Honderd procent score tafeltennissers Rel schaadt Nederlands zaalvoetbalteam op EK Lasse Kjus na val in ziekenhuis sitie van Cruijff jktonhoudbaar jeu we kans voor Eenhoorn Sport Motorcoureur Jimmink nu vijfde in Granada - Dakar 'Ik bijt me er als een terriër in IIDERDAG 11 JANUAR119 - öring blijft bij Noordwijk owuk Ruud Bröring, de trainer van zaterdageersteklasser rdwijk, heeft zijn contract met een jaar verlengd. Bröring is zijn tweede seizoen bezig aan de Duinwetering. Daarvoor de Noordwijker drie jaar FC Lisse onder zijn hoede. senal in halve finales >EN« Arsenal heeft de halve finales bereikt van het toernooi e League Club. De club van Dennis Bergkamp en Glenn ier won met 2-0 van Newcastle, de lijstaanvoerder in de ipetitie. Ian Wright maakte beide doelpunten, de laatste op ;even van Helder. linese zwemploeg heerst ic» De Chinese zwemploeg heeft, zoals verwacht, de eerste van de wereldbekerwedstrijden in Peking (korte baan) be st. Twaalf van de zestien onderdelen waren voor China. Veel Instand was'er ook niet. De meeste Europese, Australische en ferikaanse toppers werken aan het begin van het olympische |een hoogtestage af en mijden daarom het Word Cup-sei- r voor een belangrijk deel. ad de Mos wint in rechtszaal iurg Een dag na zijn ontslag bij Werder Bremen boekte Tier Aad de Mos (48) een succesje bij de rechtbank in Ham- b. De rechter oordeelde dat Der Spiegel in het eerstvolgende Knier een rectificatie dient te plaatsen. De Mos zou onder er hebben gezegd dat het nooit wat kon worden bij Werder jnen. De Mos heeft altijd ontkend. jlli Cooman geopereerd itaag» Nelli Cooman heeft gisteren in het Dijkzigt-zieken- fcin Rotterdam een hernia-operatie ondergaan. De Europese lorkampioene op de 60 meter was op 2 januari in het Rotter- jse academisch ziekenhuis opgenomen wegens rugpijn. De hjiarige Cooman hoopt tijdig hersteld te zijn om zich voor de ipische Spelen van Atlanta te kunnen kwalificeren. lissen in shorttrack-selectie lf n» Junior Harold Janssen maakt deel uit van de senioren ttrack-selectie die Nederland vertegenwoordigt tijdens de ipa Cup in het Duitse Oberstdorf 18 tot en met 20 januari), rolledige selectie van bondscoach Peter Breukel ziet er als t uit. Mannen: Marc Velzeboer, Dave Versteeg, Vincent Wol- en Harold Janssen. Alex Velzeboer gaat mee als reserve. ïwen: Penèlope Di Lella, Anke Jannie Landman, Esmeralda r endrijver, Maureen de Lange en Ellen Wiegers. J.H. Mogen- C| f, trainer van het nationale juniorenkeurkorps, selecteerde het WK junioren (27 en 28 januari): Roderik Meijer, Martijn *ers, Ellen Wiegers en Maureen de Lange. ziet er naar uit dat de icte dagen van Johan Cruijff d&iner bij FC Barcelona zijn tsfl. De slechte resultaten alpjn ploeg in het vorige en pizoen hebben zijn positie ï.fel onhoudbaar gemaakt. j£itter Josep Lluis Nünez e 1 gisteren in een interview kdet dagblad El Periódico luidelijk laten doorsche- dat de knoop wel eens nkpoedig kan worden door- Ft. inneer onze leden me vra- m te ontslaan, ben ik de die zijn vertrek zal be- zegt hij onomwonden, iz, die de laatste jaren een moeizame relatie met de landse trainer onder- heeft zich tot nu toe al- ->p de vlakte gehouden. Dit j eerste keer dat hij geen 'r||voor de mond neemt. De reactie van Cuijff viel gis- loond te beluisteren op de Haanse tv-zender TV3, kort ^jhet begin van de wedstrijd ?r Alicante. In een verklaring ilechts