/EIDEN Weer overleg met kooplieden elstraffen geëist wegens franseling met tafelpoot -f. jfefA 'Vuileiland' AZL geopend z\ jebedsruimtes voor Ramadan Meerburg lijkt een beetje op een jminuam VAN ECMOND, 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 eidenaar beroofd den» Een 18-jarige Leidenaar is afgelopen nacht beroofd van portemonnee. Hij fietste op de Stadspolderweg, toen een ngen plotseling een stok tussen de spaken stak. De Leidenaar Hij zag vervolgens dat er twee jongens bij hem stonden, bivakmutsen en gewapend met stokken. Zij sommeerden n te blijven liggen en dreigden met geweld als hij zijn porte- onnee niet af zou geven. De Leidenaar gaf hieraan gehoor. Het ging er met de portemonnee en de fiets vandoor. In de »urs zaten een paar bankpasjes en een klein geldbedrag. batten komen om bij brand den Hoewel de brandweer het vuur snel onder controle had, ibben twee katten gisteren een brand in een woning aan de oerbeistraat niet overleefd. Er ontstond veel roetschade. De and is vermoedelijk veroorzaakt door een technische storing een naaimachine of printer. NNO 1896 Maandag 20 Januari 115-jarige Alida Teljeur, wonende in de Zwijnshorensteeg, had iternamiddag om halfvijf het ongeluk in hare woning met eene andende lamp van de trap te vallen, waardoor haar kleederen i hoofdhaar vlam vatten. Hoe jong echter, haastte zij zich de ur uit om in de Groenhazengracht te springen, waaruit zij ildra, op haar hulpgeroep, door eenige toeschietende perso- in werd gered. De eerste geneeskundige hulp werd haar daar- i verleend door dr. Van der Sluys. Haar toestand is heden vrij nstig. NNO 1971 dinsdag 19 januari spaarpot (10,4 miljoen) die Leiden indertijd heeft gevormd or de bouw van een nieuwe schouwburg op het Schuttersveld, irdt nu gebruikt voor een viertal kleinere projecten: verbou- ing en restauratie van de schouwburg aan de Oude Vest (4,5 iljoen) aankoop van de Remonstrantse Kerk aan de Hoog- ïdse Kerkgracht. Dit gebpuw wordt ingericht als flexibel thea- (1,28 miljoen) verbouwing van het voormalig Carmelissen- loster tot cultureel centrum voor K&O (1,35 miljoen) de luw van een 50 meter zwembad in Zuid-West. den annet van aarsen Stichting weer naar Kroatië Vier leden van de Stichting Lei den Dalmacija vertrekken van daag, vrijdag 19 januari, voor tien dagen naar het Kroatische schiereiland Ciovo. De Leidse stichting zet zich in voor de vluchtelingen en oorspronkelij ke bewoners van het schierei land. Doel van dit tiendaagse bezoek is inventariseren wat de bewoners het meest dringend nodig hebben. Leiden Dalmacija is al twee jaar actief in Ciovo. Dit keer ne men de Leidenaars geen hulp goederen mmaar contant geld mee. Hiermee kunnen school boeken, medicijnen en hand werkmateriaal worden gekocht. De stichting steunt onder meer de enige arts op het schiereiland, de plaatselijke school en het bejaardenhuis. Daarnaast 'is een vrouwennet werk opgericht. De Leidse Petruskerk steunt het werk van de Stichting Lei den Dalmacija. Zo wordt er geld opgehaald om een schoolbus te kunnen kopen voor de kinderen van Ciovo. Zaterdag 27 januari houdt de Petruskerk een boe kenmarkt met grotendeels nieu we boeken, in de zaal aan de Lammenschansweg 44 A. Wie de stichting wil steunen kan informatie opvragen bij postbus 801,2300 AV Leiden. it opvangcentrum voor asiel ekers aan de Willem van der adeweg maakt zich op voor Ramadan, die zondag be lt. De imam van de Marok- anse gemeenschap bracht iteren een bezoek aan het ntrum om drie kamers in te jden als gebedsruimte. Naar hatting éénderde van de be- iners begint dit weekeinde et de islamitische vasten- aand. Ze onthouden zich ;sen zonsopgang en zonson- rgang van eten, drinken en ';en en verdiepen zich in het irituele leven. ustpunt die voor de gelegen- lid een collega had meegeno- en, toonde zich uitermate irheugd over de beslissing n het opvangcentrum om ie kamers ter beschikking te