Rebellen slaags met politie HEEL VEEL MODE VOOR DE HALVE PRIJS i Situatie in Mostar verslechtert snel Prénatal Buitenland Jordaanse koning welkom in zwaarbewaakt Tel Aviv 'Artsen van Mitterrand charlatans' Oplossing begroting VS mogelijk na november lERDAG 11 JANUAR11996 AP Associated gal kiest zondag al president Jorge Sampaio of Anibal Cavaco Silva wordt zondag, rolger van Mario Soares, gekozen tot president van Por- Dat is duidelijk nadat zich gisteren de extreem-linkse kan- it Alberto Matos uit de race om het presidentschap heeft te- dj>trokken. Dat betekent dat een van de twee resterende kan- 1 Ken al in de eerste ronde de vereiste meerderheid van 50 fent zal halen. Of tegen koolmonoxide-vergiftiging Een ontdekking van Amerikaanse ruimtevaartdeskun- kan mensen thuis beschermen tegen een meestal dodelij- giftiging door koolmonoxide (kolendamp). Dat meldde het nschapsblad New Science gisteren. Twee Amerikaanse fir- zijn inmiddels begonnen met de ontwikkeling van produk- vaarin de stof is opgenomen. In de commerciële vorm is het E flijk om de katalysator toe te voegen aan filters die hete van boilers en kachels reinigen. icordvlucht ballonvaarder mislukt 'J Vle De poging van de Amerikaan Steve Fossett om als eer- Ul|on-stop in een ballon rond de wereld te vliegen, is mislukt. a(vonturier kwam op de derde dag van zijn solovlucht boven Lda in de problemen. Hij was maandag opgestegen voor een °lit die zestien dagen had moeten duren. De Amerikaan Hde met zijn vlucht de Britse zakenman Richard Branson en "Nederlander Henk Brink de loef af te steken. Onafhankelijk efelkaar willen ook zij als eersten in een luchtballon non-stop bide aarde vliegen. JJlypso van kapitein Cousteau zinkt Ipore Het onderzoeksschip Calypsovan de Franse oceano- IJacques Cousteau is door nog onopgehelderde oorzaak ge iten in de haven van Singapore. Het schip, dat sinds septem- _Joor een werf lag, is in het weekeinde aangevaren, zei de pteau Society in Chesapeake in de Amerikaanse staat Virgi- Ksteren. jrkse journalist doodgeslagen ^ül» De Turkse journalist Metin Göktepe is overleden aan Henbloedingen ten gevolge van slagen op het hoofd. Hij werd djndag in Istanbul dood aangetroffen nadat hij volgens oog- pgen door de politie was gearresteerd. Dat staat in het offi- I lijkschouwingsrapport. De 27-jarige journalist was maan- Jgestuurd naar de begrafenis van twee gedetineerden die bij ■jfcproer in de Turkse gevangenissen waren omgekomen. tlevering Rwandese verdachten jSEL» België is bereid tot de uitlevering van drie Rwandezen, fastzitten op verdenking van oorlogsmisdaden, aan het in- -ptionale tribunaal in Arusha. Het ministerie van justitie in jsel, dat vandaag het officiële uitleveringsverzoek verwacht, ~jt het hof volledige medewerking beloofd. De openbare aan- r van het Rwanda-tribunaal maakte gisteren voor het eerst imen bekend van de drie verdachten die hij voor het hof wil verschijnen. •aël heft blokkade op tALEM» Israël heeft vanmorgen de blokkade van de Westelij- Drdaanoever en de Gazastrook opgeheven. Dat heeft een mi- rte woordvoerder in Jeruzalem bekendgemaakt. De Palestijn- jbieden werden vrijdag afgesloten na de moord op Yahya sh, de bommenexpert van de fundamentalistische beweging ijias. Israël achtte Ayash verantwoordelijk voor een reeks van laanslagen, die tientallen Israëliërs het leven hebben gekost. liegramp eiste zeker 600 levens' hasa De vliegramp in Kinshasa heeft volgens een chirurg in Mama