Afrika' s luchtruim zit vol met vliegende doodskisten Feiten &Meningen Erbakan heeft kans door politiek geweld Turkije 'Betalen aan Palestijnen is investeren in vrede' Pil neenfdi zin in drank w<f» DONDERDAG 11 JANUAR11996 Erbakan, foto anp NIEUWSANALYSE Necméttin Erbakan, de leider van de fundamentalisti sche Welvaartspartij die eind december de parlements verkiezingen in Turkije won met 21,7 procent van de stemmen, is door president Demirel uitgenodigd een regering te vormen. De president heeft haast gemaakt met de benoeming, want onder de huidige, grimmige omstandigheden mag Turkije niet langer stuurloos blij ven. Dinsdagochtend werden in Istanbul twee top-indus- triëlen en een secretaresse van de Sabanci-holding neergeschoten op de vijfentwintigste verdieping van het zwaarbewaakte hoofdgebouw van de Firma. Floe de aanvallers hun wapens hebben kunnen binnensmokke len, is een raadsel. Ook hoe ze het kantoor van de jong ste Sabanci-broer konden bereiken toen die in vergade ring was met de directeur van Toyota, een automerk dat in Turkije door Sabanci wordt geproduceerd. De politie gaat er vanuit dat de moordenaars medeplichti gen binnen het concern hebben. Een half uur na de aanslag eiste de extreem-linkse Revolutionaire Bevrijdingspartij van het Volk (DHKP) de verantwoordelijkheid op. Als bolwerk van fascisme en kapitalisme werd de Sabanci-holding gestraft voor de drie doden, leden van de DHKP, die donderdag bij onlusten in een gevangenis in Istanbul vielen, waar het al sinds half december rommelde. De politieke gevan genen weigerden op appèl te verschijnen. Ze werden daar uiteindelijk hardhandig toe gedwongen, maar door hel optreden van de gend arme vielen er doden en tiental len gewonden (onder wie 21 ge ndarme-leden). Protesten, gijzelingsacties en hongerstakingen in diverse ge vangenissen in het hele land te gen het geweld van afgelopen donderdag, werden gedurende het weekeinde ondersteund door demonstraties in Istanbul. Daarbij werden bussen en au to's in brand gestoken. Maan dag werden op de begrafenis van twee van de slachtoffers honderden demonstranten ge arresteerd en ondergebracht in sportzalen. Een verslaggever van de linkse krant Evrensel (Universeel) overleed maandagnacht aan de gevolgen van zware klappen op zijn hoofd. Maar dinsdag, nog voor de moord op de top-indus- triëlen, werden alle acties afgeblazen. Want het minis terie van justitie had de lijst met 36 punten ter verbete ring van de situatie in de Umraniye-gevangenis in Is tanbul geaccepteerd. Slechte een paar punten betreffen gezondheidszorg en comfort. De belangrijkste eisen zijn in twee woorden samen te vatten: meer vrijheid. Zo krijgt iedere politieke groep zijn eigen vertegen woordiger, die eenmaal per week met de gevangenisdi rectie zal overleggen. Turkije kent geen cellen met twee of vier personen, maar tientallen gevangenen zitten op zalen bijeen. Het gebeurt regelmatig dat leden van ver schillende politieke groepen (overigens bijna allemaal extreem-links) elkaar in de haren vliegen. Vanaf nu worden de zalen per groep ingedeeld. Zalen van dezelf de ideologie of gevangenen die voor dezelfde zaak ver oordeeld zijn, zullen bij elkaar op bezoek mogen. Doorzoeking van de zalen zal alleen nog gebeuren in aanwezigheid van een aantal vertegenwoordigers van de gevangenen. Van zaken die in beslag genomen Wor den, zal een proces-verbaal opgemaakt worden. Verder zullen de kranten iedere dag gehaald worden, televisie