Cultuur Kunst Speeldoos als surrogaat moeder ewondering Oasis heeft alle schijn van een fata morgana 99 fï pi m 'Golden Fiction' griezelig onder de maat meke Schotanus geeft muziekcursiissen voor kinderen tot vier jaar GERT VISSER, 071 -5356441 is de gewoonte om bij crematie of begrafenis detiek te spelen. Het valt ietwijfelen of de nabe- nden daardoor makke- vt r de dood van een ge- de le of bekende accepte- En voor de overledene betekent het zeker Veel minder gebrui- gr jk is het om muziek diE r baby's of zelfs het on- jjoren kind te spelen. En hebben daar juist wel baat bij, zo stelt mu- jedagoge Lieneke °otanus uit Leiden. Zij orgt sinds 1991 onder ïaam 'De Mirtetak' mu- cursussen voor kinde tot vier jaar en hun ou- i. Daarnaast geeft zij le- ;en over muziek tijdens wangerschap. eJN SJOERDDEJONG iTi n mt Lieneke Schotanus; „Zingen is heel belangrijk voor de hersenen.' s muziektherapeute ervoer )tanus de positieve werking muziek op kinderen. Dat op indringende wijze be- jd toen na de geboorte dochter Mirte in een cou- e moest. „Voor mij als der was het heel moeilijk 4ijmet haar in contact te ko lk kon niets doen, behalve 3 hand op haar buik leggen s en liedje zingen dat ik ook ^ns de zwangerschap had gezongen. Daarnaast zette ik op de couveuse het speeldoosje, dat ik voordat Mirte geboren was op mijn buik liet spelen. De verpleegsters waren verbaasd dat ze daar daadwerkelijk rusti ger van werd. Het muziekdoosje bleek als een soort surrogaat moeder te werken. Ik weet ze ker, dat die muziek mijn doch tertje bij haar ontwikkeling heeft geholpen. Daarnaast bood het mij steun in die machteloze situatie. Deze ervaring was voor Schotanus de reden om met 'De Mirtetak', een onderdeel van de wereldwijde organisatie 'Mu ziek op schoot', te beginnen Het uitgangspunt van deze or ganisatie was enerzijds het be sef dat kleine kinderen en ou ders thuis te weinig zingen en anderzijds de overtuiging dat muziek juist een positieve in vloed heeft op de ontwikkeling PP I FOTO HOL VAST/MARK LAMERS van het kind. Bij de acht muziekcursussen van de 'Mirtetak' wordt spelen derwijs zowel de geestelijke als lichamelijke vorming van het kind bevorderd. Klap-, kriebel en bewegingsliedjes, samen trommelen, gekke gezichten trekken en spelletjes dragen niet alleen bij aan het taalgevoel en het stemgebruik van het kind. Ook de motoriek, de sociale vaardigheden en de emotionele ontwikkeling van de kleintjes gaan door de cursussen erop vooruit. „Zingen is bijvoorbeeld heel belangrijk voor de hersenen," zegt Schotanus. „In het eerste levensjaar raakt een groot deel van de hersenen in onbruik, omdat niet gestimuleerd wordt. Door te zingen worden beide hersenhelften geactiveerd en leren ze samen te werken. Want het ritme-gevoel bevindt zich in de ene hersenhelft, het gevoel voor melodie in de ande re hersenhelft." Fototentoonstelling „Maar het belangrijkste van de muziekcursussen is dat de kin deren het plezier van muziek maken leren," zegt Schotanus. En dat de baby's en de peuters, maar ook de ouders, veel lol hebben bij de cursussen, blijkt uit de kleine foto-tentoonstel ling in de Openbare Bibliotheek in Leiden ter gelegenheid van het vijfjarige bestaan van 'De Mirtetak'. Deze tentoonstelling geeft eveneens een goede in druk van het werk van 'De Mir tetak', de gezongen, veelal over bekende, liedjes en het speel goed en de muziekinstrumen ten die worden gebruikt. De nieuwe cursussen van 'De Mirtetak' beginnen half januari. In de Openbare Bibliotheek te Leiden is aanstaande zondag vanaf 14.00 uur een muziek- middag voor ouders en kinde ren. Informatie bij Lieneke Schotanus: 071 -5211444. ^RECENSIE SUSANNE LAMMERS js siting: Colden Fiction door Toneel- Het Volk. Gezien: 10/1, Schouw burg Leiden. 