Yemoziekenhuis in de Zaïrese hoofdstad aan zeker pensen het leven gekost. De regering hield gisteren vast aan eerder genoemde dodental van meer dan 300. Zjrinovski wil Tsjetsjenen desnoods met napalm te lijf gaan Het gijzelingsdrama in de Zuidrussische deelrepubliek Dagestan, dat totnutoe 35 mensen het leven heeft gekost, is nog niet voorbij. Afgelopen nacht kwam het tot scher mutselingen tussen de Tsjetsjeense opstandelingen en een politie-eenheid die een kruising bewaakte. Volgens Russische persbureaus werden twee agenten gedood en zijn er 37 gevangengenomen. Tien vrijwillige gijzelaars, Dagestaanse functionarissen, zijn vrijgelaten. schillende berichten hebben Russische troepen de brug die de enige verbinding vormt tus sen de twee republieken, opge blazen. Uit de schaarse berich ten uit het gebied valt alleen af te leiden dat er nog onderhan deld wordt. De Russische opperbevelheb ber in Tsjetsjenië, generaal Ti- chomirov, eist dat alle gijzelaars MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De elf bussen met de guerilla- strijders en hun naar schatting 185 overgebleven gijzelaars, on der wie 110 vrouwen en kinde ren, stonden vanmorgen nog steeds vlakbij de grens van Da- gestan en de opstandige deelre publiek Tsjetsjenië. Volgens ver worden vrijgelaten. De opstan delingen vrezen echter dat de Russen hen na die vrijlating zul len afslachten. Zij dreigen de gijzelaars te vermoorden als de Russen er niet voor zorgen dat ze Tsjetsjenië ongemoeid kun nen binnenrijden. De strijders zijn omsingeld door Russisch elite-eenheden met tanks, pant serwagens en helikopters. De Russische strijdkrachten zijn geprikkeld door het over moedige optreden van de Tsjetsjenen. Waarschijnlijk heb ben de Russen van het Kremlin de opdracht gekregen een tri omfantelijke terugkeer van de Tsjetsjenen te voorkomen. Want de aanhangers van de Tsjetsjeense leider Doedajev vierden feest. (sttimorese >uwen igen asiel 'Rabin '-ziekenhuisafdeling geopend TEL AVIV AD BLOEMENDAAL alië heeft het Rode Kruis te helpen in de zaak e twee Oosttimorese vrou- lie op de Australische am- de in Jakarta politiek asiel n gevraagd. Dit heeft am- de-woordvoerder John vandaag bekend ge- vrouwen, Maria Sarmento in Odilia Victor (24), meld- zich gistermiddag bij de ssade en brachten daar de door. De Australiërs be- in de kwestie nu met het Kruis, aldus Milne. afgelopen maanden zoch- 13 Oosttimorezen politiek de ambassades van on eer Nederland, Groot-Brit- Frankrijk en Japan in nesië. igelijk 8.000 ten in de ijzermijn en oude ijzermijn bij de ische stad Ljubija liggen ïlijk de lijken van 8.000 ische Kroaten en moslims ioor Serviërs zijn gedood, de krant The New York zou gaan om slachtoffers etnische zuiveringen. Hun werden uit andere graven aid en herbegraven in de aldus de krant, die zich 'pt op uitspraken van niet- sche medewerkers van de in het noordwesten van n Zvonimir Cicak, hoofd iet Kroatische Helsinki Co- voor de Mensenrechten, lat er in Ljubija veel moor zijn gepleegd door de Ser- Britse officieren van de •vredesmacht van de 0 die in het noordwesten Bosnië zijn gestationeerd n dat hun patrouilles re- 'atig op lijken stuiten die in 'gaande staat van ontbin- verkeren. CORRESPONDENT Een kwart van de totale Israëli sche politiemacht was gister middag in Tel Aviv op de been bij het bezoek van koning Hus sein van Jordanië. Hussein arri veerde per helikopter op een klein vliegveld in het noorden van .de stad en omhelsde na aankomst