Leden FDP zouden willen overlopen GOED KOOP '99 Buitenland Ashrawi niet welkom Biografe koningin Elizabeth: prins Philip reed scheve schaats Zoektocht in België naar baby Geliefde ex-burgemeester VS wilden Irak laten onderlopen 2Ï> Leraar bijt leerlingen in de billen Winchester Een katholieke leraar aan een Brits internaat bijt leerlingen die niet naar bed willen in de billen. Broeder Cyril moest zijn opmerkelijke gedrag vrijdag uitleggen aan een zeden- rechter. De 56-jarige leraar vertelde de rechtbank hoe hij 's avonds in de slaapzaal van het internaat opdook en zichzelf als de Snelle Billenbijter aankondigde. Kinderen die niet wilden sla pen, gooiden hem een kussen naar het hoofd. Zij moesten dan met hun achterwerk bloot. Cyril sprak over een onschuldige sfeer na de kleine feestjes op zaterdagavond. Niemand van de jongens deed zijn beklag, aldus de monnik. Echtgenote Vaclav Havel heeft kanker praac» De echtgenote van de Tsjechische president Vaclav Ha- vel. Olga Havlova, heeft kanker en haar toestand gaat snel ach teruit. Dat heeft een Havels woordvoerder Ladislav Spacek giste ren bekendgemaakt. De 62-jarige Havlova ligt in het ziekenhuis. De kanker is uitgezaaid naar belangrijke organen. Havel en Olga Havlova zijn sinds 1964 getrouwd. Pasok wil snel opvolger Papandreou athene Het bestuur van de Griekse socialistische regeringpartij Pasok heeft vrijdagavond besloten de kwestie van de opvolging van de ernstig zieke premier Papandreou voor eind januari te re gelen. Secretaris-generaal Skandalidis van de Pasok verklaarde na een vier uur durende vergadering dat tijdens bijeenkomsten op 20 en 21 januari een duidelijke oplossing moet worden ge vonden. Papandreou (79) ligt al bijna twee maanden met hart-, long- en nierproblemen in het Onassis-ziekenhuis in Athene. Herdenking Luxemburg en Liebknecht Berlijn» Tienduizenden mensen hebben gisteren in Berlijn de socialisten Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht herdacht, die 77 jaar geleden tijdens de onderdrukking van de Spartakus-opstand werden vermoord door rechtse Freikorps-soldaten. Volgens de politie trokken 75.000 mensen langs het monument op de cen trale begraafplaats Lichtenberg. De organisatoren van de post- communistische Partij van het Democratisch Socialisme (PDS) hadden het over 100.0p0 deelnemers. Proces tegen ex-DDR-leider begonnen berlun Voor de rechtbank in Berlijn is vandaag het proces her vat tegen het voormalige DDR-staatshoofd en partijleider Egon Krenz en vijf andere leden van het DDR-politbureau. De zes moeten zich verantwoorden voor het schietbevel aan de grens tussen de DDR en de Duitse Bondsrepubliek. Soldaten schoten aan de zwaarbewaakte grens tientallen DDR-vluchtelingen dood. Amerikaanse piloot had niet gedronken Washington De alcoholsporen die zijn aangetroffen in het bloed van de piloot van vlucht 965 van American Airlines die op 20 december in Colombia neerstortte en waarbij 160 doden vie len, hebben te maken met 'de ontbinding van het lichaam en niet met het gebruiken van een alcoholische drank'. Dit heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. Sudan boos over 'aanvallen' Ethiopië Cairo» Sudan heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd een spoedzitting te houden, om de 'herhaalde Ethiopi sche aanvallen op Sudanees grondgebied' te bespreken. Dat heeft de Sudanese legerleiding gisteren bekendgemaakt. Eerder had Ethiopië al om zo'n zitting gevraagd. De betrekkingen tus sen Khartum en Addis Abeba zijn gespannen. Die situatie ont stond nadat Ethiopië het islamitisch bewind in Sudan vorig jaar juni ervan had beschuldigd achter de aanslag te zitten die in Ad- dia Abeba werd gepleegd op de Egyptische president Hosni Mu ibarak. Japan en Duitsland permanent in V-raad 1 londen Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Ver enigde Naties wil dat Japan en Duitsland permanente leden van de Veiligheidsraad worden. Hij betwijfelt echter of de Algemene Vergadering, die beslist over de permanente leden van de raad, daar snel toe zal besluiten. Op dit moment zijn er vijf perma nente leden: Verenigde Staten, Rusland, China, Frankrijk en Groot-Brittannië. Deze landen hebben vetorecht. ETA eist aanslag-op Spaanse majoor op bilbao De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren de moordaanslag op de Spaanse majoor Luciano Cortizo Alonso opgeëist. De 41 -jarige officier kwam op 22 december in de noordwestelijke stad Léon om te leven door een bom die onder zijn auto was geplaatst. Zijn 18-jarige dochter liep bij de aanslag zeer ernstige verwondingen op. Drie voorbijgangers raakten ook gewond. Scargill richt politieke partij op londen De militante Britse vakbondsleider Arthur Scargill, die zichzelf beschouwt als de gesel van het kapitalisme, heeft zater dag in Londen aangekondigd dat hij een eigen politieke parlij gaat oprichten: de Socialistische Labour-partij. Scargill beloofde 'een terugkeer naar het echte socialisme, dat Labour heeft afge zworen'. Duitse coalitie onder druk Waigel dreigt met verkiezingen De steeds zwakker wordende positie van zijn liberale co alitiepartner wordt een steeds sterkere bedreiging voor de regering van bondskanselier Kohl. De FDP, die na een serie verkiezingsnederlagen moet vrezen voor haar voort bestaan, wordt nu volgens nog niet bevestigde berichten bedreigd door desertie van vier leden van de fractie in de Bondsdag. Het zou niet de eerste keer zijn dat FDP-leden naar de SPD overlopen. In 1982 verliet een aantal prominente liberalen de FDP uit woede over het feit dat de partijtop de coalitie met de SPD ten val had gebracht en voor een conservatieve regering met de CDU van Kohl koos. FDP-secretaris Westerwelle zei in zondagskrant Welt am Sonntag dat de geruchten doel bewust door de SPD de wereld in zijn gebracht om de FDP ver der te ondermijnen. De actie had het niveau van het riool, al dus Westerwelle. Wanneer de vier Bondsdagle- bonn peter van nuusenburg correspondent De vier, van wie de namen niet bekend zijn, zouden willen overlopen naar de grootste op positiepartij, de sociaal-demo cratische SPD. oewel het bericht door de van verontwaardiging briesende FDP-leider Wolfgang Gerhardt wordt ontkend gaat de serieuze pers in Bonn ervan uit dat de geruchten een kern van waarheid hebben. De SPD-lei- der in de Bondsdag, Scharping, verklaarde dat er 'contacten' waren met FDP- den. den daadwerkelijk de overstap naar de SPD maken is de toch al kleine meerderheid van de re gering in gevaar. De coalitie van CDU. CSU en FDP heeft nu 341 zetels. 10 meer dan de geza menlijke oppositie van SPD, Groenen en de 'post-commu- nistische' PDS. Hoe groot de problemen kun nen worden wordt geïllustreerd aan de hand van het dreige ment van drie andere FDP le den dat zij tegen de begroting van volgend jaar zullen stem men, als niet begonnen wordt met de verlaging van de zoge noemde solidariteitsheffing, een tijdelijke belasting ten bate van de wederopbouw van de voor malige DDR. Dat zou het einde van de coalitie en nieuwe ver kiezingen betekenen, aldus een boze minister van Financiën Waigel (CSU) gisteren in Mün- chen. Jeruzalem» De Palestijnse men senrechtenactiviste Hanan Ashra wi en enkele van haar aanhangers zijn gisteren slaags geraakt met de Israëlische politie. Verscheide ne aanhangers van Ashrawi zijn gearresteerd. Volgens Ashrawi wilde de Israëlische politie haar verhinderen in Jeruzalem campag ne te voeren voor de Palestijnse verkiezingen van komende zater dag. De politie zei dat Ashrawi en haar aanhangers waren aange houden toen ze Jeruzalem binnen reden in een auto vol verkiezings affiches. Daarmee zou de groep berlun» PresidentEzerWeiz man van Israël heeft gisteren, aan het begin van een vierdaags staatsbezoek aan Duitsland, een bezoek gebracht aan het voor malige concentratiekamp Sach- senhausen. Samen met zijn Duitse ambtgenoot Roman Her zog legde hij er een krans. Een gepland bezoek aan de zo geheten Wannsee-villa in Bedijn werd wegens mist van het pro gramma geschrapt. In de villa viel in 1942 het besluit de Eu ropese joden in vernietigings kampen systematisch om het le ven te brengen. Eerder op de dag bezocht Weizman (rechts op foto) met Herzog (links) de