Leidsch Dagblad Top Fokker zoekt naar uitweg 20 21 'Kanjer van Sassenheim' gehuldigd spanning en onzekerheid Ondraaglijke Vier jaar cel na misbruik kinderen KROEGEN- TOCHT? GOED NIEUWS ilNSDAG 23 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Een ontmoeting met de moeder van een moordenaar i Buitenland Clinton 1 optimistisch over economie Cultuur en Kunst Het Heelkunde Combo: met piepers op het jazzpodium •Sport Bob Kootwijk nieuwe trainer van Katwijk Schaatser Martin Hersman in het zonnetje gezet TIM BROUWER DE KONING Zelden zal het in het gemeentehuis van Sassenheim op een maandagavond zo druk zijn geweest als op de avond na het Europees kampioenschap voor allround schaatsers. Honderden schaatsliefhebbers hadden zich gisteravond verzameld om Martin Hersman te feliciteren met zijn derde plaats in het eindklassement. Bur gemeester F.H. Buddenberg doopte de 21- jarige schaatsheld tijdens de sfeervolle huldiging tot 'kanjer van Sassenheim'. De hommage aan Hersman, die bijna twee uur duurde, had als het aan de orga nisatoren van de Schaats Trainings Groep Sassenheim had gelegen al op zondag avond mogen plaatshebben. Maar toen zat het feestvarken nog aan bij het slot- banket in Heerenveen. Pas gisteren keerde hij terug in zijn woonplaats om zijn kof fers te pakken voor de reis naar het Itali aanse Collalbo. Daar bereidt Hersman zich voor op de volgende wereldbeker wedstrijd in Baselga di Piné en het wereld kampioenschap allround dat over tien da gen in Inzeil begint. Hersman, die alles bij elkaar nog geen etmaal in Sassenheim was, was zichtbaar verrast door de massale belangstelling van zijh dorpsgenoten. „Toch vind ik dit in spannender dan een tien kilometer schaatsen", verzuchtte de jonge held, die aan de lopende band handtekeningen uit deelde en gelukwensen en cadeaus in ont vangst nam. Van het gemeentebestuur kreeg hij twee boeken over de geschiede nis van Sassenheim, waarvoor hij sinds de middelbare school een warme belangstel ling koestert. Ondanks de afleiding waarvoor zijn dorpsgenoten en andere belangstellenden zorgden, kroop het bloed van Hersman een perfectionist van het zuiverste wa terwaar het niet gaan kon. Toen hij de gewestelijke trainer Wim den Eisen uit Zoeterwoude onder de aanwezigen ont dekte, troonde hij hem mee naar een beeldscherm waarop zijn tien kilometerrit van zondag werd afgedraaid. Zonder zich verder te bekommeren om de andere aan wezigen analyseerde het duo wat er in technisch opzicht goed was gegaan en wat er nog te verbeteren valt. Want Hersman beschouwt zijn huidige plaats op het Europese podium slechts als een tussenstation naar nog meer schaats- roem. Burgemeester Buddenberg deelde die opvatting. „Ik weet dat je ambitieus bent en niet snel tevreden. Vanaf nu tellen derde plaatsen dan ook niet meer. Er komt in dit gemeentehuis pas een nieuwe huldiging als je weer progressie hebt ge toond." NR. 40986 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 ALKMAAR ANP Een 28-jarige Hillegommer is door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld voor het gruwelijk misbruiken van drie meisjes en een jongetje. Hij zou hun ge slachtsorganen met messen hebben bewerkt. Tegen de man was elf jaar geëist. De uitspraak tegen de ouders van de kinde ren is aangehouden voor nader psychiatrisch onderzoek. Tij dens de behandeling van deze zaak zijn voor het eerst video banden vertoond van de verho ren van de kinderen over seksu eel misbruik door hun ouders. Pagina 14: Kinderen vertellen gruwelijke verhalen HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Krabben en lenen helpen je maar even. koude oostenwind SSTC™ •r/-5° '7-3° -*7-2° 10% 20% 40% ÏS5SS5? 30% 20% 10% VANDAAG 22 PAGINA'S COMMENTAAR Binnenland3 Buitenjand5,7 Cultuur20 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport21 Strips8 Uitgaan22 UITGAAN De kortingsbon op de Uit- gaanspagina geldt vandaag 'La Traviata' in het Stadsthe ater in Zoetermecr door het Groot Opera Theater van Lodz. 