^EIDEN 'Lugubere testen waren echt nodig' Nieuwe Leidse 'belastingmix' in voorbereiding Speelterreintje opgeknapt Montfortpark gesaneerd Verversbuurt krijgt betaald parkeren Bewoners Van Goyenkade blij met gebak NDAG 15 JANUARI 1996 HENNY VAN ECMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 m okoude linde in de brand t( en^ De Leidse brandweer heeft zaterdagmiddag de hele cendoos' moeten gebruiken om een brand in een 166 jaar Ie linde in het Plantsoen in Leiden te doven. De boom was binnenuit aangestoken, vermoedelijk door baldadige Igd. De linde is tot anderhalve meter hoogte hol aan de nenkant en heeft een zachte, veenachtige structuur. Daar- irwas het voor de zes brandweermannen heel moeilijk het ir te doven. Nadat spuiten aan de buitenzijde van de o: >m geen succes bleek te hebben, is er op ruim een meter 2. >gte een gat geboord in de stam. Waterstralen door het gat rden evenmin resultaat op. Uiteindelijk hebben de man- aarde tussen de wortels van de boom weggehaald waar- )r er een man in het holle gedeelte van de boom kon krui- Zo is, echt van binnenuit dus, het vuur gedoofd. foto hielco kuipers ranaat gebruikt als aambeeld Dat de granaat die al jaren in zijn tuin stond wel eens aarlijk kon zijn, daar had de 58-jarige bewoner van het Ka- enpad in Leiden nooit bij stilgestaan. Gisteren gingen drie ;ens met de granaat aan de wandel. Ze belden de politie [ie schakelde het Explosieven Opsporings Commando in. projectiel, dat stamde uit de Tweede Wereldoorlog, was jens de EOC wel degelijk gevaarlijk. Daar had de eigenaar, het ding zelfs als een soort aambeeld gebruikte om spij- op recht te slaan, nooit iets van gemerkt. rngens stelen auto-emblemen en» Vijf jongens van 16 en 17 jaar oud zijn vrijdagavond in de Leidse Conradstraat betrapt bij het stelen van auto- Ie blemen. Een bewoner van de straat zag de jongens rom- len aan geparkeerde auto's. Hij wist er drie vast te pakken over te dragen aan de politie. De andere twee werden later igehouden. De jongens, uitJLeiden en Oegstgeest, vertel- dat zij al van 120 auto's het embleem hadden proberen te Ie en en dat dit 82 keer was gelukt. Op een stadsplattegrond Leiden hielden zij bij in welke straten ze al geweest wa- D an sticht brand bij zwager en» Een 42-jarige Leidenaar wordt ervan verdacht in de Hit van vrijdag op zaterdag brand te hebben gesticht in het s van zijn zwager aan de Os en Paardenlaan. De vrouw de brandstichter had na een ruzie met haar man die ind onderdak gevonden bij haar broer. Daar had de boze itgenoot haar nog een paar keer gebeld en was hij ten slot- 0 >ok aan de deur gekomen. Maar rond één uur leek het rus- 2 te worden. Totdat iemand die-zijn hond uitliet de 42-jarige 0 gzag rijden op een bromscooter en vlammen zag opschie- achter de deur van het huis aan de Os en Paardenlaan. urtbewoners blusten de brand en de politie hield de ver- e, tedelijke brandstichter aan. 1. 1 estuurder slaat parkeerwachter ien» Een boze automobilist is zaterdag op de Apothekers- c ingereden op twee parkeerwachters die hem even daar- - Dr hadden bekeurd. Een van de parkeerwachters moest gspringen om het vege lijf te redden. De man had eerder al i parkeerwachter bedreigd en haar het bonnenboek uit de iden geslagen. uitengooiers aangehouden >en» Een vooorbijganger heeft zaterdagmiddag op de Ger- Brautigamsingel in de Stevenshof twee jongens van 11 en o jaar aangehouden die ruiten van nieuwbouwhuizen aan 2 vernielen waren. De twee werden overgedragen aan de j litie. Die vermoedt dat de jongens, samen met vriendjes, in kerstvakantie nog meer vernielingen hebben gepleegd. JNO 1896 Woensdag 15 Januari nieuwe dienstregeling der politie-'agenten dezer gemeente is len in werking getreden, waartoe de op 1 Januari jl. door den ;emeester aangestelde agenten 3de klasse in functie zijn ge en. Behalve dat alsnu voor een geregelde Zondagsrust voor agenten van politie is gezorgd, verkeeren ook de agenten 3de in eene voordeeliger positie, daar zij thans in plaats van om anderen nacht, om de twee nachten dienst zullen pres- ren, terwijl verder de posthuizen aan de Utrechtsche brug, ezabrug en Haagbrug den geheelen nacht evenals bij dag zul- bezet zijn. NNO 1971 vrijdag 15 januari jeugdmuziekkorps "De Burcht" heeft de door de Noordwij- Arie Westgeest gecomponeerde Sjoukje Dijkstra-mars