Docters van Leeuwen haalt fel uit naar politie Binnenland resprek met corporaties ver minder huurverhoging Arafat te laat voor afspraak met Kok Gedwongen ontslag bij Gelderse Papiergroep Geen relatie kanker en industrie Nijmegen-West Cardioloog eist toegang tot ziekenhuis Verkrachters mogelijk over zestien jaar vrij UDAG 19 JANUAR11996 3 leen file voor Waalbrug itrommel Het autoverkeer op de A2 tussen Den Bosch en jecht heeft vanmorgen geen last gehad van files ter hoogte m Zaltbommel. Gisteren werd de nieuwe brug over de Waal deeltelijk in gebruik genomen. Het verkeer in noordelijke rich- igmoet nog enkele weken over de oude smalle brug, het ver- er richting Den Bosch rijdt al over de nieuwe. KZO-Nobel sluit vestiging Arnhem nhem Bij de Arnhemse vestiging van AKZO-Nobel verdwijnen ior reorganisatie alle 350 arbeidsplaatsen. Het bedrijf en de kbonden hebben op hoofdlijnen een akkoord bereikt over de organisatie van de fabriek voor rayonbandengarens. Voorlopig men er geen gedwongen ontslagen. NV gaat voor loonmatiging umonp Flinke stijgingen van de CAO-lonen zijn de komende en vrijwel uitgesloten, nu de grootste vakcentrale FNV heeft rklaard het beleid van een gematigde loonontwikkeling voor lig te willen voortzetten. In ruil voor bescheiden looneisen ïnsen de FNV-bonden dat er meer banen komen door het in- eren van een kortere werkweek. eigen pakken Nederlandse overvaller werpen De Belgische rijkswacht heeft gisteren na een spec ulate achtervolging in Antwerpen een Nederlander gearres- ?rd die in het Brabantse Galder een gewapende overval had pleegd. De man was na de overval gevlucht in een auto van n Belg. Achtervolgd door Nederlandse agenten reed de over- llerover de E-19 richting Antwerpen. De achtervolging eindig- in Antwerpen waar de overvaller zichzelf klem reed. uikerfabriek dicht: 74 ontslagen osendaal De dinsdag aangekondigde sluiting van de Suiker- ie-fabriek in Roosendaal gaat 74 mensen hun baan kosten. De sterende 29 vaste medewerkers zullen bij andere vestigingen irden geplaatst. Dat heeft de directie van de Suikerunie giste- n meegedeeld aan vertegenwoordigers van de vakbonden. De 'rknemers die hun baan verliezen, zullen maximaal één jaar in loon doorbetaald krijgen. aby's krijgen oordopjes tegen herrie iard» Op de zuigelingenafdeling van het Maaslandziekenhuis Sittard zijn alle baby's voorzien van oordopjes omdat op de rdieping boven de babyafdeling druk wordt verbouwd. De irkzaamheden gaan gepaard met zo veel herrie, dat de afde- igsleiding heeft besloten de tere gehoororganen van de pasge- irenen te beschermen. Bovendien krijgt iedere baby die naar lis gaat een beertje cadeau. appersorganisatie woedend op bond ihaag» De Koninklijke Algemene Nederlandse Kappersorga- latie (ANKO) heeft elk overleg met de Kappersbond FNV voor lig stopgezet. De werkgeversorganisatie is woedend over de latingen die de vakbond in deze krant heeft gedaan. In het ge- aakte artikel doet de FNV een boekje open over de ANKO en ar voorzitter Piet Kalle, 'de dictator van de bananenrepubliek'. lANKO rolt al twintig jaar van het ene in het andere schan- al. Haar duistere imago bezoedelt volgens de vakbond de vol- lige kappersbranche. vervallers rammen pui AH-filiaal olle Twee gemaskerde mannen hebben gisteravond met personenauto de voorpui van een AH-filiaal in Zwolle ge- nd. In de winkel losten zij vervolgens een onbekend aantal loten en namen geldcasettes mee. Het tweetal vluchtte met n zogenoemde bromscooter. Medewerkers van AH die nog in winkel waren, bleven ongedeerd. Hoeveel geld de overvallers Benamen, is nog niet bekend. 