'Taalgebruik Bijbel mannelijk van toon' Afscheid nemen van een heel trouw vriendje Leiden OP CURSUS Van alle markten thuis Kerk Samenleving ZATERDAG 27 JANUARI 1996 CHEF HANS KOENEKOOP, O Van Zen-Boeddhisme tot badkamerzingen, van Servo- Kroatisch tot rekenen. Het cursusaanbod in Leiden is ruim en gevarieerd. Blijkbaar hoeft niemand zich te vervelen op lange winteravonden. Is het vooral gezelligheid of steek je er ook nog wat van op? En wie stapt elke week trouw op zijn fiets om bijgespijkerd te worden? Onze verslaggeefster schuift de komende weken aan in buurthuis, school of huiskamerklasje. Naam cursus: Stop pen met roken Aantal deelnemers: 15 Prijs: 130,00 gulden (leden Thuiszorg Groot Rijnland) en 200,00 gulden (niet- leden) voor negen bijeenkomsten. Ver goeding via verzeke ring mogelijk. Volgende week dinsdag, de parkeergara ge onder het GGD-gebouw in Alphen. Tussen de betonnen pilaren zijn nog net de silhouetten van een paar mensen te onderscheiden. In de donkere schadu wen trekken rode lichtpuntjes vreemde patronen, als bij een onduidelijke opna me van een luchtaanval. Er wordt weinig gepraat. De gezichten zijn licht gespan nen, geconcentreerd. Een vrouw zuigt hoorbaar lucht mee als ze een wanhopi ge laatste trek neemt van een 'extra light' met gaatjesfilter. „Dat was het dan", zegt iemand, terwijl hij zijn sjekkie fijn- maalt op de grond. Zwijgend, als een be grafenisstoet, lopen ze naar boven. Daar, op de glazen deuren, hangen die enor me rode borden: 'verboden te roken'. Hoe zullen ze er staan volgende week, de deelnemers van de cursus 'Stoppen met roken'? Want tijdens deze eerste cursusavond spreekt de groep af om dan gezamenlijk het rituele afscheid door te maken van hun 'vriendje', de sigaret. Het is kenmerkend voor de pychologi- sche aanpak van deze cursus. Misschien dat daarom het succespercentage rede lijk hoog is, zeker vergeleken met andere manieren. Een jaar na de cursus rookt veertig procent van de deelnemers niet Op maandagavond zitten in een Spar taans koude vergaderzaal van de GGD 15 mensen die dolgraag willen stoppen. Velen ruiken nog naar de laatste sigaret die ze in de auto hierheen rookten. Het merendeel is 35-plus, heeft ruime erva ring met stoppen en heeft alles al gepro beerd: pleisters, acupunctuur, kauw gom. Voor mensen die de dans ontsprongen zijn, niet-rokers dus, is het niet voor te stellen door wat voor hel je gaat als je wilt stoppen. Alleen rokers herkennen eikaars lijden moeiteloos. „Op vakantie had ik altijd ruzie omdat ik stopte, behalve die ene keer toen me verzocht werd door te roken. „Oh, heerlijk die geur." „Soms stak ik er drie vlak na elkaar op, want je weet maar nooit wanneer de vol gendegelegenheid komt. „Ik rookte stiekem buiten, kwam ik bin nen, zaten mijn zoons daar stiekem te ro ken. Van de vorige keer dat ik stopte, herin ner ik mij negen maanden onrust, vrese lijke onrust." Volgens cursusleidster Wil Vink zijn er i die alleen onder de afzuigkap in de keuken roken. En daar vervolgens een groot deel van de dag doorbrengen. G. van Ruijven is samen met zijn partner gekomen. Hij rookt 37 jaar en heeft een akelige hoest. Zij zegt: „Hij rookt van die hele vieze, zware sigaretten." Hij laat het zien, 'Black beauty', een zwart pakje met Spaanse schone, zorgvuldig opgeborgen in een leren sigarettenhouder. „Je moet afscheid nemen van een vriendje", zegt Wil, „en nog een heel trouw vriendje ook. Wat je ook deed, je hoefde maar even te kijken en ja, hoor, daar was ie." Afkicken van nicotine is ta melijk gemakkelijk, zo weet iedere erva ren stopper. Het zijn vaak die