DIOK mist ritme in topper tegen HRC Borst sprint naar eerste overwinning op kunstijs Sport Saturnus speelt spel slim tegen Olympia Alphen handhaaft zie op het hoogste niveau Junioren Roodenburg op schot in zaalfinale MAANDAG 15 JANUAR11996 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071-5$ Blomdahl en Ceulemans superieur barendrecht» Torbjöm Blomdahl en Raymond Ceulemans zijn het Ajax en PSV van de driebandenwereld. De jonge Zweed en geroutineerde Belg dragen in het driebandenspel zoveel bagage met zich mee, dat elke aanval op hun positie bij voorbaat tot mislukken gedoemd is. Uitschieters daargelaten. Blomdahl won zaterdag de open Nederlandse titelstrijd in Barendrecht, met nestor Ceulemans als sterke tweede. De volgorde was identiek aan de laatste wereldbekercyclus. Het driebandenspel evolueert snel; kwaliteit komt echter altijd boven. Of men nu partijen over 50 caramboles hanteert of met het setsvsteem over 15 of 25 pun ten speelt; Blomdahl en de op leeftijd gerakende Ceulemans blij ven de virtuozen van het tegenwoordig blauwe laken. Rob Scholtes derde na inhaalrace rucphen» Rob Scholtes heeft een inhaalrace bekroond met de derde plaats in het internationale toernooi biljart artistiek in Rucphen. De Voorschotenaar, die halverwege op de negende plaats bivakkeerde, moest slechts de Belgische winnaar Daniel I .aurand en Nederlands kampioen Johan Luising laten voorgaan. Scholtes vergaarde 275 punten, zeven minder dan Luising en 27 minder dan Laurand. DIOK verder zonder Laurens leiden» De Leidse Rugby Club DIOK zal het de tweede helft van de play-offs zonder haar laatste aanwinst Niels Laurens moeten stellen. De Zuid-Afrikaan keer aan het einde van deze maand te rug naar zijn vaderland om vervolgens door te reizen naar Nieuw-Zeeland. (vurens heeft daar een overeenkomst gesloten met de rugbyclub Wanganui. I let Hollandse klimaat en het Ne derlandse rugby is de Zuid-Afrikaan tegengevallen. Kickers '69 strikt Ben Möllers leimuipenBen Möllers volgt de naar Bodegraven vertrekkende John Zonderop op als trainer van Kickers '69. De afdelingsclub uit Leimuiden kwam afgelopen zaterdag tot overeenstemming met de 48-jarige Zevenhovenaar, die dit seizoen training geeft aan de Hazerswoudse zondagvierdeklasser Bernardus. Leidenaars met hakken over de sloot: 20-18 De lange winterstop in de vaderlandse rugbycompetitie is voor het Leidse DIOK geen succes gebleken. Het keur korps van coach Theo Snijders had het in de tweede ron de van de play-offs om het kampioenschap van Neder land bijzonder moeilijk tegen de Haagsche Rugby Club. Een zwaar bevochten 20-18 werd het uiteindelijke resul taat. Ruime zege Quick Boys-jeugd jeugdvoetbal» De A-junioren van Quick Boys hebben de winterstop goed ver teerd. De Katwijkers versloegen SVW '27 zaterdag in Heerhugo- waard met 5-1, waardoor zij zich handhaven in de subtop van de landelijke tweede divisie A. Arjan Barnhoorn brak na een half uur de ban voor Quick Boys. Vlak voor rust voegde Jaco de long er een prachtig doel punt aan toe; 0-2. In het begin van de tweede helft verdubbel den de gasten de voorsprong tot 4-0 dank zij opnieuw De Jong en Patrick Heemskerk. Na een tegentreffer bepaalde André van Dijk de eindstand op 1-5. in de derde divisie versloeg Katwijk ARC met 2-1. René Ruwaard was vijf minuten voor tijd matchwinner. Ronald van der Plas maakte de andere Kat- wijkse treffer. Voor ARC scoorde Erik-Jan Dekker. leiden pieter van