Gentil en Terroir d'Alsace, de onbekende Elzaswijnen Smaak Angostura, kruidenbitter op rumbasis VRIJDAG 19 JANUARI W96 REDACTIE *WIM VAN BEEK *072-5196258 Elzaswijnen zijn populair in Ne derland. Niet in de laatste plaats omdat de groep samenwerken de Indonesische restaurants, de SIR, door de smaak en kruidig heid een samenwerking is aan gegaan met deze frisse Noord- franse wijnen. Toch wordt de meeste Elzaswijn naar Duits land geëxporteerd. Maar daarna komt, qua omzet, Nederland. Voor 1994 ging dat om 18 pro cent meer volume en 10 pro cent meer omzet. Goed voor 46.000 hectoliter 6,1 miljoen flessen). Populaire Elzaswijnen in Nederland zijn Rieslingen Gewurztraminer. Onbekende wijnen zijn Gentil en Terroir d'Alsace. Opvallend is dat de Elzaswijnen in hoofdzaak worden gedron ken door consumenten in noor delijke (koudere) streken. Naast Duitsland en Nederland zijn dat Denemarken, Zweden, Finland, Canada, België en Luxemburg. Als we Elzaswijnen zien, proe ven en drinken, zijn het door gaans de traditionele witte soor ten: de zachte Sylvaner, de Pi- not Blanc, de statige Riesling of de heel bijzondere Muscat met zijn droge kruidige smaak. Ook niet onbekend zijn de Tokay Pi- not Gris, de kruidige Gewurztra miner en de enige rode die de Elzas voortbrengt: de Pinot Noir. Voor de in hoofdzaak witte wij nen uit het meest noordelijke wijngebied van de Franse repu bliek staan een hele reeks drui- vevariëteiten garant, waar de wijnen naar zijn genoemd. Maar wie kent die andere wij nen die ook uit de Elzas komen? Zoals de Terroir d'Alsace en Gentil? Twee heel smakelijke witte wijnen die behoren tot de categorie mengwijnen en jaar lijks verschillen in smaak en hoeveelheid hectoliter, afhanke lijk van de weersomstandighe den en de wijze waarop en wan neer er wordt geoogst. De twee Elzaswijnen zijn het produkt van wijnboeren, die de naam van deze wijnen dan ook heb ben beschermd. Terroir d'Alsa ce is van wijnhuis Westhalten, zoals die onlangs tijdens een proeverij in het Indische restau rant Anak Bandung in Leiden werd uitgeschonken bij Udang Bandung, garnalen in kokos melk met peultjes en petehbo- nen. Terroir d'Alsace is, volgens restaurant-eigenaar Hans Kagie, een combinatie van onder meer Gewurztraminer en Muscat en is een zeer welkome wijn bij ge rechten van Indische komaf. Betaalbaar „Het belangrijke van de meng wijnen uit de Elzas is dat ze be taalbaar zijn. Dat is voor mij een belangrijke overweging ge weest om deze wijnen te schen ken bij de Indische rijsttafel. Het moet niet zo zijn dat de fles wijn de prijs overtreft van de In dische maaltijd. Daar kan wel Hans Kagie bij Terroir d'Alsace (rechts) en Gentil, twee onbekende Elzaswijnen, die uitstekend samengaan met Indische gerechten. eens sprake van zijn als je er een van de topwijnen uit de El zas bij uitschenkt. En dat we Terroir d'Alsace zo goed vinden combineren bij kruidige Indi sche gerechten bewijst het feit dat we deze onbekende Elzas wijn tot wijn van de maand (ja nuari) hebben uitgeroepen." Die andere mengwijn, Gentil, komt van het wijnhuis Hugel en is een combinatie geworden, waarin onder meer de Riesling en Pinot Blanc zijn te herken- FOTO LOEK ZUYDERDUIN nen. Ook die wijn is een uitste kende begeleider van pittige In dische gerechten, hoewel ken ners beweren dat die gerechten weer niet te kruidig dienen te zijn. Elzaswijnen zijn herkenbaar aan hun fles, de zogenoemde Flüte d'Alsace, de flesvorm die wettelijk is beschermd en opvalt door de lange hals. In de Elzas zijn in totaal 7.000 wijnprodu centen actief, waarvan er 200 meer dan 2 hectare verbouwen en meer dan 80 procent van de totale wijnstreek cultiveren. De botteling