar geleden zeiden we: mensen, jullie móeten een jaar van tevoren boeken. Dót kan dus niet meer. De consument kan nu gemakkelijk kiezen. Wij doen overigens niet mee met die prijzenslag. Omdat we - denken we - betere kwaliteit leveren. Men- foto center parcs sen zijn bereid om voor kwaliteit te betalen. Bovendien geloof ik dat die kortingen van bijvoorbeeld Grand Dorado en Sun Pares niet lang zijn vol te houden." In de tamelijk felle strijd om de consument vast te houden, investeert Center Pares de komende jaren enige tientallen miljoenen guldens in verbetering van de parken. „Het Plaza (overdekt centrum met winkels, res taurants en zwemparadijs) is wat blijven stilstaan. Als je kritisch kijkt, is het te veel een gebouw. We willen zien te bereiken dat je een subtropische tuin binnenstapt. OVeral waar je kijkt, moet je een subtropi sche wereld zien. Zo willen we ons weer we zenlijk gaan onderscheiden van bijvoor beeld Grand Dorado en Aegon." Ook de zwemparadijzen - waarmee Center Pares ooit is begonnen - worden dit jaar ge- restyled met prehistorische grotten, zonne- grotten, zandstrandjes, en vernieuwde glij banen, waar je niet alleen naar beneden maar ook omhoog gaat via duistere gangen met warm en koud water. Tevens is men bezig met aangepaste cottages en VIP-huis jes met vaatwasser en magnetron. Overal op de parken zullen kinderboederijen en speeltuinen worden gebouwd. „Als er daar na nog sceptische mensen zijn, komen we nog met een Discover)' Dome en een over dekte kinderspeelwereld. Deze attractie neigt een beetje naar Disney. Die vernieu wingen zullen aantrekkingskracht moeten hebben op de twijfelaars. Wij willen een il lusie, een beleving verkopen. De mensen moeten zeggen: dat weekeinde leek wel een hele week." De Papoea-dansgroep Sampari probeert via optredens in Nederland de traditionele Papoea-cultuur te behouden. foto robert de hartogh Aan de hand van voorwerpen, foto's en teksten wordt op de tentoonstelling 'Papoea's in Nederland' (van 27 januari tot en met 21 april in het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam) aandacht be steed aan de emancipatie van verschillen de generaties Papoea's in ons land. Er wo nen er hier ongeveer duizend. De meesten zijn in 1962 vanwege politieke spanningen gevlucht uit het huidige Irian Jaya. De ex positie toont wat voor leven de Papoea's hier hebben opgebouwd en hoe zij toch hun eigen cultu rele rijkdom hebben behou den. Info: 010-41 12 20 1. Gratis slapen Twentse hotels bieden in fe bruari iedereen die ontbijt en diner in het etablissement ge bruikt, een gratis overnach ting. Op de dag van aankomst worden gasten ontvangen met een welkomstdrankje. Tevens krijgen ze een uitgebreid 'Sa- genland-informatiepakje' uit gereikt. Wie belangstelling heeft kan een folder aanvragen bij de VWTwente-land Sa- genland, postbus 313, 7570 AH Oldenzaal, 05 41 -53 17 13. Gites de France Postiljon-brochure De Nederlandse hotelketen Postiljon Hotels heeft een nieuw, twee keer per jaar verschijnend magazine uitgegeven, waarin allerlei mogelijkheden voor vakantie en trips zijn opgenomen. Het blad beschrijft onder meer twintig fiets- en auto-arrangementen en 27 korte vakanties in eigen land. De gids, gedrukt in een oplage van 130.000 exemplaren, is gratis af te halen bij de hotels van Postiljon. Indianen De geschiedenis van de india nen in Amerika is rood van het bloed. Ook die van de Lakota- /Sioux. Een tentoonstelling in het Amerika Museum aan de Grotestraat in Cuijk geeft weer hoe de Amerikaanse regering door de eeuwen heen heeft ge probeerd deze prairie-indianen met harde hand te dwingen hun eigen cultuur op te geven en op te gaan in de blanke gemeen- Bloemenshow schap. Ze slaagde daar niet in. Veel Lakota bleven, zij het on dergronds, hun eigen waarden en normen trouw. Aan de hand van foto's en honderd zeldzame objecten gaat het Amerika Mu seum in op de geschiedenis, het reservaatsleven en het herwon: nen zelfbewustzijn van de Lako ta. Info: 04 85 -31 62 21. De tien jaar bestaande organisatie Drieban Flora houdt van 31 ja nuari tot en met 4 februari in Venhuizen een grote bloemenshow op het thema 'vuurwerk'. In de avonduren wordt op het dak van het gebouw De Roode Leeuw, Westeinde 1, waar de tentoonstelling wordt gehouden, een lasershow