is toegestaan. Gevangenen die dat willen mogen een ijskast, fornuis of strijkijzer aanschaffen en ze mogen hun eigen kleren dragen. Bezoekers zullen nog maar een keer gefouilleerd worden en zullen eten of cadeau tjes mee mogen brengen. De minister van justitie heeft vaak geklaagd dat de gevangenissen tot 'scholen voor terroristen' verworden zijn. De directeur van de Umraniye-gevangenis ver klaarde toen hij als gevolg van de onlusten uit zijn func tie gezet werd, dat overplaatsing van een paar opruiers (waar hij almaar geen toestemming voor kreeg) de zaak had kunnen voorkomen. Beide heren hebben gelijk vanuit hun eigen stand punt. Maar wat ze vergelen is dat de situatie inherent is aan het hebben van politieke gevangenen. In een sys teem waar burgers niet mogen betogen om uiting te ge ven aan hun ongenoegen, waar schrijvers hun ideeën niet mogen opschrijven, zal politiek geweld blijven be staan. In een land waar de overgrote meerderheid van de bevolking rechts gestemd heeft, valt na de recente ex- treem-linkse activiteiten echter weinig begrip te ver wachten voor meer tolerantie. Integendeel, ook de ge matigde burger zal zijn ontzetting uiten in een radicale re opstelling. Dat is het ideale klimaat voor de funda mentalistische Erbakan om zijn enige eventuele coali tiepartner, de conservatieve Moederlandpartij, die tot- nutoe net als de andere partijen geweigerd heeft, over de streep te trekken. ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN De vliegramp in Zaïre waarbij zeker 275 mensen omkwamen is de ergste, maar zeker niet de eerste in het land en op het continent. De laatste paar maanden hebben in heel Afrika grote rampen plaatsgevonden en kwamen honderden mensen om. Ingewijden omschrijven nogal wat vliegtuigen in Afrika daarom als 'vliegende doodskisten'. Een geboekt retourtje blijkt steeds vaker weggegooid geld. Zaïrese Rode Kruismedewerkers en reddingswerkers leggen de lijken van de driehonderd slachtoffers op de markt in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa bij elkaar, foto epa Hoewel nog steeds druk wordt gespeculeerd en gezocht naar de werkelijke oorzaak van de ramp met een vrachtvliegtuig buiten de Zaïrese hoofdstad Kinshasa, wezen nogal wat ken ners van de luchtvaartindustrie in Zaïre op overbelasting. „In Zaïre hoeft niemand zich te houden aan de regels voor vliegverkeer, want ze worden toch niet gecontroleerd", meent een deskundige. „Vliegmaat schappijen permitteren zich de vrijheid te doen en te laten wat ze willen en niemand die daar iets aan doet." Ook de ramp vorige maand in Angola, waarbij eveneens een Zaïrees toestel neerstortte en 141 inzittenden omkwamen, was volgens ingewijden veroor zaakt doordat het te zwaar bela den was. Maatschappijen in Afrika vervoeren ook niet alleen zittende maar ook staande pas sagiers, die op hun beurt niet altijd slechts met een handtasje of aktentas de cabine binnen gaan maar soms hele vrachten vis, graan, lappen en in enkele gevallen zelfs vee als handbaga ge meesleuren. Berucht daarom zijn de zoge naamde 'markt mamma's' in West-Afrika, die nogal eens voor opstoppingen, vertragingen en vooral irritaties bij medepassa giers zorgen. Dikke mamma's die met hun handelswaar zit plaatsen van anderen innemen zijn geen uitzondering. DOOIE MUSSEN Zorgwekkend is bovendien het onderhoud aan vliegtuigen. Re geringen hebben vaak geen geld om de noodzakelijke onder houdsbeurten te laten uitvoeren en onderdelen te kopen, terwijl