Mannen houden niet van winkelen Push up-slip laat billen extra bollen Mode Glazen bol 'trendwatcher' maakt mode uniformer MAANDAG 15 JANUAR11996 De nieuwe mode schrijft geprononceerde borsten, een duidelijke taille en ac cent op heupen en billen voor. Vroeger ondersteund door baleinen en petti coats en nu door modieus ondergoed in materiaal van deze tijd: veel synthe tische mengingen en stretchstoffen die super- vrouwelijk zijn. Na de push up-beha is het nieuwste paradepaardje in de ondermode de push up-slip, want billen mogen tegenwoordig gezien wor den. Dit nieuwste broekje versiert, verzorgt en corri geert. De push up-slip zorgt voor een platte buik en 'lift' de billen op door een uitgekiende pasvorm. Aan de ene kant worden rondingen die 'uit den bo ze zijn' verdoezelt en aan de andere kant zorgt de nieuwe slip ervoor dat de billen extra worden geac centueerd in superstrakke jeans of nauwsluitende jurkjes. REDACTIE CONNY VAN CELDER 0229-254538 DOROTHé DUUVES De push up-slip uit de nieuwe Bijou-collectie van Triumph. In de eerste maand van het nieuwe jaar vragen de meeste mensen zich nog af wat dit jaar zal brengen. Trend- watchers niet. Die zijn, enkele uitzonderingen daargelaten, al weer verder. Zij hebben de blik reeds gericht op het jaar 2000. Terwijl de kledingbranche in onzekerheid verkeert, zijn er gouden tijden aangebroken voor de trendwatcher. Geen modegevoelig bedrijf of er komt wel een dergelijke figuur aan te pas. De plank misslaan kan niemand zich veroorlo ven. De juiste look daarente gen kan een fortuin opleve ren. Welke kleuren, vormen, materialen en sferen aan zul len slaan bij het grote publiek weten de voorspellers vaak al jaren van tevoren. „Voor de Hema kijk ik drie kwart jaar vooruit. Voor een vezelfabrikant twee jaar, want een stof heeft een veel langere weg te gaan, voordat hij in de winkel ligt.'' Anne Marie Commandeur is trendwatcher voor diverse bedrijven uit de textielbranche. Haar vooruit blik betreft vooral dameskle ding, maar ook bodywear en stoffen. ,,Ik signaleer en analy seer. Wat er in de toekomst gaat gebeuren baseer ik op nu en het verleden. Voor body wear zijn we al met 1998 be zig. Je gaat dan niet zitten ver zinnen wat het zal gaan wor den in dat jaar, maar je kijkt naar wat een logisch gevolg zou zijn van 1997 en 1996. Sommige dingen zijn al aan het uitkomen. 'De zachte greep' bij voorbeeld blijft voorlopig: alles wordt zachter en comfortabeler." Klaus van de Berg verhuurt zichzelf als trendonderzoeker aan marktonderzoekbureaus en andere bedrijven. Zelf noemt hij zich het liefst gene ratie-analist, omdat hij zijn analyse vooral baseert op het verschil tussen de generaties. „Het is van groot belang te onderzoeken wie de consu ment precies is. Daarvoor ga ik de stad in, bezoek ik scho len en ga ik uit. Je ziet duizen den dingen, maar als je de markt in generaties bekijkt kun je deze pas begrijpen. Twintigers hebben bij voor beeld een volledig andere mentaliteit dan veertigers: het zijn doeners, waarvan vijfitg procent straks een eigen be drijf wil beginnen. Veertigers vormen daarentegen de gene ratie van de verloren idealen." De slechte verkoopcijfers in de kledingbranche zijn vol gens Van de Berg terug te voe ren op het gebrek aan contact met de consument. „Je kunt zoals veel trendbureaus wel in je glazen bol gaan zitten sta ren, maar als je nog nooit een consument hebt gesproken, moet je niet raar opkijken als deze niet koopt wat wordt verwacht." Anne Marie Commandeur ziet verschillende oorzaken voor de problemen in de kleding- verkoop. Welke het zwaarst weegt kan ze niet zeggen. Duidelijk is dat consumenten hun geld liever aan andere za ken besteden, maar ook is de kleding in de winkels niet meer aantrekkelijk. „Er is te veel uniformiteit in de collec ties van verschillende winkels. Er hangen wel dingen in de lucht, maar inkopers doen te vaak vooral wat hun collega's doen." Shirtmaker Arrow doet onderzoek naar kleding-koopgedrag CONNY VAN GELDER Mode en kleding is voor vrouwen een po pulair gespreksonderwerp. Mannen hoor je er zelden over. Mannen en kleding kopen, dat lijkt niet zo goed samen te gaan. 