gehouden. Openingstijden: 31 ja nuari 17-22 uur, 1 februari 12-22 uur, 2,3 en 4 februari 11-22 uur. Op Pad Beurs met festival De Op Pad Beurs, die dit jaar in het weekeinde van 3 en 4 febru ari in het Congresgebouw te Den Haag plaatsvindt, wordt voor het eerst opgeluisterd door een festival. Naast stands van reisorganisaties, buitensportza ken en verkeersbureaus en der gelijke, klinkt er nu veel muziek, kan er in een Afrikaans restau rant van speciale hapjes wor den genoten en is er - om nog maar iets te noemen - een reisgertotencafé. De beurs is op beide dagen geopend van 10 tot 17 uur. Info: 070-31 41 42 0. Fietsgidsen De serie ANWB/VW Fietsgids wordt ingrijpend vernieuwd. - De boekjes worden kleurrijker en krijgen meer foto's en kaart jes. Als eerste is de fietsgids van de provincie Zeeland aange pakt, maar er komen nog'negentien titels uit. Per gids wor den twintig fietsroutes van ongeveer dertig kilometer be schreven. De gidsen attenderen de gebruiker op allerlei be zienswaardigheden en geven ook achtergrondinformatie over de streek. De brochures kosten 13,95 gulden en zijn verkrijgbaar bij ANWB/VW-kantoren en in de boekhandel. Gegevens over zeventienhon derd gites ruraux (vakantiehuizen) zijn opgeno men in de nieuwe gids van Gi tes de France, die dezer dagen is uitgekomen. Het zijn gese lecteerde en naar comfort en aantrekkelijkheid geclassifi ceerde huizen met een relatief lage huur. Wie wil reserveren, kan dat alleen doen via Gites de France Nederland. Men dient men 'ami' te worden te gen betaling van 12,50 gulden per seizoen. Info: Gites de France Neder land, Keizersgracht 680, 1017 ET Amsterdam. Watervervuiling De tentoonstelling 'Onder de Waterlelie' tot en met 18 fe bruari in het Natuurmuseum West Overijssel aan de Voor straat in Zwolle maakt dui delijk dat watervervuiling geen probleem is van deze tijd. Ook onze voorouders gaven ver vuild water terug aan de na tuur. In de expositie vertellen twee gezinnen hun verhaal; het ene leefde een eeuw gele den, het andere in deze tijd. Die rode draad maakt duide lijk waarom schoon opper vlaktewater een zaak van le vensbelang is. Info: 038 - 42 27 18 0. -.Uw, <n> Ze doen allemaal net alsof er niets aan de hand is. 't Hoort bij het spel. Maar behoedzaam opgestelde pers berichten en rap babbelende woord voerders kunnen de waarheid onmo gelijk camoufleren. Er woedt een eco nomische zeeslag op Het Kanaal en aanpalende wateren. De nieuwe prijs lijsten vormen het bewijs. De oorlog begon al ruim voor de in gebruikname van Le Shutde (Eurotunnel), de veelbesproken en met een miljardenverlies kampende pendeldienst, die automobilisten in nog geen uur van de Franse Auto routes naar de Engelse Motorways brengt of omgekeerd. Veerdiensten verlaagden - aanvankelijk aarzelend; later rigoureuzer - hun prijzen om de concurrentie van de ondergrondse sluipmoordenaar het hoofd te bieden met als merkwaardig gevolg dat je het afgelopen seizoen nog goedkoper van Calais naar Dover (P&O, Stena) kon varen dan van Den Helder naar Texel (TESO). Dat die toestand (en dan nog een tikje extremer) zich ook het komende jaar zal voordoen, staat nu al vast. Markt leider P&O, die de afgelopen jaren on geveer de helft van al het vervoer over Het Kanaal voor zijn rekening nam, zette reeds in januari de toon door op de Vakantiebeurs te Utrecht strijdlus tig te melden dat passagiers 'des noods voor niets' naar de overzijde zouden worden gebracht. De op brengsten van de tax-free winkels aan boord van de schepen zijn immers zo hoog (gemiddeld wordt per persoon ruim 50 gulden besteed), dat de rede rij - zo werd gezegd - zelfs dón nog verzekerd is van een redelijke winst. Waar dat wapengekletter allemaal toe leidt, tonen de brochures. Hoewel... je moet ongeveer hebben doorgeleerd voor register-accountant om er wijs uit te worden. Niets kwaads over fo to's, lay-out en jubelende teksten, maar wie er in slaagt binnen een dag uit te vogelen hoe je per ferry het goedkoopst in Groot-Brittannië kunt komen (en weer terug), verdient een schouderklopje. Betrekt hij ook nog Le Shuttle, de Eurostar-trein (Amster- dam-Londen, vanaf 200 gulden per retour of je nou uit Groningen ver trekt of uit Breda), de normale trein (via Hoek van Holland-Harwich; in april al vanaf 179 gulden) en de elkaar hevig bestrijdende vliegmaatschappij en (Rotterdam-London City Airport lijkt vooralsnog het goedkoopste tra ject: 285 gulden vice versa) in z'n overwegingen, dan kost hem dat on herroepelijk zijn nachtrust. Daarmee moet hij trouwens ook reke ning houden als hij op de allergoed koopste wijze wil overva ren. 