de Israëlische pre mier Shimon Peres. Ook de rest van het bezoek werd gekenmerkt door weder zijdse hartelijkheden. „Onze sa menleving is per definitie nogal verdeeld, maar ik ken geen an der element dat ons zozeer ver enigt als uw bezoek aan ons land", vertelde Peres de koning later op de middag bij een be zoek aan het Ichilov-ziekenhuis, waar premier Jitzhak Rabin op de avond van de vierde novem ber de laatste adem uitblies. In aanwezigheid van Rabins weduwe Lea en een groot aantal genodigden opende de koning er een nieuwe, naar de ver moorde premier genoemde trauma-afdeling. Hij noemde Rabin 'mijn goede vriend en vredespartner'. De moord laat zien, zei Hussein tegen Peres, hoe nodig het is het vredespro ces voort te zetten. In het Icholov-ziekenhuis worden steeds vaker patiënten uit Arabische landen verpleegd. Koning Hussein sprak er met twee Jordaanse luchtmachtvlie gers. Na het bezoek aan het zie kenhuis vertrok hij naar het mi nisterie van defensie, voor een gesprek onder vier ogen met premier Peres. De meeste inwoners van Tel Aviv volgden het koninklijk be zoek op de televisie. Een groot deel van de stad was niet alleen autovrij, maar ook praktisch mensenvrij gemaakt, zodat de Jordaanse vorst het moest doen zonder juichende menigten op de trottoirs. Het bezoek van de koning werd rechtstreeks uitge zonden op de twee Israëlische televisiezenders en ook vfa de Jordaanse staatstelevisie. Gisteravond vloog de Jordaanse koning van Tel Aviv naar Beth Gabriel, aan de oever van het Meer van Galilea. Daar kregen twee vredesonderhande- laars van het eerste uur - de Jordaanse ambassadeur in Was hington, FayezTarawneh, en de Israëliër Elyakim Rubinstein - een onderscheiding. MOSTAR-SARAJEVO GPD-ANP Moslim-burgemeester Safet Orukevic van de Bosnische stad Mostar heeft president Tudj- man van Kroatië gevraagd een politiemacht in zijn plaats te stationeren. Hij verwijt de Bosnisch-Kroatische politie in Mostar dat zij het vredesak koord van Dayton niet nakomt. Agenten uit Zagreb en Sarajevo zouden de verslechterende situ atie in Mostar kunnen keren, al dus Orukevic. Tudjman heeft nog niet op het voorstel gerea geerd. De sfeer onder de bevolking van Mostar wordt met de dag slechter. De angst voor een nieuwe oorlog neemt toe. Na recente schietincidenten sloe gen gisterochtend granaten in op een kampement van het Bosnische regeringsleger. Er vielen geen doden of gewon den. Duidelijk was wel uit welke richting de granaten werden af gevuurd; uit het Kroatische westelijke deel van de stad. De tijdelijke burgemeester van Mostar, de Duitser Hans Koschnik die er namens de Eu ropese Unie zit, liet gisteren we ten dat de Kroatische politie slecht meewerkt aan de een wording van de stad zoals die in het vredesakkoord van Dayton is vastgesteld. De Italiaanse minister Agnelli (buitenlandse zaken) heeft gis teren namens de Europese Unie haar verontrusting uitgesproken over de gespannen situatie in Mostar. Zij heeft er bij Tudjman op aangedrongen de Bosnisch- Kroatische leiders aan de ak koorden van Dayton te houden. De multinationale vredes macht IFOR in voormalig Joe goslavië beschikt niet'over een mandaat om een einde te ma ken aan terroristische activitei ten. Een woordvoerder van IFOR in Sarajevo heeft dat giste ren gezegd naar aanleiding van de aanslag, een dag eerder, met een raket op een tram in de Bosnische hoofdstad. „Het is niet onze taak als politiemacht op te treden in de stad. Het gaat om een