DIGR0S 'Redelijk manvolk en heel mooi vrouwvolk' EXTRA DEZE WEEK a/o/o 'Feest van de gemiste kansen' wordt 'Feest der herkenning' gloeilampen 1995 best jaar voor bioscopen Cultuur Kunst Janet Jackson: contract van 140 miljoen 3 KILOBAAL ELDERSJ 1.59, heeft het laagste prijspeil van Neder land! Twee winnaars op vijfde Choreografen Concours /lAANDAG 15 JANUAR11996 chef gert visser. 071-5356441 Cursus Folkloristische dans leiden* De Stichting voor Folkloristische Dans begint vanaf 29 januari met de danscursus werelddans. Op de maandagmidda gen in de Merenwijk voor kinderen, 's avonds voor volwassenen in het centrum van Leiden. Zoals de naam al doet vermoeden zijn de dansen afkomstig uit de gehele wereld. Primitieve invloeden moderne kunst nphen a/d run. Kunstenaars als Picasso en Matisse lieten zich in spireren door primitieve kunst uit Afrika, Noord-Amerika en Oceanië. Over de primitieve invloeden op de westerse moderne kunst organiseert galerie Expressie 70 vanaf 30 januari een cur sus. Deze cursus omvat 12 lessen op dinsdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Aanmeldingen bij Expressie 70,0172-493737. Springpop zoekt bands ieiden Het Springpop Festival Leiden zal op 30 maart zijn vier de editie beleven. Op het festival kunnen bands hun eigen mu ziek laten horen. Groepen die mee willen doen, kunnen een de mo plus biografie voor 17 februari opsturen naar Willem Gressie, Surinamestraat 56,2315 XE Leiden. Film over leven Jimi Hendrix parus Nog dit jaar komt onder de titel 'Room full of mirrors' een film over het leven van de beroemde Amerikaanse popgita- rist en zanger Jimi Hendrix in de bioscopen. Dat heeft zijn ex- producer Alan Douglas gezegd tegen het Franse maandblad Guitares et Claviers. Tegelijkertijd met de film over het leven van het Voodoo child komen ook een boek en een CD uit onder de zelfde naam. De film is gebaseerd op onder meer 400 pagina's aantekeningen van Hendrix zelf. Nederland op muziekbeurs den haag Nederland is ook dit jaar weer ruim vertegenwoordigd op de grote internationale muziekvakbeurs MIDEM, die tot en met 25 januari in het Franse Cannes wordt gehouden. Ruim dertig muziekhedrijven uit ons land zijn aanwezig op de beurs. Vier Nederlandse popgroepen treden op: Shine, The Pil grims, The Nits en Lois Lane. MIDEM is een beurs waar vak mensen zich buigen over nieuwe technische ontwikkelingen en waar ze de stand van zaken in de muziekwereld kunnen opne men. Alle muziekgenres komen er aan bod. recensie pablo cabenda Concert Tröckener Kecks. Gezien: 13/1, LVC, Leiden. Er schijnen drie podia te zijn geweest waarop de Tröckener Kecks zaterdag hadden kunnen optreden. Van die drie werd uit eindelijk die in het LVC gekozen omdat die behuizing als enige oVer douchefaciliteiten be schikt. Dat zal wel niet de enige reden zijn geweest. Zo'n twee jaar geleden had de band, onder de indruk van zoveel Leids en thousiasme, zijn live-CD in het jongerencentrum opgenomen. Voor de Kecks was het dan ook Meer geld voor podiumkunsten amsterdam Het Fonds voor de Podiumkun sten heeft voor het beleid voor de Kunstenplanperiode 1997- 2000 jaarlijks 33,5 miljoen gul den subsidie nodig. Dat staat in het nieuwe beleidsplan dat het fondsbestuur heeft aangeboden aan staatssecretaris Nuis. Het fonds krijgt nu jaarlijks 15 mil joen gulden subsidie en heeft de afgelopen jaren al vaker om een aanzienlijke verhoging van het budget gevraagd. De staats secretaris komt voor komende Prinsjesdag met het nieuwe Kunstenplan voor de periode 1997-2000. os angeles* rtr Amerikaanse popzangeres Hanet Jackson wordt voor bijna 40 miljoen gulden gecontrac- ;erd door de platenmaatschap- ij Virgin Records. De Los Ange ls Times berichtte vrijdag dat Janet Jackson daarvoor vijf pla ten levert. Ze wordt de best be taalde zangeres uit de geschie denis. De 29-jarige zangeres krijgt bijna de helft van de 140 mil joen vooruitbetaald. Van elk exemplaar dat van haar vijf toe komstige platen wordt verkocht krijgt Janet Jackson bijna een kwart van de winkelprijs. De maatschappij Virgin is blij met de