Kapers geweerd uit Bosporus Buitenland Vrouw met zes kinderen nog zoek nf. .t ElOtHjjl [exicaanse regering sluit toord met Zapatisten DE NIEUWE LOTTO JACKPOT. HET WEKELIJKSE MIUOENENSPEL VAN DE LOTTO. Rapport vn: Per maand 1.500 doden in Burundi 'Oorlogsmisdadigers in Bosnië wel oppakken' Spraakmakender dan ooit! Alleen in Weekblad Privé fRUUAvj ny JANUAKI nyyb „I Oproer in gevangenissen in VS uucusIn California zijn woensdag en gisteren bij rellen in ge vangenissen 24 mensen ernstig en 146 licht gewond geraakt. Volgens de politie waren zwarten en Spaanstaligen in twee ge vangenissen in Saugus en Los Angles met elkaar aan het vechten geslagen met zelfgemaakte messen en met van toiletstukken ge smaakte wapens. a 'Massamoorden Fransen in Algerije' parus» De Franse geheime diensten hebben tijdens de oorlog in .Algerije, tussen 1958 en 1961, honderden mensen vermoord. Constantin Melnik, de adviseur van de toenmalige minister van binnenlandse zaken Michel Debré, stelt dit in het voorwoord van de roman De dood was hun missie, die hij over het onder werp schreef. Groep eist vliegtuigongeluk Nigeria op LAGOSEen tot dusver onbekende groep, het Verenigd Front voor de Bevrijding van Nigeria (UFLN), heeft gisteren gezegd verantwoordelijk te zijn voor het vliegtuigongeluk waarbij woensdag de oudste zoon van de Nigeriaanse leider, generaal Sani Abacha, omkwam. Behalve Abacha's zoon kwamen nog dertien mensen om, toen het presidentiële toestel enkele minu- ten voor de landing in Kano in het noorden van Nigeria neer stortte. Boek lijfarts Mitterrand verboden parus Een Franse rechter heeft gisteren het omstreden boek an Mitterrands lijfarts verboden. In het boek onthult Claude ubler dat de voormalige president veertien jaar over zijn ge- "1 zondheid heeft gelogen. De rechter verbood de verkoop van 'Het f Grote Geheim' op straffe van een boete van duizend francs (ruim driehonderd gulden) per overtreding. De eerste oplage er van, 40.000 exemplaren, was woensdag in een dag uitverkocht. De uitgever had gezegd elke dag 70.000 exemplaren te zullen irukken om aan de vraag te beantwoorden. [lie Nastase wil burgemeester worden BOEKARESTDe voormalige toptennisser llie Nastase liet gisteren <5 in het dagblad EvenimentulZilei weten het stadhuis van Boeka rest te willen betrekken. Als burgemeester, zo vertelde de 49-jari- ge Nastase, die in 1973 de beste tennisspeler ter wereld was, zou lij zijn financiële macht, zijn zakelijk inzicht en zijn politieke contacten inzetten om de vervallen hoofdstad een face-lift te ge- Geen opium meer in Chinese pot peking Chinese restaurants mogen niet langer schillen van pa- paverbollen aan hun maaltijden toevoegen. Dit heeft het Chine se ministerie van binnenlandse handel gisteren bekendgemaakt. De overheid is bang dat restaurantbezoekers verslaafd raken aan opium, omdat de schillen een kleine hoeveelheid van dit verdo vende middel bevatten. Regen breekt droogte in Antarctica christchurch Een korte plens ijskoude regen-heeft vorige week pen 24 jaar durende droogte bij McMurdo Sound in Antarctica jebroken, zo heeft een woordvoerder van het Nieuwzeelandse tntarctica-programma gisteren bekendgemaakt. Volgens weer- undige gegevens van de Amerikaanse marine had het bij Mc- durdo Sound sinds 1972 niet meer geregend. Kadannikov zou Tsjoebais opvolgen tosKQUDe Russische president Jeltsin heeft volgens persbu reaus een vertrouweling op het oog als opvolger van de dinsdag intslagen eerste vice-premier Anatoli Tsjoebais. Het zou gaan im Vladimir