Leidsch Dagblad Laatste reddingspoging Fokker 21 40% Duizenden werknemers Fokker vol strijdlust naar Den Haag Slachtoffers Alanya-drama in beroep 'Oude man' Krajicek geeft op in Australië Geduld Duitse president Herzog met aanslagen is op Leidse gebruikt magnetron bij kankeronderzoek GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1.75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Keus voor Griekse premier Simitis afscheid van tijdperk Kerk en Samenleving 'Acht Mei' hoopt ook y'A in Den Bosch op J jfL bisschoppen Sport Priem: Een goeie ploeg koopje niet, maar maak je Vandaag extra schaatspagina De beste schaatsers en schaatssters van Europa strijden dit weekeinde om de Europese titel. Om hun verrichtingen in de Thialf- ijshal in Heerenveen op de voet te volgen, bevat deze krant een extra schaatspa gina. Daarop staat onder andere de loting voor de eerste afstanden vermeld. De 'meeschrijvers' krijgen op pagina 23 de ruimte om de (ronde)tijden van de schaatsers vast te leggen. Het EK voor allrounders begint vanmiddag om 17 uur en duurt tot en met zondag. SCHIPHOL PATRICK V SANDRA PUT Enkele duizenden Fokker-werknemers vertrokken vanochtend omstreeks elf uur vanaf de fabriek op Schiphol in ongeveer vijftig bussen richting Den Haag. Van een teneergeslagen stemming was geen sprake. De meeste 'Fokkerianen' toonden zich juist uiterst strijdbaar. „Wij gaan in Den Haag even van ons laten horen. Het zou toch on voorstelbaar zijn als de politiek en DASA ons la ten zakken", zegt er één getooid met de 'strijdpet' van de Industriebond FNV. De bussen stonden vanochtend in rijen rond het hoofdgebouw op het met sluiting bedreigde fabrieksterrein op Schiphol. De plek waar al jaren vliegtuigen worden gemaakt. „Hollandse vliegtui gen van wereldklasse", zegt een secretaresse van de ontwerpafdeling. Ontslag hangt de in totaal 7.900 werknemers van Fokker boven het hoofd. Op Schiphol werken er zo'n 4.300. Ze staan er vanochtend bijna alle maal. Voor de zekerheid 'veegden' kaderleden nog even de fabriek. „Er zijn altijd mensen die moeite hebben met een demonstratie", zegt OR- lid Bert Fauwels. „Maar ze gaan er deze keer straks allemaal voor op het Malieveld in Den Haag." Vandaag ligt de produktie in de fabriek stil. Misschien komt die wel nooit meer op gang. Dat zal afhangen van de gesprekken die later op de dag tussen de overheid en Daimler-Bcnz worden gevoerd. Maandag besluiten de Duitsers of zij door willen gaan met Fokker. „We gaan onze gro te vriend Wijers wakker tikken, want volgens mij slaapt hij nog!", roept iemand. „Het wordt een rot-weekend voor mij en mijn gezin", zegt een 33-jarige vliegtuigmonteur. „Na alle reorganisaties van de laatste tijd is Fokker klaar voor de toekomst. We kunnen de concur rentie met iedéreen aan. En nu moet de tent dicht. Ik begrijp er niets meer van. Die politici in Den Haag moeten nog maar een keer met de hand over het hart strijken voor Fokker." Terwijl kaderleden van de verschillende bon den petjes en pamfletten uitdelen, komt de op roep om in de bussen te gaan. De tegenstellingen tussen de verschillende bonden is weg. De FNV'er loopt met een CNV-pet en andersom. De pers is massaal aanwezig. Cameraploegen en fotografen hollen van hot naar her om de meest emotionele beelden te pakken. Hier en daar worden onder ling schouderklopjes uitgedeeld. Niemand wil de moed opgeven. In de bus worden de leuzen gerepeteerd. 