>PORT Ajax niet langer op een roze wolk Atleten enthousiast over eerste stadscross tingh duikelt uit top 50 na verlies in eerste ronde idre Agassi ontsnapt ;en kwalifikatie-speler leidsrechter staakt dstrijd UDWS - SJZ Tweede titel voor Schalken IJDAO ID JANUAKI iyyb illem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater, 071-5356463 enoord haalt Van Gastel ;r Gi Met een pure overyal heeft Feyenoord zich voor 4,5 jaar ''fcerd van de diensten van Jean-Paul van Gastel. Zelfs trainer ng en betrokkene zelf wisten tot laat op de zondag van Van Gastel was middenvelder van Willem II, derde in de 19 risie. Juist op tijd is hij voor drie miljoen gulden aangetrok- oor Feyenoord, de nummer vier, om in maart te mogen oen in de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup II 1 Borussia Mönchengladbach. Van Gastel sprak van een luffende dag. Eerst winnen van Ajax. Vervolgens naar Feye- 1 mogen". Feyenoord laat Van Gastel maandag om 10.00 ide ochtend een contract tekenen, waarna hij meetraint. 12.00 uur zal Feyenoord hem als lid aanmelden bij de opdat hij mag spelen tegen de Duitsers. :en Trinko Keen mist de boot iester Trinko Keen was de enige dissonant in de Neder- ei| etafeltennisafvaardigingop het olympisch kwalificatietoer- n Manchester. De nummer 25 van de wereld werd gis- ïtend in de herkansingsronde in vijf games uitgeschakeld «jde Hongaar Karoly Nemeth. Danny Heister zette de kroon t werk door Karakasevic met 3-0 te kloppen en het man- ernooi op zijn naam te schrijven. Mirjam Hooman, Gerdie en Danny Heister voldeden in de Nynex Arena in Man er aan de internationale olympische norm. Bettine Vriese- creeg van de Internationale tafeltennisbond (ITTF) al eer- n uitnodiging voor Aüanta omdat de Amsterdamse vorig ?ptember de tiende plaats innam op de geschoonde we- tnglijst. voornemens zijn niet be- aan UDWS. De eerste ie titiewedstrijd van 1996 Leidse zondagvierde- tegen SJZ vond gister een vroegtijdig einde, scheidsrechter Vreeswijk n dreigd voelde. De Hage- al drie spelers van van het veld gestuurd halverwege de tweede elf de kleedkamer op- '„.Omdat een UDWS-sup- hem tijdens die afkoe- riode lastigviel, staakte ijk het duel definitief. e^e bestuurskamer van dat in de laatste drie irlitiewedstrijden zes rode incasseerde, reconstru- e leidsman de gebeurte- injvan die middag aan de erkade. „Bij een 1-1 i de tweede helft beging n< lier van SJZ een overtre- een speler van UDWS. voor een vrije trap en een speler van UDWS e naar een speler van ec ar is geen discussie over k, dan geef ik terecht le kaart, of er nu al twee van het veld zijn ge- Df niet. Vervolgens kwam okken speler (Aad Ver- ed.) dreigend op mij af, ik besloot dat het wei- verstandiger was om af te koelen in de d^mer." er gebeurde meer. In de capituleert pas in vijfde set Etlis heeft het bijna voor gekregen van de ope- van de Australian een historische dag te door de grote Andre uit het toernooi te slaan, lelijk begaven de zenu- de conditie het van de uit Buenos Aires. Wel gewoon beter dan de ti- IS ediger uit Las Vegas, alende Agassi ontsnapte, kon het niet worden uit- t, 3-6 7-6 4-6 7-6 6-3. Aan ipen tie-breaks, ook al uit meer verloren posities, hij de beslissende set. In a de, bij 5-3 voordeel, ser- Etlis voor de wedstrijd, gewoon moeten win- 21-jarige Argentijn, net lar prof, kreeg daarvoor it «n. de verrassing van onge kende grootte werd voorkomen betekende een mogelijke red ding van het evenement. Bij de vrouwen lijkt na het afzeggen van Graf niets een solo van Se les in de weg te staan. Bjj het af haken van Agassi zou de door tocht van Sampras bij de man nen wel eens heel simpel kun nen zijn geworden. Agassi zal niet wakker liggen van de ternauwernood voorko men afstraffing. Misschien heeft het hem juist wakker geschud. In Australië hangt rond hem een waas van onoverwinnelijk heid. Sinds vorig jaar, nadat hij na een reeks van gala-voorstel lingen, en een glorieuze titel Flinders Park definitief aan zijn voeten kreeg. De langdurige partij tegen Etlis gaf hem bo vendien de kans weer wat in het ritme te komen. De laatste tijd kwam de nummer twee van de wereld weinig in actie. 