situaties die je er weer naar doen grijpen. Zoals de werknemers van Fokker die net weer zijn begonnen. De cursus gaat er vanuit dat psycholo gisch inzicht de basis is voor succes. „Dus mogen jullie door blijven roken deze week", zegt Wil opgewekt. Even blijft het stil, alsof niemand het kan gelo ven. Dan begint iedereen opgelucht te mompelen. Alleen de vriendin van Van Ruijven is teleurgesteld, ze had thuis net alle asbakken weggezet. Die week respijt is om inzicht te krijgen in je rookgedrag. Op een formulier kan iedereen invullen hoe laat hij rookte, het gevoel daarbij, waar hij was en met wie. Dus elke sigaret komt in beeld, van de eerste bij de koffie tot de laatste na de coïtus. En tot slot, hoe groot de behoefte was aan een rokertje. „Op mijn werk word ik falikant uitgela chen als ik dit invul", zegt Annemarie Peute, een goedlachse vrouw die aan de lopende band grappen maakt. „Dan hou je het toch geheim", adviseert een lotge note, het zelfhulpprincipe direct in prak tijk brengend. „Onmogelijk, ze kennen zelfs mijn schoenmaat", roept Annema rie uit. Vertel je het of vertel je het niet, dat is de vraag. Het is beter van wel, vol gens Wil. „Al weer...," verzuchten de er varen stoppers. Zij moeten voor de zo veelste keer hun besluit wereldkundig maken. De extra week kan ook gebruikt worden om te minderen. Wil raadt aan om siga retten met een lager nicotinegehalte te roken, zodat de ontwenningsverschijn selen minder zijn. Er ligt een lijstje klaar met alle merken en de nicotinegehaltes. De deelnemers bestuderen het als een prijslijst in een hasjbar. Iemand fluistert tegen haar buurvrouw: „Gatsie, dat vind ik zo'n afschuwelijk smerig merk." TEKST: MARINA VAN DEN BERG FOTO: LOEK ZUYDERDUIN Theo Bakker Gevederde vrienden, onecht fel gekleurd, in overvloed in Hea- lesville Sanctuary, Australië. En kangaroes, koala's, platypus- sy's, slangen en dingo's boven dien. Maar geen koeien. Je loopt daar, je leest de overbo dige mededeling dat slangen alleen maar bijten als je ze aanvalt - alsof dat ooit in je hoofd op zou kunnen komen - en je voelt plots een oer-Hol- lands verlangen naar het aan schouwen van onze 'wildlife', bestaande uit koeien, varkens, schapen, paarden. In de bus terug naar het hotel verheug ik me op de stapel op gestuurde Leidsch Dagbladen die ligt te wachten. Is het weer dat 'Toeval', waarover wordt gerept in de Celestijnse Belof te, dat het eerste bericht dat ik lees gaat over een uitbreiding van de Groenoordhallen? Di recteur De Jong wil een Run derhal. Niet omdat-ie zich ver eenzelvigt met het het koeien- belang, maar omdat-ie dan zijn hallen 100 dagen extra vrij krijgt voor beurzen. Slap argu ment. Maar nog erger is PvdA- fractieleider Hillebrand. Die is er zelfs niet van overtuigd dat de veemarkt voor Leiden be houden moet blijven. Niet hier geboren natuurlijk, nooit de heerlijke strontgeur van de koeienmarkt in zijn jonge tjesneus gehad. Veel odeurterreur om me heen in de hotel-lobby, maar geen enkele geur kan wedijveren met de 'geurlijn' van de vee markt die ik moeiteloos in de neus kan oproepen. Eén keer tje ben ik nog eens naar de koeienmarkt in de Groenoord hallen gegaan. Binnen ruikt het niet. Het was sowieso een teleurstellende ervaring. Koei en horen niet in een hal. En boeren die handjeklap doen, terwijl ze op een zaalvoetbal- lijn staan, het heeft het niet. Daarom moet gedacht worden aan een geheel andere, revolu tionaire oplossing: breng de koeienmarkt terug naar de Lammermarkt, de Beesten markt, naar haar oude plek in de stad. Hillebrand zegt begrepen te hebben, dat de markten