Kadannikov, topman van 's lands grootste autopro- lucent AvtoVAZ. Tsjoebais was verantwoordelijk voor het eco- lomische hervormingsbeleid in Moskou. iN ANDRES AFP-DPA Mexicaanse regering heeft principe-akkoord bereikt it de Zapatisten, de verzets- eging in het zuiden van het id. Na negen dagen van on- handelingen zijn de twee irtijen het eens geworden over in reeks afspraken die de in- anen moeten verzekeren van ;n betere rechtsbescherming. De belangrijkste doorbraak is it het recht op autonomie en ifbeschikking van indianen- imeenschappen in de grond- zal worden vastgelegd, aarnaast zijn afspraken ge maakt over sociale en economi sche kwesties, over cultuur en over een betere politieke verte genwoordigingvan indianen. Het overleg in San Andres is de elfde onderhandelingsronde tussen de Mexicaanse autoritei ten en het Nationaal Zapatis- tisch Bevrijdingsleger (EZLN). De Zapatisten deden twee jaar geleden voor het eerst van zich spreken toen ze op nieuwjaars dag enkele steden in de deel staat Chiapas bezetten. Tijdens twee weken van hevige gevech ten vielen toen ongeveer 160 doden. Turkse oorlogsschepen escorteren pro-Tsjetsjeense gijzelnemers De gekaapte Russische veerboot Avrasja met de Tsjetsjeense vlag in top, heeft vanmorgen opdracht ge kregen van de Turkse marine om buiten Istanbul en op flinke afstand van de drukbevaren Turkse zeestraat Bos porus voor anker te gaan. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het persbureau Reuters ving de bevelen op van de comman danten van twee escorterende Turkse oorlogsbodems. De pro- Tsjetsjeense kaper kregen de exacte positie op van hun an kerplaats. Een reactie van boord van de Avrasja, die met bijna gestopte motoren in de buurt van istanbul dobbert, is nog niet bekend. De Turkse regering onder handelt koortsachtig met de ze ven of acht zwaargewapende kapers over een vreedzame af loop van het drama dat woens dag in de Turkse havenstad Trabzon begon. Het dreigement van de isla mitische kapers om de 3.838 ton metende Avrasja op te bla zen indien niet aan hun verlan gens wordt voldaan, lijkt van de baan. De mannen zeggen be reid te zijn in Istanbul hun on geveer 200 gijzelaars vrij te laten in ruil voor een internationale persconferentie, waar ze hun grieven tegen het Russische op treden in Tsjetsjenië kenbaar willen maken. De Turken weigerden de pas sage door de druk bevaren Bos porus, mede omdat de kapers, volgens eigen zeggen, explosie ven aan boord hebben. „Indien ze niet voor de Bosporus stop pen, dan zullen wij ze stoppen". zei een Turkse marine-officier gisteravond. De Russische president Boris Jeltsin ging gistermiddag op de kaping in. „Het (Tsjetsjeense) terrorisme heeft zich nu al uit gebreid tot Turkije. Dat bete kent dat niet langer kan worden gewacht met de aanpak", aldus Jeltsin in een korte verklaring, waarin hij ook het einde bekend maakte van het gijzelingsdrama in de Russische deelstaat Dage stan. Volgens Jeltsin was de opera tie een succes, omdat 82 gijze laars werden bevrijd, 28 Tsjetsjeense commando's wer den gevangen en 153 werden Een vrouw gebaart in wanhoop voor het uitgebrande pand in Lübeck. LÜBECK VERVOLG VOORPAGINA De politie heeft drie mannen in de leeftijd van 18 tot 28 jaar ge arresteerd die ervan worden verdacht de brand in het tehuis voor asielzoekers in Lübeck te hebben gesticht. Maar ook een 'technische' oorzaak of ongeluk wordt nog altijd niet uitgeslo ten. Een onderzoek is nog niet mogelijk, omdat de politie de villa wegens instortingsgevaar niet kan