anderhalve minuut Be trainer verrast te zijn We stop naar 'springtraining' Yankees "ydam anp ta.r ternationale Amateur Atle- ederatie (1AAF) zal de start ie marathon van de man- >p grond van gezondheids- len verschuiven van het van de middag naar de je ochtend. Die medede- leed de voorzitter van het ikaans Olympisch Comité, eRoy T. Walker woensdag- el in Atlanta. Nieuwjaarsreceptie 12 januari Aanvang 21.00 uur ab^Verhoeven tiakelaars o.g. -TiifV Stationsweg 2b 071 -12 16 45 Stevensbloem 305 071 -32 00 99 CHEF •WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 cordobaanp Bondscoach Ron Groenewoud heeft gisteren op het EK zaalvoetbal in Spanje vier spelers om dis ciplinaire redenen buiten de selectie gezet en de gevolgen in de laatste groepswedstrijd tegen het gastland (2-2) op de koop toegenomen. Aanvoer der Hennie Lettinck, Joop Ludwig, Edwin Grün- holz en Moestafa Talha werden bestraft omdat ze na de nederlaag dinsdag tegen België (0-2) niet in het spelershotel sliepen maar bij hun vriendin nen in een naburig onderkomen. Volgens Groenewoud overtrad het viertal daar mee alle fatsoensnormen. „We zijn met een groep aanwezig op een belangrijk toernooi, dan kan ik dit soort gedrag niet tolereren. Als ik dit over me heen had laten gaan, had ik mijn gezicht verloren. Ik heb woensdagochtend twee minuten met hen gesproken, ze de kans gegeven het ge drag uit te leggen, maar niemand had iets te ver tellen. Ze reageerden met gemengde gevoelens op de rigoreuze maatregel." Sterspeler Grünholz en Lettinck bedankten on middellijk voor het Nederlands team. Volgens Lettinck dupeerde Groenewoud met zijn beslis sing de rest van de ploeg. „De straf is terecht, al leen had ik verwacht dat na het toernooi maatre gelen zouden worden genomen. Dat was beter geweest." Het viertal kon overigens niet direct op het vliegtuig worden gezet („alleen business- class, te duur") en moest nog even in het hotel, een verdieping lager, blijven maar at niet meer mee. De beslissing van Groenewoud staat geheel los van de kwaliteiten van het kwartet, dat in gro^e lijnen het gezicht van Oranje bepaalt. Lettinck, Ludwig en Grünholz behoren tot de beste vijf zaalvoetballers van Nederland. Zonder hun in breng was de klus tegen Spanje, met twee doel punten verschil winnen, een wel erg moeilijke. „Het kon niet anders", zei Groenewoud, stilletjes hopend-op een wonder. „De lucht was in elk ge val opgeklaard. De afgelopen week waren hier en daar wrijvingen binnen de groep. Sommigen stoorden zich aan het gedrag van enkele spelers. Er sluimerde al een paar dagen een gevoel van onvrede." De rust was dan wel weergekeerd, maar met slechts zes man van Spanje winnen was teveel gevraagd. Oranje stond bij rust al met 2-0 achter door doelpunten van Paulo Roberto en Santa. Doelman Michel Wentzel onderscheidde zich met verscheidene fraaie reddingen. Nederland kwam gezien de omstandigheden knap terug. Dat resulteerde in twee tegentreffers. Hank Leametia en John de Bever scoorden, de laatste met een schitterende stiftbal. De gelijkmaker van De Be ver viel echter pas vijf minuten voor tijd, te laat voor de verrassing. Nederland speelt nu zaterdag om de vijfde plaats tegen Oekraïne. Rusland ont liep Spanje in de halve finale door Italië met 5-1 te verslaan. manchester anp door de houding van zijn voor zitter. „Het lijkt erop dat het be stuur weer niet erg duidelijk is", zei