Zoeterwoude tolereert illegaal huis voor 1,5 ton iaad van State en \lphen steggelen jver ziekenhuis Schapen op de weg via bevroren sloten faleontoloog puzzelt twee jaar aan dino Regio Leiden/Rijn Veenstreek Torenvalk viert feest Vink langer stopstation intercity's Er istmeer tusse hemel en aarde \TERDAG 27 JANUAR11996 CHEF* HENNY VAN EGMOND.071-5356J1-J.PIV -CHEF HANS KOENEKOOP.071-5356429 Valse vijftigjes ook in Alphen lphen aan den run» In Alphen aan den Rijn zijn zes valse bank- liljetten van vijftig gulden aangetroffen. Eerder werden in de ,eidse binnenstad al twee valse briefjes van vijftig aangeboden. )e Alphense illegale 'Zonnebloemen' werden ontdekt in de sta- ionsrestauratie, een horecagelegenheid en een supermarkt. De false biljetten zijn lichter van kleur en het reliëf in de inkt is niet foelbaar. 'emeente zou fouten hebben gemaakt irgemeester en wethouders I n Alphen aan den Rijn en de ad van State steggelen over ocedurele fouten die gemaakt n in de beroepszaak tegen de tmanteling van ziekenhuis noord. Volgens de Raad van e ite heeft Alphen verzuimd om beroep tegen de omvorming Rijnoord tot een kort-ver- II jfziekenhuis tijdig te laten be- ichtigen door de gemeente- e id. De gemeente bestrijdt dit wijst op haar beurt een be- n ïuldigende vinger richting t toenmalige ministerie van VC, dat in de ogen van de ge- ;ente enkele 'procedurele ssers' heeft begaan, it is het probleem? Eind 1993 sloot de staatssecretaris van Iksgezondheid om van noord een zogenaamd kort- u blijfziekenhuis te maken. ^(n maand later, op 25 januari ,(94, tekenden burgemeester wethouders beroep aan te- deze beslissing. De raad m daar in februari kennis van ging stilzwijgend akkoord. - deer dan een half jaar later ties de Raad van State de ge- lente op het ontbreken van formeel raadsbesluit. Hoe- 1 burgemeester en wethou- rs ervan overtuigd waren dat geen vormfout is gemaakt, en zij de raad het beroep carop alsnog met een raadsbe- 1 it bekrachtigen. ;ïen hele tijd hoorde het ge- 'tfcentebestuur niets, totdat er n maand geleden een verzoek _n de Raad van State kwam Ijl het beroep in te trekken. De peentewet schrijft volgens it rechtscollege namelijk voor It een beroepschrift in de rstvolgende vergadering door raad bekrachtigd moet wor- ti. En dat is niet gebeurd. Het lor de gemeente ingestelde |roep van 25 januari 1994 ird immers pas in september h dat jaar formeel bekrach- p- 'ethouder J. Korver (PvdA- •lksgezondheid) is woedend, (ergens in de gemeentewet staat dat de bekrachtiging schriftelijk, met een formeel raadsbesluit, moet gebeuren.'' Volgens hem steekt er meer achter. „Wat precies kan ik moeilijk inschatten. Maar ik heb het gevoel dat ze met de hele zaak in hun maag zitten." De Raad van State had volgens Kor ver gewoon kunnen zeggen dat het door de gemeente ingestel de beroep niet in behandeling zou worden genomen. „Maar je gaat als Raad van State niet vra gen aan de gemeente: 'Goh, zijn jullie bereid je beroep in te trek ken?' Dat is krom", aldus Kor ver. Korver vermoedt dat fouten bij het toenmalige ministerie van WVC de oorzaak zijn van de merkwaardige gang van zaken. „Want als onze lezing klopt, dan is de procedure verkeerd ge weest. Met alle gevolgen van dien." Zo heeft de staatssecreta ris bijvoorbeeld nagelaten zijn besluit te publiceren in De Staatscourant. „Een procedure le misser", volgens de wethou der, die er niet over piekert om zijn beroep in te trekken. Hoewel hij niet beoogt om het gewraakte besluit van de staatssecretaris terug te draaien, is Korver wel bereid om de be slissing tot voor het Europese Hóf van Justitie aan te vechten. „Het