PSVwinst met bijsmaakje Feyenoord verder door goal van Vos Vjax wint, maar s nog zoekende Sport Rubin verzuimt om kansen te benutten De Nooijer in paniek na knieblessure Den Haag geeft in drie minuten zege weg 3NDERDAG 25 JANUAR11996 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv chef rob onderwater. 071 -5356463 Rayonhoofden bijeen euwarden De rayonhoofden van de Vereniging de Friesche [fsteden komen vandaag bijeen om enkele „evaluatiegesprek- en" te voeren zoals ijsmeester Piet Venema het noemt. Uit de ijeenkomst mag volgens Venema beslist niet de conclusie wor- en getrokken dat er een tocht op stapel staat. „Daarvoor zijn er eveel wakken en zwakke plekken. Sommige kanalen liggen zelfs log helemaal open", verklaarde Venema. Dinsdagmiddag is de emaling op de Friese polderwateren gestaakt en daardoor kan et ijs volgens Venema nu beter aangroeien. Amburgse derby in Amstel Cup lversum De loting voor de kwartfinale van de KNVB-beker, rrricht door Utrecht-spits John van Loen, heeft gisteren het vol- ende resultaat opgeleverd: C Twente - PSV, Sparta - winnaar Cambuur/Ajax, MW - Feye- lord en VW - Roda JC. Cambuur en Ajax spelen op 30 januari ig voor een plaats bij de laatste acht. FC Twente-PSV en Spar- •Cambuur/Ajax zijn in het weekeinde van 17-18 februari, de dere twee duels worden verplaatst in verband met het carna- Isweekeinde. Gaal boos op KNVB ielo» Louis van Gaal heeft gisteren opnieuw zijn onvrede uit sproken over de handelwijze van de KNVB, die in de ogen van trainer van Ajax te laks optreedt tegen coaches die zonder logste diploma clubs trainen. Als voorzitter van de belangen- reniging Coaches Betaald Voetbal (CBV) nam hij onder protest eel aan de persconferentie na het bekerduel tegen Heracles. H laast hem zat de Jan van Staa. In naam tweede trainer achter lick Buitelaar, maar in de praktijk eerste man. Hij beschikt ech- er niet over het hoogste trainersdiploma. „Ik hoopte dat de - INVB zou ingrijpen, maar blijkbaar heeft de bond weinig ge- - eerd", aldus Van Gaal. Willem II strikt Konterman ilburg Willem II heeft Bert Konterman van Cambuur overge- lomen. De 25-jarige middenvelder tekende een contract voor ,5 jaar in Tilburg. Hij stapte in 1992 van FC Zwolle over naar lambuur, waar toen trainer Theo de Jong het bewind voerde. Vrijspraak en boete Utrecht eist» De tuchtcommissie van de KNVB heeft FC Utrecht vrijge- proken van enige schuld aan de wanordelijkheden bij de uit- edstrijd tegen Vitesse. In dat verloren duel (2-1) uitte de aan- ang van de Utrechtse club ernstige beledigingen aan het adres an oud-speler Edwin Gorter. Het bestuur van FC Utrecht heeft ij de tuchtcommissie aannemelijk gemaakt dat voor en tijdens e wedstrijd alle mogelijke maatregelen zijn getroffen om te oorkomen dat de fans zich zouden misdragen. De tuchtcom- ïissie stelde de Utrechtse clubleiding wel aansprakelijk voor het ingedrag van de aanhang tijdens de thuiswedstrijd tegen Ajax 3). De supporters maakten sisgeluiden. Daarvoor kreeg de ub een boete van 30.000 gulden. Een voorwaardelijke geldboe- van 2500 is in een onvoorwaardelijke straf omgezet. ïlf jaar geëist tegen fan •nua Een rechter in Genua heeft tegen een Italiaanse voetbal- jpporter elf jaar en vier maanden gevangenisstraf geëist we ens moord op een andere supporter. De 19-jarige Simone Bar- Jia, fan van AC Milan, stak de vijfjaar oudere Vincenzo Spag- olo op 29 januari van het vorig jaar dood voor het stadion van enoa. De rechter bepaalde dat Barbaglia de familie van Spag- olo 