Pharming beëindigt omstreden onderzoek Baalbereen Katwiik maakt plaats. Sensationele opruiming! Nederland brengt eigen satelliet in de Randstad 50 t/m 70% ■2» Viaduct in A44 breder DONDERDAG 11 JANUAR11996 975 Produktie Epo-hormoon is schadelijk voor dieren Het Leidse biotechnologie-bedrijf Pharming, bekend van de transgene stier Herman, staakt zijn omstreden onder zoek naar de produktie van het hormoon Epo met be hulp van transgene dieren. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf, dat tot voor kort nog Gene Pharming heette, gisteren bevestigd. De Epo-produktie zou te scha delijk zijn voor de dieren zelf. Het onderzoek gebeurt bij de Finse dochter van het bedrijf, FinnGene. Critici van het bio- technologisch onderzoek heb ben eerder het Leidse bedrijf bekritiseerd omdat het Epo-on- derzoek onethisch zou zijn en schadelijk voor het welzijn van de dieren, waaronder de Finse proefkoe Huomen. Pharming kwam de afgelopen jaren in het nieuws door haar stier Herman. Door een bio- technologische ingreep produ ceren de vrouwelijke nakome lingen van het dier het mense lijk eiwit lactoferrine, hoopt het bedrijf. Pharming denkt het middel te gebruiken als genees middel. De onderneming werkt daarvoor onder andere samen met Nutricia. Dierenbeschermers en som mige ethici hebben echter grote moeite met het onderzoek. Ook in de Tweede Kamer zorgde Herman voor veel beroering, omdat tot voor kort het ministe rie van landbouw erbij betrok ken was. Vorig jaar kocht Pharming het Finse bedrijf dat een soortgelijk dier, de koe Huomen, had ont wikkeld en daarmee het hor moon Epo (erythropoietine) wilde produceren. Epo werd voorheen gebruikt door onder andere Oostduitse sporters als bloeddopingsmiddel. Bij hoge doses is het gevaarlijk. Pharming zag in Epo een middel tegen bloedarmoede. Critici, waaronder professor De Boer, de 'maker' van Herman die nadien in onmin is geraakt met het Leidse biotech-bedrijf, beweerde echter dat de Epo- produktie zou leiden tot super- opgepepte dieren. Volgens hem zou de Epo-proeven schadelijk, mogelijk zelfs dodelijk zijn voor de beesten. Pharming heeft die kritiek tot voor kort steeds verworpen, maar recentelijk besloot het be drijf toch de Epo-produktie te staken. ,,Het risico voor de pro- duktiekoe is iets te groot", aldus de woordvoerder. Het Epo, dat bij de transgene koe in de melk zit, zou in de bloedbaan van de dieren kunnen komen en daar mee het beest sterk oppeppen. De Finse dochteronderneming gaat zich nu richten op andere stoffen en moet daartoe nieuwe transgene dieren fokken. Overigens heeft Pharming naast Herman en zijn nage slacht, waaronder vijf transgene dochter-koeien, een nieuwe foklijn opgezet. Daaruit zijn de afgelopen maanden nog drie transgene 'moeder'-dieren ge boren, twee stiertjes en voor het eerst ook een koekalf ('Ike'). De dieren zouden in staat zijn veel meer lactoferrine te produceren dan mogelijk de Herman-doch ters. Bij WéPé damesmode op Het Gangetje 4 kortingen in de winkel Kom snel en profiteer hiervan! sassenheim De werkzaamheden aan het viaduct over de Menneweg in Sassenheim zijn in volle gang. Het viaduct wordt verbreed, zodf- bovenliggende snelweg A44 een vluchtstrook kan worden aangelegd. Rijkswaterstaat, als opdrachtgever van de werkzaamheden, verwi het viaduct in april klaar is. In augustus moet de nieuwe vluchtstrook vervolgens nog worden geasfalteerd. foto»dickho\ Voor het eerst sinds 1983 brengt de Nederlandse industrie weer een eigen satelliet in de ruimte. In april 1998 zal een Space Shuttle het apparaat in de ruimte brengen. Het gaat om de Sloshsat (klots-satelliet), die wordt gebouwd door het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) en het in Leiden gevestigde Fokker Space. De satelliet, zo groot als een wasmachine, kost ongeveer tien miljoen gul den. België en Israël hebben een klein aandeel in de bouw. De Sloshsat moet gegevens opleveren over de interactie in de ruimte tussen de vloei stof, zoals brandstof en koelvloeistof, en de vaste massa. De Sloshsat is in feite een vloeistoftank voor zien van meetinstrumenten. Hij gaat in de ruimte gecontroleerde manoeuvres uitvoeren. De vloei stof erin gaat dan klotsen. De instrumenten regi streren welke invloed de beweging van de vloei stof heeft op de stabiliteit van het apparaat. Het klotsen kan de standregeling van een satelliet ver storen. Dat heeft nog niet tot ongelukken geleid maar kan volgens projectleider J. Prins van het NLR wel problemen geven naarmate er meer ruimtevaartuigen komen waarvan de brandstof een groot deel van de totale massa uitmaakt. Prins wijst erop dat de vloeistof invloed kan hebben op het verschuiven en draaien van de sa telliet. Ook bij het naderen van en koppelen aan een ander ruimtelichaam heeft de werking van de vloeistof invloed op de handelbaarheid van de sa telliet. De analyse van de problemen in de toe stand van gewichtloosheid in de ruimte kunnen lessen opleveren voor soortgelijke situaties op aarde. Prins denkt daarbij bijvoorbeeld aan de werking van de vloeistoffen in de tanks van een tankwagen of op een schip. De Europese ruimtevaartorganisatie ESA is op drachtgever van het project. Het gaat om de eer ste volledig in Nederland gebouwde gebouwde kunstmaan sinds de Iras die in 1983 de werd geschoten. In de jaren zeventig Nederland de ANS. De Amerikaanse ru organisatie NASA draagt aan de bijna t\ durende missie tussen de 1 en 3 miljoei door de lancering, het afschieten en hek van de Sloshsat. Het project heeft volgens Prins nog ef doel. Steeds meer landen bouwen zelf I „Het lijkt wel een rage", aldus Prins. Er satellieten zijn aanzienlijk goedkoper e{ bereidingstijd is korter. Het Nederlandf kost naar verhouding weinig en mo| twee jaar klaar zijn. katwijk, ambachtsweg11-13, tel. 071 - 40281si Baaibergens Meubel promenade Katwijk. 8000m2 hart voor uw huis.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 16