Riool flats Ridderveld schoongemaakt Rijn Veenstreek Buren boos over huis bij Jachthaven Jacobswoude Jacobswoude vecht claim van Ter Does-school aan Vrij'willigers beheren jachthaven 't Venegat Milieuvriendelijke prullenbakken 'Veiling Roelofarendsveen moet zich meer profileren' riete voor omgevallen -lizenblok in Alphen Vluchtelingenwerk Alkemade bezorgd over opvang en begeleiding asielzoekers iti-inbraakproject in Stompwijk Overstekende bomen I I lo's gestolen kkCRK aan den run/HAZERSwouDE-DQRPVanaf een parkeerter- jan De Til in Koudekerk is in de nacht van dinsdag op g-^SMsdag een blauwe Lancia gestolen. In dezelfde nacht werd Je Dorsvlegel in Hazerswoude-Dorp een blauwe VW-Golf V. - aeenid. Dit voertuig werd later teruggevonden in het Van Keplantsoen. Karwei duurt ongeveer drie maanden flheidscontroles in Hazerswoude woude-dorp» Bij snelheidscontroles in Hazerswoude-Dorp isteren 62 voertuigen gefotografeerd die de maximumsnel- fcvertraden. De controles werden gehouden op de Voorweg ^Hoogeveensweg. Op de Voorweg - waar de maximum- leid 50 bedraagt - bedroeg de hoogst gemeten snelheid 83 Jeter per uur en op de Hoogeveenseweg - waar 80 per uur Jvorden gereden - was dat 118 kilometer. kenrollers actief in Alphen aan den run» Twee Alphense vrouwen zijn gisteren in win- £v"^ntrum, De Aarhof het slachtoffer geworden van een zak- iller. Een 62-jarige Alphense raakte bij een textielwinkel ortemonnee kwijt en een 53-jarige vrouw uit Ter Aar over- dat elders in het centrum. uden sieraden en parkiet weg li aan den run» Uit een woning aan de Gravenstraat in Al- Izijn gisteren vier gouden armbanden en een gouden ket- lestolen. Ook de groene parkiet werd door de dader meege- aén. De dader is iTet pand binnengekomen met een valse hel. Bij een inbraak in een woning aan de Essenburg werd Videorecorder buitgemaakt. De achterdeur van het pand (opengebroken. Inse zet particulier bureau voor ikimzorg en thuisverpleging op tarendsveen 13 dGon'n& R°el°farendsveen is sinds 1 januari met een parti- ntig bureau voor thuisverpleging en kraamzorg begonnen. Ze ijf oproepkrachten in dienst, maar streeft naar tien. Haar ge- estrijkt Alkemade, Jacobswoude, Ter Aar en de zuidelijke e|fen Haarlemmermeer. Coning heeft als gediplomeerd wijkverpleegkundige vijf jaar jiszorg Groot Rijnland gewerkt. Daarvoor had ze een leiding- de functie in de kraamzorg. Het bureau heeft de naam Thuis- kemeer gekregen en is 24 uur per dag telefonisch bereikbaar nummer: 071 - 3315089. PERSBUREAU CERBERUS De Woubrugse veehouders A. en G. Kroes hebben een spoed procedure aangespannen tegen de bouw van een huis en een loods bij de Jachthaven Ja cobswoude aan de Vrouwgeest- weg in Woubrugge. Het huis is inmiddels gebouwd en wordt sinds kort door de eigenaar J. van der Laan bewoond. De vee houders Kroes willen echter geen nieuwe woning op 23 me ter van hun stal met melkkoei en, jongvee en fokzeugen. Zij vrezen hun veestapel niet meer te kunnen uitbreiden als op zo'n korte afstand een huis staat. Volgens de veehouders mogen binnen een cirkel van honderd meter van hun stal geen woningen worden ge bouwd. Volgens de gemeente Ja cobswoude ligt het pand in de bebouwde kom van Woubrugge en staan binnen een afstand van honderd meter meer hui zen. Het huis van Van der Laan is gebouwd volgens de voor schriften in het bestemmings plan. Slechts de loods, die nog gebouwd moet worden, zou volgens de plannen één meter buiten het gebied staan waar mag worden gebouwd. Van der Laan is echter bereid de loods met een meter te verplaatsen zodat deze wel in het bestem mingsplan past. In de nieuwe loods, die een ouder gebouw vervangt, wil hij zeil- en motor boten repareren. De gemeente Jacobswoude erkende tijdens de spoedproce dure voor de Haagse bestuurs rechter K. Zeilemaker