=150004® Bij sluiting verdwijnen veel banen Vaste baan al lang niet meer te krijgen Fokker 'Overheidssteun Fokkei j een delicate operatie' Nederland vleugellam HOUD* V' 'Reorganisaties maker Fokker stuk flexibeler 'Daimler-Benz geeft geen krimp VRIJDAG 19 JANUAR11996 176 iljard gulden Zeventig procent voor steun Fokker h 4. Europees commissaris Van Miert: Als de Nederlandse overheid zou besluiten Fokker nieuwe fi nanciële steun te verstrekken, wordt dat in de ogen van Euro pees commissaris voor de me dedinging Karei van Miert een 'heel delicate operatie'. Bij nieu we ondersteuning moet eerst een aantal oude kwesties, zoals het ontwikkelingskrediet voor de Fokker 70, op worden gelost, aldus Van Miert. Verder is een nieuwe reorganisatie vereist. De Nederlandse overheid is bereid de ontwikkelingskredie ten van rond 800 miljoen gul den kwijt te schelden. Van Miert zegt dat ook het kwijtschelden van overheidskredieten een vorm van staatshulp is. „Op de mondiale markt voor grote vliegtuigen bestaan nog maar enkele concurrenten. Fokker is echter actief op een andere, kleine markt. Daarin begeven zich nog meer Europese con currenten. Die gaan er niet mee akkoord als overheidsleningen zonder slag of stoot worden kwijtgescholden." Ie Steun aan Fokker blijft gens de Europees commis e daarom 'een zaak van p. nauwkeurige studie'. Van onthoudt zich voorlopig CO een inhoudelijk commenta d< de discussie. „Er ligt nan »n nog geen dossier. Dat mo eerst liggen, willen we mei ker of de Nederlandse reg gaan praten." Volgens Nederlandse d )e matieke bronnen in Bi n( spelen op de achtergrond problemen uit het verlede; 'e heeft Van Miert nog steeds :r formele goedkeuring gej u aan de verkoop van het i e. heidsbelang in Fokker aan SA. M Eerder stelde hij een oi zoek in naar de ontwikkelre kredieten voor de Fokker 71 overheid droeg daar voo procent aan bij. Op grond Europese regelgeving male staatssteun bij de ontwikk 0 van een vliegtuig niet meei 40 procent bedragen. scHiPHQL-oosTWerknemers van vliegtuigfabrikant Fokker demi streerden gisteren in hun middagpauze met spandoeken op Schif l hol-Oost. Op de spandoeken teksten als: Nederland vleugellam, en ander was een voorproefje van de grote demonstratie vandaaj het centrum van Den Haag. foto anp arthur bastia Op, in en bij de oude Jet Provost, een Engelse trainingsvliegtuig, zitten en staan Raimond Koldewijn, Cindy van den Boogaard, Rutger Peenstra en Kenneth Boyden van de HTS-afdeling vliegtuigbouw in Haarlem. Zij maken zich niet al te veel zorgen over een toekomst zonder Fokker als werkgever. De auto-industrie lokt, net als trouwens de buitenlandse vliegtuigindus trie. foto united photos de boer bart homburg HAARLEM/HOOFDDORP PIET ARP OSCAR VERMEER Ach, vast werk bij Fokker is toch al een paar jaar nauwelijks meer een optie voor de sludenten vliegtuigbouw aan de Haarlemse HTS, onderdeel van de Ho geschool Haarlem. Voor stageplaatsen is de vliegtuigfabrikant nog wel goed ge noeg. Trouwens, Fokker is zo klein dat bevlogen vliegtuigbouwers daar nauwe lijks over 'leuke nieuwe dingen' kunnen denken. Ook niet dom, zorgen veel studenten dat zij elders hun geursporen uitzetten. Zoals bij de vliegtuigindustrie in het bui tenland, die inmiddels al voor bijna de 'helft van de stageplaatsen en afstudeer projecten tekent,Tot in de VS en Brazilië duiken de Haarlemse studenten op. De mogelijke ondergang van Fokker zal de nodige gevolgen hebben voor de ze Haarlemse studierichting, zei het hoofd van de opleiding vliegtuigbouw, P. van der Zanden, onlangs al in het onder- wijsvakblad HBO-Journaal. „We zullen de opleiding bij moeten stellen. De luchtvaartindustrie houdt echter niet op te bestaan." Tot enkele jaren geleden kwam bijna de helft van de afgestudeerden in de Ne derlandse luchtvaartindustrie terecht. De overigen vonden werk op de gekste plaatsen. „Bij Shell. Nedcar, de spoorwe gen. een windmolenfabrikant en zelfs bij de uitbeenfabriek van Albert