Leiden Wij willen *oed sociaal ïension' 'Zonder strijd is er geen overwinning' Goed aankleden is het devies Ultramoderne nieuwbouw voor hoogheemraadschap doodsoorzaak Leidse euter nog onduidelijk Gehandicapte sneller geholpen •ij aanpassingen in woning EF HENNYVAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 ftNNO 1896 Maandag 27 Januari - 't Was van morgen op de meeste wegen in en om Leiden glad, ier en daar erg glad. Dit ondervonden in bijzondere mate de aarden van den omnibus van Zoetermeer op Leiden, welke die- •n te ongeveer negen uren in de Noordbuurt van Zoeterwoude an de been raakten. Dit ongeval had echter voor niemand na- ?lige gevolgen. Achtergebleven op de Lakenhal; een Gloria-Parapluie met Dornen handvat. De eigenaar kan deze aldaar terugbekomen. WNO 1971 woensdag 27 januari eiderdorp. De Wethouder van Onderwijs, mevr. D.W. Tichler- loerman heeft gistermiddag met het slaan van de eerste paal oor een nieuwe basisschool, die gebouwd wordt aan de Wild- reef, haar eerste officiële daad verricht. Het is een unicum dat o snel met de bouw van deze school is begonnen. Het voorstel aartoe is nl. pas in november 1970 door de raad behandeld, len hoopt de school in het begin van de nieuwe cursus, dit jaar gebruik te gaan nemen. iethouder Koek houdt vast aan plan Leidse PvdA-wethouder H. Koek voelt niets voor een edkope oplossing van het lokale daklozenprobleem. Zij t dit gisteravond weten tijdens een ledenvergadering n haar partij. Koek zei dat het sociaal pension zoals de recteur van de Haagse Kessler Stichting, T. Hessing, in residentie dat aan het opzetten is, een andere vorm |n opvang is dan zij voorstaat. IEN WIM KOEVOET s het er nu alleen maar om gaan om daklozen, als het lid is, van de straat te halen, zouden dergelijke goedko oplossingen mogelijk zijn. ar meer dan een vorstvrije nte yoor de nacht, zeg maar: jdopvang, hebben zulke ini- ieven, ook die van de wo- igbouwverenigingen, niet om lijf. En noodopvang is in den al,geregeld. Wat we nu len is een volwaardig sociaal ïsion." lessing suggereerde eerder „e week in deze krant dat Lei- veel te moeilijk doet en veel 'eel geld uittrekt voor daklo- opvang. Voor het Leidse so il pension moet een miljoen i den op tafel komen.-Eender- deel daarvan komt voor re ling van de gemeente, de rvers betalen zelf eenderde nals de zorgverzekeraar. Nog *|d is niet duidelijk hoe Lei- denkt zijn aandeel te be- tigen. Uitsluitsel daarover im er ook niet tijdens de on- gs gehouden debatten over gemeentebegroting. Hessings concept van een iaal pension hoeft de ge- ente nauwelijks mee te beta- en zijn er zeer lage perso- ;lslasten. Hessing heeft op zachtst gezegd geen hoge op van de bijdragen die pro- IEUZEN/LEIDEN GPD is nog onduidelijk hoe het •jarig meisje, dat woensdag- nd levenloos werd gevonden :en pand in Terneuzen, om leven is gekomen. Verhoor de 34-jarige moeder heeft niets opgeleverd. De moe- is verslaafd aan hard drugs, vrouw heeft enkele dagen bij bedje van de peuter geze- terwijl het meisje al was rieden. en arts stelde vast dat de iter op niet-natuurlijke wijze het leven was gekomen, ar trof geen uitwendige ver- Thermische kleding en lang ondergoed LEIDEN DIEDERIK SLOT fessionele hulpverleners aan een sociaal pension leveren. Hij laat liever veel aan de dak- en thuislozen zelf over. De zwer vers zouden dat zelf ook willen. Koek kan met zo'n concept niet uit de voeten. De groep Leidse daklozen die momenteel overdag het dienstencentrum van stichting de Binnenvest be- fcó'ekt, vergt volgens haar juist wel intensieve zorg en begelei- ding. Bezuinigen op het personeel kan volgens haar dan ook niet. „Het is altijd een combinatie van zware problemen die men sen de straat op jaagt." Ze noemde onder meer verslaving en psychiatrische problemen, 'of een combinatie hiervan'. Koek herhaalde haar toezeg ging dat voor het einde van dit jaar Leiden een sociaal pension zal