Rijnwoude vreest miljoenentekort Rijn Veenstreek OPRUIMING IN'T LAND '1%' Dorpsstraat-oost niet eerder dan in 1998 op de schop Trechter op Hoge Rijndijk Dierenzorg blijft aan de Zuidbuurtseweg Stichting Meander officieel van start Op de bon bij verlichtingscontrole trindekerk aan den run/hazerswoude-runduk De politie heeft gis termorgen in Koudekerken in Hazerswoude verlichtingscontro les gehouden. In totaal werden 45 weggebruikers op de bon ge slingerd. Ongeval na epilepsie-aanval apelofarendsveenDoordat een 42-jarige man uit Heiloo op de A-4 (Rotterdam-Amsterdam) een aanval van epilepsie kreeg, reed hij met zijn auto tegen een vangrail. De man is overge bracht naar een ziekenhuis. Zijn voertuig werd zwaar bescha- Diefstal uit auto woubrugge Uit een aan de Cornelis Kempenaarstraat gepar- ceerde auto is gisternacht een autoradio gestolen. De daders vernielden een ruit om bij de radio te komen. CHf F •HENNYVANEGMOND. 071 5356414.PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071 5356429 Vraagtekens bij aanleg bedrijfsterrein Groenendijk De aanleg van een bedrijfsterrein tussen het complex van Heineken en de Hazerswoudse wijk Groenendijk lijkt af te stevenen op een exploitatietekort van ten minste acht miljoen gulden, zo hebben burgemeester en wethouders berekend. de kosten van de aansluiting op rijksweg 11 wel erg laag zijn in- hazerswoude ruud sep Het college vreest dat het tekort geschat. In verschillende pro- nog vele miljoenen hoger uit- vinciale plannen is het toekom- valt, omdat in de berekeningen stige bedrijventerrein Groenen dijk ingetekend als opvang voor bedrijven uit vooral de Leidse regio. Desondanks is het nog al lerminst zeker dat het groene gebied op de grens van Rijn woude en Zoeterwoude inder daad zal worden bebouwd. Het gebied is 51 hectare groot, maar eenderde daarvan is en blijft ei gendom van Heineken. Als ver volgens nog rekening wordt ge houden met waterberging, we gen en groen, blijft er slechts 19 hectare verkoopbare grond over. HSL Wil de gemeente de investerin gen die nodig zijn om het ter rein geschikt te maken voor be drijven ooit nog terugverdienen, dan moet de verkoopprijs van de grond buitenproportioneel hoog worden. En dat is dan nog het meest optimistische scenario. Want al le experts gaan ervan uit dat de gewenste aansluiting op de rijksweg 11 vele miljoenen duurder zal uitvallen dan nu is gepland. Bovendien is er ook nog altijd de mogelijkheid dat de 11SL straks dwars door het bedrijventerrein komt te lopen. In dat geval wordt de opper vlakte uit te geven grond aan zienlijk verkleind, waardoor de verliezen nog verder oplopen. Geschrokken van de verwach te miljoenentekorten stellen B en W van Rijnwoude zich voor lopig volledig passief op. Zij stellen voor de verdere studies naar het bedrijventerrein rustig af te wachten. Die studies wor den naar verwachting volgende maand afgerond. Jos de albatros naar Avifauna u.phen aan den run ruud sep lij wordt de eerste albatros lie in een dierentuin te zien al zijn. Jos landt aanstaande tondag om zeven uur 's mor- op de luchthaven Schiphol en wordt daarna ivergebracht naar het Al- ihense vogelpark Avifauna. Vanneer de albatros goed eageert op het leven in ge vangenschap, zal hij vanaf "■asen in het buitenverblijf an Avifauna voor het pu- iliek te zien zijn. Albatrossen zijn normaal liet in gevangenschap te louden omdat zij bijna hun iele leven in de lucht door- irengcn. Hun leefmilieu is laardoor in een dierentuin inmogelijk na te bootsen, klaar Jos is anders. Hij raakte en groot deel van één van ijn vleugels kwijt toen hij in Vestport (Washington) in en visnet terecht kwam. De ilbatros werd in Amerika ge- ipereerd, waarna een goed ehuis voor hem werd ge- ocht. Jos behoort tot de wartvoet albatrossen, een leine albatrossoort waarvan wereldwijd niet meer dan 5.000 voorkomen. Zwart- oet albatrossen leven voor- amelijk in de omgeving van lawaï. Omdat de poten van een lbatros niet geschikt zijn om ing op te lopen, worden er oor los in Avifauna speciale jorzieningen getroffen. Hij