in toe nemende mate via de compu ter worden afgehandeld. Maar dat is onzin uiteraard. Boeren moeten koeien op de billen kunnen slaan om te voelen aan de klap of het wel een echte dikbil is waarvoor ze een lam metje gaan neerleggen. Scha pen moet je horen blaten voor je ze koopt. Aan de schoften van het paard moet je kunnen zien of-ie sterk is. In de Celes tijnse Belofte wordt gewichtig gedaan over planten en/of die ren die een hogere energie- waarde zouden hebben als ze met liefde verzorgd zijn. Dat voelen boeren al eeuwen op hun klompen aan. Alleen niet via een beeldscherm. Hoe moet dat digitaal? Je ziet het al voor je, dat Guus hele maal niet meer naar huus hoeft te komen, maar dat-ie achter zijn PC aan handjeklap moet doen en dat-ie uiteinde lijk in zijn aloude enthousias me met zijn vlakke hand een enorme klap op het apparaat geeft. Weg toetsenbord. Ach, al die schapen bij elkaar in die wit gekalkte houten hok ken. Paarden die van nieuwe hoeven werden voorzien, eelt dat weggebrand en gevijld werd, koeien die met vastzaten aan de ijzeren 1 zen en af en toe hun staart lichten om er een beste x uit te gooien. Duiven die handeld werden, een ei paard, varkens. Schapen ontsnapten, koeien die de i wagen niet in te krijgen wa Boeren, die als ze ergens te| een muur pisten dat altijd zo'n ferme straal deden. Je gaapte je als klein ventje de koeienmarkt. En alles overgoten met die heerl geur van stront. Zou het een bezienswaar! heid zijn, of niet, dit tabl terug in de stad? Natuui gaan we ook die superkoe uit Frankrijk en Ierland op ze veemarkt laten verhan len. Terwijl we tevens plek ruimen voor die saké gevoe u lopende biefstukken uit Jap Dat willen we wel eens zien ze onze stamboekkanjers boven gaan. De voordelen zijn legio, aantal toeristen dat van nieuwe station gebruik m< ip om uit te stappen, wordt menigvuldigd. De rek zal n< 1 meer uit de horeca gaan, dat momenteel het schijnt te zijn. De uitba hoeven zich niet meer lastingontduiker uit te lal maken door burgemee Goekoop wiens eigen afti e post natuurlijk altijd klopt. De bruisende, grootschalji internationale, gezellige Leif' koeienmarkt wordt overal p begrip. 'Leiden lijkt op ni vervangen we door 'Leii van alle markten thuis.' En [j kan ik wekelijks mijn koefc hart weer ophalen. Maar v<ti al mijn neus. P De feministische visie van theologe Kune Biezeveld L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Door de eeuwen heen is er gesproken over God als vader. Dat zal ook niet verdwijnen, on danks de feministische kijk op bijbelse zaken, meent Kune Bie zeveld. Ze noemt zichzelf geen radicale feministe, maar wil graag de discussie over feminis tische theologie levendig hou den, zolang het doel ervan nog niet is bereikt. „Ik denk niet dat je God de vader zomaar kunt vervangen door God de moeder. Zo simpel ligt dat niet", aldus Biezeveld, die geestelijk verzor ger is in het ziekenhuis Gooi- Noord in Blaricum. Ze kreeg de meest uiteenlo pende reacties op haar theolo gische arbeid. „Er waren gelui den van: waar ben je mee bezig en waar maak je je toch druk om, maar weer anderen zeiden: dat vind ik interessant. Maar bij elk theologisch bezig-zijn, een boek over de Heilige Geest of een boek over de kerkvaders, krijg je zulke reacties. De taak van de theoloog is om aan de ene kant theologische studie te verrichten en aan de andere kant te vertalen wat de beteke nis daaivan is. Als dit onder werp, waar ik mee bezig ben, geen betekenis heeft voor gewo ne gelovigen, dan heeft theolo gie geen zin." - Wat is de aanleiding geweest om over dit onderwerp te schrij