inge- deerd en gaat deze onder leiding van Koos Mark ten gehore ngen vóór de laatste voorstelling van de "Wiener Eisrevue" idagavond in de Leidse Groenoordhal, waar de ongeëvenaar- schaatskampioene als gast-ster optreedt. De Weense IJsrevue volgend jaar al terugkomen in Leiden, maar dan wel in het Drooggelegd 9 De voetbalvereniging Alphense Boys wil het drankgebruik onder be zoekers van de kantine te rugdringen. Vervolg van voorpagina „Natuurlijk is dit een luguber experiment, maar zou het niet nog luguberder zijn iemand twaalf jaar te laten zitten zonder dat je deze test hebt uitgevoerd?" Zo verklaarde een van de betrokkenen afgelopen zaterdag in het dag blad Trouw de reden waarom hij samen met andere we tenschappers schietproeven op een menselijk hoofd hield. leiden henny van egmond Het was overigens niet zo ge makkelijk om een menselijke hoofd te vinden. Pas na een aantal vruchteloze verzoeken werd er een beschikbaar ge steld. C. Raymakers, een van de advocaten van de tot twaalf jaar veroordeelde Leidenaar, wil ook niet zeggen waar de proeven zijn gehouden. Het onderzoek zal morgen tij dens een zitting bij het ge rechtshof mogelijk aan de orde komen. Hoewel de verdediging niet om het onderzoek heeft ge vraagd, is zij wel blij met de uit komsten. Al tijden stellen de ad vocaten, daarbij steunend op verklaringen van drie weten schappers, dat er sprake moet zijn geweest van een ongeval en niet van moord. De weten schappers verklaarden na proe ven op dode varkens dat het on mogelijk was een balpen met een kruisboog door de oogkas te schieten. De balpen zou daardoor beschadigd worden en blijven uitsteken. Tijdens de proeven op het menselijk hoofd schoot de pen tot verbazing van de weten schappers wel door de oogkas. Zij stelden ook vast dat de vul ling van de pen doorschoof en dat was bij de Leidse vrouw niet waargenomen. Volgens de we tenschappers moeten hun proe ven leiden tot een nieuw onder zoek door justitie. Raymakers wil in afwachting van het hoger beroep verder niet veel kwijt over de zaak. Hij bevestigt de resultaten. De proef heeft volgens hem aange toond dat het plastic omhulsel van een BIC-balpen in het oog dak bleef steken en dat de vul ling verder de schedel inschoot. In de Leidse zaak was van dit uitschuif-effect geen sprake. De Leidse vrouw werd in mei 1991 dood in haar huis gevon den. Aanvankelijk werd gedacht dat ze een natuurlijke dood was gestorven. Maar de lijkschou wer kreeg argwaan toen hij een gezwollen oog ontdekte. Bij de sectie werd een complete pen in de schedel gevonden. Twee art sen, onder wie een oogheelkun dige, kwamen later tot de slot som dat de vrouw op de pen moet zijn gevallen. De politie, die de man van het slachtoffer, zijn twee dochters en zoon lange tijd van moord heeft verdacht, sloot het onder zoek uiteindelijk zonder resul taat af. Medio vorig jaar werd het onderzoek naar de 25-jarige zoon heropend, nadat twee mensen naar de politie waren gegaan met voor hem belasten de verklaringen. Een conciërge van de school waarop de zoon had gezeten, had hem jaren ge leden met mede-scholieren ho ren praten over de perfecte moord. De therapeute die de jongen in behandeling had, zei dat haar cliënt tegenover haar de moord op zijn moeder had bekend Dit herhaalde ze achter geslo ten deuren tegenover de recht bank. De zoon zelf hield voor de rechtbank vol dat hij onschuldig is. En na de uitspraak liet een aantal gedragsdeskundigen wei nig heel van de verklaring van de therapeute. Zo zei de ge neesheer-directeur van het Pie- ter Baan Centrum dat in derge lijke therapiën waarheid en ver zinsels door elkaar lopen. En dat het voor niet speciaal opge leide therapeuten onmogelijk is dergelijke verklaringen op hun waarde te schatten. De recht bank hechtte wel geloof aan de verklaring van de therapeute en veroordeelde de man na een eis van vijftien jaar tot twaalf jaar gevangenisstraf. Het speelterreintje tussen de Corellistraat en de Vivaldistraat biedt een troosteloze aanblik. Het klimrek in de vorm van een treintje is oud en roestig. foto henk bouwman leiden herman joustra Het speelterreintje tussen de Corellistraat en de Vivaldistraat is sterk verwaarloosd. Het klim rek in de vorm van een locomo tief is roestig, de zandbak is ka pot en ligt bovendien vol met vuil. Maar binnenkort komt daarin verandering. De