affaires schaden mago van B en W Wijk Broek en Simontjespolder écht autoluw Weer caravan Duinrell in brand Gemengde gevoelens over inrichting polder Buurthuis Vlietwijk wellicht groter SSsfflS*»**88 Leiden Regio land in eigen boezem Bromfiets in beslag genomen 'armond De politie hield gisteren tussen acht en negen uur 's j jchtends op het Veerpolderpad te Warmond een bromfietscon- èk role. Acht bromfietsen werden gekeurd. Drie eigenaren kregen ien bon, omdat hun brommers een te groot vermogen hadden. VU ien bromfiets werd in beslag genomen, omdat het vermoeden jestond dat de tweewieler niet was verzekerd. Inbraak in woning doorschoten In een woning aan het Jan van Goyenplantsoen is w® isteren ingebroken. Het slot van de voordeur werd daarbij ge- 8 orceerd. De dieven gingen er vandoor met enkele gouden siera- ol len, waaronder twee trouwringen. Diefstallen uit kleedkamer 20 [oorschoten Tijdens jeugdtrainingen zijn de afgelopen week rerschillende kledingstukken weggehaald uit de kleedkamer van 3,1 en sportcomplex aan de Juliana van Stolberglaan. De dieven lamen ook sportschoenen mee. let gaat om merkschoenen en merkkleding. Ook een horloge /erd meegenomen. eiderdorpers hebben weinig vertrouwen jerdorp judy nihof CHEF HENNY VAN ECMOND. 071-5356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -.356429 Geen enkele woonbootbewoner gedwongen te verhuizen oecstgeest monica wesseling De gemeente Oegstgeest kiest voor een échte autoluwe Broek- en Simontjespolder. Er komt geen weg die de wijk via de Haarlemmertrekvaart met Oegstgeest verbindt, omdat zo'n verbinding een enorme stroom sluipverkeer tot gevolg zou hebben. In plaats daarvan wordt gekozen voor een ontsluiting van de wijk via de Lange Voort. Het betekent wel dat Oegstgeest miljoenen gul dens meer kwijt is aan de ontsluiting van de wijk. De keuze is mede te danken aan de woonboot bewoners: dank zij hun protesten tegen een weg over de Haarlemmertrekvaart is nader onderzoek gedaan naar de verkeersstromen. Dat onderzoek wees uit dat een weg over de vaart aansluitend op de Oegstgeesterweg dagelijks 10.000 extra 'ver keersbewegingen' (sluipverkeer) tot gevolg zou hebben. De nieuwe woonwijk krijgt ook een verbinding met de Merenwijk. De gemeente Leiden eist dit en bovendien ziet Oegstgeest zelf het nut hiervan in. Een belangrijk deel van de inwoners van de nieuwe wijk zal gebruik maken van de scholen, winkels en sportvelden in de Merenwijk. Door het eindpunt van bus 43 van de Gooimeerlaan te ver plaatsen naar een punt in de polder, krijgt de nieuwe woonwijk al direct openbaar vervoer. De twee uitvalswegen worden niet met elkaar ver bonden en zo wordt doorgaand sluipverkeer voorkomen. De aanleg van de twee wegen kost tijd. Zo moet er bij de aansluiting op de Gooimeerlaan in de de Merenwijk een tunnel komen en moet voor een aansluiting op de Lange Voort het nodige parti culier eigendom worden opgekocht. Bovendien moet er een oplossing worden gezocht voor de jachthaven. Om toch snel met bodemsanering en bouwen te kunnen beginnen, wordt een tijdelijke bouwbrug aangelegd over de Haarlemmertrekt- vaart. De brug blijft er maximaal drie jaar liggen. Vier woonbootbewoners hebben inmiddels duidelijk gemaakt graag met boot en al te willen verhuizen. Een boot was al door de gemeente aangekocht, een woonbootbewoner twijfelt en twee bootbewoners denken over verhuizen naar een huis. Dat betekent dal er ruimte .genoeg is voor de aanleg van een bowubrug en dat geen enkele woonbootbewoner gedwongen wordt te verhuizen. Wèl