privé-maatschappijen veilig heidsvoorschriften voor het ge mak negeren uit het oogpunt van zo snel mogelijk zoveel mo gelijk winst maken. Ook de luchthavens zijn in nogal wat gevallen slacht be mand en uitgerust. De Verenig de Staten zeggen vanwege die veiligheidsproblemen al hun vluchten naar Nigeria enige tijd geleden al definitief te hebben stopgezet. Nigeria zelf houdt het op politieke motieven. Ook Kenya krijgt op dit gebied een steeds slechtere naam. Het zijn hier vooral de kleinere toe stellen die steeds vaker als dooie mussen uit de lucht ko men vallen. In anderhalfjaar tijd kwamen zeker vijftien vlieg tuigjes vroegtijdig naar bene den. Passagiers wisten soms op miraculeuze wijze aan de dood te ontsnappen, maar het me rendeel van de inzittenden was minder fortuinlijk. OMKOPING Een westerse piloot, al twaalf jaar werkzaam in Kenya, schuift een groot deel van de schuld op het Directoraat voor Burgerlijke Luchtvaart (DCA): „De omko ping en corruptie binnen de DCA heeft een zo grote omvang genomen dat Kenya's Piloten Brevet, eens alom gerespecteerd in de wereld, nu niet meer waard is dan de waarde van het papier waarop het gedrukt is". Met andere woorden: diploma's voor piloten, veiligheidscertifi caten voor vliegtuigen en certi ficaten voor mensen die in de luchtvaart werkzaam willen zijn, kun je in Kenya gewoon kopen zonder onderworpen te hoeven worden aan examens en inspecties. Vliegtuigen en pilo ten die elders in de wereld aan de grond gehouden zouden worden, kunnen in Kenya daar om gewoon het luchtruim kie zen. Onervaren vliegers in veel te zwaar beladen of slecht on derhouden toestelletjes. De ge volgen zijn vaak catastrofaal. Kenya's DCA treedt ondanks de bekende feiten echter nauwe lijks preventief op. Als grote uitzondering liet de DCA vorige maand beslag leg gen op drie met de stimuleren de plant miraa (bestemd voor Somalië) overladen vliegtuigen, voordat ze konden opstijgen. De piloten verschenen voor de rechtbank, maar alle blaam wees in de richting van het di rectoraat zelf dat werd beticht van wijdverbreide corruptie, onmacht en verwaarlozing. Maar, meent de westerse piloot, ook de diverse vliegmaatschap pijen die lichtgewicht-toestellen laten vliegen vanaf Kenya's Wilson Airport (een van de drukste vliegvelden in Afrika), zijn schuldig. De piloot haalt een bedrijf aan dat pas negen jaar bestaat en in de laatste vier jaar vijf vliegtuigen heeft zien neerstorten. De autoriteiten hebben nog steeds niet ingegre pen, afgeschreven vliegtuigen kiezen nog iedere dag vrolijk het luchtruim. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De Palestijnen zitten voorlopig on der de pannen. Deze week beloof den de donorlanden een bedrag van in totaal 1,37 miljard dollar, dat in termijnen zal worden over gemaakt voor maart 1997. Dat was ongeveer wat Jasser Arafat had ge vraagd, maar aanzienlijk meer dan waarop hij had gerekend. „Zonder de hulp van onze broe derlanden, onze vrienden, zouden we niet in staat zijn verder te gaan op de weg naar een rechtvaardige vrede", zei Arafat gisteren na af loop van de donorconferentie in Parijs. De boodschap achter die woorden was dat Noord-Amerika, Europa en Japan de financiële bij dragen aan de Palestijnse Nationa le Autoriteit (PNA) niet alleen moeten zien als ontwikkelings hulp, maar vooral als een investe ring in vredé. „Waar u in Europavoor betaalt, is stabiliteit in ons gebied. Later kunt u hier dan zaken doen en uw geld terugverdienen", zegt