der vliet „Het was niet onze beste wed strijd, maar uiteindelijk hebben we wel de broodnodige wed- strijdpunten", was de korte sa menvatting van DIOK's Gott fried Bos na afloop van het rug- bytreffen. „Je kon duidelijk mer ken dat de winterstop geen goed gedaan heeft, want nie mand speelde zoals hij eigenlijk kan. Ons ritme is verstoord, maar dat zal in de komende we ken nog wel veranderen." Het was inderdaad niet best wat DIOK het thuispubliek voorschotelde. Ondanks de bliksemstart, met een try van Niels Laurens binnen 30 secon den, verzuimden de Leidenaars de Haagse gasten verder af te bluften. Een verjongde Haagse selectie van coach John Killigny zorgde voor veel spanning aan de Smaragdlaan, toen Arno Sei- bel na een kwartier spelen beide ploegen met zijn try weer oj) ge lijke hoogte bracht, 8-8, waar Paul Huibregtse en Bos met pe naltykicks eerder hadden toege slagen. DIOK kreeg het Haagse pack niet in beweging en moest soms zelfs terrein prijsgeven. Met Yves Kummer en Robert Broers als gangmakers moest HRC worden afgetroefd in het voorwaartsenwerk dat normali ter DIOK's sterkste kant is. Maar met de neo-intemationals Stef Rommelse en Maarten Huis man en de routine van Seibel en Martin Geelhoed aan Haagse kant, bleef de strijd onbeslist. Ook de Leidse driekwarters hadden het moeilijk. Er zat geen vuur in het spel en slordigheid bleek troef te zijn. Alleen Zuid- Afrikaan Niels Laurens haalde met zijn meedogenloze tackles een voldoende, terwijl fullback Nick Caldwell handen te kort kwam om in de lijnaanvallen te assisteren bij het puinruimen. HRC-scrum half Marcel Eman leek aan een tweede jeugd be gonnen en bezorgde zijn voor malig clubgenoot en collega spelverdeler Sander Hadinegoro handen vol werk, waardoor DIOK's flyhalf Perry Noorder- meer niet veel ruimte kreeg om de wedstrijd naar zich toe te trekken. „Misschien had ik zelf wat meer op avontuur moeten gaan om openingen te force ren", reageerde de potige Leide- naar na afloop licht teleurge steld, „want HRC hield het spel kort en zat er bovenop, waar door ik geen ruimte kreeg." Tot aan de rust werd er niet meer gescoord, ondanks de vele mogelijkheden aan beide kan ten. DIOK kwam halverwege de eerste helft nog goed weg na een mislukte dropgoalpoging van Bos, die door Huibregtse geblokt werd maar in de tegen aanval niets opleverde. Aan de andere kant hield de Haagse vesting stand toen DIOK met man en macht gaten in de hof stadverdediging probeerde te forceren. Ook in het tweede bedrijf bleef het een enerverend duel, waarbij HRC het initiatief nam. De Haagse driekwarters speel den makkelijker de bal rond en zorgden keer op keer voor on rust in de Leidse defensie. Toen na twintig minuten Eman de in snijdende Frits Nagtegaal op maat kon bedienen, kreeg HRC eindelijk loon naar werken, 8- 13. De Haagse druk werd opge voerd maar de scores bleven uit. Met nog tien minuten op de klok kwam DIOK dicht in de buurt van de Haagse trylijn waar een overtreding de Leidse dadendrang om zeep hielp. De scrum vlak bij de scorelijn, waarmee het spel werd hervat, lieten de Hagenaars in de ogen van de goed leidende referee Cees Blaas opzettelijk instorten met als gevolg een penaltytry voor DIOK. Door de conversie van Bos kwam DIOK weer op voorsprong, 15-13. Toen DIOK- winger Steve Smith vijf minuten voor tijd de tackel van Richard Groeneveld met een fraaie afrolbeweging ontweek en 20- 13 scoorde leek het gedaan met HRC. Maar