'Zeker honderd sleutels van cellen zoek' AMSTERDAM CARINE NEE|IES Zeker honderd sleutels van het justitiegebouw aan de Pamas susweg in Amsterdam zijn zoek. De sleutels geven toegang tot het cellencomplex. Tijdens de reorganisatie van de bewakings dienst van het cellenblok is na melijk niet geregistreerd of de ruim honderd voormalige be wakers hun sleutel wel hebben ingeleverd. Dat zegt een belang rijke bron binnen het politie- en justitieapparaat. Het cellenblok kwam in het nieuws door een verhaal in De Telegraaf van afgelopen zater dag, waarin een woordvoerder van 'een anarchistische groepe ring' een gevangenissleutel be zorgde bij de krant. Hij zei dat hij de sleutel had gestolen. Volgens de justitiemedewer ker is dat onzin. „Nonsens, er is niet ingebroken. Een rijkspoli tieagent kan zijn sleutel hebben verloren of er is een bewaker geweest die het ding aan ie mand heeft gegeven. Boven dien: het gaat hier niet om één exemplaar, door de reorganisa tie zijn er wel honderd zoek." De cellen worden sinds begin dit jaar bewaakt door mensen van de Dienst Gerechtelijke On dersteuning die rechtstreeks onder minister Sorgdrager van justitie vallen. Het slot op de toegangsdeur werd echter nooit veranderd. GRATIS VERVOER NAAR JAZZ-OPTREDENSIN DE BINNENSTAD Parkeerterrein Haagweg nu ook 's avonds (t/m 28-01) geopend. vI han de Weerdt de vooraf sinister als Zwarte Maandag aangekondigde Dag des Oordeels van zich afglijden. Net als alle andere leden van de Centrale Ondernemingsraad is hij ontboden op het hoofdkantoor, om door de top te worden geïnformeerd over dé vraag of er nog leven is na Fokkers dood. Maar kort tevoren krijgt hij te horen dat de onze kerheid nog minstens een dag aan hem en alle 7.900 Fokkerianen zal knagen. Het on derhoud met Fokkers topman Ben van Schaik duurt zo mogelijk nog korter dan de eerder belegde persconferentie. In de bar op de zevende etage van Fok kers hoofdkantoor volgt De Weerdt het praatje van Van Schaik met de in groten ge tale opgedraafde pers rechtstreeks op het TV-scherm. Voorzien was dat rond de klok van negen uur de hoogste baas van Fokker opheldering zou geven over het beraad tus sen de raden van bestuur en commissaris sen. Maar pas om kwart over tien verschijnt hoofd voorlichting Klinkert, die het jour naille vast voorbereidt op een weinig mede deelzame Van Schaik. „Er zal over enkele minuten een 'statement' worden gegeven en daar zult u het mee moeten doen." Een kwartier later maakt Van Schaik dan eindelijk z'n opwachting in een baaierd van flitslicht. Om te verteilen dat de gevoerde gesprekken tussen raad van bestuur en raad van commissarissen nog niet hebben geleid tot conclusies. En dat de gedachtenwisse- ling dinsdagavond zal worden voortgezet. Einde statement. „Ik heb er met verbazing naar zitten kij ken". zegt De Weerdt. „Ik dacht in het be gin even dat Van Schaik het faillissement van Fokker kwam melden. Nu vraag ik me af: waarmee of met wie zijn ze bezig? Zou er dan toch nog een strohalm zijn? Wat mij betreft kan het niet snel genoeg dinsdag avond worden. Want je krijgt wat van die onzekerheid." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefahonn I Naam Voorletter* OF BEL 071-5 12 80 30 Johan de Weerdt moet met alle andere Fokkerianen nóg een dag langer wachten SCHIPHOL/AMSTERDAM ZUID-OOST et het besluit van Daimler- ?nz om de handen af te trek- 'n van Fokker is gisteren zo ied als zeker een einde geko- en aan de laatste hoogwaardi- technologische bedrijfstak in Nederland, de vliegtuigin- ïstrie. Ruim 85 jaar nadat aarlemmer Anthony Fokker jn eerste vliegtuig bouwde, jn grootaandeelhouder DASA de overheid tot de conclusie komen dat er geen perspec- ;f is voor een levensvatbaar drijf. Tenzij er de komende igen nog een wonder gebeurt, ie redding zou dan moeten imen in de vorm van samen- erking met bedrijven uit bij- iorbeeld het Verre Oosten. Een zelfstandige Nederlandse egtuigindustrie is hoe dan ik niet haalbaar. Ondanks het it dat Fokker nu marktleider is lor toestellen met 80 tot 100 tplaatsen en de orderporte- uille redelijk is gevuld. Want de huidige toestellen zijn rouderd, zal Fokker niet in aat blijken zelfstandig een euwe generatie vliegtuigen te itwikkelen. Daarom ziet de ederlandse overheid geen heil een steunoperatie van een iljard gulden of meer. Een irde, maar onontkoombare inclusie. Het besluit komt vooral hard in voor de duizenden mede- erkers, die al geruime tijd on- - :r grote druk werken en in een jna onaanvaardbare önzeker- :id verkeren. Zij hebben er cht op snel duidelijkheid te ijgen. Dat is belangrijker dan ?t antwoord op de vraag wie huldig is aan de nu ontstane tuatie. Alle betrokkenen heb- in daarin een aandeel. De lei- ng van Fokker, die in het re nte verleden vooral onderling izie maakte en verzuimde het idrijf tijdig aan te passen aan 1 veranderingen op de markt, e Nederlandse commissaris- in, dus inclusief de overheid, e faalden door de bedrijfslei- ng op dat moment niet tot de de te roepen. Om die reden zijn betrokke- ?n moreel verplicht de levens- itbare delen van het bedrijf :n kans op een nieuwe start te iven. Hoe dan ook, voor de re et is de gang van zaken