ellene. „Het is voor de bewo- rs van het centrum belang- k om een rustpunt te hebben de vorm van een gebeds- limte", zei hij. De imam had directie van het opvangcen- um zelf benaderd met het irzoek iets voor de bewoners doen tijdens de Ramadan. leun et was een verzoek waaraan recteur H. Smidstra graag ildeed. „Voor onze bewoners in het geloof een enorme eun zijn om de verschrikkelij- ervaringen uit het verleden in beetje te verwerken", zei „Wij vinden dat we de ge- "sgroepen, die we in huis •ben, moeten respecteren." jHet opvangcentrum schafte lijten aan en andere beno- 'heden voor de gebeds- iten, twee voor mannen en De imam wijdde in het opvangcentrum drie gebedsruimtes in. Twee voor mannen, een voor vrouwen. foto loek zuyderduin één voor vrouwen. De imam De directie van het opvang- wijdde de kamers in met gebe- centrum wil direct na de Ra den. Direct daarna konden de madan, die op' 20 februari islamitische bewoners van het wordt afgesloten met het sui- opvangcentrum in de ruimtes kerfeest, een stilteruimte in- terecht om te bidden. richten. evanschuppen I ;e klappen met een tafelpoot een ijzeren staaf verstoorden september vorig jaar de :htrust van een man en een „Ik kreeg nog geld van één van de verdachten motief. „Een afrekening" icludeerde de rechter. Tegen ?e Leidenaars van 33 en 35 werd gisteren in deze 'tafel- otzaak' respectievelijk 18 en maanden cel geëist. Beide de| nnen werden ook beschul- d van inbraken, heling en de idel in drugs, olgens dc 35-jarige Leide- ir had hij samen met de an- e verdachte de man en de uw opgezocht om 'geld te ei- Met een tafelpoot en een ten staaf deelden ze een rake klappen uit aan het -tal dat lag te slapen in een staande fabriekshal. Eén de slachtoffers moest wor- opgenomen op de intensive ï-afdeling van het zieken huis. De 33-jarige verdachte ont kende klappen te hebben uitge deeld. „Het kan zijn dat ik on bewust iemand geraakt heb. Ik raakte in paniek", verklaarde hij. De Leidenaar verklaarde van tevoren niets geweten te heb ben van de opzet van zijn me deverdachte. „Hij zou mij naar huis brengen, maar moest eerst nog bij iemand langs", aldus de verdachte die de ijzeren staaf had meegenomen 'om zichzelf te verdedigen'. De 33-jarige Leidenaar. die zegt 18 jaar verslaafd te zijn aan drugs, bekende wel tegenover de rechter een vijftal inbraken in woningen en bedrijven in Leiden. Hij had daarbij videore corders, een videocamera, een faxapparaat, geld en sigaretten buitgemaakt. Ook werd de 33-jarige ver dachte beschuldigd van meer dan twintig inbraken in Leider- dorpse kelderboxen, waarvan 'hij er maar een klein aantal be kende. De man gaf ook toe dat hij gehandeld had in cocaïne en heroïne vanuit een woonboot aan de Herensingel. De 35-jarige Leidenaar. die drugs dealde vanuit Katwijk, zou één van zijn 'loopjongens' met een mes in zijn hand gesto ken hebben. De Leidenaar kwam geld halen, maar het slachtoffer bleek geen geld meer te hebben. Daarop zette hij zijn mes op tafel, in de hand van het slachtoffer en sloeg hem meer dere malen in het gezicht. „Wat maak je er een rommel van, kan je het niet opruimen?zou hij volgens een getuige hebben ge zegd, doelend op het bloed op de tafel. De officier van justitie be toogde dat beide mishandelin gen niet in verhouding staan tot de schuld die de slachtoffers bij de Leidenaar hadden. Het zou in beide zaken om bedragen gaan van tussen de honderd en tweehonderd gulden. Ze lagen klaar voor verzending, de brieven waarin staat waar de marktkooplieden hun kraam na 1 mei moeten plaatsen op de Leidse warenmarkten (woensdag en za terdag). Maar ze worden nog niet verstuurd want CDA- wethouder J. Walenkamp heeft gisteravond tijdens een uiterst tumultueuze vergadering van de raadscommissie economie met enige tegenzin de ambulante handel een nieuwe overlegronde toegezegd. ling is om de Leidse waren markten aantrekkelijker te ma ken. Een