's Nachts immers is de bezetting van de veer boten het geringst en pro beren maatschappijen als Stena (Calais-Dover), P&O (idem), Hovercraft (idem) en Sally Ferries (Duinker- ken/Oostende-Ramsgate) elkaar op uiterst spectaculai re wijze vliegen af te vangen. Voorbeeld: een retourtje in het hoogseizoen (auto plus twee passagiers) kost bij P&O overdag 665 gulden (een ver laging overigens van 135 gul den ten opzichte van vorig sei zoen). Maar wie er geen be zwaar tegen heeft zijn auto tus sen 0.15 en 6 uur het schip op te rijden, kan al vanaf 185 gul den terecht. Aan dat tarief zitten dan wel eni ge haken en ogen (binnen vijf dagen weer terug), maar die moeten voor lief worden geno men. Geen prijskaartje of er zit een verhaal aan vast. Zo zal de De 'Pride of Dover' van P&O bij de 'white cliffs of Dover' op weg naar Calais. De Spoorwegen zien de Eurostar-trein eerder als concurrent van het vliegtuig dan van de veerboot. leek ongetwijfeld verbaasd de wenk brauwen fronsen als hij uit de folder van Stena Line gewaar wordt dat de rederij voor het traject Dover-Calais reeds retourtickets in de aanbieding heeft voor precies één Engelse pond. Voorwaarde evenwel: hij mag pas weer van boord in de haven van waaruit hij is vertrokken. Dover dus. Stena hoopt met die actie mensen aan boord te krijgen die uitsluitend aanmonsteren om inkopen te doen in de duty-free winkels. Een groep, die blijkbaar zo groot is dat ook andere rederijen met soortgelijke offertes zul len komen. Althans, dat is de ver wachting. John Broeder van Sally Fer ries verklaarde vorige maand in het vakblad Reisrevue onomwonden dat zijn maatschappij nog even wacht met het drukken van de Grote Defini tieve Brochure (er werd wel eert kleine folder uitgegeven) omdat zij eerst wil aanzien hoe de prijzenslag zich de ko mende maanden zal ontwikkelen. Met andere woorden: wie denkt dat de bodemprijs nu wel zo ongeveer is bereikt, heeft het hoogstwaarschijnlijk Want wat bijvoorbeeld voert Seafran- ce (een nieuwe rederij die onder auspiciën van de Franse Spoorwegen vijfden afvaarten per dag gaat verzor gen tussen Calais en Dover) in zijn schild. En wat doet een ouwe getrou we als North Sea Ferries (Europoort- Hull) die van de all-in prijzen is afge stapt en nu een laag basistarief han teert, waarbij eventueel extra toeters en bellen (tot een high-tea aan toe) kunnen worden geboekt. En hoe ont wikkelt Stena Line zich, dat het aantal afvaarten tussen Calais en Dover (nu vijftien) zo ongeveer wil gaan verdub belen? De grootste 'onbekende' echter, blijft Le Shuttle. De boeman van de ferry maatschappijen lijkt het offensief de finitief te hebben ingezet en maakt ontegenzeggelijk snelle vorderingen. Eind vorig jaar al - zo beweerde presi dent-directeur Georges-Christian Chazot in het Franse dagblad I-a Monde - slaagde zijn maatschappij erin P&O van haar marktleiders-posi- tie als grootste vervoerder tussen Frankrijk en Engeland te verdringen. Cijferstaatjes staafden deze bewering, die onmiddellijk werd gevolgd door de laconieke aankondiging dat alle 'kanaal-operators een pijnlijk jaar' te gemoet zullen gaan, de krijgshaftige taal van Stena en P&O ten spijt. Cha zot: „Wij zullen ze domweg dwingen hun aantal afvaarten fors te vermin deren." Ije Shuttle probeert dat onder meer te bewerkstelligen door de prijzen in de tax-free winkels van Folkstone en Ca lais met meer dan een kwart te verla gen. Bovendien ziin de tarieven op nieuw naar beneden aangepast. Tot nadere aankondiging kost een nor maal vijfdaags retourtje voor een auto (ongeacht het aantal inzittenden) 210 gulden, maar tussen middernacht en 6 uur 's ochtends kan (afhankelijk van het seizoen) reeds voor 98 gulden aan de oversteek worden begonnen. Ter vergelijking: het duurste tarief van Le Shuttle is 840 gulden. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat een nauwgezette bestudering van de prijskaart een slok op een borrel kan schelen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25