deze week dat ze een nieuwe bouw vergunning moet verlenen voor een huis en een loods van Jachthaven Jacobswoude aan de Vrouwgeestweg in Woubrug ge, omdat bij het opstellen van de vergunning voor de bedrijfs- loods een fout is gemaakt. Dit betekent dat de vergunning in strijd met het bestemmingsplan is en ongedaan gemaakt moet worden. Bestuursrechter Zeil maker laat begin volgende weck weten of de gemeente Ja cobswoude een nieuw besluit moet nemen over de bouwver gunning. jacobswoude De gemeente Jacobswoude wil in hoger beroep proberen onder de schadeclaim van de Hoog- madese basisschool Ter Does uit te komen. De school heeft schade door verzakkingen. Daardoor zijn er scheuren ont staan in twee lokalen en dreig den de ramen te springen. Door noodmaatregelen kunnen de leerlingen nog wel les krijgen in de lokalen, maar herstel van de schade is noodzakelijk. Daar voor is naar schatting 150.000 gulden nodig. De provinciale kamer voor behandeling van administratie ve geschillen oordeelde vorige maand dat de gemeente aan sprakelijk is voor de schade aan de rooms-katholieke basis school. Jacobswoude heeft ech ter altijd volgehouden dat het schoolbestuur verantwoordelijk was voor de bquw van de school en dus ook voor de bouwfouten. In hoger beroep wil de gemeen te dat proberen aan te tonen. „We gaan in elk geval pro for ma in hoger beroep, ook al heb ben we ons eigen onderzoek nog niet helemaal afgerond", aldus burgemeester' W. van Beek. ,,Maar zo hebben we de termijn om in hoger beroep te gaan tenminste gehaald. Als la ter ons onderzoek in een andere richting wijst en blijkt dat we niet voldoende motivatie kun nen aandragen, kunnen we het beroep weer intrekken." dat door de privatisering kan worden bespaard. De stichting moet de gemeente daarnaast jaarlijks 3000 gulden huur beta len. Bij de overdracht moet de gemeente echter wel 125.000 gulden op tafel leggen om de jachthaven te renoveren. Het beheer van de jachthaven moet worden uitgevoerd onder een paar strikte voorwaarden. Zo bepaalt de gemeente de hoogte van de liggelden en ge nieten Jacobswoudenaren een voorkeursbehandeling. Zij beta len tien procent minder aan lig geld. Minstens zestig procent van alle ligplaatsen moet door Jacobswoudenaren worden in genomen. De Rijnsaterwoudse jachthaven 't Venegat wordt geprivatiseerd. Het beheer van de jachthaven wordt overgenomen door de stichting 't Venegat, die bestaat uit vrijwilligers. Daarmee krijgt de jachthaven eenzelfde beheer als het Leimuidense zwembad De Kleine Oase, die vorig jaar overging in handen van vrijwil- ligers. De gemeente draagt het be heer voor een periode van vijf jaar aan de stichting over, maar gaat ervan uit dat die termijn steeds kan worden verlengd. De jachthaven kost de gemeente nu 11.000 gulden per jaar, iets De riolering, waarop de flats aan de Venusstraat, Argo- straat, Plutostraat en Herculesstraat in de Alphense wijk Ridderveld zijn aangesloten, wordt schoongemaakt. De werkzaamheden, die volgende week beginnen, nemen zo'n drie maanden in beslag. De belabberde staat van het rioolstelsel leidt al jaren tot verstoppingen en stankover last. alphen aan den run jan winde De grondige reiniging van het riool hangt samen met de over stap van Woningbouwvereni ging Alphen (WVA) naar een an dere rioolreiniger voor het ver helpen van verstoppingen. De WVA zegde onlangs het con tract met Rod-o-Matic op uit onvrede over de manier waarop dit rioolreinigingsbedrijf de ont- stoppingswerkzaamheden uit voerde. Volgens de woning bouwvereniging heeft het Rot terdamse bedrijf zich niet aan de afspraken gehouden. Riool- Reinigings-Service (RRS) Zuid- Holland neemt de taak van Rod-O-Matic over. RRS verwachtte voor de flats in de Sterrenbuurt - die vanwe ge hun vorm bekend staan als de Z-flats - echter zo veel pro blemen, dat het pas de taak van zijn voorganger wil overnemen als de riolering op kosten van de woningbouwvereniging eerst grondig wordt schoongemaakt. De woningbouwvereniging ging hiermee akkoord. De schoon- maakoperatie kost naar schat ting zo'n 13.000 gulden per flat en wordt uitgevoerd door RRS zelf. RRS begint maandag met de Argoflat. De leidingen van de afvoer worden van boven tot onder mechanisch uitgeboord en schoongefreesd. De verza- melriolen zullen onder hoge druk worden schoongespoten en leeggezogen. Per dag wordt de riolering van twaalf wonin gen aangepakt. Het is van be lang dat er iemand in de wo ning aanwezig is voor het geval dat het fout gaat. Om dit belang te onderstrepen worden er bin nenkort in de entreehal foto's opgehangen waarop interieurs te zien zijn waar een ravage is aangericht door springende lei dingen. Per flat zullen de werkzaam heden ongeveer drie weken in beslagnemen. In april hoopt de woningbouwvereniging alle Z- flats onder handen te hebben genomen. roelofarendsveen marieta kroft De Veense bloemenveiling moet zich veel meer profileren. Wat te denken van bossen bloe men die zijn voorzien van een beeldmerk met de Veense wa tertoren. Er zou ook een typisch Veens boeket samengesteld kunnen worden, bestaande uit bijvoorbeeld gemengde tulpen, alstroemeria's of chrysanten. Het zijn naar eigen zeggen 'zo maar wat wilde ideeën' van voorzitter K. de Jong van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur- Roelofarendsveen. De Jong meent dat de positie van de uit een diep dal opklim mende veiling verder zou kun nen worden verbeterd door re gelmatig allerlei markten en beurzen te organiseren. Kwe kers krijgen op zo'n manier meer inzicht in de vraag en er komen zo andere mensen bin nen. Verder opperde De Jong de suggestie voor de veiling om met een regionale daghandel te beginnen. ,,Een club actieve verkopers zou overdag al bloe men moeten zien te verkopen. Alles wat niet verkocht is, komt de volgende dag voor de klok." De KA VB-voorzitter stelt voor om een 'marktcommissie- /denktank' op te richten met daarin vertegenwoordigd de veiling, kwekers en kopers. „Dit platform kan dergelijke ideeën yerder uitwerken. Het is immers ons gezamenlijk belang om dit distributiecentrum te behou den." .gebouwde muren van idsteen waren nog niet de grond vastgezet en jet geschoord. Dus toen ik ging waaien viel het jok van acht huizen aan ihense Costa Ricastraat om. „Het is gewoon inder. Een kapitale blun- ;af de directeur van het ise bouwbedrijf Maas gisteren voor de econo- politierechter toe. Een :r die hem op een boete 10 gulden kwam te staan, iter Scholten had het fo- van het omgevallen hui- jk aandachtig doorgeke- was wel een beetje ge ien. „Het is gewoon fi- jgestort", constateerde zij :rslaande stem. „Als een mis in elkaar gevallen." terwijl er in de dagen Ie instorting op 10 sep- '94 nog twee timmer- :n in de woningen aan ;rk waren. „Dan schrik je dag voordat de boel in stortte, hadden die men- achter de muren staan :n voor de regen", aldus ter. het feit dat de muren - aren geschoord, kon nie- i een goede verklaring ge- e uitvoerder had in eerste tie tegenover de politie v, ard dat het gewoon ten' was. Tegen zijn baas Vlater dat het er in de ij was ingeschoten. Ove- hadden de timmerman- >g bij de uitvoerder ge- over beweging en de :n waren zij oprecht ver baasd over de afwezigheid van versteviging voör de muren. Dat het bouwbedrijf flink in de fout was gegaan, hoefde nie mand aan de directeur te vertel len. Alleen de hoogte van de boete stond hem wat tegen. Want was hij door de negatieve publiciteit rond het ongelukkige bouwproject al niet genoeg ge straft? Was tienduizend gulden boete zoals justitie in een schik- kingsvoorsel had bepaald dan niet een