raadsmeerderheid denkt dat dat kan door terras sen tussen de kramen te plaat sen. De marktkooplieden willen daar echter niets van weten. Ook de verwijdering van kra men van het Stadhuisplein en van de Vismarkt - zodat het zicht op het water weer vrij komt - stuit op grote weerstand. Ze vrezen dat de markt-nieuwe leiden wim koevoet Hierop werd aangedrongen door zijn fractiegenoot P. Klück en de woordvoerders van WD, CD, SP en Leiden Weer Gezel lig/De Groenen. De gemeente en de ambulan te handel leven op voet van oor log met elkaar sinds in novem ber de gemeenteraad het besluit nam tot een grootscheepse her indeling van de markt. Bedoe- stijl 'een grote gaterikaas' wordt en dat hun omzetten zullen kel deren. Door de maatregelen wordt het gebied dat de kramen op marktdagen in beslag nemen meer uitgestrekt en moeten tientallen marktkooplieden ver kassen naar onder meer de Aal markt. Daar voelen ze helemaal niets voor. Medio december braken de marktkooplui het overleg over de verdeling van de standplaat sen af. Waarna de gemeente ge heel op eigen houtje de kramen over de markt verdeelde. Wethouder Walenkamp zei aan het begin van de vergade ring dat er genoeg is overlegd en dat de gemeente niets an ders rest dan het omstreden be sluit uit te voeren. Voorzitter C. Verplancke van de belangenorganisatie van de marktkooplieden dreigde ver volgens met een verplaatsing van de hele markt naar de Groenoordhallen. „Daar staan we droog, is het ook druk, zijn de standplaatsen goedkoper en hebben we geen last van terras sen." Volgens Verplancke zijn ge meente en ambulante handel nog niet uitgepraat. Hij vindt dat van overleg nog nauwelijks sprake is geweest. Zijn beloog, dat, zo gaf hij zelf toe, geen nieuwe elementen bevatte, vond toch weerklank bij enkele fracties. Ook bij het CDA, dat medeverantwoordelijk is voor het raadsbesluit over de herin deling van de markt. Rianne Peeters van Groen- Links en R. Hillebrand van de PvdA ergerden zich aan de op stelling van CDA-fractievoorzit- ter P. Klück. Volgens de twee za delt Klück zijn eigen wethouder op met een onmogelijke op dracht. Want van Walenkamp wordt verwacht dat hij zich aan het raadsbesluit houdt én dat hij tot overeenstemming komt met de ambulante handel. De wethouder waarschuwde zelf ook voor te hoge verwach tingen. De marktkooplieden, die de vergadering in groten ge tale bijwoonden, rekenen op succes. Onduidelijk bleef waar op hun optimisme is gebaseerd. Ze waren vooral blij dat de brie ven waarin hun nieuwe stand plaats is vermeld nog niet wor den verstuurd. „Uitstel van exe cutie", zeiden de raadsleden te gen elkaar op de gang. Cees Laterveer van 25-jarige buurt-stichting leiden «debby nobel Een tunnel onder de Hoge Rijn dijk, woningbouw in Roomburg en behoud van buslijn 60 voor de wijk Meerburg. Het zijn de drie opvallendste zaken waar voor Cees Laterveer zich heeft ingezet. Al sinds de oprichting van Stichting Meerburg, die de ze week zijn 25-jarig bestaan vierde, is hij als bestuurslid be trokken geweest bij het wel en wee in de wijk. Meerburg is een tevreden wijk; 85 procent van de buurt bewoners vindt het prettig om er te wonen. Laterveer denkt dat dat komt door de rust in de wijk en het feit dat er weinig cri minaliteit is. „Meerburg lijkt ei genlijk een beetje op een dorp. De wijk heeft maar twee toe gangswegen en ligt dus vrij geï soleerd. De sociale controle is hier ook heel groot." Meerburg is een ook een 'grij ze' wijk. Ruim eenderde van de bewoners is 55 jaar of ouder. „Toch komen er de laatste tijd steeds meer jonge mensen met kinderen in de wijk wonen. Ik vind dat een goede zaak." Hoewel er in Meerburg wei nig schokkende dingen gebeu ren, heeft Laterveer de afgelo pen 25 jaar genoeg te doen ge had. „Toen ik hier kwam was er niets, alleen een bejaardente huis. We hebben gezorgd voor winkels, een buurthuis en een tunnel onder de I loge Rijndijk. Dat laatste