'We hebben een 50, 00, 70 en een 100, zijn ze hele maal bedonderd!' en 'Voorkom de laatste zucht, hou Fokker in de lucht'. Kamer achter standpunt minister Wijers Dijkstal: Politie moet zwijgen over rapport Van Traa 1AARLEM ALLARD BESSE Minister Dijkstal heeft de poli- iekorpsen en de korpsbeheer ders 'aanbevolen' voorlopig te twijgen over het rapport dat de )arlementaire enquêtecommis- van Van Traa, binnenkort litbrengt. „Dijkstal heeft de betrokke- ïen laten weten dat het ver standig is eerst de verantwoor- ielijke ministers van justitie en linnenlandse zaken in het par ement hun mening te laten ge- ren over de conclusies van de :nquêtecommissie. Het is een lanbeveling, die inderdaad noeilijk te negeren valt. Van ■en dergelijke belangrijke aan- leveling kan je verwachten dat wordt overgenomen door het ipenbaar ministerie", aldus voordvoerder J. Simonis van iet openbaar ministerie bij het lepartement van justitie. De 'aanbeveling' is inmiddels loor A. Docters van Leeuwen, voorzitter van het college van irocureurs-generaal, opgepikt, lij heeft woensdag in een ver gadering het tijdelijk spreekver- iod aan de hoofdofficieren van ustitie overgebracht. 'Iedereen lie gehoord is door de commis- ie moet zijn mond houden', al- lus een bron bij justitie. De :ommissie hoorde tussen 6 sep- ember en 9 november in het ipenbaar 87 getuigen. De parlementaire commissie iresenteert op 1 februari de re- ultaten van haar onderzoek laar opsporingsmethoden die justitie en politie hebben ge- lanteerd in hun strijd met de georganiseerde misdaad. 'agina 3: Docters van Leeuwen laait fel uit naar politie. De dag van de waarheid voor Fokker. Premier Kok en de ministers Wijers (economische zaken) en Zalm (financiën) overleg gen tegen de avond op een geheime plek met Daimler- topman Schrempp over de benodigde steun voor Fok ker. Wijers is niet bereid contant geld in Fokker te steken. Dat betekent zo goed als zeker het einde van Fokker. DEN HAAG BILL MEYER Inmiddels hebben de belang rijkste fracties in de Tweede Ka mer zich achter het standpunt van de minister geschaard. Bei de partijen ondernemen van daag een laatste poging tot een vergelijk te komen omtrent de hoogte van de overheidsbijdra ge aan Fokker. Schrempp komt niet <sm te onderhandelen. Pagina 16: Noodkreet plaatselijke over heden: Help Fokker 'Overheidssteun Fokker een delicate operatie' Zeventig procent bevolking voor financiële steun Curator DAF: 'Faillissement slechtste optie' Vakbonden en onderne mingsraad somber gestemd Opdoeken grote slag voor toeleveranciers 'Vaste baan al lang niet meer te krijgen' Daimler-Benz heeft een mil jard gulden over voor het voort bestaan van Fokker. De rest, ten minste een miljard gulden kapi taal en kwijtschelding van 800 miljoen schuld van Fokker, moet uit Den Haag komen. Wij- Werknemers van Fokker getooid met actiepetten en sjaals van de vakbonden op Schiphol-Oost, klaar voor de g ers en de Kamer willen niet ver der gaan dan kwijtschelding van die schuld en mogelijk enkele honderden miljoenen staatsge- garandeerde leningen. Het gat lijkt onoverbrugbaar. Schrempp zal maandag aan zijn Teleurstelling over uitblijven doodstraf MANYA GPD-ANP nabestaanden van de slacht offers van het verkrachtingsdra- na in Alanya en de twee Neder- indse overlevenden gaan in eroep tegen de straf die de vier Turkse daders gisteren kregen De rechtbank veroordeelde de twee hoofddaders voor de moorden op de Georgische Va leria Koslowa en de Nederland se Marijke van Dijk en de ver krachtingen, mishandelingen en pogingen tot moord op de twee andere vrouwen, tot le venslange celstraffen. Drie jaar daarvan moeten zij in eenzame opsluiting doorbrengen. Twee andere daders, onder wie de jongste van 16 jaar, kregen 36 jaar cel met eveneens een deel in isolatie. Tegen de vier was de doodstraf geëist. „Als ze maar echt hun leven lang worden opgesloten en nooit meer vrij komen. Dan kan ik met deze straf