150 miljoen lire (ruim 150.000 gulden) aan smartegeld ïoet betalen. De dramatische gebeurtenis bracht destijds heel alië in beroering. De zondag erna werden alle sportevenemen- :n in het land afgelast uit protest tegen het geweld in en rond e voetbalstadions. idmar naar Sion jtterdam Aurelio Vidmar gaat na 'de meest krankzinnige 24 in zijn carrière alsnog naar het Zwitserse Sion. De Australi- :he spits van Feyenoord voerde gisteren de hele dag besprekin- en met de leiding van de Rotterdamse club over zijn toekomst, eerste instantie weigerde hij naar Sion te vertrekken en drong ij aan op een langer Verblijf in Rotterdam. Na een lange serie ilefoongesprekken met de Zwitsei&e club, die schrok van zijn leigering om bij Feyenoord te vertrekken, besloot Vidmar over- ag te gaan. Feyenoord heeft twee 17-jarige Ghanezen voor de amende jaren vastgelegd. Het gaat om de jeugdinternationals atrick Allotay en Christian Gyan. Beiden zijn in de verdediging p verscheidene plaatsen inzetbaar. 1elo simon zwartkruis l-verslaggever ix heeft de smaak van de rwinning weer in de mond, Klap van Nilis overschaduwt zege op De Graafschap Fritz Korbach was gisteravond de eerste om te erkennen dat de bekeroverwinning van PSV op De Graafschap 1 - 3) verdiend was. „Maar toch houd ik er een nare bij smaak aan over, omdat er aan twee goals een lucht zat", sprak de Graafschap-trainer op gedempte toon. Aan de tweede treffer van PSV ging een vuistslag van Luc Nilis vooraf, terwijl bij het derde doelpunt Vink de bal eerst met twee handen beroerde. „Als je dat als scheidsrechter niet meer ziet, dan wordt het tijd voor een bezoekje aan Hans Anders. Bovendien kun je bij die man er nog twee voor de prijs van één kopen ook." teerde van het onbegrip aan Graafschap-kant en schoot zijn ploeg naar de niet onbelangrijke doetinchem gpd Vooral de klap die Luc Nilis in de 39e minuut aan Graafschap- spits Eric Viscaal uitdeelde hield de gemoederen gisteravond na afloop bezig. Op een moment dat de Belg wilde opstomen, testte Viscaal de rekbaarheid van het shirt van Nilis. Die wil de zich vervolgens losrukken, hield in en raakte toen Viscaal vol in het gezicht. Arbiter Kem- pe Zuidema stond er met zijn neus bovenop, maar liet door spelen. Arthur Numan profi- 1-2. De 'dader' was zich van geen kwaad bewust. „Ik wilde me een eerste keer losrukken, dat lukte niet. Daarna probeerde ik het een tweede maal, maar ook toen bleef Viscaal me vasthou den. Bij de derde maal maakte ik een draaiende beweging. En toen kwam ik los. Ik zag hem wel vallen maar ik wist niet waarom het ging. Ik heb geen klap uitgedeeld. Ik ben me van geen kwaad bewust. Als het op de tv-beelden duidelijk te zien is dat ik geslagen heb, dan wil ik die beelden eerst wel eens zien." „Ik heb diep respect voor de voetballer Nilis", zei Viscaal la ter. „Ik bewonder hem zelfs, maar wat hij heeft gedaan hoort absoluut niet op een voetbal veld thuis. Ik was natuurlijk fout toen ik hem vasthield. En ik snap dat hij zich dan los wil rukken. Maar dat hij mij slaat..." „Het is een reactie,van Nilis. Hij verweert zich", klonk Kor bach begripvol. „Maar als scheidsrechter moet je daar wel gewoon voor fluiten. En wat-ie daarna met Nilis doet, moet-ie zelf weten." Dick Advocaat deed na afloop alsof zijn neus bloedde. In te genstelling tot de bijna 7000 toeschouwers had hij het voor val niet echt waargenomen, al zei hij dat pas na een verspre king. „Volgens mij rukte hij zich los", beweerde de voormalig 'Kleine Generaal' in eerste