'Geen geduld' en 'geen idee wat bij elkaar past' zijn opmerkingen van heren die wordt ge vraagd waarom ze zo'n aversie tegen win kelen hebben. Zouden daarom kleding ko pende mannen meestal worden aangetrof fen in vrouwelijk gezelschap? Hun partner wordt blijkbaar wel verondersteld verstand te hebben van kleur en aantrekkelijke com binaties en zou bovendien in staat zijn het nodige geduld op te brengen. Arrow, shirtmaker sinds 1851, houdt de be levingswereld van de man scherp in de ga ten. De mannenmodemaker, die het Have a good day-label aan de binnenkant van een Arrow koestert als een simpele manier om te communiceren met de klant, liet onder zoek doen naar het kledingkoopgedrag van mannen. En vooral naar de rol van de vrouw daarin. „Het vermoeden dat vrouwen een belang rijke rol spelen bij de aankopen van hun man bestaat al langer zegt divisionmana- ger Roel Hamilton. „Het is alleen nooit exact vastgesteld. Vanuit promotioneel oog punt is het voor iedereen die herenkleding verkoopt belangrijk te weten wie nu eigen lijk de doelgroep vormt." De invloed van de vrouwelijke partner is volgens I lamilton groot, zo niet doorslaggevend. Maar man nen geven dit niet graag toe. Amersfoort mocht het decor zijn voor het Arrow-onderzoek. Die stad biedt een goede doorsnee van de Nederlandse bevolking. Een maand lang zijn er straatinterviews ge houden met winkelende stellen van 20 jaar en ouder. Hoe modegevoelig zijn mannen nu eigenlijk? En hoeveel belang hechten ze aan kleding? Om antwoorden op die vragen te krijgen werd nagegaan hoeveel geld ze aan kleding besteden en met hoeveel en thousiasme kleding wordt gekocht. Wat blijkt? Twee derde van de Nederlandse mannen koopt niet graag kleding. De helft van deze groep heeft er zelfs een uitgespro ken hekel aan. Toch is er een groep man nen die een uitzondering vormt op diege nen die zo weinig interesse voor kleding heeft. Deze groep van met name de wat jongere mannen schaft zich minimaal één keer per maand iets nieuws aan en geeft daar, vinden ze zelf, veel geld aan uit. Zij la ten zich ook niet noodzakelijk vergezellen door een vrouwelijke partner. Die andere groep doet dat wel. De helft van de onder vraagde vrouwen stelde zelfs expliciet dat hun aanwezigheid in de kledingzaak nood zaak is. Vrouwen bleken trouwens bijna zonder uitzondering opmerkelijk goed op de hoogte van de voorkeuren en aversies van hun man. Mannen maken als er gewinkeld wordt het liefst dat ze weg komen. Gemiddeld houden ze het na drie winkels voor gezien. De helft van de mannen is ergens vaste klant, de rest koopt waar ze iets leuks kunnen scoren. De helft van de ondervraagde mannen die zei een hekel te hebben aan kleren kopen vond van zichzelf er niet veel geld aan uit te ge ven. Maar echt op de prijs letten, dat doen de meegebrachte dames. Zij speuren in de rekken naar aanbiedingen en hebben te vens oog voor zaken als pasvorm, stof, kleur en mode-actualiteit. De mannen keuren het aan te schaffen kledingmateriaal hoofdza kelijk op praktische aspecten als pasvorm, kwaliteit en combinatiemogelijkheden. De door mannen gehanteerde criteria getuigen niet bepaald van voorliefde voor mode, moet opdrachtgever Arrow uit het onder zoek afleiden. Volgens Hamilton is