OPRUIMING Industrie verlaagt onder druk medicijnprijzen -F Binnenland Grotere zelfstandigheid voor gemeenten bepleit epatitis C bedreigt druggebruiker FNV zet licht op groen voor ontslagen bij ING ilips: Pensioen omlaag Dales in brons PERZISCHE TAPIJTEN FNV steunt bond uit VS in discussie met Ahold :RDAG 11 JANUAR11996 ANP Algemeen Nederlands Persbure.iu CPD Ge.nsooeerde Pers Diensten ag Landbouwminister Van Aartsen stelt 5,5 miljoen gui ttra beschikbaar voor de akkerbouwers die zijn getroffen Ie aardappelziekte bruinrot. Dat heeft het ministerie giste- •kendgemaakt. Eind vorig jaar trok de bewindsman al 3 gu den uit voor de schaderegeling. i Mierlo negeert wens Kamer ni| ag» Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken bezoekt oki wte week gewoon het Orient House, het PLO-kantoor in dat leruzalem. Dat bleek gisteren tijdens een spoeddebat in de eui te Kamer. De bewindsman legt met zijn besluit de wens zich neer van een aanzienlijk deel van de Kamer om af te an het bezoek. CDA en WD wilden uiteindelijk de zaak |jni pde spits drijven. are rdappelboeren krijgen 5,5 miljoen Twintig jaar voor moord Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren voor teo »ie moord tweemaal twintig jaar cel geëist tegen twee man- an 30 en 25 jaar uit Waalwijk. De mannen worden ervan cht dat zij in januari 1988 twee broers van 54 en 55 jaar in rode hebben beroofd en vermoord. Ze kregen van de jank in juli allebei vijftien jaar na eisen van twintig jaar. iciiwfonds sloopt 'Flipje' niet zomaar en^e bevolking van Tiel kan opgelucht ademhalen: Bouw- Woningbouw BV uit Amersfoort is niet van plan de karak- ieke delen van de oude fabriek van Flipje zomaar te slopen, ouwfonds is eigenaar van de voormalige jamfabriek in Tiel. de bedoeling dat er vierhonderd huizen komen. itolen kermisattractie weer terug lm De kermisattractie die dinsdag in het Noordgroningse ;ali urn werd gestolen, is weer terecht. Twee mannen uit Roer- 1 bleken de machine ter waarde van 1,4 miljoen gulden te dejen gestolen omdat de eigenaar nog een schuld van een eejduizend gulden had uitstaan. De politie had weinig moeite iske/blauwe Terminator plus oplegger te traceren in Venlo. liefethele land belden mensen de politie dat zij de truck had- eefien rijden, ntj fcjjdys stopt in Berchem, niet Zaventem De Thalys, de nieuwe flitstrein die later dit jaar gaat ti tussen Amsterdam, Brussel en Parijs, stopt in tegenstel- pt het bericht dat gisteren in deze krant verscheen, niet op ration Antwerpen Zaventem. Dit station bestaat namelijk ,Er had moeten staan dat de trein op weg naar Frankrijk in p stopt op de stations van Berchem (Antwerpen) en Brus- liid. Het Brusselse vliegveld Zaventem heeft wel een station, Tdat ligt niet op de route naar Parijs. sus stoppen met roken Omdat veel lezers informatie hebben gevraagd naar jfiding van het artikel over het succes van de cursus stop- Jnet-roken, dat maandag op deze pagina stond, volgt hier Jlefoonnummer van de Stichting Steunpunt Rookverslac. ,j020 6925260. lit miljoen voor Moluks Museum Staatsecretaris Terpstra van VWS heeft acht miljoen beschikbaar gesteld voor het Moluks Historisch Museum :echt. Daarmee is het voortbestaan van het museum gega- ierd. Dat was volgens het museumbestuur in gevaar door (gende exploitatiekosten. Medicijnen moeten dan wel voor vergoeding in aanmerking komen Stuurgroep bestuurlijke vernieuwing: LEEUWARDEN ANP De farmaceutische industrie is door de bocht. De medi cijnprijzen gaan per 1 april met ruim 20 procent omlaag. Voorwaarde is wel dat minister Borst van volksgezond heid ervoor zorgt dat nieuwe geneesmiddelen weer voor vergoeding in aanmerking komen. De maatregel levert jaarlijks zevenhonderd miljoen gulden op, waardoor de Wet Geneesmiddelenprijzen overbodig wordt, zo heeft de vereniging van farmaceutische ondernemingen Nefar- ma gisteren bekendgemaakt. lagen middels de prijzenwet. Daaronder vallen ook genees