leven", aldus de moeder van de vermoorde Marijke van Dijk (35), mevrouw A. van Klooster. Suzanne Kra nenburg (26), een van de twee slachtoffers die het drama in de Turkse bergen als een wonder overleefden, reageerde teleurge steld. „Ze hadden de doodstraf moeten krijgen." Volgens de Turkse crimino loog Y. Yesilgöz bestaat de kans dat de vier al na zestien jaar vrijkomen. „Als zij zich goed ge dragen en geen vluchtpogingen ondernemen", stelde hij in een reactie op het vonnis. Yesilgöz acht trouwens de kans aanwe zig dat medegevangen de man nen om het leven zullen bren gen. Pagina 3: Verkrachters mogen over zestien jaar vrij. toezichthouders in Stuttgart doek voor Fokker. Het faillisse- verslag uitbrengen. Premier Kok ment van Fokker zou het groot- zal mogelijk later vanavond in ste massa-ontslag uit de Neder- zijn wekelijkse persconferentie landse geschiedenis betekenen, het Nederlandse standpunt uit- Zo'n 7.900 mensen verliezen di- eenzetten. Blijft de overheid bij reet hun baan. Ook bij de hon- haar laatste bod, dan valt het derden toeleveranciers in bin- ZONWERINGSPECIAALZAAK ZONWERING LEIDEN NOORD geeft speciale NIEUWJAARSkortingen. Al onze SCHERMEN, ROLLUIKEN, LAMELLEN, etc. zijn van topkwaliteit. Kom bij ons langs in onze showroom en bestel nu!!! ..■"mo.» tfnwerih (faedé&frei &<z*t ec6t niet. HppP*: Flevoweg 9 te Leiden, Industrieterrein Merenwijk, achter nieuwe Gamma. Open ma. t/m za., dond.avond koopavond, zat. 10.00-16.00 uur. Tel. 071-5217252 ZONWERINGSPECIAALZAAK nen- en buitenland verdwijnt DAF zit er naar zijn mening niet werkgelegenheid. in. „Fokker verliest bij haar Fokker-topman B. van Schaik klanten en leveranciers alle ge noemde gisteravond de overle- loofwaardigheid." Ook de vak- vingskansen van Fokker erg bonden en de centrale onderne- klein. Een succesvolle terug mingsraad zijn somber over de komst uit een faillissement a la overlevingskansen van Fokker. MELBOURNE «ANP Richard Krajicek vergeleek zich zelf in eerste instantie met een man die een dubbeltje van de straat opraapt. „Zo iemand bukt en krijgt ineens een pijnscheut in de rug. Dingen van alle dag. Pech." Zo simpel lag het niet en Krajicek wist dat. In de derde ronde van de Australian Open moest hij zijn partij tegen Fleu- rian staken. Een zenuw in het onderste deel van zijn rug kwam klem te zitten, de spieren eromheen verkrampten. Hij kon niet verder. HET WOORD IS AAN Max Nordau Men brengt zijn kwade hu meur in een systeem en noemt het pessimisme. ■57-2° -«V-a io0/» 10% ÏSSSSfc?? 40% 50% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina g VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 17 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15,16 RTV/programma's9 Sport19,21 Strips8 Uitgaan7 Kortingsbon voor de opera 'La Traviata' in het Zoeter- meers Stadstheater. Drie kaartjes halen, twee betalen voor de filmvoorstelling 'Four weddings and a funeral' in Voorschoten. In Ede weer serie brandstichtingen In Fde is gisteravond voor de vierde maal binnen een maand brand gesticht door onbeken den. Ditmaal ontstond de brand onder een auto, die geparkeerd was naast een kantoor in een zogenoemde containerunit. De politie maakt zich, aldus een woordvoerder, zorgen over de nieuwe reeks brandstichtingen in de Gelderse gemeente. In het voorjaar van 1995 woedden in Fde ruim dertig branden, die voor miljoenen aan schade ver oorzaakten. De rechtbank in Arnhem veroordeelde hiervoor een 22-jarige man uit Ede lot vijf jaar gevangenisstraf en TBS. Maar door een vormfout is hij nog op vrije voeten. De politie houdt er rekening mee dat an deren de Edenaar in een kwaad •daglicht willen stellen. Het was al de derde