Leidsch Dagblad Einde van Fokker in zicht 23 1895 Kritiek op experimenten met mensenhoofden BEL: 071-5128030 ipelbos naar "C Utrecht Eric Clapton wellicht in LVC CAS3A GOED NIEUWS 3NDERDAG 18 JANUAR11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Binnenland Bedrijfsvereniging in problemen door 'flexwerk' i Buitenland Leger Zuid-Afrika financierde met stropen de oorlog Cultuur en Kunst 'Eeuwfeestje' van de tweeling ~y Versteegen •Sport Ritsma: de Chippendale op schaatsen LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee? ware gevechten tegenaanval sjetsjenen 5KOU HANS HOOCENDUK RESPONDENT etsjeense guerrillastrijders iben vanochtend een tegen- ïval uitgevoerd op de Russi- e troepen die al drie dagen iberen het door de Tsjetsje- bezette dorp Pervomajskoje reroveren. De Russen werden itookt door zo'n driehonderd tsjenen die hun in het Da- •taanse grensdorp ingesloten neraden te hulp waren geko- n. folgens de Russische inlich- gendienst is de uitbraakpo- g van zeventig guerrillastrij- mislukt. Er zouden veel etsjenen zijn rdt nog steeds hevig gevoch- Honderden inwoners van djgelegen dorpen zijn in pa- k gevlucht, omdat ze bang tussen de vechtende par- nte komen. 'erwijl in Dagestan nog eds bloed vloeit, zijn de rkse autoriteiten vol vertrou- ii dat de kaping van de Russi- le veerboot Avrasja vreed- im afloopt. De zes tot acht lers zijn met hun ruim twee- iderd gijzelaars, onder wie Russen, op weg naar de :kse havenstad Istanbul. gina 7: Kaper: 'Ik vertrouw ik ga akkoord'. Russische troepen verlichten de hemel boven het dorp Pervomajskoje tijdens een nachtelijk gevecht met de Tjetsjeense rebellen. oden bij brand Duits centrum ielzoekers ECK DPA-Rtr-AFP een brand die vannacht edde in een opvangcentrum ir asielzoekers in Lübeck in Duitse deelstaat Sleeswijk- Istein zijn zeker zeven men- om het leven gekomen, rintig personen raakten ern- gewond. De brandweer sluit mdstichting niet uit, aange- het vuur gelijktijdig op lerdere verdiepingen uitbrak, wee mannen zijn direct na uitbreken van de brand aan- louden, honderd meter van opvangcentrum. De politie ikt nog naar een derde man. twee arrestanten zijn afkom- uit de nabijgelegen deel- lat Mecklenburg-Vorpom- [ort voor vier uur vanmorgen tstond de brand in het huis de rand van de binnenstad Lübeck. Het pand, waar ichtelingen uit Afrika, Azië en Midden-Oosten woonden, volledig verwoest. Ongeveer rtig anderen ontkwamen met ite verwondingen. Reddings- rkers vrezen dat het dodental g verder zal stijgen. Voor onze ogen voltrok zich drama", zei Bernd Neu- inn, de commandant van de andweer. Veel asielzoekers akten gewond toen zij in pa- ak van de bovenste verdiepin- i naar beneden sprongen. opvanghuis was onlangs op brandgevaar gecontro- d, waarna de veiligheid van gebouw was verbeterd. Bij een reeks racistische aan- jen zijn in Duitsland sinds 90 zeker dertig mensen om- tomen, Brandstichting in lizen van Turken in Mölln ovember 1992) en Solingen ei 1993), die acht Turken het en kostten, leidde in Duits- id en daarbuiten tot grote rontwaardiging. nald Spelbos is de nieuwe iner van FC Utrecht. De 41- ige oefenmeester uit Veenen- al begint maandag zijn werk- amheden in Galgenwaard. Spelbos wil namelijk eerst een suw gerezen conflict oplossen 't Vitesse, de club die hem rige maand ontsloeg. De Arn- tmmers moeten op last van de bitragecommissie een af- K)psom van 490.000 gulden alen aan Spelbos. Dat geld is g niet overgemaakt. Vitesse J op dit moment geen liquide ddelen hebben om de zaak af handelen. Gat tussen Duitsers en overheid bedraagt half miljard Het einde van Fokker is in zicht. Als de Nederlandse overheid niet voor maandag bereid is haar steunbijdrage met honderden miljoenen te verhogen, dan kan het be drijf de poorten sluiten. Daimler-Benz wil niet meer dan een miljard gulden in de noodlijdende vliegtuigbouwer steken. De overheid is bereid 800 miljoen ontwikkelings- krediet kwijt te schelden, maar weigert contant geld aan Fokker te geven. amsterdam bill Meyeroverleg pessimistisch over de overlevingskansen van Fokker. Het personeel en de leiding van Tot gisteren had hij nog altijd Fokker geloven nauwelijks nog goede hoop dat het wel los zou in een