'D wil verhoging 'in concrete guldens' itssecretaris Tommei (volks- ivesting) gaat met de wo- gcorporaties praten over een erking van de huurverho- jvoor 1997, en mogelijk ook oor 1996. Dat heeft hij giste- in de Tweede Kamer aange- idigd. In de wet is momen- vastgelegd dat woningcor- aties de huren dit jaar met limaal 3,5 procent moeten n stijgen. Die som is het to- aan huren dat de woning- iwvereniging incasseert, imaast heeft Tommei voor leid om dit jaar de afzonder- huren met maximaal 6,5 cent te laten stijgen, ommel gaat de corporaties gen om in 1997 genoegen te nen met een huursomstij- gvan maar een half procent er dan het inflatiepercenta- ln 1995 bedroeg dat 1,6 pro- i. Overigens staat de huur- sontwikkeling voor dit jaar 1niet vast. De coalitiepartij- i VVD, PvdA en D66 willen r begin februari opnieuw e| r praten. Pas daarna nemen ia een beslissing over de huur- svoorstellen van Tommei. Of de partijen die voorstellen zullen steunen, is nog onduide lijk. WD-kamerlid Hofstra be pleitte namelijk om de maxima le huurstijging niet meer in een percentage vast te stellen, maar in de vorm van een concreet bedrag. Hij kwam uit op een be drag van 55 gulden. PvdA en D66 willen dat idee wel bespre ken; CDA is voor een maximale .huurstijging uitgedrukt in een percentage. Tommei wil het WD-voorstel bespreken, maar hij voelt er vooralsnog weininig voor omdat de lagere huren te veel zullen stijgen. De Nationale Woningraad, de koepel van de meeste woning- bouworganisaties, is ook bereid de kwestie te bespreken. ,,We zouden een systeem van 'cen ten in plaats van procenten' wel willen bezien in het totale huis vestingsbeleid; hoe staat het met de huursubsidies en om welk bedrag moet het dan gaan? Bovendien is al eens gebleken dat een ander systeem fikse ad ministratieve kosten met zich mee kan brengen. We wachten concrete voorstellen wel af', al dus een zegsman. Als kleine jongens op het strand, zo enthousiast schepten PLO-leider Yasser Arafat en de Nederlandse premier Kok gisteren wat zand op de plek waar ooit met Nederlandse hulp een haven moet verrijzen. FOTO EPi Premier Kok en minister Van Mierlo van buitenlandse zaken hebben PLO leider Arafat giste ren nauwelijks te spreken ge kregen. Arafat arriveerde bijna vier uur te laat in Gaza-stad. Na een korte ontmoeting in het kantoor van Arafat en een sym bolische handeling op de plaats waar de haven van Gaza moet komen, vertrok het Nederlandse gezelschap direct naar Israël. Daar hadden Kok en Van Mierlo een afspraak met de Israëlische premier Peres, waarvoor zij ab soluut niet te laat wilden ko men. Arafats vertraging was het ge volg van het slechte weer op de Westelijke Jordaanoever. De PLO-leider was daar woensdag, maar de Israëlische autoriteiten wilden hem wegens de weers omstandigheden niet naar Gaza laten vliegen. Andere bronnen meldden echter dat Israël Arafat dwars wilde zitten. Arafat moest gisterochtend eerst met de auto naar de Jordaanse hoofdstad Amman, vliegen naar Hl Arish in Hgypte en weer met de auto naar Gaza. De situatie hij de toekomstige haven van Ciaza was nog chaotischer. De gasten moesten diep door de blubber waden om op de plek van de ceremonie te komen. Kamer neemt staartje affaire Van Randwijck maar voor lief om de kwestie opnieuw aan de orde te stellen, zo bleek giste ren. De Beaufort reageerde op het woensdag gehouden debat over de zaak-Van Randwijck, waarin minister Sorgdrager (Justitie) melding maakte van een brief van de Haarlemse hoofdofficier aan de voorzitter van het colle ge van procureurs-generaal, A. Doctors van Leeuwen. In de brief wordt uiteengezet „wat het probleem is. In dit ene geval zou het gaan om de communi catie", zei Sorgdrager woens- 'lag. Hen meerderheid in de Tweede Kamer neemt de jongste ont wikkeling in de affaire rond het ontslag van de Amsterdamse procureur-generaal mr. R. van Randwijck voor kennisgeving aan. In de ontkenning van de Haarlemse hoofdofficier van justitie mr. L. de Beaufort dat hij ooit schriftelijk heeft geklaagd over zijn directe baas Van Randwijck zien naast de rege ringsfracties PvdA, WD en D66 ook de oppositiepartijen CDA en GroenLinks geen aanleiding Gelderse Papiergroep gaat fors het mes zetten in z'n perso neelsbestand. De