een doordacht uit gevoerde HRC-aanval in de slotminuut bracht het klamme zweet terug in het Leidse kamp. Bij een stand van 20-18 ver zuimde Huibregtse om met de conversie het scorebord weer in evenwicht te brengen. Door een 56-5 overwinning van het Amsterdamse AAC bij de Roosendaalse Commando a deze line-out. De Leidse rugbyers bleven HRC FOTO DICK HOGEW Combinatie voeren DIOK en genstander van DIOK, bi AAC met de volle winst na twee een eenvoudige 16-3 thuisi ronden de ranglijst aan. RC Hil- winning op de Delftse Stu versum, volgende week de te- ten. schaatsen marc van der jagt medewerker Ruud Borst is de verrassende winnaar geworden van de elfde marathon om de KNSB-Cup. De 2.01 meter lange Leiderdorper uit de Klerk's-ploeg was in de eindsprint de sterkste van een kopgroep van twaalf. Yoeri Tak ken (Amsterdam) en Richard van Kempen (Nieuwveen) ein digden op het kunstijs van sportcentrum Kardinge respec tievelijk op de tweede en derde plaats. Ook de 27-jarige Jan Dirk Corts uit Koudekerk aan den Rijn kwam met de zesde stek uitstekend voor de dag. Met weemoed dachten de marathonschaatsers terug aan 5 januari. Ook toen werd er op Gronings ijs geschaatst. In de open lucht zwierde, zwaaide en kluunde het peloton over het honderd kilometer lange traject van de Oldambtrit. Na afloop werd er gesproken over een mi ni-elfstedentocht. Het contrast was groot toen de rijders elkaar na de invallende dooi weer ont moetten. Geen riet, vaarten, ka nalen en meren, maar een over dekte hal. De winnaar van de Oldambtrit was overigens de zelfde: Ruud Borst. De lange-afstandsschaatsers kregen gistermiddag een alter natieve wedstrijd voorgescho teld. De bestuursleden van de Technische Commissie Mara thon bedachten voor de KNSB- marathon in Groningen een op vallende variant. De vijftien bes te schaatsers van twee series over vijftig ronden plaatsten zich voor de finale over 75 ron den. Tijdens die finale gaf Borst zichzelf weinig kans voor de hoofdprijs. „Ik kreeg halverwege kramp in de spieren van mijn linker dijbeen. Ik ben aan de staart van de kopgroep gaan zit ten om uit te rusten. Tegen mijn ploeggenoot Piet Kleine heb ik nog gezegd: op mij moet je niet meer rekenen." De groep van twaalf rijders, onder wie Kleine, Kromkamp, Borst en Van Kempen, hadden het mini-pelotonnetje van acht tien man na driekwart wedstrijd gedubbeld. De klassementstop pers Huitema, Angenent en Stam zaten niet in de voorste li nies. De drie angsthazen waren te bang om punten voor het klassement te verliezen en had den slechts oog voor elkaar. De winnaar moest uit de kop groep van twaalf komen. In de slotronden hield Kleine het tempo hoog, zodat ontsnappen geen zin had. Borst, die net op tijd van de krampaanval her steld was, „zat in zijn schaats". Na de voorlaatste bocht kwam hij op kop. „Ik werd perfect ge lanceerd. Ik ging als eerste de laatste bocht in en kwam er ook als eerste uit. Op het rechte stuk naar de finish liet ik mijn lange benen pas echt wapperen. Nie mand haalde me in. Ik had ver wacht dat Van Kempen nog zou komen. Ik ben blijkbaar toch een betere spurter. Dat verbaas de mij ook. Ik stond altijd be kend als een-anti-sprinter. Mis schien komt het door mijn goe de moraal. Die kreeg ik na de overwinning van de Oldambt rit", aldus de 23-jarige Leider dorper. Borst won nog nooit op kunstijs. Tijdens het NK afgelo pen december werd hij na een ongelukkige valpartij zevende en dat was zijn beste