/EIDEN Positie van Leiden is tegenvaller Tandenbus als wapen tegen gaatjes Maatschappelijke organisaties in actie tegen koppelingswet Politieke partijen huiverig voor Breestraat-plannen lf-verbeteringsplan riteert Leidse raad ontgroenschandaal was crisis-signaal' Alternatieven voor kinderkunstuitleen IERDAG 11 JANUAR11996 N ECMOND, 071-5356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356429 Morrend A C Politiek Oegstgeest I I? is gisteravond mor rend akkoord gegaan met een noodoplossing voor het afvalprobleem. Hormoon A CL Het b'otechnologie- I O bedrijf Pharming staakt het omstreden on derzoek naar de produktie van het Epo-hormoon. eedschap uit auto gestolen Uit een aan de Meloenstraat in Leiden geparkeerde be- to is voor ongeveer 2000 gulden aan elektrisch gereed- gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een jengebroken. raak in huis Terwijl de bewoners lagen te slapen werd in een huis aan sstraat ingebroken. Gestolen werden 1500 gulden en epapieren. De voordeur werd opengebroken. NO 1896 Zaterdag 11 Januari volking der gemeente Warmond bestond op 31 December lit 1496 zielen. In den loop van 1895 zijn vertrokken met schrift van woonplaatsverandering 58 m. en 61 v.; geko- met getuigschrift van woonplaatsverandering 88 m. en 59 loren werden 25 kinderen van het m. en 25 van het v. ge- Overleden zijn 15 m. en 8 v. Gesloten werden 10 huwelij- lzoo is de bevolking vermeerderd met 55 zielen. NO 1971 maandag 11 januari lillende studentenverenigingen hebben hun eigen keuken, is echter de algemene studentenmensa aan het Rapen- De grote man is daar de heer J. Wouters. Als directeur van ensa heeft hij tot taak te zorgen voor zo'n 700 tot 1200 ijden per dag. Twee koks zorgen voor de bereiding van de ijden welke voor slechts één gulden vijf-en-tachtig worden boden. Met verlangen ziet de heer Wouters uit naar het int dat de nieuwe mensa aan de Kaiserstraat in gebruik lorden genomen. Hij zal dan nog meer service kunnen bie- an de studenten. wim koevoet alistisch' en 'een onge- beperking van de rech- Tijheden van individuele den'. Zo oordelen de raadsleden over de po- van D66-wethouder Pex berg om het funclione- n de Leidse gemeente- verbeteren. raadscommissie be- ke vernieuwing werd gis- id een aantal op het eer- icht eenvoudige maatre- besproken: trainingen ïadsleden. spreektijdbe- ^en, extra inspraakmoge- en voor burgers die in adscommissie hun zegje doen, afspraken over de eling van aan de ge braad gerichte brieven en 1de aanwezigheid van en wethouders tij formatie-avonden, van de PvdA, Leiden Weer Gezel- Groenen en de SP rea- n echter geprikkeld, r Aart van Bochove ver- het standpunt van de n met zijn opmerking et de raad toekomt in- volkomen te negeren' en p raadslid 'heel goede re- kan hebben om langdra- pjn'. Van door de gemeente betaal de trainingen moeten de mees ten ook al helemaal niets heb ben. Het is aan de politieke par tijen zelf om de leden van de fracties beter te laten functione ren. Wethouder Langerrberg liet zich door al die verontwaardi ging niet van de wijs brengen. Hij blijft van mening dat de Leidse gemeenteraad toe is aan "een gedragscode' die wat ver der gaat dan hetgeen in de ge meentewet is vastgelegd. „Mis schien vindt u zelf allemaal wel dat wat u doet zo gek nog niet is maar uit verschillende onder zoeken blijkt dat het publiek, zeg maar: de kiezer, daar toch anders over denkt. De publieke tribune is ook vanavond weer helemaal leeg." Langenberg kon ook maar weinig begrip opbrengen voor de principiële uitspraken van Van Bochove en anderen over door de gemeente te vergoeden trainingen. „Uw partijen beta len toch ook niet voor andere faciliteiten voor raadsleden, zoals koffie en de postbakjes." Langenberg is voornemens door te zetten en kondigde con crete voorstellen aan. „Het CDA wil absoluut