betreden. Het zoeken naar slachtoffers wordt vandaag voortgezet. Het drie verdiepin gen tellende huis zal hierbij vanaf het dak steen voor steen worden afgebroken. Wanneer de vrees van burge meester Bouteillier wordt be waarheid, is zijn stad het toneel geweest van de ernstigste explo sie van vreemdelingenhaat die Duitsland sinds de Tweede We reldoorlog heeft gekend. Na Mölln (november '92, drie do den) en Solingen (mei '93, vijf doden) wordt Lübeck de derde schandvlek op een kaart die is getekend door haat. Negen lijken werden gisteren geborgen uit de vrijstaande villa aan de Hafenstrasse 52, in het troosteloze havengebied van de Hanzestad. Drie van hen waren kinderen. Van de volwassenen kon de politie de identiteit niet vaststellen. De lijken waren on herkenbaar verbrand. Gistermiddag overleed een zesjarig meisje dat van een bo venverdieping naar beneden was gesprongen in het zieken huis. De politie vreest dat het dodental nog zal stijgen. Op de zolderverdieping woonde een vrouw met haar zes kinderen. Van hen ontbreekt nog steeds elk spoor. In het tehuis woonden offi cieel 47, maar vermoedelijk veel meer vluchtelingen uit Afrika, het Midden-Oosten, maar ook Polen. Zij wachtten op het mo ment dat ze naar hun land van herkomst zouden worden te ruggestuurd. De brand brak gisterochtend tegen vier uur uit. Een politie patrouille ontdekte het vuur dat in een razend tempo om zich heen greep. Zij alarmeerde de bewoners en de brandweer, die binnen twee minuten ter plaat se was. De drie bovenetages stonden vrijwel tegelijk in lichterlaaie. Volgens deskundigen een aan wijzing dat de brand is gesticht. Mensen sprongen van de bo venverdiepingen naar beneden om aan de laaiende hel te ont komen. Velen van hen raakten ernstig gewond. De drie verdachten waren in hun auto door de politiepa trouille opgemerkt op ongeveer honderd meter van de plaats van het onheil. De politieman nen hadden hun namen en au tonummer genoteerd, omdat ze hun aanwezigheid op dat tijd stip verdacht vonden. Haal je Lotto Jackpot-formulier bij de Lotto-winkelier en kijk zaterdag om 19.00 uur naar de trekking in Lotto's '5 tegen 5' op RTL 4. GENèVE BOB KROON nie. Internationale hulporgani saties worden permanent be dreigd en als die zich terugtrek ken, is de beer los. Schamper merkte de VN-rap- porteur op dat de EU vijf men senrechten-waarnemers heeft aangeboden en dat de Belgische regering 'edelmoedig wat ouwe jeeps uit de jaren vijftig had ge schonken' aan de VN veilig heidseenheid ter plaatse. Er is zo'n nijpend tekort aan trans port, dat de VN in Bujumbura voertuigen moeten huren. Op basis van Pinheiro's rap port en de even onrustbarende bevindingen van Sadako Ogata, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, die eerder deze maand Burundi aandeed, zal de Veiligheidsraad zich de komen de dagen opnieuw buigen over het rampdossier Burundi. Pinheiro ziet weinig heil in een door Amerikanen geleide internationale interventie macht, voor zover Washington daarvoor animo zou tonen, 'want deze gevoelige zaak kan beter door Afrikanen worden geklaard'. Oud-president Julius Nyerere van Tanzania, de Zuidafrikaan- se aartsbisschop Desmond Tutu en andere Afrikaanse 'wijze mannen' moeten hierbij een leidende rol spelen, meent Pin heiro. Het Westen zal echter geld en middelen ter beschik king moeten stellen. CORRESPONDENT Als de internationale gemeen schap niet snel ingrijpt, wordt Burundi dit jaar het toneel van een met Rwanda vergelijkbare ramp. Dat is de conclusie van de Braziliaanse