middelen die nog niet zo lang op de markt zijn en waar nog een octrooi op zit. Zover liet de industrie het niet komen, zegt J. Steinert, voorzit ter van Nefarma, maar hij sig naleert wel een gevaar. „Fabri kanten moeten de kosten van de ontwikkeling van deze mid delen terugverdienen. Dalen utrecht. anp-gpd Minister Borst is verheugd over de plannen. Het kabinet wil al lange tijd dat de prijzen van ge neesmiddelen fors dalen tot ze op het niveau van de ons om ringende landen liggen. Als de farmaceutische industrie niet zelf met maatregelen zou ko men zou de minister alle medi cijnprijzen met 20 procent ver deze geneesmiddelen sterk in prijs, dan wordt het onaantrek kelijk voor de industrie om te investeren in nieuwe medicij nen." Nefarma ontziet in haar voorstel dan ook de octrooi-ge neesmiddelen. Zij zullen maxi maal 7 procent in prijs dalen. De andere medicijnen worden ruim 20 procent goedkoper, maar Steinert sluit niet uit dat dat nog meer wordt omdat fa brikanten meer met elkaar gaan concurreren. Op ongeveer 60 procent van de geneesmiddelen zit geen oc trooi meer. „De prijzenwet gaat uit van een verlaging van 20 procent van alle middelen. We zijn benieuwd hoe de industrie toch aan een besparing van ze venhonderd miljoen gulden komt, terwijl maar 60 procent van alle middelen fors in prijs wordt verlaagd", zegt een woordvoerder van het ministe rie van VWS (volksgezondheid, welzijn en sport). Het is Nefarma gelukt alle aangesloten fabrikanten op een lijn te krijgen. Steinert erkent dat dit een moeilijk karwei was. Hij verwacht dat door haar plan ook een einde komt aan de bo venmatige hoeveelheid bonus sen en kortingen (300 miljoen gulden per jaar) die apothekers nu krijgen van de groothandel en de industrie. Patiënten zien niets van die voordeeltjes terug omdat apothekers dit niet door berekenen in hun prijzen. Borst vindt dit volstrekt onacceptabel. Al jaren probeerden achtereen volgende bewindslieden de machtige farmaceutische indu strie op de knieën te krijgen, dat is minister Borst nu gelukt. Gemeenten moetenten grotere zelfstandigheid krijgen. De pro vincie moet de voorwaarden daarvoor scheppen op basis van de wetgeving van het Rijk. Er moeten drie duidelijke be stuurslagen komen waar geen plaats meer is voor overlappin- gen. Dat is één van de belangrijk ste conclusies uit het rapport van de stuurgroep bestuurlijke vernieuwing in Friesland dat gisteren werd gepresenteerd. In de stuurgroep zitten vertegen woordigers van het Rijk, de pro vincie en de Friese gemeenten. Het gaat om een proefproject voor bestuurlijke vernieuwing dat alleen in Friesland draait en dat door de rest van Nederland op de voet wordt gevolgd. „Het belangrijkste is dat de burger in de toekomst precies weet naar wie hij of zij toe moet. Als hij een schuur wil bouwen, moet hij dat met de gemeente af kunnen handelen. GE NAAM ROMANTIEK !,]HilW,MH:ltl,Hc1iM»ltii4iiJilihilVISl'IHHI'HJll>iüBS3 st mtig procent is besmet met hardnekkige virusziekte *1 DAM CPD Nederlanders gegijzeld in Irian Jaya JAKARTA Rtr Vier Britten, twee Nederlanders, een Duitser en zeven Indone siërs zijn gegijzeld in Irian Jaya, de meest oostelijke provincie van Indonesië. De veertien wor den vastgehouden in een ge bied waar opstandelingen van de beweging vrij Papua (OPM) actief zijn. Eén van de gegijzelde Neder landers is volgens een woord voerster van het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken een medewerkster van het regionale bureau van Unesco in Jakarta. De ander is een mede werker van het Wereld Natuur Fonds. Ook een Duitse mede werker van het WNF bevindt zich onder de gegijzelden. Vol gens een woordvoerster van het WNF waren zij in het oostelijk deel van Irian Jaya bezig met een managementplan in het ka der van de natuurbescherming. Het gebied is onherbergzaam en nog nauwelijks in kaart ge bracht. Volgens het officiële persbu reau Antara is het Indonesische leger bezig met