hebben. Toch knabbelde ze iets van die garantie af. ..Ik kan nu niet zeggen of dat direct het definitieve sociaal pension zal zijn. Lukt dan niet dan moeten we het voorlopig met een inte rim-sociaal pensión doen." Koek gaat uit van dertig bed den. Waar het sociaal pension wordt gevestigd, is nog niet dui delijk. In elk geval niet in de re giogemeenten. Navraag heeft de Leidse wethouder geleerd dat deze 'geen belangstelling' hebben. Dikke jassen, wollen mutsen en thermische handschoenen. Zo loopt bijna iedereen door Lei den. De normaal altijd drukke Breestraat doet rustig aan, de snijdende oostenwind in com binatie met de lage tempera tuur houdt de mensen binnen. Alleen voor echt noodzakelijke dingen wagen de mensen zich op straat. Boodschappen moe ten gedaan worden, anders is er geen eten op tafel. De bevolking heeft nog de keuze om binnen te blijven, voor een aantal be roepen moeten de werkenden de straat op. Postbesteller Roel Pegt werkt al 30 jaar bij de PTT. Hij heeft al veel winters meegemaakt en is inmiddels gewend aan de kou: „Ik kan goed tegen de kou, col lega hebben wel eens last van koude vingers, maar ik niet. Ik heb liever kou dan bijvoorbeeld regen." Zijn geheim om warm te blijven is gewoon goed aan kleden: „Lang ondergoed zorgt dat je lekker warm blijft, daar naast draag ik een dikke trui en een jas. Om mezelf tegen de wind te beschermen heb ik bij extreme kou ook nog mijn re genjack aan." Tijdens het be zorgen is alleen de hand waar de post in ligt beschermd door een handschoen, met de andere hand stopt hij de post in de brievenbussen. Pegt loopt een wijk in de bin nenstad, dus een beetje be schut: „In de buitenwijken is de temperatuur door de wind kou der, ik loop tussen de portieken èn de winkels dus kan ik de wind links laten liggen. Voor deel van het bezorgen langs winkels is dat je af en toe een kopje koffie aangeboden krijgt. Bovendien zijn de winkels lek ker warm." Wel koude handen krijgt Pegt als hij een aangete kend stuk moet afleveren en de wondingen aan. Sectie bracht donderdag ook geen uitsluitsel, zodat laboratorium-onderzoek, dat enkele weken in beslag kan nemen, nu moet uitwijzen waaraan het kind is overleden. Vanwege relatieproblemen was de moeder met haar kind vorige week vanuit Leiden naar ken nissen in Terneuzen gekomen. De moeder is gisteren voorge leid aan de rechter-commissa- ris. De politie hoopt de komen de dagen het Vertrouwen van de vrouw te winnen opdat duide lijk wordt hoe haar kind is over leden. Ook Koek biedt Vlietbewoners excuses aan LEIDEN HERMAN JOUSTRA Wethouder H. Koek (perso neel) heeft in een onderhoud met een aantal bewoners van de Vliet haar excuses aange boden voor de uitlatingen van gemeenterachivaris Th. Schelhaas. Zij benadrukte daarbij dat ze hun 'inbreng bij het bouwproces' als posi tief heeft ervaren. Schelhaas had zich een paar weken geleden in fikse bewoordingen uitgelaten over de bewoners, omdat ze in het verleden bezwaar had den gemaakt tegen de bouw plannen voor het nieuwe de pot van het gemeentearchief aan de Boisotkade. Hij noemde hen 'onbeschrijfelij ke hufters'. Koek zegde tijdens het ge sprek met de bewoners te vens toe de excuusbrief die Schelhaas onder de bewo ners had verspreid na te zen den aan de bewoners die in middels zijn verhuisd. De ar chivaris had die brief op ei gen initiatief verstuurd, na de wethouder daarover overi gens te hebben ingelicht. In een persoonlijk gesprek had Koek Schelhaas al voor de excuusbrief al op zijn vingers getikt voor de opmerking. IN/REGIO HERMAN JOUSTRA landicapten in de Leidse re- hoeven binnenkort minder 5 te wachten op aanpassin- in hun woningen. Dat is direct uitvloeisel van het sa- iwerkingscontract dat de leenten Leiden, Leiderdorp, I Mgeest, Voorschoten, Alke- 'le en Zoeterwoude en het p ionaal Overlegorgaan Wo- jcorporaties gisteren in Lei- lorp hebben getekend in het ■er van de Wet Voorzienin gen