Cruijff op een ironisch toon tje. „Maandag nog kreeg ik de boodschap van het bestuur dat het technisch team de grootst mogelijke steun krijgt van het bestuur en nu komt de voorzit ter naar buiten met een heel an der verhaal." De trainer zei verder dat hij wel andere dingen aan zijn hoofd heeft dan zeuren over za ken die niet direct betrekking hebben op het voetballen. De tweede trainer van Barcelona, Rexach, heeft eerder deze week al laten weten dat hij ook zal vertrekken als Cruijff moet op- stappen. De discussies over de positie van Cruijff speelden vorig jaar ook al, toen de club op alle fron ten verliezen leed en geen enke le beker kon bijzetten in de kast. Begin van dit seizoen ging het even goed, maar op dit moment staat Barca op de vierde plaats, tien punten achter koploper At- lético de Madrid en zelfs drie punten achter op aartsrivaal en plaatsgenoot Espanyol. De Nederlandse tafeltennissers hebben op de openings dag van het Olympisch kwalificatietoernooi geen game weggegeven. Mirjam Hooman, Danny Heister als Gerdie en Trinko Keen versloegen hun opponenten met 3-0. heb daar met die Zweedse mei den heerlijk getraind. Het is uniek dat wij werden uitgeno digd, omdat de Scandinaviërs bijna nooit mensen inviteren." Sinds de komst van „vrede stichter" en bondscoach Peter Engel is de sfeer veel beter ge worden, vindt Hooman. „In an derhalf jaar tijd is er veel veran derd. Voor het eerst betrekt een bondscoach Frits ook in de voorbereiding. Engel is daarin heel menselijk. Alles is be spreekbaar en privécoaching is geen taboe meer. Heerlijk. Bo vendien vind ik het wel leuk om te zien dat nu bijna iedereen een privébegeleider heeft. Vroe ger lachte iedereen me uit. Nu beseffen ze toch dat dit het bes te is." Trinko Keen won weliswaar tweemaal met maximale cijfers van de Luxemburger Winters- dorff en Eriksson uit Finland, maar echt gemakkelijk ging dat niet. Keen: „Ik heb de voorkeur gegeven aan een fatsoenlijke nachtrust. Tegen mijn eerste te genstander, Wintersdorff, hoef de ik niet meteen aan de bak. Tegen Erikkson (21-17, 21-15 en 21-13) wel, dus daarom is het evenement voor mij pas nu be- Mirjam Hooman beet het spits af van de Nederlanders en ver sloeg de Luxemburgse Benedic- te Meyer gemakkelijk met 3-0. Aan het einde van de middag boekte de Eindhovense haar tweede zege door de Sloveense Petra Dermastija eveneens met 3-0 te verslaan. Toch zakte de speelster van het Duitse TuS Glane in de derde game even weg. Ze kwam met 3-7 achter, maar boog de stand weer even gemakkelijk om naar een voor sprong van 10-8. Deze gaf Hooman niet meer weg en ze won met 21-19. De 30-jarige speelster was blij dat de kop eraf was. „Het is lek ker om tegen de wat zwakkere broeders te beginnen, ander zijds schuilt er ook een gevaar in dat je gemakzuchtig wordt. Maar mijn privécoach, Frits Kantebeen hield mij goed bij de les," vertelt een ontspannen Hooman op de vrijwel lege tri bunes van de Nynex Arena. Hooman is enthousiast over de goede sfeer in de Oranje- ploeg. „In Zweden w(as dat al voelbaar. Alles was perfect, ook al omdat Frits mee kon gaan. Ik Mirjam Hooman en privé-coach Frits Kantebeen. gonnen. Keen was niet tevreden over zijn spel. „Als het zo slecht gaat als in openingswedstrijd, dan moet je dat accepteren. Dat heb ik ook gedaan. Op dit toernooi, dat een slijtageslag is, moet je vechten tot de dood erop volgt." De Randwijker. die