Heijn". Vierdejaars Peter Muller liep stage bij een vliegtuigmotorenfabrikant in de VS. „Fokker bouwt goede vliegtuigen, maar heeft geen nieuwe modellen. Er worden alleen oude modellen aangepast, ver lengd of verkort. Dat is niet echt uitda gend." Volgens Muller heeft het bedrijf tien jaar terug de boot gemist wegens geld gebrek. Omdat het een te kleine onder neming is, zegt Muller. De Fokkers 50 en 100 borduren te veel voort op ontwer pen van de Fokker 27 en 28. „Aërodyna misch zijn die modellen gewoon verou derd." Fokker had te weinig geld voor baan brekende vernieuwing. Het is altijd een bedrijf geweest, zoals een van de oud werknemers het tien jaar geleden ver woordde 'van drie spijkers en een plan- kie'. Muller: „De technische kennis is er wel maar de hoogwaardige technieken zijn niet optimaal benut. In Delft zijn compleet nieuwe rompmaterialen ont wikkeld. Die zijn nooit gebruikt, omdat het testen ervan te duur zou worden." Studiegenoot Patrick van Velzen gokt op de ruimtevaartindustrie. „Ook daarin is Fokker altijd goed geweest." Hij is niet bang dat hij zonder dat bedrijf niet aan de slag komt. „Onze opleiding is heel breed." De studenten maken zich deze week trouwens meer zorgen om hun tenta mens dan om de toekomst van de fa briek. Ze hebben weinig van de laatste ontwikkelingen gevolgd, bevestigen tweedejaars Raimond Koldewijn, Cindy van den Boogaard, Rutger Peenstra en Kenneth Boyden. „Zonde als een uniek bedrijf als Fok ker verdwijnt", vindt Van den Boogaard. Boyden is vanuit België naar de oplei ding gekomen. Voor hem telt het voort- beslaan van Fokker minder zwaar, al wordt het moeilijker 'in de omgeving' in de vliegtuigindustrie werk te vinden. „Maar de wereld is groot." Ook de studenten van het Nederlands Luchtvaart College (NLC) in Hoofddorp reageren luchtig op de afdeling vlieg- tuigbouwkunde. Het is jammer dat er (toekomstige) banen verdwijnen, maar het bijltje erbij neergooien gaat hen te ver. Veel aandacht in de klassen gaat naar reparatie van de toestellen. En daarmee is het aantal alternatieve banen flink toegenomen. „Denk bijvoorbeeld aan Transavia, KLM en Martinair, die alle maal hun eigen vliegtuigen reparéren. Maar mogelijkheden zijn er ook in het buitenland en in andere bedrijfstakken", zegt docent Bert Groenewoud. De leerlingen gaan graag mee in dit idee. „Ik ben helemaal niet somber over de toekomst", zegt Neander Stalpers. „Ik kan ook altijd nog in de windmolenin dustrie terecht." Medeleerling Freek Verhoeven is het met hem eens. „Wat is nu Fokker? Het lijkt me niks om daar te werken. Ik heb veel mensen gesproken die daar stage liepen, en die hadden slechte ervarin gen. Ik ga zelf het liefst naar het buiten land." De provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer doen in een brief een dringend beroep aan minister Wijers (economische zaken) om het voortbestaan van Fokker mogelijk te maken. De brief, die gisteren per fax is ver zonden, is ondertekend door dr. J. A. van Kemenade, commissa ris van de koningin van Noord- Holland, burgemeester mr. S. Patijn van Amsterdam en zijn ambtgenoot J. van Houwelin- gen van Haarlemmermeer. In de brief wordt begrip geuit voor de moeilijke positie waarin de minister verkeert. Er wordt op gewezen dat Fokker voor de provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer van groot strategisch belang is. „Om die reden vragen wij u dringend het voortbestaan van Fokker moge lijk te maken." Ondanks de sombere berichten over Fokker heeft de vliegtuig bouwer toch nog een kans. Vol gens A. de Man, die promoveert aan de Erasmus Universiteit, is de in gang gezette reorganisatie bij Fokker effectief. De kosten zijn omlaag gebracht, terwijl de firma bij de produktie flexibel opereert. .