geen trainingen", liet Van Bochove nog eens we- KatwijkLisse en Alphen profiteren Vervolg van voorpagina De consument kan voor de niet-dagelijkse boodschap pen nu al onvoldoende slagen in winkelgebieden in de eigen gemeente. De positie van Leiden valt zelfs tegen, blijkt uit het rapport dat het bureau D P uit Den Haag maakte in opdracht van de regiogemeenten, de Kamer van Koophandel Rijnland en de provincie. FOTO HIELCO KUIPERS Schoolkinderen wordt verteld hoe ze het beste hun tanden kunnen poetsen. Daarna mogen ze oefenen op een enorm gebit. leiden. debby nobel Er wordt niet goed gepoetst op basisscho len. Daarom is er nu de 'Sterke Tanden Bus' die langs de scholen rijdt met voorlichting over het gebit. Een tube tandpasta, een tan denborstel, een paar gruwelverhalen over gaatjes en een film over een jongetje dat zijn tanden niet wil poetsen moeten de leerlingen overhalen om voortaan goed en minstens twee keer per dag te poetsen. Gis teren stond de bus voor basisschool de Ste venshof om de leerlingen van groep vier, vijf en zes enkele 'poetswijsheden' bij te brengen. De voorlichtster haalt een reuzenkies te voorschijn waarin een zwart gat gaapt. „Weten jullie wat dit is? Als je dat hebt, ben je nog niet jarig." 'Jaaa', joelt de bus 'het is een gaatje'. Daarna volgen er vele verhalen van leerlingen bij wie de tandarts al heel wat kiezen heeft moeten boren. Één jongen beweert zelfs dat de tandarts bij hem elf gaatjes heeft geboord. „Hij deed het alle maal in één keer en de verdoving werkte niet." Om zulke ellende voortaan te voorkomen krijgen de leerlingen een poetskaart uitge reikt waarop beschreven staat hoe de tan den het beste schoon te krijgen zijn. Ter de monstratie staat er voorin de bus een groot gebit waarop geoefend kan worden. Een meisje probeert de grote tandenborstel in bedwang te houden. Volgens de instructies schrobt ze eerst de binnenkant en dan de buitenkant van het gebit en ten slotte bo venop de kiezen. De bus rijdt vooral langs zogenaamde ri sico-scholen. Dat zijn scholen waar relatief veel kinderen met cariës zijn. De GGD geeft de namen van die scholen door aan tand- pastaprocducent Prodent die het initiatief tot de Sterke Tanden Bus heeft genomen. De doelgroep is vooral 7- tot en met 10-jari- gen. Dat is de leeftijd waarop de meeste tanden en kiezen gewisseld worden en goed poetsen dus van groot belang is. Bovendien hebben kinderen in deze leeftijd vaak hele maal geen zin om te poetsen. Tot grote vreugde van iedereen wordt de les in de bus afgesloten met het uitdelen van een tandenborstel en glittertandpasta met sinaasappelsmaak. De meeste leerlin gen vonden het een leuke les.„Alleen wist ik eigenlijk alles al." De komende tijd zal de bus nog verschillende scholen in de Leidse regio aandoen. leiden/regio wim van wanrooy Het feit dat Leiden-centrum haar mogelijkheden als regio naal verzorgend winkelgebied onvoldoende benut, heeft geleid tot een relatief sterke positie van /Viphen aan den Rijn en Katwijk. De vierde aankoop plaats in de regio is Lisse. Binnen de huidige detailhan delstructuur is er te weinig on derscheid tussen winkelgebie den. Daardoor is er sprake van een 'zwervende' consument, die buiten de regio gaat winkelen. Nu doet twintig procent dat al. De belangrijkste concurrenten voor Rijnland zijn de winkelge bieden in Den Haag, Leidschen- dam, Zoetermeer, Amsterdam, Haarlem en Hoofddorp. De impact van de grootschali ge detailhandel zoals het Rijk die de komende jaren in dertien stedelijke knooppunten in Ne derland wil aanwijzen zal enorm zijn. Dergelijke winkel concentraties kunnen een om vang krijgen van 30.000 tot 50.000 vierkante meter. Die lo caties zullen geen branchebe perkingen opgelegd krijgen. Er zal te allen tijde een zuigkracht vanuit gaan. Maar het koop- krachtlek voor de regio