in stantie. Waarna hij even later zei dat hij 'niets gezien had'. Grimmig Het voorval was de inleiding voor een bij vlagen grimmig be kerduel. De Graafschap schuw de hierbij de strijd niet. De Ach- terhoekse ploeg, die na de komst van Eric Viscaal en Hen- nie Meijer een gedaanteverwis seling heeft ondergaan, speelde gedreven en wilde de schande van de zware competitieneder laag bij PSV (8-0) uitwissen. In die opzet slaagde De Graaf schap, al bleef een stunt uit. „Een echte cupwedstrijd, onder moeilijke omstandigheden (het veld was egaal, maar keihard) en met veel fouten", vond Ad vocaat. PSV bleek na een zwakke start - al in de tweede minuut scoor de de door PSV aan De Graaf schap verhuurde Patrick Paau- we 1-0 - toch over meer inhoud te beschikken dan de thuis ploeg, het gemis van Ronaldo, Eijkelkamp en Van der Weerden ten spijt. „We hadden het in de beginfase moeilijk met de strijd van De Graafschap", vond Ad vocaat. „Gelukkig scoorden we op een goed moment." Daar kreeg PSV wel hulp bij van de Olaf Lindenbergh en doelman Ron Olyslager. De eer ste schatte in de 34e minuut een diepe bal op Nilis verkeerd in en werd uitgespeeld, waarna vervolgens de Graafschap-kee per aarzelend uit zijn doel kwam. Voor Nilis was het toen een koud kunstje om de gelijk maker in het doel te schieten, 1- 1. PSV verschalkte de thuisclub vervolgens via twee omstreden doelpunten. Aan de treffer van Numan ging dus een klap van Nilis vooraf, terwijl bij de 1-3 van Vink (77e minuut) eerst duidelijk hands werd gemaakt. I)e Graafschap: Olyslager: Wilnis, Oos terhuis, Redeker en Lindenbergh; Mat- thaei, Van de Brink (77. Fuchs), Schulz en Paauwe; Meijer en Viscaal. PSV: Waterreus: Stam, Valckx, Faber en Numan; Vink, Wouters, Jonk en Zenden: Cocu en Nilis. Rijsbergen woedend op Koeman rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Feyenoord is onder Willem van Hanegem gewend geraakt aan het winnen van hoofdprijzen. Alleen daarom al zal Arie Haan erop gebrand zijn dit seizoen een serieuze gooi te doen naar de KNVB-beker. In de competi tie valt, buiten een startbewijs voor de Europa Cup, geen eer meer te behalen. Gelet op de erelijst van Feyenoords huidige trainer zou het ook een smetje zijn als hij aan het eind van dit seizoen met lege handen zou achterblijven. De 1-0 zege op NAC, waar mee Feyenoord zich naar de kwartfinale van het nationale bekertoernooi hielp, hield de Rotterdammers voorlopig op twee fronten in de race voor een 'titel'. Haan sleepte de Stadion club immers voor de winterstop ook al naar de kwartfinale van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars. Waar destijds alleen het resul taat telde, begint langzaam maar Zeker ook de uitvoering aan te spreken bij het grote pu bliek. Wat Feyenoord in de eer ste helft tegen NAC op de ijzige, bevroren mat liet zien was het beste dat het legioen sinds de komst van Haan voorgeschoteld heeft gekregen> In de koude Kuip, waar slechts 12.793 toeschouwers de temperatuur van min vier en de snijdende oostenwind hadden getrotseerd, regende het kan sen. Met een ontketende Henk Vos en een ongrijpbare Gaston Taument, die werden gestuurd door Jean-Paul van Gastel en Ronald Koeman, joeg Feye noord de Brabantse rivaal de stuipen op het lijf. De defensie van NAC schrok zich kapot van het aanvallende geweld van de thuisclub. Maar ten Atmodikoro, door Feye noord dit seizoen nog wel eens bekeken als mogelijke verster king voor de toekomst, werd al in de vierde minuut onder de voet gelopen door Henk