Brandenburger Tor in het cen trum van Bedijn. Vandaag is de Israëlische president in Bonn, waar hij morgen het Duitse par lement toespreekt. londen» hans geleunse correspondent Prins Philip was een vrouwen versierder en hield er buiten echtelijke relaties op na. Boven dien snauwde hij geregeld zijn echtgenote Elizabeth af. Het valt te lezen in een biografie van de Britse vorstin die volgende maand in de boekwinkels komt. Het koninklijk huis is not amu sed over deze 'onthullingen' die afgelopen weekeinde de schan daalpers weer volop voer voor de voorpagina's leverden. „Dit is geen officiële biografie; de schrijfster had geen toegang tot privé-documenten", aldus een paleiswoordvoerder. Dit nu wordt tegengesproken door biografe Sarah Bradford, die als burggravin Bangor door het leven gaat, een aantal ande re en gerespecteerde biografie- en over leden van het koninklijk huis op haar naam heeft staan en tevens prat gaat op een na slagwerk over portwijnen. Zij zegt inzage te hebben gehad in koninklijke privé-correspon- dentie en alle medewerking van het paleis te hebben gekregen. Bradford is overigens van me ning dat Elizabeth en Philip ge weldig veel van elkaar houden en een prima huwelijk hebben. Maar zo'n vijftig jaar geleden lag dat iets anders. Philip was volgens Bradford een verwaan de rokkenjager. Hij onderhield een buitenechtelijke relatie met musical-ster Pat Kirkwood ter wijl Elizabeth zwanger was van prins Charles. Ook was er de nachtclubeigena res I leien Cordet die al een vriendin van Philip was voor zijn huwelijk met Elizabeth. Het gaat om oude, hardnekkige ge ruchten, die al veel eerder de pers hebben gehaald. Zondags krant de Observer herinnerde eraan dat Helens zoon Max in 1988 een persconferentie beleg de om tegen te spreken dat hij een (onwettige) zoon van Philip Dc affaire met Pat Kirkwood bewonderaars bejubelden haar benen als het achtste wereld wonder concentreert zich op een avondje uit in 1948. Kirk wood heeft net als het hof altijd ontkend dat er sprake was van een verhouding. Bradford is daar niet van ondersteboven. Ze schrijft dat de geheimen over sex door het hof net zo worden bewaard als die over de rijkdom van de koningin: een buiten staander komt er niet bij. Ook de bewering van Bradford dat een hofdame zelfmoord pleegde nadat ze Elizabeth over Philips ontrouw had verteld en vervolgens werd ontslagen, is dit weekeinde tegengesproken. Volgens de 81 -jarige hertog van Sunderland was zijn zus Alice aan het hof overspannen ge raakt en had haar baan opge zegd. laren later pleegde ze zelf moord. „Wat in het boek wordt beweerd is absurd. 1 let gebeur de allemaal lang geleden en het is verschrikkelijk dat het nu wordt opgehaald", aldus de bo ze hertog. Mogelijk komt er ook nog te genspraak van Soestdijk. Brad ford vertelt dat Philip de ge woonte had om de onmogelijk heid van amoreuze avonturen aan te tonen met verwijzing naar de veiligheidsagenten die hem overal volgden. Tijdens een feestje zou hij daar tegen over prins Bernhard zijn beklag over hebben gedaan. „Jij bent een gelukkig man. Ik heb altijd zes lijfwachten bij me", aldus Philip. Bradfords boek, dat als feuille ton door The Times wordt gepu bliceerd, zal deze week ook in het parlement ter sprake ko men. I let Conservatieve I^ger- huislid I larry Greenway dient een motie in. die de 'stroom van smakeloze beschuldigingen en inhoudsloze geruchten' over het koninklijk huis afkeurt. „Het is laf allemaal, want de leden van het koninklijk huis zijn niet in een positie om zich in het openbaar te kunnen verdedi gen", aldus Greenway. luik-brussel» anp Palestijnen afspraken uit het vre desakkoord hebben geschonden. Ashrawi op haar beurt beschuldig de de Israëli's ervan alles te doen om vrije en eerlijke verkiezingen te verhinderen. foto reuter RULA HALAWANI De Belgische politie en rijks wacht zijn gisteren massaal in touw gekomen om een onge veer 35-jarige vrouw te vinden na de ontvoering van een pas geboren baby uit een zieken huis in Luik. Het jongetje, net een dag oud, dat bij zijn moe der op de kamer lag, verdween rond half zeven 's