komende maanden verdwijnen er 230 van de huidige 1.280 banen. Twee honderd mensen zullen ge dwongen worden ontslagen. De reorganisatie is een gevolg van de slechte resultaten van vorig jaar (een verlies van miljoen gulden). De meeste ontslagen zullen vallen bij de fabriek Van Houtum en Palm in Apeldoorn. Van de 310 medewerkers moe ten er 135 afvloeien. De fabriek stopt met de produktie van ge streken, glimmend papier. ()e>k hij de bankbiljettenln briek VHP in Ugcheleh (nabij Apeldoorn) komen dertig hanen te vervallen. De resterende ge dwongen ontslagen worden verdeeld over de vestiging in het Limburgse Meerssen en het holdingkantooi van Gelderse Papiergroep in Apeldoorn. De bedrijven (Schut Papierfabriek in Heelsum en Denacyer in Bel gië) blijven buiten schot. De relatie tussen het hoge aan tal gevallen van kanker bij be woners in Nijmegen-West en Weurt en het nabije industrie gebied kan niet worden aange toond. Dat is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek van de Gemeentelijke Gezondheids dienst. Eind 1994 ontstond met na me in Weurt onrust toen be kend werd dat in korte lijd en kele bewoners aan kanker wa ren overleden. Het vermoeden bestond dat wonen in Weurt, onder de rook van het Nijmeeg se industriegebied, verhoogde risico's met zich meebracht. Woordvoerders van de be trokken gemeenten hebben aangekondigd dat het aantal ge vallen van kanker in Weurt en Nijmegen-West over 'een lange re periode' moet worden geregi streerd. Ook wordt nog bekeken e»f er schadelijke stoffen te vin den zijn in het grondwater, ge wassen en bij de bewoners. Bo vendien komt er nader onder zoek naar de leefgewoonten van de bewoners in het gebied. Ruzie over openbaarmaken sterftecijfers patiëntjes Kindercardioloog E. Meijboom heeft gisteren in kort geding voor de rechtbank in Utrecht geëist dat het Wilhelmina Kin derziekenhuis (WKZ) hem di rect weer toelaat. De directie ontzegde de specialist op 11 de cember de toegang en zette een ontslagprocedure in werking. Volgens het WKZ is er met Meij boom niet goed samen te wer ken en heeft hij zich opzettelijk negatief uitgelaten over het zie kenhuis. Directe aanleiding voor het ontzeggen van de toegang was een onderzoek waaruit zou blij ken dat in het WKZ de afgelo pen jaren meer baby's na een hartoperatie zijn overleden dan in andere specialistische hart- centra in binnen- en buiten land. Volgens de ziekenhuisdi rectie bracht Meijboom de in formatie naar buiten zonder eerst bij haar zijn klachten te hebben neergelegd. Hij verwijst naar 37 operaties waarbij een verwisseling van de grote vaten plaatsvond, en waarbij zeven patiëntjes zijn overleden. Dat betekent een sterftecijfer van negentien pro cent, terwijl bij zulke operaties drie tot vier procent geaccep teerd is. Bovendien treden vol gens Meijboom in het WKZ va ker onverwachte complicaties op bij de zuigelingen die de operatie goed hebben door staan dan in andere hartcentra. Verder schrijft de kindercar dioloog dat bij vijf van de zes operaties aan de aorta de pa tiëntjes stierven. Bij ingrepen aan misvormde pompkamers overleed bijna de helft van de patiëntjes (negen van de 21). Volgens Meijboom is dit ver bo ven de internationale standaard van specialistische hartcentra. Volgens zijn advocaat Fruy- tier heeft de cardioloog slechts zijn verantwoordelijkheid willen nemen door zijn zorgen aan de leiding van het WKZ kenbaar te maken. Als cardioloog, die de operaties overlaat aan zijn col lega's op de kinderhartchirur- gie, kreeg hij zijn patiëntjes 'soms slechter terug dan hij ver wachtte'. Volgens Fruytier is er geen reden voor ontslag en moet zijn cliënt weer aan het werk kunnen. Maar ook bij niet-complexe operaties zijn de laatste jaren opmerkelijk veel kinderen ge storven. Sinds 1991 overleden minstens twintig baby's bij kansrijke operaties, zo blijkt uit interne ziekenhuisdossiers. I let WKZ spreekt in alle toonaarden tegen dat het