Da's dus 21 x prijs! Boulevard ruimt op. ÜYrouwenbridge moeten ze afschaffen' 6 Sport Rijneke Boulevard Zoeterwoude. Vlakbij, veelzijdig en verrassend voordelig. NDERDAG 11 JANUAR11996 CHEF WILLEM SPIERDIJK 071-9356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER 071 535ÓH3 oo igstgeestse Trims van der Spek ongetraind goed voor zilver op NK ik de knuppel maar in het hoenderhoek gooien", rail Tmus van der Spek twee dagen nadat ze samen met jorie Bicknese de tweede plaats heeft behaald op het |bridge voor vrouwenparen in Utrecht. ,,Het vrouwen- moeten ze afschaffen. Het feit dat ik zilver haal genoeg over het niveau." gen en duidelijk nog lang niet in de buurt komen. „De komende tien jaar hoeft men internatio naal niets van het damesbridge te verwachten. Wij zouden zo genaamd moeite met de jeugd hebben werd er vooraf gezegd. Maar ze stortten stuk voor stuk op de laatste dag in. Ze zijn to taal niet stressbestendig. Bo vendien hebben ze nauwelijks talent." Van der Spek, directeur van haar eigen communicatiead viesbureau, trekt zelf een verge lijking. „Stel je voor dat Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel nu met het NK kunstrijden voor paren zouden mee doen en dan tweede worden. Dat zou onge veer hetzelfde zijn als wat Mar- jorie en mij is overkomen." De vraag om opnieuw in het Nederlands team te komen spe len en aan de komende Olym piade in oktober op Rhodos („In die tijd moet ik geld verdie nen") mee te doen, heeft ze met nee beantwoord. Maar het zegt genoeg dat iemand die het brid ge voornamelijk voor de gezel ligheid beoefent voor Neder land mag uitkomen. „Ik werk 60 uur per week, heb een gezin en kan onmogelijk de tijd vrij ma ken. Alleen op donderdagavond bij de Leiderdorpse bridgeclub speel ik in de interne competitie met mijn partner Ron Hein- sman. Voor de gezelligheid maar wel altijd om te winnen. Zelfs als ik een spelletje speel met mijn kinderen wil ik win nen. Ik ben een vreselijk mens. Een tweede plaats is leuk, maar interesseert me niet", aldus de moeder van twee zoons. Van der Spek leerde op elf-jarige leeftijd bridge van JTGEEST GERTJAN VAN GEEN toon is gezet. Oegstgeestse jder Spek (42) heeft weinig 7i.|net het vrouwenbridge en lis geen valse bescheiden- ^1. ,,lk ben tien jaar geleden y%ö topbridge gestopt en speel competitie meer. Marjorie *fk spelen maar een keer in Ijaar met elkaar. Dit veld was 'loon uitermate zwak. Het ojeen schande geweest als we minstens tweede waren ge- Saen." ruus van der Spek is een jakwaterval. Bridgetermen een leek tureluurs van zou 1-Ejden vliegen over tafel. Als "zou moeten zou Van der k van de 182 spellen die op 30-jNK gespeeld werden er 100 9%iteloos uit het hoofd kun- naspelen. Onafgebroken is fean het woord en ze heeft goeds over voor door gedomineerde bridge- _Jeld. i kaarten vast kunnen hou- het is bridgejargon voor wj er. wel of niet iets van kan. Dmeeste vrouwen in Neder- kunnen dat niet volgens der Spek. Alleen de Neder- ^dse kampioenen Bep Vriend !eWrijke van der Pas, op wie 1 -lverdedigsters Van der Spek in een rechtstreeks •l in de laatste ronde van het ctywee weekeinden gespeelde •■^jde achterstand niet konden vjdmaken, hebben naast het petal die gave. De rest van het bestond uit i-oige meiden', die trillend van zenuwen de confrontatie de gevstigde orde aangin- haar moeder. Pas in haar stu dententijd - ze studeerde Ne derlands met logica als bijvak in Utrecht - werd ze fanatiek wed strijd bridgster. Mede onder in vloed van de wereldberoemde Italiaan Garozzo bereikte ze de vrouwentop. Impuls „Garozzo heeft het vrouwen- bridge een enorme impuls ge geven. Ik werd als jonkie gekop peld aan een van de beste brid- gesters van Nederland, waar door ik veel leerde." In die tijd stond haar leven in teken van het bridgen. Twee keer per week trainen, bijna elk weekend spelen en vooral veel bridgelite- ratuur doornemen. Vakanties