samenwerking met Ja- net Jackson. Van het album 'Ja- net' uit 1993 werden tien mil joen exemplaren verkocht. sappige HAND- CrlA min of meer een thuiswedstrijd, en dat was te merken. Onder het publiek, met op merkelijk veel jonge, frisse ge zichten, heerste een schoolreis jes-spanning die enigszins te genstrijdig was met het overma tig bekende en vertrouwde werk van een intensief toerende Ne derlandse band. De Tröckener Kecks hebben zowel de vloek als het voorrecht mogen proe ven van het nonstop doorkrui sen van het Nederlands jonge rencentrumcircuit. Net als The Scene en De Dijk hebben ze zo'n beetje alles bereikt wat er in Nederland op een middel groot podium te bereiken valt. Stevig houvast voor mateloos eigenzinnige studenten muziek recensie li dy van der spek Concert: Nederlands Studenten Orkest, dirigent Nicolette Fraillon. solist Roy Ho- vens, sopraansaxofoon Gehoord. 14/1, Pieterskerk. Leiden. Klein, tenger, in elegant rokkos- tuum, korte hoekige adequate armbeweging: Nicolette Fraillon dirigeert het Nederlands Stu denten Orkest (NSO) in de Pie terskerk. Stevig houvast voor 'mateloos' eigenzinnige studen- onvervaarde kapitein aan 't roer het NSO, door de sympho- nische dansen uit de 'West Side Story', een graag gehoorde compilatie van Leonard Bern stein himself. In de breed swin gende, steeds wisselende, ritmi sche melodieën is het Studen ten Orkest op zijn best; heel veel goed gedoseerde aanstekelijke herrie, en toch al klassiek. Komt het minder luide, kleine subtie lere werk aan bod dan blijken de eerste violen aanvankelijk niet te weten wat zuiver is. Dat wordt stukken beter ver derop in deze Ameri kaanse story, en is echt prachtig warm gelopen in het pasto rale derde deel van Berlioz' Symphonie Fantastique. In opdracht van het NSO, een even mooie traditie als de afdracht van de op brengst aan goede doelen, componeer de Bernard van Beurden zijn 'Cri et Gloire du Monde' (1995). „De aarde kan zonder ons mensen, maar wij niet zonder de aarde. Zij kreunt en steunt onder ons misbruik. Pas als de mensheid heeft opgehouden te bestaan zal de aarde zich in volle glorie herstellen." Het verhaal ont roert meer dan de compositie zelf. Roy Hovers is al een uit stekend saxofonist, maar is hier nog te geconcentreerd op de inderdaad veelei sende techniek. Ook het orkest heeft moeite met emotie en diepgang: daar zal je, hoe kan het ook anders, vaker en in tensiever aan moe ten werken wil je de ze zware kost kun nen verteren en doorgeven. Berlioz' Symnho- nie Fantastique werd in 1832 in Parijs ten doop gehouden. Zijn nieuwe revolutionai re vorm en instru mentatie ondervond veel weerstand en bracht de gemoede ren van de Franse muzikale wereld in beweging. Dat ge beurt met te veel ei gen emotie in een uitgesproken pro grammatische com positie. Het giganti sche Nederlandse Studenten Orkest speelt echt fantas- tisch hier. En wat dan? Dan treed je on vermoeibaar voor de zoveelste keer in de provincie op, waar je altijd een graag geziene gast bent omdat je steevast uitver koopt. Maar voordat sleur en cynisme op het podium de overhand kunnen nemen, word je door een publiek onthaald dat in de tien jaar van je toeren de bestaan zichtbaar tot een an dere generatie dan jij is gaan behoren en toch woordelijk de teksten van je nummers mee zingt. Verwacht niets nieuws bij het optreden van de Kecks. 'Tröc kener Kecks' is een solide stan daard geworden. Een begrip in de vaderlandse popmuziek- branche waarbij hetlidwoord gerust weggelaten mag worden. Een merknaam die zowel dege lijkheid. gedrevenheid als ro mantiek met een rafelig randje garandeert. Niet goed, geld te rug. Een nieuwe CD met maar één nieuw nummer, en twee nieuwe bandleden zijn natuur lijk een mager excuus om weer eens live op te treden, maar nie mand komt hiervoor 'nieuw' en 'verbeterd'. De toumaam 'Feest van de gemiste kansen' kon zo in 'Feest der herkenning' omgedoopt worden. Vanaf het begin van het concert wist de band het publiek op te zwepen met hits als 'Kom Terug Rosa', 'Achter Glas' en 'Ver Van Huis'. Drama tisch ,numipers vol noodlot, waarin zeelui voorgoed huis en haard verlaten en mannen altijd vol wroeging terugkeren van de 1 rosse buurt. Rick de Leeuw maaide ritmisch met zijn ar men, de gitarist nam zijn poses aan, en alles was zoals het hoor de. Toen halverwege alle haargel inmiddels verdreven was door zweet, ontsteeg de band zichzelf even in een gepassioneerde ver- ■sie van 'Met Hart en Ziel'. Pia nist Rob van Zandvoort wist met zijn natuurlijke nimmer opdringerige spel de liedjes (de Kecks schrijven geen 'songs') telkens weer aan te vullen alsof de nummers met een pianobe geleiding in het achterhoofd zijn geschreven. Massa's sprin gende fans konden er niet ge noeg van krijgen en de Kecks werden tot drie maal terug- geroepen voor een toegift. Na een akoestische versie van 'Voor Geen Geld Te Koop' be dankte Rick de Leeuw charmant en gaf Leiden een dikke zoen als afsluiting van een concert eer lijk en solide als een eikehouten boekenkast. Niets minder en niets meer. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS BJ. Terwiel: „Als ik nu op reis ga, naar Leiden of andere steden, dan kijk ik altijd even in de 'Kosmografie." Stad Leiden prominent aanwezig in de 'Kosmografievan MUnster leiden sjoerd de jong De gemiddelde Leidenaar is dom en de stad heeft een ar moedig uiterlijk! zo is geregeld te horen. Voor gemeente lijk bestuurders reden om met de kreet 'Niets lijkt op Lei den' het imago van de stad wat op te krikken. Dat was rond 1600 niet nodig. Destijds had Leiden in de wereld een goede naam, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de 'Kosmo grafie of Beschrijving van de hele wereld' uit 1628 van Se bastian Münster. Daarin valt te lezen, dat 'Leiden op een heel mooie en gezonde plek ligt en een redelijk manvolk en heel mooi vrouwvolk heeft.' neerd door het hoofdstuk over Leiden. De 'Kosmografie' verscheen oorspronkelijk in 1544 in Duits land. De schrijver, Sebastian Münster (1488-1552), was een beroemd oriëntalist, hebraïst en taalwetenschapper. Tot voor kort prijkte hij op het Duitse 100 mark-biljet. Aan het eind van zijn leven begon hij met de be schrijving van het Rijnland, waar hij vandaan kwam. Daar uit ontwikkelde zich het idee voor een geografie van het toenmalige Duitse rijk en ver volgens een beschrijving van de hele wereld. Een project dat ja ren van voorbereiding vergde, waarbij hij de hulp van vele we tenschappers inriep en gebruik- ,,Ik was aangenaam verrast, dat Leiden zo'n prominente plaats in de 'Kosmografie' van Mün ster kreeg", zegt professor B.J. Terwiel, volkenkundige in Ham burg. „In het boek worden slechts twee Hollandse steden beschreven. Naast Utrecht is dat Leiden." Terwiels vakgebied is Zuid- oost-Azië, met name Thailand. Regelmatig bezoekt hij Leiden als centrum van het Nederland se Zuidoost-Azië-onderzoek. In München kocht hij enkele jaren geleden een facsimile-uitgave van de 'Kosmografie' uit 1628 om de beschrijvingen van Thai land, maar hij raakte gefasci- inaakte van beschrijvingen van Portugese ontdekkingsreizen. Het prachtig geïllustreerde boek werd direct een bestseller. Tot 1650 verschenen niet min der dan zevenentwintig edities en ook na Münsters dood werd de inhoud steeds uitgebreider. „Na de bijbel was in die tijd de 'Kosmografie' het bekendste en meest verkochte boek," aldus Terwiel. En in deze veelgelezen Duitse 'wereldbeschrijving' neemt Lei den, „de hoofdstad van het Rijnland, met vijf poorten, mooie wallen en een geweldig bolwerk" dus een prominente plaats in. Leiden, zo staat er ge schreven, is een stad „omgeven door mooie weiden en prettige tuinen," „met vele leuke kleine kanalen en prachtig gereinigde stegen." En wat te denken van de 'mooie' universiteit, waar „de geleerdste mannen en studen ten van alle naties te vinden zijn," onder wie de „over de he le wereld beroemde Hugo Do- nellus, Justus Lipsius, Josephus Scaliger en Franciscus Junius." Dat is nog eens promotie van een stad! Al is het wel zo, dat in Mün sters beschrijvingen de waar heid hier en daar geweld wordt gedaan, zoals blijkt uit de pas sage over het beleg van Leiden. „In het jaar 1574 heeft deze stad een strenge en harde belegering meegemaakt, waarvan ze echter snel door Gods hulp op won derbare wijze bevrijd is, name lijk doordat de zee onverwacht over het land gerezen is en zo de vijand verdreven heeft." „Ja, het was de tijd dat een directe betrokkenheid van God bij het wereldgebeuren werd gewaar deerd," zegt Terwiel. Terwiel is zich ervan bewust dat, hoewel de 'Kosmografie' van Münster waarschijnlijk uniek in de wereld is, de eeu wenoude beschrijving van lx.