Vos. De man die dichter bij het stadion van NAC dan de Kuip woont, rondde de dieptepass van Ro nald Koeman op voortreffelijke wijze af. Zijn doelpunt was nog fraaier dan de kopbal van afge lopen zondag tegen Volendam. Voor het eerst zong het legioen de nieuwkomer van Sochaux toe: 'Henkie Vos, Henkie Vos...' Als Henrik Larsson, Peter Bosz en Gaston Taument in het vervolg wat meer overzicht en geluk hadden gehad, zou een verschil van vier of vijf doelpun ten halverwege niet hebben misstaan. Tussen de bedrijven door schoot Taument nog op de lat, zag Koeman een vrije trap uit de bovenhoek getikt door John Karelse en knalde Van Gastel eveneens van afstand op de vuisten van de NAC-keeper. Henk Vos viert uitbundig zijn treffer tegen NAC. Maar niet alleen in aanval lend opzicht deelde Feyenoord de lakens uit. De verdedigers Boateng, Koeman en Schuite man - Heus zat voor het eerst weer op de bank - lieten in de openingsfase duidelijk zien dat zij de baas waren. Tot grote er gernis van NAC-coach Wim Rijsbergen, die schande sprak van de praktijken van Boateng en Koeman. Rijsbergen, woedend: „Het is toch schandalig dat zo'n Boateng Abdellaoui onderuil mag schoffelen en dat de scheidsrechter daar niets aan doet. Boateng stond gewoon in het veld om die jongen zo snel mogelijk te liquideren. Bij het eerste balcontact gaf hij hem al een doodschop." Daarmee was de tirade van de vroegere Feyenoord-verdediger, die in zijn beste jaren evenmin schroomde om zijn tegenstan ders met fysiek geweld aan te pakken, nog niet voorbij. Koe man zou kort na rust de provo cerende Abdellaoui een 'nek slag' hebben uitgedeeld. De Marokkaan lag inderdaad hal verwege de wedstrijd gestrekt in het strafschopgebied van Feye noord. Koeman, slim als hij is, was echter in geen velden of wegen te bekennen. Rijsbergen: „Abdellaoui werd al op een vreselijke manier aan gepakt. Koeman had er vervol gens nog een klappie voor no dig." En met gevoel voor dra matiek: „Dat moet-ie bij mij eens doen!" Volgens Rijsbergen had Koeman alle fatsoensnor men in het profvoetbal overtre den. „Ja, dat hoort in het inter nationale voetbal thuis, maar volgens mij niet in het Neder landse voetbal. Ik vond het be lachelijk." iteng. Feyenoord: De Goey; Boalen (65. I lêus), Van Gastei en Van Bronck- horst; Taument, larsson (46. Obiku. mi i [wan) en Vos. NAC: Karelse; Atmodikoro. Brood (70. I^ytens). Van Burik en Vidmar (46. Sas); Gaasbeek. LokhofT, Van Wonde ren en Brusselers; Arnold en Abdel laoui. lijk af te stoppen, dat zijn cipier Frank de Boer in de tweede helft noodgedwongen moest overschakelen van man- naar ruimtedekking. „En daarom verdient Folkert Velten een groot compliment", vond Van Gaal. Loftuiting Heracles-doelam Christol van Campenhout maakte bedui dend minder aanspraak op een loftuiting. De van De Graaf schap gehuurde goalie wist zich in het openingskwartier van de vermakelijke bekerwedstrijd twee keer geslagen door een boogbal. De eerste, na zeven minuten, van Finidi, de tweede, een hele fraaie, kwam van de voet van Patrick Kluivert. Van Campenhouts collega aan de andere kant, Edwin van der Sar, bleek gisteren de enige Ajacied uit de centrale as die in vorm is. Juist vlak na dat Almelose mi ni-offensief blies Ajax het beker sprookje van Heracles uit. Een vlotte combinatie van Patrick Kluivert en Ronald de'Boer, af gerond door laatsgenoemde, stelde de eerste zege van Ajax in 1996 veilig. Even daarvoor had Louis van Gaal er een nieuw zorgenkindje bijgekregen. Na een stevig blok van