Leven als een paria na helse tijden Applaus voor Bodar bij afscheid Leiden ARMOEDE IN LEIDEN Kerk Samenleving Milieubeschermers tegen eerbetoon aan auto-industrie MAANDAG 15 JANUAR11996 F CHEF HENNV VAN ECMOND, 071-5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071| Piet werd vorig jaar veroor deeld wegens steunfraude, kreeg een voorwaardelijke straf. Volgens de letter van de wet had de afgekeurde timmerman - na een herseninfarct lichamelijk en geestelijk een wrak - inderdaad fout gehandeld, maar zelf had hij dat niet in de gaten gehad. Piet was toen hij in 1990 een RWW-uitkering kreeg, vergeten zijn spaarbrieven ter waar de van 45.000 gulden op te geven. Het geld, gespaard voor de oude dag, stond vast. Piet kon het in 1991 pas opnemen en kreeg toen direct ook een aanslag van de belastingdienst. Dat was het moment dat hij bij de Sociale Dienst melding maakte van het spaargeld en dat was ook het moment dat de ellende voor hem be gon. I lij onderging talloze verhoren door twee rechercheurs van de Sociale Dienst, kreeg door inhoudingen en stopzettingen maar zo af en toe een klein bedrag van de Sociale Dienst op zijn rekening gestort, moest het spaargeld uiteindelijk afgeven en werd uit het ziekenfonds gegooid. Dat laatste is een ramp als je net als Piet veel lichamelijke klachten hebt. Ais de gewezen timmerman het spaargeld zou hebben belegd in een pensioenfonds dan was er niets aan de hand geweest. Als hij een WAO- uitkering had gekregen - de proce dure liep nog in de tijd van de ver oordeling - dan waren de spaarbrie ven everimin een probleem geweest. Het is voor Piet een emotioneel ge sprek.'Hij is bang om te praten. Om dat hij als gevolg van de hersenbloe ding vaak zijn gedachten niet kan or denen en dingen door elkaar haalt, omdat hij bang is dat de maatschap pij hem blijft zien als „uitschot, cri mineel" en ook omdat hij, als hij zijn verhaal moet vertellen, helemaal van streek raakt Zijn geschiedenis heeft hij in het kort op drie kantjes papier opgeschreven. Een hele dag heeft hij daarover gedaan, zegt hij. Voor de mentale steun zit SP-raadslid D. Sloos bij het gesprek. De politicus heeft al een jaar of vijf contact met Piet en Dinie en vormt samen met onder anderen de maatschappelijk werkster en een arts het team dat het echtpaar ter zijde staat. De gevangenisstraf, die Piet vorig jaar opgelegd heeft gekregen, was voorwaardelijk maar eigenlijk zit de man al vijfjaar gevangen in zijn eigen huis, een flatje op de vier de etage in een Leid- se volksbuurt. „Deze man heeft levenslang en dat moeten de mensen maar eens horen", zegt Sloos. „Het ziet er niet naar uit dat zijn situatie ooit nog eens zal ver beteren. We probe ren van alles te rege len. Een gevecht op de vierkante centi meter want veel ruimte is er niet. De Sociale Dienst heeft in 1991 ook zijn mo torjachtje, achttien jaar oud en door Piet zelf opgebouwd van casco tot boot, aan de ketting gelegd. Die boot willen we terug zodat Piet zo nu en dan weer eens naar buiten kan, maar dat is een kei hard gevecht. Piet heeft een darmpro bleem waardoor hij bij enige aandrang direct naar het toilet moet. Weggaan met het bootje is eigenlijk de enige manier om Piet achter dat raam vandaan te krijgen. Hij heeft zelf ooit nog eens een toilet aan boord gemaakt." Op de drie A4-tjes staat: „1994. Door die verschrikkelijke toestanden is mijn gezondheid enorm achteruit gegaan. Door de angst van huisuitzetting, gas- en lichtafsluiting en de deurwaarders waarmee ik nog nooit te maken had gehad, leven we als opgejaagde beesten. Dat heeft de GSD toch maar mooi voor elkaar ge kregen. Van een invalide een totaal in de war geraakt wrak maken en van een echtgenote een totaal zenuw Meer dan tienduizend gezinnen leven in Leiden van een minimum inkomen van zo'n 1.500 gulden per maand. Deze weken brengt het Leidsch Dagblad hun verhaal. Vandaag Piet de Groot (58) en zijn vrouw Di nie (51). Hij krijgt van de Sociale Dienst - na inhoudingen - een uitkering van 317,51 per maand, zij - even eens na inhoudingen - 711,34 gulden. De deurwaarder staat zo ongeveer iedere vrijdag op de stoep. wrak, die na ruim dertig jaar huwe lijk er over begint te praten van mij te willen scheiden. Ik kan niet voor mezelf zorgen. Hoe moet dat dan? Ik ben wanhopig." 