Chang bewijst hoe breed tennistop is Kou houdt FC Groningen li SC Heerenveen binnen Hoofdklasser ADO nieuwe uitdaging voor Ruud de Groot Sport pan Timman nu alleen op laatste plaats 'Indoor Leiden verdient volle bak' Michel Schouten wil terug naar Warmunda VRIJDAG 26 JANUAR11996 chef «willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef kgb onderwater 071 s3s64h UEFA geeft aarzelend toe rome» De Europese voetbalbond UEFA begint de realiteit van de uitspraak van het Europese Hof van Justitie in de zaak-Bosman langzamer in te zien. Voorzitter Lennart Johansson heeft voor het eerst aarzelend toegegeven aan de eisen van de Europese rechters. Die bepaalden in december dat tussen de EU-landen vrij verkeer van werknemers moet zijn. Professionele sportver enigingen mogen het aantal buitenlanders derhalve niet beper ken. Elf jaar voor voetbalsupporter genua» Een 19-jarige supporter van AC Milan is tot een gevan genisstraf van 11 jaar en vier maanden veroordeeld wegens het doodsteken, op 29 januari vorig jaar, van een aanhanger van de voetbalclub Genoa. De moord leidde tot grote verontwaardiging in Italië. In Genua, de thuisbasis van de gelijknamige club, bra ken rellen uit. Het Italiaanse voetbal en andere sporten werden een speeldag stilgelegd na de moord. Barcelona ook niet langs Mérida merida Op vreemd terrein wil het maar niet lukken met FC Bar celona. De laatste zege van de ploeg van Johan Cruijff in een uit wedstrijd dateert alweer van 8 oktober. Toen werd het 1 -5 bij Betis. Gisteren was een nieuwe, uitgelezen mogelijkheid tegen het gepromoveerde Mérida. Barcelona kreeg het zwakke broertje in de Spaanse competitie er niet onder: 0-0. Hennie van Nee overleden bennebroek» In zijn woning in Bennebroek, nabij Heemstede, is gistermorgen op 56-jarige leeftijd Hennie van Nee overleden. De oud-voetballer van Heracles werd getroffen door een acute hart stilstand. Van Nee, in de jaren zestig een produktief aanvaller en goed voor 74 wedstrijden in de eredivisie, speelde in 1964 en 1965 vijf keer in successie in het Nederlands elftal. Hij scoorde daarin tweemaal. Van Nee speelde in het betaalde voetbal be halve voor Heracles voor Zwolsche Boys, PEC, GVAV, Kickers Of fenbach, FC Brugge, Cercle Brugge, Blauw-Wit en Haarlem. Alsnog aanbieding voor De Jong tilburg Willem II heeft Theo de Jong alsnog de aanbieding ge daan zijn contract met een jaar te verlengen. De trainer heeft be denktijd gevraagd. Binnen een week geeft hij het bestuur uit sluitsel. De Jong klaagde de afgelopen weken over de handelwij ze van het bestuur, dat besprekingen over een eventuele con tractverlenging steeds maar vooruitschoof. Volgens de trainer zag de club het niet meer met hem zitten. Paul Gascoigne voor het gerecht rome» Paul Gascoigne moet binnenkort in Rome voor de rech ter verschijnen. De excentrieke voetballer van Glasgow Rangers moet zich verantwoorden voor zijn gedrag op 24 juni 1994. Toen schopte Gascoigne een fotograaf in het gezicht, die een plaat had gemaakt toen de voetballer met zijn verloofde aan het wan delen was. Gascoigne speelde toen nog in dienst van Lazio Ro ma. Marathonschaatsen Zoeterwoude zoeterwoude Op zondag 28 januari hebben de marathon-kam- pioenschappen voor inwoners en leden van de ijsclub Zoeter- 51 woude plaats. De wedstrijd is voor de jeugd vanaf 12 jaar en se- 51 nioren en wordt gehouden op de Noord-Aa. Inschrijven kan tot 5 één uur. De start is half twee. Directeur GG en GD helpt bij unieke afgelasting groningen/ emmen gpd 95 ;en unieke gebeurtenis in het 95)etaalde