f I 1 f t- I Pieter van Vollenhove een pianist met passie Cultuur en Kunst DONDERDAG 11 JANUAR11996 JAZZCONCERTEN Tien dagen lang, van vrijdag 19 januari tot en met zondag 28 januari kunt u weer volop genieten van jazz op z n allerbest op een groot aantal podia in de stad. Het LEIDSCH DAGBLAD sponsort dit jaar op VRIJDAG 26 JANUARI het unieke concert van THE ROSENBERG TRIO. Dit trio bestaat uit sologitarist Stochelo, ritmegitarist Nous'che en Nonnie Rosenberg. Stocbelo's virtuoze gitaarspel is diep geworteld in de muziek van Django Reinbardt. de legendarische zigeunergitarist. Een hoogtepunt in de nog jonge carrière van dit trio vormde hun gastoptreden in Carnegie Hall in New York Ier gelegenheid van de 85e verjaardag van violist Stéphane Gra- petli. Wij bieden onze lezers een korting van vijf gutden op dit concert. Ook op de toegangsprijzen van de overige jazzconcerten geven onderstaande LD-bonnen korting. The Rosenberg Trio Leidsch Dagblad presenteert: De Emotie en Virtuositeit van sologitarist Stochelo Rosenberg en zijn twee neven Datum: Vrijdag 26 januari r„ A Aanvang: 20.00 uur Artiesten: Stochelo, Nous'che en Nonnie Rosenberg m.m.v. Combo Raymond Nijenhuis Toegang: Normaal 25,- Met LD-bon ƒ20,- Plaats: Hooglandse Kerk Ingang Nieuwstraat The Rosenberg Trio Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82. Leiden. Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. I"The Rosenberg Trio Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen teqen inlevering van deze bon bij de receptie van het Leidsch Dagblad, ƒ5,- korting op het jazz- I concert op vrijdag 26 januari in de Hooglandse Kerk, Zij betalen slechts ƒ20.- p.p. i.p v. ƒ25,-. ^Maximaal 2 personen per bon. LEIDSCH DAGBLAD Koop de Knoop Openingsconcert met Hans en Candy Dulfer Warming up met Basic Instinct Aanvang: Plaats: Vrijdag 19 januari 20.30 uur Basic Instinct 22.30 uur Hans en Candy Dulfer Passe-partout (de knoop") voor 10 dagen Normaal ƒ15.- Met LD-bon ƒ12,50 De Waag Aalmarkt 21 Candy Duller Passe-partouts (de 'knopen') zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82, Leiden. Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. '"passe-partout (de „knoop") Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen tegen inlevering van deze LD-bon bi| de receptie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82. I een korting van ƒ2,50 p.p. op het 10-daagse passe-partout voor Waag. Zij betalen dus ƒ12,50 i.p.v 15,- p p Maximaal 2 personen per bon LEIDSCH DAGBLAD Jazz in Cinema Bird Night Film: Bird Now Muziek: Nine is Fine olv Henk Eijgendaal Datum: Maandag 22 januari Aanvang: 20.00 uur Film: Bird Now, filmdocu mentaire over de legendarische Charlie „Bird" Parker. (regisseur Marc Huraux, B-1987) Artiesten: live jazz met Nine is Fine Toegang: Normaal ƒ12,50 Met LD-bon ƒ10,- Plaats: LAK-theater, Cleveringaplaats 1 Charlie „Bird" Parker Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82, Leiden. Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. ITilm: Bird Now Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen tegeninlevering van deze LD- bon bij de receptie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, een i J I korting van ƒ7.50 p.p. voor de voorstelling op maandag 22 januari in \f I het Lak theater. Zij betalen ƒ10.- i.p.v. ƒ12,50. iJMaximaal 2 personen per bon. OjO LEIDSCH DAGBLAD Jean "Toots' Thielemans Quartet Vriendelijke virtuoos op mondharmonica en gitaar Datum: dinsdag 23 januari Aanvang: 20.00 uur Artiesten: Jean 'Toots' Thielemans mmv Combo Erik Kooger en Simon Rigter Toegang: normaal ƒ30,- Met LD-bon ƒ25,- Hooglandse Kerk ingang Nieuwstraat Jean Toots' Thielemans Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. Jean 'Toots' Thielemans Lezers van het Leidsch Dagblad ontvangen tegen inlevering van deze I bon bij de receptie van het Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82, Leiden 1 een korting van 5,- voor het concert op dinsdag 23 januari in de Hoog- landse Kerk. Zij betalen 25,- ipv ƒ30,- p.p. Maximaal 2 personen per bon. LEIDSCH DAGBLAD Jazz at the Temple Zangeres Denise Jannah donderdag 25 januari Aanvang: 20.00 uur Artiesten: Denise Jannah mmv combo Rik van den Bergh Toegang: normaal 25.