1995: „Ik ben in de tussentijd als een echte crimineel veroordeeld door een rechter in Den Haag. Wij leven nog, na al die vreselijke jaren, als pa ria's. Ik krijg nu elke dag mijn zes pil len en 120 gulden per week om van te leven. Als dat nog langer doorgaat, willen mijn vrouw en ik er uit stap pen." Zelfmoord is - zo blijkt uit de uitla tingen van Piet - een serieuze optie. „Als het zou kunnen, als ze me daar voor een pil zouden geven, zou ik die vanavond nog innemen. Het enige dat ik wil, is rust. Ik denk wel eens, had de rechter me maar in de gevan genis gestopt. Zo kan ik toch niet doorgaan tot aan mijn dood. Dan zal mijn dood snel komen." Sloos noemt de op stelling van de Socia le Dienst asociaal. „Ik geloof best dat de dienst regelmatig te maken heeft met fraude, in de maling wordt genomen, maar wat ze met de ze twee mensen ge daan heeft, gaat te ver. Ze hebben daar bij de sociale dienst twee winkels: de bij stands maatschappe lijk werkers en de so ciale recherche. De verhouding tussen die twee afdelingen is volgens mij zoek." Piet: „Die verhoren die ik heb gehad van die rechercheurs wa ren niet misselijk." Hij voelde zich op een gegeven moment zo in het nauw ge dreven dat hij verha len ging verzinnen. „Ik heb gezegd dat ik veel geld heb opge maakt in het casino in Scheveningen. Dat trokken ze direct na want in zo'n casino - en dat wist ik niet - moet je je bij binnen komst legitimeren. Daarna heb ik gezegd dat ik in Yab Yum ben geweest. Met vijf vrouwen in een bub belbad met cham pagne. Verhalen die eigenlijk te belache lijk zijn voorwoor den. Piet durft zich vanwege zijn licha melijke problemen al jaren niet meer onder de mensen te vertonen. Piet gaat niet naar clubs en casino's. Een bedrag van 25.000 gulden heeft hij aan de Sociale Dienst teruggege ven. De rest van het geld, waar men nog steeds naar op zoek is, ging op aan kosten voor het levensondi houd in de tijd dat de uitkering stopgezet. Sloos: „We hebbent rt eens met wethouder Laurier va ciale zaken en mensen van del le Dienst over gepraat. De wet! heeft nog steeds het idee dat et J, en der geld zit." Het moment dat Piet de spaart overhandigde, herinnert hij zie goed. „De sociaal rechercheur j ik het geld maar moest geven t f ik dan overal vanaf was. Dat he gedaan en vervolgens namen i boot in beslag. Die is verzekerd 49.000 gulden en nu denkt de s dienst dat hij zo veel waard is. willen de boot verkopen." Een tierapport, dat Piet heeft laten ken, meldt echter een heel and drag: 12.750 gulden. „Een auto je toch ook voor de nieuwwaat e: verzekeren", zegt Piet. ts< Op het moment is hij ontzette: ee slag door opnieuw bezoeken v it deurwaarders. Die dreigen bes it leggen op de meubels omdat d slag van het hoogheemraadsch nóg niet is betaald en omdat oi U gemeentelijke heffingen nog ni voldaan. „We hebben geprobe< de gemeentelijke heffingen dir< verrekend kunnen worden m< vakantiegeld maar daar willen de Sociale Dienst nog niet aan r nen. Kwijtschelden gaat sowies 1( vanwege die veroordeling", zeg Sloos. De kat Chico is de laatste dage: eveneens een bron van zorgen, een hartruis geconstateerd bij 11 dier en er is geen geld om de di je arts van te betalen. „Opnieuwi nijpend voorbeeld", zegt Sloos a en Dinie hebben geen tónderein co geldt voor hun als kind.Pie 11 tranen in zijn ogen: „Dat beest mijn kameraad. Toen ik na die seninfarct thuis kwam, heeft hi dagen bij mij op bed gelegen. als hij dood gaat omdat ik de d "j artskosten niet kan betalen?" In verband met de privacy zijl namen van het echtpaar gewij1 ned REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 China: scherpe controle op godsdiensten PEKING RTR/AFP China komt in de komende jaren met een serie wetten die moeten voorkomen dat