op dit kwali ficatietoernooi als derde is ge plaatst, vindt niet dat hij meer onder druk staat dan anders. „Het is moeilijk om te zeggen hoe het toernooi verloopt. De buitenwacht vindt dat ik me moet plaatsen, maar dat zijn niet de experts. Mijn uiteindelij ke doel is om steeds beter gaan spelen. Daarbij zou een Olym pisch toernooi kunnen helpen, foto» archief maar voor mij is het niet het al lerbelangrijkste." Gerdie Keen speelde sterk in de openingsronde en dwong Eldyana Aganovic met 21-12, 21-10 en 21-16 op de knieën. Danny Heister was eveneens uitstekend op dreef en versloeg Kim Hogsberg met 21-16, 21-14 en 21-17, terwijl de Nederlands kampioen in het verleden in de Duitse competitie toch de nodi ge problemen met de Deen had gehad. „Het is een lastige tegen stander. maar het ging meteen goed. Al had ik in een kippen •hok moeten spelen, dan had ik nog gewonnen," aldus Heister die daarmee doelde op de slechte trainingsfaciliteiten in Manchester. De begeleiders ontploften na de loting bijkans omdat er maar maximaal tien minuten inspeel- tijd was gereserveerd. Boven dien konden de spelers geen ge bruik maken van een trainings hal, want daarvoor moest er twintig minuten gereden wor den. De organisatie stemde meteen met de eisen in en zorg de ervoor dat de tafeltennissers minimaal een half uur voor aanvang van de wedstrijden konden inspelen. Bondscoach Peter Engel noemde de organisatie op dit terrein een aanfluiting. „Met een paar coaches heb ik al over legd en wij zullen een brief op stellen en deze naar de Interna tionale Tafeltennis Federatie (ITTF) sturen. Het is onverant woord om hier volgend jaar we reldkampioenschappen te hou den, als er geen dingen veran deren.'"' de vijfde opeenvolgende keer gaat Robert Eenhoorn proberen ilaats te bemachtigen in de hoofdmacht van de New York Yan- ujDe 27-jarige Rottérdammer is voor de vijfde keer uitgenodigd 7 Biet trainingskamp in Tampa, Florida. 3|Tampa knokken veertig spelers om 24 plaatsen in het Major ie-team. Voor Eenhoorn wordt het zijn laatste kans bij de :es. Zijn contract loopt aan het einde van het komende sei- af. „Na het trainingskamp weet ik meer", aldus Eenhoorn, 'ankees kunnen mij niet meer ongestraft terugzetten naar de ir leagues. In dat geval kan elke andere club een bod op mij arathon in Atlanta vervroegd „De federatie heeft besloten het tijdstip van de start te ver vroegen naar half acht in de ochtend." Artsen en atleten hebben voortdurend protesten laten horen tegen een laat tijd stip vanwege de hitte en hoge luchtvochtigheid in de Ameri kaanse stad. De bedoeling was de marathon van de mannen traditioneel het laatste evene ment vóór de sluitingsceremo nie te laten zijn. KITZBUEHEL/FLACHAU. De Noorse skiër Lasse Kjus heeft gisteren een zware her senschudding opgelopen tij dens de eerste training voor de wereldbekerwedstrijden van vrijdag en zaterdag in Kitz- bühel. Hij kwam op de gevaar lijke Streif-piste lelijk ten val. Volgens de doktoren zal hij mi nimaal een week piet op de ski's staan. De aanvoerder van het klasse ment in de strijd om de wereld beker gleed op een ijzig stuk van de Streif onderuit. Hij moest met een lier uit de vang netten worden bevrijd. Kjus werd met een helikopter naar een ziekenhuis gebracht. Daar constateerden de artsen een zware hersenschudding. Hij had bloeduitstortingen over het hele lijf, maar geen gebroken lede maten. De Noor