voetbal, nooit eerder ®|'ertoond. Zelfs statisticus John rederikstadt kan zich geen pre- :endentsgeval herinneren: FC "roningen-Heerenveen gaat J; liet door vanwege de kou. Het 95cluel is verplaatst naar vrijdag 16 5C ebruari. Emmen-Veendam 95 ilijft ijs en weder diendende ge- voon op de rol staan. Vanavond blijft het Ooster- )ark verlaten, het stadion van s immen is een etmaal later vol. 95 Voetballen in de winter, het 95 ilijft een vat vol tegenstrijdighe- 9* len. Moet het nou wel, of moet iet nou niet onder een snijden- ij le oostenwind, met ge- >95 roelstemperaturen van min «twintig Celclus? Is voetbal een J®; vintersport? Regeert Koning 95 Voetbal of Koning Winter? De 95ïieningen daarover zijn ver beeld. Duidelijk is wel dat nie- nand er gelukkig mee is als on- 9! Ier de heersende weersomstan- lighedcn bindende wedstrijden "borden gespeeld. „Het voelde lan als min twintig. Belachelijk, :o kun je echt niet voetballen", 95 :ei Harris Huizingh, juist her- 99;iteld van een longontsteking. Het is logisch dat deze partij er 2 si lit ligt. Met een wedstrijd bij 9 9i leze temperaturen doe je nie- nand een plezier. De spelers liet en het publiek evenmin." Huizingh was eventjes bij het 9Érainingspartijtje van zijn ploeg-' 8 9; nakkers gaan kijken, omdat hij q ijn herstel liet controleren in een Gronings ziekenhuis. „Die jongens kwamen met bevrie zingsverschijnselen van het veld, het was echt onverant woord. Als je de bekerwedstrij den van woensdag ook bekijkt, dan zie je dat het niet kan. De Nooijer loopt een blessure op, Finidi net zo, allemaal door die harde velden. De KNVB wil alle maal wel wat, maar kijk naar Duitsland, daar staan ze ruim twee maanden stil en voetbal len straks meer midden in de week. Dat is veel leuker en er komt meer publiek op af. Ik denk dat het bij Groningen- Heerenveen wel vier- of vijfdui zend man had gescheeld. Stel je maar eens voor dat je op de hoofdtribune zit met die oos tenwind er vol inEn als voet baller is er ook niks aan". Officials van FC Groningen hebben het niet bepaald ge makkelijk gehad de KNVB er van te overtuigen dat uitstellen de beste oplossing was. Theo Huizinga: „Het was heel moei lijk, we zijn er de hele dag mee bezig geweest. Tja, er wordt na tuurlijk een precedent gescha pen en daarom was het geen gemakkelijke beslissing. Wij wil den er echt van af, we hebben zelfs contact gehad met de GG en GD en de directeur zei dat het echt onverantwoord zou zijn". Vorige week onstond er een discussie in voetballand, toen Go Ahead Eagles-De Graaf schap werd afgelast. Vooral Ajax-trainer Louis van Gaal liet zich kritisch uit over dat besluit. „We spelen allemaal, of we spe len allemaal niet", luidde zijn standpunt, waarvoor inderdaad wel het een en ander te zeggen valt. In ieder geval vielen die zelfde avond de trainers van NAC en FC Groningen, Wim Rijsbergen en Hans Westerhof, hun Amsterdamse collega bij. „Als we moeten spelen, dan spelen we en verder geen ge zeur", sprak Rijsbergen. „Daar ben ik het mee eens, maar van mij hoeft het niet", vulde Wes terhof aan. Vooralsnog wordt er aan de topper in de eerste divisie tus sen Emmen en Veendam niet getornd. Ook Azing Griever trainde nog met zijn selectie, maar had geenszins de ervarin gen die de Groningers opdeden. „Bij ons is het veld goed, ik zou niet weten waarom het niet door zou gaan", vertelde de succesvolle trainer van Emmen gisteravond. „Het is vrij beschut met de tribunes er omheen, we hebben er vanmiddag nog ge traind en dat was best te doen, terwijl het met de wind toch een van de koudste