„Dat betekent dat Fokker bij het aantrekken van de markt sneller zal kunnen reageren dan zijn concurrenten", concludeert De Man in zijn proefschrift Concurreren door organiseren. Samen met Boeing is Fokker de eerste vliegtuigfabrikant die werkt volgens het zogenaamde 'just-in-time' systeem, dal rigens in de autoindustrie ren gebruikelijk is. De waarop Fokker dit heeft ingevoerd, is echter neel; vooral omdat het b de relatie met de leverar op een bijzondere moest vormgeven. Omdat de invoering dergelijk nieuw systeem lange voorbereiding vergt sterkt het de positie tegenover de concun verder. Concurrenten ku de snellere en mee manier van werken immer gauw overnemen. De Man, die 25 januari moveert, was gisteren i reikbaar voor commentaar Vakbonden en ondernemingsraad somber gestemd De vakbonden en de centrale ondernemings raad zijn ervan overtuigd dat de redding van Fokker uit Den Haag moet komen. Bestuurder Van Bers van de Industriebond FNV zegt dat de Duitsers zich keihard opstellen en niet meer dan een miljard in Fokker willen steken. De rest moet van de overheid komen. „Daimler heeft zich tot nu toe hard opgesteld, ze geven geen krimp", stelt Van Bers. Hij bena drukt dat Daimler-dochter DASA en de Neder landse overheid medio december al in een pat stelling zijn geraakt. Sindsdien liggen de onder handelingen nagenoeg stil. Van Bers zei gisteren na afloop van het spoedoverleg dat minister Wijers heeft toegezegd vandaag een uiterste po ging te doen om uit de impasse te komen. De regeringspartijen stellen zich op achter minister Wijers, die niet bereid is een miljard aan contanten bij te passen. Politiek Den Haag meent dat de eerste verantwoordelijkheid voor Fokker bij DASA zelf ligt. PvdA, VVD en gaan net als Wijers niet verder dan het k schelden van de 800 miljoen aan oude sc den, eventueel aangevuld met een paar 1 derd miljoen nieuw geld. Oppositiepartij Cl bereid iets meer uit te geven. D66-kamerlid Walsem zei na afloop niets nieuws gehoor hebben. Dat DASA nog steeds geen door merd reddingsplan voor Fokker op tafel I gelegd, is voor hem een teken dat de Duitse niet meer in geloven. „Ik ben dan misschie boodschapper van het slechte nieuws, ma heb ook de verantwoordelijkheid zorgw met belastinggeld om te gaan", aldus Vanl sem. De regeringspartijen benadrukken dat de slissing over de redding van Fokker bij D ligt. Volgens PvdA'er Van Gelder 'kan de <J heid geen blanco cheque geven voor st steun aan een particulier bedrijf. Voute noemde 1 miljard voor Fokker „helemaal voorstelbaar". Curator DAF: 'Faillissement slechtste optie' AMSTERDAM ANP Een onverhoopte uitstel (sur séance) van betaling of faillis sement is de slechtst mogelij ke optie voor een vliegtuigfa brikant. Een bij faillissement waarschijnlijke overheveling van de gezonde delen naar een nieuwe vennootschap zoals bij DAF in 1993 is ge beurd, kan alleen maar omdat de auto-industrie een tamelijk kortlopend produkt levert. Dat is de opvatting van één van de twee curatoren in het faillissement van vrachtwa genfabrikant DAF, mr. A. De- terink. Een vliegtuig heeft een levensduur van minimaal der tig jaar en aan de levering gaan langlopende onder houdscontracten gepaard. Po tentiële klanten haken onmid dellijk af en het gehavende imago poets je nooit meer op. „Het belangrijkste is herstel van de goodwilllegt mr. De- terink uit. „Destijds was ik cu rator bij het faillissement van Hofnar. Naast het geval DAF was ook in die zaak het ver trouwen, de goodwill, heel snel hersteld." Deterink onderschrijft daar mee de mening van Fokker bestuursvoorzitter B. van Schaik, die zich sterk afvraagt of je bij surséance of faillisse ment in de markt nog wel ge loofwaardigheid kan opbou- „Dit alles is alleen te voor komen met geld. Er is gewoon sprake van een liquiditeitste kort. Meerdèrheidsdeelnemer DASA heeft in het najaar aan Fokker een kredietgarantie af gegeven voor leveringen tot aan het moment dat zij niet met de Nederlandse overheid tot overeenstemming kan ko men. Als die garantie van DA SA wegvalt, houdt het op. Maar die weg naar surséance of failliscment moet vóór alles voor zo'n vliegtuigbouwer worden vermeden." Noodkreet aan minister Wijers Opdoeken Fokker