godsdiensten het socialisme en de eenheid van de staat ondermijnen. Dat maakte een regeringsfunctionaris gisteren via het officiële pers bureau Nieuw China bekend. Alle godsdienstige heilig dommen moeten zich laten registreren en misbruik van religie voor staatsgevaarlijke activiteiten zal streng worden gestraft. „Wetshandhaving in alle sociale aangelegenheden is één van de kenmerken van een moderne samenleving, en religieuze zaken vormen geen uitzondering", aldus staatsraad Ismail Asmat, be last met godsdienstzaken en minderheden. Behalve op het registreren van heiligdommen, wil de Chinese regering zich toeleg gen op het kweken van jon ge, vaderlandslievende gees telijken, zei Asmat. Hij riep op tot uiterste waakzaam heid in godsdienstzaken en drong er bij de godsdiensten op aan, nauwer met de com munistische partij samen te werken. De verscherpte controle is een gevolg van de toenemen de belangstelling van de Chi nezen voor boeddhisme, christendom en islam in de afgelopen jaren. Vooral de vermenging van godsdienst met de roep om politieke au tonomie onder de Tibetaan se boeddhisten en de islami tische Oeigoeren baart de Chinese autoriteiten zorgen. Ook het christendom mag zich in China in een toene mende populariteit verheu gen. Ondanks een verbod op het bouwen van nieuwe hei ligdommen, behalve op plaatsen waar eerder gods dienstige gebouwen stonden, rijzen nieuwe kerken vooral op het platteland als padde stoelen uit de grond. Tot ver driet van de regering voelen veel Chinezen zich meer tot de zogenaamde ondergrond se kerken dan tot de officiële rooms-katholieke en protes tantse kerken aangetrokken. Priester en kunsthistoricus voelt zich 'geschandvlekt' LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR AMSTERDAM ANP Priester en kunsthistoricus Antoine Bodar heeft gisteren afscheid genomen van de Krijtberg, het Amsterdamse bolwerk van Latijnse liturgie. Aan het einde van zijn laatste mis in de stampvolle kerk klonk enkele malen ap plaus. Bodar nam het met neergeslagen blik in ontvangst. voor Bodar opgenomen. Meer dan duizend steunbetuigingen van kerkgangers hebben de je zuïeten niet kunnen vermur wen. Volgens voorzitter A. de la Porte heeft Bodars veelvuldige optreden in de media iets met diens gedwongen vertrek te ma ken. „Als hij een eenvoudige priester was geweest die in stilte werkte, hadden ze hem laten zitten." De uitbundige neo-gotiek van de kerk van de Heilige Francis- cus Xaverius (de Krijtberg) ademt de geest van de voorbije hoogtijdagen van het Neder landse rooms-katholicisme. De behoudende Bodar (51) heeft als niet-jezuïet ruim drie jaar in de kerk van de paters jezuïeten gewerkt. In oktober gaf de orde de priester, die bekend staat om zijn publicitaire gretigheid) ech ter te verstaan dat hij moest vertrekken. Vergissing Volgens de orde was zijn benoe ming door bisschop Bomers een vergissing. Benoemingen in de Krijtberg moeten via de pro vinciaal overste van de jezuïe ten geschieden. De betrokkenen kwamen destijds overeen dat Bodar mocht aanblijven zolang pastor W. Sormani van de Krijt berg in functie was. Nu Sormani met leeftijdsontslag is gegaan, moet ook Bodar vertrekken. Het is nog niet bekend of Bodar el ders een nieuwe benoeming krijgt. De Stichting tot Behoud van de Krijtberg heeft het tevergeefs Media In zijn preek zei Bodar zich 'ge schandvlekt' te voelen om zijn open omgang met de media. Hij herinnerde eraan dat het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) de Rooms-Katho- lieke Kerk heeft opgeroepen de heilsboodschap ook via de mas samedia te verkondigen. In zijn banden met de pers volgt hij slechts paus Johannes Paulus II, benadrukte de voormalige KRO-verslaggever die in 1992 de priesterwijding ontving. Hij haalde zijn collega dr. F. van der Meer, de in 1994 overle den priester en kunsthistoricus, aan om zijn afkeer van vernieu wing in de RK-Kerk te onder strepen. „Klampt u, christenen, niet licht aan het nieuwe vast. Het nieuwe is zelden nieuw. Nieuwlichterij is maar al te vaak