V rouwen vakscholen luiden de noodklok Concurrentie blijft koel onder prijsstunt KLM Dieren Artis zoeken beschutting tegen kou Randstad IJsbreker voor Greenpeace Haagse tv-kijker wil MTV, BBC World en SB!? Politie Amsterdam beëindigt ontvoeri Honderden kameleons gekko's verpakt in kofff Drie bedrijven prat< over grote 'afvalfusil ZATERDAG 27 JANUAR11996 f adriaan brandenburg. o -chef dick van der plas. o den haag/leiden. Vrouwenvakscholen dreigen de dupe te worden van de bezuinigingen op de arbeidsbureaus. De grootste op drachtgevers, de regionale arbeidsbureaus, willen dit jaar de helft minder opleidingsplaatsen afnemen. Hierdoor staat het voortbestaan van de vrouwenvakschool op het spel. school, 'Suze Baart' aan de Do- nizettilaan. Volgens Duin zijn de Regio nale Bureaus voor de Arbeids voorziening (RBA's) van plan zoveel op de vrouwenvakscho- len te bezuinigen, dat het aantal opleidingsplaatsen met meer dan de helft afneemt. Omdat de RBA's de grootste opdrachtge ver zijn, dreigen ook andere op leidingsinstituten hun deuren te moeten sluiten. Duin wijst erop dat dit in strijd is met de met het Centraal bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning gemaakte afspraken. Die Dat zegt A. Duin van het Lande lijk Bureau Vrouwenvakscholeri in een reactie op de aanstaande sluiting van de Vrouwenvak school Janneke Dierz in Middel- burg. Vrouwenvakscholen leiden laagopgeleide, herintredende en werkloze vrouwen op voor de arbeidsmarkt. Dit jaar gaat het om zo'n 1500 werkzoekenden. Verreweg de meeste vrouwen maken hun opleiding af en vin den aansluitend een baan. Ook Leiden heeft een vrouwenvak- houden in dat de RBA's niet on evenredig veel op vrouwenvak scholen mogen bezuinigen. Met het grote verlies aan opleidings plaatsen dreigt dat echter toch te gebeuren. Volgens E. de Bruyn Prince, woordvoerster van Arbeidsvoor ziening, is het niet de bedoeling om het aantal opleidingsplaat sen drastisch te beperken. Zij maakt echter wel verschil tus sen vrouwenvakscholen als in stituut en vrouwenvakopleidin gen als zodanig. „We hebben al in 1994 beslo ten niet meer aan instituutfi nanciering te doen en in plaats daarvan opleidingsplaatsen in te kopen. Ook vrouwenvakscho len zijn hiervan op de hoogte gesteld. Op die manier hebben we de vrouwenvakscholen de kans gegeven om tijdig over te stappen op een andere finan cieringssystematiek." De Bruyn Prince wijst erop dat een korting van 20 procent onvermijdelijk is. „Dat is de korting die wij zelf ook opgelegd krijgen voor het inkopen van scholing." Het CBA kan op dit moment nog niet overzien of de regiona le arbeidsbureaus hun bezuini gingen op vrouwenvakopleidin gen tot deze 20 procent beper ken. Volgens De Bruyn Prince komen de resultaten van een inventarisatie pas in februari of maart beschikbaar. Ook een woordvoerder van Sociale Zaken zegt de resultaten van deze inventarisatie af te wachten. „Het gaat ons om de afspraak dat er niet meer dan 20 procent op vrouwenvakoplei dingen wordt bezuinigd. We houden de vinger aan de pols." Drugs verstopt in bontjas en kunstbeen schiphol anp Drugshond Tessa die op Schiphol tussen passagiers speurt naar verdovende mid delen, vond gisteren een hal ve kilo marihuana in het kunstbeen van een Duitser. Bij een controle rook de hond de drugs, die waren verstopt in de prothese van het linkeronderbeen. De 33-jarige man kwam met een vlucht uit Ghana op Schiphol aan. De mare chaussee hield hem aan. Dat overkwam ook een vrouw uit Venezuela. Die probeerde in haar bontjas twee kilo cocaï ne Nederland binnen te smokkelen. Ze liep tegen de lamp omdat het opviel dat haar jas opmerkelijk zwaar Luchtvaartmaatschappij biedt fikse