geïsoleerde misdaad en IFOR kan niet op elke straat hoek soldaten posteren", zei de woordvoerder. De NAVO-troepen in Bosnië staan voor grote praktische pro blemen als zij oorlogsmisdadi gers moeten aanhouden, inter neren en uitleveren. Volgens brigade-generaal H. Coopmans blijven de afspraken hierover tussen het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag en de NAVO een papieren regeling als die niet nader worden uitgewerkt. De generaal is contingentscom mandant van de Nederlandse militairen van de NAVO-vredes- macht. „Het spijt ons dat er onschul dige burgers zijn gedood, maar dat is blijkbaar de prijs die moet worden betaald voor een onaf hankelijk Tsjetsjenië. Wij wilden geen doden, de Russen wel. Le ve Doedajev". klonk het uit een van de bussen. De autoriteiten van de auto nome republiek Dagestan had den, blijkbaar met toestemming van Moskou, alles gedaan om niet nog meer betrokken te ra ken bij de bloedige burgeroor log die al meer dan een jaar in Tsjetsjenië woedt. Algemeen is bekend dat belangrijke aan- voerroutes voor wapens voor de Tsjetsjeense strijders via Dage stan lopen en even bekend is dat de Russische grensposten voor een handvol dollars en 'Posities Israël en Syrië nog ver uit elkaar' JERUZALEM-DAMASCUS AFP-Rtr-DPA Het onderhandelingsproces tussen Israël en Syrië verkeert „in een beslissende fase". De standpunten van de twee lan den liggen echter nog ver uit elkaar. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Warren Christop her gisteren gezegd in Jeruza lem. Christopher begon gisteren aan zijn 16de rondreis door het Midden-Oosten, waarbij hij Israël en Syrië nader tot el kaar probeert te brengen. Christophers bezoek valt sa men met het eerste officiële staatsbezoek aan Israël van koning Hussein van Jordanië. Hussein, Christopher en Peres voerden gisteravond laat over leg aan het Meer van Tiberias. Vandaag vliegt Christopher naar Damascus, waar hij presi dent Assad ontmoet; morgen keert hij naar Jeruzalem terug en zaterdagavond of zondag vliegt hij nogmaals naar Da mascus. Zijn pendeldiplomatie moet de basis leggen voor de volgende ronde van overleg tussen Israël en Syrië dat waarschijnlijk op 21 januari wordt voortgezet in de VS. voedsel wel een oogje willen dichtknijpen of bereid zijn zelf wapens aan de Tsjetsjenen te verkopen. De rechts-extremistische de magoog Vladimir Zjirinovski probeerde gisteren de stem des volks te vertolken. Op een con gres, waar hij met overweldi gende meerderheid werd geko zen tot kandidaat voor de presi dentsverkiezingen van juni, wond hij er geen doekjes om. „Ik richt mij tot u, president van Rusland. Als u niet alle strijders daar binnen een maand vernie tigt, als u niet al hun bases plat brandt, desnoods met napalm, dan zult u de verkiezingen op 16 juni verliezen en zal ik het op 1 juli wel allemaal doen", aldus Zjirinovski. PARUS •AP-AFP-ANP In Frankrijk is een verhit debat onstaan over de medische be handeling van de maandag overleden oud-president Fran cois Mitterrand. De broer van de gewezen Franse president heeft de artsen die Mitterrand behandelden beschuldigd van incompetentie. „Hij had net als ik genezen kunnen worden," zei Robert Mitterrand, die in de Verenigde Staten voor kanker werd behandeld, tegen de Fran se televisie. „Hij werd omringd door vier of vijf artsen die het niet eens werden over de te vol gen behandeling; toen gesugge reerd werd om advies te vragen bij buitenlandse artsen zeiden ze dat dat