ven? „Ik kwam als predikant en vrouw veel in aanraking met wat er vanuit de feministische beweging op je afkwam. Ook mijn eigen ervaringen spelen hierin een rol. Aanvankelijk her kende ik niet veel in feministi-* sche vragen, omdat het niet erg extensieel voor mij was. Toch ging het steeds meer bij me le ven. Het is eigenljk begonnen toen ik me ervan bewust werd hoe taal eigenlijk in de kerk functioneert, de woorden die je zelf spreekt en in de preken worden gebruikt. Toen werd ik me ervan bewust hoe vaak er vanuit mannelijk perspectief wordt gedacht. Het is een taal i zich niet her waarmee zelfs een 'Spreken over God als vader. Hoe kan het anders?' Theologe Kune Biezeveld promoveerde deze week op dit proefschrift aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Zij plaatst bewust een vraagteken achter 'anders', omdat volgens haar de mannelijke collega's zeggen 'hoe kan het anders', met nadruk op het woordje 'kan' en zonder vraagteken. „Want natuurlijk spreek je over God als vader, zeggen ze vanuit de traditie." Biezeveld zelf keert zich niet tegen de christelijke traditie 'waaruit ik zelf ook nog steeds wil denken en in gesprek wil zijn', maar probeert wel begrip te wekken voor het feministisch denken over de bijbel. „Ik heb geprobeerd om de theologische consequenties van feministische kritiek wat in kaart te brengen." Van haar proefschrift is inmiddels een boek verschenen, dat Ten Have in Baarn heeft uitgegeven. Kune Biezeveld: „Ik denk niet dat je God de vader z gen door God de moeder." machtsfactor verbonden is." - Ervaart u dat masculiene taalgebruik in de Bijbel als een belasting? „Dat gevoel heb ik niet gehad, wat dat betreft zijn er vrouwen die er veel radicaler mee om gaan. Ik sta er wat makkelijker tegenover. Er ontstaan allerlei vrouwenliturgieën en vrouwen- vieringen, waar gezocht wordt naar een andere taal om met God te spreken. Dat is op zich zelf heel goed en ook creatief. Maar tegelijk besef ik, dat er ook theologische consequenties aan vastzitten. Het spreken over God als vader of als God als moeder, roept theologisch aller lei vragen op. Die vragen ook heb ik geprobeerd in kaart te brengen." - De laatste tijd hoort men wei nig meer over de feministische theologie. „Het is zeker niet een achter haalde zaak en is ook zeker niet uit beeld. Een paar jaar geleden was het inderdaad meer in het nieuws. Binnen vrouwengroe pen en aan universiteiten bij de vrouwenstudies is het nog steeds een spannende ontwik keling. Wat mij verontrust zijn de twee-sporenlijnen. Je hebt vrouwen die feministische theo logie willen en de traditionele theologen. Vrouwen zijn zeer creatief en zeer in beweging. Ik denk dat vrouwen zich in de "kerk ook zeer ontwikkelen, zo dat ze langzamerhand een voorsprong krijgen op mannen. Aan de andere kant zeggen mannen: feministische theolo gie is duidelijk iets voor vrou wen. Mannelijke theologen le zen heel weinig feministisch theologische boeken. Maar dat is niet de bedoeling." - Levert uw boek daartoe een bijdrage? „Voor echte feministische theo logen is dit boek te traditio neel." - Vindt u inhoud en het daarop afgestemd taalgebruik in de Bij bel echt mannelijk van toon? „In hoofdzaak wel. Als je de in houd nader bestudeert, is de Bijbel toch vanuit mannelijk perspectief geschreven en wordt er vanuit een positie van mannen naar vrouwen geke ken." - Christenen uit zogeheten be houdende kringen, willen abso luut niet tornen aan dit 'manne lijk perspectief. Zij gaan ervan uit dat dit een bedoeling heeft gehad. „Daar ben ik het niet mee eens. Ik probeer aan te tonen, dat de taal