Wereld 'siaakt sprong §an eeuwen ioodschappen doen vanuit je luie stoel met de afstandsbediening jERDAG 11 JANUARI 1996 25 Iputers helpt annoe te bestrijden 201 en koffieplanters in afgelegen gebieden in Ivoor- zjjn konden hun produkten tot nog toe alleen op een is hjchtige manier kwijt. Vanwege de afstanden en het ;scerejeken van telefoonverbindingen waren zij gedwon- |5n 4 onderhandelen met tussenpersonen, die weer le- aan handelaren in de hoofdstad Abidjan, die weer inwea, )n Mflden met opkopers op de wereldmarkt. Ma rbij rf BRUUN uao en koffie werden daar- ns. Londen of New York duur P' maar de boeren in het den «ikaanse land kregen op hS een schijntje voor hun is vd- ^et rneeste geld bleef Onzefn' bij de tussenpersonen. ;r sirp1 Amerikaans bedrijfje in de |ast een netwerkje van ledoale telefoons opzette en de oetbflanters geld bij elkaar ucca voor hun eigen 'cellpho- teara ikan mee bellen zij nu recht- tballi met een contactpersoon i( ijan die via een computer satellietverbinding direct /erle Jt' bij de internationale itoffenbeurzen. De kosten t eclpe tussenpersonen zijn iner tineerd en de boeren ver dol sP meer aan hun koffie en nde Een schoolvoorbeeld van r elecommunicatie ook in ;j landen voor welvaart kan de e sp|s in Mauretanie, dat een oet overleefd in- en uitvoer- mptm kende. Het aanvragen een invoervergunning ■ode twintig dagen. Het in- douaneformulieren 3egt ens 48 uur. De installatie goeden simpel computersys- iddeVoor minder dan een mil- lollar zorgde voor een re- stone, waardoor invoer van lakelijke goederen nu in zijn voorbeelden die ons rfrlingen, die gewend zijn an iet gebruik van computers it te elle telefoonverbindingen erbazen. Maar de ontwik- ht van de nieuwe technolo- op telecommunicatie- en icee utergebied kunnen in ont- de üngslanden een revolutie IV g brengen die van ingrij- invloed zal zijn op hun etepmische en sociale ontwik- at ig- dj lutsend le cijfers geven een ont- hutsend beeld: in de Derde We reld zijn er gemiddeld 3,6 tele foonlijnen per honderd inwo ners. In de westerse landen vijf tig. Miljoenen Afrikanen heb ben nog nooit een telefoontje gehad. De stad New York heeft meer faxmachines dan in heel Afrika te vinden zijn en de geïn dustrialiseerde wereld heeft tweehonderd maal zoveel com puters. Door de explosieve ontwikke ling van het computergebruik in de westerse wereld lijkt die ach terstand alleen maar groter te zullen worden. Het lijkt ook geen prioriteit voor veel arme landen. „Als ik straatarm was en honger had zou ik me ook geen zorgen maken over het bezit van een draagbare telefoon of een computer", is een veelge hoorde reactie. Overleven gaat voor. Maar daarmee zijn veel ont wikkelingsdeskundigen het niet langer eens. „Door hen aan te, sluiten op het internationale communicatienetwerk kunnen we die landen economisch leef baarder en concurrerender ma ken", meent Mary-Sue Shore, een communicatiespecialist van de firma Global Business Strate gies in Washington. „En daar mee kunnen we helpen de ar moede te bestrijden." Shore is door GBS uitgeleend aan de .Wereldbank, die pro- jekten in tal van derde-wereld landen financiert. De voorbeel den van de cacaoboeren in Ivoorkust of de douaneproce dures in Mauretanie spreken boekdelen. Computers helpen boeren hun oogsten beter te plannen, helpen artsen in afge legen gebieden bij het bestrij den van epidemieën en leraren bij het geven van onderwijs. Derde-wereldlanden die niet meedoen met de computerre volutie lopen volgens Shore een dubbele achterstand op: zij ra ken op technologisch gebied achterop, en vergroten boven dien hun economische achter- Koffiebonen selecteren in Ivoorkust. stand. De kloof die daardoor ontstaat zal nauwelijks meer te dichten zijn. En zelden hebben ontwikkelingslanden zó veel kansen gehad om een sprong voorwaarts te maken. Habbekrats De ontwikkeling van de nieuwe technologieën gaat namelijk zo snel en de kosten dalen zo dra matisch dat zelfs arme landen voor, bij wijze van spreken, een habbekrats hun achterstand kunnen inhalen. Over twintig jaar zal de uitwisseling van in formatie zo goed als gratis zijn, stelt een Wereldbank-rapport, waardoor deze landen volop aan het econmische proces kunnen deelnemen. Een bedrijf in Kenya kan