een onderzoek naar de gijzeling. „Wij zijn aan het uitzoeken of de ontvoerders lid zijn van de OPM of dat het gaat om de plaatselijke bevol king, die hen heeft gegijzeld omdat zij mogelijk heilige plaat sen hebben geschonden", aldus legerwoordvoerder generaal SuwarnoAdiwijoyo. De Beweging Vrij Papua (Or- ganisasi Papua Merdeka, OPM) strijdt al voor de onafhankelijk heid van West-Papua (voorma lig Nieuw Guinea) sinds Neder land het gebied in 1963 aan Indonesië overdroeg. Het is een -betrekkelijk kleine organisatie. Amsterdam Leden van het Corps Diplomatique, zoals deze bezoeker uit Sudan, maakten gisteren hun opwachting in het Paleis op de Dam voor de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie van koningin Beatrix. Prins Claus was wegens een operatie aan zijn kleine teen niet aanwezig bij de receptie. FOTO ANP KOEN SUYK Andere bonden woedend op Dienstenbond De mooiste Oosterse 1 apijten nu vtxirdeliger clan (X)it! DEN HAAG GPD j, eraandoening Hepatitis C 1(] last AIDS een serieuze be- ïg te worden voor met spuitende harddrugsge- trs. Uit onderzoek dat het bstituut voor Volksge- m eid en Milieu (RIVM) in opdracht van de Ge- elijke Gezondheidsdienst dam blijkt dat ruim 70 pi it van de harddrugsge- rs is besmet met deze o ekkige virusziekte. grootste groep geïnfec- it|n is te vinden onder spui- volgens de GGD zijn er jzingen dat de kans op besmetting het grootst is als men in aanraking komt met el- kaars bloed. Besmetting door sperma, speeksel en vaginaal vocht lijkt beduidend minder vaak voor te komen. Hepatitis is in feite een lever ontsteking die wordt veroor zaakt door verschillende typen virussen. Tegen Hepatitis C be staat in tegenstelling tot de veel besmettelijker B-variant nog geen vaccin. Symptomen van de ziekte zijn vrij algemeen: men kampt voornamelijk met vermoeidheid. Chronische He patitis C is bovendien moeilijk te behandelen omdat het virus continu van uiterlijk verandert. Om die reden is het virus ook moeilijk te bestrijden met medi cijnen. In totaal geneest slechts 15 tot 20 procent van de Hepa titis C-patiënten. Circa 80 pro cent komt nooit meer van de ziekte af. Er is echter goede hoop dat het percentage gene zingen in de toekomst zal stij gen door de toepassing van nieuwe medicijnen: een combi natie van de geneesmiddelen Interferon en Ribavarine. Het onderzoek naar Hepatitis C staat nog in de kinderschoe nen. Het virus werd pas in 1988 getraceerd, waardoor onder zoek naar de bestrijding ervan pas laat op gang is gekomen. De Dienstenbond FNV heeft de finitief het licht op groen gezet voor gedwongen ontslagen bij de ING-bank. Er werken 30.000 mensen bij de bank. De andere vakbonden in het bankbedrijf zijn woedend op de Diensten bond FNV omdat die op eigen houtje een sociaal akkoord met de ING heeft gesloten. Het sociaal plan heeft als doel gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te voorkomen, onder meer door omscholing. Ook krijgt een overtollige ING-me- dewerker tenminste één jaar de tijd om binnen de bank of el ders een andere functie te vin den. Maar als dat geen soelaas biedt, kan er ontslag volgen. De andere bonden haakten vorig jaar herfst af toen bleek dat ING per se wilde vasthou- werkt aan een beperking pensioenen. Het huidige m gaat nog uit van een >en dat 70 procent be- van het laatst verdiende Daarvoor zou een pen- in de plaats moeten ko- dat gebaseerd is op het lat men gemiddeld in het m heeft verdiend. Dat zal algemeen lager zijn. de wijziging wil Philips inkosten beperken. In de •Hoon-regeling zou jaar procent van het loon ge- 'eerd worden voor het 3en. Nu vergt de pen- egeling veel meer. vooral lat bij loonsverhogingen het bijzonder bij carrière- rs die Fikse loonsverbete- bereiken moet wor- üjbetaald over de jaren waarin men minder verdiende. Philips onderhandelt met de vakbonden over de veranderin gen die het bedrijf nastreeft. De pensioenleeftijd zou bij Philips om 62,5 jaar