prestatie als A-rijder. De nieuwe opzet van de elfde KNSB-marathon was volgens het Groninger TC-lid Wim Nie- borg onvermijdelijk Aanvanke lijk stond er een wedstrijd over 250 ronden op het programma. Die zou voor de derde keer in Assen worden gehouden, maar het gewest Drenthe zag er van af. De publieke belangstelling was bij de laatste keer miniem. „De Drenten wilden de mara thon wel aan ons slijten. Zij le den verlies met de supermara thon. Met deze nieuwe opzet zijn wij de juiste weg ingesla gen. Sponsors en publiek be taalden meer dan de kosten van dertienduizend gulden", aldus Nieborg. Een aantal rijders, zoals klas sementsleider Lammert Huite ma, had felle kritiek op de nieu we opzet. „Het is weliswaar maar een wedstrijdje, maar ik kan me niet voorstellen dat er een toeschouwer was die het mooi vond. De twee voorron den hadden veel weg van een optocht. Bovendien stonden er te veel punten op het spel. Vijf enveertig om precies te zijn. Ik had liever een wedstrijd over 250 ronden gehad. Zo'n over winning spreekt meer aan dan deze", aldus Huitema. Bij de dames ging de zege naar Klasina Seinstra uit St. Jo- hannesga. De Friese blondine, die het klassement leidt, won de massasprint voor haar naaste concurrente Alida Pasveer (Gro ningen) en Janny Zonderland (Heerenveen). Vrouwen Stompwijk '92 verliezen handbal frank bonte Saturnus heeft de goede lijn van de eerste competitiehelft door getrokken. De Leidse zaalhand ballers versloegen Olympia gis teren in Hengelo met 30-26. De Hengeloërs konden in ei gen huis geen afdoend ant woord vinden op de gedurfde offensieve aanpak van de Satur- nus-defensie en de doorbraken van de Leidse opbouw in de aanval. Toen leek het er nog niet op dat de Leidse ploeg erin zou slagen Olympia af te troe ven. De Hengelose aanval kon echter geen antwoord vinden op de mandekking die Satur nus' trainer Robin van Olphen na rust afwisselend liet uitvoe ren op de centrale opbouwspe- ler. Wel ontstonden er in de Sa- turnus-dekking van vijf-een kansen voor de Hengelose aan val, maar in de tweede helft stond Rob Otten in het Leidse doel weer als een rots in de branding. De man-to-man dek king die Olympia in de slotfase probeerde, leek succes te heb ben: 24-26. Maar Saturnus had het laatste woord door vervol gens elke treffer van Olympia met twee treffers te beantwoor den. Voor Saturnus scoorden: Nico Mooren 10, Paul Timmer mans 6, Jasper Olieroock 5, Marcel Nieuwenhuis 3, Maurice Veringa en Henk Uythof 2, Coen Olders, Hans Nieuwen huis en Dirk Klok. Zonder Elly van Leeuwen, die verstek moest laten gaan voor haar tweede optreden bij Stompwijk '92, verloren de vrouwen van trainer Wim van Leeuwen van Havas, 11-9 (rust 6-3). Toch zat er ondanks de ab sentie van Van Leeuwen winst in voor Stompwijk, maar de ar bitrage had moeite met de loopregel. Sylvia Hoevers, met vier treffers ook gisteren weer topscorer bij Stompwijk, onder vond dat. Voor Stompwijk scoorden: Hoevers 4, Irma van. der Bosch 2 en Yvonne Bennis, Marian Ammerlaan en Hanneke Martens. Foreholte speelde in de derde divisie een moeilijke wedstrijd tegen het Rotterdamse Atomi- um. In Rotterdam werd het met 19-20 (rust 10-10), een benauw de ontsnapping. De hard spe lende Rotterdamse vrouwen hadden aanvankelijk een over wicht op de Voorhoutse jeugd. Na circa een kwartier, Atomium leidde met 3-1, werd de geest eindelijk vaardig over de Voor houtse kampioenspretendent. De jonkies in de Voorhoutse