is een principiële zaak. Niet alleen procedureel, maar ook inhoudelijk. Want we zitten nu met een situatie die niet wenselijk is. Wij willen meer voor onze bevolking. Het is toch van de gekke, dat een gemeente met 70.000 inwoners geen zelf standig ziekenhuis heeft?" De rel komt volgens Korver op een 'rot moment'. Juist nu is hij samen met de directie van het Rijnland ziekenhuis druk bezig 'om te kijken wat we kun nen doen om het ziekenhuis te rug te veroveren.' Dat gaat in nauw overleg met de provincie én met de rijksoverheid. „Maar als één van de betrokkenen -het ministerie- een proces aan zijn broek heeft hangen, dan is dat lastig onderhandelen. leimuiden. De Torenvalk is ge red. De gemeenteraad besloot deze week om de basisschool in Leimuiden te laten fuseren met de openbare basisschool Esselyc- kerwoude in Woubrugge. En dat betekent dat De Torenvalk in ver band met de te hoge opheffings normen, de deuren niet hoeft te sluiten. Reden genoeg dus giste ren voor een feestje in Leimui den. FOTO HIELCO KUIPERS Eigenlijk is het huis illegaal. Volgens een bijna tien jaar oude overeenkomst met de gemeente moesten de bewo ners van het oude huis aan de Weipoortseweg hun wo ning afbreken op het moment dat hun nieuwe huis er naast klaar was. Dat was dan nog een vriendendienst van het gemeentebestuur, want volgens het streekplan moest het oude huis al zijn afgebroken op het moment dat er met de bouw van het nieuwe huis werd begonnen. En toch mogen uiteindelijk allebei de huizen blijven staan, al moeten de bewoners er wel flink voor betalen. zoeterwoude ruud sep „Ze hebben misbruik gemaakt van ons vertrouwen verwijt wethouder R. Hogenelst (CDA/ruimtelijke ordening) de vader en zoon die de twee hui zen bewonen. Dat de gemeen teraad het indertijd goed vond dat het oude huis bleef staan terwijl het nieuwe werd ge bouwd, vindt hij achteraf een grote fout. „In de jaren dat ik wethouder ben, zijn dat soort afspraken ook niet meer ge maakt", vertelt hij. De gemeen te houdt strak de hand aan het verbod om buiten de bebouwde kom extra huizen te bouwen. Bouwen is alleen toegestaan na dat er op dezelfde plaats een woning is gesloopt. Dat het gemeentebestuur zich nu toch neerlegt bij het ex tra huis aan de Weipoortseweg, komt doordat de gemeente het procederen moe is. „Privaatrechtelijk hebben we al les gewonnen", aldus Hoge nelst. „Maar voor de bestuurs rechter duurt de procedure nog zo lang." De rechter heeft inmiddels bepaald dat de overeenkomst die de gemeente indertijd met de bewoners heeft gesloten, vol ledig moet worden nageleefd. In die overeenkomst is onder meer opgenomen, dat de bewoners wanneer zij hun oude huis niet afbreken, een boete van 150.000 gulden moeten betalen. „Om te voorkomen dat we nog jaren blijven procederen, hebben we maar een gentlemen's agree ment gesloten. Daarin wordt bepaald dat zij die 150.000 gul- Automobilisten die in hun verwarmde voer tuig denken veilig te zijn voor de gevolgen van de vrieskou, kunnen bedrogen uitko men. Het bevroren water jaagt watervogels en schapen de weg op. Vooral op doorgaan de wegen als de Oostkanalweg en de Bos- koopseweg stichten de dieren gevaar. Schapen gebruiken de bevroren sloten om een wandeling buiten het weiland te kunnen maken. Watervogels vluchten van de met ijs bedekte poldersloten naar het water van het Aarkanaal en de Gouwe. De overstekende dieren veroorzaken gevaarlij ke situaties, doordat weggebruikers onver wacht moeten remmen. Vanaf maandag plaatst de provincie waarschuwingsborden. isenaar/leiden hans versluis :e week arriveerden 116 do- uit de Verenigde Staten op actiepark