dr. Adnan el-Ammad, hoofd van de PECDAR- afdeling die is belast met de coör dinatie van de donorhulp. PEC- DAR is de Engelse afkorting van de Palestijnse Economische Raad voor Ontwikkeling en Wederop bouw, in 1993 opgericht op advies van de Wereldbank. Vijf bestuurs leden zijn ook ministers in de Pa lestijnse autonomie, de overige ne gen zijn onafhankelijke deskundi gen. Kort na de ondertekening van het eerste Israëlisch-Palestijnse ak koord, eind 1993, beloofden de do norlanden Arafat een bedrag van 2,4 miljard dollar. Dat moest wor den uitgesmeerd over een periode van vijfjaar. De afgelopen twee jaar hebben de Palestijnen 650 miljoen dollar gebruikt voor een noodhulpprogramma in de Gaza- strook en Jericho, tot voor kort de enige gebieden die onder Pales tijns bestuur stonden. „De verwachtingen waren hoogge stemd, maar de mogelijkheden be perkt", zegt dr. El-Ammad. „In de Gazastrook is de afgelopen tijd vooral gewerkt aan de verbetering van de infrastructuur. Maar dat is een bodemloze put. Je kunt er geld in blijven stoppen zonder dat de mensen veel concrete resultaten zien. De meeste straten liggen er nog steeds armzalig bij, vooral in de vluchtelingenkampen. Het dui delijkst is de vooruitgang te zien in de scholen en in de ziekenhuizen, die zijn opgeknapt en van nieuwe apparatuur zijn voorzien." Sinds het begin van de autonomie is er in bestuurlijk opzicht veel ver beterd, niet alleen volgens de Pa lestijnen zelf, maar ook naar het oordeel van Europese diplomaten die bij de hulpverleningsprogram ma's zijn betrokken. Wat nog altijd beter kan, is de coördinatie tussen de verschillende hulpverleningsin stanties, ministeries en instituten. „Ieder ministerie en ieder gemeen tebestuur wil het liefst zelf zaken doen met donorlanden", zegt Am- mad. Vooral het eerste jaar klaagden de Palestijnen dat veel donorlanden gemakkelijker beloven dan beta len. Maar de geldstroom is nu goed op gang gekomen, en dat is be langrijker omdat het autonome ge bied veel groter is geworden. Nog een maand of drie zullen de perso neelskosten van de PNA voor reke ning komen van de donorlanden. Daarna moeten ze worden opge bracht door het bestuur. Het staat al vast dat de Palestijnse begroting niet toereikend zal zijn, zodat de donorlanden in ieder geval voorlo pig het gat moeten dichten. Een zware last vormt (ffe Palestijnse politiemacht, die tot nu toe werd betaald uit het door de Noren be heerde Holstfonds. In 1994 werd 69 miljoen dollar besteed aan poli- tiesalarissen en vorig jaar 88 mil joen. Daar kwam nog eens in to taal 63 miljoen bij voor de aan koop van materieel. Het oorspronkelijke aantal van 7.000 politiemannen is nu al opge lopen tot 19.000, zegt dr-Ammad. Hij spreekt tegen dat het aantal uit de hand is gelopen, de sterkte zou relatief vergelijkbaar zijn met die in Egypte of Jordanië, en wijst erop dat veel werklozen een baan heb ben gevonden bij de politie. „We begrijpen best dat de publieke opi nie in de donorlanden zegt: Waar om moeten wij via ons belasting geld de salarissen betalen van de Palestijnse politie. Ons antwoord is: U heeft ons aangemoedigd vre de in het Midden-Oosten te aan vaarden. zodat u hier zaken kunt doen. Als we de vrede willen hand haven hebben we een politiemacht nodig." Wat de vooruitzichten voor de Pa lestijnse economie betreft zijn bei de Palestijnse economen tamelijk optimistisch. Ammad voorspelt dat over een jaar of vijf de resultaten van het hulpprogramma voor de