niet nodig was." Het hoofd van de afdeling on cologie van het Salpetriere zie kenhuis in Parijs heeft gisteren de medische behandeling even eens aan de kaak gesteld. Vol gens professor David Khayat is de oud-president door charla tans behandeld. De geneeskundige verwijt de artsen dat zij Mitterrand niet hebhen aangeraden de klassie ke behandeling voor prostaat kanker te volgen. „Afgezien van de verkwistende pijnbestrijding op zijn sterfbed, is de zorg voor de eerste man van het land waarschijnlijk slechter geweest dan die voor de laatste onder ons", aldus Khayat. De aantijgingen werden ver worpen door Aloph Steg, een van Mitterrands artsen. „Vanaf de eerste tekenen van zijn ziek te heeft de president een ade quate en efficiente behandeling gekregen," zei Steg op radio Eu rope 1. Een tweede behande lend arts, Philippe de Kuyper, zei dat het onmogelijk was om exact vast te stellen wanneer de ziekte begon. Opvangbekkens voor Rijnwater DÜSSELDORF DPA-ANP Om overstromingen van de Rijn te voorkomen, legt Duitsland de komende twintig jaar elf op vangbekkens aan. Met een tota le oppervlalfte van 4.700 hectare moeten de bassins in de aan Nederland grenzende deelstaat Noordrijn-Westfalen ongeveer 174 miljoen kubieke meter wa ter kunnen opnemen. Daarvan profiteren niet alleen de Duit sers die direct gevaar lopen, maar ook Nederland, aldus de regionale minister voor milieu. WASHINGTON Rtr-DPA De Amerikaanse kiezers moeten in november, wanneer er een nieuwe president en een deel van de volksvertegenwoordigers worden gekozen, maar een op lossing brengen voor de begro tingsproblemen. De bezuinigin gen die de regering heeft voor gesteld om de begroting in 2002 sluitend te krijgen, komen over een met wat de Republikeinen, willen. Alleen waar er moet worden bezuinigd blijft een punt van geschil. De kiezers moeten maar een beslissing for ceren. Dit heeft president Clinton gisteren gezegd nadat dinsdag het overleg over de bezuinigin gen weer eens was stukgelopen. I lij zei dat een sluitende begro ting in 2002, zoals het Congres die wil, mogelijk is, evenals een kleine belastingverlaging. Fun damentele voorzieningen op gezondheidsgebied, zoals Medi care en Medicaid, moeten ech ter blijven zoals ze zijn, aldus de president. De Republikeinen willen ook in die voorzieningen snoeien. Newt Gingrich, de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, verklaarde niet eerder zo pessimistisch over de Bill Clinton. foto epa kans van slagen in het begro tingsoverleg te zijn als nu. Ook hij sluit niet uit dat er pas na de verkiezingen van november een oplossing kan worden gevon den. Tot die tijd moeten de overheidsuitgaven dan maar maandelijks worden vastge steld, aldus Gingrich. Dit pessimisme deed veel be leggers schrikken. De aandelen koersen op de effectenbeurs van New York gingen fors on deruit. De Dow Jones-index zakte met 97 punten. Het is opruiming bij Prénatal. De leukste kleding voor aanstaande moeders, baby's, peuters en kleuters kost twee weken bijna niets. Bel voor winkeladressen tijdens kantooruren 036 - 5322000. TOT EN MET ZATERDAG 27 JANUARI 50% KORTING Een gegijzelde vrouw - naast haar een van de Tsjetsjenen zwaait met een witte shawl naar de Russische troepen, in een poging te voorkomen dat die het vuur op de autobus openen. foto reuter Koning Hussein en premier Peres onder een portret van de vermoorde Yitzhak Rabin in Tel Aviv. foto epa

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5