Nederlagen voor DAC en NOVO UIT De Zijl krijgt 'veilige' tiende plaats in vizier Schakers bang voor knockout-formule op 'Hoogovens' Sport De Zijl wint voorronde GESPROKEN MAANDAG 15 JANUARI 1996 CHEF WILLEM SPIERDIIK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 Na een rustperiode van vier weken heeft Gemini- /Kangeroes de koppositie de tweede divisie vastge houden. De vrouwen uit Voorschoten versloegen dag in Oosterhout VOKO met 3-1. Voor het vrouwenteam van Leython verliep de dag minder pret tig. Door de 3-1 nederlaag tegen Onderlinge/Krimpen staat het nu onder de streep die de degradanten de andere ploegen scheidt. VOLLEYBAL CHRIS HARTMAN jGemini kon in Brabant moeilijk in zijn ritme komen. Bij vlagen speelde het goed, op andere momenten werden de punten onnodig weggeven. Met name bij het serveren belandde de bal vele malen buiten de lijnen of in het net. VOKO, een team dat binnen korte tijd van de promo tieklasse naar de tweede divisie is gepromoveerd, was niet bij -{machte hiervan te profiteren. De eerste en tweede set eindig den beide in 9-15. Alleen de j derde periode was voor de thuisclub (16-14). Gemini nam daarin de zaken wat te gemak- i( kelijk op. Coach Martin Rutten: ,We stonden met 9-7 en 12-11 voor, daarna viel het dubbeltje net verkeerd. Maar in de vierde set hebben we bewezen dat dat e een foutje was (15-6)." Voor de vrouwen van DAC wordt het na de 3-1 nederlaag tegen Euromail/Radius 2 moei- e' lijk zich te handhaven in de der de divisie. Bij het Alphense team bleek alleen aanvoerder Kitty Huisman bereid zich het vuur uit de sloffen te lopen. Veel steun van haar ploeggenoten kreeg de spelverdeelster niet. Alleen de tweede set (15-9) ging naar DAC. In deze reeks func tioneerde het Alphense blok naar behoren en moest Radius veelal het antwoord schuldig blijven op tactische ballen. De andere sets verloor DAC met 10-15, 9-15 en 8-15. In het der de bedrijf bleef het team van coach Anroedh bij tot 8-7 en in de vierde tot 7-7. Daarna brak DAC een gebrek aan wilskracht en puur verdedigende capaci teiten op. Staat DAC al weken op een degradatieplaats, sinds zaterdag is ook Leython naar die zone af gedaald. In het duel met Krim pen, een team dat de punten eveneens hard nodig heeft, ver liep alleen de eerste reeks voor spoedig voor Leython. De equi pe uit Leiderdorp vond toen met ingehouden smashes steeds het gat in het midden van de Krimpense defensie. De 15-8 kreeg evenwel geen ver volg. Krimpen ging beter serve ren en bracht daarmee Leython, dat het zonder de geblesseerde Jolanda van der Horst moest doen, in het nauw. Mede door een matige passing moest het team van Ruud van Houwelin- gen de volgende drie speldelen aan zijn tegenstander laten: 4- 15, 9-15, 9-15. Bij Leython de buteerde Marleen van Dongen in de selectie. De mannenploeg van DAC kon de opgaande lijn van voor de kerst niet doortrekken. Na drie overwinningen op rij moes ten de Alphenaren hun meerde re erkennen in Sovicos. De Haagse equipe had veel te dan ken aan buitenaanvaller Ten Dam. Die scoorde uit alle stan den en was ook blokkerend een dwarsligger. Na verlies in de eerste en tweede set (7-15, 9-15) kwam DAC eindelijk op toeren. Geïnspireerd door enkele goede reddingen van Remco Valken burg bouwde het in het derde speldeel een 13-9 voorsprong op. Op de nipte winst (15-13) liet