Gazastrook duidelijk zullen blijken. Hazboun is nog optimistischer: „Ik verwacht dat al dit jaar de eerste verbeteringen zichtbaar worden. Gaza zal er deze zomer al veel be ter uitzien. Er zal een begin zijn ge maakt met een aantal grote projec ten, zoals het vliegveld en de zee haven. Er verrijzen prachtige ho tels aan de kust en ik denk dat de hoge werkloosheid van nu zal gaan dalen." RAMALLAH/BETHLEHEM AD BLOEMENDAAL AMSTERDAM GPD „Alhohol? Doet me nil sag. meer", riepen verstokt drinkers in koor nadat Jen een halfjaar een nieu\ de I hadden geslikt om vai z'c verslaving af te komen 30 Voor prof. P.J. Geerlin; pd van het Jellinek Centn Amsterdam is er daarq, n geen twijfel mogelijk: t delijk is er een goed ge neesmiddel tegen alco eie lisme ontdekt. an De pil, die in maart als chi Campral op de markt |r0( komt, is onder leiding )ai Geerlings uitgetest op ventig mensen die ver knocht waren aan alco IV ca. De Amsterdamse oj derzoeker is razend er thousiast over het resu *7 De 'proefkonijnen' die e eerst constant naar de grepen, halen nu onve schillig hun schouders als anderen zich laven jenever, wijn en bier. ik neem wel een Spa njw Rood", is hun ijzig kali un reactie. 1 b Geerlings denkt dat de en nieuwe 'wonderpil' ee du stekende aanvulling is ;ei de bestaande therapie et I Hij gelooft zelfs dat eei iei kort gesprek van zo'n t minuten met de huisa i genoeg is. Na dat 'mot rende gesprekje' kan d arts met een gerust ha pil voorschrijven. Als 3l pral eenmaal na zo'n v a( of drie geheel in het li- gr chaam is opgenomen, is behoefte aan alcohol s uj, verminderd. 'Nooit me j drinken' is dan geen ui meer, maar een realite Het al bestaande medi f| Refusal kan vanaf maat de prullenmand, iets v IA Geerlings uiterst geluk 'd mee is. „Refusal was ein' paardemiddel. Het hai?^ selijk veel bijwerkingei 0' patiënten kregen hartk pingen en ze gingen zi zó beroerd voelen, dat het medicijn niet meei namen. In plaats daan n gingen ze dubbel zo h$e weer alcohol drinken. nieuwe pil heeft als en g bijwerking dat je er dicr_ van kunt krijgen. Maar probleem kun je met ei- lagere dosering oplossè Geerlings vindt het veiA gend dat de nieuwe pil! eens niet in Amerika is) dekt, maar in Europa. i precies te zijn in Frankf waar wetenschappers pil jarenlang hebben u test op ratten. „Ratten net als mensen niet vie [I van alcohol. Maar nad: het nieuwe middel toe diend hadden gekregei gaven ze de voorkeur a een schoteltje water", j Geerlings veelbetekenf Daarna volgden proevi met mensen. Eerst in Frankrijk en vervolgen J in andere Europese lan De stof waarop het niei middel is gebaseerd is - cieel ingeschreven als 'acamprosaat'. Deze sti verhoogt het zogenaan taurine-gehalte in het r bloed en werkt daardoi op de prikkels die aan hersenen worden dooi geven. Gevoelens van nemen af en daarmee de zucht naar sterke di1 Na tientallen jaren ond1 zoek lijkt het 'ei van Co lumbus' voor de alcoht te zijn gevonden. Toch meent Geerlings i de pil geen einde zal m1 ken aan andere vormei van behandeling, zoals sprekstherapie. „Om al holisme goed te beham len, blijft het toch belai rijk te zoeken naar de o zaken, en dan kom je tf recht in zaken als versti ringen in de opvoeding Maar de pil is wel een enorm hulpmiddel om hij snel de cirkel van he nemen doorbreekt. Als patiënt merkt dat hij gt trek meer heeft in alcol staat hij sneller open vt therapie", aldus Geerlii AMSTERDAM GPD

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2