middagen tot nog toe was. Het hangt natuur lijk wel van de weersvoorspel lingen af, als het gaat sneeuwen is het mis". „Ach", grapt Griever, „dan moeten de mensen maar wat meer beerenburg meenemen, maar zich dan wel laten rijden. Wordt de sfeer rond de wed strijd alleen maar gezelliger van". ner van Leiderdorp niet te kla gen. Hij kreeg alle hulp van zijn tegenstander, die in hevige tijd nood vreselijk blunderde. De ontmoeting tussen Loek van Wely en Viswanathan Anand kreeg een spectaculaire wen ding toen de met zwart spelen de Indiër op de 22e zet, om niet in het nadeel te komen, een to ren offerde voor eeuwig schaak. Van Wely kon het wel waarde ren. Met het halfje op zak verliet hij de laatste plaats. Rest te ver melden dat de Nederlandse kampioen Ivan Sokolov vanuit volkomen verloren positie (met een stuk achter) Sergei Tiviakov alsnog te grazen nam. baar uit zijn humeur, en dat laat zich begrijpen, want hij leek op weg eens goed van zich af te bij ten. Zijn supporters gingen er eens goed voor zitten toen Tim man in een actuele variant van de Meraner met creatief spel in het voordeel kwam, zoals ook Ivantsjoek in de post mortem ruiterlijk erkende. Timman gaf dat voordeel echter compleet weg. Beter verging het de ande re, zo geplaagde Nederlanders in de hoofdgroep. Jeroen Piket kwam op een score van vijftig procent dank zij een overwin ning op de Rus Alexej Drejev, die dinsdag zijn 27e verjaardag viert. Over geluk had de inwo- Wout-Jan van der Schans tijdens zijn foutloze eerste omloop met High Point in de Groenoordhal. In de barra ge zou Van der Schans al snel vier strafpunten oplopen. foto holvast/ marklamers leiden loman leefmans Pakweg dertig betalende bezoe kers. Dat was de trieste balans van de eerste avond van Indoor Leiden in de Groenoordhal. On danks dat het publiek bij de opening massaal wegbleef, wanhoopt de organisatie niet en gokt op een uitverkocht huis tij dens het komende weekeinde. Dat optimisme wordt veroor zaakt door het feit dat bijna de voltallige top van de Nederland se springruiters aanwezig is. „En wat ook meespeelt is dat er in tegenstelling tot voorgaande jaren dit keer geen concurrentie is van een schaatskampioen- schap op de TV", aldus Bob Hendrikse van organisatiebu reau ChempHdie uiteraard vindt dat Indoor Leiden een 'volle bak' verdient. Het is de twaalfde keer dat het zogeheten winterkampioen- schap van de Nederlandse Fe deratie van Springruiters in Lei den wordt gehouden. De keuze voor de Sleutelstad is vooral te danken aan het feit dat de Groenoordhal groot genoeg is om alles onder een dak te plaat sen. De bak met hindemissen en daaromheen tribunes en lo ges neemt ongeveer een helft in beslag. Het andere deel bestaat uit een ruimte om in te rijden en te springen, stallen en een bescheiden promodorp. De afmetingen van de Groen oordhal zijn derhalve zeer. ge schikt voor het hippische eve nement en sponsors zorgen dat er financieel geen weigeringen optreden. Zo is er een prijzen- pot van 45.000 gulden. Maar aan de ambiance, de belang stelling schort het, weet ook topruiter Wout-Jan van der Schans. „Nu is de donderdag avond nooit druk maar de afge lopen keer in Lisse was het op de slotdagen toch uitverkocht. Dus ik hoop dat het komend weekeinde beter wordt." De 34-jarige Lunteraar is al sinds zijn jeugd dagelijks met viervoeters bezig. „Van je hobby je beroep maken, zoals dat zo mooi heet. Maar van het prij zengeld alleen kan je niet leven. Naast het springen zit ik een beetje in de handel en verder geef ik les en heb ik een pension voor paarden