Leidsch Dagblad pussen schieten op Tsjetsjenen Fokker in de race voor mega-order British Airways Bw/MTfl BEL: 071-5128030 GOED NIEUWS Proeven met hoofd in zaak balpenmoord Zomerse drukte in Noordwijk OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Veel mensen bij begrafenis in Krimpen 'Prins Philip reed een scheve schaats' Sport Cultuur en KuksT Willem II schiet Ajax /i na 52 wedstrijden J van roze wolk Leiden prominent op 'Kosmografie' van J Münster LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Nog geen abonnee? ABONNEE ^SERVICE HET WOORD IS AAN C.J. Wijnaendts Francken Aan de werken van een goed schrijver bespeur je nooit de moeite die eraan ten koste werd gelegd. zonnig r en kouder Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport13t/m21 Strips22 Uitgaan12 Vandaag een kortingsbon voor de cabaretvoorstelling 'Vette jus' door Bert Klunder in Het Oude Raadhuis 3el voor de besta 06-00 66 (gratis) Dan heeft u 't goed hekeken "Oké, ik doe mee" 8-21 januari 1996 De Leidse kerken rekenen op u! van Bruggen ^Adviesgroep 'ebellen doden dorpsoudsten en soldaten (|et zware artillerie, gevechtshelikopters en commando enheden hebben Russische troepen vanochtend het orp Pervomajskoje aangevallen, waar zo'n tweehonderd Sjetsjeense guerrillastrijders ruim honderd gijzelaars asthouden. De rebellen doodden vanochtend een onbe- end aantal Dagestaanse dorpsoudsten, die een laatste emiddelingspoging kwamen doen, en gegijzelde specia- agenten van het ministerie van binnenlandse zaken )MON). adat de rebellen vanochtend in laatste ultimatum om zich nnen tien minuten over te ge in, negeerden, openden de ussische troepen het vuur. Dat leidde persbureau Interfax on- ir aanhaling van een zegsman an het Russische ministerie in binnenlandse zaken. Een Russische radiozender meldde rond de middag dat zes OMON-leden zijn doodgescho ten. Deze berichten zijn niet door andere bronnen bevestigd. Een woordvoerder van de Tsjetsjeense rebellen ontkende tegenover Interfax dat gijzelaars zijn gedood. De Russische president Boris Jeltsin had volgens zijn woord voerder opdracht gegeven tot de aanval omdat duidelijk was dat 'elke verdere vertraging het leven van de gijzelaars meer in gevaar bracht'. De Russische ge neraal Michailov verklaarde: „Alle kansen op een vreedzaam einde waren voorbij toen de guerrillastrijders begonnen gij zelaars te doden." De aanval op het dorp aan de grens tussen Dagestan en Tsjetsjenië begon rond zeven uur Nederlandse tijd. Terwijl de huizen waarin de Tsjetsjenen zich met hun gijzelaars hadden verschanst werden beschoten, rukten commando's op en kwam het tot straatgevechten. Volgens verschillende bronnen gebruikten de Tsjetsjenen hun gijzelaars, Dagestaanse mannen en een aantal vrouwen, als menselijke schilden. Volgens een Russische radio zender had de Tsjetsjeense lei der Doedajev de guerrillastrij- Fokker is met vier concurrenten gevraagd een offerte uit te bren gen voor de levering van 60 vliegtuigen aan British Airways (BA). Het gaat om een order van rond één miljard dollar. BA wil in eerste instantie 30 toestellen bestellen en een optie nemen op nog eens 30. De vliegtuigen gaan de ruim twintig jaar oude Boeing 737-200's vervangen. Concurrenten voor Fokker zijn Boeing, McDonnell Doug las, British Aerospace en Airbus. BA zoekt toestellen voor het re gionale vliegverkeer met 80 tot 120 zitplaatsen. Volgens Fokker- woordvoerder L. Stein heeft de Nederlandse vliegtuigbouwer met twee toestellen in die markt (Fokker 70 en Fokker 100) een voordeel op de concurrentie. Ook voldoen de toestellen van Fokker aan de strengste geluid eisen. „Zelfs als internationaal de eisen nog scherper worden, voldoen onze vliegtuigen daar aan." Stein verwacht een zware strijd met de andere concurren ten. BA wil voor de zomer een beslissing nemen. De levering van de eerste toestellen is ge pland begin 1997. „Voor ons is dat geen probleem", legt Stein uit. „Dit jaar zit onze produktie- lijn vol, maar in 1997 hebben we nog ruimte." Fokker heeft ondertussen op nieuw last gekregen van specu lanten. Volgens een bij De Volkskrant binnengekomen fax, zal het bedrijf over 1995 een verlies van 1,44 miljard gulden noteren in plaats van de ver wachte 1 miljard gulden. Op werk waarmee Fokker nu bezig is, zou nog een verlies komen van 1,3 miljard gulden. Het noodlijdende bedrijf zou vol gens het schrijven tot 2002 in de rode cijfers blijven. De