rijgt een hok met een afwis sende ondergrond om ver- roeiing van zijn poten te oorkomen. Verder wordt er pedaal voor hem inktvis op iet menu gezet. Avifauna is op zoek naar een kame- aadje voor haar nieuwste ewoner. Omdat het niet lakkelijk zal zijn om nog en tweede albatros te vin- en, zal Jos voorlopig gezel- chap krijgen van andere eevogels. zoeterwoude Op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude zijn deze week ouderwetse taferelen te zien. Waren de verkeersopstoppingen en dagelijkse files sinds de opening van de rijks weg 11 verleden tijd, tot eind maart staan de auto's weer bumper aan bumper voor de meubelboulevard. Oorzaak zijn de werkzaamheden aan het kruispunt van de Hoge Rijndijk met de Burgemeester Smeetsweg. Dat kruispunt moet er ongeveer zo uit gaan zien als de kruising van de Rijndijk met de Willem van der Madeweg. Het verkeer wordt door een andere inrichting van de wegen verleidt om de rijksweg 11 kiezen, in plaats van dwars door Zoeterwoude-Rijndijk te rijden. foto holvast/marklamers Kefstai bij Rode Kruis Alphen Kleine kans op bescherming brandweerkazerne ilofarendsveen 'hen aan den rijn het Rode Kruisgebouw aan de Dillenburg in Alphen aan den jn is gisternacht een televisie-toestel gestolen. In het gebouw nden diverse kasten vernield tijdens de jacht naar geld en goede- j. De voordeur van het gebouw werd opengebroken om binnen komen. )ogst zonnebloemen brengt uim 15.000 gulden op voor orgunits Huize Jacobus 15 mille over. Schilderes Corry Ravensbergen voegde daar gis teren nog 1750 gulden bij: het loon dat ze kreeg voor het schil deren van een aquarel van een zonnebloemenveld voor het Veense verzorgingshuis. In een zorgunit kunnen men sen drie weken lang verblijven en gebruik maken van de zorg verlening van Huize Jacobus. Het gaat bijvoorbeeld om men sen die pas uit het ziekenhuis zijn ontslagen maar nog niet fit genoeg om al weer naar huis te gaan. Of het gaat om mensen die door familieleden thuis wor den verzorgd die zelf op vakan tie willen. Dat er behoefte is aan een dergelijke opvang bleek vo rig jaar wel, aldus Van der Zwet. „Van de in totaal 17 aanvragen hebben we vier keer nee moe ten verkopen." De Vrienden hebben nog ruim anderhalf jaar te gaan, voordat het geld binnen moet zijn. Eind 1997 wordt het nieu we Jacobus in gebruik geno men. Van der Zwet denkt het wel te redden. „Er staan nog di verse acties op stapel. In no vember hebben we in iedere brievenbus in heel Alkemade een acceptgiro gegooid. Daar van hebben we nu 13 procent binnen. Ik verwacht wel dat dat aantal nog boven de 20-25 pro cent uitgroeit." Het bankrekeningnummer waarop geld voor de zorgunits van Huize Jacobus kan worden gestort is: 35.59.60.990. alkemade gerard van der geest Er bestaat een kleine kans, dat de karakte ristieke brandweergarage aan de Narcis straat in Roelofarendsveen toch nog wordt aangemerkt als beschermd pand. Daarover zal de provincie binnen enkele maanden uitsluitsel geven. Deze toezegging deed pro vinciaal woordvoerder F. Niemeyer gister avond aan de monumentencommissie. Het verschaffen van duidelijkheid op kor te termijn is van belang voor het behoud van het pand. Er staan plannen op stapel de entree van het dorp te wijzigen. Daarbij lijkt sloop van de garage onvermijdelijk. Een aanwijzing als beschermd pand zou dit kunnen verhinderen. Het door de voormalige gemeente-archi tect N. Deen getekende pand is in twee fa sen gebouwd. Het gebouw dateert van 1930. De in originele staat verkerende slan gentoren werd er later aan toegevoegd. „Een interessant bouwwerk, dat door puur toeval door onze dienst werd ontdekt", ver klaarde Niemeijer. Toeval Het toeval blijkt bij de provinciale inventa risatie wel vaker een rol te spelen. Ook de overtoom bij de Blauwe Molen in Rijpwete- ring is bij toeval op de provinciale lijst te rechtgekomen bekende Niemeyer. De over toom is in al zijn nietigheid - echt een nie mendalletje, aldus Niemeijer - uniek in zijn soort. Slechts in Friesland is nog een exem plaar te vinden. Van vijf Alkemadese objecten wilde