komen te liggen met de mogelijkheid om pas met 65 met pensioen te gaan (met een hogere uitkering) dan wel al met 60 jaar (maar dan te gen een lager bedrag). Nieuwe werknemers zouden direct on der de nieuwe regeling komen te vallen. Degenen die nu al bij Philips werken, zouden kunnen kiezen tussen de twee syste men. De discussie over omzetting van pensioensystemen in mid delloon-regelingen is enige ja ren geleden aangewakkerd in een pensioennota van de staats secretaris van sociale zaken. Philips lijkt nu de eerste te wor den die haar in praktijk brengt. Mevrouw JW. Schuiling-Dales, zus van de twee jaar geleden over leden minister van binnenlandse zaken len Dales, bekijkt het bron zen beeld van haar zus. Het beeld is gemaakt door beeldend kunste naar Tuinman uit Zwijdrecht. Het staat in het gebouw van de Dienst Arbeidsvoorziening van het ministerie van Binnenlandse Zaken. FOTO ANP PAUL STOLK den aan de mogelijkheid indivi duele werknemers te ontslaan. De Dienstenbond FNV bleef be trokken omdat de bond daar ondanks de omstreden opening voor ontslag betere resulta ten van verwachtte. Behalve de ING reorganiseren ook de ABN AMRO, RABO, Van Lanschot en de Generale Bank (voorheen Credit Lyonnais Bank Nederland). In totaal zul len er de komende drie a vier jaar zo'n 15.000 banen verdwij nen uit deze florerende bedrijfs tak. D. Hamaker, bestuurder van de Dienstenbond FNV, zei vorig jaar zomer al: „Als ik heel eerlijk ben. dan zeg ik: het kan niet zonder gedwongen ontsla gen". De andere bonden in het bankbedrijf vinden echter dat de Dienstenbond FNV het hoofd te snel in de schoot heeft 'Hoog pensioen is onhoudbaar' DEN HAAG ANP Een pensioen gebaseerd op 70 procent van het eindloon is ver moedelijk onhoudbaar. Door geldgebrek zullen pensioen fondsen met toenemende ver grijzing en een AOW-uitkering die achterblijft bij de salarisstij ging, moeten afzien van com pensatie voor prijs- en loonstij gingen. Dat voorspelt R. Jans- weijer, medewerker van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), in zijn proefschrift. Het onderzoek van Jansweijer bevestigt de indruk die ook in de politiek bestaat, dat de pro blemen die zich na 2013 zullen voordoen veel ernstiger zijn bij de aanvullende pensioenen dan bij de AOW. Heemstede, Bronsteeweg 2 023 5292509 Amsti-rd.il» - Eindhoven ruilingen Heemstede Hengelo Hilversum I ill>urn ZAANDAM GPD-ANP De FNV Dienstenbond vraagt Ahold-topman C. van der Hoe ven om alsnog een gesprek te voeren met A. Banks, de verte genwoordiger van de grote overkoepelende Amerikaanse vakbond Teamsters die mo menteel in Nederland is. De bond beschuldigt Ahold, het moederbedrijf van supermarkt ketens in Nederlard (Albert Heijn) en de Verenigde Staten (onder meer Tops, Finast en Edwards), ervan een slecht soci aal beleid te voeren in de VS. Ahold weigert echter Banks te woord te staan. „Wij voeren op holdingniveau geen gesprekken met vakbondsvertegenwoordi gers", aldus een woordvoerder. Volgens hem moeten dergelijke gesprekken gevoerd worden met de directies van de betrok ken dochterondernemingen. In een advertentie in enkele dagbladen riep de Amerikaanse bond Ahold gisteren Ahold op in te grijpen in het sociale be leid van Tops, Finast en Edwards. Zij zouden werkgele genheid afbreken en de leef baarheid van stadscentra be dreigen door enorme super markten aan de rand van ste den te bouwen. Met de op komst van deze hypermarkten draagt ook de invoering van een nieuw distributiesysteem bij aan de verpaupering van de stadscentra, aldus Teamsiers. In dit nieuwe systeem levert de fabrikant rechtstreeks aan distributiecentra van Ahold-ke- tens. Vanuit de distributiecentra worden dan de winkels van het Zaanse concern bevoorraad. Ahold vindt de verwijten van Teamsters onjuist en eenzijdig. De Ahold ketens hebben hele maal geen plannen om hyper- markten te openen. Het nieuwe distributiesysteem is gelijk aan het systeem dat ook al enige