zal een aantal schepen tijdelijk een stukje moeten opschuiven. Natuur Middenin de wijk komt een meer dan tien hecta res groot natuurgebied te liggen. In het polder park moet duidelijk worden gemaakt hoe de Broek- en Simontjespolder er in vroeger tijden heeft uitgezien. Het park moet echt 'natuur' wor den en wordt daarom met slechts een paar wan delpaden ontsloten. De bouwbrug wordt in eerste instantie gebruikt door de vrachtwagens die vervuilde grond uit de polder halen. Wethouder Van Eisen kon gisteren nog niet zeggen hoeveel grond verwijderd moet worden. Het is bekend dat de polder op een aan tal plekken flink vervuild is (de eerste onderzoe ken tonen onder meer de aanwezigheid van zwa re metalen en olie aan), maar een saneringson derzoek moet uitwijzen wat er exact ligt en hoe in groot aantal inwoners van Leiderdorp heeft weinig irtrouwen in het gemeentebestuur. Dit komt vooral s,i jor 'affaires' uit het verleden. Dat wijst een onderzoek lar het imago van de gemeente Leiderdorp uit. Hieruit ijkt verder dat veruit de meeste burgers zeer tevreden jn over Leiderdorp als woonplaats. Ook de ambtenaren de dienstverlening van de gemeente komen goed uit bus. leden. Het beeld van een be stuurlijke 'chaos' begint volgens Regio Data langzaam maar ze ker te slijten, onder meer omdat de nieuwe burgemeester bij veel burgers in de smaak valt. Opvallend is dat de bewoners van het oude dorp een negatie vere kijk hebben op B en W dan de overige inwoners van Leider dorp. Zij vinden dat het ge meentebestuur meer doet voor de nieuwe wijken. Regio Data raadt het college van B en W in zijn rapport aan om veranderingen door te voe ren. „Openheid is daarbij het sleutelwoord", aldus Regio Da ta. „De bestuurders zullen een open dialoog met de bevolking aan moeter. gaan om zodoende het bestuur dichter bij de bur ger te brengen." Ook drukt het bureau het gemeentebestuur op ge t onderzoek werd vorig jaar 0 ïouden in opdracht van de -ei neente Leiderdorp. Het bu- iu Regio Data uit Rotterdam ild enquêtes onder 1500 in- Dners. Ook de medewerkers de gemeente Leiderdorp igen een reeks vragen voorge el. 0 'olgens Regio Data hebben inwoners van Leiderdorp een atievere indruk van 'hun' sJlege van B en W dan bewo- rs van vergelijkbare gemeen- Daarbij komt dat ze - meer in vergelijkbare gemeenten ïtwijfelen of de bestuurders geschikt zijn voor hun taak. )at ze relatief weinig vertrou- n hebben in B en W heeft gens de burgers vooral te ';en met 'affaires' uit het ver- iiderdorp l- urgemeester en wethouders an LeiderDorp moeten* zich leer 'op straat' laten zien en ertellen waar ze voor ze 7i aan. Ze moeten eerder met urgers praten over de proble- ïen die leven en hoe die kun- en worden opgelost. Het ge- ïeentebestuur moet zijn be- uiten ook beter voor het oetlicht brengen. B en W loeten 'zeggen wat ze doen n doen wat ze zeggen' Tot deze conclusie kwamen niet alleen het college van B en W zelf, maar ook de raads- en commissieleden gisteren tij dens een werkconferentie in Noordwijk over de uitkomsten van het onderzoek naar het imago van de gemeente. Tijdens de conferentie was de politiek unaniem van me ning dat verbetering van de communicatie met de burger nodig is voor herstel van ver trouwen in het gemeentebe stuur. het hart om 'nieuwe aanleidin gen tot negatieve beeldvorming te voorkomen'. Regio Data vindt ook dat het bestuur iets moet doen om de bewoners van het oude dorp, die zich - 'al dan niet terecht' - achtergesteld voelen, tegemoet te komen. „Wij denken dan bij voorbeeld aan extra