om zo de boel een beetje rond te breien" Indoor Leiden bestaal grof weg uit drie onderdelen, rubrie ken genaamd. Een sprincon- cours met hindernissen van 1.30 meter, een met 1.35 meter en een van 1.40 meter. „Het eerste is voor de jonge, minder ervaren paarden en bij 1.40 me ter gaat het om paarden die ook internationaal springen of daar dicht tegenaan zitten", legt Van der Schans uit. Naast het sprin gen worden enkele showele menten ingelast „Dit winterkampioenschap, dat buiten het eigenlijke sei zoen valt, is een uitstekende mogelijkheid om met nieuwe paarden te expirimenteren", al dus de kanshebber op uitzen ding naar Atlanta. Op High Point sprong hij de twaalf hin dernissen in de rubriek 1.30 meter gisteravond foutloos maar in de barrage ging het al bij de eerste dwarsbalk mis, wat vier strafpunten opleverde. Maar liefst 25 deelnemers wisten de hindernissen zonder fout te nemen. Het onderdeel werd uiteindelijk gewonnen door Ben Schreuder op Boll- vorm's Maria Gallas. Hij streek daarmee 600 gulden op. Edwin Hoogenraat uit Hazerswoude eindigde met Grand Coeur op een verdienstelijke vijfde plaats. De geboren I.eidenaar sprong ook in de barrage foutloos, maar had meer tijd nodig dan Schreuder. warmond rob van der zanden Michel Schouten wil terugkeren naar Warmunda. De 28-jarige aanvaller verliet de afdelings club vorig seizoen al voor de winterstop en ging bij hoofd klasser Tonegido aan de slag. Hij wil nu opnieuw tussentijds overschrijving aanvragen en zijn rentree maken bij Warmun da waar zijn vader Koos trainer is. Schouten heeft nog geen toe stemming om over te stappen, maar denkt dat de KNVB niet moeilijk doet omdat hij recente lijk is verhuisd naar Warmond. De voetballer noemt 'verander de woon- en werksituatie' als hoofdoorzaak voor zijn vertrek bij de Haagse club. Maar hij maakt er ook geen geheim van dat zijn relatie rpet Tonegido- trainer Melbi Raboen niet opti maal is. „Ik heb net als hij een eigen mening en die geef ik meestal ook. Maar problemen tussen hem en mij zijn uitge praat." Schouten speelde in de spits bij VUG in de eerste klasse en verkaste daarna naar I-eiden. 1 lij speelde bij VNL (voor de fu sie met VTL) en later bij War munda. Overal werd Schouten topscorer. Bij Warmunda - waar hij 2,5 jaar speelde - schoot hij er jaarlijks ongeveer dertig in. Op het hoogste amateurniveau bij Tonegido scoorde hij ook makkelijk. „In totaal heh ik er daar vijftien gespeeld, ik heb er vijftien gemaakt. Ik kan de hoofdklasse wel aan, mijn wed strijdmentaliteit is goed. Eind vorig seizoen ben ik nog bena derd door betaalde clubs. Maar ik wil niet ten koste van alles op het hoogste niveau spelen. Daarbij wordt het voor mij straks moeilijk om drie keer per week te trainen vanwege mijn werk." Schouten heeft een loophaan op het hoogste niveau al min of meer opgegeven. ..Ik hen 28, dat is in feite al oud voor een voetballer. Ach, ik heh hoofd klasse gespeeld en dat was toch een beetje mijn uitdaging. Ik hoop nu bij Warmunda nog wat jaartjes lekker te kunnen ballen, want ik heb het daar altijd naar mijn zin gehad." „Alleen zal het in de afdeling weer een ander verhaal worden. Elke week zochten ze me als spits. Om Warmunda uit te schakelen moest je mij uilscha kelen en daarom werden er an derhalf uur lang overtredingen op me gemaakt." leeuwarden anp Rayonhoofden niet optimistisch „Meer dan honderd", zegt ijs meester Venema. Klein zijn de wakken niet. Op de meren liggen gaten van 10 bij 40 meter. „Het enige dat we hopen is dat het blijft vriezen. Wc kunnen nu geen enkele da tum