fax, voorzien van het briefhoofd van moederbedrijf Daimler-Benz Aerospace (DASA), is zaterdag avond verstuurd uit een hotel in Düsseldorf. Op de Amsterdam se beurs kelderde het aandeel Fokker vanmorgen prompt met ongeveer 30 procent naar 7,20 gulden. Fokker wil niet ingaan op de inhoud van de fax. De officiële cijfers komen pas in maart. Nu is er nog geen schatting van te maken. Het is al de vierde keer dat iemand via de media de koers van Fokker probeert te beïnvloeden. De vakbonden van FNV en CNV, de VHP, i Unie en de centrale ondernemings raad (COR) sturen deze week een fax naar Daimler-bestuurs- voorzitter Jurgen Schrempp met de oproep constructief te on derhandelen met de Nederland se overheid. De partijen zijn on gerust geworden over het be richt dat het Duitse concern op 22 januari een definitief besluit wil nemen over de steun aan Fokker. Vrijdag werd bekend dat de commissarissen van Daimler- Benz, eigenaar van DASA, op de 22e een besluit willen nemen over de steunverlening aan Fok ker. Het bericht heeft voor on rust bij personeel en vakbonden gezorgd. „Het lijkt erop dat Daimler zal bepalen hoeveel geld ze nog in Fokker willen ste ken. Het resterende gedeelte is dan voor de Nederlandse over heid. Het is een beetje take-it- or-leave-it", aldus P. van Bers, bestuurder van de Industrie bond FNV. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. |a, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorlettert:M/V j Postcode:Plaats: I Tel:__JI.v.fn._c.ontrolc bezoraine). Nr. bank/giro:j Handtekening: Deze bun in een envelop, zonder postzegel, l^idsch Dagblad. Abonnee-service, voordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5 12 80 30 Een Dagestaanse vrouw heft in de buurt van het dorp Pervomajskoje haar armen vertwijfeld ten hemel tijdens een protestbijeenkomst tegen de gijzeling van Dagestaanse mannen en een aantal vrouwen. foto reuter ders in Pervomasjkoje gister avond opdracht gegeven Dage staanse islamitische dorpsoud sten, die wilden bemiddelen, gevangen te nemen. „Indien ze weer verschijnen, pak ze, zet ze tussen de andere gijzelaars en schiet ze dood. Treed wreed op", aldus Doedajev volgens de Russische radio. De Tsjetsjenen hadden giste ren al twee ultimatums om hun gijzelaars vrij te laten gene geerd. Ook de nacht extra res pijt die ze van Moskou kregen om hun positie te overdenken, leverde geen doorbraak op. De Russen waren bereid de Tsjets- j het paleis van justitie aan de imassusweg in Amsterdam is im een week geleden ingebro- in. De dieven wisten zich toe- ng te verschaffen tot een mputerbestand, waarin gege- ns zijn opgeslagen over top- iminelen. Ook hebben zij een 1st geopend, waarin documen- n van justitie lagen. Dat heeft Amsterdamse politiewoord- >erder K. Wilting vanmorgen evestigd na een publikatie in Telegraaf. De daders zijn et bekend. Volgens persofficier mr. Schaar is geen vitale infor- latie meegenomen over on- irzoeken tegen topmisdadi- :rs. De inbrekers hadden het tmunt op de afdeling waar of- cieren van justitie werken, die ch bezighouden met de geor- miseerde misdaad. Het is niet duidelijk of de on- iwenste bezoekers het wacht oord voor de computer heb- :n gekraakt. Ook is nog niet ikend of ze documenten heb- en gekopieerd. Maar die be- atten volgens Schaar geen be- ingrijke informatie. Belangrijke egevens over topcriminelen ggen opgeslagen in speciaal eveiligde kluizen. Volgens Schaar is er niets (eggehaald. Wel hebben de in- rekers een kopje thee gezet om uidelijk te laten zien dat ze in et gebouw zijn geweest. Vol- ens Schaar willen de crimine- :n op deze wijze justitie in dis- rediet brengen en de rechts- rng ondermijnen. Volgens Schaar krijgen de lisdadigers hulp van iemand ie in het gebouw werkzaam is hen informatie in handen leelt. Bij een eventueel proces 'orden deze gegevens bekend- emaakt en wordt beweerd'dat bij de inbraak zijn buitge- laakt. Dit was ook het geval na ibraken in 1994 in het paleis an justitie en het huis van offi- ier van justitie mr. J. Valente. lak voor het proces tegen de rugcrimineel Charles Zwols- ian, die in hoger beroep was egaan, kwam deze informatie straat. De dieven of hun andlangers bij justitie hadden oen computerbestanden geko- ieerd. noordwuk Het zachte en zonnige weer lokte gisteren duizenden mensen naar Noordwijk. De terrasjes zaten vol, op de boulevard werd druk ge flaneerd en op het strand bevond zich een lange stoet wandelaars. Ook