aandacht voor het groen, het straatmeu- bilair etcetera." Management en medewer kers van de gemeente denken dat het negatieve imago van de gemeente Leiderdorp is ver sterkt 'door negatieve bericht geving in de pers', die volgens hen niet altijd terecht is. Daarbij wordt de invloed geschetst van een 'dominante inwoner' (lees: Riet Dekkers) die de pers 'keer op keer informeert en ambtena ren, soms met succes tegen el kaar uitspeelt'. Het manage mentteam vermoedt dat het steeds zover kan komen, door dat 'er geen structuur is in de contacten tussen bestuur en be volking'. Sommige ambtenaren geven hiervan de WD de schuld. 'De WD is nu de groot ste partij en die geeft geen dui delijke structuur aan', werd door iemand opgemerkt. Over het wonen in Leiderdorp hebben de meeste inwoners niets dan lof. Ze waarderen vooral de centrale ligging, het vele groen, de sportvoorzienin- gen en het winkelaanbod. De Leiderdorpers hebben boven dien de indruk dat de gemeente veel aandacht besteedt aan de woon- en leefomgeving. Ook over de ambtenaren op het ge meentehuis zijn de burgers zeer positief. Over het algemeen vindt men hen 'behulpzaam' en 'vriendelijk'. Opvallend is dat het beeld dat de Leiderdorpers hebben van de ambtenaren niet of nauwelijks is beïnvloed door de perikelen uit het verleden. Een tunnel onder het spoor ter hoogte van de Gooimeerlaan moet de nieuwe woonwijk in de Broek- en Simontjespolder verbinden met de Leidse Merenwijk. FOTO DICK HOCEWONINC veel grond er weg moet. Dit onderzoek begint op zeer korte termijn. Zodra de bodemsanering afgerond is. kan wor den begonnen het hel ophogen van de polder. Omdat de wijk milieuvriendelijk wordt gebouwd, wordt de grond alleen opgehoofd op de plaats waar huizen komen. Grootschalig opspuiten is daarmee niet mogelijk en dus zal de bouwbrug ook gebruikt worden door de vrachtwagens met ophoogzand. De klankbordgroepen van de l.ange Voort en die van de woonbootbewoners mogen de komen de twee weken nog reacties indienen bij B en W van Leiden en Oegstgeest. Eind januari nemen de beide colleges een standpunt in dat vervolgens 'de inspraak in gaat'. Eind april nemen de ge meenteraden van de drie betrokken gemeenten (Warmond doet ook mee) een besluit en Van Ei sen verwacht dat deze zomer nog de sanering kan beginnen. Zomer 1996 moet de bouw van de wijk beginnen. Meer wagens op Trekvaartplein leiden monica wesseling Hoevéél woonwagens het Trek vaartplein uiteindelijk telt. is voor de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA, ruimtelijke orde ning) niet zo belangrijk. Het gaat er voor hem om dat de woonwagensbewoners niet lan ger een enclave vormen. „We moeten af van de vooroordelen dat wagenbewoners allemaal bijstandstrekkers zijn. De woon wagenbewoners moeten wor den geïntegreerd in de nieuwe woonwijk." Van Rij liet gister middag, bij de presentatie van het plan voor de Broek- en Si montjespolder weten dat hij bij staatssecretaris D. Tommei (ruimtelijke ordening) op her ziening van het 'woonwagen- besluit' zal aandringen. Het rijk wil af van grote kampen en eist daarom van Leiden dal het Trekvaartplein (nu dik 120 wa gens) wordt gereduceerd tot een kamp van 40 wagens. Voor 40 wagen bewoners zou een huis moeten komen en de res terende zouden moeten verhui zen. „We laten nu een knelpun teninventarisatie maken," aldus Van Rij die verwacht en hoopt dat hij met de uitkomsten daar van bij Tommei gedaan krijgt dat er meer dan 40 wagens zul len mogen blijven staan. oegstgeest monica wesseling Het plan om de woonwijk in de