diplomaat Paulo Pinheiro, die als speciale VN- rapporteur voor de Mensen rechten zojuist van een bezoek aan dat gebied is teruggekeerd. „In tegenstelling tot Somalië is er in Burundi nog een funge rende coalitieregering, maar de ministers hebben niet veel te zeggen en het is het Tutsi-leger dat de dienst uitmaakt", aldus Pinheiro in weinig behoedzame termen. Dreigt er dan een geno cide van het formaat Rwanda? „Die is er al, zij het ook drup pelsgewijs, zo'n 1.500 doden per maand voorlopig", zei de VN- rapporteur. „Groepen gewapende Hutu- en Tutsi-extremisten maken el kaar af en zaaien dood en ver derf onder de burgerbevolking. Er zijn trouwens weer 15.000 vluchtelingen 'op drift, richting Tanzania. Die zullen, gezien de eerdere ervaringen, vermoede lijk niet worden toegelaten." Pinheiro waarschuwde dat de afzijdige houding van de bui tenwereld binnen korte tijd zou kunnen leiden tot 'stapels lij ken' vooral in het aan Rwanda grenzende zuidelijke deel van deze vroegere Belgische kolo- gedood. „We hebben Doedajev (de Tsjetsjeense leider - red.) een harde les geleerd. Nu moe ten we al zijn bolwerken waar zich geen burgers bevinden, uit schakelen", zei Jeltsin, die daar mee aanduidde dat Moskou be reid is opnieuw veel geweld te gebruiken in de opstandige deelrepubliek. Bij de operatie in het grens dorp Pervomajskoje sneuvelden 26 Russische militairen. Na de strijd was het eens 500 inwoners tellende gehucht een rokende puinhoop. In greppels lagen de lijken van tientallen gedode Tsjetsjeense strijders. Een kleine aantal, onder wie hoogstwaar schijnlijk de leider Radoejev, wist in de nacht van woensdag op donderdag te ontsnappen. Vrijgekomen Dagestaanse gij zeiaars waren verontwaardigd over het geweld waarmee de Russen waren opgetreden. „Ze schoten zelfs nog op ons toen we met een witte vlag aan kwa men", aldus een van hen. Ook verklaarden ze dat geen enkele gijzelaar door de Tsjetsjenen was gedood, zoals de Russen steeds hebben beweerd. De mensen, van wie velen zich nog in een shocktoestand bevon den, zeiden steeds goed te zijn behandeld door de gijzelne PROFIEL FOTO REUTERS PETER MULLER Burgemeester Bouteillier was opi half vijf, een half uur na het uitbreken van de .brand, ter plekke. Hij heeft de ijskoude kaalslag rond de villa de hele dag niet verlaten. Het was de derde keer binnen twee jaar dat de vreemdelingenhaat in zijn stad, de geboorteplaats van de Nobelprijswinnaars Thomas Mann (literatuur) en Willy Brandt (vrede), hoog oplaaide. De asielzoekers hadden zich verzet tegen het geïsoleerd wo nen in een oude villa. Ze wilden samenwonen met Duitsers. Voor Bouteillier was nu ook het tijdstip aangebroken om de 'in humane' asielwetgeving aan de kaak te stellen, die 'iemand met een blanke huid en het christe lijke geloof welkom heet, maar mensen met een andere huidskleur en een ander geloof in de kou laat staan'. Israël sluit grenzen tijdens verldezingen JERU2ALEM-HEBRON Rtr-AP Israël heeft zijn grenzen met de Westelijke Jordaanoever geslo ten in verband met de Palestijn se verkiezingen, die morgen worden gehouden. Geen enkele Palestijn mag Israël in, behalve belangrijke personen en verkie zingswaarnemers en als sprake is van humanitaire gevallen. De grensovergangen zijn van morgen om zes uur plaatselijke tijd dicht gegaan en blijven tot zondagochtend vier uur geslo ten. Het leger gaf geen reden voor de afsluiting. Het verklaar de evenmin waarom de Gaza- strook niet bij de maatregel is betrokken. Bij eerdere afsluitin gen, in de regel na aanslagen