de thuisclub een overtui gende 15-5 volgen. Sovicos leek gebroken, maar was dat niet. Tot 10-10 in de rps-set was de afloop niet te voorspellen. Door wat meer durf te tonen, trok So vicos met 15-12 aan het langste eind. Ook NOVO stelde teleur. In Moordrecht verloren de Noord- wijkers met 3-0 van MVC. Na precies een uur was de partij voorbij. NOVO, aangetreden zonder Erik Opgelder en Addo Kraan, bakte er in eerste instan tie aanvallend weinig van. Alle ballen werden of uit of in het net geslagen: 15-3. In de tweede reeks kwam Matthijs Poelmans in de ploeg en ging Frank de Vetten als middenaanvaller fun geren. In deze samenstelling liep het wat beter bij de Noord- wijkers, al was setverlies niet te voorkomen. Via 7-4 en 14-12 werd het 16-14. Het verwachte herstel in de derde set bleef uit. NOVO bleef knoeien, kwam snel met 7-2 achter en kon dat gat niet meer dichten. Het ge volg was een 15-9 score en een roemloze 3-0 nederlaag. Gemini/K kreeg met 3-2 klop Lila van der Sande verdedigt geconcentreerd. Het mocht Leython niet baten, de ploeg verloor met 1-3 van Krimpen. van lijstaanvoerder Rijnmond 3. Het was de eerste keer dat de Voorschotenaren dit seizoen in eigen hal voorrang verleenden aan een tegenstander. Gemini speelde niet slecht. Het toonde vechtlust en ambitie, maar ver speelde zowel in de eerste als de derde reeks een ruime voor sprong. In de openingsset werd het van 11-5 12-15 en in set nummer drie van 10-5 12-15. Door het tweede speldeel met 15-11 te winnen en het vierde met 15-10 af te sluiten, dwong de formatie van coach Brussee nog wel een verlenging af. Daar in liep Gemini na een 3-0 voor sprong echter constant achter de feiten aan: 11-15. Rijnmond had veel te danken aan een middenaanvaller van ruim twee meter. Bij Gemini ontbrak Rem co van Rijn en viel Daan Meijs met een knieblessure uit. RW verspeelde belangrijke punten aan het eveneens tegen degradatie knokkende VC Rijs wijk. In Rijnsburg verloor RW met 2-3 (13-15, 15-8, 15-17, 15- 8, 18-20). In de laatste set laai den de emoties hoog op. RW, dat op 16-15 een matchpoint had, voelde zich tot twee keer benadeeld door beslissingen van de tweede scheidsrechter en liet dat duidelijk merken. De wedstrijd, die eerder spannend dan fraai was, duurde tweeën eenhalf uur. In de eerste reeks verspeelden de Rijnsburgers een 12-8 voorsprong. In de der de ging een voordelige 13-6 sco re verloren. Extra zuur was dat RW acht punten meer maakte dan zijn tegenstander. Bij de Rijnsburgers ontbrak YVilco Saab. Trainer Martin Broere: „Met hem erbij hadden we het misschien net wel gered." De vrouwenteams van RW FOTO DICK HOGEWONING en Leython 2 kwamen beide sterk voor de dag in de promo tieklasse. RW versloeg in Sche- veningen het drie plaatsen ho ger gerangschikte Kalinko met 3-2. Ook het in degradatiege vaar verkerende Leython no teerde een 3-2 overwinning. So vicos 2, de nummer vier van de ranglijst, was in Leiderdorp het slachtoffer. De mannen van LUSV lieten het opnieuw afwe ten. Dit keer verloren zij de uit wedstrijd tegen Skania 2 met 3- 0. Nog een paar wedstrijden en de degradatie naar de eerste klasse is een feit. WATERPOLO DIRK KLOOS De Zijl/LGB boekte zaterdag :en belangrijke overwinning op Irandenburg. De Leidse hoofd- dasser won moeizaam met 6-5 :n vergaarde daarmee twee Dunten die in de strijd om de iende