- Met LD-bon ƒ20,- RMO, Taffeh-zaal Ingang Papengracht 2 Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden. Openingstijden maandag t/in vrijdag 8.30-17.00 uur. bon bij de receptie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden een korting van ƒ5,- voor het concert op donderdag 25 januari in het Rijksmuseum van Oudheden. Zij betalen 20,- ipv ƒ25,- p.p. I Maximaal 2 personen per bon. LEIDSCH DAGBLAD Jazz at the Philharmonic Leidse Jazzweek Gala 1996 Datum: zaterdag 27 januari Aanvang: 20.00 uur Artiesten: Pim Jacobs, Bernard Berkhout, Ingram Washington (USA) m.m.v. Toon Griffioen en zijn Swing Orkest Normaal ƒ27,50 Met LD-bon 22,50 Hooglandse Kerk Ingang Nieuwstraat Bernard Berkhout Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82, Leiden. Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. 1 bon bij de receptie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, een korting van ƒ5,- voor het concert op zaterdag 27 januari in de Hoog- Maximaal 2 personen per bon Reserveren is niet mogelijk. Informatie bij het Leidsch Dagblad, telefoon 071-5 356 356 LEIDSCH DAGBLAD Als kind moest Pieter van Vollenhoven naar pianoles. Hij daar niet echt blij mee. Tegenwoordig treedt hij met plez zo'n vijfentwintig keer per jaar op als pianist. Trok hij ii eerdere seizoenen nog samen met Pim Jacobs en Louis v Dijk als 'De gevleugelde vrienden' door het land, een niei i programa brengt hem samen met Louis van Dijk en de t band van Koos Mark. Onlangs was in Hoorn de première) 'Tin Pan Alley, van ragtime tot rock and roll'. Zonder PiijB ditmaal, want zijn ziekte staat reizen nog niet toe. Wat ooit met Pim en Louis begon als een gelegen heidsconcert, groeide in de loop der jaren uit tot een jaarlijks te rugkerende reeks van zo'n 25 concerten. „Meer zou te veel zijn. Maar als zo'n programma zo'n drie tot vier jaar loopt, wor den dat gauw honderd concer ten." Ten aanzien van zijn pres taties als pianist is Van Vollen hoven bescheiden, maar daar waar hij over zijn liefhebberij vertelt, toont hij een oprechte passie. Een hobby die zo langzamer hand een professioneel tintje heeft. Wie had dat ooit gedacht? Met een brede glimlach schetst hij hoe zijn moeder hem vroe ger tegen zijn zin naar pianoles stuurde. Gebeurde dat nooit onder het motto: daar heb je la ter nog wat aan? Van Vollenho ven ontkent, maar geeft wel graag toe aan die tijd een fasci natie voor de muziek van Geor ge Gershwin te hebben overge houden. „Een beetje geforceerd, dat wel. En mijn muziekleraar deed daar elk jaar een schepje boven op door zijn leerlingen in Boy mans van Beuningen een uit voering te laten geven. Voor zo'n gelegenheid heb ik ooit 'Rhapsody in Blue' van Gershwin gekozen. Wat hoog gegrepen natuurlijk, maar het is dan ook zulke mooie muziek. „Je leerde door die uitvoerin gen veel en hij stelde ook altijd prachtige programma's samen. Maar het vervelende was wèl dat die uitvoeringen altijd wer den gegeven op een mooie zo merse zondagmiddag. Dan zag je de kinderen, zodra ze klaar waren, uit de zaal wegsluipen, gevolgd door hun ouders, zodat de zaal steeds leger werd. Tot dat die leraar op een dag de deur op slot deed." Legpuzzel Sinds Pieter van Vollenhoven is gaan optreden, verdiept hij zich meer dan ooit in de historie van zijn repertoire. „Omdat ik tij dens die concerten ook iets over de muziek ben gaan vertellen, moest ik natuurlijk het een an der opzoeken. Daardoor heb ik al heel wat gelezen. En dat is al lesbehalve saai. Want hoe meer je dat doet, hoe meer het blijkt dat je aan een soort legpuzzel werkt. Steeds vind je informatie die je kunt combineren met wat je eerder ergens anders hebt ge lezen." Het nieuwe programma is op gebouwd rond de geschiedenis van Tin Pan Alley. Maar wat was Tin Pan Alley? Van Vollenhoven roept het beeld op van het New York, anno 1892. Daar vestigt zich in de 28ste straat op het ei land Manhattan een aantal mu ziekuitgeverijen. „Ze brengen muziek die nog echt voor de mogelijkheden van zang en pia no is geschreven. Het vertier thuis was het het zingen rondom de piano. Daarom was er veel vraag naar bladmuziek. En het uitgeven daarvan bracht een revolutie in de lichte mu ziek te weeg. Tot dan toe wer den alleen de klassieken wereld wijd verspreid, maar met lichte muziek gebeurde dat alleen nog lokaal. Nu zorgden de uitgevers van Tin Pan Alley dat hun mu ziek in een moordende concur- rentie zelfs de grenzen van Amerika overschreed Voor die uitgeverijen schre ven componisten dagelijks nieuwe hits. En er werkten pia nisten die de bladmuziek aan de klanten voorspeelden. „Als je door de straat liep, hoorde je door de ramen van al die uitge verijen die pianomuziek. Dat klonk bij elkaar alsof er op tin nen pannen