moet toch met zes miljoen kunnen worden teruggedrongen tot 174 miljoen gulden. In Rijnland neemt het winke laanbod volgens de bestaande plannen de komende jaren toe tot in totaal bijna 54.000 vier kante meter, terwijl hel aantal inwoners met ongeveer 20.000 stijgt. Indien de provincie geen regionaal beleid gaat voeren, zal vanuit vrijwel alle gemeenten een verdere afvloeiing van koopkracht plaatsvinden naar winkelgebieden buiten de regio. De totale omzet in de regio daalt, terwijl deze verdeeld moet worden over aanzienlijk meer vierkante meter winkelop pervlak. Het functioneren van de regionale detailhandel zal in deze toekomstige situatie dalen tol een niveau ver onder het landelijke gemiddelde. leiden alice van schuppen Het Meldpunt Discriminatie Leiden en het Comité De Leidse Fabel van de Illegaal komen binnenkort met een verklaring waarin wordt geprotesteerd te gen de voorgenomen koppe lingswet die illegalen uitsluit van collectieve voorzieningen als onderwijs en gezondheids zorg. De verklaring wordt door verschillende Leidse maat schappelijke organisaties on dertekend en aangeboden aan de Tweede Kamer. Dat is de be langrijkste uitkomst van de dis cussieavond over de invoering van de koppelingswet die giste ren in scholengemeenschap Emilie Knappert werd gehou den. De Leidse gemeenteraad heeft vorige maand al een motie aanvaard waarin staat dat het gebruik van onderwijs en zorg voorziening wordt gegaran deerd voor alle inwoners van Leiden, ongeacht hun verblijfs status. Het Meldpunt Discrimi natie en het Comité De Leidse Fabel van de Illegaal willen met de verklaring de motie van de gemeente ondersteunen. Wet houder J. Laurier verklaarde gis teravond het doel van de motie die unaniem door de raad werd ondersteund. „Met de motie ge ven we een signaal af dat de koppelingswet geen goede ont wikkeling is", aldus Laurier. „Ook willen we de instellingen die met de wet te maken krijgen een steuntje in de rug geven." De koppelingswet die bin nenkort in de Tweede Kamer wordt behandeld heeft als doel het illegaal verblijf in Nederland te ontmoedigen. Mensen zon der verblijfsvergunning worden uitgesloten van collectieve voor zieningen zoals onderwijs, zie kenfonds en uitkeringen. Illega len hebben alleen recht op on derwijs voor leerplichtige kinde ren, rechtsbijstand en hulpver lening in geval van levensge vaar. Door het koppelen van ge gevensbestanden moet de uit sluiting mogelijk worden ge maakt. „De koppelingswet is een kwalijk instrument en veroor zaakt alleen een koppeling tus sen allochtoon, illegaal en cri mineel", stelde S. Gresnigt, di recteur van Studiehuis Leiden en één van de sprekers op de discussieavond. „Wij worden door de wet belast met controle op de verblijfsstatus en dat zijn taken die ons niet toe komen. De vertrouwensrelatie tussen docent en cursist wordt hier door aangetast." Ook T. Nieuwenhuizen van het Centrum Buitenlanders Rijn en Lek sprak zich sterk uit tegen de koppelingswet. „Met deze wet wordt de omstreden pasjes- wet van tien jaar geleden alsnog ingevoerd", aldus Nieuwenhui zen. „De illegaliteit zal zich ver plaatsen en integratie zal sterk worden bemoeilijkt. Ik roep op tot burgerlijke ongehoorzaam heid als de wet wordt inge voerd." Volgens huisarts K. Engelberg is er geen wet die artsen kan verbieden hulp te verlenen. „Ik help mensen waarvan ik vind dat zij hulp nodig hebben. Dat kan niemand mij verbieden. Pas in het geval van ziekenhuisop name wordt door de bureaucra tie de zaak een stuk ingewikkel der." Engelberg stelde voor om de regionale zorgverzekeraar te vragen een fonds op te richten voor medische hulpverlening aan allochtonen. oricus Otterspeer zocht naar verklaring voor gebeurtenissen in 1911 [caroline van overbeeke onderlijfkapsels, pikopstekers, vibrerende vinge- en hangballen. Met benamingen