plaats van enorm belang 1 iijn. De nummer twaalf van de ïoofdklasse degradeert recht- jstreeks naar de eerste klasse ter wijl de nummer voorlaatst pro- notie/degradatie wedstrijden peelt. Juist die positie willen de Tieeste ploegen ontlopen. De Zijl/LGB, Brandenburg en )ok LZ 1886 hebben zich in- niddels aangediend voor de tiende positie', be Lei- denaars waren zaterdag duide- ijk beter dan de Bilthovense brmatie. Er viel niet veel aan te merken op het spel van de ploeg van Rob Heemskerk. Het balletje ging prima rond en ook in verdedigend opzicht had men de zaakjes prima voor el kaar. Midvoor Robert Havekotte werd op een enkel moment na prima uit de wedstrijd gehou den. De Zijl/LGB had echter moeite het betere spel in cijfers uit te drukken. Pas in de de laat- se periode nam De Zijl afstand (6-4). De zege kwam in de slot fase nog in gevaar. Doelman .Robert van Berkel hield echter op vakkundige wijze zijn doel schoon. Doelpuntenmakers De Zijl: Niels Joor en Rob Dubbel- deman 2x, Johan Kluivers en Pascal Bontje lx. Een dag later bleek de Zijl de goede vorm te hebben thuisge- laten. In een eenzijdig duel liep AZPC met groot gemak over de Leidenaars heen. De 19-7 ne derlaag kreeg gestalte in de der de periode. De Amersfoorters liepen van 8-4 uit naar een al- lesbeslissende 13-6 voorsprong. In de aanvangsfase leek het er even op dat de Zijl enig weer werk kon bieden. Martijn Bus- scher scoorde 2-3 en de toe schouwers gingen er even voor zitten. Het surplus aan kwaliteit gaf echter toch de doorslag. AZPC spits Koos Issard ramde er flink op los, scoorde voor het einde van de eerste periode twee maal vlotjes en draaide met zijn acties de wedstrijd op slot. Voor de Zijl/LGB scoorden Niels Joor 3x, Pascal Bontje, Martijn Busscher, Niels Ouwer- kerk en Rob Dubbeldeman lx. LZ 1886 verloeg zaterdag het arme VZC Veenendaal. Na de leegloop van vorig jaar is er niet veel meer overgebleven van de kampioensploeg van een aantal jaren geleden. Trainer Werner Schonberger heeft een zeer jeugdige ploeg onder zijn hoede en met zes maal trainen in de week probeert de beruchte trai ner zijn ploeg naar de top van Nederland te brengen. Voorals nog schieten de volgelingen van Schonberger te kort. LZ 1886, toch ook al geen hoogvlieger had geen enkele moeite met de Veenendaalse formatie. Trainer Jan Breedeveld wisselde flink door zodat iedereen een steen tje wist bij te dragen aan de 15- 6 zege. Doelpuntenmakers LZ 1886: Ben Olde Olthof, Michel van der Zeeuw, Jan Langerhorst, Martijn Laurense, Bas Willemsen, Alexander Willemsen, Michel van der Zeeuw en Mirco Zuid- weg 2x en Marcel de Wit lx. Eerste klasser Vivax versloeg in de bekercompetitie het een klasse lager spelende Donk uit Gouda. De 9-7 overwinning kreeg pas gestalte in de laatste periode. De ploeg van Mark van Belkum boog een 7-6 achter stand om. De vrouwen van LZ 1886 kwalificeerden zich voor de kwarfinale van de nationale be kercompetitie. Het reserveteam van De Robben werd met 13-3 aan de kant geschoven. Grote uitblinkster was Simone Mul ders. Ze scoorde zeven maal waarvan de laatste er een was om in te lijsten. Doelvrouwe Mariel Droogh passte slim op Molders die vanaf veertien me ter de bal in de bovenhoek leg de. ZWEMMEN DIRK KLOOS MEDEWERKER De Zijl/LGB heeft de voorronde van de Speedo clubmeet in de Kring Gouwe Rijnstreek