een so- aal drama. Een hoogwaardige dustrie gaat verloren en dui mden mensen verliezen hun aan bij een bedrijf dat lang Ne- erlands nationale trots was. En zo is na een lange, bewogen maandag het Fokker-personeel nog eens ten minste 24 uur in de wacht gezet. Wat de 51-jarige Johan de Weerdt als OR-voorzitter van de vestiging Schiphol verwachtte, is nu zeker: Daimler Benz-topman Schrempp heeft na twee jaar z'n 'love baby' alsnog met het badwater weggegooid. Hoe het nu verder moet met de armlasti ge vliegtuigbouwer zonder verdere finan ciële injecties van DASA, daarover denkt de Fokker-top niet eerder dan vanavond uit sluitsel te kunnen geven. „Er moet nu heel gauw een beslissing over onze toekomst vallen, want de spanning neemt voor onze mensen onderhand ondraaglijke vormen aan. Ook bij mij gieren nu de zenuwen door de keel", zegt De Weerdt. Nog geen uur voor middernacht laat de uiterlijk tamelijk onbewogen, maar in wer kelijkheid tot in alle vezels gespannen Jo- Onderhandelingen bieden personeel sprankje hoop Bolletje Beschuit, meergranen-, sesam-of Twentsche beschuit Nü 1.59 Blauw of volkoren ïze week krijgt u, als u twee odukten van Bolletje koopt, in rol cadeaupapier gratis, indig om iets feestelijks lee te maken, voor iemand verrassen wilt. Met Uletje-koekjes bijvoorbeeld! Bolletje Koekjes, Kanell/s of Smurfen-opzet biskwie Nü 2.19 Caffé Piccolo of -| -jq. - Grande Nü X. ItJ Bij twee Bolletje-artikelen een rol cadeaupapier gratis*. >eze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Het is nog altijd niet afge lopen met Folcker. Vandaag onderneémt de raad van bestuur een laatste poging om de vliegtuigbouw voor Nederland te redden. Het kabinet zou volgens onbe vestigde berichten nog een bedrag van 300 miljoen gulden voor Fokker over hebben, mits de raad van bestuur met een levensvat baar plan komt. De raad van commissarissen neemt vanavond een definitief be sluit of er al dan niet sursé ance 'van betaling wordt aangevraagd. Fokker-bestuursvoorzitter B. van Schaik zei gisteravond dat de gesprekken met de betrok ken partijen „nog niet tot een conclusie hebben geleid". Van daag wordt verder overlegd met onder andere minister Wijers van economische zaken. Ook Daimler, nog altijd groot-aan- deelhpuder van Fokker, zit met vier commissarissen aan tafel. Daimler en de overheid geven elkaar de schuld van het Fok ker-drama. Van Schaik wil nog een laatste poging doen om te voorkomen dat de onderneming uitstel van betaling moet aanvragen. Sur séance betekent het einde van de vliegtuigbouw in Nederland. Alleen een aantal nevenvesti gingen van Fokker, met zo'n 1.500 werknemers, zou uit de failliete boedel kunnen herrij zen. Minister Wijers zegde gisteren na de mededeling dat Daim ler de geldkraan dichtdraait toe er nog alles aan te doën le vensvatbare onderdelen van Fokker te redden. Blijkbaar is hij tevens bereid te kijken of er iets voor de vliegtuigtak te doen is, anders had gisteren meteen uit stel van betaling kunnen wor den aangevraagd. De enige kans voor Fokker Extra pagina's Meer nieuws en alle achter gronden over Fokker zijn van daag te vinden op vier extra pagina's in deze krant. Daar ook een blik op de geschiede nis van de Nederlandse vlieg tuigbouwer en natuurlijk de reacties van werknemers 'van Fokker, die gisteren naar de redactie hebben gebeld. Alles over Fokker is te vinden op pa gina 16, 17, 18 en 19. lijkt gelegen in het aantrekken van een kapitaalkrachtige bui tenlandse partner. Hierbij val len de namen van het Canadese Bombardier en British Aero space. Het is echter niet uitge sloten dat aansluiting wordt ge zocht met de Brits/Frans/Italiaanse combina tie Aerospace International of met een Aziatische partner. De vakbonden reageerden gisteravond enigszins opgelucht dat er nog gepraat wordt. „Blijk baar zijn er nog opties", aldus bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV. Van Bers meent dat alleen een nieuwe strategische partner de vlieg tuigbouw kan redden. Dat de 8.000 werknemers weer een dag moeten wachten op duidelijk heid, noemde hij „bijna on menselijk". Secretaris G. Melchers van de centrale ondernemingsraad is gematigd optimistisch. Hij is er van overtuigd dat Fokker van de overheid een overbruggingskre diet krijgt om in de komende vier weken een partner te vin den. Dat komt neer op twee tot drie miljoen gulden per dag. Het Fokker monument in Haarlem, ter herdenking van de eerste vlucht die Anthony Fokker in 1911 maakte met 'De Spin'. foto united photos de boer rob hendriks

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1