kortingen den haag De milieu-organisatie Greenpeace heeft een nieuw schip aangekocht. De boot, een ijsbreker met een lengte van bijna vijftig metern| bedoeld voor onderzoek in de poolgebieden. Het twintig jaar oude schip ligt aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam, waar het wordt viJC bouwd. Het is de bedoeling dat het over een jaar klaar is voor zijn eerste tocht naar Antarctica. De milieu-organisatie wil er, als het daar zomen| is, onderzoek doen naar de gevolgen van de klimaatsverandering in de wereld. Het 600 ton metende schip heet nu Arctic Sunrise, maar het is onwaarschijnlijk dat het die naam houdt. De ijsbreker, die dertien knopen kan varen, was voorheen Noors eigendom. Greenpeace heeft er via via de hand op weten te leggen. De milieu-organisatie heeft in Noorwegen een slechte naam omdat ze zich verzet tegen de jacht op walvisse en zeehonden. Om die reden willen de Noren geen schepen verkopen aan Greenpeace. foto den haag gpd De fikse kortingen van de KLM op 96 van de 350 bestemmin gen in de hele wereld, heeft niet geleid tot een 'paniekreactie' bij andere luchtvaartmaatschappij en. Zij zijn vooralsnog niet van plan hun tarieven te verlagen. De kortingen van de KLM- vluchten, zowel binnen Europa als intercontinentaal, variëren van twintig tot zestig procent van de normale Tourist Class- Pex-tarieven. Zo kost een retour Berlijn of Londen nog geen 300 gulden, Casablanca 496 gulden, Toronto 696 gulden en Singapore 1196 gulden. Voor el ke vlucht is slechts een beperkt aantal stoelen beschikbaar en de boeking moet voor 11 febru ari worden gedaan. De actie van de KLM duurt tot 11 maart. Singapore Airlines blijft 1925 gulden rekenen voor een re tourtje Singapore. Ruim 700 gulden meer dan de KLM, maar een woordvoerder van Singapo re Airlines is niet bang klanten aan de KLM te verliezen. „Aan de lage prijs van de KLM kleven nadelige gevolgen voor de reizi gers. Zo kunnen ze hun verblijf in Singapore niet met enkele dagen verlengen, wat bij ons zonder extra kosten wel kan. Er is bij de KLM blijkbaar dringend behoefte aan cash-flow. Dat is de enige verklaring voor het feit dat ze op het niveau van een derderangs carrier uit het Mid den-Oosten zijn gaan zitten", aldus de woordvoerder. Het ar gument van de KLM dat nu wel licht mensen voor het eerst in hun leven gaan vliegen, noemt hij 'flauwekul'. British Airways denkt ook niet aan een prijsverlaging. Volgens een woordvoerster van deze maatschappij heeft British Air ways zelf al regelmatig kortin gen. Deze zogenaamde 'world offers' gelden ook voor vluchten uit Londen naar Nederland, maar niet voor retourvluchten. Liever MTV dan The Music Factory (TMF), liever BBC World dan Euro News. En SBS 6 moet zeker een plaatsje krijgen op de kabel. Dat zijn de voornaamste uitkomsten van een representatief onderzoek naar de wen sen van de televisiekijker in Den Haag in opdracht van kabelexploitant Casema. Omdat de capaciteit van het kabelnet in Den Haag beperkt is, moeten er stations sneuvelen. Het is de eerste keer dat in Ne derland zo'n enquête werd gehouden. BBC World had de voorkeur van 46 pro cent van de kijkers. Euro News trok 24 pro cent. MTV, dat de laatste maanden krachtig actie voerde, was favoriet bij 36 procent van de ondervraagdenTMF, de Nederlandse variant op de muziekzender, die nog maar kort op de Haagse kabel te zien is, trok 17 procent. Ook bij de doelgroep - jongeren tussen 16 en 34 jaar - wint MTV. SBS De Haagse kijker wil in ieder geval dat SBS 6 een vaste plek op de kabel krijgt. Van de stations die gevaar lopen hun positie te ver liezen, is de kleine Nederlandse commer ciële zender het populairst, gevolgd door