van de Elzaswijnen vindt alleen in de Elzas plaats sinds de inwerkingtreding van de wet in 1972. Hoewel in de meeste landen een stijging van de hoeveelheid flessen Elzas wijn is geconstateerd nam de omzet in Duitsland af. Japan noteerde een stijging van 44 procent. Goede combinatie Elzaswijnen en de Indonesische restaurants die zijn aangesloten bij de landelijke SIR (Selected Indonesian Restaurants) doen al enkele jaren goede zaken vanwege de goede combinatie wijn/eten. Leidenaar Kagie, voorzitter van de SIR, steunt die combinatie, want de Elzaswij nen zijn er goed geschikt voor. „Wat natuurlijk niet wil zeggen dat het de enige wijn is die er bij past, want we schenken ook Zuidafrikaanse, Californische en veel andere wijnen. In onze res taurants blijft het eten het uit gangspunt. De wijn neemt er een duidelijke tweede plaats MARTHA DE JAGER Het was oorlogstijd en een zekere Dr. J.G.B. Siegert sloot zich aan bij de troepen van Simon Bolivar. In 1824 zat deze Duit se legerarts in zijn laboratorium in Vene zuela en zocht naar een koortswerend middel voor de soldaten. Hij gebruikte onder meer de bittere olie uit de bast van de angosturaboom, gentiaanwortel, kini ne, gedroogde pruimen en rum, aange vuld met foelie, kruidnagel en kaneel. Die aanvulling kan ook uit foelie, pimentkor rels en kardamom hebben bestaan. Wan neer je naar de produkten kijkt die in het Caribisch gebied veel gebruikt worden, lijkt dat laatste het meest aannemelijke. Het begon op te vallen, dat er wel heel veel soldaten bij de ziekenboeg aanklop ten omdat zij meenden aan verhoging te lijden. Het medicijn werd daardoor al spoedig als smaakmaker ontdekt en het kon niet uitblijven: andere landen kregen er belangstelling voor. Omdat de produk- tie plaats vond in Angostura, zo genoemd vanwege de vele angosturabomen, heeft het drankje de naam van deze Venezo laanse stad gekregen. Tevergeefs zoek je die stad op de kaart van Venezuela, de naam is in 1843 veranderd in Ciudad Bo livar. Geheim recept Sinds 1830 werd de kruidenbitter an- gostura, waar de bast van de gelijknamige P U Z Z E OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. baas; 5. cijfer; 9. gezichtsorgaan, 10. wasgelegenheid; 12. roem; 13. hectoliter, 14. gevatheid; 16. franco (afk.); 17. leiden; 19. damp-, 21. meisjesnaam; 23. fijn; 24. deel van een schoen; 26. halsbont; 27. bij woord; 28. klapper; 30. centimeter; 31. nol; 32. uiting van plezier; 33. beryllium; 34 Indonesisch eiland; 36. buisverlichting; 38. lof; 40. plaksel; 41. Trans-Europa-express; 42. bons; 44. maand; 45. opgelegde taak voor de dag; 48. deel van de bijbel; 50. ge deeltelijk; 51. rund; 52. gegraven diepte; 54. liefkozing; 55. barenspijn; 56. getal; 57. CRYPTOGRAM bladzy s-v-a-a-s preek—r-1 i—r—extra talen-e-n oglad dooien a-fo gedwee Verticaal: 1. krijgsbende;"2. dierenverblijf; 3. landbouwwerktuig; 4. container; 6. persoonlijk vnw.; 7. grond om een boerderij; 8. deugdzaam; 10. bedeesd; 11. tafel; 14. zeil; 15. vertragingsmiddel; 17. roem; 18. snavel; 20. vonnis; 22. trekken; 24. nectar; 25. pilaar-, 28. plakmid del; 29. plaaggeest; 33. bondig; 35. beroep; 37. teugel; 39. wiel-, 41. begerig; 43. amfibie; 44. kledingstuk; 46. dwaas; 47. indien; 49. scheepstouw; 51. uitroep van schrik; 53. voorzetsel; 55. persoonlijk boom al niet meer voor werd gebruikt, naar tal van landen geëxporteerd. Enge land was één van de afnemers. Om de distributie te vergemakkelijken werd het fabriekje in 1875 verplaatst naar Port of Spain in Trinidad. Tot op de dag van van daag wordt het er nog samengesteld vol gens geheim recept. Voor Europa is er in het Duitse Bremen een producent die het in licentie