5 irichting van de rookkamer irdig getroffen. Een niets- nd stuk moderne kunst, n-buis-stoelen: klinisch -öner wohnen'. 'Golden Fic- |Y van Het Volk speelt zich af ~en ziekenhuis, waar de ver loedering lelijk toe blijkt te slaan. De enige keer dat er art sen op het toneel staan, bespre ken zij - geheel volgens het ste reotypie - auto's. De patiënten, die veel heil verwachten van de muzikale therapie van dokter Mercurius, een naamgenoot van de god der zwendelaars, worden allengs gedwongen tot steeds meer zelfwerkzaamheid. Eerst nog slechts de eigen pie pers jassen, maar al gauw elkaar verplegen. De patiënten worden conse quent 'kranken' genoemd. Er is een lamme, een blinde en een fantast, die slechts met vage klachten kampt, vermoedelijk te wijten aan het kettingroken van Golden Fictions. Hij wordt aan gesteld als 'zaaloudste' en is al gauw bedreven in autoritair redderen. De ziekenhuis-intercom ver bindt de scènes. In het begin met mededelingen, tegen het einde met dienstorders, altijd voorafgegaan door fascistoïde marsmuziek. Het gewichtloze verhaaltje wordt verder opge smukt door de seksuele preoc cupaties van de personages. leze rubriek komen al of niet bekende treekgenoten aan het oord die, hetzij direct, zij zijdelings met kunst en cultuur te maken ben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een - instuiting waaraan ze i bijzondere waarde :hten. Van de snuifdoos van oma tot het sgedraaide muziekstuk illes wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Jaap lten, hoofdconservator het Prentenkabinet der ijksuniversiteit en tot voor kort hoogleraar unstgeschiedenis, zijn wondering uit voor een eplica van het beeld Venus Urania of een legorie der astronomie 11573. „De geweldige ekunsteldheid van de ouding - het is als het are een kurketrekker - maakt het beeld voor mij zo bijzonder." d A Het beeldje is een a schoolvoorbeeld 1 S van het manierisme, een ode in de beeldende kunst d rin men zocht naar de le uitdrukking van een in dit geval een wefiguur. Astronomie was zestiende eeuw bijna de ulairste wetenschap. Als een itenaar de hoge plaats van lens in Gods schepping tot rukking wilde brengen, uikte hij daartoe bij keur het menselijk lichaam, voorzien van hologischebetekenissen, is een klein beeld, zo'n 40 imeter, dat was in de ide helft van de zestiende een gewild formaat. Je het op je studeerkamer n. Als je dan opkeek uit je t, rustte het oog op iets dat procent mooi en goed was. daar dat ik het ook in mijn eerkamer heb staan. Je wilt ch graag omringen met laakte dingen. Op het te gezicht heeft het beeldje met mijn werk bij het itenkabinet te maken. Maar s niet helemaal waar. In de grafische kunst was men in die tijd ook bezig met de anatomie van de mens, de expressie van het ideale. Er zijn in de Renaissance bijna 300 van dit soort beelden gemaakt. Een groot aantal daarvan is op het moment samengebracht in een tentoonstelling in Berlijn, waarbij ook het origineel van dit beeld van de Vlaming Giovanni da Bologna. Normaal staat het in het Kunsthistorisches Museum in Wenen. Daar komt deze replica ook vandaan. Ze zijn daar gewoon te koop in het museumwinkeltje. De kunsthistorische waarde van deze beelden is de laatste tijd een beetje uit het oog verloren door de enorme aandacht voor moderne kunst. De Berlijnse tentoonstelling