back Niki Leferink klapte Finidi George door zijn enkel, waardoor Van Gaal komende zaterdag tegen Go Ahead Eagles weer een an dere bankzitter moet inpassen, Nordin Wooter. SC Heracles: Van Campenhout; Mol. Kolmschot (82. Van Guine). Hilgerink en Leferink; Mouhouti. Waslander en Krüzen; Vink. Velten en Klaver. Ajax: Van der Sar; Reiziger. Blind. Frank de Boer en Bogarde; Scholten, Litmanen (71. Musampa) en Ronald de Boer; Finidi (60. Wooter), Kluivert en Hoekstra. Finale in Melbourne: Seles - Huber melbourne rtr Chanda Rubin is bij het vrou wentoernooi van de Australian 'Open onbetwist de smaak- maakster. De als dertiende ge plaatste Amerikaanse, die eer der bewondering oogstte met haar overwinning in de kwartfi nales tegen Aranxta Sanchez, bracht Monica Seles in de halve eindstrijd op de rand van uit schakeling. De co-nummer één van de wereld vocht echter als een kampioene terug en plaats te zich op het nippertje voor de finale. Seles ontmoet in de eindstrijd Anke Huber. De als achtste ge plaatste Duitse bereikte door haar overwinning op Amanda Coetzer (4-6 6-4 6-2) voor het eerst in haar carrière de finale van een Grand Slam-toernooi. Rubin was nog nooit zo dicht bij een finale. De Amerikaanse serveerde in de derde en beslis sende bij een stand van 5-3 voor de wedstrijd. Met de eindstrijd in zicht kon de 19-jarige Ameri kaanse de partij echter niet af maken. Ze bezweek onder de vechtlust van Seles. Rubin ver loor haar opslag en leidde haar tegenstandster hiermee naar de finale. De uit Servië afkomstige Amerikaanse die het toernooi in 1991, 1992 en 1993 op haar naam bracht, benutte de kans en won de derde set met 7-5. De 22-jarige Seles kon na af loop niet geloven dat ze de fina le had bereikt. „Toen ik met 5-2 achterstond, dacht ik dat het toernooi voorbij was", zei de als eerste gerangschikte speelster. „Ik ben blij dat ik het toch heb kunnen afmaken." Rubin treurde om haar ver speelde kansen. „Ik denk dat ik goed gespeeld heb", vertelde de tennisster. „Ik heb mezelf kan sen gegeven, het is jammer dat ik de partij niet heb kunnen af maken." De Amerikaanse begon uit stekend aan de eerste halve eindstrijd van een Grand Slam- toernooi. Rubin nam het initia tief en won de tiebreak van de eerste set met 7-2. In de tweede set kwam de speelster er niet aan te pas en verloor met 6-1. Ze liet zich echter niet van de wijs brengen door die nederlaag en vocht in de derde en beslis sende set knap terug. Ze miste uiteindelijk de ervaring en het inzicht om de wedstrijd defini tief af te maken. De in Australië ongeslagen Seles, die kampte met een lichte schouder- en voetblessure, be haalde in Melbourne haar 27e overwinning. De Amerikaanse is bij afwezigheid van concurrente Steffi Graf (voetblessure) de be langrijkste gegadigde om de Australian Open opnieuw op haar naam te schrijven. Of te genstandster Anke Huber moet de kans grijpen om eindelijk eens uit de schaduw van haar landgenote Graf te treden. De Duitse bereikte voor de eerste keer in haar carrière de finale van een Grand Slam-toer nooi. De als achttiende ge plaatste Amanda Coetzer kon alleen in de eerste set goed te genstand bieden. Ze won de set met 6-4. Daarna nam Huber, als achtste gerangschikt, het initia tief over. Ze zegevierde met 6-4 en 6-2. alkmaar gpd Dennis de Nooijer werd geraakt door AZ-verdeiiiger Peter Wij- ker en terwijl hij naar de grond zakte, wenkte hij naar de dug out. „Als een voetballer zo rea geert, weet je dat het fout is", besefte zijn trainer Henk ten