van de Bijbel of de taal waarmee je over God spreekt, een taal is die uit een bepaalde context is ontstaan. Daarmee mag je die context ook relativeren. Niet dat je daarmee de problemen heb op gelost. Als je spreekt over God als vader, dan ben ik ervan overtuigd dat dit is ontstaan vanuit de context waarin de va der een bepaalde positie had." - Maar behoudende kringen zul len zeggen, dat u weer onrust zaait. „Nou, prima. Hoe meer onrust hoe beter. Ik vind het niet een terechte rust, als gedacht wordt dat feministen hun eigen spoor maar moeten volgen, dan heb ben we er geen last meer van. De helft van de mensen die naar de kerk gaat bestaat uit vrouwen. Ik zeg daarmee niet dat al die vrouwen feministen zijn, maar ik denk dat dit een heel reëel deel is van wat geloof moet zijn. Feminisme moet in discussie blijven, zolang het doel ervan nog niet is bereikt. Zover is het nog lang niet. Als er een eerste bewustwording zou zijn, ook bij mannelijke theolo gen, van de invloed die ook vrouwen hebben met de taal die ze gebruiken in de prediking en de liederen, dan zou me dat heel wat waard zijn. Er zijn ze ker zeker mannelijke theologen die je er op aanspreekbaar zijn. Maar ik zou graag die kring wat groter willen zien. - In de Bijbel wordt toch wel gesproken over een aantal vrou- „Ja, dat is een ander theologisch punt. Er is een vrouwelijk theo loog die er onderzoek naar heeft gedaan. Zij zegt, dat de manier waarop bijvoorbeeld Maria Magdalena in de Bijbel is geko men, weer via mannen is ge beurd. Maria Magdalena is de geschiedenis ingegaan als de zondige vrouw die door Jezus vergeven werd. Maar zij was in feite een krachtige vrouw die waarschijnlijk een leidende po sitie in de eerste christenge meente heeft gehad." - God als vader, God als moeder en misschien in de volgende eeuw God als kind. „Dat acht ik denkbaar. Mijn pleidooi is om veel meer meta foren van God te gebruiken. Niet alleen God is vader, God is moeder, maar dat er bepaalde situaties zijn waarin juist het kind als bedreigde wordt ge zien. Ik denk dat we af moeten van het idee: dit is het beeld van God en zo moet het." - Wat had u zelf concreet anders willen zien in de Bijbel? „Alle verhalen in de Bijbel zijn vanuit mannelijk perspectief geschreven. Een feit is dat vrou wen niet hebben bijgedragen aan de bijbeltaal, hetgeen na- tuurljk te maken heeft met hun positie. Je moet er wel voor opppassen, dat je bij mannen alleen denkt aan geweld en macht en bij vrouwen alleen het zorgzame. We moeten af van die culturele waarden. De Bijbel heeft tot op heden een geweldi ge invloed op de ongelijke ver houdingen tussen mannen en vrouwen." Bel voor nabezorging: DIRECTIE B. M. Essenberg, P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C, M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie Redactie: 071-51 Hoofdredactie: 071-a ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag tian 8.30 tot 17 u ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuv geluidscassette idsch Dai beschikbaar. Voor int. (Centrum voor Gesprolf Grave). Auteursrechten voorbehouden^ Dagbladuitgeverij Damiaf K N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 ei woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabe kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voc ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tc uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten-met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsl voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. ogheelku ïr: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12