maakt. In Nederland wordt an- gostura door Bols op de markt gebracht. De door Bols geïmporteerde flesjes met een inhoud van 100 ml en 230 ml zijn te herkennen aan een zeer vol bedrukt etiket dat er als een verkleinde krant omheen geplakt zit. Deze bitter op rumbasis met een alcohol percentage van 44 en 45 procent is in ons land bekend als een elixer voor jenever en als onderdeel van cocktails. Het is nog niet zo lang geleden dat iedere kastelein een flesje onder handbereik had. Wie 'een lichte angst' of 'een jonge angst' bestelde kreeg een glaasje jenever met enkele druppels angostura. Voor een typisch Venezolaans drankje ne me men per persoon 3 eetlepels lichte rum met een halve hoeveelheid limoen sap en suikersiroop, mengen en op smaak brengen met nootmuskaat, een paar druppels angostura en een aantal ijsblok jes. Cocktails In recepten gebruikt men voor cocktails BIHtfHHÜiÜraf R I P nog wel eens de aanwijzing: 'een dash an gostura', wat neerkomt op een scheutje en dat vanuit de originele verpakking een paar druppels oplevert. Met de mooie bruine kruikjes waarin in Nederland een bitterfabriek angostura levert, kan beter niet worden geschud boven de cocktails, deze flessehals is namelijk wat royaler. Dat komt van pas in een heel oud recept waarmee op een aangename manier een opkomende griep te lijf kan worden ge gaan. Hiervoor dienen een paar eieren luchtig met poedersuiker te worden ge klopt, voeg daar flink wat cognac of bran dy en een lepel angostura aan toe. Met wat vanille, een limoenschilletje en wat fijngemaakt ijs goed schudden en de griepcocktail is klaar. In de omgeving waar men angostura pro duceert en in vele andere delen van de wereld, waaronder Portugal, is deze krui denbitter ook een smaakmaker in de keu ken. Daarvoor hoeft men niet naar de slij ter, de flesjes angostura staan tussen de tabasco en worchestershiresaus in de su permarkt. Met enkele druppels worden soepen, sausen en nagerechten op smaak gebracht. Het past heel goed bij gedroog de pruimen en tutti frutti. De legerarts Siegert kon anderhalve eeuw geleden niet bevroeden dat zijn experi ment in de geneeskunde ook op het culi naire vlak van betekenis zou worden. Voor informatie: indra 035 - 69 79 88 8«n Deleave 015 - wmtÊÊÊÊÊMi HEINZ TOM POES Tom Poes en het Lemland „Ik begrijp niet, hoe jullie bang kun nen zijn voor zulke kleine baasjes als die lemmings", zei Tom Poes. „Als je blaast zijn ze weg. En zelfs als het er veel zijn..." „Wacht even", gromde de commis saris. „Je hebt nog veel te leren, Tom Poes. In het leven gaat het er niet om hoe klein die lui zijn maar hoeveel er zijn, neem dat van een vergrijsd poli tieambtenaar aan..." Hij verstrakte en er verscheen een grimmig trekje op zijn gelaat. Tom Poes, die zijn blik volgde, zag dat er een paar nietige figuurtjes over de heuvel kwamen. Ze zagen er vrolijk uit en ze stapten monter voort. „Hallo daar!" riep de voorste. „Is dit Lemland?" „Nee!" bulderde de commissaris. „Om de donder niet! Dit is het ge bied van de gemeente Rommeldam. Hier wordt de wet geëerbiedigd en hier worden dakloze zwervers ingere kend. Jullie zijn er bij. Mee naar het bureau - en geen grapjes!" De vreemdelingen bleven onthutst staan. Ze fluisterden wat onder el kaar en begonnen toen achter zich te wenken. „Hm", mompelde Tom Poes. „Het is mogelijk, dat ik nog veel moet leren. Maar dan is het het beste, dat ik dat zo vlug mogelijk doe." Met deze gedachte liet hij Bulle Bas staan om een heuveltje te beklim men van waar af hij een goed zicht op de omtrek had. Nu, dat was een verrassing. Want achter de eerste hoogte naderde een eindeloze op tocht lemmings. De hele weg was be dekt met een