ge lederen stroopten de mouwen op. Na de hervatting nam Fore holte de leiding: 10-12. Die voorsprong werd vlak voor tijd ingelopen: 19-19. In de span nende slotfase bleek Foreholte het hoofd echter beter bij de les te kunnen houden dan de meer ervaren Rotterdamse vrouwen. Kim Geerlings scoorde uit een lange aanval de winnende tref fer. Voor Foreholte scoorden: Anja van der Lans 6, Ellen War merdam 5, Esther Hoek 4, Maaike Turnhout en Geerlings 2 en Conny Lemmer. In de afdelings eerste klasse verloren de vrouwen van HW '70 met 20-5 van de Wings-re serves en bleef OASE tegen de reserves van Hermes beneden zijn kunnen, 16-12. Bij de man nen won UW '70 van 23-12 van Hellas 3. won Rijnstreek van Wesüandia 29-26 en speelden de Saturnus- reserves gelijk te gen GDS: 13-13. Jimmink eindigt als vierde De Italiaanse motorcoureur Edi Orioli (Yamaha) en de Franse equipe Pierre Lar- tigue/Michel Perin (Citroën) hebben gisteren, zoals ver wacht bij uitblijven van grote pech, de rally Granada - Dak ar gewonnen. In de laatste etappe, een rit over 472 kilo meter van Tambacounda naar Dakar met slechts 35 ki lometer klassementsproef, kwam hun leidende positie niet meer in gevaar. De Nederlander Gerard Jimmink eindigde op een KTM als vierde. Een klasse ring die nog geen enkele Ne derlander op een motorfiets bereikte in de historie van de monsterrally- Zowel zaterdag als zondag reed de 33-jarige loonwerker met het motto 'geen onnodige risico's ne men'. Zaterdag in de veer tiende etappe van Labé naar Tambacounda over 675 kilo meter, waarvan 300 klasse mentsproef, eindigde hij als achtste. In de slotrit naar Dakar finishte hij als twaa de. Een tegenvallertje. Jimmink: „Aan vankei ging het goed, maar zes kil meter voor de aankomst, reed op de tweede plaa stokte mijn motor. Ik hie hem wel aan de praat. Jai mer, want ik had gr; als verleden jaar, een d< prijs mee naar huis will nemen." In zijn woonpla; Kolhorn wacht hem vrijd evenals verleden jaar e huldiging. Van de 295 deelneme die op 30 december in Gi nada van start gingen, reikten er zondag in Senej 121 de eindstreep, 79 van 1 motorcoureurs en 42 van i 76 autocoureurs. Een deeln mer, de Fransman Laure Gueguen, kwam om het I ven. Afgelopen vrijdag we een 3-jarig meisje dat plots ling overstak gedood. Daa door kwam het totaal aam dodelijke slachtoffers in marathontocht op 33 in 1 18-jarig bestaan. squash karin piters De A-junioren van Roodenburg wachten geduldig tot de beker hun kant opkomt. FOTO HOLVAST/ MARK LAMERS leiden tim brouwer de koning Hoewel UVS de clubbokaal in de prijzenkast mag zetten, heeft Roodenburg het meeste plezier beleefd aan het derde zaalvoet baltoernooi van w Leiden. De A-junioren van de Kooi-club wonnen gisteren in de Leidse Groenoordhallen de doelpunt rijke finale van stadgenoot De Sleutels met 7-4. Bij de B-junio- ren ging de hoofdprijs naar WSE uit Waddinxveen, dat de straf schoppen beter nam dan SV Voorschoten. UVS moest de clubbokaal, toegekend op basis van de re sultaten van de poulewedstrij den, als een troostprijs be schouwen. De Leidenaars ble ven bij de A-junioren ongesla gen in hun poule, maar bogen in de kruisfinales met 2-1 voor de eeuwige concurrent Rooden burg. De Sleutels bereikte ver rassend de finale ten koste van WSB (2-0). De Noordwijker- houters kwamen ook bij de B- junioren in de 'kleine finale" te recht. In de grote A-finale leek Roodenburg geen kind te heb ben aan de stuntende stadge