de commissie weten of zij als rijksmonument in aanmerking kunnen komen. Niemeijer gaf haar weinig hoop. Aan het dagloners- huisje aan het Bospad 17 is te veel verspij kerd. De pastorie aan het Noordeinde 85 is zonderde oude kerk incompleet. Noordein de 87, de Drieambachtshoeve en de boer derij aan de Voorweg 165 komen niet in aanmerking voor beoordeling door het rijk. De commissie hield vooral voor het laatste pand een warm pleidooi. G. van der Meer: „Het is de meeste gave boerderij uit Alke made en zonder meer van rijksniveau". Commissievoorzitter W. Groen zal het col lege van B&W adviseren nog eens bij de provincie op heroverweging van de lijst aan te dringen. /or* y *oj t hazerswoude-dorp ruud sep Het zit er niet in dat de recon structie van de oostelijke Dorpsstraat in I lazerswoude- Dorp al voor 1998 kan begin nen. Burgemeester en wethou ders houden vooralsnog vast aan de oorspronkelijke plan ning voor het opknappen van dit deel van de straat. Het wes telijke deel van de Dorpsstraat kan daarentegen mogelijk al dit jaar in zijn geheel op de schop. De bewoners gaat het allemaal nog niet snel genoeg. De Dorpsstraat verkeert al ja ren in zo'n slechte staat dat be woners van de weg vorig jaar een handtekeningenactie op poten zetten. Zij willen af van de overlast die vooral vrachtwa gens en trekkers op de hobbeli ge weg veroorzaken. Door de trillingen ontstaan verzakkingen en scheuren bij de aan de weg gelegen huizen. De weg is het meest hobbelig aan de oostkant, waar het weg dek uit klinkers bestaat. Een idee dat vorig jaar dan ook werd geopperd, is het omdraaien van de planning: eerst oost en dan west. B en W wijzen die sugges tie nu echter resoluut van de hand. Uit half november gehou den verkeerstellingen blijkt na melijk dat de westelijke Dorps straat aanzienlijk drukker is dan het deel ten oosten van de krui sing met de Gemeneweg. Rijden er over het oostelijk deel per et maal ongeveer vierduizend voertuigen, in het westelijk deel ligt het aantal ongeveer duizend hoger. Van alle voertuigen is in beide delen van de Dorpsstraat ongeveer acht procent vracht verkeer. Het verkeersaanbod zou daarom een argument zijn om gewoon volgens planning in het westen te beginnen. Als mogelijke handreiking aan de ongeduldige bewoners mel den B en W dat het misschien mogelijk is om in ieder geval het westelijk deel van de straat dit jaar in zijn geheel aan te pak ken. In de officiële planning wordt er nog altijd van uitge gaan dat dit werk over twee jaaf wordt uitgesmeerd. Over het naar voren halen van het ooste lijk deel wordt echter met geen woord gerept. Met het mogelijk dit jaar vol ledig opknappen van de wcste lijke Dorpsstraat zijn de actie voerende bewoners dan ook niet tevreden. Woordvoerder B. Poot: „Er zitten hier mensen die het echt spuug- en spuugzat zijn. Als ze bij de gemeente zo doorgaan, kunnen ze toch nog weieens vreemd opkijken. Ik denk wel dat er als er niet snel iets gebeurt, bepaalde acties worden ondernomen en dan zeker niet zo vriendelijk als een handtekeningenactie." De notitie van burgemeester en wethouders wordt aanstaan de maandag besproken in de commissie openbare werken. ROTTERDAM-ZUID LEIDERDORP Koopboulevard Stadionweg 39C Tel. 010/482 77 65 Meubelplein 8 Tel. 071/541 63 95 S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. alphen aan den rijn. Het Centrum Buitenlanders Rijn en Lek en de stichting Un Doro bestaan niet meer. Sinds gisteren vormen de twee instel lingen (de eerste gericht op met name Turken en Marokkanen, de tweede op Surinamers) sa men de stichting Meander. De fusie is gisteren in het Alphense hotel Toor feestelijk gevierd in aanwezigheid van statenlid J. Pool. Meander stelt zich ten doel te bevorderen dat allochtonen vol waardig kunnen meedraaien in de Nederlandse samenleving. De fusie heeft tot doel de inte gratie van de verschillende etni sche groepen in de Rijnstreek te bevorderen en een meer profes sionele en marktgerichte orga nisatie op poten te zetten. Geen geld voor buren Alfred's Diner alphen aan den run jan