Cate. John Mutsaers niet. De aanvaller van AZ, dat in het be kerduel eerder door De Nooijer op een 1-0 achterstand was ge zet, noemde de Spartaan een 'toneelspeler'. En De Nooijer maakte als door een wesp ge stoken een trappende bewe ging: rode kaart in de 72e mi nuut. „Het is niet goed te praten", zei Ten Cate. „Maar het is wel begrijpelijk gezien alle hectiek en heisa van de laatste weken rond Dennis en gezien ook de voorgeschiedenis. Die opmer king van Mutsaers was net iets te veel voor hem." Want De Nooijer speelde géén toneel. Vandaag wordt hij in het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam geope reerd aan de meniscus. En met de 'voorgeschiedenis' doelde Ten Cate op langdurige blessu res aan de kniebanden die De Nooijer tweemaal, de laatste keer vorig seizoen, maanden lang uit de roulatie hielden. „Vorig jaar voelde ik ook meteen dat het niet goed zat. Dat was nu net zo", zei de aan valler. En zou in zijn impulsieve re actie ook niet het besef hebben meegespeeld dat een mooie na bije voetbaltoekomst in duigen vieu Dennis de Nooijer, topsco rer in de eredivisie met dertien doelpunten, is momenteel de meeste begeerde spits van Ne derland. Het Schotse Celtic volgde hem, rivaal Glasgow Rangers eveneens. Een transfer naar Celtic leek al voor het duel tegen AZ van de baan. „Als er een goede club komt met een aanbieding, moet je snel tekenen. Voor hetzelfde geld raak je weer geblesseerd", had hij vorige week nog gezegd. Gisteren, voorlopig (weer) be roofd van veel illusies, zei hij: „Als ik die Mutsaers tegenkom, sla ik hem op z'n bek. Natuur lijk stelde ik me niet aan. Ik had het angstbeeld van hel zieken huis weer voor ogen, ik was in paniek." den haag anp FC Den Haag - FC Twente was 85 minuten lang 0-0, qua spel en score. Een paar gerichte schoten en een paar gele kaar ten waren de enige opmerkelij ke zaken. De laatste vijf minu ten boden echter alles. Van de Padt bracht Den I laag dicht bij de kwartfinale. Ellerman, koud in het veld, zorgde voor 1-1 en Bosvelt maakte ver in de blessu retijd verlengen in het Zuider park niet meer nodig: 1 -2. MW had tegen de minst presterende ploeg in het betaal de voetbal, Helmond Sport, alle geluk nodig voor overleving. Schuman hielp de thuisploeg vlak voor rust aan een voor sprong. Helmond hield tot se conden voor tijd uitzicht op de verrassing. Toen sloeg het noodlot toe. Joordens kreeg na mens MW voor 1-1 alle hulp van doelman Wapenaar. Helmond Sport De sudden death was vervol gens nergens zo waar als in I lel- mond en zeker niet zo pijnlijk hard. Schol kopte vlak na het begin van de verlenging in ei gen doel: 1-2. „Als je op zeven meter van het doel acht meter naast kunt schieten, is dat knap", schetste trainer Pruijn de Helmondse ellende. In het Zuiden regeerden de strafschoppen. WV bereikte de laatste acht van elf meter. De derby tegen Fortuna Sittard bleef, ook na 120 minuten, 0-0. Alleen de supporters van de Venlose ploeg hadden uiteinde lijk na die lange en vervelende zit in de Koel plezier. WV be nutte vier strafschoppen, de zuiderburen uit Sittard, van wie Simons in de verlenging de rode kaart kreeg, maar drie. Zwolle Roda JC kon evenmin direct af stand nemen van FC Zwolle. In tegendeel zelfs, de bezoekers kwamen door Bruin na 24 mi nuten op 0-1. Roelofsen maakte pas in de slotfase gelijk. In de extra tijd vielen er geen treffers meer. Roda had vervolgens de zenuwen het best in bedwang voor de penalty's: 10-9.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23