Leidsch Dagblad Winkelcentra noeten sterker 23 -V 4an doodt drie kinderen Mitterrand naar laatste rustplaats Van Randwijck moest weg vanwege reorganisatieplan Breng schilders en bomschuiten temg naar Katwijk' ypotheek nu ook voor mensen iet tijdelijke baan mogelijk Schikking voor Infotheek DE GROOTSTE a LEOLUX COLLECTIE CAS3A GOED NIEUWS IDERDAG 11 JANUAR11996 iinnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Buitenland Leiden Medicijnprijzen zullen fors worden verlaagd Koersen op beurs New York fors onderuit Leiden controleert 500 ontvangers kinderbijslag Sport Truus van der Spek: vrouwenbridge moeten ze afschaffen HET WOORD IS AAN Anonymus Als je de hele dag gromt, spreekt het vanzelf dat je 's avonds zo moe bent als een hond. i - kans/op .in regen Uitgebreid weeroverzicht op pagina -] 9 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland 5 Cultuur7 t/m 10 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport20 t/m 24 19 18 Strips Uitgaan Vandaag een kortingsbon voor een concert van het Ne derlands Studenten Orkest in de Pieterskerk in Leiden. LEOLUX YOUNG HF STYLE INTERSTAR MOLINARI koopkrachtverlies dreigt in Leidse regio en, Alphen aan den Rijn, Katwijk en Lisse moeten winkelcentra versterken om het verwachte koop- htverlies in deze regio tegen te gaan. De provincie l-Holland wil met dat nieuwe regionale beleid tegen- ïeven aan de vestiging van het door de rijksoverheid jgde aantal grootschalige winkelcentra in en rond Haag, Rotterdam en Utrecht. Wanneer de gemeen- n de regio de handen niet ineen slaan, zal het koop- ht-lek oplopen van 180 tot 450 miljoen gulden. belangrijke taak weggelegd de recreatieve winkelfunctie te ver sterken. Hiermee zal Leiden zijn regionale positie kunnen ver sterken en zijn verzorgingsge bied kunnen vergroten. In Alphen aan den Rijn liggen er voldoende kansen om het* winkelgebied uit te breiden en het verblijfsklimaat te verbete ren. Er is een totaalpakket aan branches, de bereikbaarheid, van de winkels is goed en er is voldoende parkeergelegenheid. fAN WANROOY itaat in een rapport dat het au D P in Den Haag ;te in opdracht van de re- imeenten, de Kamer van ihandel Rijnland en de pro- Het belangrijkste doel een gezamenlijk beleid in lijn- en Veenstreek en de en Bollenstreek is het be- van koopkracht. In dat be- voor Leiden-centrum de Door versterking van de positie van het centrum kan Alphen zijn functie als tweede aan koopplaats in de regio handha ven, zonder in conflict te komen met de Leidse belangen. Leiden en Alphen aan den Rijn kunnen elkaar vooral aanvullen en ieder een eigen positie verwerven die aansluit bij het koopgedrag van de consument. Voor de overige plaatsen zal het detailhandelsbeleid vooral gericht moeten zijn op behoud van koopkracht binnen de eigen gemeente. Hiernaast lijken er voor Katwijk nog mogelijkhe den de toeristische functie van de gemeente uit te buiten en zal Lisse in de toekomst een be perkte verzorgende functie voor het noordwestelijk deel van de regio blijven vervullen. Pagina Leiden: Positie van Lei den is tegenvaller. indkrachten en mensen met een tijdelijk ar- icontract kunnen nu ook een hypotheekle- krijgen. De Postbank claimt dat zij de eerste daarmee de tot dusver algemeen gehan- acceptatieregels voor hypotheken door- Bij het bepalen van de hoogte van de le- kan het inkomen uit het uitzendwerk of an- ijdelijk dienstverband volledig worden mee- 1. Postbank haakt met haar nieuwe regels aan trend dat vooral jonge mensen steeds vaker en tijdelijk arbeidscontract in dienst worden imen of via een uitzendbureau aan de slag jekomen. Tot dusver leverde dat bij het rege- ran een hypotheek dikwijls zodanige proble- op dat ze niet voor een lenjng in aanmerking len komen. En dus van de aankoop van een moesten afzien, een hypotheeklening mogelijk wordt voor sen zonder vast dienstverband, krijgt deze groep ook zicht op een eigen huis. Voor het ver krijgen van een lening is ook geen zogenoemde 'intentieverklaring' meer nodig waarin de werk gever aangeeft dat er een gerede kans is dat de betrokken werknemer een vast dienstverband zal worden aangeboden wanneer het tijdelijke af loopt. Het inkomen uit een tijdelijk dienstverband telt volledig mee bij het bepalen van de hoogte van de hypotheeklening als het hypotheekbedrag niet hoger is dan de executiewaarde van het huis (in het algemeen om en nabij 80 procent van de koopsom). De nieuwe voorwaarden van de Postbank gel den voor zowel alleenstaanden als tweeverdie ners. Bij de tweeverdieners is het niet langer noodzakelijk dat een van de twee inkomens uit een vast dienstverband komt. Is dat wel het geval, dan kan het hypotheekbedrag pplopen tot 125 procent van de executiewaarde. in dat geval kan dikwijls al de volledige koopsom worden gefinan cierd. 