straks de strijd om een order aanbinden met een concurrent in Denemarken, als beide hun produkten aanbieden via het Internet. De informatietechno logie breekt grenzen tussen lan den en handelsblokken in een razend tempo af. Door de steeds lager wordende kosten kunnen zelfs kleine bedrijven in ontwikkelingslanden de strijd op de wereldmarkt aan. Ontwikkelingslanden kunnen door nu mee te doen een hele boel fasen in hun technologi sche ontwikkeling overslaan. „We willen ze helpen een sprong te maken van de 18e naar de 21e eeuw, en dat in zes maanden", zegt Shore. „We vertellen dat zij nieuwe techno logieën nodig hebben om inves teerders aan te trekken en dat er zonder investeerders straks geen eten zal zijn." Zij profiteren daarbij van de ontwikkelingskosten die het westen heeft gemaakt. „Ethio pië heeft de mogelijkheden om een deel van Afrika te voeden", zei Thomas Musa uit Addis Abeba in juli op de jaarlijkse In- ternet-conferentie. „Maar ons probleem is wanbeheer en oor log. Informatie op zakelijk, agrarisch en medisch gebied is onontbeerlijk. Het Internet kan daarbij helpen." Het grootste probleem daar bij is niet geld of computers, die trouwens steeds beter en goed koper worden, maar vooral ver bindingen. Het gebrek aan tele foonlijnen in Afrika en zuidelijk Azië vormt de belangrijkste rem. Computers communice ren via telefoonlijnen. In ont wikkelingslanden woont 75 pro cent van de wereldbevolking, maar die beschikt slechts over 12 procent van alle telefoonlij nen. De wachttijden voor een aan sluiting zijn in landen als Nepal, Zambia, Tanzania of Bangla desh meer dan tien jaar, in Gha na zes jaar, in India drie jaar en zelfs in het meer ontwikkelde Zuid-Afrika meer dan twee maanden. Maar ook hier biedt de technologische revolutie uit komst. De draagbare telefoon wordt hel communicatiemiddel bij uitstek voor onderontwikkel de landen. Draadloos Het opzetten van een draadloos netwerk kost slechts een fractie van het aanleggen van een tra ditioneel telefoonsysteem met ondergrondse en onderzeese kabels. Een kabelnet kost 2000 dollar per abonnee, een draad loos net minder dan de helft. Er wordt gewerkt aan een systeem van tientallen goedkope satel lieten die zelfs de meest afgele gen uithoeken met elkaar ver binden. De investeringen daarvoor moeten uit het buitenland ko men, maar de Amerikaanse, Eu ropese en Japanse telecommu nicatiebedrijven worden nog te vaak afgeschikt door de staats monopolies in ontwikkelings landen en de tegenwerking op wetgevend gebied. Veel Afri kaanse regeringen zijn bang om hun telefoonnetwerk uit han den te geven aan grote buiten landse investeerders. „Maar de concurrentie komt toch", zegt James Bond. het hoofd van de afdeling telecom municatie van de Wereldbank. „Ze zullen het niet meer kun nen tegenhouden." Kleine be drijfjes zijn overal in Afrika en Azië bezig draadloze telefoon systemen op te zetten die de ka bels van de overheids-PTT's niet meer nodig hebben en de mensen eindelijk betaalbare verbindingen bieden. „En als er eenmaal een satel liet boven hun hoofd hangt kunnen zij er niets meer tegen doen", aldus Bond. Hij advi seert Derde-Wereldlanden dan ook hun protectionistische maatregelen te laten vallen, vol ledig mee te doen in de com municatierevolutie en inves teerders ruim spel te geven. „Dat zal alleen maar winnaars opleveren. Wie niet meedoet is de grote verliezer." gut (jgtom in de 'brave lazy world' jjn nteractieve TV. 2.500 huis- ens in de Engelse steden ch en Colchester dwalen al in de nieuwe wereld van ik. Filmpje huren, video- etje spelen, boodschappen banko verschrijvingen in, winkelen en nog veel deze gelukkigen hoeverl deur niet voor uit. Ze ha- aet allemaal in huis, vanuit lie stoel, met de afstandsbe- Jng in de hand en de blik ^it scherm. 