verbaast mij daarom ook zo. Ik ben benieuwd hoeveel bezoekers de expositie zal trekken. Hopelijk komen de beeldjes door 'Berlijn' weer in de belangstelling. Dat het een replica is en daardoor geldelijk weinig waarde heeft, maakt mij niet zoveel uit. Het verschil met het origineel is nauwelijks zichtbaar. Een niéuw afgietsel van een bestaand beeld wordt ongeveer e'e'n procent kleiner. Dat is met het blote oog niet waar te nemen. Bovendien is het hele proce'de' van bronzen beelden zeer geschikt om kopieën van het origineel te maken. Daardoor is een replica van een bronzen beeld veel minder hinderlijk dan een replica van bijvoorbeeld een schilderij. Het gaat toch in de eerste plaats om de vorm van het beeld. Ik heb een paar van dit soort beelden, maar deze springt er toch uit. De gekunsteldheid van de houding - het is als het ware een kurketrekker - dat maakt het beeld voor mij zo bijzonder. TEKST HANS VERSLUIS FOTO LOEK ZUYDERDUIN Het zingende dumbootje Liam Gallagher. FOTO JOHAN ZWAAN De hele voorstelling lijkt te zijn ingegeven door de trauma's die de bedenkers van 'Golden Fiction' hebben opgelopen tij dens ziekenhuisopnames. Maar de vergelijking van een zieken huis met fascisme is ziek. Het bevreemdt dan ook dat het aan wezige personeel van een der gelijke instelling toch braaf ap- plaudiseerde voor een voorstel ling die qua idee en spel zo grie zelig onder de maat was. Broedertwist heeft funeste uitwerking MUZIEK RECENSIE JOHN OOMKES Concert: Oasis. Bezetting: Liam Gallagher (zang), Noel Gallagher (elektrisch en akoestisch gitaar, zang). Paul Arthurs (gi taar), Paul McGuigan (bas) en Alan White (drums). Gehoord: 10/1, MuzieJ<centrum Vredenburg, Utrecht. Broers. Ze slaan elkaar soms de hersens in als ze op één podium staan. Don Phil Everly betaal den ooit The Price of Love, Neil en Tim Finn van Crowded Hou se misgunden elkaar steevast het grootste stuk Chocolate Cake en Kinks-zanger Ray Da- vies schreef ooit The Death of a Clown voor broer Dave. Ook onder de zo succesvolle Britpop ontwikkelt zich een ei gentijdse Kaïn en Abel-sage. Gi tarist, muziekliefhebber en songschrijver-met-talent Noel Gallagher vecht op het podium zulke ego-vel,dslagen uit met zijn mallotige broertje, het zin gende dumbootje l.iam Gallag her, dat de intrige om een te- kenFtlmversie sméékt. Het zou grappig zijn als het niet zo in-en in-triest was. Blur en Oasis liggen al maan den aan kop in de, zich sinds twee jaar opvallend aandienen de generatie Britse pop-rock bands. Samen met andere for maties hebben ze een voorlief de voor liedjes, de sixties, Len- non McCartney, Paul Weller en Britse working class gemeen. De formule zit vaak zo goed in elkaar, het songschrijverstalent levert hier en daar zulk goed materiaal op, dat de bijbeho rende hype naar Nederland is overgewaaid. Oasis is afkomstig uit Man chester, maar heeft niets ge meen met de vorige golf dance- bandjes uit de Midlands. Of het Tnoet de leipe, dopey houding zijn die Liam voor een micro foon aanneemt. Op de zang van Liam is weinig aan te merken. De ruwe stentor wordt geken merkt door een forse sneer, klinkt op het onverschillige af, maar hij past nu en dan won derwel bij de puntige, zwaar ge laden gitaar-riffs die broer Noel er uitperst. Nog meer dan hier en daar op beide Oasis-CD's Definitely Maybe (1994) en (What's the Story) Morning Glory (1995) hoorbaar is, beschikt de combi natie live beslist over een aan stekelijke, stevig aangezette sound, waarin meer dan The Beatles, Status Quo of The Kinks doorklinken. Sommige