goede afloop. „Voor het lopen met de onderhandelin- eerst toonde bestuursvoorzitter gen", aldus G. Melchers, secre- Van Schaik zich tijdens óns taris van de centrale onderne mingsraad (COR). Ook de beleggers hebben vanochtend massaal afscheid genomen van Fokker. De koers van het aandeel daalde vanmor gen op de Amsterdamse beurs in korte tijd met bijna 40 pro cent. Binnen een half uur gin gen er ruim 318.000 stukken over de toonbank, ruim twee keer zoveel als op een normale beursdag. De patstelling was voor de COR en de vakbonden aanlei ding om de noodklok te luiden. Zij vrezen dat als de partijen niet voor maandag tot een ver gelijk komen de dag waarop de commissarissen van Daimler een definitief besluit over de steunverlening nemen het doek voor Fokker valt. Dan ver liezen zo'n 8.000 mensen hun baan. Vertegenwoordigers van de COR en de bonden zijn aan het einde van de ochtend be gonnen aan een spoedoverleg met minister Wijers. Aanslui tend is een gesprek met de vas te kamercommissie economi sche zaken. Morgen gaat het personeel in Den Haag demonstreren. Het werk op alle Fokker-vestigingen ligt dan een dag lang stil. Zij ho pen dat minister Wijers toch op het laatste moment de werkge legenheid bij Fokker wil redden door de bijdrage* van de staat fors te verhogen. De overname van Fokker door Daimler-dochter DASA is het geesteskind van Schrempp. Inmiddels is hij bezig de verlies gevende divisies van Daimler in hoog tempo te saneren. Giste ren werd bekend dat Daimler- dochter AEG wordt opgeheven. Of de 'beroepspokerspeler' Schrempp zich kan veroorloven Fokker te laten vallen, is nu de grote vraag. Als het aan de winstgevende autodivisie Mer cedes ligt, zijn de dagen van DASA geteld. Geruchten in Leiden over optreden gitarist NORfïlA Witte schuifdeurkast met 5 jaar garantie, 253x220x67 cm (bxhxd) Leverbaar in diverse breedte- en hoogtematen Eric Clapton zondagavond op het podium van het Leids Vrije tijdscentrum? LVC-directeur Ruud Visser kent de geruchten. Hij kan ze bevestigen noch ont kennen. Hij kan ze wèl plaatsen. De levende gitaarlegende ver scheen recentelijk in enkele kleine Britse zalen onaangekon digd op het podium tijdens op tredens van zanger/pianist Jools Holland en diens Rhythm Blues Orchestra. Holland en zijn orkest zouden die stunt zondag in de Sleutelstad best eens kun nen herhalen. Visser: „Dat sluit ik niet uit, maar ik acht de kans dat hij niet komt toch groter." In de publiciteit die het LVC zelf heeft verzorgd rondom het concert van Holland wordt Clapton niet genoemd. De LVC- leiding maakt zelfs geen toespe lingen op de eventuele komst van de volgens velen - op Jimi Hendrix na - beste gitarist ooit. Visser: „Ons uitgangspunt is dat je alleen dingen moet aankon digen die je kunt waarmaken. Ik stel liever mensen teleur die zondag niet komen en er via de media achter komen dat ze daardoor Clapton hebben ge mist dan dat ik publiek lok met wilde verhalen over Clapton, die vervolgens een dooie mus blij ken te zijn. De bezoekers zou den ons dan terecht verwijten kunnen maken." En: „De thuis blijvers kunnen hooguit boos op zichzelf zijn. Zij zullen'tot de slotsom komen dat er in het LVC wel wat gebeurt dat de moeite waard is." Het LVC is volgens Visser niet nagegaan of de kans daadwer kelijk bestaat dat Clapton met Holland mee komt. „Ik denk dat zo er al kansen zijn, het LVC die zelf om zeep helpt door navraag te doen. Beroemdheden die met wat mindere goden meespelen, doen dat meestal als een vrien dendienst en omdat ze er zelf lol aan denken te beleven." Pagina 9: 'Een beetje hysterie rond Clapton kan geen kwaad'. HET WOORD IS AAN Anonymus Vóór je je opwindt over an dermans fouten, tel tot tien... van je eigen fouten. perioden met zón a C' -■ FOTO'REUTER <71° -570° -57-1° 10% 20% 10% 30% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9,10,11 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport23,24,25 Strips Bootbewoners niet weg voor woonwijk oegstgeest monica wesseung De woonbootbewoners in de I laarlemmertrekvaart hoeven niet definitief te wijken voor de nieuwe Oegstgeestse woonwijk. De Broek en Simontjespolder in Oegstgeest wordt ontsloten via een weg naar de Merenwijk en