beetje te veel van het goede? Daar bleek een klein misver standje te zitten. De officier van justitie wees de directeur er op dat die tien mille de schikking was voor twee overtredingen: het omgevallen huizenblok èn een ondeugdelijke steiger waar door een werknemer in Gouda een val van bijna zes meter maakte. De werknemer kon na de val een maand of acht niet werken, maar is nu weer op de been. De officier van justitie legde uit dat hij voor beide zaken vijf duizend gulden boete wilde zien. Behoorlijke straffen, maar het was dan ook niet de eerSte keer dat er bij Maas-Dijken iets mis was met de arbeidsomstan digheden: in '90; '91 en '93 kreeg het bedrijf hier ook al boetes voor. De advocaat van Maas-Dijken stelde twee maal drieduizend voor. „Het lijken veel feiten, maar welk bedrijf van zeventig man maakt nooit een overtreding", vroeg de ad vocaat zich af. De rechter vond echter de eis van de officier van justitie wel gepast. Zij veroor deelde het bedrijf tot een boete van twee maal vijfduizend gul den. hazerswoude-dorp Hoe krijg je pubers zo gek dat ze hun troep niet op straat of tussen de strui ken dumpen, maar netjes in de vuilnisbak gooien? De leerlingen van de Hazerswoudse dependan ce van het Groene Hart Lyceum hadden vorig jaar een idee: zorg voor vrolijk versierde vuilnisbak ken, zodat je voor je plezier een stukje omloopt om je kauwgom in de bak te gooien. Milieuvrien delijke versieringen moesten het worden, bedachten de leerlingen, en ze wonnen er een wedstrijd mee, waardoor hun idee daad werkelijk werd uitgevoerd. Giste ren was het zover dat de vier prullenbakken met de winnende ontwerpen door de scholieren en milieuwethouder M. Vorenkamp- van de Westeringh werden ge plaatst. De omgeving van de school aan de ds. D.A. van der Boschstraat wordt nu opgesierd door vier vuilnisbakken met daar op afbeeldingen van bomen en een vogel, de zee met een vuur toren, bloemen, paddestoelen en vlinders in een landschap met re genboog. FOTO HENK BOUWMAN alkemade gerard van der geest Het per 1 januari verplichte in- burgeringsprogramma voor vluchtelingen doet in Alkemade veel stof opwaaien. Secretaris Th. Hoogenboom uit zijn grie ven in een brief aan de gemeen te Alkemade. Daarin beschrijft hij zijn vrees voor het opdrin gen van besluiten zonder goed overleg en voor de kans op on voldoende begeleiding. Verder heeft Hoogenboom twijfels over centrumgemeente Leiden als ideale belangenbehartiger van in Alkemade op te vangen asiel zoekers. Met ingang van 1 januari 1996 zijn gemeenten verplicht inburgeringsprogramma's aan nieuwkomers aap te bieden. Voor Alkemade komt dat dit de uitvoering uit aan het Bu reau Opvang Nieuwkomers (BON). Het BON doet dat voor 2.352 gulden per nieuwkomer. Het Rijk geeft een vergoeding van 4.200 gulden. De gemeente houdt dan nog 1848 gulden over voor maatschappelijke in tegratie. Hoogenboom betreurt het dat Vluchtelingenwerk Alkemade pas na het overleg tussen de re giogemeenten werd geïnfor meerd over de uitbesteding. „Dat is mosterd na de maal tijd", aldus Hoogenboom. „De beslissing was blijkens de stuk ken al genomen." Hoogenboom vreest dat de trajectbegeleider van het BON het vreselijk druk krijgt. Daardoor komt het per soonlijk contact met de nieuw komer in gevaar. De secretaris waagt te betwijfelen of kleine gemeenten als Alkemade wel goed af zijn met de centrale aanpak. Behalve Leiden, heb ben alleen Zoeterwoude en Alkemade gekozen voor het BON. De commissie financiën was het gisteren ii\ grote lijnen met Hoogenbooms kritiek eens. Vooral de haast viel slecht bij CDA'er J. Verweij. „Dat hebben ze ons gewoon door de strot ge duwd." De PvdA'er F. Schoon- derwoerd vond het maar niks, dat het college min of meer voor de Haagse pressie was ge zwicht en de commissie voor voldongen