werd geslagen. Daarom zou die buurt Tin Pan Alley zijn genoemd. Maar een ander verhaal wil dat er écht met blikken lawaai werd ge maakt, opdat de uitgevers niet eikaars nieuwe composities zouden kunnen horen." Suikerzoet Voor zijn nieuwste programma put hij onder meer uit een boek over de geschiedenis van Tin Pan Alley. „Ik vond het in New Voor zijn nieuwste programma putte Pieter van Vollenhoven ond meer uit een boek over de geschiedenis van Tin Pan Alley. York en het boeide me zo, dat ik alle moeite heb gedaan om de schrijver op te sporen. Hij bleek ergens achteraf in New York te wonen en daar heb ik hem op- gezicht. Een muziekleraar, die me enorm heeft geholpen bij de samenstelling van dit nieuwe programma. Ik ga hem nu zeker schrijven, hoe de voorstelling is geworden." Het programma begint met 'After The Ball' uit 1892, een we reldhit, met een suikerzoet ver haaltje. Maar wel het eerste suc ces van Tin Pan Alley. „Een wat tuttig walsje eigenlijk, maar daarna komen we al meteen bij de ragtime, de muziek van Scott Joplin. Want ook die muziek werd dankzij die uitgeverijen bekend." „Dat ging niet vanzelf, want ragtime was zwarte muziek dus uit een andere klasse. En waar in de hogere kringen nog de polka, het menuet en vooral de wals werd gedanst, veroorzaak te het ritme van de ragtime een schok. De muziek werd dan ook verboden. Totdat Irving Berlin het ritme gebruikt in 'Alexan ders' Ragtime Band'. Een show nummer, waarop je kon zingen en te dansen." Een wonderlijke man die Berlin, zoals zoveel van die componisten. „Hij speelde met één vinger. Noten lezen kon hij niet. Zijn vaste pianist noteerde wat hij bedacht." Van Vollenhoven gaat verder: de bands van Kid Ory, King Oli ver, Jerry Roll Morton en Louis Armstrong. En over de foxtrot, die de wals van zijn eerste plaats verdrong. „De foxtrot werd namelijk gedanst op de dixielandmuziek, die werd ge- broen in 1912 in New Orleans. Later kwam de charleston en noem de anderen dansen van jaren maar op. Allemaal melo dieën die ik graag speel en nog door iedereen worden gekend." Swing Tot zover kan het verhaal van Tin Pan Alley in de voorstelling nog worden 'verteld' door twee vleugels. Maar na de pauze komt de Swing Area aan bod. de jaren van de befaamde big bands. De twee 'gevleugelde' vrienden worden dan bijgestaan door de band van Koos Mark. „Ik ken hem van onze serie Be vrijdingsconcerten met de Ko ninklijke Militaire Kapel. Hij schreef toen uitstekende arran gementen: de piano hoorde je niet meer." Aan de orde zijrTdan~de„jaren waarin de orkesten van Berniië- Goodman en Artie Shaw on stonden en die veel muziek ont leenden aan Tin Pan Alley. In 1937 kwam daar ook da van Glenn Miller bij. „Mal 'In the Mood', uit 1939, B door." Was die muziek bij wij spreken niet het geheinj pen waarmee de Ameril legers Europa kwamen den? „Dat is juist wan Amerikaanse generaal, za 'Music in those days is portant as ammunitioj zoals een Britse genera eens verwoordde: 'A jollj song, will help to win the „Glenn Miller ging in naar het leger om voor j daten te kunnen speler ben ik luchtmachtofficier het merkwaardige is, datl eindelijk dezelfde taak h gedaan. Hij vloog voor d( macht en ik zou in oorli ook voor de landmacht li gevlogen." „In 1944 zou Miller in 1 vrijde Parijs een kerstc geven. Hij moest daarvo Engeland naar Frankrijl gen. Het was die dag gra mistig. Bij het instapper hij in het vliegtuig de pari Toen hij daarnaar vroeg piloot: 'Wil je soms het ei leven?' Ze zijn daarna v ken en spoorloos verdwei Crosby De uitgevers van Tin Pa: waren toonaangevend. Zi den zangers als Bing Frank Sinatra en Fred hun songs op maat. Tol april 1954 'Rock Aroui Clock' van Bill Haley ven „Daar eindigt onze show, „Daarmee was het afg met de invloed van de bl ziek. De grote rol van d( was toen ook voorbij. D economie was een pia huisinstrument te duur den. Er was in veel huiz geen ruimte meer voor. taar was kleiner en goei Het werd een scheppend ment. Mensen als Micha son en Prince schrijven i alles zelf. Tin Pan Alley was toer al verhuisd naar de 42st( nabij Broadway, het the: trict. Het moet er hebt bruist in die jaren. Oo Street stond vol theate met de sterren van die zorgden voor een ware amusement. Nu is die verpauperd. De theate verloederd en vaak leeg. er geweest, maar ik heb dat er niets is gedaan o mensen, die zo bepale geweest voor de gesch van de lichte muziek, oc een klein beetje te eren."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10