42-jarige man heeft van gen in een woning aan de rtel in Krimpen aan den IJs- ijn drie kinderen van vijf, en negen jaar om het leven acht. Na zijn daad heeft hij robeerd zichzelf van het le- te beroven. De politie trof in foningeen 'bloedbad' aan. De politie vond de lijkjes van de jongetjes na een melding van de buren dat er in de woning een vechtpartij zou zijn. De kin- deren waren met een mes om het leven gebracht. Na zijn daad probeerde de man tevergeefs ook zichzelf te doden. Volgens de politie woordvoerder liep hij daarbij een slagaderlijke bloeding op. Na behandeling in het Dijkzigt- ziekenhuis was hij buiten le vensgevaar. Hij is aangehouden en overgebracht naar het poli tiebureau. De politie vermoedt dat problemen in de familie sfeer ten grondslag liggen aan het drama. De moeder van de drie kinderen is enkele jaren ge leden als gevolg van een ernsti ge ziekte overleden. Ikenburger praat volgende week met wethouder over plannen Cadetten droegen de kist met het stoffelijk overschot van Mitterrand uit het Parijse kantoor waar hij overleed. foto reuters Francois Mitterrand, die maandag op 79-ja- rige leeftijd aan prostaatkanker overleed, is vanmiddag om één uur in zijn geboorte plaats Jarnac in het zuidwesten van Frank rijk begraven. Acht cadetten droegen van morgen om half acht de kist met het stoffe lijk overschot uit het kantoor bij de Eiffelto- ren in Parijs, waar Mitterrand overleed. De kist werd vervolgens met een militair toestel naar de militaire luchthaven van Cognac gevlogen. Om elf uur werd in de Petruskerk van Jarnac een uitvaartdienst gehouden. Tegelijkertijd begon in Parijs een plechti ge herdenkingsdient in de Notre Dame. Bij deze ceremonie, die werd geleid door Mit- terrands opvolger, president Jacques Chi rac, waren 1.300 gasten uit Frankrijk en het buitenland aanwezig. Onder hen ook ko ningin Beatrix, premier Kok en oud-premier Lubbers. De Fransen namen om elf uur een mi nuut stilte in acht ter herdenking van de man die hen van 1981 tot 1995 regeerde. Tienduizenden 'anonieme' Fransen hebben gisteravond op de Place de la Bastille af scheid genomen van Mitterrand, zoals de overleden ex-president het had gewild. Zij verzamelden zich rond een foto van tien bij veertien meter, waarop Mitterrand hen vaarwel zwaaide. Het afscheid op de Place de la Bastille was inderhaast georganiseerd door de Parti Socialiste, die door Mitterrand in 1971 werd opgericht. Het plein heeft sinds de Franse Revolutie een symbolische betekenis gehad voor 'links'. Het was ook dit plein, waar in 1981 tienduizenden Parijzenaars de over winning van Mitterrand in de presidents verkiezingen vierden. Pagina 5: Artsen Mitterrand waren charla tans. De Amsterdamse procureur-ge neraal Van Randwijck is door minister Sorgdrager van justitie aan de kant geschoven omdat zij het aantal procureurs-gene raal wil terugbrengen van vijf naar drie. Het functioneren van Van Randwijck stond daarbij aanvankelijk niet ter discussie. Pas in een eindstadium van de onderhandelingen over het te rugtreden van Van Randwijck kwam het ministerie met klach ten over diens functioneren. Dit meldt De Volkskrant, die de hand heeft gelegd op gehei me verslagen over de onder handelingen. Van Randwijck heeft het verhaal vanochtend bevestigd. Sorgdrager heeft steeds gezegd dat het slechte functioneren van Van Rand wijck de aanleiding was om hem uit zijn functie te zetten. Sorgdrager heeft eind oktober vorig jaar, tijdens het tumultu euze debat over het aftreden van Van Randwijck, steeds vol gehouden dat Van Randwijck moest verdwijnen omdat hij slecht functioneerde. Dat ver trek ging, zoals fractieleider Ro- senmöller van Groen Links dat noemde gepaard met een „goudgerande oprotpremie" van een half miljoen gulden. „Ik herken precies wat ik vo rig jaar allemaal heb moeten meemaken", reageerde Van Randwijck vanmorgen op een artikel in de Volkskrant. Dat dagblad onthult dat Docters van Leeuwen, voorzitter van het col lege van