'Godenzonen' door Willem II van de sokkel gehaald: 1-0 kleedkamer werd Vreeswijk ver volgens lastiggevallen door een supporter van UDWS en dat was voor hem reden om te be sluiten het duel niet meer te hervatten. Vreeswijk: „Ik moet zeggen dat ik op een uitsteken de manier ben geholpen door het bestuur van UDWS. Jammer dat ik het duel moest staken, het duel verliep tot die tijd rus tig en sportief." De onoverwinnelijken keken vreemd om zich heen. Een merkwaardig tafereel: hossende, juichende en zingende tegenstanders. Dat hoorden zij, de godenzonen, toch te doen na een wedstrijd. Na iedere wedstrijd? Het onover winnelijke Ajax overwonnen, hoe bestond het? Maar het gebeurde. Ironisch genoeg op precies dezelfde plaats en tegen dezelfde tegenstander als waar de serie van 52 on geslagen duels ooit - na 8 mei 1994 - begon. Toen won Willem II met 2-1, nu later won Willem II met 1-0. Ajax was voor de eeuwigheid. Het duurde iets langer dan an derhalfjaar. 'teleurgesteld' in het bestuur omdat zijp contractverlenging uitbleef. Dave Smits riep van de Brabantse daken dat hij nooit meer rechtsback wilde spelen. En toch won Willem II. Maar niet alleen in het prach tige gemeentelijke sportpark werd er gejuicht. Er zal een golf van opluchting door het land zijn getrokken. Want ook succes gaat vervelen. Zelfs Ajax gaat tilburg ype minkema GPD-VERSLAGGEVER Feest in Tilburg. Keurige dames gingen uit hun keurig gekapte dak, respectabele zakenlieden werden echte supporters. Wil lem II had iets onmogelijks ge daan, met een onmogelijk elftal. Minstens de helft van de basis spelers was geschorst of gebles seerd. Trainer Theo de Jong was vervelen. Alles was Ajax. De prij zen, de cups, de modelijnen, het land ruikt sinds kort zelfs naar het Amsterdams snars. Zelfs Oranje werd van Ajax; Ne derland plaatste zich prompt voor het EK. Het land werd zo waar een beetje Ajax-moe. En, verliezende winnaars, het is toch weer eens wat anders? Misschien wel verfrissend. Zelfs voor de Ajacieden. Michael Rei ziger had nog nooit verloren in het eerste van Ajax. Tenminste, in de competitie. De rechtsback speelt anderhalf jaar in het top- team. En Patrick Kluivert kon nog verder teruggaan. De spits had - zei hij - zelfs na de A-tjes nooit meer verloren. Gister avond beleefden de winnaars een pijnlijke, maar leerzame avond. De koppies gingen om laag, uit de grote monden kwam alleen de wartaal van de verliezer. Het bleef doodstil in Polonaise bij Willem II na de 1-0 zege op Ajax. de kleedkamer, onder de dou che. De tassen werden stilletjes naar de bus gedragen. Een nieuwtje. Israel Om lichamelijk en geestelijk weer bij te tanken was er een trainingskamp. Een weekje in Israel, en dan nog zonder Óver- mars, Heuser, Blind (met griep thuis). Kanu en Finidi (met Ni geria 'thuis'). Er werd maar één wedstrijdje gespeeld; tegen Maccabi Haifa. Die werd prompt verloren (2-1). Ajax heeft ook nu het ritme nog lang niet te pakken. Je kunt niet ongeslagen blij ven. Want niets is voor de eeu wigheid, zelfs de zogenaamde godenzonen niet. Na gister avond is het leven op de roze wolk over. De Ajacieden zijn weer van vlees en bloed, een topclub tussen de normale clubs. Weer een beetje in het zicht van PSV, de eenzame ach tervolger op vijf verliespunten. Natuurlijk had Ajax gisteravond moeten winnen. Na de voor sprong-voor Willem II kreeg de kampioen binnen tien minuten vier levensechte, bijna niet te missen kansen. Van Gaal, behoedzaam: „Ie dereen probeert nu natuurlijk een vinger achter dit verlies te krijgen." De technisch directeur wist het wel. Een domme tegen- goal, had hij gezien. En een he leboel gemiste kansen. „We hadden het geluk niet mee. Dat zal iedereen toch met me eens Dat laatste onderschreven ook beide trainers. SJZ-trainer Bert Kort noemde" de rode kaar ten terecht, maar had het duel graag uitgespeeld met elf tegen acht. Zijn collega John Ver schoor van UDWS vond alleen de laatste rode kaart voor UDWS-er Vermont terecht. Op de rode kaarten voor Arnold Lancel (neerhalen doorgebro ken speler) en voor Robert Dros (twee maal geel) had hij meer aan te merken. „De scheids rechter voelde het duel niet aan, dat wapperen met die kaarten was niet nodig, niet voor SJZ en ook niet voor ons." Toen alles nog rustig was, had UDWS in de eerste helft een 1-0 voorsprong genomen. Het kreeg daarbij de hulp van Peter-Niek Plooy. De doelman van SJZ kreeg een hoge bal niet onder controle en liet de bal in zijn ei gen doel -vallen. Na de rust bracht Rob Retèl de Zoeterwou- denaren langszij (1-1), waarna de scheidsrechter het duel be ëindigde. FOTO HENK BOUWMAN Lopers beklimmen de Burchtheuvel, een van de zwaarste onderdelen van het parcours van de Stadsbankcross. LEIDEN MARC VAN DER JACT MEDEWERKER Een zwaar, maar fraai parcours. Vrijwel alle deelnemers aan de eerste Stadsbank Cross waren die mening gisteren toegedaan. Ook Huub Pragt, die geheel naar verwachting de langste af stand (14 kilometer en 250 me ter) op zijn naam schreef, was onder de indruk. De 34-jarige Egyptoloog ziet groeimogelijk heden voor het kersverse loop evenement, dat de opening vormt van het nieuwe Zorg en Zekerheid Circuit. Volgens de tegenwoordig in Hilversum woonachtige atleet moeten er echter wijzigingen plaatsvinden, voordat de orga nisatie zich van meer (sub-)top- pers verzekerd weet. „Als het nog drukker wordt", zei Pragt na afloop, „moet het parcours worden verlengd. Of ze moeten verschillende groepen op ver schillende tijdstippen laten star ten." De Stadsbank Cross is spe ciaal, omdat het de deelnemers dwars door het historische hart van de Sleutelstad voert. Maar zeker ook door de hindernissen die het parcours bevat. Zo moesten de lopers de steile Mo- lensteegbrug trotseren, de Burchtheuvel op en af, over de Koornbrug en de trap van het Stadhuis. Energiezuigende on derdelen, waarop velen eigenlijk niet of nauwelijks voorbereid waren. Initiatiefnemer en orga nisator Tjeerd Scheffer van de Leiden Road Runners Club (LR- RC): „Ik heb lopers, die normaal gesproken beresterk zijn, na één ronde volledig kapot zien door komen. Dat geeft aan hoe zwaar het parcours is." Winnaar Pragt, die in 1991 ook al de eerste editie van de 3M Marathon op zijn naam schreef, was vol lof over het unieke karakter van de Stads bank Cross. „Ik heb het par cours van tevoren even gelopen, om te zien waar zich de gevaar lijke punten bevonden. Tijdens de wedstrijd stonden de toe schouwers vooral bij de specta culaire plekken." Hij was de to renhoge favoriet, omdat een aansprekend lijstje (regionale) toppers ontbrak. Pragt: „Ik had mijn zinnen hierop gezet en wilde graag winnen. De wed strijd liep gesmeerd. Ik had har der gekund, maar omdat ik ruim voor lag, ben ik met de ri sico's in het oog constant blij ven lopen." De ervaren wegatleet uit Hil versum kwam na 47 minuten en 21 seconden aan op het veld van korfbalvereniging Sporting Trigon. Erik Bakker (48.32) en Willem Boon (48.52), beiden van De Spartaan uit Lisse, had den ruim één minuut meer no dig. Liesbeth Vergeer, de eerste vrouw, kwam na 1 uur, 3 minu ten en 6 seconden binnen. Ruim vijfhonderd lopers voornamelijk 'matige' licentie houders en recreanten schre ven zich in voor één van de drie afstanden (één, twee of drie ronden van 4.750 meter). Over het niveau zei Scheffer: „Het evenement moet zich nog be- jne anp nd Slam zit in de maand, het wel goedkomen met iltingh. Dacht men. De ian Open eindigde ag voor de Gelderlander ontluistering: een neder- de openingsdag in drie 6 3-6 1-6) tegen de Thomas Johansson. Niet p-honderd. 