gewonnen. Toen de eindstand opge maakt was bleek De Zijl/LGB ruim vier seconden sneller ge zwommen te hebben dan Sassenhcim. LZ 1886 eindigde als der de plaats. De Zijl/LGB plaatst zich door deze zege voor de lande lijke finale op 23 maart in Uden. Sassenheim en in mindere ma te LZ 1886 zullen moeten afwachten. Bij de Zijl/LGB behaalden Paula Heemskerk en Sander Rhijnsburger (1984) ieder twee eer ste plaatsen op de 50m vlinderslag als de 100m wisselslag. Ook Roeland Spijker (1985), stond op de bovenste tree. Hij won de 50m schoolslag. Lenneke vaq Schaick ('86, LZ 1886) won de 50m schoolslag en de 50m rugslag. Toesja Klein was op de 50m vrije slag de winnares. Op de vier maal 50m wisselslag bij de meisjes was LZ 1886 de snelste. Uitslag: 1. Zijl/LGB 1628.7, 2. Sassen heim 1632.8, 3. \Z 1886 1653.8, 4. De Gouwe 1678.9 en 5. De Co- lumbiaan 1713.3. Bij limietwedstrijden in Den Haag haalden Robin Sprinkhui- zen en Marco Kooiman (beide Zijl/LGB) een limiet voor de Ne derlandse sprintkampioenschappen. Zij bleven op de lOöm wis selslag in respectievelijk 1.01.5 en 1.02.1 onder de door de KNZB gestelde eis. Sven Meyers voldeed met 2.38.4 op de 200m schoolslag aan de eis voor de winterkampioenschappen. OPVALLEND AANWEZIG Naam: Aldo Spadon Club: KZ Leiden Leeftijd: 29 Beroep: sportleraar Aldo Spadon gaf als aanvoer der zaterdagavond zijn ploeg genoten tegen Maassluis het joede voorbeeld. Hij zorgde voor liefst tien doelpunten, maar dat was niet voldoende om winnend van het veld te stappen. Integendeel: er werd een ruime 18-29 nederlaag ge leden. Hoe kwam het dat jij er tien ge maakt hebt? Ik was zaterdag wel goed op schot van korte afstand, dacht ik zo. Ik mocht drie vrije ballen dichtbij de paal nemen en zulke kansen moet je eigenlijk wel maken. Verder heb ik vijf gtraf- worpen gemaakt, dus dan schiet je al aardig op. Maar je speelt wel met je vakgenoten, alleen kun je ze niet maken. Heb jij ooit wel eens eerder zo veel doelpunten gemaakt? Nee. niet dat ik mij kan herin neren. Ik heb, geloof ik, bij de ju nioren wel eens een hoop ge scoord, acht of negen of zo, maar zeker geen tien. Je verliest uiteindelijk wel dik. ei ^en Je d*1'1 "°8 wel blij met al die goals? Als je met één doelpunt verschil verliest, dan baal je flink. Maar nu stonden wij bij rust al zes punten achter, dus het zat er wel jl in dat wij gingen verliezen. Ik 'ind wel dat de nederlaag te groot was. De scheidsrechter heeft ons, geloof ik, wel twaalf strafworpen tegen gegeven. Zo loopt de score wel flink op. Dat 3U heeft niet de doorslag gegeven, zij speelden beter. Maar winnen we volgende week van RWA en scoor ik niet, dan zou ik meer te- 'reden zijn dan nu, denk ik zo. ER TUSSENIN De eerste twee speeldagen van het 58ste Hoogovens schaaktoernooi hebben nau welijks beslissingen opgele- verds Van de veertien partijen eindigden slechts twee partijen niet in remise. Voor Loek van Wely was het zuur dat uitgerekend hij twee maal werd verslagen, zodat de grootmeester uit Tilburg voor lopig eenzaam op de laatste plaats staat. De eerste plaats wordt gedeeld door Ivan Soko- lov en Alexei Drejev. Het organisatiecomité van het Hoogovens-toernooi be sloot af te stappen van de knockout-formule, waarmee enige jaren werd geëxperimen teerd. Op zich bestond er bin nen het comité weinig weer stand tegen deze competitie- vorm, maar