Arrow consequent be zig met het merk. „Ons merk heeft karakter, een filosofie en een kleurijke historie. Toch kunnen we niet achterover in de luie stoel gaan zitten. Een merk moet onderhouden worden, er moet vooruit gekeken worden. Daarom houden we met onderzoeken als dit de vinger aan de pols." I lamilton heeft in het onderzoek nog eens bevestigd gekregen wat hij vermoedde. De vrouw vormt ook voor de verkoop van he renkleding vanuit promotioneel en com municatief oogpunt een belangrijke doel groep. Vrouwen blijken een groot deel van de aankoopbeslissing voor hun rekening te nemen. Als je de wouwen moet geloven die aan het onderzoek meededen tenminste. De mannen bleken zich doorgaans bij de straatinterviews zelfstandiger en modebe wuster voor te doen dan de hun vergezel lende wouw zei dat hij was. Een pak gecombineerd met een Arrow-shirt. Dit merk houdt door on derzoek de belevingswereld van de man scherp in de gaten. P U Z z E L A R A A B S 0 L P 0 N 0 N L L 0 T N E S s U K 0 S E L E L N P E E u N N 1 P M E K E E D 1 G K D E E K 0 G R E N E 0 R E F 0 R S T E A 1 R 0 N R C S 0 U E S L H L L N T H E S C R L T V L 0 A U E G E 1 U G E E A 1 E S T R P N E E N D L B G S T E 1 A P S R 0 A D P E E P S T N T 0 R S M M N M S R 0 P 1 A M T E E T E A N B E C 0 1 L E S E R B N E L H N N 0 B N 0 B A U P 0 T S IJ W N E G 1 E T R 0 L E T R 0 T P 1 N K S Ageren Hinde Opstel Alleenheerser Kniptor Rondo Arkel Kussen Ruben Aspergesoep Lanital Start Beekforel Loens Stomen Beemd Manuscript Stoppen Bioloog Nimrod Teren Bonbon Ondertussen Toneel Botanicus Onoplosbaar Tortel Eigenwijs Opname Vlegel Gesticht OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CITAAT Horizontaal: 1. record; 2. dorpel; 3. leider; 4. refter; 5. rimboe; 6. einde; 7. ek ster; 8. roebel; 9. lorrie; 10. eer der; 11. riool; 12. laster; 13. roe mer; 14. rector. Het citaat is van William Shake speare.- Hij die slaapt voelt zijn kiespijn niet". TOM POES Tom Poes en het Lemland Wobbe Lem kwam hijgend de garage binnen, het gordijn achter zich aan slepend. „De grote wam nodigt de hele familie Lem uit!" riep hij opge wonden. „Sstt!" fluisterde het vrouwtje, uit een oude doos oprijzend. „Denk om de kleintjes! Ze slapen net." „Stil Lubke!" sprak de grootvader, die het zich in een oude autoband ge makkelijk had gemaakt. „Dit zijn mannenzaken. Zoon Wobbe heeft het woord. Kwam tat vuk?" „De hele familie mag komen loge ren", herhaalde Wobbe. „Dat zei de grote wam. De andere wam riep in de toverdoos om politie..." „Is geen wam", zei de grijsaard hoofdschuddend. „Is een lakuk. Doet wat men hem zegt." „Toch niet", zei de zoon. „Ik zei hem dat hij het gor dijn hier moest brengen. Toen werd hij boos." „Dat komt", hernam de oude, „om dat zoon Wobbe geen wam is. Zoon Wobbe is Lem-alleen. Maar grote wam is baas. En hij heeft dat gezegd van hele familie? Hele familie hierko- men?" „Ja", bevestigde Wobbe trots. „Goed", sprak zijn vader, „net wat ik dacht; dit is Lemland; hele familie komt hierheen. Ondergetekende, Lodder Lem zal de Lems roepen." ,Na deze woorden ging hij vreemd rechtop op de autoband zitten, ver draaide de ogen en begon diep adem te halen. „Kijk nu toch wat jullie gedaan heb ben", zei Lubke. „Uk-Uk is weer wakker geworden en Smool is aan het woelen." „Stil vrouw", fluisterde Wobbe. „Dek ze toe met het gordijn en laat ze geen geluid maken. Pa praat met de familie. Morgen wordt alles beter." H T W R DOOR HANS VAN ES De bitterkoude januari-winter. die enkele maanden geleden door ve schillende lange termijn-voorspellers werd aangekondigd, laat nogi tijd op zich wachten. Na een veelbelovend begin van de louwmaanc trok de kou zich steeds juist verder naar het