tijd in Nederland door Ahold wordt gebruikt, stelt het bedrijf. In dit systeem worden de door leve ranciers gebrachte goederen niet meer opgeslagen in het dis tributiecentrum. inaar meteen overgeladen in vrachtwagens die de winkels in de regio be voorraden. Een beroep bij de provincie is dan niet meer mogelijk. De pro vincie schept beleidslijnen voor ruimtelijke ordening en daarin moeten die van de gemeente passen", aldus Loek Hermans, voorzitter van de stuurgroep en commissaris van de koningin in Friesland. Ook op het gebied van milieu en stads- en dorpsvernieuwing krijgt de gemeente meer be voegdheden. In minder dan twee jaar is de stuurgroep met voorstellen gekomen voor onge veer tien beleidsterreinen. Zo zal de commissaris van de ko ningin korpsbeheerder van de politie worden. Nu is dat nog de burgemeester van Leeuwarden. Ook gaat het bestuur van de po litie, brandweer en alarmcen trale en ambulancevervoer van de regio naar de provincie. De stuurgroep doet nog geen definitieve uitspraak over de versterking van de positie van Leeuwarden en een mogelijke herindeling door samenvoeging van Leeuwarderadeel, Menal dumadeel en Leeuwarden. Weer crash van F-16; piloot uit Noordzee gered DEN HAAG ANP Een F16-gevechtsvliegtuig van de koninklijke luchtmacht is gistermiddag neergestort in de Noordzee. Een Britse reddings helikopter pikte de piloot op, die met zijn schietstpel te water was geraakt, zo meldde het mi nisterie van defensie. De 24-jarige piloot is overge bracht naar een ziekenhuis in Great Yarmouth. Hij was af komstig van de vliegbasis Twenthe en was bezig met een trainingsvlucht. Het toestel raakte op ongeveer honderd ki lometer ten noorden van Nor wich te water. De luchtmacht start een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Sinds de ingebruikname van de F16 in 1979, zijn dertig toe stellen verongelukt. Het laatste ongeval dateert van augustus 1993. Borst tegen VN: Mag ik 50 kilo heroïne kopen? DEN HAAG ANP Minister Borst van volksgezond heid heeft toestemming ge vraagd aan het drugbureau van de Verenigde Naties in Wenen om dit jaar vijftig kilo heroïne te mogen aankopen. De drugs zijn bestemd voor een proef met het op recept verstrekken van hero ine aan langdurig verslaafden. Het ministerie van VWS heeft dat gisteren bevestigd. De proef wordt mogelijk ge houden in Rotterdam, Amster dam en de stedendriehoek De venter, Apeldoorn, Zutphen, waarbij ook Epe zich wil aan sluiten. Van deze drie heeft Rot terdam de beste papieren om dat het uit eigen kus al een mil joen gulden voor de proef reser veerde. Borst verwacht van an dere deelnemers ook een eigen bijdrage. Bovendien wil de minister dat de steden een gezamenlijk voorstel ontwikkelen, zodat het mogelijk wordt dt resultaten van de proef met elkaar te ver gelijken. De proef met heroïne verstrekking aan verslaafden die geen perspectief meer hebben, is al aangekondigd in de Drugs nota van het kabinet. Eis van zeven jaar tegen laatste verdachte AH-zaak ARNHEM ANP Voor de rechtbank in Arnhem is gisteren zeven jaar celstraf ge ëist tegen de laatste verdachte in het Albert Heijn-proces, een 28-jarige Bussummer. Volgens officier van justitie mr. J. Rijkers is hij mededader van de overval op het filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek. Bij die overval wer den in 1990 twee medewerkers van de supermarkt gedood en raakte een derde invalide. De man heeft zijn betrokkenheid altijd ontkend. Volgens de officier van justitie is er te weinig bewijs om de man ook voor deelname aan de overval in 1989 op het filiaal van Albert Heijn in Baarn te vervol gen. Als bewijs voor het aandeel van de Bussummer aan de overval in Oosterbeek voert de openbare aanklager verschillen de getuigenverklaringen op, waaronder die van de hoofdda der. Deze verklaarde dat de 28- jarige Bussummer heeft meege daan aan de overval in Ooster beek.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3