procureurs-generaal, Van Randwijck al op 13 april heeft meegedeeld dat na de re organisatie van de top van het Openbaar Ministerie voor zowel Van Randwijck als zijn collega mr. R. Gonsalves uit Den Bosch geen plaats meer zou zijn bin nen het college van procureurs generaal. Van Randwijck wil geen nader commentaar geven op het arti kel in de Volkskrant. „Deze re actie is, lijkt me, duidelijk ge noeg." Zowel Sorgdrager als Docters van I-eeuwen waren vanmorgen nog niet beschik baar voor commentaar. LEIDEN. RUDOLF KLEUN De Haagse rechtbank heeft van morgen de schikking bekrach tigd van het faillissement van het Leidse computerbedrijf In fotheek. Grootaandeelhouder en oprichter Wim van Leenen heeft de schuldeisers een be drag aangeboden van 1,7 mil joen gulden. In ruil daarvoor zien de partijen af van weder zijdse schadeclaims. Van leenen betaalt zelf tus sen de tien en twintig procent van het schikkingsbedrag. Het restant komt van een aantal li nanciers van wie Van Leenen de naam niet mag noemen. Schuldeisers hebben nog acht dagen om in beroep te gaan. Als ze dat niet doen wordt het fail lissement opgeheven. „Dat be tekent dat Infotheek, nu een le ge bv zonder geld of activitei ten, weer zaken kan gaan doen. Ik heb daar wel een aantal plan nen voor", aldus Van Leenen. BIJ CASBA WONEN De meest uitgebreide "LEOLUX" presentatie vindt u bij CASBA Wonen Bijvoorbeeld het model "Sarafina" Aanbieding 2 en 2,5 zits in leder met alcantara Hoge Rijndijk 315 7995r PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 14,50. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naain:Vomleiier»M /.V I I I Postcode:Plaats: I lel:(I.v.m controle bezorging). J Nr. bank/giro: Handtekening: OF BEL071-5 128030 kolonie in Katwijk, verdwe nen langzamerhand ook de kunstenaars. Door het één (een historische scheeps werf) terug te halen, creëer je 'vanzelfsprekend' een goede gelegenheid om het andere (een zomeracade- mie voor kunstschilders) weer met open armen te ontvangen, meent Molen kamp. De bomschuitenwerf moet volgens hem komen op de hoek van de Prins Hendrikkade en de Haring kade. De gemeente heeft er in een eerste reactie positief op gereageerd. Volgende week heeft Molenkamp een gesprek met wethouder H. van Mierlo. Volgens de wethouder is het plan 'hier en daar nog wel wat vaag.' Molenkamp zou graag zien dat er op de werf, in navolging van de bouw van VOC-schepen als 'de Bata via', een originele bom schuit zou worden ge bouwd. Dit is van origine een traditioneel Katwijks vissersschip. „Stel je eens voor, dat je hier weer de geur van hout, pek en touw gaat ruiken." De plannen voor een zo- meracademie komen voort uit de wetenschap dat Kat wijk altijd al veel kunste naars heeft aangetrokkken. Toen tijdens de afgelopen zomer op het strandschil- derfestival vele schilders ac tief waren, bleek volgens Winfried weer eens de grote aantrekkingskracht die Kat wijk nog steeds heeft. Met relatief weinig mid delen zou Molenkamp op het strandplein een soort kunstenaarsdorp willen scheppen. De schilders zou den in de reeds bestaande loodsen of in strand-units kunnen bivakkeren. „Kunstenaars geven een dorp wat zwier. Voor de toe risten en de Katwijkers is het ook enig. Een kunste naarskolonie blijkt altijd een grote trekpleisters te zijn." Molenkamp ziet zelfs de mogelijkheid deze zomer academie in te passen in het reguliere onderwijs. 'Laat oude tijden weer her leven in Katwijk'. Valken burger Winfried B. Molen kamp wil in het voormalige visserdorp een werf waar ouderwetse bomschuiten (traditionele Katwijkse vis sersschepen) worden ge bouwd en een zomeracade- mie voor schilders, zodat Katwijk weer een kunste naarskolonie telt. De aan vraag voor een bomschui tenwerf ligt inmiddels bij de gemeente. Het plan voor de zomeracademie stuurt hij binnenkort naar Katwijk op. Molenkamp: „De werf en de zomeracademie verster ken het traditionele aspect van Katwijk. Het ouderwet se is de grote kracht van Katwijk. Met het weer in ere herstellen van deze twee ac tiviteiten, maak je de huidi ge badplaats nog unieker". Met het verdwijnen van de traditionele visserij, die altijd grote aantrekkings kracht had op de schilders- ifried B. Molenkamp: „Met het terughalen van een historische scheepswerf en een kunstenaarskolonie maak je Kat- i nog unieker." foto dick hocewoninc

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1