noorden en oosten teru Even zag het er naar uit, dat de dooi licht zou blijven. Schaatsenrij dend Nederland was er zelfs van overtuigd, dat het natuurijs de be trekkelijk milde periode zou overleven in afwachting van een volgen vorstperiode. Dat optimisme werd nog versterkt door de uitkomsten van de zoge naamde 'experimentele verwachting'; een prognose voor vijf tot tier dagen vooruit. Deze wees op de rehabilitatie van een sterk, winters hogedrukgebied boven Scandinavië. Oostelijke winden zouden wek het Russisch koudetransport naar de Lage Landen hervatten. Inmiddels bleek de dooi veel krachtiger dan was voorzien. De vijfdaagse prognose zat er lelijk naast. De maximumtemperatuur bleek een vijftal graden hoger uit te vallen dan vooraf was berekend Tijdens de afgelopen dagen liep het kwik tot meer dan 10 graden o; en onder lente-achtige omstandigheden verdwenen de laatste restje natuurijs als sneeuw voor de zon. Je kunt je natuurlijk afvragen, welk nut een tiendaagse prognose heeft, als blijkt dat de 'vijfdaagse' al zo vaak door de grillige atmos feer wordt gecorrigeerd. Naar het nu laat aanzien, breidt de Russi sche hogedruk zich met direct naar Scandinavië uit, maar komt rriE haar kern boven Centraal-Europa te liggen. In die positie blijft de stroming boven onze omgeving zuidoost. Kou van betekenis wordt afgevoerd naar de Balkan en Turkije. Toch wor het ook bij ons een stuk kouder. Het weertype voor deze week kan h best worden omschreven als 'licht winters'. Het blijft droog en rustig met flinke zonnige perioden. Tijdens heldi nachten koelt het af naar -2 tot -5 graden. Daarbij kan plaatselijk mist ontstaan en aanvriezende mist met vorming van rijp. Op somrT ge plaatsen lost die mist overdag maar moeizaam op en blijven de maxima dicht bij het vriespunt steken. Als de zon goed doorkomt, wordt het 's middags een stuk warmer. I koude luchtlaag aan de grond is erg dun en wordt bij voldoende zon neschijn snel opgewarmd. Maxima van 5 7 graden zijn dan goed mogelijk. Pas later in de week draait de wind naar oost en is een ve dere afkoeling niet uitgesloten. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: In het noorden en westen bewolkt en af en toe re gen, landinwaarts sneeuw. Elders overwegend droog en in het zuiden ook af en toe zon. Maxima uiteenlo pend van enkele graden onder het vriespunt in het oosten tot 6 graden aan de westkust. Zweden: In het zuiden zonnige pe rioden, naar het noorden toe meer bewolking. Vrij wel overal droog maar wel kans op mist. Middagtem peratuur op de meeste plaatsen rond het vries- Denemarken: Plaatselijk mist. Verder nu en dan zon en vrijwel overal droog. Middagtem peratuur rond of net iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon. Plaatselijk mist en in het westen van Ierland en Schotland eerst nog wolkenvelden en wat regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 7- graden in oost-Engeland tot 11 in het zuidwesten van Ierland. België en Luxemburg: Droog en zonnige perioden Kans op mist Geleidelijk lagere temperaturen; morgen maxima rond 5 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In het uiterste westen eerst nog wolkenvelden. Plaatselijk mist. Van het oosten uit ge leidelijk minder zacht; morgen maxi mumtemperatuur van 4 graden bij Nan cy tot 10 in Bretagne Portugal: Vandaag bewolkt en perioden met re gen. Morgen geleidelijk droog en meer zon, het eerst in het noorden. Middag- temperatuur uiteenlopend van ongeveer 10 graden in het binnenland tot 17 gra den in de omgeving van Porto. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en in het noord oosten enkele, mogelijk fikse, buien. Vandaag in het noordwesten nog wol kenvelden en af en toe regen. Langs de meeste kusten maxima rond 15 graden, in het binnenland rond 10. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Op de zuidstranden ook nu en dan zon en maxima rond 21 graden. Aan de noordzijde van de eilan den frisser Zuid-Frankrijk: Rustig weer met flinke zonnige perio den In de nacht en ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur rond 12 graden maar in gebieden met hardnek kige mist lagere maxima. In het zuid westen, aan de voet van de Pyreneeën, plaatselijk meer dan 15 graden. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en kans op enkele buien. Middagtemperatuur rond 15gra- Italië: Perioden met zon. In het zuiden eerst nog een kleine kans op een bui. verder overwegend droog. Met name in de Po- vlakte kans op mist. Maxima uiteenlo pend van 5 graden in het noorden tot 14 op Sicilië; langs de Adriatische kust steekt waarschijnlijk een koude oosten wind op. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en droog. Geleidelijk iets frisser; morgen maxima rond 14 graden. Malta. Wisselend bewolkt. Kans op een bui neemt verder af. Middagtemperatuur rond 14 graden Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het oosten en zuiden kans op een bui of wat regen. Daling van temperatuur door een stevig aantrekkende noordenwind, voor al boven de Egeische Zee. Morgen mid- dagtemperaturep van ongeveer 2 graden bij Thessaloniki tot 10 in het zuidwesten van het Griekse vasteland. Turkije en Cyprus» Hier en daar zon maar ook wolkenvel den. In het noorden, en later ook langs de zuidkust, kans op regen of buien, landinwaarts ook sneeuw. Van het noor den uit aanmerkelijk kouder Morgen maxima van een graad of 2 op de Dar- danellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Flink wat zon maar plaatselijk ook hard nekkige mist of laaghangende bewol king Vrijwel overal droog. Geleidelijk kouder; morgen temperatuur rond of net boven het vriespunt. Zwitserland: Perioden met zon en bijna overal droog. R O P A Vooral op de Zwitserse Hoogvlakte bieden met hardnekkige mist. Temp tuur overdag in de dalen rond plus 5. Oostenrijk: Zonnige perioden en vrijwel ov droog. In de lagere gebieden plaats hardnekkige mist. Maxima in de me dalen rond het vriespunt. Perioden met zon maar hier en daar mist of laaghangende bewolking. C wegend droog. Overdag meest In vorst, in het oosten plaatselijk mz Tsjechië en Slowakije: Rustig en overwegend droog weer.1 en daar mist of laaghangende be king, elders perioden met zon. Of meeste plaatsen maxima rond het w DINSDAG 16 JANUARI 1996 Zon- en maanstanden Zon op - 08.41 Zon onder lf Maan op 03.55 Maan onder 1- Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.32*-.- 11.05 Laag 06.46 19.20 06.27 lt Weerrapporten 15 januari 07 uur: Amsterdam onbew. Eindhoven onbew Den Helder onbew Rotterdam onbew Twente onbew. Vlissingen onbew. Maastricht onbew. Aberdeen zwaar bew. Athene zwaar bew Berlijn zwaar bew Boedapest zwaar bew. Bordeaux licht bew Brussel onbew Cyprus half bew. Dublm onbew Frankfurt zwaar bew Genève zwaar bew. Innsbruck onbew Istanbul half bew Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen motregen Las Palmas halt bew Lissabon regenbui Locamo licht bew Londen half bew. Luxemburg mist Madrid zwaar bew. Malaga licht bew. Mallorca licht bew Malta IQ 14 18 9 18 13 New Orleans New York TelAviv Vancouver regen 25 19 18 12 30 18 Rectificatie Omdat er een fout is geslopen in de combinatie van het diagfl en de trefwoordencijfers is het niet mogelijk de trefwoorden l vinden in de kruiswoordpuzzel van afgelopen zaterdag. U kun nu het best het hele diagram insturen. Onze excuses hiervoor

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 22