bewo nerscommissie van de muziek- buurt, de dienst Milieu en Be heer van de gemeente en de Leidse Welzijnsorganisatie heb ben de handen ineengeslagen en gaan het speelterreintje op knappen. Inmiddels is de riolering ter plekke al vernieuwd. Het trein tje en de zandbak worden bin nenkort verwijderd. Ze worden weer teruggeplaatst nadat het terreintje opnieuw is bestraat. Verder komt er een 'valvriende- lijke' ondergrond onder de toe stellen en komen er prullenbak ken bij de bankjes. Voor al die veranderingen hebben de drie instanties de hulp ingeroepen van kinderen die in, de buurt wonen. Zo'n twintig jongeren hebben een enquêteformulier ingevuld over de speelplek. Daaruit blijkt dat de kinderen veel gebruik maken van het plekje. Ze zeggen zich eraan te ergeren dat er zoveel hondenpoep en troep ligt, dat er te weinig speeltuigen zijn en dat de aanwezige speeltuigen roestig en vuil zijn. Uit de enquête blijkt verder dat de kinderen behoefte heb ben aan een plek om te voetbal len. Het terreintje tussen de Brahmslaan en de Beethoven- laan zou hiervoor geschikt zijn. Daarover wordt binnenkort ver der gepraat met de kinderen. In februari komt er bovendien een inspraakmiddag voor de kinde ren. Ze kunnen dan onder meer meepraten over mogelijke nieu we toestellen voor het speelter reintje en over mogelijke oplos singen voor het hondenpoep- probleem. Ook kunnen ze aan geven hoe ze zelf zouden kun nen meehelpen met het op knappen. leiden wim koevoet Het gemeentelijk tarievenbeleid wordt komende tijd flink over hoop gehaald. De Leidse ge meenteraad moet zich volgende week dinsdag hierover uitspre ken. Ambtenaren moeten daar na precies weten waar ze aan toe zijn. Hun voorstellen dienen naadloos aan te sluiten op de wensen van de raadsleden. Van daar dat is gekozen voor een 'bestuursopdracht gemeentelijk tarievenbeleid'. Deze constrcu- tie is tamelijk bijzonder. Met een bestuursopdracht binden ambtenaren en de gemeente raad zich al in een vroegtijdig stadium aan afspraken. De gemeente is genoodzaakt grote veranderingen door te voeren vanwege de effecten van de hertaxatie van het onroerend goed. Zou het huidige tarieven beleid ongewijzigd blijven dan dreigen vooral de eigenaren en huurders van goedkopere wo ningen vele honderden guldens meer onroerende-zaakbelasting (OZB) te moeten gaan betalen. De waarde van deze categorie woningen is relatief het meest gestegen. Onder leiding van ambtenaar G. Heijnen van van de sector fi nanciën en control wordt een nieuwe, speciale 'Leidse belas tingmix' samengesteld. Heijnen en zijn mensen willen echter niet telkens worden terugge stuurd door de gemeenteraad om de voorstellen aan nieuwe wensen aan te passen. Daarvoor ontbreekt eenvoudig de tijd. De aanstaande veranderingen mogen gerust revolutionair worden genoemd. Heijnen: „Nu wordt voor elke tarief - OZB, af valstoffenheffing en lozings- recht - apart beleid gevoerd. Voor elk van de tarieven afzon derlijk is bekeken welke kosten aan de burgers wordt doorbere kend en in hoeverre ze uit de pas lopen met de regio. De grootste verandering zal zijn dat de economische waarde van het object waarover belasting wordt geheven van groter helang wordt." Daarmee wil Leiden voorkomen dat de burgers met lagere inkomens opdraaien voor de effecten van de hertaxa tie van het onroerend goed. Heijnen geeft een voorbeeld. „Stel dat de afvalstoffenheffing 300 gulden bedraagt. Dat bete kent dan dat iedereen die 300 gulden moet betalen. Als je daarvan bijvoorbeeld honderd gulden overhevelt naar de OZB krijg je een heel ander plaatje. Dan blijft er nog 200 gulden af valstoffenheffing over. Wie - en in welke mate - moet opdraaien voor die overgehevelde honderd gulden is afhankelijk van de waarde van het huis." Hij benadrukt dat de Lelde belastingmix voor de belasting opbrengsten voor de gemeente geen gevolgen zal hebben. leiden oorzaakt door een lek in de lei ding, wordt in de maand febru ari door Van Eijk Bodemsane ring verwijderd. In de laatste week van januari wordt het parkje op de hoek van de Rijk dijk en de Stcvenshofdreef met hekken afgesloten en wordt de vervuilde grond afgegraven. Dat werk zal naar verwachting vijf weken in beslag nemen. Tot op een diepte van vijf meter is het Montfortpark in de Ste venshof vervuild met kerosine. Onder het parkje, waarin bin nenkort