noemen voor de tocht. We kunnen zelfs nog geen tweede rayonvergadering aankondigen. De situatie is dus slecht", aldus Kroes. Twee bestuursleden van de Ver eniging De Friesche Elf Steden verkeerden donderdagmiddag in hogere sferen. Voorzitter Henk Kroes en ijsmeester Piet Venema hebben de elfsteden- route bekeken vanuit een heli kopter. Enkele uren na de vlieg reis bracht het tweetal in Ix?euwarden verslag uit aan het voltallige elfstedenbestuur en zijn rayonhoofden. Optimisme over een tocht was hij heide heren niet te be speuren. De route ligt van begin tot eind onder het zand. Heel erg is het in het zuidwesten en in het noorden van de provin cie. De ijsvloer heeft daar veel weg van een woestijn. .Schaatsen op een laagje zand is net als zwemmen op ijs. Bei de keren kom je niet vooruit. De grote hoeveelheid zand op het ijs is niet het grootste struikel blok dat de 15e Elfstedentocht in de weg staat. Er liggen ook nog vele wakken op de route De grootste knelpunten lig gen in Sneek, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Bolsward en Har lingen. De harde oostenwind zorgt ervoor dat het ijs in de wakken niet wil groeien. I Iet elf stedenbestuur en de rayonhoof den hebben verder vergaderd over organisatorische onder werpen. „Het waren evaluatie gesprekken. Er is bij voorbeeld gesproken over dranghekken en het contract inet de NOS. En we hebben gesproken over mobiele telefoons voor de rayonhoof den. Die hebben wc donderdag gekregen", aldus Kroes Ruud de Groot keert weer terug naar de Haagse regio. De Leidse oefen- meester. die vele jaren hoofdtrainer was van het Voorburgse Wilhelmus, verbond zich deze week voor twee sei zoenen aan hoofdklasser ADO. Mo menteel is De Groot werkzaam bij zondageersteklasser Aalsmeer. De Groot vormt met Mark Wotte en Andre Hoekstra een driemanschap bij de club. die komend seizoen weer nauw samenwerkt met FC Den Haag. Wotte neemt de betaald voetbal orga nisatie voor zijn rekening, Hoekstra de jeugdopleiding en De Groot de hoofd klasser. Voorts heeft de Leidenaar de doorstroming van talenten naar FC Den Haag in zijn portefeuille. De Groot is al 25 jaar trainer, en met 47 jaar geen jonkie meer, maar de trainer popelt om aan de nieuwe uitdaging te beginnen. „Werken in de Haagse of Leidse regio spreekt toch meer aan. Aalsmeer was leuk, maar het is er an ders werken. Dat blufferige, daar heb je nu eenmaal mee te maken. Ik ga niet zeggen dat het een verkeerde keu ze is geweest, maar liever werk ik nu eenmaal in deze regio." Vorig seizoen verscheen ADO reeds op het toneel. De Groot sprak met technisch manager Piet de Zoete, maar tot een overeenkomst kwam het niet. Vorige week belde Mark Wotte wederom namens ADO. Nu hapte De Groot toe. ..Omdat het nu een beter verhaal was. De samenwerking tussen FC Den Haag en ADO is een feit. Vorig seizoen moest ik me sec met de ama teurs bezighouden. Nu heb ik ook met de doorstoming naar de profs te ma ken. Dat is aantrekkelijker. Daar komt bij dat het werken met Wotte en Hoek- sta mij wel aanstaat." Loophaan De Groot begon een kwart eéuw gele den zijn loopbaan bij de jeugd van UVS. Daarna volgden ZLC (opgegaan in FC Rijnland), Lugdunum. Wilhel mus, UVS. Wilhelmus. Aalsmeer en straks ADO. Hij voetbalde onder meer voor UVS en R( i Michael Chang gaf in de halve finale Andre Agassi geen kans. foto reuter Amerikaan tegen Boris Becker in finale in Melbourne Andre Agassi kan zijn eerste po sitie op de wereldranglijst voor alsnog niet waarmaken. De Amerikaan, die de plaats na zijn winst in de kwartfinales van de Australian