raakte door de val enkele minuten buiten be wustzijn. Toen hij weer bij kwam, wist hij niet waar hij was. Kjus was de vijfde skiër die ten val kwam. De Oostenrijkers Andreas Schifferer en Joseph Strobl liepen een hersenschud ding en kneuzingen op. Zij wer den op de piste behandeld. Twee andere deelnemers kwa men met de schrik vrij. NK ski Hartverwarmend is het enthou siasme van het Holland Ski Team, bedroevend zijn de pres taties. Harald de Man sloot gis teren het Nederlands kam pioenschap ski in Flachau af met de verovering van de natio nale titel op de reuzenslalom. Veertigste werd De Man giste ren, op bijna 10 seconden van de Noorse winnaar Stiansen. Die plaats was ruimschoots vol doende voor het Nederlands kampioenschap. Hayo Ware- man had op zijn beurt bijna twee volle seconden achter stand op De Man, Rogier Oos- terbaan bijna zes tellen. Wereldkampioenschap Bondscoach Marcel Looze gaat met De Man en Van Es naar het wereldkampioenschap dat op Lasse Kjus wordt afgevoerd na zijn valpartij, die hem een hersenschudding opleverde en minimaal een week aan de kant houdt. foto reuter 11 februari in de Sierra Nevada in Spanje begint. Veel te zoeken hebben hij en zijn jongens er niet. „Maar ik zie toch mogelijk heden", aldus de levensblije Looze. „Meedoen aan een WK is een ervaring waarvan deze jongens alleen maar beter kun nen worden." Looze wilde de blessures van Van Es, De Man en Wareman niet aangrijpen als excuses voor de ondermaatse prestaties. „Maar van invloed waren ze wel. De Man heeft een kniebles sure, Van Es een blessure aan het scheenbeen en Wareman een griepaanval net verwerkt." Op de slotdag gaf Van Es zijn blessure rust. Daardoor had De Man geen concurrentie op het NK. De internationale concur rentie op haar beurt had geen kind aan De Man. venwel uitzicht op' meer. Gerard Jimmink is in de elfde De motorcoureur uit Kolhorn etappe van de rally Grenada - had enige tijd alleen de Italiaan Dakar even opgeklommen naar Edi Orioli en de Spanjaard Jordi de derde plaats in de algemene Arcarons nog voor zich. Zijn rangschikking, maar later op de achterstand op de leider is avond gezakt naar de vijfde. Ge- weliswaar bijna zes uur, maar in zien de verschillen heeft hij de woestijn kan (materiaal pech elk moment toeslaan. Dat ondervonden Davide Trolli en de Spanjaard Sotelo gisteren aan den lijve. Ze raakten de weg zódanig kwijt dat Jimmink zich even derde mocht wanen. Het tweetal vond echter bijtijds het volgende kampement, zodat de Nederlander toch als vijfde ging slapen. De karavaan moest gisteren van Tichit in Mauretanië naar Kiffa, een rit van in totaal 535 kilometer. Jimmink legde het traject af in 8 uur en 12 minu ten. Hij was maar een dik half uur langzamer dan de favorie ten Orioli en Arcarons. Voor Martin Ernst is de maat vol leiden marc van der jagt medewerker Voor Martin Ernst is de maat vol. De Hagenaar stort zich de komende periode volledig op het onderwerp 'beveiliging van schaatsbanen'. „Ik bijt me er als een terriër in vast." Zijn dochter Priscilla kwam vlak voor de jaarwisseling tijdens de finale van de nationale shorttrackcompetitie ernstig ten val. De 24-jarige schaats ster van de Indoor Hardrij Club l.eiden (IHCL) gleed daarbij onder de bescherm- kussens door tegen de boar ding en brak twee ruggewer- vels. „Dat mag nooit meer ge beuren", zo stelt Ernst, die ge ruchten, dat hij een advocaat in de