een naar de Lange Voort. Over de Haarlemmertrekvaart en de ijsbaan wordt een tijdelijke ont- sluitingsweg aangelegd. De we gen naar de Merenwijk en de l.ange Voort worden niet met elkaar verbonden zodat sluip- verkeer onmogelijk is. Een en ander is gisteravond meege deeld tijdens een besloten geza menlijke commissievergadering van Leiden en Oegstgeest. Uitgaan .13 Kortingsbon voor de CD 'Jazz at the Philharmonic 1995' gemaakt n.a.v. 15 jaar Leidse Jazz week. Drie kaart jes halen, twee betalen in de kinderbioscoop in Voorscho ten voor film 'Lang leve de koningin'. De Beaufort: geen klacht over Van Randwijck haarlem anp De Haarlemse hoofdofficier van justitie mr. L. de Beaufort zegt nooit schriftelijk te hebben ge klaagd over de samenwerking met zijn directe baas, de Am sterdamse procureur-generaal mr. R. van Randwijck. Dat heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie in I laarlcm vandaag namens De Beaufort meegedeeld. Minister Sorgdrager (Justitie) maakte gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over het ontslag van Van Randwijck melding van zo'n brief. Pagina 5: Sorgdrager geen mo ment in de problemen. Wetenschappers twijfelen aan bewijs in balpenmoord LEIDEN HANS VERSLUIS Wetenschappers hebben afkeurend gereageerd op proeven met menselijke hoofden die onlangs in het onderzoek rond de Leidse 'balpenmoord' werden gedaan. Zij vinden het ongepast om menselijk materiaal dat beschikbaar werd gesteld voor onderwijs en weten schap te gebruiken in een strafzaak. Enkele wetenschappers beweren bo vendien dat de experimenten van nul en generlei waarde zijn en nooit als bewijsmateriaal mogen worden ge bruikt. De 25-jarige verdachte van de moord werd gisteren uit de gevange nis ontslagen nadat het gerechtshof een dag eerder zijn gevangenisstraf had opgeschort. Dat gebeurde nadat de verdediging met schietproeven op echte hoofden had aangetoond dat het onmogelijk is met een kruisboog een balpen volledig in het hoofd te schie ten zoals bij het slachtoffer was ge beurd. Volgens de verdediging is van moord geen sprake en moet de dood van-de moeder van de verdachte als een ongeluk worden beschouwd. Hoogleraar anatomie prof. A. Grit- tenberger-De Groot van de Leidse uni versiteit wijst er op dat de mensen die hun stoffelijk overschot ter beschik king stelden, dat deden ten behoeve van de wetenschap en het onderwijs in de gezondheidszorg. Zo staat het ook in het codicil dat donors onderteke nen. Zij wijst daarom de experimenten vooralsnog van de hand. ,,Als ik een verzoek van justitie kreeg mensen hoofden voor dergelijke onderzoeken ter beschikking te stellen, zou ik eerst advies willen hebben van onze Com missie Medische Ethiek. Met dit soort kwesties moet je uiterst zorgvuldig omgaan", aldus Grittenberger-De Groot. Maar de proeven worden ook op an dere'gronden afgewezen. Dr. G. Maat is als hoofddocent verbonden aan de vakgroep Anatomie van de Leidse uni versiteit en geldt als bottendeskundi- ge. Hij gelooft niet dat het onmogelijk is een balpen door het zogeheten oog kasdak te schieten zoals de proeven zouden hebben uitgewezen. „Het oog kasdak is flinterdun, tegen het licht kun je er doorheen kijken", aldus Maat. Een mogelijke verklaring is vol gens hem dat het hoofd dat bij de proeven is gebruikt door het balsemen hard en stug is geworden. Daarom kunnen de resultaten van deze experi menten ook niet dienen als bewijsma teriaal, vindt hij. Zijn visie wordt gesteund door di recteur dr. J. Kauer van het anato misch laboratorium in Nijmegen. Hij zegt dat zelfs de vezels in het bot ver anderen na de dood. „Bovendien, dik te en sterkte van het bot verschillen van persoon tot persoon." Volgens Kauer kan uit de proeven dan ook niet worden vastgesteld of het een ongeluk of moord was. Pagina Leiden: 'Ethische grenzen niet heilig'. teling van de wacht bij alle wettigingen. Snelle betlitiert i thowroomkeukent kopen KEUKENS n vindt u in de Gouden Gidt. Met 28 thowroomt altijd bij u in de buurt. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. Ia, dat Is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefnbonncinent. I I Naam:Voorletter*.M/V ii

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1