Broek- en Simontjespolder met twee wegen (een richting Me renwijk en een aansluitend op de Lange Voort) toegankelijk te maken, is met 'gemengde ge voelens' ontvangen. De woon bootbewoners in de Haarlem mertrekvaart halen opgelucht adem nu er geen definitieve weg over 'hun hoofd' komt te liggen, maar betreuren de aan leg van een bouwbrug. De be woners en winkeliers van de Lange Voort zijn boos. Over de gevolgde procedure en omdat een weg uitkomend op de Lan ge Voort hun straat veel drukker en dus onveiliger maakt. „Het is ons nog steeds vol strekt niet duidelijk waarom er een weg naar de Lange Voort moet komen. De wethouders hebben uitsluitend uitgelegd waarom een weg via de ijsbaan naar de Oegstgeesterweg niet aan te bevelen is, maar daarmee leg je nog niet uit waarom de Lange Voort wel kan. Bovendien hebben we het idee dat alle in spraak een farce is. Ik heb het gevoel dat het besluit al heel lang geleden genomen is", zo verwoordt F. Weijschenk het ge voelen. De Lange Voort telt een groot aantal gezinnen met kinderen. „En er liggen een zwembad en scholen in de buurt. Over zo'n straat laat je toch geen extra au to's rijden?" Noch de procedu re, noch het uiteindelijke besluit krijgen van Weijschenk ook maar een greintje waardering. De woonbootbewoners zien meer reden tot tevredenheid. De bootbewoners hebben maanden achtereen geageerd tegen de mogelijke komst van een ontsluitingsweg over de Haarlemmertrekvaart (de ijs baanvariant). In dat geval zou den er veel boten moeten ver dwijnen. De bootbewoners krij gen wel gedurende drie jaar een bouwbrug en bouwverkeer 'voor hun neus', maar daarmee lijken ze te kunnen leven. „We eisen wèl een spijkerharde ga rantie dat de ontsluiting tijdelijk is. Natuurlijk hadden we liever helemaal geen weg gehad, dus ook geen tijdelijke, maar we hebben toch een fikse winst be haald. Niemand wordt gedwon gen om naar een andere plek te verhuizen en dat mag je toch winst noemen. En ach, je kunt nu eenmaal niet alles hebben", zo becommentarieert woon bootbewoner en woordvoerder van de bootbewoners J. van der Sluijs het besluit. Onder de bootbewoners heerst nog steeds grote onrust over de bodemvervuiling in de polder. De bewoners hebben daarom de Wetenschapswinkel van de universiteit van Delft in geschakeld. „Zij houden voor ons in de gaten of de onderzoe ken goed worden uitgevoerd. We zullen ze ook vragen de sa nering kritisch te volgen". De afgelopen maanden heb ben woonbootbewoners en ge meentebesturen nogal eens met elkaar in de clinch gelegen. De bootbewoners betichtten de be stuurders van het achterhouden van informatie en het onjuist verstrekken daarvan en van on voldoende overleg. Van der Sluiis neemt zich voor, net als wethouder G, van Eisen overi gens, om nu meer dan voor heen samen te werken. Restart Computers bv Leiden Hard- en Software Nieuwe-en inruilapparatuur Netwerk installaties Technische dienst COMPACl m PACKARD voorschoten frank buurman De uitbreiding van buurthuis Vlietwijk aan het Prof. Eijkman- hof in Voorschoten komt in zicht. Na een aanloop die enke le jaren heeft geduurd zal in mei van dit jaar het krediet voor de verbouwing naar verwachting worden goedgekeurd door de gemeenteraad, waarna de werk zaamheden kunnen beginnen. Buurthuis Vlietwijk en de Stichting Assalem zijn geza menlijk ondergebracht in een voormalige kleuterschool. De activiteiten worden beperkt door een chronisch gebrek aan ruimte. ,Als we hier een geza menlijke activiteit organiseren en er komen 80 mensen opda gen dan kun je hier nauwelijks