gehandicapten (WVG). In het contract geven de partijen ondermeer aan dat ze tot prijs afspraken willen komen voor de verschillende aanpassingen. Het is dan niet langer meer no dig offertes aan te vragen voor de gewenste verbouwingen. Woningen De betrokken gemeenten en woningbouwcorporaties spre ken in het contract verder de in tentie uit meer aandacht te be steden aan het bouwen van aangepaste woningen. Dat houdt niet in dat de woning ree.ds in zijn geheel is aangepast voor bewoning door een gehan dicapte - elke handicap vraagt weer zijn eigen aanpassing - maar er wordt bij het bouwen op voorhand wel rekening ge houden met eventuele toekom stige bewoning door een gehan dicapte. Mocht dat daadwerke lijk het geval zijn, dan kunnen de voorzieningen op relatief eenvoudige wijze worden aan gebracht. bewoner is niet huis: „Dan moet je een kennisgeving schrijven en dan sta je buiten stil in de kou. Maar de mensen waarderen het zeer dat de post rondgebracht wordt" De PTT vestiging in Leiden had gisteren voor de bezorgers een warme kop soep. Straathandelaren doen weinig zaken, de groenteman en de bloemenman hoeven hun stal niet uit te pakken, want hun produkten bevriezen meteen. Beter hebben de heren in de viskraam van Harteveld het voor elkaar. Ze staan ruim bo ven de grond en hebben daar door geen last van koude voe ten. Bovendien bakken ze vis in de kraam en dat geeft warmte. Maar om het laatste restje kou buiten te houden, bevindt zich een straalkachel in de kraam. „Vroeger gingen we op stap met het busje, aan het eind van de dag was je totaal bevroren. Deze kraam is een goede oplossing", aldus M. Harteveld, „de vaste klanten blijven ondanks de lage temperatuur gewoon komen. De echte visjunk zien we elke dag, de klant die zo af en toe binnen komt zit nu liever thuis of in de kroeg. De omzet is wel lager dan normaal, maar niet open betekent geen inkomsten. Bovendien horen we zulke posi tieve geluiden van de mensen die een visje komen eten. Alleen als het donker wordt zie je nie mand meer, dan duiken de mensen diep weg in hun kragen en lopen zo voorbij." De plantsoenendienst, tegen woordig ondergebracht bij het wijkbeheer, draait met dit weer een speciaal rooster. De pauzes zijn langer om de lieden op temperatuur te laten komen. Maar de barre kou heeft voor hen ook een voordeel, 's Win ters snoeit de gemeente en om dat de sloten bevroren zijn, kunnen de mensen de bomen Geldboetes voor Leids slachthuis DEN HAAG/LEIDEN* Door weer, wind en kou brengt postbesteller Roel Pegt de post bij de menesen thuis. Om de kou buiten te houden kleedde hij zich de afgelopen dagen extra dik aan. foto loek zuyderduin en struiken aan de waterkant beter bereiken: „De snoeiers zijn uitgerust met een winter- pakket dat bestaat uit ther mische kleding, anders is het geen doen voor die jongens", legt R. Lijnzaat van wijkbeheer stadsdeel midden uit. „De jon gens in de plantsoenen kunnen dus gewoon werken, maar de straatvegers kunnen de straat niet op. De wagens werken met water en dat bevriest. De stra tenmakers helpen met andere diensten mee, momenteel wer ken ze als gladheidsbestrijder." De Leidse parkeerpolitie pro beert zoveel mogelijk haar werk te doen. Anders zou het voor de plaatselijke bevolking wel erg makkelijk parkeren worden. Maar ook hier is een aangepast rooster. Een kleine drie kwartier buiten en dan snel naar binnen om op temperatuur te komen, terwijl het normaal een hele ochtend buiten is. Bijkomend probleem is de sneeuw van gis teren. Dit blijft op de voorruiten liggen zodat de agenten niet goed kunnen zien of er een ver gunning of een bonnetje op het dashbord ligt. Maar het schrij ven van een bekeurihg kost ook de nodige moeite, een pen wil wel eens weigeren door de kou en met stijve koude vingers wil het ook niet altijd lukken. Ook de politie heeft thermische kle ding op het lichaam warm te houden. PERSBUREAU CERBERUS De Haagse