keer dit jaar dat Krajicek opgaf. Tot kort voor de Australian Open had de Hagenaar last van zijn arm. Blessures lopen als een rode draad door de loopbaan van Krajicek. „Steeds is er weer iets. Misschien ben ik oud aan het worden." Pagina 19: 'Ik weiger te denken aan iets ernstigs'. In de Leidse regio onderscheiden met het Rujolltelts-certiflcoot ISO - 9001 nnneming mij. ik en breedeveld tel. 071 -57ó 15 11 ÜJBECK PETER v.NUUSENBURC vraag me tegelijk af of het niet tijd wordt dat we de veiligheid van de buitenlanders beter be schermen." Bij de brand zijn ten minste tien mensen om het leven gekomen en meer dan veertig personen gewond ge raakt. Honderden inwoners van Lübeck betuigden gisteren hun solidariteit met de nabestaan den. Er waren bloemen en woorden die vergeefs probeer den uit te drukken wat niet uit te drukken valt. Pagina 5: Vrouw met zes kin deren nog zoek. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. ja, dat is goed nieuws. Dus ti I Naam ,i een proefabonnement. I LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE CORRESPONDENT i'an alle politici die zich tot nu toe hebben uitgelaten over de brand gisterochtend in een te huis voor asielzoekers in Lüb eck, maakten de ongekunstelde woorden van president Herzog de meeste indruk. „Als dit weer een aanslag is dan raakt mijn geduld op", zei hij tijdens een bezoek aan Kiel. „Er zullen on getwijfeld weer lichtketens wor den gevormd en demonstraties worden gehouden. Maar ik Ze dacht: als mijn magnetron zo handig is om te koken, waarom zou ik hem dan niet voor mijn werk gebruiken? De Leidse pa- thologe Mathilde Boon heeft inmiddels een patent op haar laatste vinding: een magpe- tronoven waarin stukjes huid worden ont daan van vocht. Dat apparaat vergemakke lijkt volgens haar de speurtocht naar huid kanker. Boon is behalve onderzoekster ook direc teur van het Leidse Cytologisch en Patholo gisch Laboratorium aan de Groenesteeg. Dit lab beoordeelt uitstrijkjes van wouwen en stukjes huid op de aanwezigheid van kankercellen. Mathilde Boon ontdekte dat een magnetron behulpzaam kan zijn bij dat proces. Maandag viert ze de ingebruikname van haar eigen 'vacuüm magnetronoven' in het bijzijn van een televisieploeg. „Deze uitvinding komt voort uit mijn huishoudelijke activiteiten", verklaart Boon. „Ik kook al jarenlang heel gradg met de magnetron. Je kunt er de handigste dingen mee doen: een glas rode wijn mee op ka mertemperatuur brengen bijvoorbeeld. Maar ook voor mijn werk blijken microgol ven nuttig." „Bij onderzoek naar huidkanker is het nodig om een verdacht stukje huid van vocht te ontdoen. Vervolgens moet er paraf fine, een soort kaarsvet in worden gebracht: om het preparaat te kunnen snijden en on der de microscoop te bekijken. Dat water wordt nu uit de huid gehaald door een in gewikkeld chemisch proces. Ik heb ontdekt Adres: dat dat veel makkelijker en sneller gaat in Poslc0(je. de magnetron. Het is bovendien goedkoper 's1 en milieuvriendelijker." I Tel: Het is niet de eerste keer dat Boon patent I op een vinding aanvraagt waarbij de mag- Nr bank/8iro: netron wordt gebruikt. Toen ze tien jaar ge Handtekening: leden haar collega pathologen wees op het nut van dit huishoudelijke apparaat, werd ze uitgelachen. „Iedereen verklaarde me voor gek. Een manlijke collega bedankte mij voor 'mijn bijdrage uit de keuken'." Boon schreef ook een bock met 'recepten' uit de magnetron: 'Microwave Gookboek for pa thology'. „Het is bestemd voor onderzoe kers, maar er staat ook een écht recept in: dat voor het opwarmen van rode wijn." /rlop, zonder postzegel, OFBEL 071-5 1280 30 400114 n vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1