de spelers zelf wa ren minder enthousiast. Eén blunder kon al snel uitschake ling in het toernooi betekenen, terwijl een ongelukkige neder laag in een gesloten toernooi niet direct tot een catastrofe hoeft te leiden. Deze klacht van de spelers werd gehonoreerd en daarom is alles weer terug bij het oude. De samenstelling in de groot- meestergroep A is op papier bijzonder interessant en het is kennelijk mogelijk om ook zon der Kasparov of Karpov een sterk bezet toernooi neer te zetten. Met jonge spelers als Sjirov, Ivantsjoek, Anand, To- palov en Gelfand is het publiek ook voldoende tevreden. Toch ging het moeizaam in de eerste ronden. De loting wees uit dat de twee favorieten voor de eindzege, de Oekraïner Vassili Ivantsjoek en Vis- wanathan Anand uit India, al in Jan Timman remiseerde tegen Jeroen Piket. de eerste ronde tegen elkaar moesten uitkomen. Het werd een bloedeloze remise zonder hoogtepunten. Een dag later was Ivantsjoek zelfs al na drie kwartier klaar. Met zwart had hij tegen Tiviakov een sterk nieuwtje, waarna wit geen en kel voordeel verkreeg. Van de Nederlanders in de grootmeestergroep A begon Loek van Wely heel slecht. Za terdag verloor hij met wit van de toernooiwinnaar van vorig jaar, Alexei Drejev, terwijl de Tilburger een dag later werd opgebracht door Nederlands kampioen Ivan Sokolov. Die nederlaag voorspelt weinig goeds over Van Wely's vorm. Het aangenomen damegam biet staat sinds kort op Van Wely's repertoire. In Groningen maakte hij enkele weken gele den met dezelfde variant nog gemakkelijk remise tegen de zelfde Sokolov, maar gisteren liep het fout. Sokolov kwam op de elfde zet met een nieuw idee waarop Van Wely te lichtzinnig reageerde. Hij onderschatte de witte aanvalskansen schrome lijk en werd zo voor de dertig ste zet mat gezet. „Ik was ver baasd door Van Wely's zwakke weerwerk", zei Sokolov na de partij. „Want zwart had vol doende mogelijkheden om veel taaier te verdedigen." De andere Nederlandse grootmeesters, Timman en Pi ket, deden het kalm aan. Beide schakers bereikten op de ope ningsdag een plusremise tegen respectievelijk Sokolov en Hüb- ner, waarna zij gisteren tegen over elkaar zaten. De met wit spelende Piket probeerde een eerder in hun onderlinge match (Amsterdam, september 1995) gespeelde variant van het damegambiet te versterken en kwam ook licht in het voordeel. Maar Timman verdedigde zich nauwkeurig en reageerde met name op de 17de zet alert toen Piket met de pionopstoot e.3-e4 duidelijk Voordeel leek te krijgen. Timmans krachtige da- mezet haalde al het gif uit de stelling, waarna de remise spoedig een feit was. Viswanathan Anand speelde tweemaal remise en maakt een vrolijke indruk. De groot meester uit India heeft de ne derlaag tegen Kasparov in de WK-malch van het vorige na jaar inmiddels verwerkt en is blij dat hij weer in de 'gewone' toernooien kan uitkomen. „Ik vind het prettig om weer onder de jongens te zijn", laat hij bij herhaling weten en het lijkt er op dat Anand dit toernooi wil gebruiken om de spelvreugde weer terug te vinden. Ben de Graaf, chef sport van de Volkskrant in HP/DeTijd: „Ik vind dat boksen niet op de sportpagina's hoort, maar bij de treinongelukken en de inciden ten. Het is een onmenselijke en in feite illegale bezigheidNer gens ter wereld kun je op straat iemand een klap voor zijn