politierechter be-; greep het gisteren best. I let slachthuis aan de Pasteurstraat in Leiden zou op 1 januari 1996 dichtgaan en elke cent die in 1995 besteed werd aan het op knappen ervan, was wegge gooid geld. De slachtploeg. die jaren achtereen goed had ge werkt, gooide er in het vooruit zicht van ontslag met de pet naar. Toch vond hij de toestand in het bedrijf zo onhygiënisch, dat hij 5400 gulden boete oplegde; 300 gulden voor alle achttien aangetroffen overtredingen. Te gen het bedrijf werd 10.000 gul den geëist. In de controlerapporten, op gemaakt na bezoeken in mei en juni 1995, maken de inspec teurs melding van ernstig ach terstallig onderhoud aan ge bouw en werktuigen. De muren waren niet goed schoon te hou den. het dak lekte, de deuren konden ongedierte niet tegen houden. De inspecteurs zagen dat werktuigen en instrumenten zo oud waren, dat ze niet meer schoon te krijgen waren en gin-' gen roesten. Er was geen zeep op de toiletten, het personeel droeg vieze overalls en hoofbe- dekkingen. „De laatste vier jaar is vier ton uitgegeven aan het repareren van het hoogstnoodzakelijke. Als het dak lekte, kwam daar na een dag of twee iemand voor. Maar als ik de werktuigen, waarvan sommige dertig jaar oud zijn, had willen vervangen, had ik alles moeten doen. Dat was zonde van het geld", zei de directeur gisteren. Hij voegde eraan toe dat hij elke dag van de keurmeester of de dierenarts toestemming had gekregen voor de slacht. „Wat het schoonmaken betreft, het bloed werd elke dag wegge haald en eenmaal in de week werd alles ontsmet. Maar hel laatste halfjaar was het perso neel niet meer gemotiveerd. Ik had ze niet meer in de hand." Leidse Universitaire Almaiwk overleeft subsidiestop LEIDEN «ALICE VAN SCHUPPEN Niet verwacht, maar toch gekomen. Met deze leus is gisteravond de 26ste Leidse Universitaire Almanak ge presenteerd. Niet verwacht, omdat de universiteit vorig jaar besloot de subsidie aan de Stichting Leidse Univer sitaire Almanak (SLUA) stop te zetten. Maar toch geko men door het actief werven van adverteerders om de kosten rond te krijgen. Het thema van de almanak is 'nieuw'. „Het is een overlevingsjaar geweest", zegt redactie voorzitter Catelijn Katz. „Toen we in mei vorig jaar be gonnen, wisten we nog niet of er wel een almanak zou komen. We hebben door het werven van adverteerders elke pagina moeten verdienen." De universiteit besloot vorig jaar wegens bezuinigin gen de subsidie van ruim 40.000 gulden stop te zetten. Wel werd er door een universiteitscommissie een vade mecum uitgegeven voor alle eerstejaars studenten. Daarin is ook de adressenlijst van alle studenten opge nomen, die voorheen in de almanak werd gepubli ceerd. De universiteit stelde de adressenlijst niet meer beschikbaar aan de SLUA. „Adverteerders zijn erg hap pig op die adressenlijst", aldus Katz. „We zijn door het ontbreken van die lijst advertentiegelden misgelopen." Oud-redactielid en advocaat R. Eloum heeft zich in gezet voor het voortbestaan van de almanak. Met zijn steun heeft de SLUA een schadevergoeding voor het mislopen van de advertentiegelden van de universiteit losgekregen. Om welk bedrag het gaat is nog niet be kend. Gratis De almanak is een gids die elk jaar gratis onder alle Leidse studenten wordt verspreid. Het bevat allerlei we tenswaardigheden en informatie over de stad en de universiteit. Dit jaar is er een compleet overzicht van alle leidse restaurants en cafés in opgenomen. Ook be vat de almanak interviews met onder anderen Paul Haenen en spelers van Ajax. De almanak is, mede door het ontbreken van de adressenlijst, een stuk dunner dan voorgaande jaren. Desondanks is Katz niet teleurgesteld. „We begonnen met niets, maar zonder strijd is er geen overwinning", zegt de redactievoorzitter. „We zijn trots op het resul taat, het geeft zelfvoldoening dat het toch gelukt is." Katz noemde de 26ste almanak 'waarschijnlijk de