Open overnam van Pete Sampras, verloor in de hal ve eindstrijd kansloos van Mi chael Chang: 6-1 6-4 7-6. De als vijfde geplaatste Ame rikaan moet het in finale opne men tegen Boris Becker. De Duitser had in de halve eindstrijd weinig moeite met Mark Woodforde en won in drie sets: 6-4 6-2 6-0. Titelverdediger Agassi kwam er tegen Chang, die met zijn lange racket dertien aces produ ceerde, totaal niet aan te pas. In de eerste set maakte de num mer twee van de plaatsingslijst veel te veel onnodige fouten en verloor met 6-1. In de tweede set kon hij zijn 23-jarige oppo nent iets meer tegenstand bie den, maar de set ging opnieuw naar Chang, 6-4. Agassi heeft in de Australian Open de reputatie opgebouwd van een vechter. The I.as Vegas Kid speelde drie keer een vijf setter. In de kwartfinales tegen .naam bracht. Vorig jaar Jim Courier kwam hij terug van een 2-0 achterstand. Even leek het erop of Agassi dit kunststuk je tegen Chang zou herhalen. Hij nam in de derde set een 3-1 voorsprong. Maar ook Chang, die in Mel bourne nog geen set verloor, is een vechtertje. Hij brak de ser vice van Agassi en sleepte er een tiebreak uit. De Amerikaan wachtte geduldig op de fouten van zijn landgenoot en won met 7-1. „Ik denk dat ik heb laten zien hoe breed de tennistop is", zei Chang. „Als je nummer één van de wereld bent, betekent dat niet dat je alles wint." Agassi miste tegen Chang de juiste vorm. „Ik had het niet vandaag, maar ik heb mij het hele toernooi niet 100 procent gevoeld", sprak de Amerikaan die in Melbourne begon met een knieblessure. „Bovendien was de wind in het voordeel van Michael. Op een winderige baan is een speler die veel met zijn voeten werkt in het voor- deeL" Chang krijgt eindelijk de kans om na zeven jaar weer een Grand Slam-titel te veroveren. De kleine Amerikaan brak in 1989 door bij toernooi van Rol and Garros. Als zeventienjarige tennisser versloeg hij in een marathonpartij Ivan Lendl en won vervolgens in de finale van Stefan Edberg. Hij werd de jongste speler ooit die een Grand Slam-toernooi op zijn as hij bij de Open Franse kampioen schappen opnieuw dicht bij de titel. Chang verloor in de finale van de Oostenrijker Thomas Muster. Boris Becker kan in Melbour ne zijn tiende Grand Slam-titel veroveren. De Duitser bereikte voor de tweede keer in zijn car rière de finale van de Australian Open. Eerder won hij het toer nooi in 1991. In de halve eindstrijd hoefde hij zich nauwelijks in te span nen. De publiekslieveling Mark Woodforde kwam duidelijk klasse tekort tegen Becker. De nummer 67 van de wereld heeft voornamelijk naam gemaakt als dubhelspecialist. In zijn eigen Australië plaatste hij zich in net enkelspel voor het eerst voor de halve finale van een Grand Slam-toernooi. Woodforde. die in zijn der tienjarige carrière al eerder top tienspelers als Chang, Lendl en Courier had verslagen, was er van overtuigd dat hij het zwak ke element in het spel van Bec ker zou kunnen vinden. De Australiër kon echter niets in brengen en verloor kansloos met 6-4 6-2 6-0. Gezien de stand op de we reldranglijst, respectievelijk vierde en vijfde, lijken Becker en Chang aan elkaar gewaagd. De laatste ontmoeting in de finale van de ATP Masters in Frankfurt eindigde in het voordeel van de Duitser. In het dubbelspel eindigde de Australian Open voor de enige overgebleven Nederlandse ten nisster. Manon Bollegraf verloof in de halve finale met haar part ner Nicole Arendt van het Ame rikaans/Spaanse duo Chanda Rubin en Arantxa Sanchez.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21