noot. Maar de blauwzwarte brigade nam het bij een 4-1 voorsprong te gemaldcelijk op. De Sleutels kwam terug tot 4-4 en een sensatie hing even in de lucht. Tot goalgetter Hayder Bayrak, die drie van de vier tref fers voor zijn rekening had ge nomen, opnieuw in het veld verscheen. Hij zette Rooden burg op 5-4, waarmee het verzet van De Sleutels definitief was gebroken. Bij de B-junioren bracht de reguliere speeltijd (17 minuten) geen beslissing. In de strafschoppenreeks toonde John Roest van WSE waarom hij tot doelman van het toernooi werd uitgeroepen. A-junior Houssin Bezai van UVS, die de lange strafschoppenserie tegen WSB om de derde plaats met een misser afsloot, werd deson danks bedeeld met de trofee voor de beste voetballer van het toernooi, waaraan 36 teams deelnamen. De organiserende vereniging kreeg van de aanwezige scheidsrechters de sportiviteits- prijs. De Alphense mannen hebben zich in de degradatiewedstrijd staande weten te houden tegen Victoria 2. Daarmee handhaven de heren zich in de eredivisie van de squash-competitie. De vrouwen uit Alphen aan den Rijn verloren daarentegen de degradatie-wedstrijd. Ondanks het 3-1 verlies van Jan Willem Scheerder won Al phen gisteren de wedstrijd van Victoria overtuigend. Daan van der Dussen pakte zijn tegen stander met 3-0 in. Jeroen van de Zwan en Hanne van Baarle versloegen hun tegenstander met 3-1. De Alphense vrouwen maak ten geen vuist tegen Disma Rei zen uit Tilburg. De speelsters Maaike Leyten, Angelique Ko men en Andrea Steffes gaven hun partij dik gewonnen (3-0). Alleen Jacqueline den Adel scoorde een game, maar zij ver loor vervolgens eveneens met 3- 1. Alphen acteert daarom vol gend jaar met haar eerste vrou wenteam in de eerste divisie. Bij Steijn Sports moesten zo wel de mannen als de vrouwen aan de bak voor een promotie wedstrijd. Mark Huier gaf door een 3-1 overwinning de man nen kans op de promotie naar de eerste divisie. Marco van de Berg en Michel Vloet gingen echter nipt met 3-2 ten onder. Omdat ook Arthur Smit verloor (3-0), zal Steijn Sports ook vol gend squashseizoen "weer in de tweede divisie worden inge deeld. Het vrouwen-team van Steijn Spörts maakte geen kans I het Tilburgse Disma Re Kitty Klaassen en Anja Grondelle, niet blij dat ze o terdag al om 10.00 uur 's tends de vloer op moesten, gen- net als teamgenoot van Wildenberg met 3-0 oi Jacqueline van Wijk pakte de overwinning. In het eii taal mocht dat niet baten wedstrijd ging met 4-1 ver! de vrouwen spelen volgem zoen opnieuw in de eerste sie. Geen ramp, want prol zou toch een stapje te hoo grepen zijn, zo is Klaassen mening. Estec handhaafde zich dag in de tweede divisie, veel blessureleed haddei mannen uit Noordwijk del de helft van de comp slechts vijf punten bemacl in tegenstelling lot de twin de eerste helft. Door de vele liespunten in de tweede col titiehelft moest Estec gis spelen voor handhaving i tweede divisie. Estec kon, een goede slotwedstrijd, plaats in de tweede divisi koste van Meersquash be den. Met 5-0 won de plot Noordwijk overtuigend. A Mike Bearman gaf een set Invaller Tony Smith, An Mauroschat en Bernard Le waren, nu het er echt op kwam, scherp. Ze squai naar een volle 3-0 winst. De vrouwen voor Holidai waren een maatje te klein Squash Utrecht 2. Met maakten de Leidenaren kans. Twee jaar achtereen moveren, was voor Holida ook wat te veel van het goe< V V

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 16