van delen schokte een Leidse studenten tij- un ontgroening de 'zedi- ederlandse samenleving 1911. Het Leidse ont- chandaal was geboren, siteitshistoricus profes- llem Otterspeer legde de >p de originele tekst van Ise studenten en schreef ekje over het schandaal, n of nul: benamingen Ie weinig gefortuneerde die zich eerst onderwerpen aan een voordat hij mag tot de studentenge- ,,'Bejaunus' heette in de middeleeuwen, k', en zijn lot was onaan- schrijft Willem Otter- kernachtig. Otterspeer zich in de geschiede- deze kleurrijke kwellin- het schandaal van 1911 verklaren, ontgroenpraktijken zijn tijden, stelt Otterspeer, haar beginjaren kent de universiteit dergelijke ri- >el: jongemannen moes- n worden in de mannen- happij. Die ontgroenin gen vaak op hetzelfde erstejaarsstudenten wor- Dor ouderejaars onder- i aan lichte of zwaardere gen. Ze worden afgezon- mochten bijvoorbeeld ollege volgen, moesten iderejaars de collegedic- thee in- en en allerlei baldadig- jj Willem Otterspeer: „Er zijn gevallen bekend van groenen die dronken in doodziek werden, en soms zelfs krankzinnig." heden ondergaan. Ouderejaars deden zich op hun kosten te goed aan drank en voedsel." „Eerstejaars werden ook ge dwongen tot drinken, vloeken en het verrichten van onzedelij ke handelingen. Soms ging dat nogal ver: er zijn gevallen be kend van groenen die dronken in de koude gracht werden ge gooid, doodziek werden en soms zelfs krankzinnig." Volgens Otterspeer nam de weerstand tegen deze ontgroen praktijken vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw toe. „De ontgroeningen werden steeds harder: wetten moesten uitspattingen "voorkomen. Dat leidde ertoe dat het Leidse Stu denten Corps zich steeds meer terugtrok op eigen terein en achter gesloten deuren ont groende. In 1911, het jaar van de zedelijkheidswetgeving, vol trok zich een schandaal in Lei den. Dat wat achter gesloten deuren gebeurde, lekte naax de koude gracht werden gegooid, FOTO HENK BOUWMAN buiten." Een Leidse hoogleraar, J. de Groot, een fervent tegenstander van het 'groenlopen', stuurde een zeer pikant libretto van een toneelstuk van Leidse studenten naar de Tweede Kamer. Het stuk was een persiflage en werd uitgevoerd door de groenen. „Seks was taboe in de Neder landse samenleving: homo seksualiteit en prostitutie waren strafbaar geworden. Het seksue le tintje aan de tekst leidde tot vragen in de kamer en zeer veel aandacht in de pers. Sommige delen uit die tekst werden door de kamerleden niet uitgespro ken maar in het latijn omschre ven, zó schandalig vonden zij het." Volgens Otterspeer was de opvoering van het gewraakte to neelstuk een 'tamelijk onschul dig studentenfeestje'. „De tekst van het libretto is vol seksuele toespelingen maar nogal lach wekkend: we kunnen ons nu nauwelijks nog voorstellen dat er destijds zo'n stennis over werd gemaakt. Maar anno 1911 lag alles wat met seks te maken had zeer gevoelig: de studenten werden ervoor gestraft al was die straf zeer mild: ze kwamen ervan af met een boete." Volgens Otterspeer was het scabreuze toneelstuk van de Leidse studenten een crisissig naal. „De Leidse universiteit maakte begin deze eeuw een grote bloei door en dat ging ge paard met allerlei veranderin gen: er kwamen ineens vrou wen en mensen uit de lagere klassen studeren. Het studen tencorps reageerde daar heftig op. Die heftigheid kwam onder meer tot uiting in het voor die tijd zeer pikante toneelstuk dat de Nederlandse samenleving schokte." W. Otterspeer: De opvoeden de kracht van den groentijd: Het Leidse ontgroenschandaal van 1911, prijs 22,50. Verkrijgbaar in de Leidse boekhandels. Don derdagmiddag neemt rector magnificus L. Leertouwer het eerste exemplaar van het boekje in ontvangst in het Academisch Historisch Museum aan het Ra penburg. leiden wim koevoet Op D66 na