Duinrell. Ze zaten met botten, althans het zijn lis botten geweest. Nu zijn Jl brokken steen, van ontilba- versteend kuitbeen tot splin- :jes van de ribben: de resten i een Camarasaurus, die is ngekocht door het Nationaal "Jtuurhistorisch Museum in "jden. Twee jaar denkt paleon- iog John de Vos nodig te iben om het skelet van de larasaurus in elkaar te zet- De Vos is conservator van fossiele macro vertebraten het museum, dat wil zeggen hij zich ontfermt over de di- ;e skeletten van uitgestorven nfren die het museum rijk is. •p de vloer van de 3-D zaal in nrell ligt het immense skelet de vloer uitgestald. Afmetin- 18 meter lang en 3,5 meter g. Veel elementen zijn nog gips om de 'bouwers' een fe te geven hoe het moet wor- De botten die helemaal uit ar liggen, zitten nog inge- :t en moeten stukje voor :je, als een grote puzzel, in lar gezet worden. Een aantal ontbreekt helemaal, ral veel nek- en staartwer- Bewust is gekozen deze J^t aan te vullen met die van lere exemplaren. In de 'ga- blijven dus de gipsen af- Itsels te zien. Uiteindelijk Irdt het geheel tentoongesteld et nieuwe onderkomen van NNM, dat in 1998 zijn deu- opent. 'oor het zover is blijven de .en waaraan niet gewerkt jrdt in Duinrell. Daar wordt in decor van het oeroude ge- inte in de Amerikaanse staat nagebouwd, waaruit het slilet is uitgehakt. Met behulp licht- en geluidseffecten 'fgt het publiek op deze ma- ir een beeld van het werk van [paleontologen te velde. 'e Vos gaat intussen aan de met het in elkaar zetten. :rst moeten we de dozen he- iaal uitpakken en vervolgens Als het werk klaar is staat er een skelet van 3,5 meter hoog en 18 meter lang. alle stukjes schoonmaken, het zogenaamde uitprepareren", al dus De Vos. Dan begint het gro te puzzelwerk. „Met de hand moeten we gewoon alle brokjes in eikaar passen en aan elkaar lijmen. Ten slotte worden ele menten in een metalen frame geklemd." Voorlopig werkt De Vos met drie assistenten aan het project. Later heeft hij meer hulp nodig, sowieso van een smid om het frame te vervaardi- niet uniek. In de loop der tijd zijn al enkele tientallen Cama- rasauriërs uitgehakt, waarvan er echter slechts zes tentoonge steld worden. Hierdoor was de aankoop van het skelet relatief goedkoop. Bovendien is hij ge leverd als 'bouwpakket', het tijdrovende en kostbare monte ren moet immers nog gebeuren. Alleen enkele summiere 'bouw tekeningen' zijn bijgeleverd. De Camarasaurus behoort tot de dinosauriërs, dat wil zeggen dat hij op het land leefde. Het dier kwam voor in het mesozo- icum (210 tot 60 miljoen jaar geleden) en dankt zijn naam aan de holtes, de camara, in de halswervels. Deze holtes maak ten het skelet niet onnodig zwaar, waardoor de dino in staat gesteld werd zijn kop zon der al te veel moeite omhoog te houden. De Leidse Cama rasaurus wordt geschat op een leeftijd van 160 miljoen jaar en is, evenals de meeste van zijn soortgenoten, opgegraven in de Verenigde Staten. „Maar dat er FOTO LOEK ZUYDERDUIN in Europa geen exemplaren zijn gevonden, wil natuurlijk niet zeggen dat ze hier niet geleefd hebben", aldus De Vos. Vanaf 29 maart zijn de ver steende botten in 'onopgegra- ven toestand' te bekijken in de 3-D zaal in Duinrell. Als alles goed gaat kan het in elkaar ge zette skelet vanaf 1998 bewon derd worden in het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden, naast het Pesthuis, dat dan ook toegankelijk is voor het publiek. leiden hans koenekoop Alle snel- en intercity-trei nen uit Den Haag richting Leiden en verder stoppen nog tot en met zondag 18 februari in station De Vink. Alle reizigers die naar Schiphol gaan, moe ten hier