stonden slechts in het teken van of werden gecombineerd met bridgen. Wat tegenwoordig uit blijft gebeurde eind jaren ze ventig wel. De toenmalige Ne derlandse vrouwentop werd in een keer omvergegooid. De tweede plaats die ze op het EK van 1980 in Monaco behaalde met Dickie Hoogenkamp valt echter in het niet bij de 19de die ze in 1986 bij het WK Open Viertallen met Bep Vriend („Zij is drie keer zo goed als ik") in Miami behaalde. „Er deden 160 viertallen mee, de nationale top van alle bridgenaties, waaron der slechts drie vrouwelijke teams. De mannen keken flink op hun neus als ze van ons ver loren, want vrouwen worden geacht niet te kunnen bridgen." De mannelijke minachting voor vrouwelijke bridgers maakte ze een keer mee in Juan les Pins bij een individueel toernooi. Van der Spek werd gekoppeld aan een of andere 'macho Fransoos'. „Die stelde botweg dat als ik sans opende we geen transfers speelden, zodat hij het contract in handen kreeg. Maar als hij zou openen, speelden we wel transfers. Dat is toch be hoorlijk beledigend. Ik heb twee keer zeven sans geboden zon der mijn kaarten te bekijken en van hem heb ik de rest van het toernooi niets meer vernomen." Dat ze wel kunnen bridgen bewezen de vrouwen dus in Mi ami waar ze een wereldprestatie leverden. Echtgenoot Peter On- vlee - zelf fervent bridger - stelt: „Je kunt het vergelijken met UVS die de KNVB-beker wint en onderweg ook nog eens Feyenoord, Ajax en PSV heeft uitgeschakeld. En waarschijnlijk is dat nog gemakkelijker." De prestaties werden niet ge boekt met dank aan de bridge bond. „De omstandigheden wa ren meestal verre van ideaal. Het mocht allemaal niets kosten terwijl de bond toch zwemt in het geld. Hotelaccommodaties waren niet om over naar huis te schrijven en we kwamen vaak pas een dag van tevoren aan. Niet echt een ideale voorberei ding", aldus Van der Spek. „Maar misschien zijn die zaken nu beter geregeld. Uithoudingsvermogen Wie denkt dat bridge gewoon een spelletje kaarten is komt bedrogen uit. Bridge op topni veau vereist een flinke conditie. Op het genoemde WK werd veertien dagen lang veertien uur per dag gespeeld. Gezien het feit dat de sport 90 procent concentratie vergt, een uitput tingsslag. Bridge is bovendien een eerlijke sport. Punten wor den gescoord op basis van ver gelijking met hoe de andere pa ren in dezelfde windrichting hebben gespeeld, zodat het er op neerkomt dat het paar dat de kaarten het beste uitspeelt, het hoogste gemiddelde behaalt. Bovendien is het systeem dat een paar speelt bij de tegen stander bekend en gebeurt het bieden met biedkaarten en niet hardop. Van der Spek: „Het kan uitmaken of iemand sans zegt in plaats van sans atout. En het kan natuurlijk niet zo zijn zijn dat een hard uitgesproken dou blet straf is en een zacht gepiept doublet informatief" Op de grote toernooien wordt er zelfs met tussenschotten gespeeld zodat de partners elkaar niet bewust of onbewust signalen kunnen geven. Op het NK was dit niet het geval maar eerlijk heid staat bij het Nederlandse vrouwenbridge hoog in het vaandel. „Je speelt om de eer, valsspelen en winnen is niet leuk." Ziek Valsspelen en uithoudingsver mogen hadden Van der Spek en Bicknese niet nodig de afgelo pen twee weekeinden. Sterker nog. Bicknese was ziek terwijl de Oegstgeestse afgedraaid door het vele werk vlak voor Kerst aan het NK begon. „Marjorie moest de laatste zaterdag om het kwartier naar de WC. Zo kwam het er een keer op neer dat zij spelleider was in zeven sans, maar weer richting toilet ging. Zeven sans is het hoogste wat je kan bieden en je moet dan alle slagen halen. Ik was 'dummy' en moest dus de kaar ten op de tafel leggen. Omdat zij er niet was vroeg ik de tegen standsters of ik haar kaarten mocht bekijken. Ik liet de tegen partij zien dat we dertien slagen van boven hadden en zij waren het daarmee eens. Zo gebeurde het dat ze terug kwam