wijsneuzerij." Dankwoord Bodar constateerde in zijn dankwoord aan de kerkgangers dat de Krijtberg wel eens te klein zou kunnen worden om de gelovigen die op de traditio nele liturgie afkomen, te kun nen bergen. Hij zei te hopen dat de kerk, waar nog dagelijks de mis wordt opgedragen, een voorbeeld wordt voor andere „van oudsher katholieke kerken in Amsterdam, die zich kenmer ken door geslotenheid door de week". Pastor Sormani schrijft in een open brief aan Bodar dat hij het 'tumult' rond diens vertrek be treurt. „De wijze waarop je li turgie vierde, verkondigde, sa cramenten bediende, paste bin nen deze kerk; zeer velen zijn daardoor geestelijk gesterkt en vonden richting voor hun spiri tueel leven." Opvolger Bodar bad voor de opvolger van Sormani, de jezuïet J. Stuyt, die bij de mis aanwezig was. In ok tober had Bodar Stuyt nog ver weten bij bisschop Bomers op zijn vertrek te hebben aange drongen. Bomers zei in novem ber echter dat hij zich niet kon herinneren dat in zijn kennis makingsgesprek met Stuyt de naam van Bodar was gevallen. 'Kathedraal wordt een showroom LONDEN ANP Britse milieubeschermers heb ben grote bezwaren tegen een kerkdienst in de anglicaanse kathedraal van Coventry waar in woensdag de honderdste verjaardag van de auto-indu strie centraal staat. Aan het be gin van de viering zal een Daimler uit 1896 de kathedraal binnenrijden, terwijl een mo derne elektrische Peugeot aan het emde het kerkgebouw ver laat. Nabestaanden „De kathedraal wordt een auto showroom", briest Gerald Kells van de milieubeweging Friends of the Earth. Zijn organisatie wil samen met de vereniging Road Peace van nabestaanden van verkeersdoden woensdag voor de kathedraal demonstre ren. Volgens het bisdom zal de kerkdienst tot uitdrukking brengen dat de Britse auto-in dustrie, die in Coventry begon, voor- en nadelen heeft. In de gebeden zal worden gedankt voor de vrijheid, mobiliteit en werkgelegenheid die de auto heeft gebracht maar ook wor den stilgestaan bij de kwalijke gevolgen van het autoverkeer: milieuvervuiling, aantasting van het landschap en vele do den en gewonden. Ongenoegen Ook mgr. Hugh Montefiore, tot 1987 anglicaans bisschop van Birmingham, uitte voor de BBC-radio zijn ongenoegen over de auto-kerkdienst. Dat de auto-industrie werkgelegen heid heeft gebracht, is volgens hem niet noodzakelijkerwijs iets om dankbaar voor te zijn. „Denk aan alle mensen die in dit land werk vinden in de gok- industrie. Moeten we daarom een gokfestival organiseren?" Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE 8. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco K N Redactie: Hoofdredactie: C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 i 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere dicap hebben), is een samenvattin? regionale nieuws uit het Leidsch Da geluidscassette beschikbaar. Voor in 0486-486486 (Centrum voor Gespro Auteursrechten voorbehoudt Dagbladuitgeverij Damiate HUIZE Bodar constateerde in zijn dankwoord dat de Krijtberg wel eens te klein zou kunnen worden om de gelovigen te kunnen bergen. ARCHIEFFOTO GPD ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 ei woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisatx kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 ul Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo< ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19 30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoem pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 l en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur,(voor vaders tc uur). Kinderafdeling. 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uits) voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruf zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anciere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en d kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkii heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1' uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8