BBC World en TV 10 Gold. De stations SBS 6. TV 10 Gold. TMF en BBC World waren de laatste drie maanden bij wijze van proef te zien. Wethouder Engering (cultuur) deert uit dit onderzoek dat Euro Nev\el TMF moeten afvallen, alsmede RTBF, Super Channel en TNT/Cartoon Netv RTBF en Super Channel scoren la; onderzoek. Voor TNT (tekenfilms siek films) is bij de doelgroep een beho ke belangstelling. Zonder motivering de wethouder daar echter aan voorbi kiest WDR, een Duitse publieke, regie zender, die momenteel niet in Den Ha zien is. De commissie cultuur behandel' voorstellen op 12 februari. Tot 6 feb hebben programma-aanbieders de ka reageren. Plan Stadsprovincie Rotterdam wordt wellicht aangepast Premier Kok wil niet helemaal uitsluiten dat er alsnog een aan passing komt van hel voorstel voor de Stadsprovincie Rotter dam, maar vindt het nu te vroeg om daar al op vooruit te lopen. „Het is niet gebruikelijk om de verdediging al te staken voordat de regering aan het woord is ge weest", zo zei de premier giste ren na afloop van de minister raad. Kok ontkende dat het kabinet nu al gesproken heeft over mo gelijke veranderingen in het voorstel. Eerst moet staatssecr- taris Van de Vondervoort (bin nenlandse zaken) de gelegen heid krijgen het kabinetsstand punt in de Kamer te verdedigen, aldus Kok, en dat gebeurt pas dinsdag. Wel is duidelijk, zo zei de pre mier, dat er sprake is van een „nogal onoverzichtelijk geheel". De fracties van de drie rege ringspartijen in de Tweede Ka mer zijn namelijk hopeloos ver deeld over het kabinetsvoorstel Rotterdam in vijf stukken te ver delen. De WD steunt dat idee, maar D66 en de PvdA vinden dat de havenstad intact moet blijven. Partij cocaïne gevonden in haven Rotterdam De douane en de FIOD (Fiscale inlichtingen- en opsporings dienst) hebben donderdagmid dag in Rotterdam een partij van 435 kilo cocaïne onderschept. Dat heeft een woordvoerder van de douane vrijdagmiddag be vestigd. De harddrugs, met een straat waarde Van ruim 87 miljoen gulden, zaten verstopt in een container met calciumcarbo- naat. De container was afkom stig van een schip uit Colombia. De container werd al in de Am sterdamse haven onderzocht. Bij de controle, waarbij gebruik gemaakt werd van een mobiel röntgenapparaat, werd de co caïne ontdekt. De container is vervolgens overgebracht naar Rotterdam. Op het moment dat de lading werd gelost, greep de douane in. Er zijn drie verdachten aange houden. Bij een van de ver dachten zijn bij huiszoeking twee vuurwapens gevonden. De cocaïne is inmiddels vernietigd. Met een inval in een woning aan de Kolfschoten in Amster dam Zuidoost heeft de Amster damse politie gistermiddag een einde gemaakt aan de ontvoe ring van een 27-jarige vrouw uit Culemborg. Het slachtoffer was mishandeld, maar kon na con trole in een ziekenhuis weer naar huis. De politie hield twee verdachten aan: een 31-jarige man en zijn 35-jarige zus. Ze worden maandag voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens een woordvoC van de politie had het slacr, fer tot eind vorig jaar een re met de 31-jarige man. Verflg delijk kon hij niet verkro m dat er een breuk ontston3. besloot hij donderdag orr vrouw te ontvoeren. Kenn p van het slachtoffer alarmeerv in de loop van de nacht de tie. Onderzoek leidde nat q woning kan de Kolfsch rj waarna de politie een V( deed. Aan het onderzoek \j ten in totaal vijftig recherclj- mee. L schiphol »anp elkaar gepakt in katoenenL jes in de koffer. De gekko'sL geveer vijf centimeter grooL ten in twee plastic flessend daarin kranteproppen. jn; De helft van de kamejol was zwanger. Ze leveren bipo koop per stuk ongeveer D/ derd gulden op. De beesterfio gen