zou grote slag zijn voor toeleveranciers Naast een eigen produktie van twee miljard gulden zorgt Fokker in de regio Amsterdam en wijde omgeving voor een 500 miljoen gulden aan toeleveringen en consump tieve bestedingen door Fokker-personseel. Sluiting van Fokker heeft vergaande gevolgen voor de regionale eco nomie. Niet alleen bij de vliegtuigfa briek komen mensen op straat te staan, ook bij de honderden bedrijven die grondstoffen en onderdelen voor de toestellen leveren, vliegen er mensen uit als geen vervangend werk wordt gevonden. Bedrijven die voor Fokker werken lopen het risico meege sleept te worden in een eventu ele sluiting van de vliegtuigen- fabriek. In Noord-Holland staan circa 2.500 arbeidsplaatsen op het spel bij bedrijven die voor Fokker werken, aldus de Stich ting Economisch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amsterdam. Bedrijfsleider B.N. Klous bij Driessen Aircraft Interior Sys tems: „Sluiting van Fokker zal bij ons hard aankomen. Dertig mensen houden zich bezig met de bouw van galleys (keukens) voor de Fokker 50 en 100. Voor die medewerkers zullen we an der werk moeten zoeken. Maar de internationale markt is krap en de concurrentie moordend. We hebben net voor een paar honderduizend gulden geïnves teerd in speciale machines. Die kunnen we nergens anders voor gebruiken. Fokker is een tevre den klant en zit dichtbij, wat voordelen heeft voor communi- cagie en transportkosten. We vinden het heel erg als de fa briek dichtgaat." Voor Driessen komt dit dub bel hard aan omdat het bedrijf eerder in Limmen door brand werd getroffen en nieuwbouw in Wieringerwerf in gebruik heeft genomen. Een andere toeleverancier is de sociale werkplaats WAM in Hoofddorp. Het bedrijf maakt onder meer isolatiemateriaal voor de toestellen. Volgens WAM-directeur G. Koffeman biedt hij aan tientallen mensen werk. „Het wegvallen van de Fokker-orders zal ook grote ge volgen hebben voor onze finan ciële resultaten." Ook voor constructiebedrijf Van de Hoop in Oude Meer heeft sluiting gevolgen. Volgens bedrijfsleider Willemse voert Van de Hoop allerlei reparatie- en onderhoudswerk uit bij Fok ker. Sluiting treft eveneens instal latiebedrijf Van Rietschoten en Houwens dat een eigen vesti ging heeft op de luchthaven. De firma brengt de elektrische lei dingen en installaties aan in de vliegtuigen. Daar houdt zich volgens de projectleider een groot aantal monteurs mee be zig. Bij Machinefbriek Dietvorst in IJmuiden, gespecialseerd in vliegtuigonderdelen zegt men niet te worden gedupeerd bij sluiting. „Wij leveren momen teel niet aan Fokker. We hebben het zo druk, dat we ook geen moeite doen daar werk te halen. Maar diverse collega's zullen wel worden getroffen." Voor Louis Wijers van het ge lijknamige Haarlemse bedrijf heeft sluiting het tegenoverge stelde effect. „Ik koop bij Fokker vliegtuigonderdelen die ik door verkoop. Wanneer de fabriek dichtgaat, komt er een surplus aan goederen vrij", aldus Wij- Piet Kroon, baas van de afde ling uitbesteding bij Fokker, blijft optimistisch. „Schrijft u maar op dat onze toeleveran ciers zich absoluut geen zorgen hoeven te maken. We blijven hen werk bezorgen. Fokker gaat echt niet dicht, daar ben ik hei lig van overtuigd." Ruim 71 procent van de Neder landse bevolking meent dat Fokker moet redden. Bijna een kwart, 22,1 procent, vindt dat niet. Dit blijkt uit een enquête van Intomart in opdracht van RTL Nieuws. Ruim 76 procent van de Ne derlanders vindt dat de over heid moet blijven investeren. Een derde vindt dat er minder dan 1,5 miljard gulden over heidsgeld naar Fokker dient te gaan. 27,6 procent denkt dat de regering ongeveer 1,5 miljard moet investeren en 15,8 procent meent dat het rijk meer dan dat bedrag moet uittrekken. Werkgelegenheid bij Fokker-vestigingen aantal werknemers bij Fokker x1000 DAIMLER BENZ Fokker-banen in Nederland Hoogeveen ca. 500 netto winst i99i of verlies

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 16