hartcentruin slechter uit dc bus komt dan andere centra. Van de jaarlijks 180 hartoperaties die worden verricht, voldoet negentig pro cent aan de internationale stan daard. „Het gaat hier alleen om zuigelingen met ernstige aange boren hartafwijkingen die zon der ingreep geen overlevings kans zouden hebben, aldus mr de Waile, advocaat van het zie kenhuis. Uitspraak is op 25 ja- KOND BU^Kf WOLT Z ffOB Ai 6rO£ D N/4AR OÜZ£ órOUDVIS ór£K£K£N v 'Burgers zijn politie kwijt, kwaliteit laat te wensen over' De kloof tussen politie en samenleving moet de komende jaren worden overbrugd. Dat heeft de baas van alle pro cureurs-generaal, Docters van Leeuwen, vandaag in Am sterdam gezegd tijdens een congres over de reorganista- tie van de politie. Volgens Docters van Leeuwen zijn „veel burgers de politie kwijt: bureaus zijn gesloten en er is minder service." Ook de administratieve organi satie van de politie en de rech terlijke macht moet beter, vindt de voorzitter van het college van procureurs generaal. „We hebben een straatlengte achter stand opgelopen in vergelijking met de marktsector. Wij begin nen nu pas met zaken als elek tronisch verkeer en standaard processen-verbaal. De samenle ving accepteert fouten, zoals de regelmatig terugkerende vorm fouten, niet langer." Met kromme tenen heeft Docters van Leeuwen ook de nieuwjaarstoespraken beluis terd van een aantal korpsbe heerders en korpschefs. „Ik heb me aan die toespraken ge stoord. In een poging het bla zoen van de politie.op te poet sen was de kern van hun betoog dat slechts een procent van de politie zich bezighield met de zaken die tijdens de parlemen taire enquête aan het licht kwa men. Het gaat niet om aantallen betrokken politie- en justitie mensen, maar om de aard en ernst van de zaak. En die mag niet worden gebagatelliseerd." Aan de vooravond van de pre sentatie van het eindrapport van de parlementaire enquête commissie opsporingsmetho den bijt Docters van Leeuwen flink van zich af. Vooral de poli tie krijgt de wind van voren. Docters steekt echter ook de hand in de eigen justitiële boe zem. „Dat bij de bestrijding van de misdaad risico's worden geno men en grenzen worden afge tast, is onvermijdelijk. Zelfs dat fouten worden gemaakt, is niet uit te sluiten. Essentieel in een rechtsstaat is evenwel dat het handelen van de overheid con troleerbaar en toetsbaar is. Zo wel door democratisch gekozen organen als door de rechter. Het doorstaan van die proef is de enige wijze om tot een verbete ring te komen van het imago van politie en justitie." Docters kapittelt onomwon den het niveau en de kwaliteit van de politiemensen die lei ding moeten geven aan grote, belangrijke rechercheonderzoe ken. „Daar maak ik me ernstig zorgen over. Het niveau bij gro tere onderzoeken is gedaald tot dat van een adjudant, tegen woordig heet dat inspecteur. Een ontwikkeling die strijdig is met die van de moeilijkheids graad van de huidige onderzoe ken. De zaaksofficier van justitie heeft meestal bij de politie geen echte gesprekspartner om op strategisch niveau te overleg gen." Volgens de 'super-PG' heeft de politietop het veel te druk met allerlei managementstaken. waartoe het leiden van een groot rechercheonderzoek in de dagelijkse praktijk kennelijk niet meer behoort. „Het openbaar ministerie zet juist daar zijn beste en duurste mensen voor in. Wat mij betreft moeten we in de nabije toekomst ook bij de politie hoge eisen stellen aan de leiding van grote rechercheon derzoeken." „De dames en heren die uit gewoonte, beroepsmatig of in georganiseerd verband misda den plegen, moeten de zeker heid hebben dat ze vroeg of laat worden opgespoord en voor gaas gaan en dan ook behoor lijk. We weten nu vaak wel wat er is gebeurd, waar en wie het is overkomen, maar veelal niet wie het waarom heeft gedaan. We moeten de dader weer in beeld krijgen: het instrument daarvoor is misdaadanalyse." 