ochtends uit zijn wiegje. De vrouw die de baby ver moedelijk heeft meegenomen, hing volgens ooggetuigen al enkele dagen rond in het zie kenhuis Citadelle, voorna melijk op de toiletten en in de rookkamer. Daar maakte ze kennis met de jonge moeder Véronique. Ze wist haar wijs te maken dat twee mensen die haar zouden ophalen, niet wa ren komen opdagen. De jonge moeder stelde haar daarop voor de nacht op een stoel in haar kamer door te brengen. tORTRET: JORGE SAMPAIO Onthullingen Powell en Bush over verloop Golfoorlog 'ortugal krijgt opnieuw een ocialistische president. De Tiim acht miljoen Portugezen cozen gisteren de 57-jarige orge Sampaio tot opvolger van de 72-jarige Mario Soares, lie tien jaar lang president van ortugal is geweest. Volgens de grondwet was hij niet meer ïerkiesbaar. Sampaio won de 'erkiezingen met een ruime meerderheid. De nieuwe presi dent stond gisteravond op een voorsprong van 54 procent. Zijn tegenstander, oud-pre mier Anibal Cavaco Silva van de centrum-rechtse sociaal-de mocraten heeft zijn nederlaag erkend en Sampaio zijn ge lukwensen aangeboden. Met de overwinning van de )ud-burgemeestervan Lissabon leeft Portugal voor het eerst in ie geschiedenis zowel een soci alistische president als een soci alistische premier. Want in ok- ober vorig jaar kozen de Portu gezen een socialistische rege ring onder leiding van Antonio Guterres. Ook in de belangrijk ste grote steden werd toen een socialistisch gemeentebestuur jekozen. Je socialist Jorge Sampaio was ?ind jaren vijftig al politiek ac tief. Hij studeerde rechten in Lissabon en was een van de stu- ientenleiders, die in verzet Wam tegen de dictatuur van Jorge Sampaio, president Por tugal. FOTO AP Salazar. Nadat hij was afgestu deerd nam hij als advocaat de verdediging van politieke ge vangenen op zich. Toen de vreedzame Anjerrevolutie van 1974 een einde maakte aan de dictatuur werd Sampaio staats secretaris in een van de over gangsregeringen in het land. Mario Soares haalde hem in 1978 over om bij de Socialisti sche Partij (PS) te komen. Sam paio werd namens de PS ka merlid, fractievoorzitter en ver volgens secretaris-generaal van de partij. In december 1989 ver overde hij met steun van de communisten het burgemees terschap van Lissabon. Bij de parlementsverkiezingen van 1991 lukte het hem niet zijn rechtse tegenstrever, Anibal Ca vaco Silva, te verslaan. Maar als burgemeester van Lissabon werd Sampaio zeer geliefd bij de bevolking, vooral door goed te luisteren naar de sociale no den van de 2,2 miljoen inwo ners. I lij werd lid van het comité van de regio's van de Europese Unie, maar verder is hij interna tionaal nauwelijks bekend. De vriendelijk ogende Sampaio, die het ambt op 9 maart overneemt van zijn voorganger Mario Soa res, is een voorstander van een Europese munt. In de Franse krant Les Echos van vandaag zegt Sampaio 'redelijk optimistisch te zijn' over de kans dat zijn land zal meedoen aan de Europese munt. Maar hij stelt eraan de voorwaarde, dat de Europese Unie behulpzaam is bij het verlichten van de soci ale prijs, die voor de munt moet worden betaald. Portugal moet volgens Sampaio zich niet lan ger tevreden stellen met het eti ket van brave leerling in de Eu ropese klas, maar beter zijn na tionale belangen in Brussel be schermen. USSABON GPD-ANP LONDEN-WASHINGTON GPD-AFP-RtrP Amerika overwoog tijdens de Golfoorlog een watersnood in Irak te veroorzaken wanneer dit land chemische wapens in de strijd zou werpen. Dit ont hulde de voormalige Ameri kaanse stafchef generaal Colin Powell gisteravond in een afle vering van een BBC-documen- taire over de Golfoorlog. Oud president Bush zei in een ge- sopreje met de Amerikaanse zender PBS een inschattings fout te hebben gemaakt door niet aan te dringen op het ver trek van de Iraakse leider Sad dam Hussein. Morgen is het vijf jaar geleden dat de Golf oorlog uitbrak. Volgens Powell lagen plannen klaar om dammen in de rivieren Eufraat en Tigris te bombarde ren. „Dit had een enorme wa tersnood veroorzaakt, grote ver woestingen en een verschrikke lijk verlies aan mensenlevens", aldus