songs, zeker het ditmaal akoes tisch gebrachte Wonderwall, beschikken over een prachtige melodielijn, waardoor heel goed te begrijpen is wat hel jonge, enthousiaste publiek ziet in de wat melodramatische teksten van Noel. Niettegenstaande die fanma- tige geestdrift of even afgezien van de broeierige haat-liefde verhouding tussen de Gallag hers is Oasis live een vervelende band. Dodelijk saai. Als de bei de gitaristen na drie songs hun instrumenten staan te stemmen met de rug naar hel publiek, draait Liam rondjes om zijn ei gen as, een fles Spa meezeu lend, misschien wel hopeloos op zoek naar iemand die voor hem een Wonderwall zou kun nen zijn. Als het opwekkende 'Roll with it' even later toch een dansend publiek opleveren vat je medelijden met hem op om dat hij de finale zin: ,,l think I've got a feeling I've lost inside" een tiental keren moet uitsto ten. De drie anonieme anderen draaien hun verplichte figuren, want het geld stroomt momen teel met bakken tegelijk binnen, maar de passie, de vreugde van het muziekmaken zie je maar bitter weinig. Er zijn er die in het rollenspel van de Gallaghers een act zien. Misschien moeten we dan nog blij zijn dat ze het een uur lang volhouden. De zaal ziet er de grap niet van in. Nog meer dan een uur na de laatste noot hangt er een licht rellerige sfeer in Muziekcen trum Vredenburg. Een spray van plastic bierglazen daalt neer op het podium. Het zijn sterke benen die de weelde van het succes kunnen dragen. Overleden: Lies Franken (1930-1996) De actrice Lies Franken is, zon der dat daar veel ruchtbaar heid aatt is gegeven, zondag overleden. Die stilte lijkt bijna in tegenspraak met een succes volle toneelcarrière die zo'n dertig jaar heeft geduurd en haar in 1971 de Theo d'Or op leverde voor haar rol als Blan che in 'Tramlijn begeerte'. Stijl en noblesse in haar aan pak van rollen en de esprit om te relativeren. Die omschrijvin gen karakteriseren Franken als actrice wellicht het beste. Ze hield ook van het avontuur. In 1953 behoorde ze, net afgestu deerd van de toneelschool, tot de eerste ploeg acteurs die hui ten de vertrouwde Randstad durfde te gaan pionieren. Ze sloot zich aan bij toneel groep Theater uit Arnhem, waar ze een vliegende start maakte door al in het eerste seizoen de aandacht op zich te vestigen in 'Marie-Blanche' en 'Paard eet hoed'. En dat terwijl haar ouders er hoogst ongeluk kig mee waren dat hun dochter geen secretaresse werd, maar in 1950 koos vooreen to neelopleiding. Het aantal toneelvoorstellingen waarin Franken heeft gespeeld is imposant. Klassieke stukken wisselde ze af met blijspelen, waarin ze soms samen met haar in 1978 overleden echtge noot Pim Dikkers op het toneel stond. Achtereenvolgens was Lies Franken verbonden aan het Rotterdams Toneel (1957- 1900), lie I laagse .omedie 19621963 en 19641965) en het Nieuw Rotterdams Toneel (1965-1972). In 1975 schitterde ze als Roxane in de vrije pro- duktie 'Cyrano de Bergerac' in de regie van Ko van Dijk. Sinds 1953 was ze een geregel de verschijning op het scherm. I laar filmdebuut maakte I .ies Franken in 1955 in 'Ciske de rat' van Wolfgang Staudte'. Twee jaar later speelde ze in ierard Ruitens 'De vliegende Hollander'. „Het gaat me er niet in de eer ste plaats om een hoofdrol te spelen, de totale opzet is voor mij doorslaggevend." Een uit spraak die tekenend is voor de denkwijze van Lies Franken, die vooral genoot als het pu bliek dat ook deed. „Je hebt nu eenmaal respons nodig."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7