*i den dat zeker niet is. „Wat ik zo aardig vind, is dat Leiden gezien wordt door de ogen van een buitenstaander. Daardoor ben ook ik Leiden anders gaan be kijken. Als ik nu op reis ga, naar Leiden of andere steden, dan kijk ik altijd even in de 'Kosmo grafie' om te zien wat Münster en zijn navolgers daarover schrijven." groningen. anp Zaterdag presenteerden veer tien jonge choreografen hun werk. Zij waren geselecteerd uit 129 inzendingen. Zeven van hen namen deel aan de Finale zondag. De overige finalisten kregen 1500 gulden. Over het stuk van Diane Elshout zei de jury: „Een sterke choreografie, met veel passie gebracht. Een goede dramaturgie en een ster ke rol van de muziek. De pu blieksprijs van 2500 gulden ging ook naar Diane Elshout. De vijfde editie van het Interna tionaal Choreografen Concours Eigentijdse Dans in Groningen is het afgelopen weekeinde ge wonnen door twee deelnemers. De gedeelde eerste prijs ging naar de Nederlandse Diane Els hout met 'E.D.G.E'. en de Fran se Denise Namura en Michael Bugdahn met 'Quelques Re flexions'. De winnaars ontvan gen ieder 7500 gulden. 'Au Petit Marguery' opent 'Rotterdam' rotterdam anp 'Au Petit Marguery' van de Franse regisseur Laurent Bénégui is de openingsfilm van de 25ste editie van het International Filmfestival Rotterdam, dat van 24 januari tot 4 februari wordt gehouden. Twee Nederlandse films zijn geselecteerd om mee te dingen naar de drie Tiger Awards, elk 10.000 dollar groot, die bedoeld zijn als aanmoedigingsprijs voor veelbelo vend filmtalent. De lichtvoetige komedie 'Au Petit Marguery', een internationale première, moet volgens de festivalorganisatie gelden als voorbeeld voor de Tiger Awards-competitie. De vijftien daarvoor geselecteerde films zijn gemaakt door beginnende regisseurs die .een veelheid van stijlen hanteren. De Nederlandse filmproduktie wordt in de competitie verte genwoordigd door 'Marie Antionette is niet dood' van Irma Achten en 'Memoria de lo Desconocido' van Nathalie Alonso Casale. Het hoofdprogramma van het festival telt dit jaar 122 speelfilms en documentaires. In totaal worden 185 speelfilms en-29 lange documentai res vertoond. De Tiger Awards worden op 3 februari uitgereikt. amsterdam anp 1995 was het meest succesvol le bioscoopjaar sinds 1984. Bijna 17 miljoen mensen be zochten vorig jaar de cinema. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie. Voor al de kerstfilms zorgden voor volle bioscopen. De laatste weken van de cember zijn voor de fllm- en bioscoopbranche buitenge woon goed geweest, aldus de federatie. Ruim één miljoen bezoekers zagen onder meer 'Filmpje!', 'Golden Eye', 'Po cahontas', 'Babe' en 'The San ta Clause'. Dat zijn circa 50 procent meer bezoekers dan in 1994. Ook de Nederlandse film droeg bij aan het goede bio scoopjaar, met successen als 'De Tasjesdief, 'I-ang I,eve De Koningin', 'Flodder 3' en 'Filmpje!'. De bedrijfstak is aangenaam verrast dal het pu bliek zo massaal de weg naar de bioscoop heeft gevonden. De toptitels waren allen fami liefilms. Volgens de federatie heeft hel investeringsprogramma de afgelopen jaren ervoor ge zorgd dat velen de bios heb ben herontdekt. Dat program ma wordt nog steeds voortge zet mét de opening van nieu we bioscopen en verbouw- en nieuwbouwplannen. Volgens de federatie zorgden ook de betere serviceverlening en de mogelijkheid 24 uur per dag te reserveren via de BelBios, de landelijke informatie- en re- serveringslijn, voor het herstel van het bioscoopbezoek.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23