Powell. De Iraki's gingen er vanuit dat inzet van chemische wapens zou worden vergolden door een aanval met nucleaire wapens op Irak. Die indruk hadden zij overgehouden aan een gesprek tussen de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) en zijn Iraakse collega Tariq Aziz in januari 1991 in Genève. Baker had Aziz gewaar schuwd dat de Amerikanen ver schrikkelijk wraak zouden ne men als Irak chemische wapens zou gebruiken. „Dat is geen be dreiging maar een belofte", al dus Baker toen. „Ons doel is dan niet alleen de bevrijding van Koeweit maar de liquidatie van het Iraakse regime". Tariq gaf in de documentaire toe dat het Amerikaanse dreige ment had gewerkt: de chemi sche wapens die Irak wel had ingezet in de oorlog met Iran bleven onbenut. Volgens Powell ontbrak er één element aan de plannen. „We wisten hoe we moesten bombarderen maar er was geen grondige analyse van de effecten". Powell gaat nu uit van 'duizenden slachtoffers on der de burgerbevolking'. Tien duizenden zouden dakloos zijn geworden, de verwoestingen aan de landbouw zouden tot hongersnood kunnen leiden. I Iet is overigens onzeker of de toenmalige president Bush het plan zou hebben goedgekeurd. Aan Amerikaanse kant was er grote vrees voor een omslag in de publieke opinie als in Irak de burgerbevolking zou worden getroffen. Maar de angst voor inzet van chemische wapens was ook groot. Geallieerde sol daten werden ter preventie in geënt en kregen pillen te slik ken. De Sunday Times onthulde gis teren dat deze maatregelen tot misgeboorten en geboorteafwij kingen hebben geleid in Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten. In Groot-Brittannië hebben 52 echtparen van wie de man in de Golfoorlog diende ernstig misvormde kinderen gekregen. In de Verenigde Staten gaat het om driehonderd gevallen, aldus een eigen onderzoek van de krant. De ministeries van defensie in beide landen ontkennen het be staan van een Golfoorlog syn droom. Maar opgehelderd is nooit waarom veel Golf-solda- ten invalide zijn geworden, me dische dossiers van veteranen zijn verdwenen en het aantal misvormde kinderen van Golfsoldaten hoger is dan bij andere bevolkingsgroepen. President Bush had niet ver wacht dat het Iraakse staats hoofd Saddam Hussein zou aanblijven na de nederlaag van Irak in de Golfoorlog. In een gis teravond uitgezonden interview met het televisiestation PBS laat Bush blijken dat hij eigenlijk een overgave van Saddam had moeten verlangen. Dat hij niet heeft aangedrongen op een overgave, noemt Bush nu een 'inschattingsfout'. Hij had verwacht dat de Iraakse leider so wie so zou val len. „ledereen verwachtte dat Saddam Hussein niet aan de macht zou kunnen blijven, of tenminste zo lang aan de macht kon blijven als hij heeft ge daan." Bush zegt nu dat hij had moeten aandringen op 'een Battleship Missouri overgave', verwijzend naar de boot waarop japan zich officieel overgaf aan het einde van dé T weede We reldoorlog. De oorlog tegen Irak begon vijf jaar geleden, op 16 januari 1991, nadat Irak in augustus 1990 Koeweit had bezet. „Het einde was niet zo mooi als het was geweest wanneer Saddam Hussein naar onze tent was ge komen, zijn zwaard had neerge legd en misschien was afgetre den", zegt Bush in het vraagge sprek. „Ik bedoel dat was het best mogelijke einde geweest, omdat wij iedereen dan op nieuw met Irak had kunnen be ginnen." Toch meent Bush dat het verstandig is geweest dat de Amerikanen geen gerichte po ging hebben ondernomen Sad dam Hussein te vermoorden. De eerste keer dat ze wakker werd, was de vreemde vrouw verdwenen, maar het kindje sliep zoet in zijn wiegje. Ze doezelde weer in, maar toen ze voor de tweede keer, een half uurtje later, haar ogen opende, bleek ook haar zoontje weg. Verpleegsters die rond die tijd hun dienst begonnen, hebben een vrouw met een pakje het ziekenhuis zien verlaten. KNIP WIT OF TARWE heel van h9 MAITRE PAUL STREEPTOM- POUCEN doos 4 stuks van 399 BAR-LE-DUC NATUURLIJK MINERAALWATER literfles 49 0| aap >rvk«". bvih 035 vi83j33 ELKE DAG GOED NIEUWS 8

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5