in het bagageruim va$c vliegtuig temperaturen vaij[9 der nul te verwerken. De cP- ne deed de vondst tijdenfc routinecontrole bij de ba$h band. De dieren zijn ovB bracht naar een opvan© trum. De douane op Schiphol heeft gisteren in een koffer van een 37-jarige man 110 kameleons en ruim honderd gekko's ont dekt. De dieren zaten dicht le gen elkaar aangedrukt. Vijf ka meleons en een aantal gekko's overleefden de barre tocht niet. De man kwam aan met een vlucht uit Kenia. Hij kreeg een proces-verbaal voor dieren kwelling en illegale invoer van de hagedisachtigen. De kame leons van circa twintig centime ter lengte zaten opgerold en op Voor pelikanen zijn strobalen neergelegd om hun poten te beschermen tegen bevriezing. amsterdam Veel dieren in Artis hebben met de kou hun binnenver- blijf opgezocht. De oren van olifanten en zebra's lopen kans op bevriezing. Andere dieren zijn kennelijk in hun sas met de lage temperaturen. Zo legde vrijdag een vale gier gewoon haar ei in haar verblijf in de buitenlucht. Voor de vogel is dat normaal in deze tijd van het jaar. „De tuin is nu wel mooi, maar builen zie je nu niet zoveel dieren", zegt H. Plantenga van Artis. De giraffen staan op stal omdat de verzorgers bang zijn dat ze uit glijden op ijs en sneeuw. De olifanten zijn ook meestal binnen, vooral omdat er met de stevige wind bevrie zingsverschijnselen aan uitstekende delen kunnen ont staan. Bezoekers kunnen de grote viervoeters in hun binnenverblijfzien. De reden dat de apen van de apenrots zijn gehaald is een hele andere: het water rond de rots is bevroren zo dat de dieren zouden kunnen ontsnappen. Leeuwen zoeken beschutting, maar sneeuwpanters, Siberische tijgers en lynxen zitten in hun mooie wintervacht en „hebben het buiten wel naar hun zin", denkt Planten ga. Ook kamelen, lama's, wolven en natuurlijk ijsberen zijn buiten. De pinguïns in Artis hebben het met de kou niet makkelijk. Ze komen van een eilandje bij Zuid- Afrika en zullen bij nog lagere temperaturen vermoede lijk ook vaker naar binnen willen. Echte noodmaatregelen tegen de aanhoudende kou heeft Artis nog niet genomen. Wel zijn er bij voorbeeld voor de pelikanen strobalen neergelegd om hun poten te beschermen tegen bevriezing. Pelikanen, aalschol vers en ook eenden hebben nu een fraai gekleurd ver enkleed. Voor hen is het paartijd. Artis kent, zoals overi gens bijna altijd in de winterperiode, momenteel niet veel bezoekers. „Vooral door de koude wind blijven mensen weg", denkt Plantenga. Afvalverwerking Rijnmoncj, VAM (Wijster) en het bedrijf Hanze Milieu zijn verkennende onderzoeken begonnen naar de mogelijkheden op te gaan in één grote afvalonderneming. Dat heeft een woordvoerder van de VAM gisteren bevestigd. Hanze Milieu is een dochteron derneming van het energiebe drijf Edon (Noord-Nederland). Een samengaan moet vooral strategische en kostenbesparen de voordelen opleveren, aldus de zegsman. Naar verwachting zal rond de zomer duidelijk zijn of een fusie mogelijk is. Op de achtergrond van de ge sprekken speelt ook de discus sie over de eigendomsverhou dingen bij de VAM. De Nfc landse Staat, die bijna allejó delen VAM heeft, wil het heidsbelang terugbrengen 51 procent. De Tweede Kamer wil hAe lang nog verder reducerend nister Van Aartsen, veranttfa delijk bewindsman i zaak, heeft de Kamer i weten voorlopig nog geen il re beslissing te zullen nt' over de wens van de Kam® minister wil eerst de verkeif. de gesprekken afwachten. Volgens de zegsman v< VAM richt het onderzoek z eerste instantie op de r oprichting van een nie derneming. De bedrijven L ken echter ook intensie\ men van samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14