grijze stroom kleine fi guurtjes die tot aan de horizon reik te... H W R DOOR HANS VAN ES Na een onderbreking van ruim anderhalve week begint de winter aan een heroveringstocht over de Lage Landen. De diverse computermo dellen liepen tijdens de afgelopen dooiperiode soms flink uiteen. Da genlang was het volstrekt onduidelijk in welke richting de balans zou doorslaan. Het was zo'n periode, waarin de atmosfeer op zoek is naar een nieuw evenwicht. Het stromingspatroon boven de Europese sec tor vertoonde geruime tijd zowel Atlantische als continentale trekjes. In een dergelijke twijfelperiode zijn de weersvooruitzichten op wat langere termijn meestal van beperkte waarde. Kennelijk heeft de at mosfeer nu een duidelijke richting gevonden; de 'vijfdaagse' van Neerlands grootste weerinstituten wijzen beide in de richting van toe nemende vorst. De nieuwe koudeperiode werd donderdag al voelbaar. De mist trok op tot een grauw, laaghangend wolkenpakket en bij iets aantrekkende zuidoostenwind bleef het kwik op veel plaatsen juist onder het vries punt steken. Boven Scandinavië heeft zich een nieuw hogedrukcert- trum geïnstalleerd, dat tijdens het weekeinde nog in kracht toeneemt (tot 1045 HPA of millibar). Voorlopig krijgen we te maken met kou import uit Centraal-Europa, waar het licht tot matig vriest. De zuid oosten- tot oostenwind neemt morgen geleidelijk toe tot matig of vrij krachtig. Hoewel de vorst nog licht blijft in de middag rond nul gra den zorgt de wind voor een lagere gevoelstemperatuur. Vanuit het oosten wordt ook de bovenlucht geleidelijk kouder. Daarmee wordt d- inversie met een koude luchtlaag aan de grond en een warme laag 36 op enige hoogte doorbroken. De verticale uitwisseling herstelt zich en het vette wolkendek wordt opengescheurd. Bij brede opklaringen kan het de komende twee nachten al 3 tot 6 graden vriezen. Het ziet er naar uit, dat de winter na het weekeinde volhardt. Het Noordeuropese hoog weet zich te handhaven en ook de ontwikkelin gen op de oceaan zijn gunstig. Depressies worden afgebogen in de richting van het Iberisch schiereiland en de Middellandse Zee. Zo ontstaat er steeds meer een klassiek-winterse luchtdrukverdeling, waarbij oostenwinden boven het continent geruime tijd blijven door staan. Op grond van die ontwikkeling mag een groot deel van de ko mende week op aanhoudende en nog iets toenemende vorst worden gerekend. 21 MfflÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊMi E U R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flinke opklaringen maar hier en daar ook wolken velden. Vrijwel overal droog. In het zuiden vooral morgen veel wind. Kouder; overdag meest lichte vorst, aan de kust maxima iets boven het vriespunt. Zweden: Wolkenvelden, ook opkla ringen en overwegend droog. Maximumtempera tuur uiteenlopend van rond -5 graden in het zui den tot rond -12 in het noorden. Denemarken: Wolkenvelden, afgewis seld door zonnige perio den. Vrijwel overal droog. Vooral morgen een koude oostenwind. Overdag meest lichte vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewolking en vooral in Ierland en Schotland af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. België en Luxemburg: Rustig en droog weer. Geleidelijk meer opklaringen, maar vandaag hier en daar nog mist. Morgen maxima rond het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar vandaag ook hier en daar mist. Met name in het wes ten wolkenvelden en mogelijk wat regen. Geleidelijk lagere temperaturen. Morgen maxima uiteenlopend van 3 graden in de Vogezen en Jura tot ongeveer 9 in Bretagne. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en buiige regen. Ook onweer is mogelijk. Lagere tempe raturen; maxima morgen uiteenlopend van ongeveer 6 graden in het binnen land tot 15 plaatselijk in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral morgen kans op een bui. Middag- temperatuur rond 17 graden. Spanje: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buien. In het noordoosten op beide dagen ook zon en overwegend droog. Morgen in het binnenland maxima rond 9 graden, langs de Costa's in het oosten en zuiden rond 14. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag een enkele bui, soms met onweer. Op de zuidstranden meer zon en droger. Maxima rond 20 graden, aan de noord zijde van de eilanden frisser. Marokko: Westkust: afwisselend zon en stapelwol ken en vooral ten noorden van Agadir enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperatuur vandaag rond 18, morgen ongeveer 16 graden. Tunesië: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer. Tamelijk fris met maxima rond 15 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag flinke perioden met zon. maar in het westen ook wolkenvelden. Morgen minder zon en vooral in het westen kans op wat regen. Geleidelijk iets kouder; middagtemperatuur morgen uiteenlo pend van 5 graden in de omgeving van Clermont-ferrand tot plaatselijk 12 aan de voet van de Pyreneeën. Mallorca en Ibiza: Naast wolkenvelden, ook zon en kans op een bui. Op beide dagen maxima onge veer 14 graden. Italië: Wolkenvelden en aan de Adriatische kust en op Sicilië kans op een bui. Van daag ook zon en in de Povlakte plaatse lijk mist. Maxima op beide dagen meest tussen 7 en 14 graden. Corsica en Sardinië: Afwisselend zon en wolkenvelden. Op beide dagen op Sardinië kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Malta: Wisselend bewolkt en een enkele bui Ook onweer is mogelijk. Middagtempe- ratuu r rond 14 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon. Morgen van het westen uit wolkenvelden en een toe nemende kans op een bui. Maxima mor gen van 6 graden in het noordoosten tot 12 in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: In Turkije geleidelijk meer zon en droog. Op Cyprus half tot zwaar bewolkt en slechts een enkele bui. Maxima morgen van een graad of 4 op de Dardanellen tot 15 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, ook wat zon en overwe gend droog. Vandaag eerst nog hier en daar mist of laaghangende bewolking. Overdag lichte vorst. Zwitserland: Perioden met zon en brjna overal droog. Vooral op de Zwitserse Hoogvlakte ge bieden met hardnekkige mist. Tempera tuur overdag in de meeste dalen rond +4 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, maar vandaag hier daar nog laaghangende bewolking mist. Vandaag in het noorden wolkenv den en kans op wat sneeuw. Geleidel iets kouder; maxima op beide dagen e kele graden.onder het vriespunt. Overwegend veel bewolking en vanda eerst nog mogelijk wat lichte sneeu Overdag lichte tot matige vorst. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en vandaag eerst r kans op wat sneeuw. Overdag lichte 1 matige vorst. Hongarije: Meest bewolkt en vandaag af en toe w sneeuw, mogelijk ook ijzel. Overd overwegend lichte vorst. ZATERDAG 20 JANUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Zon onder 17 Maan op 07.58 Maan onder 17. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03 06* 15.22 02.39 Laag 11.06* 23.24 10.47 23! u Weerrapporten 19 januari 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Barcelona Berlijn Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca motsneeuw nno2 Zurich Bangkok Casablanca Johannesburg New Oceans New York Tel Aviv Tokyo

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8