2.500 gezinnen nemen aan een 'marktproef met actieve TV, opgezet door ce >h Telecom (BT), zeg maar e ingelse PTT. Even buiten n rich, in het superbeveiligde 'h! irchcentrum van deze municatiegigant, verzeke- topmanagers dat we van hebben met het grootste actieve TV-experiment ter !ld. 2500 deelnemers zijn zo le lecteerd dat ze een dwars- snee van de Britse bevol- ',el vormen. Dat moet ook wel, t het gaat bij deze proef niet ,s e eerste plaats om de tech- he aspecten. Wat BT wil we- n is hoeveel geld de consu- rI it wil offeren op het altaar II een nieuwe levensstijl en >1, te diensten het meest popu- zijn. Daarover bestaat na- 3 jk nog nauwelijks informa- |'t et experiment startte in juni al minstens een jaar duren. commandocentrale van het j! eem bevindt zich in het BT- erzoekscentrum, waar reus- Öge en bloedsnelle compu- informatie van tientallen leveraars - van TV-zenders banken en winkels - in bits eren en digitaal versturen t hun broertjes in zes be- inde telefooncentrales in vich en Colchester, ie op hun beurt verzorgen 1 'erbinding met de aangeslo- huishoudens. BT kon dank- J pedaal ontwikkelde appara- f voor het grootste deel ge- ikmaken van het bestaande iverk van koperkabels. Voor vijfhonderd - zakelijke - afne mers zijn glasvezel-verbindin gen gemaakt. Dit levert BT meteen gege vens over verschil in kwaliteit en snelheid tussen glasvezel- en koperverbindingen. De eerste ervaringen zijn, aldus verant woordelijk topmanager Rupert Gavin, dat de kwaliteitsverschil len tussen koper en glasvezel - dat een bijkans onbeperkte ca paciteit heeft - miniem zijn. Pandora Het enige wat de consument aan huiskamerruimte inlevert voor dit gejakker van bits over de elektronische snelweg is een plek bij de TV voor een kastje ter grootte van een videorecor der. Deze zogenaamde set up box is de doos van Pandora die gekoppeld aan de afstandsbe diening de wereld van nieuwe mogelijkheden opent. Het technische verhaal is in drukwekkend en voor een leek nauwelijks te bevatten. Des te betreurenswaardiger is het dat BT de menselijke kant van dit experiment als een leeuw af schermt. Wie met de 'users' wil praten, de mensen die het sys teem in huis hebben, komt van een koude kermis thuis. BT wei gert elke medewerking. Volgens Gavin wil BT voorko men dat individuele gebruikers belaagd worden door nieuws gierige journalisten. Maar de oorzaak van deze bezorgdheid schuilt in een ander aangevoerd argument: het bedrijf wil als het projekt afdoende is beproefd een totaalbalans opmaken. Tus sentijdse en puur individuele, subjectieve waarnemingen pas sen niet in de media-politiek. „U kunt proberen achter de adressen van onze users te ko men. Maar bedenk wel dat zij een contract hebben getekend dat hen verbiedt het systeem aan niet-deelnemers te tonen", snibt projectmanager Paula By rne waarschuwend door de tele foon. Somber Het systeem werkt. Speurtoch De plattegrond die 2.500 huidhoudens in Ipswich en Colchester te zien krijgen, wanneer ze inschakelen bij Britisch Telecom. ten langs gemeentehuizen, voetbalverenigingen en andere gemeenschapscentra in Ipswich en Colchester leveren niets op. „Ik heb een journalist in huis die aan het experiment deel neemt. Maar zijn BT-contract verhindert ons erover te schrij ven", zegt de hoofdredacteur van de Ipswich Evening Stan dard somber. En hij is al niet enthousiast over interactieve TV. „Het is zeer concurrerend voor ons", zegt hij. Van de ne gen aangeboden diensten is een aantal zeer bedreigend voor zijn krant. Local Life bij voorbeeld levert de afnemers het laatste lokale nieuws, verzorgd door plaatselijke freelance journalis ten en het landelijke persbureau Press Association. Bovendien lokt de plaatselijke commercie met kleurige beeld schermadvertenties de klant in het digitale paradijs. Wat is er mooier dan een aanbieding be kijken, met de afstandsbedie ning een keuze maken, de beta ling regelen, en de 'bestelling thuisbezorgd k,rijgen? Daar kan je als krant niet tegenop, adver tentie- en abonneeverlies dreigt. Ook voor de middenstand zal de naar het zich nu al laat aan zien onstuitbare opmars van in teractieve TV grote gevolgen hebben. De klant 'wandelt' via het scherm langs winkelschap pen en maakt een keuze. Met andere woorden: deze virtuele winkel zal in werkelijkheid een klinische opslagplaats van voor verpakte artikelen zijn. De win kelier achter de toonbank of kassa verdwijnt en wordt pak huisbeheerder annex thuisbe zorgen De videotheek zal vermoede lijk als eerste de slag verliezen. De afnemers in Ipswich en Col chester kunnen voor omgere kend vier tot tien gulden (afhankelijk van de film) een exemplaar uit een vrijwel onbe perkt arsenaal kiezen en zo vaak en