van het toilet en het volgende spel al weer begon, zonder dat ze iets had gedaan." Het huidige niveau van het Nederlandse vrouwenbridge heeft Van der Spek ertoe bewo gen een petitie te ondertekenen om het NK vrouwenparen maar af te schaffen of het in een an dere vorm te laten plaatsheb ben. Met meer paren (dit kam pioenschap slechts veertien red.) omdat er nu nog te veel punten worden verdiend door fouten van anderen en niet door goed spel. „Het vrouwenbridge wordt Truus van der Spek: „Het vrouwenbridge wordt nooit van hoog niveau als het in de huidige vorm wordt door gezet." FOTO HENK BOUWMAN nooit van hoog niveau als het in de huidige vorm wordt doorge zet. De bridgecompctities op districtsniveau - er is een lande lijke bondsklasse A en B, met daaronder de le en 2de dis trictshoofdklasse - worden op vrijdagmiddag gespeeld. Dat is echt door kerels bedacht. Een jonge, talentvolle vrouw die tijd heeft om vrijdagmiddag te brid gen, die bestaal niet, omdat je van bridgen niet leven kan. Zo maak je van de districten geen kweekvijvers, maar theekrans jes." Partnerships Op de vrouwentraining van de bond wordt waarschijnlijk wel goed werk verricht, maar van de partnerships die ik gezien heb, heeft er hooguit één van de twee voldoende talent en men taliteit om die training over een paar jaar vruchten af te laten werpen, dat is geen basis voor het Nederlands team. Mis schien moeten ze - net als ik vroeger aan Dickie werd gekop peld - als bond zelf suggesties doen voor partnertships. Wie weet levert dat op den duur wel wat op. Maar ja. dat is niet erg democratisch." „We houden de situatie zelf in stand natuurlijk als we er weer aan meedoen, ondanks die petitie. Maar Nederlands kampioen worden is toch leuk en een reisje naar het buiten land heeft ook zo zijn voorde len. Maar we hebben besloten nu consequent te zijn. Ach, wel licht is de nieuwe opzet wel aantrekkelijk. Ik denk wel mee met de NBB, die overigens in samenwerking met de AVRÖ vanaf volgende week een brid- gecursus start op televisie." „Misschien komen goede vrouwen als Elly Schippers en Marijke Erich dan ook weer te rug. En misschien is het dan wel eens een eer om tweede te wor den, laat staan, zoals vorig jaar, eerste." Waar heb je al het opruimvoordeel van 21 zaken vlak bij elkaar? Op de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude! Geen straat of plein, maar een unieke boulevard vol meubels, kleding, audio/ video-apparatuur, keukens, woningtextiel, slaapcomfort, parketvloeren en sport artikelen. Nu tijdelijk met hoge kortingen en veel op=op aanbiedingen. Kom gezellig winkelen èn profiteren; 't is het ritje waard! erlsportartikek BCC - Elektrospeciaalzaak in de ruimste zi Ton van Bemmelen - Kampeer-, ruiter en Beier Bed - De beste merken, de scherpste prijze Casba Wonen - De mooiste meubels voor uw hele huis. Halfords - Alles voor uw auto en Fiets. Euro Vloeren - Enorme keuze parket-, kurk- en kunststofvloeren. Fauleuilerie - Maatwerk in zitkomfort. Groenewegen Klassiek - Grootste romantisch klassieke meubelspeciaalzaak in de regio. Hage - 'n Wereld van sfeerideeën in tapijt, gordijnen en bedden. Casba Culinair - Hét Boulevard restaurant. Trendhopper Zoeterwoude - Meeneemmeubelen en woonaccessoires. Kagie Italiaanse Keukens - Luxe, exclusieve keukens in iedere prijsklasse. Kroes Interieur - Adviseurs in modern wonen. Kwantum - De grootste discounter van Nederland. LeenBakker! - Alles wat met wonen te maken heeft. teski Meubelen - Kompleet wonen voor een betaalbare prijs. Lucky Leder - Specialist in zitmeubelen. Montèl - De Bank van Nederland. Oase - Slaapkamer Speciaalzaken. •Profijt Meubel - Mooie meuMen voor minder geld. Superconfc* - Dames-, heren- en kinderkleding. Volg de borden en u benl zó op de Rijneke Boulevard. Parkeer gratis uw auto en... uw winkelplezier begint!

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23