arm heeft genomen, stel lig ontkracht. De eerste zorg van Ernst is het welzijn van zijn dochter. „Ik heb alles uitgewerkt en op gestuurd naar de 'Bond voor Werknemers in de Sport', een tak van het FNV. Daar wordt momenteel uitgezocht welke stappen kunnen worden geno men. Het woord schadeclaim heb ik nog niet in de mond ge nomen. Ik wil alleen, dat Pris cilla financieel gedekt is, als ze iets aan de val overhoudt." Ernst verliest de realiteit niet uit het oog. „Kijk, bij de beoe fening van elke sport kan iets gebeuren. Met wielrennen kun je ook vallen en je nek of je arm breken. Met shorttrack is een risico aanwezig, omdat tij dens een wedstrijd vaak licha melijk contact gemaakt wordt." Ook A. van der Lin den, trainer van de Hardrijver- eniging Zoetermeer/Benthui zen en het gewest Zuid-Hol land is die mening toegedaan. „Geen sport is geheel risico loos. En gebeurt er iets ern stigs, dan moet je nalatigheid nog maar kimnen bewijzen." Van der Linden werkt in de Zoetermeerse Prins Willem Alexander-hal op de best be veiligde (shorttrack)baan in Nederland. De baanbeveili- ging is volledig conform de ei sen van de ISU (International Skating Union, red.). „Het voornaamste verschil tussen de baanheveiliging in de PWA- hal en die van andere banen zit 'm in de afmetingen en de bevestiging van de kussens. In Zoetermeer is de beveiliging vrijwel optimaal. Wij hebben kussens geheel rondom, die zo hoog zijn als de boarding. In de bochten zijn ze dikker dan op het rechte stuk, waar een botsing minder hard aankomt. De kussens zijn met klitteband aan elkaar bevestigd en vast gemaakt aan de boarding. Dat voorkomt verschuiving." Kostbaar Het systeem in Zoetermeer - bij het aanbrengen was Ernst betrokken - is kostbaar. Geen vereniging in Nederland kan het benodigde bedrag opbren gen. De gemeente Zoetermeer schonk net nieuwe systeem met het oog op het WK (maart 1995, red.) aan dePWA-hal. De kussens in I-eiden zijn, evenals in Den Haag waar voormalig nationaal selectielid Ernst de rugkwetsuur opliep, niet optimaal. De Zoetermeer se trainer: „Ik weet dat er bij de IHCL een bedrag in de abonnementsgelden doorbe rekend wordt. Met dat kapitaal kunnen vervangingen worden gerealiseerd." De ondertoon van Ernst wordt harder, wanneer hij denkt aan gemiste kansen. „Den Haag had met het oog op het daar te organiseren WK (1 tot en met 3 maart 1996, red.) de kans om de kosten van degelijke baanbeveiliging op het budget op te voeren. Maar ze hebben het weer weg gewimpeld, terwijl men weet van de ongelukken van Moni que Velzeboer, haar zus Simo- ne en Priscilla." De KNSB krijgt van Ernst eveneens een grote veeg uit de pan. De Ha genaar: „Het gaat eigenlijk om het hele schaatsgcbeuren. Op de langebaan is het net zo droevig gesteld met de beveili ging. Frank Nusse (bondsarts, red.) gaf dat ook direct toe. Binnen de KNSB ontbreekt het aan initiatieven." Ernst onderzoekt nu beveili gingsmethoden en stuurt alle gegevens door naar de KNSB. Over 1996 zegt hij: „We willen met de verenigingen op één lijn zitten. We willen harde ei sen op tafel kunnen leggen." Ook Van der Linden is duide lijk: „Aan het eind van het sei zoen moet er een raamwerk zijn van minimale eisen aan gaande baanbeveiliging, kle ding en attributen als de helm Voor dat laatste komt een cer tificaat, dat pas na strenge tests wordt verstrekt."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21