zoveel bekijken (of op hun eigen video opnemen) als ze willen. Die prijzen zijn nu al verge lijkbaar met die van de traditio nele videotheken in Engeland. Maar 'uitgeleend' is er niet meer bij. Slechts in het theoreti sche geval dat een paar hon derd mensen op precies hetzelf de moment dezelfde film kiezen kan het BT-systeem de vraag niet aan. Tevreden Het prijskaartje dat BT (voorlo pig) aan het experiment heeft gehangen is aantrekkelijk voor de consument. Over de eigen investering houdt het concern uit concurrentieoverwegingen de kaken op elkaar. „Ze zijn aanzienlijk", zegt Gavin met een glimlach. De uitverkorenen in Ipswich en Colchester beta len echter geen installatiekos- ten. Voor toegang tot de totale service moet maandelijks 4.99 pond (12,50 gulden) worden neergeteld. Voor dat bedrag kan de con sument ondermeer gratis shop pen, het lokale nieuws volgen of door BT geselecteerde TV-pro- gramma's opvragen. Sommige programma's, bijvoorbeeld soap-series die al af zijn, kun nen zelfs eerder worden beke ken dan het TV-rooster aan geeft. Tussen live-uitzending van bij voorbeeld het nieuws en weergave via het BT-systeem is nauwelijks tijdsverschil. Met an dere woorden: inschakelen naar keuze. BT is niet de enige die met in teractieve TV experimenteert. In Cambridge is een lokale kabel exploitant met een kleinschali ger proef bezig, die 250 huis houdens ongeveer dezelfde diensten aanbiedt. Met dank aan de Daily Telegraph weet ik nu dat afneemster Sue Maltby en haar twee zoontjes tevreden mensen zijn. „Ik hoef niet meer naar de bank, niet meer naar de supermarkt. Niet meer aanslui ten bij de kassa. Geweldig", zegt Sue, fitness-instructrice bij haar eigen bedrijfje, The Body Firm. Ze overweegt nu al haar bankrekening te transferen naar een bank die op het systeem is aangesloten. En ze verruilt ook haar vertrouwde supermarkt voor een concurrent die wel aan de proef deelneemt. De com mercie is gewaarschuwd! Dankzij een pincode - ook BT hanteert dit systeem bepaalt alleen zij wanneer wordt 'inge logd'. De kinderen kunnen dus niet naar hartelust interactief gaan. „We bepalen zelf wat we willen zien, wat we nog een keer willen zien en wat niet. liet be tekent dat wij de controle over de 'I"V hebben en niet anders om", glundert Maltby. Maar de vraag wat ze nu doet met al die extra vrije tijd blijft onbeantwoord. Ook weten we niet of haar twee zoontjes al schermjunkies zijn geworden. Toch is die kennis van belang. Technisch gesproken is het mo gelijk om heel het Verenigd Ko ninkrijk in pakweg vijf jaar tijd intcraktief te maken. Het enige waar exploitanten als BT op wachten is de definitieve kos- ten-batenanalyse. Irritant Een enthousiaste voorstander als Rupert Gavin en hij is niet de enige onder de glasvezel- acrobaten - heeft weinig be hoefte aan discussies over de sociale gevolgen van het inter actieve avontuur. Voorzichtig vragen 'Bent u niet bang dat Engeland straks wordt bevolkt door mensenschuwe inactieve thuiszitters' verleidt de mul- timedia-ziener tot een honend antwoord: „Vroeger haalden de vrouwen water bij de waterput om te kunnen wassen. Daar maakten ze een praatje. Toen kwamen de waterleiding en de wasmachine. De waterput is verdwenen. En wilt u zeggen dat vrouwen elkaar nu niet meer ontmoeten en samen pra ten?" Ongetwijfeld. Nu al zorgt de aan computer gelieerde techno logie voor geweldige vooruit gang in wetenschap, onderwijs, gezondheidszorg en communi catie. Het irritante aan de apos telen van de vooruitgang is ech ter dat ze hun digitale evangelie verkopen door sceptische onge lovigen onvervaard in de vuil nisbak van de geschiedenis te dumpen. Zij hebben het licht gezien, de anderen dragen de oogkleppen van de oerconser vatieven die vergeefs ageerden tegen vindingen als de stoom machine, de auto en het vlieg tuig. Leve dus interactieve TV en de macht van de afstandsbedie ning. Geen werkloosheid, geen honger, geen grenzen, overal vrede, iedereen rijk in het virtu ele paradijs waar de verbeelding aan de macht de werkelijkheid bepaalt. Wie de afstandsbedie ning links laat liggen veroor deelt zich tot een ellendig leven in de ouderwetse 'real world'. Aansluiten bij de kassa graag.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25