vind ik toch wel het hoogtepunt uit de geschiedenis van de stichting. In 1978 heb ben we een kwartier lang de Hoge Rijndijk bezet. We moes ten ons voor deze actie verant woorden op het politiebureau. Maar de actie had wel succes en heel wat ongelukken met over stekende kinderen zijn hiermee voorkomen." Door de jaren heeft de stich ting ook wat tegenslagen moe ten incasseren. Twee jaar gele den verdween bus 60 uit de wijk. Ondanks hevige protesten is het tot nu toe niet gelukt hem terug te halen. De strijd duurt echter onverminderd voort. „We blijven hopen. Een buslijn door de wijk is echt noodzake lijk. De ouderen uit het bejaar dentehuis zijn ervan afhanke lijk. Eigenlijk hadden we het overleg met het gemeentebe stuur gestaakt, maar dan ge beurt er helemaal niets. Daar om zijn we weer begonnen met praten en hopen dat er snel een oplossing wordt gevonden." De mogelijke huizenbouw in Roomburg loopt als een rode draad door de geschiedenis van de stichting heen. „Nog steeds hopen we dat er woningen zul len komen, maar ik vraag me af of dat ik dat nog mag meema ken." Mocht de woningbouw niet doorgaan dan wil de stich1 ting het groen behouden. „We willen absoluüt niet dat er indu strie komt." Laterveer is het na 25 jaar toch een beetje zat. „Ik heb me altijd voorgenomen om te blij ven tot de huizen in Roomburg er staan, maar zo lang zal ik het wel niet volhouden." C. Vergouwen van het AZL (links) en afvalverwerker J. Kluivers schudden elkaar de hand. Vergouwen: „Jam mer dat die stickers op de containers zo klein zijn." foto loek zuyderduin leiden. hans versluis Gerard Joling zingt bij Hutspotten Het jaarlijkse gala van de Leidse carnavalsvereniging de Huts potten heeft dit jaar plaats op zaterdagavond 20 januari in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43 Zanger Gerard Joling, de Haagse formatie Flame en zangeres Willcke d'Estelle verzorgen de muziek. Ook de jaarorde wordt weer uitgereikt aan een Leidenaar die zich op maatschappelijk en sociaal gebied bij zonder heeft ingezet binnen Leiden. Aanvang 21.00 uur. Het was al twee weken in ge bruik, maar gistermiddag is het zogenaamde 'vuileiland' van het Academisch Ziekenhuis Lei den officieel geopend. Daarmee is een eind gekomen aan het gebruik van de diverse depots die zich her en der rondom het ziekenhuis bevonden. En ook aan het constante verkeer van vuilniswagens op het AZL-ter- rein. Zes grote, AZL-blauwe contai ners van de firma Kluivers vor men nu het centrale afvalpunt. Een aantal jaren is naar deze overstap toegewerkt, die het ziekenhuis meer dan een mil joen gulden heeft.gekost. Aan vankelijk was gekozen voor een locatie die los lag van het AZL, maar uiteindelijk bleek het toch praktischer de oude acute op nameplaats aan de zuidkant van het complex te gebruiken. Het was passen en meten, want de ruimte was beperkt. Vandaar dat de verzameling van klein chemisch afval er niet meer bij paste. Het ziekenhuispersoneel, de voornaamste afvalproducenten van het AZL, zullen door een voorlichtingscampagne op de hoogte worden gebracht van de nieuwe situatie. Zij zullen voorl aan hun afval nog beter moeten scheiden dan ze al deden. 'Scheiden bij de bron' is het motto. Een uniek afzuigsysteem be perkt de stankopverlast tot een Daarbij komt dat de containers regelmatig opge haald worden, ongeveer eens in de vier dagen, korter dan een gemiddeld huishouden het afval in huis heeft. M. Vergouwen, hoofd interne zaken van het AZL, was verbaasd over de ge ringe stank: in de tijd dat het systeem draait, heeft ze zelfs nog niets geroken. De containers worden geleast om beter op constante verande ringen in de milieu-eisen te kunnen reageren. Daar schortte het de laatste jaren nog wel eens aan. Met het oude depot systeem werd de regelgeving nogal eens overtreden. Vergou wen: „We hebben nog heel wat bekeuringen liggen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11