winde De Alphenaren H. Dainhoff en J. Ritchi kunnen een schadever goeding van respectievelijk 62.500 en 77.500 gulden verge ten. De raadscommissie voor uitvoeringszaken wees gister avond de verzoeken unaniem en in felle bewoordingen af. Damhoff en Ritchi eisen de schadevergoeding omdat hun huizen in waarde zouden zijn gedaald door de vestiging en la tere uitbreiding van restaurant Alfred's Diner in park Rijn stroom. Wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/ruimtelijke or dening) was van mening dat beide heren met 'haarkloverij en geneuzel hun recht proberen te halen'. De gemeente heeft voor 15.000 gulden advies ge vraagd aan de Stichting Advies bureau Onroerende Zaken (SAOZ) in Rotterdam. In een uitgebreid rapport komt dit ad viesbureau tot het oordeel dat de verzoeken kunnen worden afgewezen. De voltallige com missie sloot zich hier gisteren bij aan. Damhoff en Ritchi laten het er niet bij zitten. Zij hebben inmiddels per fax laten weten naar de rechter te stappen. zoeterwoude liesbeth buitink De vereniging Dierenzorg in Zoeterwoude breekt de kippen ren, het nachthok en het een- denhok af, maar blijft wel aan de Zuidbuurtseweg. „We bren gen de kippen onder in het schapenhok. Dan hebben de schapen wel minder ruimte, maar zo moet het maar", aldus voorzitter Barbara Verhoeve. De vereniging moest van de gemeente voor 1 januari de die- renonderkomens afbreken, maar kreeg onverwacht uitstel. Hen Zoeterwoudenaar bood aan garant te staan voor de vereni ging die zwerfdieren opvangt, zodat de gemeente uitstel zou geven tot april. De weldoener is echter onverwacht overleden. „Die bankgarantie moest voor februari bij de gemeente zijn in gediend. dus tot die lijd hebben we in elk geval respijt. Maar zelf kunnen we zo'n bankgarantie niet krijgen. We hebben net ge noeg geld om de dieren te ver zorgen", zegt Verhoeven. Een deel van de dieren die de vereniging verzorgde, is inmid dels elders onderdak gebracht. Op het terrein aan de Zuid buurtseweg huisvestte de ver'*» eniging eerst 80 kippen, 9 scha pen, 5 ganzen en enkele een den. „We hebben nu nog acht schapen en zo'n dertig kippen en hanen, de andere dieren hebben we elders kunnen on flerbrengen. Er zijn natuurlijk wel mensen die om een kip ko men vragen, maar dan vermoe den we dat ze in de braadpan eindigen. We willen zeker weten dal de dieren een goed huis krijgen." Van Ruiten nieuwe tuinbouw voorzitter alkemade/haarlem. Nico van Ruiten (37) uit Nieuwe Wetering is gisteren tijdens de jaarvergadering gekozen tot voorzitter van de vakgroep Tuin houw van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie. Hij neemt de plaats in van I rans Hoogervorst die vorig jaar voorzit ter werd van de glastuinbouwtak van de Land- en Tuinbouwor ganisatie-Nederland(LTO-Nederland). Van Ruiten is als zoon van een tuinder, opgegroeid in Roelo farendsveen. Samen met nog vier neven leidt hij een zeven jaar oud bedrijf in Nieuwe Wetering. Dorpsraad Kaag praat met jongeren Dorpsraad Kaag roept de jonge ren van Kaageiland en de Bui tenkaag op om vrijdagavond 9 februari te komen praten over hun vrije-tijdsbesteding. De bij eenkomst wordt gehouden in de sportzaal, naast de Wiilibror dusschool aan de Hoofdweg in Buitenkaag en begint om half acht. Dorpsraad Kaag heeft onlangs een jongerenwerker gevraagd de leefwereld van tieners in Bui tenkaag te onderzoeken. De raad had het idee dat de jeugd zich verveelde en dat zou van dalisme in de hand kunnen werken. Uit het onderzoek van Garla Coenders van de Stichting het Lage Land in Hoofddorp bleek dat de tieners een eigen plek missen. Samen met de jeugd kwam Goenders tot de conclusie dat de kantine van de sportzaal een goede ruimte zou kunnen zijn. De dorpsraad wil nu op 9 fe bruari samen met de jeugd con crete plannen maken. Volgens E. Koomen van de raad gaan de gedachten bijvoorbeeld uit naar een wekelijkse bijeenkomst in de sportzaal en het organiseren van een maandelijkse disco, „Maar daar hebben we ook vrij willigers voor nodig".

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15