laatste'. „We moeten afwachten hoe de almanak wordt ontvangen", zegt Katz. „Er waren dit jaar nog wat reser ves bij de SLUA, maar die bron is nu aardig ingeteerd." De voorzitter benadrukte nog eens het belang van de almanak: „De almanak is een jaarboekje dat je later nog eens terugpakt. Je houdt, naast je bul, nog iets tastbaars over aan je studietijd." LEIDEN MONICA WESSELING Van monumentaal en traditio neel naar hypermodern. Die verhuizing maakt het Hoog heemraadschap van Rijnland kort voor de eeuwwisseling. De panden in de Leidse binnenstad worden verruild voor een uiterst vooruitstrevend onderkomen op de hoek van de Plesman- laan/Einstein weg op het be drijfsterrein Leeuwenhoek. De allernieuwste milieusnufjes (sommige ervan bestaan nog niet eens in de praktijk) worden in het nieuwe Rijnlandshuis toegepast. „Het pand moet een maatje knapper zijn. We willen als hoogheemraadschap duidelijk maken dat we een belangrijke milieutaak hebben. Dat moet weerspiegeld worden in het pand", zegt dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken. Zo komt er een warmtegeleidings- systeem dat ervoor zorgt dat de warmte die de zuidkant van een gebouw altijd opvangt, ook wordt gebruikt in de noordzijde. De warmte die in de zomer maanden in overvloed naar bin nen komt, wordt ondergronds opgeslagen en in de winter maanden voor verwarming van het pand gebruikt. Het regenwater wordt opge vangen en gebruikt voor het doorspoelen van de WC. Regel recht trots is de dijkgraaf op de nieuwe methode van verlich ting. Door wanden en plafonds van een speciale laag te voor zien, dringt het zelfs tot in de donkere gangen. „Lampen zijn dus nauwelijks meer nodig." De afgelopen maanden is na een uitgebreide selectieproce dure het Amsterdamse architec tenbureau Jan Brouwer Associa tes bv uitgekozen om het pand van krap 40 miljoen gulden te ontwerpen. De dijkgraaf heeft uitgesproken ideeën over het gebouw. „Het mag geen glazen doos worden. Dat straalt alleen maar^bolle macht uit. Je moet zien dat het een overheidsge bouw is. Dus geen eiland, niet zoeken naar de ingang en een normale maatvoering. De auto's komen gedeeltelijk onder het gebouw en gedeelte lijk ernaast. De 320 medewer kers mogen lang niet allemaal hun eigen blik meenemen: er komt voor slechts 110 voertui gen een plek en dat is inclusief bestuur en bezoek. Het ontwerp voor het pand moet in april/mei klaar zijn. Het hoogheeemraadschap is nu gehuisvest in zeventien ver schillende panden en pandjes in de binnenstad van Leiden. „Onze kasba". Zestien daarvan zijn in eigendom en worden op een na verkocht en opleverd di rect nadat de medewerkers in 1999 verhuizen. Alleen het Ge- meenlandshuis in de Breestraat (het monumentale pand tegen over de Stadsgehoorzaal) doet de dijkgraaf niet van de hand. Van Tuyll van Serooskerken zag het liefst dat een deel van het personeel in het pand zou blijven werken. „Een goed ge bruik is de beste bescherming voor een monument. We heb ben het Gemeenslandshuis in 1578 gekocht en hechten er nogal aan." De Verenigde Ver gadering (het bestuur van het hoogheemraadschap) is echter mordicus tegen gespreide huis vesting van het personeel en dus moet er een andere 'functionele bestemming' voor het pand worden gevonden. Een museum erin vestigen komt de dijkgraaf niet waar schijnlijk voor. „Leiden heeft al flink wat musea en het is hoog lijk de vraag of een water schapsmuseum wel het beno digde aantal bezoekers kan trekken om het draaiende te houden." Van Tuyll van Serooskerken neemt twee jaar de tijd om te bedenken wat er dan wél in moet komen. „Ik heb de leden van Verenigde Vergadering uit genodigd ook eens intelligent te zijn." Het Gemeenlandshuis aan de Breestraat. De komende twee jaar denkt het Hoogheemraadschap van Rijnland na over een bestemming. Het pand komt vrij omdat het schap verhuist naar nieuwbouw. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11