of dreigende terreuracties, was ook altijd de grens tussen Gaza en Israël dicht. Eerder donderdag maakte Is raël bekend dat tijdens de ver kiezingen geen enkele Israëliër gebieden in mag die onder Pa lestijns zelfbestuur staan. Ver der stuurt de regering duizen den agenten naar Oost-Jeruza- lem om te voorkomen dat ex treemrechtse joden de verkie zingen saboteren. De regio Hebron en andere bergachtige gebieden op de Westoever hadden gisteren te kampen met een voor deze contreien uitzonderlijk zware sneeuwval. Konstan tinos Sim itis Met de keus voor de 59-jarige Konstantinos Simitis als pre mier hebben de Griekse socia listen definitief afscheid geno men van het tijdperk-Papan dreou. Van de vier socialisten die zich kandidaat hadden ge steld, staat Simitis ideologisch het verst van de man die de Griekse politiek gedurende drie decennia domineerde. Simitis' carrière is nauw ver bonden met die van Andreas Papandreou. Nadat beiden in 1967 waren gevlucht voor het kolonelsbewind zetten zij zich vanuit het buitenland in om het regime weg te krijgen. In 1974, na de val van de kolonels, be leefden beiden een triomfante lijke terugkeer in hun geboorte land. Samen stonden zij aan de wieg van de Pan-Helleense So cialistische Beweging (Pasok). In 1981 werd Simitis minister van landbouw in het eerste ka- binct-Papandreou. Hij ontpopte zich als een van de meest pro- Europese bewindslieden, maar tegelijkertijd toonde hij zich in gesprekken met Europese colle ga's een keiharde onderhande- laar. Halverwege de jaren '80 kwam het voor het eerst open lijk tot een botsing tussen Simi tis en Papandreou. Als minister van economische zaken voerde de eerste strenge bezuinigings maatregelen door, waarmee hij een einde maakte aan de royale budgetoverschrijdingen waar mee Papandreou placht te rege ren. Toen het verzet tegen de bezuinigingen de populist Pa pandreou stemmen dreigde te kosten, schrapte die in 1987 het in voormalig Joegoslavië, giste ren op een persconferentie in Brussel. Van den Broek sugge reerde dat de NAVO in Bosnië wellicht al meerdere malen in contact is geweest met oorlogs misdadigers, maar dat niet tot arrestatie is overgegaan omdat onbekend was dat de betreffen de personen gezocht werden. „Het is zeer zorgwekkend als geconstateerd moet worden dat een of meerdere van de 52 ge zochte personen in contact is geweest met de NAVO zonder dat men zich dat bewust was", aldus de Europees commissaris. Simitis na zijn benoeming tot pre mier van Griekenland. FOTO REUTERS hele programma. Simitis stapte op. In 1989 keerde hij op de val reep nog terug als minister van onderwijs. Nadat Pasok op nieuw de verkiezingen had ge wonnen, dook Simitis ook weer op in het derde kabinet-Papan dreou, ditmaal als minister van industrie. In 1995 kwam Simitis weer in botsing met de oude premier. Hij nam ontslag nadat Papan dreou hem in het openbaar de schuld had gegeven van het mislukken van de privatisering van de staatsscheepswervcn. ATHENE RON MEERHOF BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Europese Unie verlangt dat de NAVO-vredesmacht IFOR in Bosnië oorlogsmisdadigers op pakt als de soldaten min of meer toevallig op deze crimine len stuiten. Om het signaleren, aanhouden en uitleveren van de in totaal 52 gezochte oorlogsmi- dadigers te vergemakkelijken, wil de Unie foto- en feitenmate riaal aan IFOR ter beschikking stellen. Dit zei Europees commissaris Hans van den Broek, verant woordelijk voor de EU-politiek

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5