de winkeliers van het centrum deden goede zaken. Het winkelend publiek maakte op deze eerste zonnige zondag van het jaar veelvuldig gebruik van de zondag-openstelling. Op de wegen naar en van Noordwijk stonden weer de 'vertrouwde' lange files. foto henk bouwman Advocaten komen morgen met nieuw 'ontlastend materiaal' Amor in Alicante? Love in Londen? L'amour in Ajaccio? Wij vliegen u met alle plezier naar ruim 60 bestemmingen. Informeer bij uw reisbureau. Transavia airlines leiden henny van egmond Onderzoekers hebben in de Leidse balpenmoord proeven gedaan waarbij een menselijk hoofd is gebruikt. De verdedi ging van de 25-jarige Leidenaar, die door de Haagse rechtbank tot twaalf jaar voor de moord op zijn moeder werd veroordeeld, concludeert dat het onderzoek haar mening bevestigt dat de vrouw door een ongeval om het leven is gekomen. De onderzoekers hebben volgens de advocaten uitdruk kelijk op eigen initiatiefde schietproef gedaan omdat zij ervan overtuigd zijn dat er spra ke was van een ongeval. De 53- jarige Leidse vrouw, die in mei 1991 dood in haar woning werd aangetroffen door haar zoon, zou zijn gestruikeld met de bal pen in haar hand. Die pen zou via haar oog de hersenen in zijn gedrongen en de dood hebben veroorzaakt, zo hebben drie deskundigen altijd verklaard. Maar de rechtbank oordeelde dat er sprake was van moord door de zoon. De rechtbank ba seerde zich claarbij op de ver klaring van een therapeute te gen wie de zoon zou hebben verteld dat hij zijn moeder om het leven had gebracht. Tijdens drie 'schietproeven bleek tot verbazing van de on derzoekers dat het wel degelijk mogelijk was met een kruisboog een Bic-balpen door de oogkas de hersenen in te schieten. Bij eerdere testen, op varkens, lukte dat niet. De onderzoekers con stateerden ook dat de vulling van de pen doorschoot en uit het omhulsel kwam. De resulta ten van de test versterkten de onderzoekers in hun mening dat het om een ongeval gaat. De advocaten van de Leide naar zullen morgen tijdens het hoger beroep 'nieuwe ontlas tende materiaal' presenteren. Een van de advocaten, mr. C. Raymakers, stelt dat het niet gaat om de schietproeven van de wetenschappers. „Het is an der bewijsmateriaal, maar de schietproeven ondersteunen dat materiaal wel." Op basis van het nieuwe bewijsmateriaal zullen de advocaten ook vragen om onmiddellijke invrijheidstel ling van de Leidenaar. jenen naar hun vaderland te la ten gaan op voorwaarde dat ze hun gijzelaars en wapens ach terlieten. Dat weigerde het commando 'Eenzame WolF. Hun leider Radoejev verlangde dat prominente Russische poli tici de plaats van de gijzelaars zouden innemen. Oud-kamerlid Hein Roethof overleden den haag anp Het voormalige Tweede Kamer lid Hein Roethof (PvdA) is zater dag in Utrecht op 74-jarige leef tijd overleden. Roethof zat van 1969 tot 1982 en van 1986 tot 1989 voor de PvdA in de Kamer. Daarnaast was hij onder meer voorzitter van de Mediaraad en vice-voorzitter van het Hu manistisch Verbond. Marine vist cocaïne op bij Sint Maarten den haag anp Het Nederlandse marinefre gat Abraham Crijnssen heeft gisteren samen met eenhe den van de Amerikaanse kustwacht een drugtransport bij Sint Maarten verstoord. Daarbij is voor 120 miljoen gulden aan cocaïne uit het water gevist. De operatie stond onder leiding van de Nederlandse marine. Dat heeft een woordvoerder van de marine gisteravond mee gedeeld. Het Nederlandse fregat heeft momenteel de leiding over een kustwachtoperatie waaraan Amerikaanse kust wachteenheden, waaronder vliegtuigen, in het Caribisch gebied deelnemen. De mari ne lokaliseerde een vliegtuig bij Sint Maarten, dat drugs in het water dropte. Een heli kopter van de Abraham Crijnssen en een schip van de Amerikaanse kustwacht hebben de cocaïne opge spoord en vervolgens uit het water gehaald. Volgens de woordvoerder is de marine er tot nu toe wel in geslaagd om drugtrans porten te verstoren, maar is dit de eerste keer dat het is gelukt de drugs op te sporen. De cocaïne wordt vernietigd. Er zijn geen arrestaties ver richt. „Het is een groot succes", aldus de woordvoerder. Ook voor de Amerikanen is het een grote vangst. Minister Voorhoeve installeert op 23 januari officieel de Antilli- aans-Arubaanse kustwacht in het Caribisch gebied. „Maar we hebben nu al een groot succes", aldus een woordvoerder van de mari ne. Veer inbraak lij justitie Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1