feiten had geplaatst. „In de landelijke politiek zou men dan allang het aftreden van de betrokken bewindsman hebben geëist", vond Schoon- derwoerd. Wethouder L. Beelen benadrukte, dat de gemeente pas na overleg met Vluchtelin genwerk Nederland met het BON in zee was gegaan. Vol gens hem kan Alkemade de uit voering van het inburgerings- programma alleen niet behap pen. Niklauwen langs ramen en kozijnen, extra j op de deuren en goede verlichting. Ieder- ent de methoden om inbrekers buiten de V; houden. Maar lang niet iedereen voegt de bij het woord. Daarom begint de politie inden met een inbraakpreventieproject in L pwijk. t is niet zo dat er in Stompwijk vaker wordt roken dan elders in Leidschendam", zegt miers, medewerker criminaliteitspreventie politie Haaglanden. „Uiteindelijk' komen ijken in Leidschendam aan de beurt. Wel 'e een half jaar geleden begonnen met de i Prinsenhof en Duivenvoorde, waar vaker fcormaal werd ingebroken. De eerste cijfers i erop dat het aantal inbraken daar inder- lets is afgenomen. Nu zijn andere gedeelten |idschendam aan de beurt." buurt kent zwakke punten. Zo zijn er in met flats veel inbraken in kelderboxen, i ft Stompwijk veel laagbouw en vrijstaande i heeft, verwacht Smiers daar weer andere émen. Die kunnen bijvoorbeeld liggen op Èbied van de verlichting of te maken hebben |et afsluiten van deuren, tipwijkers kunnen bij de politie een infor- uap over inbraakpreventie aanvragen. Ver as kunnen belangstellenden agenten uitno- I voor een bezoek, zodat de politie advies fcitbrengen over beveiliging van de woning, pesluit tot het aanbrengen van dievenklau- ploten of andere aanpassingen, kan na con- door de politie in het bezit komen van een inbraakpreventieverklaring. Hiermee is het mo gelijk om bij een aantal verzekeringsmaatschap pijen korting te bedingen op de premie. De politie heeft bij de uitvoering van het pro ject steun van de gemeente en de woningbouw verenigingen. De gemeente kan volgens Smiers het nodige doen aan preventie door sommige plaatsen beter te verlichten en door hoge bos schages te vermijden. Woningbouwverenigingen kunnen in hun complexen tal van inbraakweren de voorzieningen aanbrengen. Ervaringen in Duivenvoorde hebben geleid tot een iets andere opzet van het project. In deze wijk kregen alle zesduizend bewoners een infor matiepakket in de bus. In Stompwijk moeten be langstellenden eerst het pakket aanvragen. „In Duivenvoorde heeft slechts tien procent van de bewoners extra maatregelen genomen.' Omdat we de respons wat mager vonden, hebben we be sloten dat mensen voortaan het pakket moeten aanvragen." Waarom de reacties lauw waren, kan Smiers niet zeggen. „Maar het is wel vaak zo dat mensen pas inbraakwerende middelen' toepassen als er is ingebroken. Er zijn genoeg mensen die 's nachts de deur nog steeds niet op het nachtslot doen." Eind januari of begin februari komt er op zater dag een preventiebus in Stompwijk te staan. „Daar kunnen we allerlei voorbeelden van hang en sluitwerk laten zien, zoals kozijnen die met dievenklauwen zijn beveiligd. Ook op foto's is te zien hoe de situatie in en rond het huis veiliger kan." Waar en wanneer de bus precies in Stomp wijk zal staan is nog niet duidelijk. hazerswoude-dorp» Wacht u voorde boom. Hij heeft zojuist na lang te hebben uitgekeken over de Ha zerswoudse polders, het veld moeten ruimen. Hij werd te oud. Zijn oude takken zouden bij een iets te har de wind weieens op het asfalt kunnen ploffen en het verkeer de doorgang belemmeren. Als wraak legt de boom, door de provincie afgeschilderd als een 'levensgevaarlijk' obstakel, nog één keer het verkeer op de Gemeneweg stil. Straks, in de berm, wordt de polderreus met een kettingzaag in stukken gereten. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17