bek geven en dan een prijs ontvan gen. Dan zeggen ze: Doe er een touw omheen en zet er een scheidsrechter bij. Dan is het sport.Is het sport als ze elkaar tot op het bot aftuigen?" Idem: „Het is niet zo dat ik afscheid neem van een geliefde of zo. Het is toch maar sport. Idem: Voetballers zijn, uitzonderin gen daargelaten, toch vrij ordi naire types: weten weinig, lezen niks, politiek interesseert ze niet, dat is niet van al te hoog ni veau. Feyenoorder Henk Vos in VI: Mijn vader werkt bij Philips, maar wat hij precies doet weet ik niet. Volgens mij is hij bank werker of zo." De in Japan spelende Gerald Vanenburg in Voetbal: Als ik hier in Japan rondloop, voel ik me veel veiliger dan in Nederland. In Iwata hoef je je auto niet op slot te doen, die wordt niet gekraakt. En als ie mand hem toch openbreekt, wordt hij gelijk streng gecorri geerd. Als in Nederland je radio uit je auto wordt gejat, vraagt de politie eerst ofje je auto wel goed op slot had gedaan. Idem: „'Japanners zijn erg lastig boos te krijgen, maar als je ze boos krijgt, zijn ze ook echt boos. Dan is het een supergevaarlijk volk. FC Dordrecht-voor/.itter Frans Derks in SI: „Jos Staatsen is geen man om een borrel mee te drinken. Ik denk dat als Staatsen met car naval een muts op zijn hoofd zou krijgen, hij niet weet wat hij moet doen. Idem: „Ik hou van slechteriken, want die maken de maatschappij. Idem: Van nature heb ik een animaal instinct voor mensen. Ik ruik of ze deugen of niet en dat geeft wel eens problemen. Glenn Helder in Elf: „We hadden een neger op het (HOS, een judoka, die zakte in het zwembad echt naar de bo dem. Ajax-trainer Ix>uis van Gaal in III: „De grensrechter moet worden afgeschaft voor het betaalde voetbal althans. Ik vind dat daarvoor in de plaats twee scheidsrechters moeten komen. I:n de computers moeten hun intrede doen. De belangen zijn veel te groot geworden. Dat bullshitverhaal dat dubieuze scheidsrechterlijke beslissingen over iedereen gelijk verdeeld zijn..." Uit een fax van SBS 6 waarin de commerciële omroep aan dacht vraagt voor een afleve ring van het programma 'Ben op de Stip': ,jn de aflevering van vanavond: Hen heefteen gesprek met minis ter Erica Ter pst ra. llockey-bondscoach Roelant Oltmans over zijn spelers in NRC/Handelsblad: „Voor hen is hockey bovendien niet het enige in de wereld. Je zult je ook op andere dingen moeten richten. Een hockeyer heeft weinig perspectief. Een vol leyballer kan tonnen verdienen in Italië. Een hockeyer niet. Dal is het verschil. Idem: „Ik heb nooit op het hoogste ni veau gespeeld, maar ik be schouw dat niet langer als een nadeel. Ik heb zoveel ervaring opgedaan, dat er ondertussen wel een soort compensatie is ge kweekt. Als coach van Hloemen- daal heb ik respect afgedwon gen. Vier keer landskampioen, een keer tweede. Adri van der Poel in Trouw: „Ik kan mij niet voorstellen dat ik een tennisser ben, zittend in een ivoren toren, alleen maar contact met zijn sponsors heb bend. Voor een supporter lijkt me niets mooiers te bestaan dan een wielrenner te zien passeren, die je kan aanmoedigen, /.e moeten in Parijs-Roubaix nooit dranghekken langs (Je Icasseien plaatsen. De mensen willen midden op de weg staan en op het laatste moment wegspringen als de renners komen. Dat moet zo blijven.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21