'rins Bernhard mdelde te ieder trouw' De zus van de vermoorde Marijke van Dijk en de overlevenden, Hanneke Adrichem en Suzanne Kranenburg, zoeken na de uitspraak steun bij el kaar. FOTO ANP ED OUDENAARDEN alanya vervolg voorpagina Bij de uitspraak waren naast de slachtoffers en nabestaanden vooral veel boze inwoners van het badplaatsje aanwezig. Na afloop probeerden enkelen van hen de vier daders, die zij als 'monsters' zien, aan te vallen. Politie, militairen en gendarmes moesten de vier spoorslags af voeren met een busje om wer kelijk geweld te voorkomen. Het slopende proces begon in juli vorig jaar, twee maanden nadat de vier waren opgepakt. Drie van hen bekenden meteen, de hoofddader Hakan later, dat zij de Georgische vrouw hadden ontvoerd, verlyacht en doodge stoken en geslagen op een afge legen plek. Een dag later trof Marijke van Dijk hetzelfde lot; haar twee vriendinnen die ook verkracht en mishandeld wer den overleefden het drama om dat een herder hen vond. Het drama trok vanaf het begin veel aandacht. De bewoners in het badplaatsje distantieerden zich openlijk van de 'laffe da den' van hun landgenoten en vreesden voor teruglopend toe risme. Ook toeristen zagen een dagje rechtbank als een leuk uitje. „We voelden ons als bees ten bekeken", zeiden de slacht offers daarover. Voor hen bete kenden de zeven maanden heen en weer vliegen naar de plek waar het allemaal gebeur de een ramp. „Nu pas kunnen we gaan verwerken wat we meegemaakt hebben", zo zei den zij. Voor de moeder van Marijke van Dijk en haar zusje Margot was gisteren zeker niet de laatste keer dat zij naar de Turk se zuidkust gingen. In mei, op de sterfdag van haar dochter en zus, willen zij in de bergen een gedenksteen plaatsen ter nage dachtenis aan Marijke. Ook voor de advocaten, die de slachtoffers en nabestaanden vrijwillig aanboden te helpen, betekent de uitspraak nog geen definitief slot aan de zaak. In Turkije bekijkt een soort Hoge Raad alle zaken nog eens op ju ridische punten. Mocht de rechtbank fouten hebben ge maakt. dan volgt een nieuwe behandeling van de zaak. Volgens een woordvoerder van de rechtbank gaan de vier eerst terug naar hun cel in de gevan genis in Alanya, die ze met twintig anderen delen. I-ater pas zullen I lakan en Gazi aan hun jarenlange eenzame opsluiting beginnen. Dit geldt ook voor de minderjarigen Yusuf en Ali. Zij kregen 36 jaar cel in plaats van levenslang, omdat respectieve lijk hun aandeel minder was of zestien jaar te jong is om le venslang te krijgen. „Waanzin nig. Toen mijn kind zestien was, heeft ze ook geen anderen doodgemaakt. Op die leeftijd weet je donders goed wat wel en niet mag", aldus mevrouw Van Klooster. Yesilgöz sprak na aanleiding van het vonnis van 'normale straffen' volgens Turkse begrip pen. Hij heeft altijd voorspeld dat de vier nooit de doodstraf zouden krijgen, omdat het Wes ten zich tegen de uitvoering daarvan verzet. De criminoloog vindt dat de verdachten geen eerlijk proces hebben gekregen. „I Iet was een showproces. De verdachten hadden geen enkel recht. Ze zijn slachtoffers van het toneelstuk dal justitie heeft opgevoerd om het imago van Turkije in het buitenland te red den Ik praat de verkrachtingen en moorden niet goed. Maar ze zijn als beesten behandeld. Dat zou niet zijn gebeurd als hun slachtofffers Turkse vrouwen waren geweest." Is 35 'geheime operatie tegen oli- gi t- en neushoornstropers die is Bernhard in de jaren tach- i' uit eigen zak heeft betaald, e 'ft zich vermoedelijk met ;o fkkel van ivoor en hoorns en N t contraspionage voor de d dafrikaanse geheime dienst \J iggehouden. Dat is de con- if sie van de Zuidafrikaanse hterKumleben. umleben benadrukt in zijn v port dat de prins te goeder si JW heeft gehandeld toen hij d ien met Hanks, de toen- lige projectmanager van het reldnatuurfonds (WNF). in op persoonlijke titel be- it tot de financiering van de pratie Lock. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3