twijfelen de college partijen over het plan van D66- wethouder Pex Langenberg voor de Breestraat. Ook de grootste oppositiepartij, de WD, maakte gisteravond in de raadscommissie verkeer duide lijk dat zij nog niet overtuigd is van de noodzaak om het aantal bussen dat door de Breestraat rijdt verder terug te brengen en de auto's definitief een halt toe te roepen met elektronische pa len die alleen de grond in zak ken voor het openbaar vervoer, taxi's, alarmverkeer en voor vrachtauto's die de winkels be voorraden. De partijen lieten gisteravond nog niet het achterste van hun tong zien omdat zij de in spraakprocedure, die deze week is begonnen, niet willen frustre ren. Maar dat wethouder Lan genberg nog geen raadsmeer- derheid achter zich heeft, werd toch wel duidelijk. Volgens Aert van Bochove (CDA) bevat het plan eigenlijk te veel onzekerheden om het de inspraak in te sturen. De opera tie Breestraat is hoofdzakelijk bedoeld als voorbereiding op de komst van de sneltram, die aan het begin van de volgende eeuw tussen Alphen aan den Rijn en Noordwijk moet gaan rijden. Zekerheid over de komst van de tram is er echter nog niet. Vooral het omleiden van veel buslijnen over Hooigracht en I^ngegracht, zo is de verwach ting, zal tot veel inspraakreac ties leiden. De gemeente kan deze omstreden maatregel slechts verdedigen met een ver langen en niet met feiten, be toogde Van Bochove. Volgens Paul Duijvensz van Groenl.inks lijkt de Breestraat door het radicale plan van lan genberg 'een doodzieke patiënt' die alleen met een spoedopera tie nog kansen maakt. Hij vindt dat zwaar overtrokken. In ver gelijking met zeven jaar gele den, toen voor auto's een inrij verbod werd ingesteld, vindt Duijvensz dat de situatie op de Breestraat sterk is verbeterd. Duijvensz is bang dat het plan van wethouder langen berg ten koste gaat van het aan tal reizigers met het openbaar vervoer. Om de Hooigracht te ontlas ten bestaan er weliswaar plan nen voor de aanleg van een 'noord-zuidverbinding' (het doortrekken van de Kanaalweg) maar ook hiervoor geldt dat er nog niets zeker is, voegde Van Bochove (CDA) daaraan toe. Wethouder langenberg hield zich ietwat op de vlakte. I lij zei dat het plan 'geen blauwdruk' is en dat zowel de gemeenteraad ais de burger die wil meepraten enkele keuzes krijgt voorgelegd. Bijvoorbeeld of de Breestraat al leen overdag of 24 uur per dag dicht moet voor auto's. leiden debby nobelbedacht om de laidse jeugd bekend te maken met beeldende kunst. Het CBK wil in de komende jaren veel gaan sa menwerken met scholen; bijvoorbeeld door aan tentoonstellingen een educatief programma te verbinden. Ook in de raadscommissie werden nog enkele ideeën naar voren gebracht. E. van der Veen (PvdA) vond dat de-beslissing over wat nou eigenlijk kinderkunst is, moet worden over gelaten aan een kinderpanel. „De stukken die- kinderen mooi vinden, moeten dan jaarlijks wor den tentoongesteld op een volwassen plek zoals het CBK of de lakenhal." Wethouder I'. langen berg (D66) stemde daarmee in en vond verder dat er in het CBK een rek gereserveerd zou moe ten worden voor kinderkunst. Het leek zo'n goed idee. Zes jaar geleden diende het raadslid E. Snelders van D66 een motie in over een kinderkunstuitlc-en die door de gemeen teraad werd aanvaard. De bedoeling was dat er in het Centrum Beeldende Kunst (CBK) behalve de 'gewone' kunstuitleen ook een speciale plek voor Idnderkunst kwam. Het plan is echter niet haalbaar, zo is gebleken. „Het is wel jammer dat de uitleen niet gereali seerd kan worden. Maar hoewel de letter van de motie'niet uit de verf is gekomen, denk ik toch dat er naar de geest is gehandeld.", aldus Snel ders gisteravond in de raadscommissie cultuur. Inmiddels zijn er namelijk wel andere manieren

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13