overstappen. In De Vink stoppen elk kwar tier de treinen richting Schiphol en Haarlem naast elkaar zodat passa giers snel kunnen over stappen. Daarna rijden ze achter elkaar naar Leiden waar ook een stop wordt gemaakt. Deze handige overstap is al sinds 15 januari in werking, maar de Neder landse Spoorwegen heb ben besloten de noodop lossing met twee weken te verlengen. Dat is nodig omdat het werk aan de sporen in station Leiden langer duurt dan ver wacht. Perron 5, waar nor maal gesproken de treinen richting Schiphol stoppen, moet worden afgebroken omdat het op de plaats ligt waar een nieuw spoor moet komen. Om die re den is de overstap in sta tion Leiden, waar dagelijks duizenden passagiers ge bruik van maken, verlegd naar De Vink. Meester houdt 'open atelier' De Hazerswoudse kunstenares Terinette Meester houdt dit week einde 'open atelier'. Daarnaast is een overzichts tentoonstelling Van haar te zien in een woonhuis op tweehonderd meter lopen van haar werkruimte. Te zien zijn ongeveer dertig schilderijen waarin alledaagse attributen de hoofdrol spelen. Meester schildert met tempera, een oude verfsoort die zij zelf maakt op basis van pigment en eigeel. De tentoonstelling en het atelier zijn alleen dit weekeinde ge opend op zaterdag van half vier tot zes uur en op zondag van half vier tot vijf uur. Het atelier is te vinden aan de Rijndijk 246 in Ha zerswoude-Rijndijk. De overzichts tentoonstelling is ingericht in het huis van Piet Roelands aan de Rijndijk 278. Provincie vindt jacht onredelijk maar gaat niet over tot verbod Het is volstrekt onredelijk om in deze barre ijzige tijden wild te bejagen. Dat vinden Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land. Toch vaardigt het pro vinciaal bestuur geen jachtver- bod uit: op 31 januari wordt de jacht op watervogels toch ge sloten. Voor een paar dagen de jacht verbieden is niet zinvol en niet haalbaar, zo laat het provinciebestuur weten. De provincies hebben sinds kort de bevoegdheid om de jacht te openen en te sluiten. Kritisch Faunabeheer heeft al le provincies gevraagd met on middellijke ingang de jacht te verbieden. Een groot aantal dieren legt het loodje zonder dat erop gejaagd wordt. Door de kou zijn ze verzwakt en het wordt steeds moeilijker aan voldoende voedsel te komen. Geen verbod, maar wél heb ben GS alle wildbeheerseenhe- den en de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging ver zocht 'met de hand over het hart te strijken' en de jacht te stoppen. den betalen en dat wij afzien van verdere procedures", licht de wethouder toe. De overeenkomst met de be woners werd deze week door een ruime meerderheid van de gemeenteraad goedgekeurd. Al leen drie leden van de PZ-frac tie hadden grote bezwaren. „Hier wordt een precedent ge schapen voor alle andere inwo ners die een extra woning bij hun bedrijf willen bouwen", stelde hun woordvoerder A. Ringersma. Hogenelst zag ech ter geen precedentwerking, om dat er geen andere inwoners van Zoeterwoude meer in pre cies dezelfde situatie zullen ko men. Volgens de bewoonster klopt helemaal niets van de verklaring van de gemeente. „Het huis mag er wel staan." Verder wei gert ze commentaar. Vrijwilligers gezocht De afdeling Endocrinologie en Stofwisselingsziekten van het Academisch Ziekenhuis Leiden zoekt voor een onderzoek Gezonde mannelijke vrijwilligers (30 tot 45 jaar), in het kader van onder zoek naar steroïdhormonen en diabetes. Het onderzoek bevat urine sparen, bloedonderzoek en een bezoek aan de polikliniek Endocrinologie Vergoeding f 40,-. Voor meer informatie: mevrouw E. van Dam, internist. Academisch Ziekenhuis