1991 speelt *Eltingh op nd Slam van Melbourne, >erder verloor hij in de eerste ronde. Het hoogtepunt kwam vorig jaar, met opeenvol gende zeges op Wilander, La- reau, Muster en McEnroe. „Dat was vorig jaar", zei hij maan dag. „Telt nu niet meer." In de grote toernooien was El- tingh vorig jaar wel vaker Ne derlands beste. Ook kwartfina list op Wimbledon, een derde ronde in Parijs, een tweede in New York. Daarnaast werd hij op mindere podia zo'n vijftien keer in de eerste ronde uitge schakeld. Dat deed hem duike len op de wereldranglijst. Het verlies in Australië kon hem nu weieens buiten de top- vijftig doen vallen. De aanstor mende landgenoot Schalken was hem dankzij een toppresta tie in Jakarta al gepasseerd. Kans op herstel krijgt Eltingh voorlopig niet. „Mijn volgende single is waarschijnlijk pas over vijf weken. In Memphis." In Australië gaat hij verder in de dubbel, met zijn onafschei delijke partner Haarhuis. Het duo, onlangs finalist op de we reldtitelstrijd, behoort tot de fa vorieten. Daarna wacht de Da- vis Cup-ontmoeting met India, waarbij Eltingh niet rekent op een individueel optreden, „Dit jaar speelde ik pas drie keer in de single en dat blijft voorlopig zo. Heel vervelend." Waar het maandag in Mel bourne aan lag? Eltingh wist de vraag heel simpel te beantoor- den. Aan de tegenstander. „Hij speelde gewoon te goed. Ik kan honderdduizend oorzaken gaan bedenken, maar niet één zal kloppen. Wat ik ook deed, hij had een antwoord. In de eerste set heb ik kansen laten liggen. Anders was ik misschien in de wedstrijd gekomen." Eltingh kende Johansson niet, had de Zweed zelfs nog nooit gezien. landgenoot Kempers ontmoette hem wel twee keer en was zo vriendelijk Eltingh van de details te voorzien. „Ik wist ook wel wat me te wachten stond. Aan de voorbereiding lag het niet. Ik had er zin in, Austra lië ligt me, ik voelde me goed. Ik weet dat ik er alles aan heb ge daan, er tot het laatste moment in ben blijven geloven. Dan dit. Een zware teleurstelling." De eerste dóg in Australië ein digde voor Nederland daarmee fors in de min. Ook Oremans, vorig jaar bijvoorbeeld toch nog eens doorgedrongen tot de der de ronde van Wimbledon, ging onderuit tegen Laurance Cour- tois. De Belgische won de ver kleinde uitgave van de derby der lage landen via de tie-break, 7-6 7-6. wijzen. Volgend jaar ligt de ver houding vast anders. Bij zo'n eerste keer kijken toppers ge woon de kat uit de boom." Dit jaar zat ruim 2.000 gulden in de prijzenpot. Aan het einde van het circuit, dat in zijn ge heel ter voorbereiding op de Leidse 3M Marathon geldt, wordt zelfs 10.000 gulden ver deeld. Boypndien ligt er dan voor succesvolle deelnemers kleding met een totale waarde van enkele duizenden guldens klaar. Lopers die in het eind klassement willen vóórkomen, moeten aan minimaal vier van de vijf circuit-wedstrijden deel nemen. Alle deelnemers aan de eerste Stadsbank Cross gingen met een Leids 'kinderhoofdje' naar huis. AUSTRALIAN OPEN Mannen, eerste ronde: Johansson (Zwe) Eltingh (Ned) 6-4 6 3 6-1. Chang (VSt/5) Rikl (Tsj) 6 2 6 1 6 2. Kucera (Slv) Adams (ZAf) 7-5 6-0 6-0, Philippoussis (Aus) - Kief er (Dui) 7-6 6-0 6 1Woodbnd ge (Aus) Ogorodov (Oez) 7-5 6 4 6-4, Hlasek (Zwi) Norman (Bel) 6 4 6 4 6-1, Ellwood (Aus) Delaitre (Fra) 6-4 6 2 6 1, Tarango (VSt) Kilderry (Aus) 6 2 6-2 6-4, Spadea (VSt) - Nainkin (ZAf) 6-2 6 0 6 1, Wayne Ferreira (ZAf/9) - Stark (VSt) 6-2 6 1 3-6 3-6 7-5, Tillstrom (Zwe) Krickstein (VSt) 6 4 6-4 1-6 5 7 6 2, Ruud (Noo) Rodolphe Gilbert (Fra) 4-6 6-4 7 6 5 7 6 1. Agassi (VSt/2) Etlis (Arg)3 6 7 6 4-6 7 6 6-3. Vrouwen, eerste ronde: Courtois 'Bel) Oremans (Ned) 7 6 7 6, Kschwendt (Dui) - Begerow (Dui) 6-0 6-2, Farina (Ita) Ghirardi Rubbi (Fra) 6 3 6 4, Sabatini (Arg/6) Stafford (VSt) 6-0 6 1, Sanchez Vicario (Spa/3) Remstadler (Oos) 6-2 6 2, Appelmans (Bel) Baudone (Ita) 7 5 6-4, Rittner (Dui) - Grossman (VSt) 6-3 6-2, Habsudova (Slw) - Demongeot (Fra) 6-3 6- 3, Wild (VSt) - Husarova (VSt) 6 2 6 1 zijn." Niets aan de hand dus? „Dit gebeurt gewoon in het voetbal. Het is ons alleen ander half jaar niet gebeurd." De eerste helft was ronduit slecht. Na rust verbeterde de kampioen. Maar niet nadat Van der Vegt Tilburg op stelten had gezet. Wooter was op zoek naar de bal, de middenvelder van Willem II schoot in. Frank de Boer zorgde voor de verrassen de curve: 1 -0. Willem II: Van i-essem; Uitupririssa, Stam, i eskena en Wljngaarde; eesay (84. Van Zundert), Van Gastel, Van der Vegt en Vos (75. De Gier); Lammere en Van de Berg. Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer en Bogarde; Ronald de Boer, Uimanen (65. Kanu) en Davids (60. Musampa); Wooter (65. Finidi). Kluivert en Ffoekstra. JAKARTA/SYDNEY ANP Sjeng Schalken heeft zelfver trouwen opgedaan voor de Australian Open. De 19-jarige Limburger won in de finale in Jakarta met 6-3 6-2 van de Marokkaan Hl Aynaoui. Het was de tweede ATP-titel uit zijn profcarrière. Dinsdag speelt hij zijn eerste wedstrijd in Mel bourne. Schalken won in oktober in Valencia, in de finale versloeg hij de Oostenrijker Schalier. Dat was op gravel, in Jakarta lag hardcourt. „Maar wel traag, dat vind ik lekker", zei Schalken. In Melbourne wacht hem een snellere baansoort. „Ik hoop in ieder geval de tweede ronde te halen." De Fransman Fleurian, die in de derde ronde van het kwalificatietoernooi een match point van 'l om Kempers over leefde, is zijn tegenstander. El Aynaoui schakelde in de halve eindstrijd Paul Haarhuis uit. De Eindhovense titelverde diger verspeelde in Jakarta der halve een herg punten en daar mee ook zijn 18e plaats op de wereldranglijst. Sjeng Schalken had weinig moeite met de Marokkaan. „Ik heb hem weinig kansen gege ven. Veel van achteruit gespeeld en soms ter verrassing serve volley. Met mijn conditie zit het wel goed." Brenda Schultz werd in de halve finales van het tennistoernooi in Sydney uitgeschakeld. De Nederlandse verloor in twee sets van Monica Seles, de num mer één van de wereldranglijst: 7-6 6-4. De voormalige Kraoti- sche versloeg vervolgens ook haar nieuwe landgenote, Lindsay Davenport. Schultz had in Sydney een goe de aanloop naar de Australian Open. Het eerste Grand Slam- toernooi van 1996 begint maan dag in Melbourne. Ze won drie partijen, tegen McQuillan (Aus), Raymond (VSt) en Mary-Joe Fernandez (VSt/3). Seles was van een ander kaliber, ze gaf in Sydney nog geen set weg. Schultz bracht de favoriete voor het eerst in het toernooi in verlegenheid. Haar goede op slag liet haar op de cruciale mo menten echter in de steek. In de tiebreak werd het na twee dub bele fouten 8-6, in de tweede set lukte Seles in de zevende game de beslissende break. Seles verloor sinds haar terug keer op de tennisbanen pas één partij, de finale van de US Open tegen Steffi Graf. Softbalteam in hoged rukcabi nes HAARLEM GPP De Nederlandse softbalsters gaan in maart de hogedrukcabi- nes van TNO in. Hans Suzan, mentaal begeleider van de ploeg, wil het effect van hoge temperaturen en luchtvochtig heid op het reactievermogen testen. De tests vinden plaats in het kader van de voorbereiding op de Olympische Spelen van Atlanta, juli djt jaar. Het softbal- toernooi wordt verspeeld in Co lumbus, waar temperaturen van veertig graden celcius geen uit zonderingzijn.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13