boerderij exienhaezer' ligt in twinterzonnetje de Achttienkavels nl Nieuwkoop. •ze fotograaf Wim kman doorkruist lelijks een groot 'I van de streek om nieuws voor de nt in beeld vast te itfgen Tijdens die nt- komt hij langs al- v ei 'beeldige' plekjes niet direct hot jws vormen, maar zeker waard zijn I Representeren. meer ademhalen", zegt wel zijnswerker S. Wignand. Om het buurthuis 'lucht' te geven is het nodig dat er een grote zaal komt van 120 vier kante meter, cursus- en verga derruimten van 30 vierkante meter en een jeugd/jongeren- ruimte van 40 vierkante meter. Ook voor bergruimte, toiletten en dergelijke is nog ruimte no dig. De totale behoefte bedraagt 275 vierkante meter, er is nu slechts 145 vierkante meter be schikbaar. Ter vergelijking: de buurthuizen Bloemenwijk- Boschgeest en Noord-Hofland beschikken over respectievelijk 300 cn 380 vierkante meter. Veel waarde wordt gehecht aan een aparte jongerenruimte. Jeugd- en jongerenwerk krijgt veel nadruk in het gemeentelij ke welzijnswerk. De buurthui zen spelen vooral een rol voor de jongeren tot 16 jaar. Om een goede accommodatie te krijgen is zowel een uitbrei ding van het gebouw als een in terne verbouwing noodzakelijk. De Stichting Assalem, oftewel de Islamitische gemeenschap beschikt over een enkele activi teitenruimte die ook als gebeds ruimte wordt gebruikt. Ook As salem heeft meer ruimte nodig. Momenteel wordt zelfs de gang als activiteitenruimte gebruikt. Assalem wil extra activiteiten organiseren voor vrouwen en jongeren. De Stichting heeft daarvoor in totaal drie vertrek ken nodig. Een interne verbou wing is nauwelijk mogelijk, zo dat een uitbreiding het meest voor de hand ligt. d*sede ïetnydeiong tngfiettö s nev3 woftd atX \<TO©S wïnên Eigenaar betrokken bij affaire Jol wassenaar kees van kuilenburg Opnieuw is een caraVan afge brand van iemand die betrok ken is geraakt bij de affaire rondom de Scheveningse voet balscheidsrechter Dick Jol. Op de camping Duinrell in Wasse naar ging gisteravond het riante onderkomen van Arie de Jong in vlammen op. Twee andere caravans liepen brand- en rookschade op. De tbtale schade bedraagt ruim an derhalve ton. Arie de Jong, een bekende Haagse seksexploitant, werd deze week door de KNVB opgevoerd als tweede belangrij ke getuige in de zaak Jol. Eerder, op 6 november vorig jaar, werd de caravan van de Haagse groenteman Willem Verhoek door brand op Duinrell verwoest. De groenteman werd genoemd als de getuige, die een paar dagen eerder zou hebben beweerd dat Jol gokte op wed- strijden die hij zelf leidde i lal bleek later onjuist. De Jong reageerde woedend op de brand. Hij zegt door de KNVB zijn te misbruikt. „Dit is geen toeval", aldus de 52-jarige I lagenaar, die een duidelijk ver band legde tussen de brand en de zaak-Jol. „Ik wil niet weten wie de schuldigen van deze brand zijn. want anders kom ik misschien wel in de gevange nis." Brandweer en politie zijn he- zig aan een onderzoek naar de oorzaak. Het onderzoek naar de vorige brand heeft niets opgele verd. Volgens brandweercom mandant Spruijt is het bij een caravan brand nooit eenvoudig de oorzaak te achterhalen. Behalve de caravan van De Jong liepen nog twee andere ca ravans brand- en waterschade op. Ook de hal bij de ingang van het attractiepark werd bescha digd. Op precies dezelfde plaats werden op 24 april 1990 twee caravans bij een brand vernield. De hal van het attractiepark ging toen volledig in vlammen op. De schade wordt geschat op 150.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13