Leiden. Telefoon 071 - 526 91 11pieper 9628, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur Politie controleert verlichting regio Na 1 februari krijgt iedere fietser of bromfietser die geen verlich ting voert meteen een bekeu- ring.De prijzen van bekeuringen zijn onlangs nog verhoogd. Rij den op een fiets zonder verlich ting kost 40 gulden. Een brom fietser betaalt 70 gulden. De politie van de districten Rijn en Braassem en Rijn- en Aarlan- den gaat de komende maanden opnieuw verlichtingscontroles houden. Deze week deelt de po litie vooral waarschuwingen uit. VRIJE TIJD LEIDEN Rekenlinialen. Guus Craenen houdt op zondag 28 januari een voor dracht over de ontwikkeling van de rekenliniaal in de Centrale bi bliotheek. De expositie over rekenlinialen is nog te zien tot en met 28 januari. Postzegels. I )c Ix'idse 'Postzegelvrienden' houdt zondag 28 januari van 13.30-17 uur een ruilmiddag in de kantine van tafeltennisvereni ging Docos aan de I loge Morsweg 201De entree is gratis. Wie een potje wil tafeltennisen, is ook welkom. Bingo. Buurthuis Groenoord organiseert op woensdag 31 januari vanag 20 uur een bingo met mooie prijzen. Voor meer informatie: buurthuis Groenoord, Pasteurstraat 23, telefoon 5217222. Paplepel. Kinderen die op zaterdag wel eens willen koken in een echte keuken, kunnen zich aanmelden bij kinderrestaurant De Pap- lepel aan het Noordeinde 17. De maaltijden die ze bereiden, worden ook opgediend aan de gasten. Nadere informatie: 071-5123579. Volkshuis. 1 let I.eidse Volkshuis aan de Aptothekersdijk 33 begint in februari met de creatieve cursussen druktechnieken en woondecora ties. De cursus druktechnieken is op donderdag van 9.30-11.30 uur, duurt tien lessen en kost 85 gulden. De cursus woondecoraties is op dinsdag van 13.30-15.30 uur, duurt vijftien lessen en kost 135 gulden. Meer informatie: 071-5149180. WARMOND Winterfeest. Het Amsterdams Havenkoor en de band Bangers Mash verzorgen de muziek tijdens het schippertjes winterfeest dat vanavond wordt gehouden in gebouw 't Trefpunt aan de I lerenweg 80.1 let feest begint om half negen en is voor iedereen gratis toegan kelijk. ALPHEN AAN DEN RUN Thuiskunst. Ruim vijftig amateurkunstenaars exposeren /.7indag28 januari van 10.30-17 uur in de grote zaal van vogelpark Avifauna. Edelsteenslijpers, boetseerders, text iel ververs, leerbewerkers, kera misten, glasversierders en papiervouwers zijn er te bewonderen. De creatiefbeurs is vooral bedoeld om bezoekers over te halen zelf ook een hobby te beginnen. Toegangsprijs 5 gulden. VOORSCHOTEN Bridgen. Liefhebbers van bridgen kunnen zondag 28 januari terecht in buurthuis Alettahof aan het Aletta Jacobsplantsoen 97. Daar be gint om 13 uur een bridgemiddag. De kosten bedragen 2 gulden. LEIDERDORP Klaverjassen. Oranjevereniging Ix-iderdop houdt ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Beatrix een klaverjasavond op dins dag 30 januari: De kaarten worden vanaf 20 uur gehusseld in het ge bouw van buurtvereniging Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Het inschijfgeld bedraagt 3 gulden. Er zijn mooie prijzen te winnen. HAZERSWOUDE Kameleon. Zanggroep Kameleon uit I lazerswoude Rijndijk heeft na lang zoeken weer een nieuwe dirigent: Wim van Es. Van Es heeft ook muziekgezelschap de Rijnschans onderzijn hoede. Kameleon grijpt de aanwinst aan om nieuwe leden te werven. De repetities van het koor zijn op dinsdag van 19.30-22 uur in cultureel centrum I Iet An ker. Voor meer informatie: tel. 071 -3413018. Presentatie Dieuwertje Blok Programma over mensen en hun inspiratie

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13