de bouw van 38 appar tementen begint, ligt een ker osineleiding van Defensie, die overigens al een tijd niet meer in gebruik is. De vervuiling, ver- leiden aad rietveld Met de slaap nog in de ogen en gehuld in een kamerjas deden sommige bewoners van de Jan van Goyenkade de deur open. Voor een zaterdagochtend wa ren de drie D66-raadsleden, die afgelopen weekeinde aan de be woners van de kade gebakjes uitdeelden ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van de Leidse landschapsschilder, wel erg vroeg. Toch waren de reacties op de actie van de Demqcraten over wegend positief. Bij een aantal mensen werden zij zelfs op de koffie genodigd om mee te hel pen hun eigen gebakjes op te maken. Als het aan D66 ligt ko men er nog meer festiviteiten ter ere van de Hollandse mees ter. Van Goyen werd niet alleen op 13 januari 1596 in Leiden ge boren: van 1610 tot 1615 en van 1619 tot 1632 werkte hij er ook. Voldoende reden, vindt D66, om de schilder in zijn geboorte stad te eren. Het uitdelen van gebak aan de naar hem ge noemde kade was maar een eerste stap. Fractievoorzitter Olav Welling ging met de raadsleden Alexan der Pechtold en Aegon Snelders al om elf uur op stap. En de De mocraten kregen van bijna alle bewoners, van wie ze er een aantal uit bed belden, bijval voor hun plannen. Een gevel steen in een van de huizen na bij de Witte Singel zou wel het minste eerbetoon voor de schil der zijn, vonden zij. Ook burge meester en wethouders hebben al laten weten dat zij niet afwij zend staan tegenover het D66- plan. De commissies Beeldende Kunst en Openbare Ruimte pra ten er in februari over. leiden herman joustra Automobilisten moeten in de toekomst betalen, als ze in de Verversbuurt willen parkeren. De gemeente wil het wijkje tus sen de Haven, de Oude Heren gracht, de Zijlsingel en de He rensingel bij het parkeerrestric- tiegebied trekken. Automobilis ten met een vergunning kunnen dan terecht in het binnenge- bied. Op de Oude Herengracht en de Haven kan alleen tegen betaling worden geparkeerd. Dit plan moet echter nog nader worden uitgewerkt. De gemeen te heeft dat onlangs duidelijk gemaakt tijdens een informatie avond over het verbeteringsplan voor de Verversbuurt. De Verversbuurt is de laatste buurt binnen de singels waar voor nog geen parkeerrestrictie- beleid geldt. Dat leidt al gerui me tijd tot problemen van ver schillende aard, zo brachten de bewoners naar voren tijdens de informatieavond. Verkeerd ge parkeerde auto's zorgen gere geld voor opstoppingen in de Verversbuurt. Dit is onder meer het geval in de West-Haven straat. Hierdoor kunnen er ge vaarlijke situaties ontstaan wan neer bijvoorbeeld brandweer wagens en ambulances vast ko men te zitten. Daarom moet volgens de bewoners meer wor den gecontroleerd op naleving van de parkeerverboden in het wijkje. Behalve tot gevaarlijkse situa ties leidt het vele parkeren ook tot ongemak voor de bewoners zelf. Mensen die in de Ververs buurt wonen kunnen hierdoor geregeld hun eigen wagens niet kwijt. Tijdens de informatie avond signaleerden de bewo ners nog een aantal verkeers problemen. Zo zou het wegdek van de bocht voor het aoor- gaande verkeer van de I.angeg- racht naar de Oude Heren de bocht zijn gevlogen. Racende brommers zorgen voor gevaar lijke situaties op de I laven. Ongeveer twee jaar geleden richtte de gemeente een pro jectgroep op met als doel een verbeteringsplan op te stellen voor de Verversbuurt. Want het wijkje was aan het verpauperen, zo luidde de 'diagnose'. Ambte naren trokken vervolgens, de wijk in om in overleg met bewo ners en winkeliers te bekijken wat er aan en in de wijk verbe terd zou kunnen worden. Een paar maanden geleden presen teerde de projectgroep de noti tie 'Kijk op de wijk', met daarin een groot aantal tips om de Ver versbuurt op te knappen. Die notitie moet worden ge zien als een eerste inventarisa tie. Tijdens de informatieavond heeft de projectgroep de bewo ners gevraagd mee te helpen het verbeteringsplan uit te wer ken. Tot nu toe hebben 23 be woners zich opgegeven voor de volgende bijeenkomst die op 22 januari wordt gehouden. Alexander Pechtold en Egon Snelders van D66 aan de deur met gebak. Het viel de bewoners van de Jan van Goyenkade wat i leuk vonden ze het wel. auw op hun dak, maar foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7